Kruiswoordraadsels in Australië met 350.000 gulden als prijs Drukte bij de Alpheuse pont Zwammerdam wil liever bij Alplien dan bij Bodegraven worden gevoegd Instelling hulpsecretarie en wijkraad zeer gewenst geacht Krotopruiming verdient nu voorrang Wij spraken met BIJVERDIENSTE ZANGLES Eersle en Iweede kapster Brr... het gaat Winteren! Kukler, Haarlemmerstraat 311 DONDERDAG 3 NOVEMBER Fabelachtige bedragen in de loterijen te winnen Goklust bevorderd door liefdadigheid (Van onze correspondent in Australië) Nederlanders, die in Australië wonen, vragen zich wel eens af in wat voor soort wereld zij terechtgekomen zijn. Zy denken - sommigen met weemoed - terug aan de Nederlandse Staatsloterij. Z(j herinneren zich de vele debatten over de wenselijkheid of morele toelaatbaarheid van een loterij met als hoofd prijs „de honderdduizend". Andere Nederlanders in Australië denken er het hun- pe van: „wat is zo'n honderdduizend vergeleken met de 50.000 gulden, die je hier elke dag voor een rijksdaalder kan winnen, en de 100.000 gulden elke week voor vijf gulden". Om niet te spreken van de tientallen particuliere loterijen, die elke maand trekken en een huis plus auto, of twee huizen plus een auto tot hoofdprijs hebben voor vyf of voor tien gulden per lot! Als U dan ook nog verteld wordt, dat er niet alleen in Nieuw Zuid Wales een Staatsloterij is, maar ook in Victoria, in Queensland, in West-Austraüë en In Tasmanie, dan begint het zelfs iemand, die „wel eens een lootje doet" te duize len. Zojuist heeft een zekere Arthur Drysdale in Tasmanie alweer een nieuwe loterij aangekondigd met als hoofdprijs 1.200.000 gulden voor 40 gulden per lot. Als je het geld niet wilt hebben, mag je er een luxueus hotel in Hobart (de hoofdstad van Tasmanië) voor in de plaats nemen (een hotel is hier meer waard dan kasteel Oud-Wassenaar). Drysdale zelf is millionnair in ponden wel te ver staan. blad uitgaven met een viervoudige naam in één kop. Geruime tijd geleden kocht de Herald het dagblad The Sun op voor voor meer dan tien mllhoen gulden. Op Broadway, Sydney,, wordt nu een nieuw krantenpaiels gebouwd, dat een kleine 20 mlllioen gulden gaat kosten Dit zit de Telegraph, die al eerder vergeefse po gingen had gedaan The Sun te kopen, dwars. Het vormt mede de achtergrond voor de huidige kruiswoorapuzzle-oorlog. waarvan het publiek profiteert. Nederlanders hebben al eens gedeeld In de hoofdprijzen van de staatsloterij met 100.000 gulden. 50.000 gulden en 10.000 gulden. Of z\j de kunst verstaan een kruiswoordpuzzle op te lossen? Een Nederlandse zakenvrouw heeft twee da gen en twee nachten gezwoegd Mgr. dr. B. J. Alfrink: Aartsbisschop van Utrecht Naar wij van de zijde van het Aarts bisschoppelijk Paleis te Utrecht ver nemen. Is mgr. dr H. J. Alfrink, tot nu toe admlnlstrator-apostolicus van de Nederlandse kerkprovincie, door de Paus benoemd tot Aartsbisschop van Utrecht, rakter. Miilioenenlening De Surinaamse regering heeft mede gedeeld. dat nu de periode van voor bereiding Is afgesloten en de techni sche bijzonderheden bekend zijn het thans mogelijk ls binnen redelijke gren zen van nauwkeurigheid de koster, van de bouw van de dam en de bijkomende werken, alsmede de kostprijs van de op ■ekken energie, van het Broko- „oplossingen" In te zenden. Dat Fantastische race tussen twee bladen in Sydney... Elke dag ls er beslist één mens in Nieuw Zuid Wales, die 50.000 gulden wint. en minstens één in de week, aie 100.000 gulden ln de wacht sleept Bij zulke grote kansen is het begrypelyk, dat een „monsterkrulswoordraadsel" met byv. 50 gulden als hoofdprijs voor een Australiër geen aantrekkingskracht heeft. De In Sydney verschijnende „Dai ly