LEIDSCH DAGBLAD Vijftig Egyptenaren gedood in een nachtelijk gevecht bij El Aoedja Molotof blijft zich hullen in waas WEERBERICHT van geheimzinnigheid 94ste Jaargang DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 No. 28669 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2' >07 Vierhonderd Israëliërs deden aanval op tegenstanders, «lie in getlemilitariseerd gebied waren binnengedrongen Vijftig Egyptenaren zijn gedood en 69 gevangen genomen, toen vierhonderd man Israëlische troepen, gesteund door gepantserde voer tuigen, gisteravond een aanval deden op Egyptische eenheden, die zich aan de Israëlische zijde van de gedemilitariseerde zone van El Aoedja hadden verschanst. De Israëlische actie had ten doel de Egyptenaren te verdrijven, die zich over de internationale grens in de gedemilitari seerde zone hadden ingegraven. Zij waren dit gebied acht dagen ge leden binnengedrongen en hadden sindsdien een diep front gevormd. De Wapens^ilstandscommissie van de Verenigde Naties had herhaal delijk van de Egyptenaren geëist, dat zij zich zouden terugtrekken, maar dezen trokken zich van deze eis van de V.N.-vertegenwoordigers niets aan. Aan Israëlische zijde zijn vier doden gevallen en negentien gewonden. Twee politiemannen zijn in Egyptische handen geraakt. De strijd begon gisteravond om tien uur en werd gedurende de nacht voortgezet. Egypte zond dadelijk versterkingen. Onder de gevangenen, die de Israëliërs hebben gemaakt, bevinden zich twee Egyptische offi cieren. De aanvallers maakten vier stukken geschut, zware mortieren, twee kleine gepantserde auto's op rupsbanden en lichte vuurwapens buit. Later keerden de Israëlische strijdkrachten naar hun basis terug. „Volk van Israël zal zich niet ter slachtbank laten leiden", zegt Ben Goerion Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde in een commentaar op de Is raëlische actie: „Er is op Israëlisch ge bied geen plaats voor Egyptische strijd krachten. zy kwamen uit Egypte en zy moeten daarheen terug. En als zy niet vrywillig gaan, zullen zij gedwongen wor den". Volgens Israëlische schatting waren de zich onwettig op Israëlisch gebied bevin dende Egyptische strijdkrachten een ba taljon sterk. Zy hadden een gebied van 1.6 by 2.4 kilometer, met vooruit gescho ven stellingen, bezet. De gedemilitariseerde zone op het tussen Azië en Afrika gelegen schierei land Sinai is ongeveer 260 vierkante ki lometer groot. Haar instelling was het gevolg van een Israëlisch-Egyptische overeenkomst. De Israëlisch-Egyptische grens loopt door Sinai. De ter weerszy- den van deze grens gelegen delen van Sinai worden gerekend onder Egypti sche. resp. Israëlische souvereinlteit te vallen. Arabische Liga weigert met Israël te spreken De plaatsvervangende secretaris-gene raal van de Arabische Liga. dr Raif Bel- lama, heeft heden in Cairo verklaard, dat geen enkele Arabische verantwoor delijke persoonlijkheid met de Israëli sche premier, Ben Goerion, zou onder handelen. Men zou hem zelfs niet willen Kroesjtsjef is nu secretar i s-gen er an I ontmoeten. Raif Bellama zei dit naar aanleiding van het aanbod van Ben Goerion om onderhandelingen met Ara bische leiders te voeren. Het enige no dige is volgens Bellama het aanvaarden van de resoluties der Ver. Naties, volgens welke de Arabische vluchtelingen naar Palestina mogen terugkeren. Ben Goerion zei gisteren in het Is raëlische parlement: „Het volk van Israël zal niet als vee ter slachtbank worden geleid. Elke aan val op Israels vrede is een aanval op de vrede in het Midden-Oosten. De Arabi sche leiders zün thans in de gelegen heid de wereld te tonen wat zy werke- lijk willen: vrede of oorlog". Omtrent zün aanbod tot besprekingen zei de Israëlische premier nader: „In dien de tegenpartij nog niet gereed is voor besprekingen, om lol een algehele regeling te komen, zün wy ook bereid in te