Professorenwijk bestaat 10 jaar Hoogheemraadschap Rijnland Kenau Simonsdocliter Hasselaar 54ste Jaargang Woensdag 9 November 1955 Tweede Blad No. 28674 Toneelavond in de schouwburg Het is thans tien jaar geleden, dat de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Professorenwijk'' onder leiding van de heer D. van der Kwaak in „Zomer- zorc" werd opgericht. De algemene feestvreugde, die zich na de bevrij ding in de Sleutelstad allerwege open baarde en aanleiding gaf tot vele buurtfeesten, ligt aan deze oprichting ten grondslag. In tegenstelling met vele buurtco- mite's. welke in die tiid ongetwijfeld prachtig werk deden, heeft deze ver eniging met nog enkele andere zich niet alleen kunnen handhaven, doch ook aan het jeugdwerk en de wijkgedachte op vele wijzen gestalte weten geven. Van de oprichters, die tien iaar gele' en in het bestuur werden eekozen. ma- en daarvan thans nog deel uit de he- >n J. van Harteveld, P. A. Knaap en J Rosdorff. Drukke ambtelijke werk- iamlieden waren oorzaak, dat, de heer 'nn der Kwaak na drie jaar het ore- idium in handen moest leegen van de eer P. D. Beversluis, die dit op ziln eurt na vijf iaar weer deed aan eer J. P. A. de Vrind. /- Ter gelegenheid van de viering van It tweede lustrum heeft een Jubileum- jmmissie onder leiding van de heer A. Knaap een aantrekkelijk pro- ramrna samengesteld. De eerste avond l het. kader van deze feestviering vond Isteren in de Schouwburg plaats. De ineelafdeling van „De Professoren- iik". nu al vele jaren onder regie van t heer P. H. M. Kok. zorgde deze vond voor een zeer geslaagde inzet van t feestelijkheden. Ongevoerd werd het llispel „Een bruid kwam op bezoek". Alvorens dit vrolijke spel over het letlicht werd gebracht schonk voor tter De Vrind aandacht aan de vele ïtiviteiten. die ..De Professoremviik" in ree tien jaar op zo verschillend ter tin heeft ontplooid en waarbij de zorg jor de ieugd en het verbreiden van de iikgedachte steeds op de voorgrond ;onden. Door deze activiteit, aldus jreker. is de naam van de vereniging »r Leiden een begrip geworden, preekt men over de Professorenwijk. jn weet vrijwel ieder Leidenaar in elk stadsgedeelte deze wijk zich be- Indt. Onder de vele aanwezigen, die eze avond speciaal welkom werden ge- eten. bevonden zich de oud-voorzitter. e heer Beversluis en de oud-secretaris •vens mede-oprichter van de vereni- |ne. Drukke werkzaamheden stelden de eer Van der Kwaak helaas niet in de elegenheid deze eerste feestavond bii i wonen. I Hierna was het woord en de daaa an de tonelisten van de heer Kok. die Lezers schrijven.... EEN MENSENSTAALTJE VAN DIERLIJKHEID Toen ik mij hedenmiddag omstreeks 15 uur in het schaftlokaal aan de bou- lerii van de W. de Zwijgerlaan bevond m daar mijn middagmaal te nuttigen, Bderde daar vanaf een landweg een ond, met één, zoals later bleek, totaal fgereden voorpoot. Na met mijn mede- rbeiders de situatie bekeken te hebben n gehoord hebbende van de omstan- ers. dat het arme dier gisteren al ge- iond was. belden wij de Politie, die m e recordtijd van 6 minuten aanwezig as Toen de Politie de eigenaar, die imiddels was opgespoord, aan een ver oor onderwierp, deed hij alsof hij di- ;ct melding aam de Politie had gedaan. Ier arme dier is al die tijd door de na- Itige en onmenselijke behandeling van e eigenaar het slachtoffer geworden. Ik hoop dat deze zaak tot het uiterste ehandeld zal worden, zodat deze mens Ich daarna menselijker zal gedragen. LEON F. CAVÉ. 3e komende wet op de ouderdomsvoorziening ER ZITTEN ENKELE ONRECHTVAARDIGHEDEN IN De komende wet op de ouderdoms voorziening en de gevolgen hiervan voor de nu reeds gepensionncerden zijn gistermiddag het onderwerp van bespreking geweest op de vergadering van de afd. Leiden van de Algemene Bond van Gepensionneerden in Den Burcht. Het woord werd o.m. gevoerd door de heer G. Wolters, algemeen voorzitter van de Bond. De heer Ant. Metz, plaatselijk voor- itter kon in zijn openingswoord een vol- E zaal verwelkomen. Nadat hij de afge vaardigden van de verschillende afdelin- jen afzonderlijk begroet had, wijdde hU inkele