VILLA WRINGERS In Kiew maakte ik kennis met de Russische plattelanders Grote tekorten op begroting van Voorhout E. van Wensveen 25 jaar aan de v. Wassenaarscliool te Katwijk A.v.d.Ouweelen Zoon G. v. BRUSSEL VRIJDAG 4 NOVEMBER Kolchozen; het tere punt in de Sovjet-Unie Oorecht heb ik het betreurd, dat het tijdschema geen langer verblijf in Kiew mogelijk maakte. Graag had ik nog meer van deze stad gezien, die zo prachtig op de rechteroever van de Dnejpr is gelegen en met nog meer van haar zo vriendelijke bewoners willen spreken. Want ze praten graag, de mannen en vrouwen van Kiew. Door de Duitse bezetting, die veel leed en ellende heeft gebracht, is er iets van de Duitse taal blijven hangen, zodat een gesprek nog wel eens wil lukken. Niet onaardig vond ik het. dat men mij in twee gesprekken vroeg, hoe het toch in Moskou was. Men is in Kiew nog altijd een slordige 750 km van de hoofdstad der Sovjet-Unie verwijderd. Toen ik vertelde, dat vooral de voorstellingen in het Bolsjoi-theater mij zo hadden geïmponeerd, bleek het dat ik tegen het zere been had geschopt, want. zo deelde men mij mede, de Oekraïne had haar eigen kunst, waaraan die van Moskou niet kon tippen. Dat slik je dan maar, al acht ik het meesterschap der Moskovieten ten aanzien der kunstuitingen moeilijk te overtreffen. In Kiew heb ik ook kennis gemaakt met enkele Russische plattelanders. Ik zat op een bank by een der vele aanleg steigers aan de Dnjepr. Ongeveer een honderd mannen en vrouwen wachten op het vertrek van een der snelvarende raderboten, die hen naar de andere oever zal brengen. De vrouwen dragen zonder uitzondering hoofddoeken en om de schouders eigengebreide omslagdoe ken. De verdere kleding is van een ge varieerd karakter. De een heeft een bont gekleurd jak aan, dat qua concep tie niet aan het brein van Dior is ont sproten, de ander weer een donkere blouse van grove stof over een blauwe rok. De mannen hebben een kledij, die uitsluitend op het practische is inge steld; de korte jekker en de tot boven aan dichtgeknoopte zwarte hemden zijn het meest in trek. Niet juist is het om te zeggen, dat deze mensen, gezien hun kleding van niet al te beste kwaliteit, een. armzalige indruk maken. Het schoeisel dat zij dragen doet dit wel. DIT zijn nu de mannen en vrouwen, die deel uitmaken van een kolchos, de coöperatie van boeren, die ge meenschappelijk profiteren van het door hen geproduceerde. Van heel ver dik wijls zijn zij naar Kiew gekomen om er hun inkopen te doen. Pe groezelige wit te zakken, die allen bij zich hebben, be vatten allerhande goederen. De kolcho zen vormen een teer punt in de Sovjet- Unie. Moet ik het boekje over Rusland, dat dit jaar door .Pegasus" in Amster dam is uitgegeven, geloven, dan floreren die kolchozen prima .Reeds in 1937, zo lees ik op pag. 84 van dit propaganda geschrift, waren er 600 kolchozen, die „milhonnairs" genoemd konden worden. Ik heb evenwel geen reden om te twij felen aan het geen de man, die ik van morgen heb gesproken, mij vertelde, na melijk. dat de kolchozen de Sovjet machthebbers zorgen baren. De perma nent durende en pompeus opgezette landbouwtentoonstelling in Moskou heeft vooral ten doel. zo zeide hij mij, de boeren een inzicht te geven, wat er uit een doelmatig bewerkte grond ge haald kan worden. En masse worden zij naar deze expositie „gestuurd"; zij krij gen grote reductie op de treinkosten. Krachtig wordt de landbouwvoorlich ting aangepakt, teneinde de productie op "het gewenste peil te krijgen. Vooral in de steden zelf heb ik dat kunnen constateren is er van een overvloed aan aardappelen en groenten bepaald geen sprake. Watermeloen, kool en zo hier en daar wortelen, zijn de voor naamste producten, waaruit de Russi sche vrouw een