stemmen met een beperkte over eenkomst, welke zou voorzien in volledi ge uitvoering van de bestandbcpalingen, het wederzijds achterwege laten van alle incidenten en daden van vijandschap, opheffen van boycot en blokkade, erken ning van de vrüe zeevaart, en alle an dere maatregelen, welke voor beide par tijen aanvaardbaar zouden zijn". Ben Goerion besloot met te zeggen: „Elk agressief optreden jegens vryheid en bestaan van Israël kan slechts tot een gevaariyke ontploffing leiden". Op haar tocht door het binnenland van Suriname bezocht Koningin Juliana o.m. het dorp Kabel, waar enige bosneger-kapiteins in hun merkwaardige kledij, met ambtske tens en staf hun opwachting maak ten bij het Koninklijk Paar. SPANNING LANGS DE GRENS VAN ISRAEL EN EGYPTE Kon- Paar naar Wageningen Uitreiking Zilveren Anjer aan Pater Ahlbrinck Na het bezoek aan het Surinaamse j betrof het lands weldadigneiasgesticht Museum te Zorg en Hoop begaven Ko- Boniface, waar de behoeftige ouden van nigin en Prins zich naar de officiers- 1 dagen hun levensavond slyten. De ver- club, waar de voorzitter ir Th. Winter van de Surinaamse Bauxietmaatschap- pij reserve-officier het Koninkiyk Paar begroette. De bestuursleden werden daarna aan H.M. en Z.K.H. voorgesteld, waar na een aperitif werd gedronken en de Koningin en de Prins zich op zeer on gedwongen wijze met de aanwezige leden onderhielden. Bezoek aan instellingen Aan het eind van de middag verliet de Koningin weer het Gouvernemen ts- I huis om ditmaal een bezoek te brengen aan de crèche van de stichting voor liefdadigheidsdoeleinden. Ongeveer 20 minuten verbleef de Koningin in dit dagcentrum voor kinderen van werken de vrouwen zy liet zich daarbij uitvoe rig voorlichten over het werk en de ty pische Surinaamse problemen, die z:ch bij dit werk voordoen. Van de Jeugd ging het naar de ouden van dagen, want het volgende bezo°k van de Koningin Woensdagavond in een bericht van het Russische persbureau Tass aangeduid als „secretaris-generaal van de Commu nistische partü", een titel, die Stalin na Lenins dood heeft gedragen en die na het overlijden van Stalin was afgeschaft Tot dusver werd Kroesjtsjef „eerste se cretaris van de Communistische par ty genoemd. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatseiyk enige regen Matige tot krachtige en aan de kust tydelQk harde wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vry zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur) 4 NOVEMBER. Zon op: 7.40 uur; onder: 7.10 uur. Maan op: 20.59 uur; onder: 12.23 uur. Hoogwater te Katwyk te 5.44 en 18.04 u. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's eniging van oud tot jong bracht de Koningin hier een zanghulde. Ook hier verbleef de Koningin ruim 20 minuten om zich daarna te begeven naar het R.K.-Instituut voor Doofstommen, zy werd begroet door de apostolisch vicaris, mgr. S. Kuypers. In dit instituut zyn elf Antilliaanse kinderen opgenomen. De patiëntjes voerden voor de Koningin een leuk zelfgemaakt dansspel op, wat zy zeer op prijs stelde. Van het Instituut begaf de Koningin zich naar de alge mene steiger aan het Gouvernements- plein om zich in te schepen aan boord van de „Willem van der Zaan", waar mee zij nog diezelfde avond overzee naar het Westelijk deel van Suriname. Nlc- fcerie, vertrok. Uitreiking zilveren Anjer Prins Bernhard bad de middag door gebracht in het Cultureel Centrum Suriname, waar hy de plechtige op richting van het Prins Bernhard Fonds Slot op Pag. 2 Proefballon voor Oost-Duitse „kameraden" ging niet op (Telefonisch van onze speciale verslaggever te Genève) Tegen alle hoop en verwachtingen in heeft Molotof gisteren in Genève zijn plannen voor de hereniging van Duitsland de kwestie, die samen met de Europese veiligheid in het eerste agendapunt werd aangegevennog altyd niet volledig bekend gemaakt. Wel heeft de Russische