woorden aan de stand van zaken n de Leidse bond, die op het ogenblik luim 1300 leden telt. Het onderwerp, dat de heer G. Wol- ers met de leden doornam, had wel bij litstek Ieders belangstelling. De wet op ie ouderdomsvoorziening, die waar- ichijnlijk op 1 Januari 1957 van kracht lal worden, biedt immers voor de nu eeds gepensionneerden enkele haken en igen Nadat spreker de ongetwijfeld gro- sociale betekenis van de wet bespro- ten had, vestigde hij de aandacht op inkele onduidelijkheden in de letter van Ie wet. Spreker kantte zich fel tegen de tortingen op de overheidspensioenen. die ioor invoering van de wet mogelijk zijn. Dit, aldus spreker, zou een grove on rechtvaardigheid zijn jegens de oud-ge- jensionneerden. Spreker besloot met de landacht te vragen voor de voorberei- lingen, die getroffen worden om tot her waardering van de pensioenen te komen. Ma de pauze kreeg men gelegenheid met je bondsvoorzitter over deze kwesties fan gedachten te wisselen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Marlnus Isaac Johannes, zn. van P. C. Peugelsdyk en J. M. Beljk: Hendrlkus Phlllppus Waltherus. zn. van A. Ravens- ïergen en M M. Hasselo: Lucia, dr. van H w. v Haaften en M E. Grlmme; Theo- Jorus, Leonardus, zn. van J. C. Boom en I C. v. Halm; Godewijn Oscar, zn. van w. G. Aldershoff en M. Parmentler; Wll- llbrordus Josephus Antonlus, zn. van C. P W. Knilncnburg en C P. T. v. Wetten; Ronald, zn. van J. Rosbergen en G. Alblas Herman Pranclscus. zn van D. J. H. Prins en E. C. Plson; Rolande. dr. van J. v. Eg- toond en W. J. Zaalberg ONDERTROUWD 'n M Rijsdam; H. J. Sloos en A. Versloot; H. Wegman en H. M. Smeele; F B M. Teuben en J. W. v. d. Stok; J. Stougle en W R TaffiJn OVERLEDEN in eelukkie samenspel, waarin zioh mevr. Hokkeline (als bruid), de heren J. Oomens en H. Swanenburc twee verstokte vrijgezellen en hun tante Henrietta Travers (mevr. D. Planier) biizonder onderscheidden, een vlotte opvoering brachten van dit mvsterie van de bruid. „Een bruid kwam op be zoek" is een fris. aardig gecomponeerd aeval. waarin de elementen van het bliisoel en de detective-story vaardig door elkander zijn gemixed. Het is de geschiedenis van een bruid. Mary Duquesne die op een stormachtige avond, zo maar via het dakraam, de weelderige woning van een tweetal ver stokte vrijgezellen komt. binnenvallen en daardoor de ene verwikkeling na de nndere doet ontstaan. Vrouwelijke lief talligheid en.listigheid doorbreken het taaie en saaie vriigezellenleven, waarbn het vooral tante Henrietta is. die in deze situatie groeit en daarin ook kosteliik spel te zien geeft. Aan het ein de van het stuk blijkt echter de bruid eeen bruid te zijn, doch weet deze lief tallige verschijning de iuwelendief in de persoon van de butler te ontmaskeren. Zoals gezegd: men slaagde er in het spel. dat slechts maar een enkel zwak moment kende (b.v. de ontdekking van de diefstal), tot leven te brengen. Het muziekensemble van „De Alge mene" zorede voor een goede muzikale omlijsting van de avond. Een uitvoe ring. waarmede de talriike Professoren- wnkers zich uitstekend amuseerden! Voorzitter De Vrind had naast woor den van dank voor alle medewerkers isters) aan het spel een kleine attentie. De feestelijke viering van dit tweede lustrum wordt volgende week Woens dag voortgezet met een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, op 23 November met een cabaretmiddag voor de kinde ren en op 21 December met een feest avond onder het motto „Door de ieugd en voor de jeugd". Moana: frisse documentaire film ONDANKS HOGE LEEFTIJD. Van de wegen, die de film bewan deld heeft om het publiek te boeien, is de documentaire, de weergave van het leven van alle dag, het meest houdbaar gebleken. De grondlegger van de documentaire, Robert Fla herty, bewee9 met producties als Nanook en Moana, dat de gezwollen scenario's van Hollywood het wat duurzaamheid betreft, af moesten leggen tegen het betrappen van het gebeuren van elke dag. Na het avontuur van twee Jaren, dat Flaherty op Groenland beleefde en waarvan het camera-oog getuige was zag Hollywood in. dat er ook met