LEIDSCH DAGBLAD Molotof leek gisteren wat minder bars dan een dag tevoren Moskou wil ontwikkeling in het Westen afwaehten Nieuw beraad op hoog niveau? WEERBERICHT Spannende uren in Argentinië Was plotselinge hartaanval oorzaak van Sonderman's dood? 94ste Jaargang DONDERDAG 10 NOVEMBER 1955 No. 28675 Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f 2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1. Lelden - Giro Na 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Na de koude douche" in Genève Rusland, wij hebben dat al herhaalde lijk betoogd, wil tijd winnen. En wan- (Van onze speciale verslaggever in Genève) De drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteren te Ge nève al hun moed bijeengeschraapt om,na de koude douche waarop Molotof hen Dinsdag heeft vergast, de besprekingen toch voort te zetten. Maar de stemming is, wat men noemt, kapot. Beide partijen, Molotof enerzijds, MacMillan, Dulles en Pinay anderzijds, heb ben gisteren nogmaals de degens gekruist op de basis van het eerste agenda punt en daarbij had men het vage gevoel, dat de Russische minister misschien een nuance minder bars en verbeten was dan de dag tevoren. Molotof heeft In elk geval verklaard, dat hij „In de geest van Genève bleef geloven" en hij ont kende. dat hij bewust zou willen aansturen op „Sovjetisering" van heel Duits land. De tijden voor vrije verkiezingen rijn, zo herhaalde hij. echter nog niet rijp en „er staat ons dus nu niet veel meer te doen dan te trachten onze stand punten, die nu nog door een fundamentele kloof gescheiden worden, langzaam dichter tot elkaar te brengen". Vandaag werd herbewapening voor het eerst aangesneden Molotof wenste het geheugen van zijn collega's nog eens op te frissen en hij bracht hen daarom opnieuw de voor stellen onder ogen, die president Boel- ganin deze zomer heeft gedaan met be trekking tot een voorlopig pact tussen de Westelijke en de Oostelijke defensie verdragen. Met de wederzijdse belofte eikaars teksten nog eens ernstig te be studeren werd toen besloten, dat van daag het tweede agenda-punt, de her bewapening, zal worden aangesneden. Het eerste (en vrijwel het belangrijk ste) punt, namelijk „Duitsland en de Europese veiligheid" werd daarmee, vooral op verzoek van Molotof. evenwel niet definitief van de agenda afgevoerd, maar het is hoogst onwaarschijnlijk dat de Westelijke mogendheden bereid zou den z(jn nogmaals hun tijd op dit pro bleem te verhezen zonder voorafgaande concessies van de Russen, concessies, waarop op liet ogenblik niemand meer durft hopen Over enkele maanden is er meer te bereiken Intussen heerst m Genève de algeme ne indruk dat Molotof Dinsdag de con ferentie de doodsteek heeft toegebracht. Zolang er ten aanzien van Duitsland geen schaduw van een accoord te be kennen is. blijft de rest van de agenda maar betrekkelijk bijzaak. Zonder een Duits accoord geen Europese veiligheid en zonder Europese veiligheid geen ont wapening. Men kan nu enkel nog maar proberen de betrekkingen aan weerszij de van het ijzeren gordijn wat vlotter en eenvoudiger te maken. Op den duur zouden die commerciële en andere con tacten. waarover de technische bespre kingen overigens ook al niet heel soepel verlopen, zeker wel vruchten kunnen af werpen. Maar voor het moment blijft het Duitse probleem als gezegd een on middellijke toenadering als grondslag voor de coëxistentie toch totaal blokke ren. De grote vraag, waarmee iedereen zich gisteren bezig hield, was natuurlijk hoe de verscherping van de Russische hou ding moet worden verklaard. De Russen hebben redenen te geloven, dat zij met een ..glimlach-offensief" over enkele maanden meer zullen kunnen bereiken dan op dit moment voor mogelijk wordt gehouden. Zij willen eerst zien hoe de toestand in West-Duitsland zieh ontwik kelt, wanneer Adenauer physiek of po litiek voorgoed van het toneel zal zijn verdwenen. In Frankrijk staan verkie zingen voor de deur. Rusland kan er be lang bij hebben ook daarvan eerst de re sultaten af te wachten. In Amerika lig gen de stukken evenzo. Molotof wenst zieh blijkbaar liever niet aan Dulles te binden wanneer de Republikeinen het volgend jaar toch door de Democraten afgelost zouden worden. Al die factoren zullen in Moskou het laatste weekeinde zeker zijn afgewogen en zij hebben teza- Klinker door étalageruit Buit: bontmantel van f 2900.