Telegraphheeft namelijk voor een kruiswooraraadselwedstrijd tienduizend gulden als hoofdprijs uitgeloofd. Toen kwam de concurrerende „Sydney Mor ning Herald" ook met zo'n attractie, met een nóg hogere geldprijs, om lezers te trekken. Deze krant was niet de deur uit, of de Daily Telegraph had er de lucht al van gekregen en verhoogde z'n prijs tot 40.000 gulden! Die wedloop tussen beide kranten zo enige weken voortgegaan. En heeft de Daily Telegraph het bestaan om 350.000 gulden uit te loven (als eni ge prijs)De Sydney Morning Herald is ,(nog) niet verder gekomen dan 300.000 gulden. Deze krantenoorlog duurt voort en hel is niet denkbeeldig, dat de prijs tenslotte het half mlllioen gulden zal benaderen! Elke week profiteert er minstens écn mens van, soms twee of drie mensen. Onlangs heeft een jonge vrouw er duizend gulden mee gewonnen. Verder ontvingen drie mensen samen 180.000 gulden. Een hunner, een vriend van mijn buurman, was met z'n aandeel van 60.000 niet eens in zijn schik. „Ik had op dr hele buit van 180.000 gulden gere kend", zei hij. Zijn opmerking wordt misschien verklaard door de veelvuldig heid, waarmee men hier zo gemakkelijk geld kan „verdienen". Toevallig had zijn vader kortgeleden grond verkocht met een winst van 300.000 gulden! Grond- speculaties zijn hier namelijk bijna even veelvuldig als loterijen. Ziekenhuizen profiteren Wat de loterijen en kruiswoordpuzzles betreft, moet ik er bij vertellen, dat de netto opbrengt aan charitatieve instel lingen ten goede komt: ziekenhuizen, blinden-instituten, kindertehuizen, oor logsweduwe en -wezen, e.d. krijgen elk een deel. Het minste is 4000 gulden. De „oorlogvoerende" kranten geven daar van elke week een opgaaf. Australiërs hebben voor die instituten een heel zwak hart. Zij weten, dat zij èf een heel kari ge óf helemaal géén overheidssubsidie ontvangen en tasten daarom altijd diep in de buidel. Dat wil zeggen: zij kopen vele loten, hetzij in de staatsloterij, het zij ln de particuliere loterijen, die haar netto opbrengst eveneens ten goede doen komen aan zulke Instellingen. Hebben nu de monsterkruiswoord- raadsels („wat hebben jullie lange woor den" zeggen de Australiërs) de gewone loterijen geen ernstige concurrentie aangedaan? niet in 't minst. Elke dag worden er 100.000 loten verkocht voor de dagelijkse trekkende staatsloterij met elke dag 50.000 gulden als hoofdprijs, en elke week nog eens 100.000 loten voor de staatsloterij met 100 000 gulden als als hoofdprijs. Desondanks is het aantal inzenders van oplossingen van kruis woordraadsels gestegen van 100.000 tot 500.000 per krant, d.w.z. dat er elke week een millioen „oplossingen" worden inge stuurd. Tegenaanval van de Egyptenaren Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Oorlog heeft later mede gedeeld, dat Egyptische strijdkrachten heden-, Donderdagochtend te Sabha een tegenaanval hebben uitgevoerd. Een woordvoerder van de bestands commissie der Verenigde Naties zei, dat de Israëlische autoriteiten aan perma nent in het dorp El Aoedja gelegerde waarnemers belet hebben de zon evrije lijk te betreden, en dat daarom nog geen rapport over de gevechten was ontvan gen. Hierop gaf een woordvoerder van het Isralische ministerie van Buiten landse Zaken de volgende commentaar: .Indien niet aan waarnemers der Ver enigde Naties werd toegestaan zich ge durende een aanval op een Egyptische buitenpost op Israëlisch gebied vrijelijk te bewegen, is dat uitsluitend ge-schied om hun veiligheid be waarbor gen". De woordvoerder zei verder, dat de Egyptenaren aanhoudend hebben gewei gerd de eisen der Palestijnse bestands- commissie ln het gebied van El Aoedja in te willigen en dat zij de