de documentaire geld te verdienen was. Flaherty kreeg een subsidie om enkele jaren op een van de eilanden in de ko raalzee te kunnen verblijven en wijdde daar enkele tienduizenden meters film aan zeden en gewoonten der inlanders. Het aldus verkregen materiaal werd naar Amerika gebracht en onder het alziend oog van de filmmagnaat Adolphe Zukor monteerde Flaherty er een documentaire van, die naast cultu rele ook letterlijke verdiensten voor de geldschieter bevatte. Moana doet voor een film, die bijna dertig jaar geleden gemaakt werd. merkwaardig fris aan. Het door geen beschaving beïnvloede leven van de in lander is tijdloos en heeft na al die jaren weinig veranderingen ondergaan. De opnamen in deze film, welke gister avond in het Casino-theater voor de leden van de Filmstudiekring van K. en O. werd vertoond, zijn buitengewoon fraai en werden voor veel cineasten uit de twitiger jaren aanleiding om zich aan de documentaire te wijden. Dat Moana ondanks deze concurrentie nog steeds en terecht vertoond kan wor den, is een van de grote verdiensten van Flaherty. Verhoogde aanslag boezemlanden De Verenigde vergadering van het Hoogiheemraadsohap Rijnland heeft in zijn vergadering van Dinsdag o.m. ge sproken over de voorgestelde regle mentswijziging. De voorstellen brengen mede, dat in de toekomst 3/5 van het jaarlijkse totaal van Rijnlands lasten van de ongebouwde eigendommen zaj worden geheven en 2/5 van de gebouw de eigendommen (woningen enz.) Voor de boezemlanden zal een verhoogde aan slag gelden; de vraag is nog .of deze op alle boezemlanden zal worden toegepast, dan wel alleen op de percelen gebruikt voor bollenteelt, sierteelt enz. De oe- staande vrijdommen van openbare ge bouwen enz. komen grotendeels te ver vallen; daarentegen zullen de gebouwen, die buiten Rijnland lozen, een gehele of gedeeltelijke vrijidom genieten. TOEZICHT POLDERKADEN Er is geechil tussen de provincies Zuid- Holland en Noord-Holland over het toe zicht op de polderkaden en de polder- huishoudingen. Zuid-Holland wil dat De Schouwspelers in de Koksschool MET „WEL TE RUSTEN" De Schouwspelers een bekende toneelgroep uit Den Haag hebben gisteren talrijke militairen, o.w. de gar nizoenscommandant luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk en diens echtgenote, in de cantine van de Doelenkazerne een vrolijke avond bezorgd. Opgevoerd werd A. P. Dearsly's blijspel in drie bedrijven „Wel te rusten", een lichtverteerbaar kolderstuk. dat een vervolg is op de En gelse comedie „Vogel, vlieg de wereld in Het bejaarde echtpaar Hapgood vader is reeds gepensionneerd heeft een klein, doch aardig landhuisje in Dorking betrokken. De kinderen, hoewel allen getrouwd, komen door een samen loop van omstandigheden op één en dezelfde dag in de nieuwe ouderlijke woning terecht. Het huis biedt echter niet voldoende slaapgelegenheid: de basis waar de vele grappige situaties op zijn voortgebouwd. Meer dan kostelijk was het bedrijf, waarin de mannelijke leden van de familie zich te ruste trachtten te begeven! Alle moeilijkhe den, die zich voordoen, worden aan het slot van het stuk mede dank zij de hulp van vader en moeder Hapgood weer opgelost, zodat dit sympathieke tweetal toch nog van de welverdiende rust kan gaan genieten. Alle spelers hebben zich op verdienstelijke wijze van hun taak gekweten. Een speciaal woord van waardering voor Theo van Duyn als Sproetkop hij was tevens regisseur van deze ple zierige klucht en Emmy van Swoll als moeder Hapgood is hier zeker op zijn plaat-s. Om Alex Hock als Charlie Hobson. een vriend van een der kinde ren. heeft men onophoudelijk moeten schaterlachen. De decors waren van Jan Ligthart van de Dienst Welzijnszorg Leger. De militairen hadden voor het optreden van „De Schouwspelers" vol komen terecht zeer veel waardering. De vrouwelijke tonelisten kregen bloemen aangeboden. De avond werd met een kort woord van welkom door adjudant Niemvenstein geopend. Deze deelde o.m nog mede. dat 14 November de film „De vader van de bruid" vertoond zal wor den, terwijl op 8 December met het cabaretgezelschap van André Carèl