- Vannacht is een klinker dwars door een grote spiegelruit (2.70 x 2.20 m.) geworpen van een modemagazijn in de Kalverstraat te Amsterdam. De onbekende dader wist vervoleens door het gat van circa 70 centimeter door snee een kostbare nersianer bontman tel ter waarde van f 2.900 en vermoe delijk noe enkele stukjes bont te pak ken en is met de buit ontkomen. Het oDmerkeliike van deze etalaae- roof is dat niemand het rinkelen van het Bias is ooeevallen. Er is althans niemand geweest, die de Dolitle heeft gewaarschuwd. Om half vilf ontdekte een toevalige voorbijganger de ravage en lichtte de Dolitie in. Onbestendig De Bilt verwaoht tot morgenavond: Toenemende bewolking met morgen tijdelijk enige regen. Matige tot krach tige. aan dë kust tijdelijk harde Zuide lijke wind Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 11 NOVEMBER Zon op: 7 53 uur; onder: 16 58 uur Maan op: 4.37 uur. onder: 15.17 uur Hoogwater te Katwijk te 0 46 en 13.11 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's neer de Westelijke ministers (en Dulles met het oog op de Amerikaanse verkie zingen in het bijzonder) zo'n haast heb ben. dan moeten zy maar eerst met nieuwe en meer aanlokkelijke toenade ringen voor de dag komen. Dat is de Russische gedachtegang. Het Kremlin niet beducht voor openbare mening In tegenstelling met de Westelijke de mocratieën is Molotof niet zo vreselijk bang voor het oordeel van zyn „publie ke mening". Die openbare mening wordt in Rusland immers nog altijd van ho gerhand gedicteerd. Ook op dat element kan Molotof nu speculeren. En die spe culatie zou kunnen inhouden, dat Rus land op een voorstel van het Westen hoopt voor een nieuwe ontmoeting van de vier regeringschefs, die dan de „be dreigde geest van Genève" zouden moe ten redden. Ook zo'n voorstel kan Mos kou alleen maar welkom zijn. Aan de voor-avond van de Ameri kaanse verkiezingen zou Eisenhower zich vermoedelijk tot veel royaler con cessies bereid kunnen tonen dan Dulles, die tenslotte aan zijn instructies is ge bonden, voor zijn rekening durft te ne men. Het is lang niet uitgesloten dat Molo tof op zo'n conferentie op het hoogste niveau thans zou willen aansturen. Amerikaanse Democraten opgetogen over winst bij verkiezingen Zij verwerven meeste burgemeesterzetels in de barometerIndiana De Democraten hebben bij burgemeesters-verkiezingen in de Amerikaanse staat Indiana de meeste zetels gewonnen. In 72 van de 106 gemeenten waar verkiezingen gehouden werden, behaalden de Democraten de overwinning. In 1951 werden de meeste burgemeestersfuncties in deze staat door de Republikeinen gewonnen. Ook in EvansviUe, dat beschouwd wordt als een „politieke barometer" omdat sedert 1892 by presidentsverkiezingen de candidaat die hier de overwinning behaal de, uiteindelijk tot president gekozen werd, is de aftredende burgemeester door een Democratische tegencandidaat verslagen. De Democratische leiders zjjn opgetogen. Zij menen, dat de winsten die zjj hebben behaald bij de gemeentelijke en staatsverkiezingen van Woensdag een Democratische overwinning bjj de presidentsverkiezingen van volgend jaar voor spellen. De Democraten hebben behalve hun winsten in Indiana ook bjj gemeentelijke verkiezingen in de staten New York en Connecticut overwinningen op de Republi keinen behaald. Voorts wonnen zij het gouverneurschap van Kentucky en drie Senaatszetels in New Yersey. Luit. Generaal Duymaer van Twist 90 jaar Honderden brachten hem hartelijk hulde Tientallen jaren Is Luit.-Gen. titulair L. F. Duymaer van Twist de man ge weest die in de Ridderzaal, na de Troonrede, „Leve de Koningin" placht te roepen. Over anderhalve week zal het tien jaar geleden zijn dat hij voor het laatst in dit verband deze hulde betuiging aan H.M. de Koningin bracht. Toen hij na de verkiezingen van 1946 niet in de Kamer terugkeer de, werd het de voorzitter van de verenigde vergadering, die deze kreet aanhief. Gistermiddag werd hij ter gelegen heid van zijn 90ste verjaardag op een receptie in hotel de Witte Brug te Den Haag gehuldigd. Daar sprak eerst het A.R. Kamerlid mr A. B. Roosjen, voor zitter van het Comité van A.R. Kies verenigingen en van de Nationale Chr. Onderwijzersvereniging. Deze memo reerde de politieke loopbaan van de jubilaris, waar hij zich vooral onder scheidde als militair specialist, als strij der voor de belangen van de schippers