waarnemers der Verenigde Naties hadden belet de stellingen te inspecteren, die de Egypti sche troepen wederrechtelijk op Israë lisch gebied hadden betrokken. Hij voegde hieraan toe, dat alle wegen in de Nêeeb-woestijin Donderdag voor deze waarnemers opengesteld zullen worden Dit geldt ook voor de weg tus sen Beersjeba en El Aoedja, die Woens dagavond j 1. was gesloten. MARKTBERICHTEN GOUD/ 3 November. Aaneevoerd 180 Dartllen. Noiorlne eerste kwaliteit f3.33 2 37 tweed kwaliteit f2.282 32. extra zware kwaUtelt f2.38—2.48. Kalme han- Postzegels uitverkocht! Die oplossingen moeten vergezeld gaan van een postzegel van zes penny (20 ct) of van een shilling (40). Het gevolg is geweest, dat de postkantoren op sommi ge plaatsen in dergelijke postzegelwaar den totaal uitverkocht zijn! De mensen staan in lange rijen voor de loketten. In de spitsuren zijn zelfs de ruime kantoor- hallen volkomen geblokkeerd door een zwijgende op postzegels en geld beluste menigte. Aanvankelijk moeslen de oplos singen opgeplakt op briefkaarten worden ingezonden. Daar de Australiër vrijwel geen briefkaarten gebruikt, was de PTT er niet op bedacht. De voorraad was spoedig uitverkocht. Nu er postzegels in- plaats van briefkaarten gebruikt moeten worden, of postwissels, zijn er weer nieu we moeilijkheden voor de posterijen ont staan. De kruiswoordraadsels hebben ook drommen mensen naar de kantoorbe- hoeftenwinkels en de grote warenhui zen gedreven voor de aankoop van en veloppen. De openbare bibliotheken wor den platgelopen door mensen, die er vroeger nooit een voet hebben gezet, maar nu de woordenboeken willen raad plegen. De toevloed van „lezers" is zó groot geworden, dat de bibliotheekdirec- ties de woordenboeken uit de rekken hebben genomen en tot „verboden lec tuur" verklaard. Toen werden de boek winkels bestormd. De vraag naar woor denboeken (ook Franse) is verbijsterend. Wie op morele gronden tegen loterijen is - de kruiswoordpuzzles zijn vermomde loterijen - kan zich troosten met de ge dachte .dat deze puzzles een intelligen tie bevorderende bezigheid geven. Hoe lang deze moderne krantenoorlog zal du ren, waag ik niet te voorspellen. De op laag van de Daily Telegraph steeg in één week van 500.000 tot 900.000! De Sydney Morning Herald met zijn en- ryclopaedisch karakter appelleert veel minder aan „het volk", maar heeft naar schatting toch al een oplaag van meer dan 600.000. Krantenpaleis van 20 millioen guldens! Deze oorlog ls des te merkwaardiger, omdat Herald en Telegraph samen met twee andere dagbladen in Sydney on langs bij een staking van technisch per soneel en journalisten gezamenlijk één Verloren illusie I De dirigent van het Surinaams I Philharmonisch Orkest, Eddy Wes- I seis, brak gisteren tijdens een re- I petitie bij een val van het podium. veroorzaakt door een over-geest- driftige manoeuvre, zijn elleboog. De man, die in acht jaar het j amateur-orkest tot een uniek peil bracht, ziet hierdoor zijn levens- I droom: dirigeren voor de Koningin, I in rook opgaan De muzikale adviseur van het or- I kest. Harman Haakman, zal hem I nu vervangen en morgen het gala- I concert dirigeren. I baar honderd gulden inzendgeld verde geen succes op. De Australische vrouw, die 140.000 gulden won, had slechts vier oplossingen Ingezonden, voor één gulden! Ik heb het mijzelf gemakkelijker ge maakt. Ik heb voor twintig gulden een lot gekocht in de sweepstake voor de paardenrennen van Melbourne. Hoofd prijs? Zeshonderd en vijftig duizend gul- kostte I pondo-project te ramen. Het Broko- P.S. Alle loterijen zijn belastingvrij! Conferentie van Indonesische Gouverneurs De Indonesische Minister van binnen landse Zaken, Soejarno, heeft