Sinterklaasfeest gevierd zal worden. Voor 29 November zijn uitgenodigd de Haagse Operettezangers. ACADEMISCHE EAMENS Geslaagd voor het groot tentamen Godgeleerdheid de heer D. Papma te Ferwerd tFr.). JUBILEUM BIJ DE COÖP. „VOORUIT" De heer C. H. Carton herdacht het feit .dat hij 25 jaar geleden als brood bakker in dienst trad bij de Coöp. „Voor uit". Uitgenodigd door het bestuur der Coöperatie, werd hfj met zijn echtgenote ontvangen in de voor deze gelegenheid gezellig ingerichte recreatiezaal van het personeel Achtereenvolgens werd de jubilaris toegesproken door de voorzitter van de coöperatie en door vertegenwoor digers van de Ondernemingsraad en de Personeelsvereniging en de wnd. chef de brood bakkerij. Allen spraken woorden van waardering en dank voor de trouwe plichtsvervulling en goede ka meraadschap, waarvan Carton steeds blijk had gegeven. Namens hef bestuur werd de jubilaris een enveloppe met inhoud overhandigd. De Personeelsvereniging en de Onderne mingsraad boden diverse geschenken aan. Mevr. Carton ontving-bloemen. Rijnland deze bemoeiingen over zijn ge hele gebied (dus ook in het Noord-Hol landse gedeelte) zal hebben, Noord-Hol land wenst zulks in het geheel niet. In dien de Provinciale Staten het hierover onderling niet eens worden, zal de Kroon uitspraak moeten doen. De vergadering kon zich ermede ver enigen, dat de verhouding tussen Rijn land en het Groot waterschap van Woer den herzien zal worden. Thans geldt hiervoor een complex van oude regelin gen. van liet jaar 1202 te beginnen; dit is nu we! zeer eerwaardig, maar het past niet meer in de2e tijd. De thans voor gestelde regeling zal gemakkelijker be hanteren en bovendien voor Rijnland voordeliger zijn. Leidse Jeugd Olympiade OPENING 20 DECEMBER Gisteravond had een bespreking plaats over de In het kader van de Leidse Jeugd Olympiade in de Kerstvacantie te houden Winterspelen. Alvorens hiertoe werd overgegaan deelde Dees Egter van Wisselkerke mede dat er In de samenstelling van het be stuur een wijziging gekomen was. Wil Pompe, die geruime tijd als secretaris zeer nuttig werk heeft verricht, is be noemd tot vice-voorzitter Zijn broer, Hans Pompe, neemt nu de vacante se- oretaris-plaats in, hierbij geassisteerd door Theo Pensioen, die als tweede se cretaris werd benoemd De officiële opening van de Olympi sche Winterspelen wordt gehouden op 20 December. Het ligt in de bedoeling deze avond op te luisteren met demon straties Judo, home-trainen en volks dansen. De zalen, waarin de spelen zul len plaats vinden, zijn, dank zij veel medewerking, vrijwel alle beschikbaar. Meisjes, die zich nog voor een bepaald onderdeel van de spelen wensen op te geven, kunnen dit alsnog doen bij D. Egter van Wisselkerke, 2e Binnenvest gracht 8a. VOORDRACHT VOOR AFGESTUDEERDE JURISTEN In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde Juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, candidaat- notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op Woesdag 16 November des avonds van 7.45 uur tot 9.30 uur in het Leidse Academiegebouw prof. mr J. E. Jonkers over het onder werp: Raakpunten tussen straf- en bur gerlijk rechit. „GROTE ACHT" GAVEN FEESTAVOND In samenwerking met de N V. Tiktak gaf ,De Grote Acht", een combinatie van acht levensmiddelenbedrijven uit Leiden en omgeving, gisteren in de Stadsgehoorzaal een feestavond. Het ca baretgezelschap Kok presenteerde deze avond de Tiktak-show: Europa Express. Na een inleidend woord van de heer Dietz volgde een programma voor elk wat wils. Het orkest bracht Hollandse en Zuid-Amerikaanse klanken. Groot suc ces oogstte verder het cowboy-program- ma. waarin vooral Bobby Klein een groot aandeel had. De Osmani's en de Orloffs zorgden voor acrobatiek De feil loos uitgevoerde oefeningen waren stuk voor st/uk staaltjes van h-ogeschoolacro- batiek. In de pauze was er nog een gratis ver loting op de nummers van de toegangs bewijzen. Een kleine 100 prijzen werden verloot! De avond werd besloten met een bal. De „Grote Aoht" mogen terugzien op een zeer geslaagde avond en op een programma, waarmee de