keus kan maken. Op het menu van de Intourist-hotels prijkte iedere da? kool. Verse salade, bonen en vooral vers fruit is het Hollandse gezel schap in die zestien dagen geen keer voorgezet. HET valt my op, dat vele van deze kolchozen flinke hoeveelheden brood hebben ingeslagen. Het strookt niet met de mededeling, dat in de boerenge meenschappen het brood zelf wordt ge bakken. Het wordt vervelend om het weer te vertellen. Maar ook onder de wachten den bij de aanlegplaatsen der vele bo ten, die af en aan varen wordt er druk gebedeld. Klaarblykeiyk mensen, die ook men hun Staatspensioen niet uitko men. Want er was geen kerk in de buurt. Ik weet. dat er overal ter wereld bede laars zyn. Dat ik ze in de Sovjet-Unie ook aantrof is in feite niets bijzonders ware het niet. dat de Intourist-glds er een bepaald hinderiyke gewoonte van maakt, te pas en te onpas, de nadruk te I leggen op de heersende welstand in de Sovjet-staat. Zeker in de Oekraïne krygt men de indruk, dat het materiele leven zich op een behooriyk peil beweegt. In verge- lyking met de toestanden, welke hier ten tijde der czaren moeten hebben ge heerst, kan nu van enige luxe worden gesproken. De propagandisten willen echter alles rooskleuriger aan de vreem deling presenteren en daardoor schieten zy hun doel voorby. Gezicht op de haven van Odessa. WIE door de boven- en beneden stad van Kiew wandelt en zyn ogen wyd open zet ziet veel, dat hem bekoort. De brede straten, de mach tige flats en de fraaie parken. Doch hy ontwaart ook achter de facades der pompeuze gebouwen, de trieste wonin gen, die aan ontelbaren een bescheiden onderdak moeten geven, zyn oog zal getroffen worden door de eenvoud der kleding van mannen, vrouwen en kin deren. door de etalages, waarin houten hammen, dito worsten en knap in hout nagebootste kippen liggen. Hij zal echter niet geconfronteerd wor den met de strakke gezichten van men sen, die geleerd hebben om alleen maar te gehoorzamen. In Kiew kunnen de mensen lachen, een zeldzaam verschyn- sel in de Sovjet-Unie. zy zyn trots op hun land de Oekraine, op hun stad Kiew. Een staalje daarvan gaf de soldaat in het restaurant van myn hotel, zyn „meerdere", die zich de wodka goed had laten smaken, had hem uitgenodigd een Oekrains lied te zingen. Mqn tafelgenoot vertaalde het later voor my. Met volle overgave zong de jonge militair het lied van zijn land. zyn prachtige, volle stem, maakte indruk op de aanwezigen. In deze melodieuze zang werd de schoonheid en grootheid van de Oekraine bezongen. IK zit in een van de prachtige Sov jet-treinen, die my van Kiew naar Odessa zal brengen. Byna zestien uur heb ik voor de boeg. „Intourist" heeft eerste-klas gereserveerd: het commu nisme heeft nog niet volledig afstand gedaan van de klasse-indeling. Trou wens men heeft in de Sovjet-Unie ook winkels van verschillende klassen. Op mijn vraag of deze klasse-indeling niet in strijd is met de leerstellingen van Marx en Lenin. heb ik het eerlijke ant woord gekregen, dat men dit niet wist. „Ik zal het voor U uitzoeken Het resultaat van dit onderzoek heeft my nog niet bereikt. Misschien wordt het my per brief medegedeeld De inrichting van de enorm lange wagon is voortreffeiyk. Conductrices brengen de couchettes ln gereedheid. Dekens, lakens en slopen zyn keurig. De properheid, welke men in de gehele Sovjet-Unie aantref, is ook merkbaar in deze trein. De vier slaapplaatsen zyn boven elkaar aangebracht; twee ter lin ker- en twee ter rechterzyde Verlich ting en luchtverversing voldoen ten volle aan de te stellen eisen. Onze speciale verslaggever neemt afscheid van Kiew. Hij doet dit niet. alvorens nog even verteld te hebben, hoe de Sow- jet-Russische plattelandsbevol king zich hier aan hem presen teerde. Met