van daag in het presidentiële paleis in Dja karta een conferentie van gouverneurs van alle provincies in Indonesië ge opend. waarop de rapporten over het pondo-project beoogt naar bekend de aanleg van een stuwdam ln de Surl- name-rivier met bijbehorende hydro-1 electrische werken, waarmede ruim 100.000 kw electrsche energie zal kunnen i worden opgewekt Indien de financiering door de i Staat zal geschieden, zal een lening moeten worden aangegaan van 80 tot 85 millioen gulden. De bouw, de fi nanciering en de exploitatie van het aluntinium-reductiebedrijf zal echter dienen te geschiden door parti culiere investeerders. De hoeveelheid electrische energie, die het psticuliere alumlniumbcdrijf van de overheid zal kunnen betrekken, zal vol doende zijn om 40.000 ton aluminium per jaar te vervaardigen. Voor een ton aluminium is ongeveer 4 ton bauxiet nodig. Op korte afstand van het Broko- pondo-stuwmeer zijn tn het Nassage- verloop van de verkiezingen zullen bergte bauxietlageh aangetroffen, worden besproken en voorts regionale j van goede kwaliteit zijn en worden ge- bestuurskwesties, de veiligheid en de schat op 10 tot 15 millioen ton. Het Ügt autonomie ter sprake zullen komen. In I in de bedoeling aldus deelde de Su- zyn openingsrede gaf minister Soenarjo rinaamse regering mede dat deze een overzicht van de grote betekenis ertslagen worden gereserveerd voor de van de algemene verkiezingen, die een maatschappij, die de bouw van een alu- verandering in het partijstelsel teweeg- minium-reductiebedrljf ter hand zal brengen en van directe invloed zullen j nemen, aangezien de bouw van een der- zijn op de verdere ontwikkeling van het gelijk bedrijf een noodzaklijke voor land. waarde is voor de uitvoering van het De conferentie heeft een besloten ka- 1 Brokopondo-project. Gisteren en eergisteren ls er bij het pontje vanaf de Koekenbakkersteeg naar de overkant van de Rijn en omge keerd dooi de wachtenden heel wat ge mopperd Een half uur tot drie kwartier wachten ls dan ook beslist geen'zeld zaamheid en stellig ook geen pretje. De gehele dag door vormt zich aan weers zijden van de Rijn tegenover de aanleg steigers van de pont een steeds aanwas sende stroom van personen d:e overge zet willen worden, dikwijls nog met handkarren fietsen of bakfietsen en kin derwagens en ieder wil zo snel mogelijk de kans geboden worden zijn of haar weg te vervolgen Het maken van een omweg via de Kon. Julianabrug zal in de meeste ge vallen vlugger blijken te zijn. dan met het pontje, dat altijd nog voor elk vaar tuig hoe klein ook de draad moet laten Met waardering wordt dan gespro ken over de intergemeentelijke sa menwerking met Alphen aan den Rijn. Het was nodig voor de goede ontwik keling van Zwammerdam-Dorp in contact te treden met Alphen en plan nen um tot woningbouw te komen op Alphens grondgebied zijn in wording. Aan de hand van een statistiekje wy- zen B en W er op dat Zwammerdam- Dorp als vestigingsplaats niet onaan trekkelijk is, en het college merkt in dit verband op er nog niet van overtuigd te zijn, dat Zwammerdam als zelfstan- W. Goedhart Een zingend mens Deze keer hebben wij eens een be zoekje gebracht aan een zanger ln hart en nieren: de heer W Goedhart, die reeds meer dan dertig jaren lid is van de Chr. Oratoriumvereniging Hosanna te Alphen. Op onze vraag waarom de heer Goed hart zo graag zingt kregen wjj ten ant woord, dat een zingende mens geen mop peraar is. Bovendien heb ik deze lief hebberij geloof ik van Vaders kant, al dus de heer Goedhart, want die zong ganist in Bezooijen in Noord Brabant en hij heeft bij zijn kinderen de liefde voor de zang wel weten aan te kweken. Ik ben echter de enige in de familie