stampvolle Stadsgehoorzaal zioh geen moment ver veelde. VOORSCHOTEN Alg. Militaire Pensioenbond In een vergadering van de afd. Lei den en omstreken van de Algemene Militaire Pensioenbond gaf de heer G. J. W. Hertog, voorzitter van de afde ling, een uiteenzetting over de proble men der militaire- en burgerlijke ge- Densionneerden rond het door minister Suurhoff ingediende wetsontwerp op de ou d erd oms verzekeri n g De heer Hei-toe ging de geschiedenis van het wetsontwerp uitvoerig na vergeleek het met het ontwerp, dat in 1954 door de S.ER. werd gepubliceerd. In de S.E.R. waren reeds stemmen opgegaan om de gepensionneerden in een uitzonderingspositie te plaatsen en ook bii de regering sohiint een plan te ziin de militaire pensioenwet zodanig te wijzigen, dat een deel van de uitkering volgens de wet Ouderdomsvoorziening kan worden ingehouden. Spreker wees er op. dat men bang is met de volle dige uitkering boven de pensioengrond slag te komen, doch dat deze grond slag voor duizenden gepensionneerden in deze tijd "veel te laag is. Met een volledige uitkering uit de ouderdomsverzekering zouden zii pas uit hun dikwiils zorgelijk bestaan ver lost worden. Spreker wees er voorts op, dat gepen- sionneerde militairen beneden 65 jaar ook nog premie voor de ouderdomsverze kering zullen moeten betalen, waarbij het lang niet zeker is wat zij van de uit kering zullen krijgen en dat de gepen sionneerden pas geholpen zouden zijn als hun totale inkomen tot 70 80 van het tractement der actief dienenden zou stijgen. In- het begin der vergadering, die on der leiding stond van de vice-voorzitter, de heer L. Popp, werden vertegenwoor digers van de Ambtenarenbond en de Bond van Spoorwegpersoneel welkom geheten Tot bestuurslid werd in de va cature Sloos gekozen de heer F. van der Linde. De overleden penningmeester, de heer Sloos, en de heer Kaldenkerken werden door de heer Popp met een enkel woord herdacht. BURGERLIJKE STAND Geboren- Johanna W. M.. dr. van J. G. Valentijn en W. M. van Wijngaarden. Johanna E. H. M dr. van A. J. Mens en M E. van der Valk. Getrouwd: J. Bogerd en M. Baardwijk. WARMOND Geslaagd Te Amsterdam slaagde voor het examen consumptie-ijsbereider, de heer P. A. Oudshoorn alhier. Onder grote belangstelling hield de Postduivenvereniging „Warmond" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer B, ter Beek. In zijn ope ningswoord waarin hij allen een harte lijk welkom toeriep wees spreker op het zware seizoen dat nu achter de rug is. Hierna kreeg de secretaris het woord voor zijn notulen welke onveranderd werden vastgesteld. In het verslag van de penningmeester bleek dat nog een flink saldo aanwezig is. De kascontrole commissie had alle lof voor het keurige beheer. Na eerst allerhande aangelegen heden besproken te hebben volgde de prijsuitreiking aan kampioenen. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer B. ter Beek herkozen; tot penningmeester werd gekozen de heer J. Roest die de plaats van de heer Beugelsdijk in zal en. daar deze zich niet meer her kiesbaar stelde. Tot hokcontroleurs wer den benoemd de heren Jac. Zwetsloot, J. Haverkort en A. Diemei; controle commissie dr J. Venker en J. de Weerd. Benoemd Bij Kon. Besluit is be noemd tot bijzonder lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven op voordracht van het Bedrijfschap voor Margarine, Vetten en Oliën onze plaats genoot, de heer W, C. Schalkwijk. WASSENAAR Kindertehuis St. Antonius Gisterenmiddag werd door de Stich ting St Antoniushuis het nieuwe kin dertehuis officieel in gebruik genomen. Het is de villa „De Stille Hoek" op Oud-Cllngendaal. naast het Dierenpark geleeen. Bii deze plechtieheid waren om. aanwezig de burgemeesters van Wassenaar en van Wateringen, dr A. in 't Veld. eeneeskundie inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, wethouder K. Huibregtse. de provin ciaal van de paters Franciscanen en de provinciaal van de zusters van de con gregatie van Onze Lieve Vrouw uit Tegelen. de kinderrechter mr J. J. M. Braun en vertegenwoordigers van de Sociale Raad en de Voogdijraad. Ir P. L. Hazelzet gaf namens