de nachttrein ver trok hij naar Odessa, de ha- venstad aan de Zwarte Zee. Vol lof is hij over de inrichting van de trein, waarin hij onge veer zestien lange uren reisde. ZELFS een luidspreker ontbreekt niet en tot het middernachtelijk uur heb ik kunnen genieten van Russische operafragmenten. Myn Rus sische buren in de andere coupé, hebben een groter uithoudingsvermogen dan ik, want zy hebben tot het bittere einde naar de diverse composities geluisterd. Om zeven uur in de ochtend waren zy al weer één en al oor voor de nieuws berichten. die drie kwartier lang, door verschillende sprekers worden opgele peld. Ik kan me niet begrypen, dat Rus sische couranten nog reden van bestaan hebben, want op straat wordt men ook door middel der vele luidsprekers in kennis gesteld van de feiten van de dag. Het ryden in een Sovjet-Russische trein is een genot. Er wordt met vry ge ringe snelheden gereden en dat maakt, dat men niet het gevaar loopt uit zyn zich zonder voorbehoud In Mor pheus' armen te vleien. De gierende fluit op de locomotief doet sterk denken aan het snerpend geloei der treinen, welke men uit Ameri kaanse Wildwest films heeft leren ken nen. Veel wordt er gestopt, niet zo zeer om reizigers op te nemen of af te zetten, doch meer om goederen in en uit te la. den. m het eerste morgenkrieken wordt er met „Tschai". de Russische thee in glazen rond gegaan. Het hete bruine vocht vindt veel aftrek. V' y w couchette te worden geslingerd Het is een behaagiyk zacht wiegen, dat noopt Ik ben nog steeds in de Sovjet-Unie. OORT snelt de trein door het uit gestrekte land. By het aanschou wen der heuvels zou men zich kun nen wanen in Zuid-Limburg. De sta tionnetjes, waar slechts even wordt ge stopt zyn bepaald grappig. Deze halte plaatsen ïyken op bases in een gebied, dat geen gTenzen sohynt te hebben. Een of twee vrouwen doen er meestal dienst, zy laden goederen in en uK. hanteren het „spelgekl" en verzetten ook de wis sels. Zo nu en dan ontdekt men kolchozen. Een aantal huisjes en schuren doemen plotseling op in de eindeloze vlakten. Al is het dan ook vandaag Zondag, er wordt overal gewerkt. Op enkele plaat sen langs de spoorlijn liggen meters hoog suikerbieten t/pgetast. Het zyn de vruchten van moeizame arbeid. Moei zaam. omdat de mechanisatie in di landbouw nog niet op zo'n grote schaal toepassing heeft gevonden, dat de man nen en vrouwen niet meer de spade zouden behoeven te hanteren. Tegen de middag arriveer ik in Odes- sa. Het witte station, de palmen, de mil de temperatuur, alles doet denken aar een der badplaatsen aan de Franse Ri- vièra Maar het enorme beeld van Stalin, brengt my tot de werkeiykheid terug. Laatste Raadsvergadering in De Bonte Koe? In de gisteravond gehouden raadsvergadering te Voorhout zijn, alhoewel deze een vlot en rustig verloop had, vele belangrijke dingen ter tafel gekomen. Voor een ernstig gehoor, maakte waarnemend burgemeester Kolfschoten bekend, dat de begroting 1956 niet sluitend zal zijn. De voorlopige eindcijfers geven een tekort aan op de gewone dienst van f. 20.407.09 en die van de kapitaalsdienst een nadelig saldo -van f. 541.050.29. Afgelopen twee jaar waren de begrotingen op de gewone dienst sluitend. Ondanks dit onprettige geluid, waren er ook diverse optimistische klanken waar te nemen. O.a. de mededeling, dat deze winter nog een aanvang zal worden gemaakt met de verbreding van de Leidsevaart. De verlichting van Rijnsburgerweg, Boerhaavekwartier en v. d. Bergh v. Heemstedeweg (Zand- sloot) zal onder de loupe worden genomen. Op 13 November zullen de voet balwedstrijden op het nieuwe sportveld beginnen, ofschoon er dan nog geen officiële opening zal hebben plaats gevonden. Burgemeester Kolfschoten opende de vergadering, met