minister toespelingen ge maakt op een Oost-Duits voorstel, waarin van een raadgevend lichaam sprake is en waarin beide Duitse republieken zouden moeten zijn vertegenwoordigd. De conferentie is door deze Russische geheimzinnigheid na de eerste week nog steeds niet veel verder kunnen komen, al hebben de drie Westelijke mi nisters tegenover hun Russische collega dan gisteren ook opnieuw erkend, dat ten aanzien van de Europese veiligheid zich misschien een mogelijkheid voor een accoord af zou kunnen tekenen. Op dat punt had Rusland, zoals men zich herinnert. Maandag namelijk al enkele niet onbelangrijke concessies gedaan. Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft dan ook de hoop uitgesproken dat Molotof op deze zelfde weg, ook wat de rest van het eerste agendapunt. Duitsland, betreft, verder zal gaan. Maar enige bereidheid heeft Molotof in dat verband nog altijd niet getoond. De grondgedachte van het Oost- Duitse plan, ofschoon die verzwegen wordt, schijnt echter wel te zijn dat de Communistische staatsprincipes niet al- Taaie redevoering van anderhalf uur In een nieuwe redevoering, die 90 lange en men mag wel zeggen taaie mi nuten duurde, heeft Molotof nogmaals zyn voorstel van Maandag herhaald en omstandig toegelicht. Hu heeft daarby opnieuw breed al zyn zün concessies uit gemeten. die tevoren trouwens door de Westeiyke ministers al met erkenteiyk- heid waren begroet. Wat het kern-pro bleem betrof heeft Molotof alleen een aantal toespelingen gemaakt op een me morandum. dat de Oost-Duitsers Dins dag voor eigen rekening by de vier mi nisters hadden Ingediend. In dat me morandum wordt de oprichting voorge steld van een pan-Duitse raad, bestaan de uit afgevaardigden van West- en Oost-Duitsland, die het plan voor een verenigd Duitsland zou moeten voorbe reiden. Hun voorstellen zouden daarna door beide parlementen moeten worden bekrachtigd, In dit memorandum wordt ook gèspee'.d met de gedachte van een geneutraliseerd Duitsland, enigszins in de geest van het plan-Eden, waarover de Amerikanen zich overigens nooit zo heel erg gelukkig helften getoond leen in Oost-Duitsland gehandhaafd moeten biyven, maar op den dunr ook in de federale West-Duitse republiek zouden worden ingevoerd. Vandaar dan ook dat er geen tijdslimiet wordt ge steld voor de voorbereiding van de her eniging en dat eveneens de principiële vraag der vrije verkiezingen wordt ge- Molotof heeft dit plan. dat voor de Westelijke Drie, om van Bonn maar te zwijgen, natuurlijk totaal onaanvaard baar is, niet officieel voor zijn rekening genomen. Met zijn toespelingen bedoelde hij echter zeker een proefballon voor zjjn Oost-Duitse kameraden op te laten. Vee! succes heeft hy er niet mee mogen oogsten. Slot op Pag. 2 VROUW SLOEG MAN MET BIJL Op de zolder van zyn woning aan de Slag hekstraat, te Rotterdam kreeg een 31-jarige fabrieksarbeider onenigheid met zijn 40-jarige buurvrouw die aan het houtjes hakken was. Zij gaf de man toen een slag met de byi op" het hoofd. De man moest met een hoofdwond die gelukkig nogal mee is gevallen, naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. Tijdens het bezoek van Minister note aangezeten aan een diner vani gcnote in gezelschap van Lord Al- Beyen van Buitenlandse Zaken aan \de Engels-Nederlandse Vereniginglbermarlepresident van de Engels- Londen. heeft hij met zijn echt ge- Minister Beyen (links) en zijn echt-1 Nederlandse Vereniging. Loonsverhoging Rijkspersoneel 45 millioen p. j. ingaand 1 Januari 1955 'Van onze r2rlementalre redacteur) In de eerste jaren na de bevryding zijn verscheidene loonsverhogingen toegekend, waarvan het middelbaar en hoger overheidspersoneel niet in evenredige mate heeft geprofiteerd als het lagere personeel, omdat het per centage van de loonsverhoging slechts tot een zeker bedrag werd verleend. Aldus kwamen hogere en lagere