het be stuur een overzicht, van de geschiedenis van het kindertehuis, dat in 1946 werd gevestigd aan de Badhuisweg te Sche- veningen op initatief van zuster A. J. A. Leuver. Het werd in 1952 uitgebreid met een tweede tehuis voor schoolgaan de kinderen aan de Leuvensestraat. Er moest echter nodig naar een ander pand worden omgezien en de keus viel tenslotte op de villa „De Stille Hoek", welke na veel beraad van de zijde van B. en W. van Wassenaar mocht worden betrokken. Spr. herinnerde dankbaar aan de grote steun van particuliere zil- de ondervonden, mede dank zii de actie van pater Euseblus Kemp. Burgemeester van Wimbergen wenste allen, die in het tehuis zullen werken. Gods Zegen toe. Jhr Gevers Devnoot feliciteerde na mens de Sociale Raad. waarna bezich tiging van het pand plaats had. Jeugd en Dierenbescherming Om de jeugd in haar werk te betrek ken paste de afdeling van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren een gezellig middel toe, n.l. het uitschrijven van een opstel- en teken wedstrijd voor de leerlingen van de twee hoogste klassen van de lagere scholen. Medewerking werd slechts verleend door de bestuurders van vier scholen, maar gezegd mag worden, dat er een geslaagd begin is gemaakt. De voorzitter mr A. Zwanenburg, deelde in een bijeenkomst in Hotel Bianca. waar de prijswinnaars en -win naressen met de hoofden van de scho len en enige onderwijzers aanwezig waren, mee, dat het in de bedoeling ligt om elk Jaar een wedstrijd te orga niseren. voorts vertelde hij het een en ander over het afdelingswerk, over de zorg voor de zwervend aangetroffen dieren in het asyl cn de verdwaalde postduiven, waarna hij de meisjes en jongens een pluimpje gaf voor de aan de opstellen en tekeningen bestedzorg en de hoofden van de scholen en de onderwijzers dank betuigde voor hun medewerking. De secretaresse, freule S. A de Beau fort reikte de prijzen uit. Het waren voor het merendeel fraaie boeken. Uitslagen O.l. school BloemcamplaanOpstel wedstrijd twee lste prijzen. Marion Ost- wald en Lidewij van Driel. Tekenwed strijd; lste pr. Ernle Gerst. eerv. verm. Annemarie Wakkie. Chr. school BloemcamplaanOpstel wedstrijd: lste pr. Paula Schouten, e.v. Wim Knoop. Tekenwedstr. lste prijs Adrie Smits, e.v. Lex Scheers en extra v. voor groepstekening. Plus X-school: Opstelwedstrijd: lste pr. Paul Vermey; 2de pr. Willy Dries- sen. Tekenwedstrijd: lste pr. Frans v. Haren, e.v. Barnara Coebergh. Mariaschool Kerkstraatopstelwed strijd; lste pr. Netti Brederode, e.v. Willy Borsboom. Tekenwedstrijd: lste pr. Ineke Koot, extra e v. voor groeps tekening. Geen op de wallen vechtend manwijf, doch niettemin een imponerende figuur Kenau Simonsdochter Hasselaar was niet, zoals o.m, de grote 18e eeuwse geschiedschrijver Jan Wagenaar heeft geboekstaafd, de aanvoerster van een dappere schare vrouwen, die mede- vocht bij de verdediging van Haarlem en kokende olie over de belegeraars goot. Haar aandeel zal beperkt zijn geweest tot het medehelpen bij het versterken van de wallen en het wacht houden daarbij. Wel is het waarschijnlijk, dat Kenau een leidende functie heeft ge had. Aldus begon mej, dr G. A. Kurtz uit Haar lem, die gisteravond in de zaal Middel weg 28 voor de Vrouwengroep van de Ver. van Vrijz. Hervormden over dit onder werp sprak, haar lezing, waarna zij een uiteenzetting gaf hoe zij tot deze con clusie is gekomen. De Haarlemse medicus Ekama uitte in zijn gedenkboek reeds twijfel. In archie ven snuffelend had Ekama ontdekt, dat Kenau voor haar benoeming tot hoofd van de waag en het innen van de belas ting op de turven te Arnemuiden, een borg moest stellen. Dit achtte hij vreemd wanneer deze post als beloning zou zijn gegeven, zoals de geschiedschrijvers wil len. Opmerkelijk is ook. zo vervolgde mej. dr Kurtz, dat het betrouwbare dagboek van Frislus wel de hulp van vrouwen bij het versterken van de wallen vermeldt, maar niets over een Kenau schrijft. Ook in de andere dagboeken vinden wij niets over een op de wallen strijdend vrouws persoon. Een Duits krijgsman geeft in een te Kopenhagen gedrukt boekje bijzonder