de mededeling, dat dit wel de laatste zal zyn „buiten eigen huls". Alles wordt in het werk gesteld, om het gemeentehuis vóór de volgende vergadering, welke zal gehouden worden Zoals we reeds eerder berichten was het op 1 November j.L 25 jaar geleden dat de heer E. van Wensveen in dienst trad als onderwyzer aan de Otto Baron van Wassenaer van Catwückschool alhier. In verband met de herfstsacantle had de viering van dit silveren jubileum gisteren plaats. tempo besloot de raad tot verkoop van gronden, achter het gemeentehuis voor vlllabouw. De heer v. d. Lans werd gerustgesteld, dat dit in de vrije sector zal geschieden en geen contigenten zal kosten. en W. stelden de raad voor. een perceel weiland te verhuren aan H. J. Oostdam. In het prae-advies werd ge sproken van een pachtprys van f. 90. per H.A. Wcth. Borst attendeerde hier op. dat dit wel wat laag was. De Grond kamer zal hieromtrent een beslissing moeten nemen. De Raad ging accoord. Diverse hamerpunten volgden nu. waarna ook z.h.st. werd aangenomen de onbewoonbaarverklaring van de perce len Prinsenweg 7 en 9. Deze zullen vol gens de wet. na een half jaar ontruimd moeten worden. Maar op een vraag van de heer Weve of het College hier de hand aan zal houden, antwoordde de voorzitter, dat dit waarschynlyk niet mogelyk zou zyn. Mogelijk ligt in deze onbewoonbaarverklaring een stimulans voor de toewijzing van contingenten in verband met krot-opruiming, tevens deelde de voorz. mede. ook op 'n vraag van de heer Weve, dat hij geen concreet geluid wil laten horen óver eventuele toewyzing van contingenten alvorens hij zekerheid heeft. „Weest U er van over tuigd. dat deze zaak onze volle aandacht heeft en niet losgelaten wordt", aldus spr. By Gedep. Staten bestaat geen onwil, zo vervolgde de voorzitter, maar wel zyn er interne moeilykheden, die deze zaak vertragen. De R.K. Jongensschool zal haar ge bouw uit kunnen breiden, zo besloot de Raad. De kosten bedragen plm. f. 30.000. De voorzitter begon ditmaal de rond vraag. „Ik hoop U mededelingen te doen, aldus spreker, die veel vragen zullen voorkomen. Allereerst dat de meubelvcrkoop van het oude gemeen tehuis f. 353 heeft opgebracht. Om trent verbreding van de Jacoba v. Beierenweg zyn nog niet van alle aangelanden de berichten binnen; echter zal de nieuwe gemeente opzichter deze zaak direct op nemen. Na diverse onderhandelin- Dezelfde bouwmeester, die de Weense Staatsopera ontwierp, creëerde het Operagebouw van Odessa. gen met de Prov. Waterstaat, hebben B. en W. de verzekering gekregen, dat deze zitting instemt met de gehele bekostiging van de verbreding van de Leidsevaart (f. 230.000). Waterstaat staat echter een ondershandse aanbe steding voor en bij deze verzocht de voorzitter de Raad. ook hieraan zyn sanctie te willen verlenen. Ook Ged. Staten schijnen hun adhaesie hier omtrent reeds te hebben gegeven, hetwelk de Raad z.h.st. aannam. In de a-s. winter zal deze weg vermoede lijk zyn beslag reeds krijgen. De sportvelden zullen 13 November a.s., hoewel niet officieel in gebruik genomen worden. Een begin is reeds gemaakt met de houw van kleedloka len. De voetbalvereniging Is bereid een huur van f. 1250 per jaar te be talen. Ook hieromtrent verkreeg het College het fiat van de Raad. De heer v. d. Ploeg wijst op een in gezonden schryven in één der plaatse- Drukbezochte receptie in schoolgebouw Gedurende de schooluren was er voor de leerlingen gelegenheid om de jubila ris te feliciteren. Uiteraard was het voor de kinderen de gehele dag feest, waar bij namens hen aan de jubilaris een geschenk werd aangeboden in de vorm van een Bybelse encyclopedie. N« schooltijd had er een besloten byeen- komst plaats, waarin de jubilaris, in aanwezigheid van zyn echtgenote en