lonen dichter by elkaar. Deze nivellering werd geleidelük opgeheven, maar er restte nog één onevenredigheid, de tot f.200 per jaar beperkte z.g. duurtetoeslag, die in 1951 is toegekend. Deze wil de regering voor het Burgerlijk Rijkspersoneel opheffen door een geringe salarisverhoging, geleidelijk oplopende van nul procent bij het maximum van de adjunct-commies tot 3 procent voor de hoogste in het schalensysteem op genomen ambtenaar. Tegelijkertijd wil de regering de lonen van de werk- en vaklieden verhogen met 3 tot 5 cent per uur. De verhogingen zUn by wüze van voorschot met Ingang van 1 Januari 19 55 reeds uitgekeerd, maar de Tweede Kamer moet er nog haar goedkeuring aan hechten. De instemming van de Kamer bleek gisteren algemeen, maa r vandaag moet er nog over worden gestemd. loonvoorstellen hebben kunnen vereni gen. zy juichten het toe. dat rnln;ster Beel alsnog een commissie van loondes- kundigen heeft willen Instellen om r.a te gaan of er thans Inderdaad verschil in beloning is voor vergelijkbare func- j ties in het vrye bedryisle .en en in overheidsdienst. 1 Minister Beel zoekt oe aorzaa* van |de mislukking in ontydlge publica'tes. Op die manier is geen overleg 'e te ren. Het overleg is voorts Intern mi'iukt door het verschil over de vergulii- kingscijfers voor de vrije o"er. cr de overheidslonen. Danrom aeeft de mi nister tenslotte ingestemd me» in stelling van een commissie van loondes- kundigen, nadat de regering haar be slissing over de loonvoorstellen had ge nomen, want, zy kan de verantwoorde lijkheid daarvoor niet overdragen aan een commissie. De regering hoopt zich in December over het rapport van de Commissie van loondeskun<itgen te kun nen beraden. In afwachting van de conclusies, die de regering hieruit zal trekken, wilde de Kamer met de voorgestelde verho ging van de lonen en salarissen alvast accoord gaan In totaal kost deze ver hoging het Ryk f.45 millioen per Jaar. De heer Reuter (CPN» diende een mo tie in om het georganiseerd overleg te heropenen. Over deze motie wordt van daag gestemd. Vervolgens heeft de Kamer nag «en aanvang gemaakt met de behand eling van de wijziging van de wet voor bui tengewoon pensioen voor zeelieden- en oorlogsslachtoffers. De heer Ritmees ter (VVD) gaf een lange opsomming van schrijnende gevallen. wa.««-'n son- vragen om pensioen waren .ifgcmn. Het debat wordt vasdaag vo>tig««zet. Verdere verhoging academisch gevormden In antwoord op een vraag van de heer v. d. Zanden <KVP) deelde mi nister Beel met. dat de regering zich beraadt over de vraag of het weten schappelijk gevormd personeel en be paalde groepen van hogere en mid delbare ambtenaren, in een situatie verkeert, die noopt tot herziening san de salarissen. De regering meent do vraag bevestigend te moeten beant woorden. Uit deze mededeling loan worden afgeleid dat iemand die een titel voor zUn naam heeft op die grond een hoger salaris krügt dan een an der, die hetzelfde presteert of In de praetijk meer waard is. maar geen titel voor zijn naam heeft. Of het Rijkspersoneel ook 4% ln- plaats van 2% vacantiebüslag krygt. zal de regering te zyner tüd beoordelen. De regering zal de ontwikkeling van deze vacantiebyslag volgen in het be drijfsleven. dat voor de toekenning aan voorwaarden is gebonden. Indien ciar r- toe aanleiding is. zal de regering zich er over beraden de vacantiebüslag ook toe te kennen aan het overneiisperso- neel. Nu het bedrijfsleven aan vee- waarden Is gebonden zou het niet Juist zyn de verhoging direct al -an het overheidspersoneel te verlenen. Alle sprpkers de heren v. d ianden (KVP), Stapelkamp iA.-R.). Beernlnk (C.H.U.), Reuter 'C.PN.i. en Blom (Party van de Arbeid) klaagden over de mislukking van het georgani seerd overleg, zodat tenslotte vier van de vijf organisaties zich niet met de

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1