heden over Kenau, waarvan hij zegt. dat ze „gewisslich wahr" zijn. Als hij be schrijft. welke wapens Kenau droeg, blijkt waaraan de schrijver het „zeker Zeventien (loden bij busongeluk Te Tregiin Erzurum in het Ziganage- gebergte (Turkije) is een autobus in een ravijn gestort: 17 personen vonden de dood en 34 werden gewond. De chauffeur verrichtte reparatiewerkzaamheden toen de bus op een helling stond. Plotseling schoot de wagen van de onder de ban den geplaatste blokken I09 en reed ach teruit de weg af en het ravijn In. GECOMBINEERDE VERGADERING TUINBOUW EN BLOEMBOLLEN CULTUUR Gisteravond werd in café Van der Zalm een gecombineerde vergadering ge houden van de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken. Afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, de Tumbouwstu- d:eclub Wassenaar, de Afdeling van de Bloemisten Patroonsvereniging en de Afdeling van de Kon. Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. In deze bijeenkomst werd een lezing met projec tie gehouden door de heer A. J. Sterner - ding jr uit Voorschoten, die met dr A. J. Verhage uit Wassenaar deze zomer de inzendingen van de Ver. Ned. Bloemiste rij op de tentoonstelling te Moskou ver zorgde. De titel van zijn lezing was: Onze reis naar Moskou. De avond werd geopend door de voor zitter van Wassenaar en Omstreken, de heer P. Zegwaard, die een korte uiteen zetting gaf over de totstandkoming van de avond, waarna hij speciaal de spre ker welkom heette. De heer Stemerding gaf vóór de pau ze als inleiding beelden van de bloemen tentoonstellingen in Gent en Gotenborg, waarbij ook stadsgezichten werden ge projecteerd. Na de pauze vertelde hij uitvoerig over de reis, de ontvangst door de tweede burgemeester van Moskou, de tentoonstelling waarop een zo groot mo gelijk assortiment werd getoond en de wijze, waarop het gezelschap werd beje gend. Hij vertoonde een 93-tal dia's, enkele van de tentoonstelling, de rest stadsge zichten van Moskou en Leningrad, waar van de aanwezigen hebben genoten. De heer Hogeboom had twee inzendin gen voor de prijsvragen, waarmee hij twee eerste prijzen behaalde. Er was ge legenheid voor het stellen van vragen, sluiting. waar" ontleent, want dan lezen wij „anderen zeggen" Ook de nog bewaard gebleven vlug schriften over het beleg, die natuurlijk des te beter verkocht werden naarmate ze meer sensatie wisten te melden, waren de onbetrouwbare bronnen waaruit latere geschiedschrijvers hebben geput en nog hebben bljgefantaseerd. Zo krijgt de vechtende Kenau bij Van Meteren zelfs de rang van kapitein en Hooft doet er nog een schepje op: Kenau voerde het bevel over een vrouwenbatal jon. 300 sterk. GEEN „GEMAKKELIJKE TANTE" Uit de archieven is gebleken, dat Kenau na de dood van haar man de leiding van zijn scheepswerf op zich nam. Ze was dus zeker een kordate vrouw en ook geen „gemakkelijke tante", want in de gerechtelijke archi- varia zijn tal van processen gevonden, die zij heeft gevoerd. Zo was er ook een vonnis tegen een dame in Leiden, die haar aldaar op de Vismarkt met een bezemsteel had ge slagen. De „dame" werd veroordeeld tot betaling van „5 ponden Vlaams". Hoewel de aanleiding van het geschil een geldkwestie was. bestemde Kenau deze 5 ponden voor de armen van Haarlem en Leiden, waaruit wel bleek, dal het Kenau steeds om haar recht te doen was. Een aanwijzing over haar dood vond men eerst kort geleden in het gerechte lijk archief van Hoorn. Het betrof een proces van haar dochters tegen een Deens schipper. Uit dit proces blijkt na melijk, dat Kenau van een reis naar Noorwegen, die zij op een van haar sche pen maakte, niet is teruggekeerd. Op zekere dag herkende iemand het schip als dat van Kenau, toen het in Hoorn voor de kade gemeerd lag. De Deense schipper kon bewijzen, dat hij het in Flensburg van de strandvonderij had gekocht Het lijkt dus waarschijnlijk, dat het schip op zee door zeerovers is over vallen en Kenau en de bemanning dood of levend overboord zijn gegooid In een request, dat de dochters aan het stadsbestuur zonden inzake een niet terugontvangen schuldbrief (voor beta ling