dochter, werd gehuldigd door het school bestuur en het onderwyzend personeel Hierin werd allereerst het woord gevoerd door de N H predikant, ds A. Makkenze. die in zijn functie van voorzitter van het schoolbestuur, de heer Van Wens veen. van harte gelukwenste met het bereiken van deze mijlpaal. Het werk by het onderwys, aldus spreker, is te vergelijken met het werk van een zaaier, die het zaad in de akker strooit en maar moet afwachten hoe de oogst zal zyn. Zo was het ook in de ambtsperiode van de jubilaris. Een ding staat echter vast. namely k dat de taak van een onder- wyzer by het Christelijk onderwijs in de eerste plaats is het verkondigen van het Evangelie aan de jeugd. Namens het schoolbestuur bood ds Makkenze de jubilaris een geschenk aan in de vorm lyke bladen, waarin bewoners van het Boerhaavekwartier wijzen op de slechte verlichting. De voorzitter meent hierop te moeten antwoorden, dat hy niet houdt van „anoniem gewroet" alhoewel dit niet wegneemt, dat B. en W. de ge hele verlichting onder de loupe zullen nemen. Ook de bruggen op de water lijnen zullen een grondig onderzoek ondergaan. Ter zyner tyd zullen B en W. voorstellen opmaken en de Raad voorleggen. In verband met de woningnood alhier merkt weth. Derksen nog op. dat, zon der gebruik van contingenten er toch nog weieens urgente gevallen kunnen worden opgelost, Hy wyst op een paar gevallen in de afgelopen maand Het doet spr. goed. dat deze voor de betrok kenen zyn opgelost Wel en Wee der Visserij Haringvisserij in het Skagerrak Eén treiler Medan drie loggers en negen en dertig kotters zorgden er Donderdag voor. dat de IJmuldense vis- afslag werd voorzien van een totale aan voer van 3350 kisten verse vis, 130 styve kabeljauwen en 14.000 kilo tongen. Er warren 915 kisten verse haring, 380 kis ten gestripte schelvis, 220 kisten dichte sohelvis, 200 kisten makreel, 55' kisten gul, kabeljauw, 20 kisten koolvis en 85 kisten wyting GOEDE PRIJS De voornaamste gebeurtenis van de Donderdagmarkt was wel de plotselinge verandering in de koers van de schelvis- pryzen. Deze gingen snel hogerop, zodat het dieptepunt van de twee voorgaande diagen weer tot het verleden behoorde. Al dient hlerby onmiddeliyk opgemerkt te worden, dat het markten van "de trei ler Eveline in Engeland voor de Medan ruim baan maakte. Voor de Vrijdagmarkt liepen twee trei- lers van de rederij Vrolijk te IJmuiden binnen. De SCH 117 met 800 kisten verse vis en de SCH 153 met 700 kisten verse vis Voor de Zaterdag markt wordt de treiler Soerabaja van de rederij Me dan-Batavia verwacht met verse vis uit de Noord SKAGERRAK De rederij „VEM" gaat waarschijn lijk experimenteren met de visserij op haring in het Skagerrak. Het is een onderdeel van het plan, om de haring- vissery het hele jaar voort te kunnen zetten. Het hoofd der school, de heer M. M. Vöge. biedt de heer Van Wens veen de gelukwensen van het per soneel aan. In het midden mevrouw Van Wensveen. (Foto van Rijn - Katwijk) van een étui, bevattende 12 gebak vorkjes. Vervolgens was het woord aan het hoofd der school, de heer M. M. Vöge. die namens het peTsoneel van de school de heer Van Wensveen met zyn jubi leum gelukwenste. Hy bracht de Jubila ris dank voor de prettige verstandhou ding. welke altijd tussen de personeels leden onderling heeft geheerst, die niet in de laatste plaats aan de jubilaris te danken is. Het was spreker dan ook een voorrecht de jubilaris namens de colle ga's een geschenk aan te bieden, be staande uit een theeservies. Als oudste collega in dienstjaren was het mejuffrouw M E. Locher. die ver volgens de jubilaris toesprak en een aantal herinneringen aan de diensttyd van de heer Van Wensveen ophaalde, waarby zy speciaal herinnerde aan het geen door het