en de vissers en als voorstander van de handhaving van de Zondagsrust. Boven al is hij echter de man van de Bijzon- rere Vrijwillige Landstorm geworden, die hij in 1918 mede hielp oprichten. In dit verband deelde spr. nog mede. dat de Nat. Landstormcommissie besloten heeft aan dr J. C. van der Does de op dracht te verstrekken tot het schrijven van de geschiedenis van de B V.L. Namens de A.R. partij dankte hij de generaal tenslotte voor de trouw en toewijding, die hij deze partij steeds heeft betoond. Namens de voormalige B.V.L. bood hierna de heer F. J Boulogne de heer Duymaer van Twist een schilderij aan. dat de uitreiking van het vaandel aan de B V.L. in 1931 te Ede. uitbeeldt. Een dergelijk schilderij, dat de jubilaris bij zijn 70e verjaardag was aangeboden, ging verloren bij het bombardement op het Bezuidenhout. Vele honderden hadden de gelegen heid aangegrepen generaal Duymaer van Twist geluk te wensen. Daarbij waren de minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra. de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, leden van de Raad van State, vele Kamer leden. vertegenwoordigers van kerkelijke instellingen, alsmede de minister van Staat prof. mr S. Gerbrandy. Een recente opname van het bui ten van president Eisenhower, waar hij verder herstel zal trachten te vinden van zijn hartaanval. Het buiten staat in de omgeving van Gettysburg in de staat Pennsyl- vanië. KLM voorlopig niet naar Parijs De KLM heeft van heden af tot na der order haar diensten van Schiphol naar Parijs moeten stopzetten met het oog op een staking van het personeel, dat op de vliegvelden van Parjjs met de verkeersleiding is belast. Bjj de staking is 3600 man betrokken. Men vraagt een maandelijkse toelage van 10.000 francs (omtrent honderd gul den). De meeste niet-Pranse luchtvaart maatschappijen verlegden hun HJnen naar Brussel. De passagiers worden per trein van en naar Parijs gebracht De Franse maatschappijen gingen ertoe over gebruik te maken van het militaire vliegveld Bretlgny, 30 kilometer van Parijs. Jonge officieren in verzet tegen „zacht" optreden jegens Peronistische elementen Het heeft gisteren weer gespannen in Argentinië, ditmaal naar aanleiding van het aftreden van de minister voor het Leger, generaal Leon Bengoa, die er door de Jonge officieren van beschuldigd werd een zuivering van het leger te vertragen.Voorts werd de minister voor Arbeidszaken, dr Luis Cerruto Costa, verweten, dat hij „te zacht" zou zijn in zijn optreden tegen het Alge- meen Vakverbond, een van de steunpilaren van het verdreven Peronistische j bewind, waarin de invloed van Perons partijgangers nog steeds groot Is. Ben goa is thans vervangen door Arturio Osorio Arena, een gepensionneerd kolonel, die in 1951 deelnam aan een mislukte staatsgreep tegen het bewind van Peron. Arena wordt beschouwd als aanhanger van de Radicale partij. Grote snelheid en glad wegdek ken serie kettingbotsingen op Rijksweg den Haag - Rotterdam Agenten sprongen weg om leren te redden Op de Rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam heeft zich gisteravond bin nen een paar uur tijd een record aantal ongelukken voorgedaan. Ilct begon omstreeks half zeven onder dc gemeente Rijswijk nabij het vliegveld Ypcnburg. Daar kw am een volkswagen bij het passeren op de derde rijbaan, waardoor een botsing met .een tegenligger ontstond. Andere auto's konden door te grote snelheid of door het gladde wegdek niet tijdig remmen, zodat tenslotte 14 wagens bij de aanrijding betrokken waren. Een Delftse agent van politie waar schuwde op het gedeelte van de Rijks weg onder Delft het verkeer Een auto bestuurder. die met een snelheid van c.a. 120 km reed stopte op deze waarschu wing plotseling, tengevolge waarvan aehterrijdende auto's met hem in bot sing kwamen. Ook elders op de weg hadden botsingen plaats en alleen de D Ttse rviit'- telde in zeer korte tijd 18 autos. die bij een aanr ng waren betrokken. De politie had handen vol werk en de agenten moesten zo nu en dan over de ligusterheg springen om hun leven te redden Od ver-mek van de Delftse dcI werd daarom by het begin van de Rijksweg tn Rotterdam het verkeer in de richting Den Haag door de Rotterdamse politie over de Oude Weg naar Delft geleid, waardoor verdere ongelukken werden voorkomen. Bij de eerste botsing, bij Ypenburg. zijn zeven auto's beschadigd. De