die dit zo lang heb veten vol te houden. Het ls dan ook niet te verwonderen dat de heer Goedhart als enthousiast lid van Hosanna, voorzitter werd van de jubileumcommissie, in verband yet het veertig-jarig bestaan van de vereni ging op 8 Februari a.s. In verband met dit jubileum zal Hosanna in Maart de Johannes Passion van Bach en in Sep tember Die Jahreszeiten van Haydn uitvoeren. Naast zijn liefhebberij voor de zang is de heer Goedhart tevens nog jaren lid geweest va nde Toneel, en reciteerclu'o „Mobiel". Tal van rollen zyn door hem vervuld. Helaas heeft hij dit moeten op- gevj. vanwege de steeds grotere drukte in de zaak. Met smaak werden ons de verhalen opgedist uit de oorlogsjaren toen de leden van „Mobiel" elke week tóch bijeen kwamen bij een der leden aan huis, waar dan verzetspoëzie wer den voorgedragen. De „heren" hadden dat eens moeten weten: deportatie naar een der strafpampen zou zeker niet uit gebleven zijn. Gelukkig ls dit niet ge beurd. Terugkomend op zijn gTootste lief hebberij, de zang, vertelde de heer Goedhart nog heel wat uit de geschie denis van „Hosanna". Hij vertelde hoe Hosanna ln de beginjaren vaak deel nam aan concoursen, maar daar wa sde aar digheid al spoedig af, omdat men steeds met de eerste en ere-prijzen naar huls ging Men heeft toen de vereniging om gezet in een oratoriumvereniging 'en in 1931 werd begonnyi met. Die Schöpfung van Haydn. Bij de oprichting werd de heer W Kouwenhoven uit Bodegraven directeur, later opgevolgd door dé heer W. Goedhart uit Gouda. Tijdens de be zetting werd het onderling contact be waard. hoewel de vereniging officieel opgeheven was. en daarom kon Hosanna Zelfstandige plaats De raad van Zwammerdam komt morgenavond om .30 uur bijeen op ver zoek van enkele raadsleden. Als enig punt op de agenda staat de wijziging van de gemeentegrenzen, hetgeen neerkomt op de opheffing van Zwammer dam. B. en W. hebben een uitvoerig pnte-advies over deze kwestie doen uit gaan, waarin wordt geconcludeerd dat men de dorpskern liever bjj Alphen dan by Bodegraven gevoegd zou zien. Gedeputeerde Staten hebben de ge meenteraad uitgenodigd voor een be spreking op 10 November, om te spreken over de keus, die eventueel gemaakt moet worden tussen samenvoeging van de kom met Bodegraven of met Alphen. Het komt dus, aldus het college van B. en W., hier op neer dat men vraagt wat er met de kom van de gemeente moet gebeuren, wanneer de randgebieden bij de aanliggende gemeenten zijn gevoegd. Een zeer onprettige vraag, merken B en W. op, maar toch een te waarderen vraag, omdat er een zelfbeschikkings recht in ligt opgesloten. G5. zien Zwam merdam dus als een levende realiteit B en W. hebben dan ook, ongeacht de be slissing inzake de grenswijziging, ge werkt aan een uitbouw van de gemeen schap. Zal het tot een keuze moeten komen, aldus het prae-*dvies, omdat Zwammer- dige gemeente moet verdwijnen. Het voorstel van GS. bedoelt een hergroe pering en vloeit wat Zwammerdam be treft niet voort uit noodzaak. B. en W. vrezen echter dat het protest weinig zal helpen. dam verdwijnt zelfstandige gemeente, dan hebben wij de plicht er voor zorg te dragen, dat de gemeenschap Zwam merdam een zo goed mogelijke toekomst tegemoet gaat. Gezien de ontwikkeling van het in tergemeentelijk overleg met Alphen, is het geen vraag by welke gemeente Zwammerdam-Dorp gevoegd moet wor den. Een samengaan met Alphen was het college liever geweest, dan een ge voegd worden by Alphen. Een geschei den zijn van Alphen zou echter moge lijkheden afsluiten, die voor Zwem- merdam absoluut noodzakelijk zijn. Aan deze keuze willen B. en W. echter Dorp in een zo positieve vorm hebben gesteld, menen wij. aldus B. en