onderwyzend personeel van de school in de oorlogsjaren werd doorgemaakt. Hierna was het woord aan de jubila ris, die allen dank zegde, die hadden gemaakt dat deze dag voor hem er een zou zyn die een blijvende herinnering zou achterlaten. Spreker wierp tenslotte een terugblik op de tyd, welke hy in Katwijk heeft mogen doorbrengen. Hiermede was deze plechtigheid ten einde. Gedurende de avonduren bestond er voor de ouders, oud-leerlingen en an dere belangstellenden in het schoolge bouw Narcisstraat nog de gelegenheid om de heer Van Wensveen met vrouw en dochter te complimenteren, waarvan door velen gebruik werd gemaakt De Amerikaanse dominee Alrln Kershaw, dl* het vorige week gebracht heeft tot 32 000 dollar ln het bekende te- levisleprogram „De 64.000-dollar-vraag" soort .mastklimmer" met zeer koat- pryzen. Red. I*D.), nadat hy vyf ge legenheden een stroom van vragen avei Jazz-muzlek feilloos wist te beantwoorden heeft besloten de 32 000 dollar te accep teren en z* niet ln te zetten tegen een •kans op 64.000 dollar. GOEDE VERWACHTINGEN Uit Bres kens komen gunstige berich ten over de haringvisserij van de span- vissers in het Kanaalcebied. Men ver wacht dit seizoen grote vangsten. De spanvissers maakten dit gisteren reeds waar. door in één dag 20 tot 40 ton ha ring te vangen De treders Dirkje en Gelria en de Belgische „Prince de Liège' vissen nu weer in de omtrek van "de Noordhinder aan de onderkant van de Sandettie^bank. De vlssery in de Ierse zee leverde voor deze treilers geen ha ring op. SAMENWERKING hadden gegeven om op een bepaald uur aan één schip alle vangsteD op te geven, teneinde een voortdurend ge bruik van de aethergolven te voorko men, hebben nu ook de vlsloggerschip- pers besloten om op een bepaald uur hun vangsten van de dag en de nacht door te geven. Nu de treilers nog. dan is de zaak compleet. NIET SLECHT Om de Noord vissen de treilers thans op drie banken: Len-, Viking- en Ko raalbank. De vlssery was niet slecht, maar het slechte weer vormde we] een belemmering voor de normale uitoefe ning. De treilers gaven da ga-angsten door van 150 tot 300 manden hoops, waarvan veel schelvis, makreel en ook wat haring Langs dé kust maakten de loggers en de kotters in de nachteiyke uren gemid deld 100 tot 80 kilo tong en 10 manden andere vis bult: overdag werd gemiddeld per schip 20 tot 50 kilo tong gevangen. De Urkerkottere staken nu langzamer hand de Noordzeevisserij en gaan over op de haringspanvissery in het Kanaal- gebied De logger KW 7 is door de treiler Dei- Op de „visseryband" komt langza- run? op sleeptouw genomen Het schip merhand rust. Nadat de haringlog- had motorpech op èen afstand van 75 gers en de viskolters het voorbeeld mijl van IJmuiden gekregen. met 3 jaren garantie f 39. ..Sundry" wringer f45.— „Erres en Acme". Hooigracht 106 Telefoon 21069 Electrlsche TrLx Treinen v.a. f29,75 kunnen voor- en achteruit rijden, on beperkt uitgebreid worden met losse rails, kruispunten, wissels, wagentjes, seinpalen enz. Gratis pryslyst. Kwaliteitsspeelgoed voor iedere beurs by: Het Speelgoedtnagazyn HAARLEMMERSTRAAT 267B Welk JONG MEISJE wil ons helpen met de ver koop van gramofoonplaten Enige kennis van moderne talen en muziek strekt tot aanbeveling. Aanmelden 's avonds na 7 uur. H. G. VAN I.LIJKEN Broestraat 97 Openbaar Slachthuis Zaterdagmorgen 9 uur ver koop van grote party MAGER RUNDVLEES. Voorw. goedgekeurd. Rlblappen en Rosbieflappen. De Verkoper, J. v. TONGEREN. TE KOOP GEVRAAGD voor zelfbewoning in Oegstgeest. Brieve aan het Bureau van dit Blad No. I 845a Loodgielerstedrijf 5AM v. WEESEL Zn HOGEWOERD 112 - TEL. 20354 - LEIDEN Wegens sterfgeval MAANDAG 7 NOVEMBER de gehele dag GESLOTEN

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9