volks wagen, die als eerste met een tegenlig ger in botsing kwam was van de Lucht macht en werd bestuurd ''oor een sol daat van dit wapen, die via de Rijksweg onderweg was van een deel van Ypen burg naar een ander deel Deze wagen, die in de richting Den Haag reed. kwam bij het inhalen in aanraking met het linker achterwiel van een tegenligger, een vrachtauto, die zelf ook aan het inhalen was. De militaire auto maakte een halve slag om. zodat hy in de rich ting Rotterdam te staan kwam Andere tegenlic ,-ers kwamen vervolgens met de militaire auto of met elkaar In botsing De militaire bestuurder kreeg een lichte hersenschudding. Verder zijn geen ern stige persoonlijke ongelukken gebeurd De materiële schade is aanzienlijk. Luitenant-generaal b.d. Duymaer van Twist naast het schilderij, dat hem gistermiddag namens de vroe gere Bijzondere Vrijwillige Land- siorm op zijn 90ste verjaardag werd aangeboden. Aan zijn linker hand Minister Zijlstra; geheel links mr A B. Roosjen Lonardi kon op het laatste ogenblik botsing voorkomen Waarnemers in Buenos Aires hadden de indruk, dat president Lonardi in een bespreking met andere leiders op het laatste ogenblik een botsing heeft we ten te voorkomen. Men verwacht, dat er in de komende dagen tal van veran deringen in de regering zullen worden aangebracht. Er is een stroming in het bewind van Lonardi, die eist. dat er een grondige zuivering van leger en overheidsdiensten ten uitvoer moet worden gelegd. Hoe groot de spanning in Buenos Aires gisteren was, blijkt wel hieruit, dat Krachtige gemotoriseerde eenheden van het garnizoen van de hoofdstad, die over pantserwagens be schikken, stellingen hadden ingenomen Slot op Pag. 2 Hij bracht zijn toestel met opzet in vrille In een rapport, uitgegeven door de Amerikaanse Organisatie voor de Burgerluchtvaart, wordt gezegd dat een plotselinge hartaanval mogelijk de oorzaak is geweest van het. op 20 October j.l„ verongelukken van luitenant kolonel Gerben Sonderman, persoonlijk vlieger van Prins Bernhard. Volgens het rapport heeft Sonderman zijn toestel opzettelijk in een vrille gebracht, „die om onbekende redenen tot een zo geringe hoogte werd volge houden, dat het niet meer mogelijk was het vliegtuig weer recht te trekken". „Een onderzoek door medici heeft aangetoond, dat Sonderman aan een matige tot ernstige hartziekte leed. Alhoewel er geen bewijs voor bestaat dat dit heeft geleid tot bewusteloosheid en daardoor verlies van het vermogen om het vliegtuig te besturen, moet het toch niet uitgesloten worden geacht dat een hartverlamming, veroorzaakt door storing in de bloedsomloop, is opge treden aldus het rapport van de Amerikaanse organisatie voor de Burger luchtvaart. in de omgeving van het gebouw van het ministerie voor de luchtmacht. Het was echter niet duidelijk, of deze troepen het ministerie beschermden of be dreigden. Faure stelt weer de vertrouwenskwestie De Franse premier Edgar Faure heeft gisteren weer eens de vertrouwens kwestie gesteld, ditmaal verbonden aan goedkeuring door de Nationale Vergade ring van zyn voorstel tot het houden \an verkiezingen in December volgens een gewijzigd kiesstelsel. Het door hem voorgestelde stelsel ls dat van 1951, maar zonder verbinding van lijsten. De Nationale Vergadering weigerde dit kiessysteem te bespreken toen het bij de eerste lezing van het wetsontwerp werd voorgesteld. De premier besloot tot het stellen van de vertrouwenskwestie na een debat, dat van Woensdagavond 22 uur tot heden-, Donderdagochtend 5 uur had geduurd. Tijdens het debat in tweede lezing wer den vijf kiesstelsels verworpen. Het de bat over deze vertrouwenskwestie begint Zaterdagmiddag om 3 uur. Een nieuw „Tivoli" in Utrecht? Kosten 10 millioen Wanneer de gemeenteraad van Utrecht achter de plannen van het college van en W. *a! gaan staan en het Rijk zqn flat aan de bouwplannen zal geven, verrijst in Utrecht een nieuw „Tivoli". waarvan de bouw en Inven taris een bedrag van f. 1.125 500 ver gen. Dit „Tivoli" zal gebruikt worden als congres- en muziekcentrum. Het wordt een geheel dat een moder ne. kunstzinnige 'nrinik maken zon der evenwel luxueus te zijn. Het com r'ex zal een grote zaal om vatten, die 'ebrulkt kan worden voor concerten, grote vergaderingen, con gressen, revue's, show's en bioscoopvoor stellingen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1