W., dat de vryheid genomen moet worden een wedervraag te doen Wij allen ln Zwam merdam zijn vervuld van zorg over de toekomst van Zwammerdam-Dorp Iede re daad, die een versterking van deze woongemeenschap kan betekenen dient thans te worden verricht. Veel tijd ls ons mogelijk niet gelaten. Gaarne zouden wij een versnelling van de huisvesting der woningzoekenden hebben bep'.eit, doch de wonmgvoarzie- zakken, waardoor dus niet gevaren kan worden Gelukkig duurt deze toestand nog slechts een week en zijn de moeilijk heden dus te overzien, maar geheel Ai- Phen mag wel dankbaar zyn, dat die zelfde baggermolen die nu de hulpbrug zo ernstig heeft aangevaren geen maand eerder door Alphen 'ckomen want dan had de huidige nd zoveel lan ger moeten duren Naar wij ve lemen is de 6chade aan de hulpbrug zeer aanzienlijk en beloopt dit stellig in de duizenden guldens. Toch zal de brug door de firma Ottens alhier weer gerepareerd worden, daar hi) voor bestemd was voor een oeververbinding over de Brielse Maas in Zuid Holland, waar men hem zo spoedig mogelijk hoopt te plaatsen. De ducdalf palen zul len opnieuw geplaatst worden bij de nieuwe brug. De foto geeft wel een duidelijk beeld van de wachtenden gistermiddag ln de Koekenbakkersteeg. juist op het mo ment, dat het pontje van de Hoge Zij aankomt. (Foto Lux/Alphen). Kerkelijk Leven De positie van de Vrijz. Hervormden IN DE NED. HERV KERK De commissie voor afdelingen met eigen voorgangers uit de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden heeft ln .Ven- woude". het bondshuis van de Ned. Pro testantenbond, een conferentie gehou den De bijeenkomst stond onder lei- ding van mr A. Mulder uit 's-Gravenha- nng verloopt voor alle gemeenten reeds 1 £e Mevr. E van den Steen-Sonneborn te moeilijk uit 's-Gravenhage hield een lezing over het onderwerp „De plaats van de afde- Wel menen wij voorrang te mogen ling "?et ,eige,n voorganger ten opzichte van de locale Hervormde Gemeente", dit naar aanleiding van een gehouden enquette. In een derde van de 72 afde lingen met een eigen voorganger is een toestand bereikt die kan worden aange duid met „bevredigend tot zeer goed", aldus spreekster. In Amsterdam, Hllli- gersberg, Groningen en Middelburg worden de afdelingen verzorgd door een bepleiten op het gebied van de krotop ruiming. De wjjze waarop deze zaak thans in Nederland zal worden aan gepakt is voor ons land nieuw. Voor dat het echter zover is, zal Zwammer dam als zelfstandige gemeente tijo verdwenen, indien de plannen van Ge deputeerde Staten werkelijkheid wor den. Hier ligt voor de beide partijen een twee-ledige plicht: toot de gemeente, om door gemelde krotopruiming een goede woongelegenheid te scheppen voor zyn inwoners en tevens daarmede Zwammerdam-Dorp als een krachtig en gesaneerd geheel te doen overgaan naar de gemeente Alphen aan den Ryn; voor Gedeputeerde Staten, om niet alleen de helpende hand te bieden tot opruiming van slechte woontoestanden, maar tevens om de romp-gemeente Zwammerdam op die wijze alle voor waarden te verschaffen al; een goede C j - woongemeenschap voor te leven. iet ontnemen van ue gemeentelijke "ÏS12, «Hstendigheid aan een gemeente ver- historische gemeenschap hebben .