van een houtleverantie), lezen wij. dat Kenau heeft medegeholpen aan de verdediging van de stad. „Nihil" tekenen burgemeester en sche penen op het request aan en Kenau's dochters wenden zich daarop tot een procureur, die „onder protectie van de Prins" o.m. de verdiensten van Kenau naar voren brengt, maar niets over een vooraanstaande plaats schrijft. Ook dit toont wel het onhistorische van de inhoud der Duitse vlugschriften aan. De ware Kenau is dus een zeker niet minder boelende figuur in de geschie denis, n.l. een vrouw die een groot be drijf leidde en velen door haar vooraan staande plaats in de maatschappij en door haar houding zal hebben aange spoord om mét haar de stad te helpen verdedigen, zo besloot mej. dr Kurtz. Mevr. Van Royen—Gratama dankte de spreekster voor haar interessante cau serie. BEURSOVERZICHT LICHT HERSTEL NA FLAUWE INZET Amsterdam, 9 November. De markt stond vandaag onder in vloed van het politieke nieuws uit Ge- nève, waar de besprekingen een on gunstige wending genomen schijnen te hebben. Bovendien moest het Damrak het zonder advies van Wallstreet doen; mede hierdoor was de stemming ge drukt. Bij opening noteerden de inter nationale soorten 6 k 10 punten lager Het stemde echter tot voldoening, dat de activiteit beperkt bleef. Na flauwe opening volgde een licht herstel. Philips, die aanvankelijk 10 punten lager noteerde, wist dit verlies tot ca 7 punten ln te krimpen. Kon. Olie ver liet de markt op 604 (610%), Unilever en AKU per saldo circa 5 punten lager. Op de Scheepvaartsector bleven de nadelige verschillen beperkt tot 1 2 punten. De Cultuurmarkt gaf voor de leidende soorten verliezen te zien van 2 3 punten. Guldensbeleggingen zeer stil en onveranderd. Het enthousiasme voor de nieuwe spoorweglening schijnt, nu het emissieprospectus verschenen is, niet zo groot te zijn als men aanvan kelijk verwachtte. De algemene over tuiging is echter dat deze lening ge makkelijk geplaatst zal worden. Het Leidscli Dagblad De krant voer iedereen Beurs van Amsterdam Woensdag 9 November ACTIEVfe OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 101H 101H Grootboek obl101% 101 Ned. '51 3% 101% 101 Ned. '53 3% 101 1004i Ned. '48 3% 98% Ned. '54 3% 98 98 Ned. '55 3% 98% 98% Ned. '55II 3% 98% 98% Ned. '47 3% 3 99% 99,', Dollarlng '47 3 96,", 96 B Investeringscert. 3 99% 99A Ned. 62-64 3 99% 99» Indië '37 A 398% 98A Grootboek '46 3 97% 97% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 90 87% Nat. Handelsbank 163 161 Ned. HandelmiJ233% 233% A.K.U347% 341 Philips 355% 348% Philips '55 344% 337% Unilever 463% 458% Wilton Feyenoord 271 270 Biliton 2de r347 Kon. Olie f.50.— ..291 Kon. Olie 609% 604 Amst Rubber 142% 139% Holl. Amer lijn 211 208% Kon. Ned. Stoomb. 198 197 Ned. Scheepv. Unie 188 186% H.V.A158% 155% Java Cult86 87% Deli Mi)157% 157% Senembah113% 113% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 100 99% Den Haag 1937 1 3.. 100 Leiden 1947 98 R'dam -37 I m 3% 101% Industr. Obligaties Philips Dollarlng ..104 104 Premieleningen 134% 133% 110% 111 108% 10848 135 135% 134 133% 13971, 140 136% 136% 124» 124» Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% idem n 2% R'dam '52 I 2% idem II 2% Utrecht '53 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Amsterd, Bank 268% Rotterd. Bank238% Twentsche Bank233% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 245 Kon. Ned. Grofsm. 156 B Rott. Droogd. Mij... 608 Tieleman en Dros 17 Handelsondernemingen BorsumiJ. cv A f 1000 144 140% Internatio166 165 Diversen Albert Heyn278 269% 239% 233 241% 156 10% Ned. M.Wal/.Vrt, Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. Amerik. fondsen Anaconda 68% Shell Oil Cy61% 82% 38% 82% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. Holl. Constructie 400GB 8/11 Ing bur. v.Bouwnijv. 145B Int. Kunststoff. Ind 71% Kon. Ned. Edelmet 83 »GB 84 Pref. wa. Idem 83 83% Textiel Gebr. v. Wijk 88G Leldsche Wolsplnn 310 %GB 312 Ned. Electrolasm. j60 335B Slkkens Lakfabr '53 390 Ver. Touwfabrieken 189% 188 Wernlnk's Betonm 144 143%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3