„eerstelt ml hit.ondere nlirhten ter gut Als htstertscne gemeei,«n.p neetjen 0IltesU,i, „k b„ranaere plichten ten Sjffï, Vee.Hanï ai U hrt d?nÏÏ« t'Pach« ?M„peerde gemeente Cder jï KSr tïïtS: VoOT «Pleit ■»<*- hulpsecretarie en een gemeenschaps raad (wijkraad) zullen gelijk met de grenswijziging tot stand moeten ko men, waarbij deze wijkraad dan niet map- stranden op mindere deskundig heid. De keuze vóór Alphen en tégen Bode graven wordt nog gemotiveerd door de geheel andere geaardheid van Bodegra ven en Zwammerdam en de minder ge slaagde Intergemeentelijke samenwer king. Wedervraag Voor Zwammerdam zou bepleit moe ten worden een extra vervangend wo ningcontingent van 50 wonineen te rea liseren in de jaren 1956 en 1957 Daar de Vlnkebuurt van overwegend belang ls bij de intergemeentelijke plan nen Alphen aan den Ryn/Zwammerdam, maar het daar te maken uitbreidings plan in feite alleen Zwammerdam-Dorp aangaat, zouden wij voor sanering van de daar aanwezige bebouwing eveneens een extra vervangend woningcontingent nodig hebben, Om de gedachte te bepa len, zou dit 30 40 woningen moeten zijn. Alleen omdat -het hier gaat om het voortbestaan van een van de zeer oude gemeenten in Nederland als woonge meenschap menen wij dat deze vraag verantwoord is, aldus B en W gewoon predikant met bepaalde op dracht dat wil dus zeggen dat de Vrijz. Hervormden met hun gToep op normale wijze meeleven in het verband van de plaatselijke gemeente. Deze oplossing, die spreekster het gunstigst noemde, is elders nog niet gevonden, maar in ver scheidene steden en dorpen wordt hier naar gestreefd. Een ander derde deel der afdelingen is nog slechts weinig ge vorderd op de weg naar erkenning als legitiem deel der gemeente Het kerke- ltlk gesprek werd of wordt wel gevoerd, maar zonder veel resultaat. Het laatste (derde) deel der afdelingen leeft ln een vrijwel absoluut isolement ten opzichte van de plaatselijke gemeente Ds W J H Hubeek, Hervormd pre dikant te Leiden, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „Wat mo gen de Ned Herv Kerk en de Vereni ging van Vrijz. Hervormden wederke rig van elkaar verwachten?" Op grond van het feit. dat de alge mene situatie in de Hervormde Kerk grondig gewijzigd is. sinds zij opnieuw een Christus-belijdende volkskerk wil zijn, aldus spreker, zullen ook de Vrij zinnigen moeten nagaan hoe zij zich daartegenover moeten gedragen. De Vriizinnigee mogen van de kerk ver wachten, dat het proces van vernieu wing zich zal doorzetten en dat de kerk het vraagstuk van de minderheden ern. stig neemt. De kerk mag van de Vrij zinnigen verwachten, dat zij zich niet isaleren in een geïnteresseerd toezien hoe het zal aflopen, maar dat zij een bildrage tot het streven naar de ver nieuwing geven. Dit nummer bestaat alt 16 part": ook altijd in koren. Hi) was destijds or- in October 1945 heropgericht worden. Periodiek VERTAALWERK NED.-ENGELS aangeboden. Inlichtingen- Jan Llevens- straat 18, Leiden of Tel. 31596 PIETRO MIDERO, Zangpaedagoog Opleiding voor Cencert en Opera volgens ITALIAANSE methode. Lijsterstraat 33 - Leiden. gevraagd by Mr*-on v. d. Vlist Botermarkt 3 Tel. 22806 Gelukkig hebben wij een zeer ruime collectie in: D.AMES: Wintermantels 62.122.Wollen gabardine 78.- 126.Lederen Mantels, Rokken. Wollen Vesten, Handschoenen, SHAWLS. PANTALONS, vlotte Japonnen 24.32.36.Jersey 51.75; Jersey pakjes 60.- 89. Blouses. MEISJES: Jurkjes, Rokjes, Manteltjes, Jacks, Truitjes, Trainingsbroeken, Pyama's. KLEUTERS: Teddy-jasjes, Blousje met rokje, Joppers, Jurkjes, Manteltjes. HERENWinterjassen, Italiaanse Demi's en Gabardine Oxford modellen, Oxford en Jacquard Costuums vanaf 88.- 159.Sportjassen ook Harris Tweed, niod. Pantalons. SHAWLS, Lederen Jassen, Handschoenen, grote sortering Overhemden. JONGENS: Costuums, Jacks, Joppers, Jasjes, Auto Coats, Lange Pantalons, Trainingsbroeken, Pyama's. Voor U allen volop DEKENS zowel halfwollen (vanaf 21.- 24.als 100 WoUen (v.a. 36.— - 8-1.—en gestikte Dekens (25.— - 42.—). Haast U, er is nu nog volop keus Ook betalingsregeling te treffen bij Eindpunt gele tram. TELEFOON 31491

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11