LEIDSCH DAGBLAD Kans op vruchtbare bespreking in Genève minimaal geacbt Wanneer komt Molotof met de lang verbeide voorstellen eindelijk voor de dag? Grootopperhoof den" kwamen hulde betuigen aan Koninklijk Paar WEERBERICHT 94ste Jaargang WOENSDAG 2 NOVEMBER 1955 No. 28668 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro ino. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2'507 Met zo goed als geen kansen op enig resultaat zouden de vier ministers van daag. Woensdag, hun voor een dag onderbroken onderhandelingen over Europa en Duitsland voortzetten. De besprekingen over het probleem der Europese vei ligheid zijn blijven steken, daar de Sovjet-Russische minister tol dusver gewei gerd heeft zijn voorstellen voor het Duitse probleem ter tafel te brengen en al zijn plannen op een verdeling van het land heeft gebaseerd. De Westelijke mi nisters wensen de Europese veiligheid niet los van het Duitse vraagstuk te be handelen. Ze hebben dat in de laatste zitting duidelijk te verstaan gegeven en wachten thans af of Molotof eindelijk met zijn lang beloofde voorstellen Voor de dag zal komen. Doch ook wanneer dit het geval zou zijn, dan nog worden de kansen op een vruchtbare voortzetting der discussies over de veiligheid van Europa minimaal geacht. De Russische minister heeft er namelijk in zijn vroe gere redevoeringen niemand over in twijfel gelaten, dat hij de snelle oplossing van het Duitse probleem die de Westelijken voorstaan, niet zal toelaten. Alle tot dusver geproduceerde Russische plannen waren dan ook gebaseerd op de aan vaarding van het bestaan van twee afzonderlijke Duitse staten. tot een toenadering der beide delen van Duitsland te komen zullen ondersteu nen. De Westelijke ministers hebben het memorandum van een niet door hen erkende regering niet als document ter conferentie willen aanvaarden. Men neemt hier evenwel aan dat dit geschrift de hoofdlijnen der Duitse voor- stellen inhoudt, die Molotof beloofd heeft Het geldt bij voorbaat als zeker, dat deze door de Westelijken zullen wor den verworpen aangezien zij aansturen op een erkenning van de Oost-Duitse regering en een voortbestaan van de Duitse verdeling. Dit wordt naar de op vatting in conferentiekringen wel zeer duidelijk gedemonstreerd door het feit, dat de Oost-Duitse Socialistische Een heidspartij een verklaring heeft gepu bliceerd waarin zij zich tegen verkiezin gen in geheel Duitsland uitspreekt. Waardeloze voorstellen van de Oost-Duitse regering Ten overvloede heeft de Oost-Duitse regering zich thans nog tot de ministers gericht met de voorstellen die een fla grante tegenspraak met de Westelijke opvattingen zijn. In een memorandum aan de conferentie heeft de regering- Grotewohl haar oude eis van de vorming van een raad voor geheel Duitsland ge steld. Deze zou moeten worden gevormd uit vertegenwoordigers van beide helften van Duitsland en hij zou de toenadering van de beide republieken tot elkaar moeten bevorderen. Daarnaast wil men deze raad ook practische samenwerking in Binnenlandse Duitse problemen la ten nastreven. Van de ministers wordt verlangd, dat deze alle maatregelen om Drie Egyptenaren op gebied van Israël in gevecht gedood In een gevecht met een Israëlische patrouille op Israëlisch grondgebied zijn Dinsdag drie Egyptische commando's gedood. Het gevecht werd 25 kilometer ten Oosten van de strook van Gara ge leverd, aldus een Israëlische militaire woordvoerder te Jeruzalem. De lijken van de drie Egyptische militairen zullen door bemiddeling van de bestandsorga nisatie van de Verenigde Naties aan j Egypte ter hand worden gesteld, aldus de woordvoerder. Een officiële Egyptische woordvoerder heeft meegedeeld, dat de aanval op de Israëlische patrouille Egyptes antwoord is op „de provocerende acties" van de Israëlische troepen. „Wij willen niet handelen op de grondslag van „oog om oog, tand om tand", zoals de Israëliërs, maar wij zijn vastbesloten ons te ver dedigen". aldus deze woordvoerder. Een Syrische militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat Israëlische pos- ten op de Westelijke oever van het Meer 1 van Tiberias Dinsdagavond het vuur hebben geopend op een aantal Syrische posten op de andere oever. Het vurren. waaraan ook Israëlische vaartuigen deelnamen, had twee uur geduurd. Van Syrische zijde was het vuur beant woord. Onder de Syriërs waren geen slachtoffers. De Hoge-Comnussaris voor de vluchtelingen, mr G. J. van Heuven Goedhart heeft gisteren in het kamp Horst Amerika, waar de bewoners van vluchtelingenkampen in Oos- tenrijk. die naar Nederland zijn ge bracht om hier een nieuw bestaan op te bouwen, voorlopig onderdak zijn gebracht, een spaarbankboekje uitgereikt voor de eerste nieuwe wereldburger, in het kamp geboren. Mr Van Heuven Goedhart bij de ge lukkige jonge moeder, mevr. Csinki. met haar jonge zoon. Vijftig doden in Japanse mijn Men vreest, dat meer dan vijftig mijn werkers om het leven zijn gekomen door een gasontploffing in een kolenmijn na bij Joebetsoe op Japans Noordelijkste eiland Hokkaido. Volgens de eerste politieberichten werden 82 mijnwerkers bedolven. Twee uur later waren zes lijken geborgen; 27 gewonden slaagden er zelf in naar de oppervakte te komen. Hongaarse kinderen moeten hun ouders aanbrengen (Van onze Weense correspondent) Een Hongaars dagblad, dat in Miskolc verschijnt, klaagt er over dat verscheidene ouders niet met de onder wijzers van hun scholen willen samen werken. Aan het begin van het school jaar mochten de beste leerlingen echter optreden als „correspondenten" van het stedelijke blad door in de vorm van in gezonden brieven kritiek op hun ouders uit te oefenen Volgens Radio-Praag heeft de Tsje chische regering een buitengewone vergadering belegd om de ernstige situa tie in de kolenvoorziening te bestuderen. In verscheidene mijnstreken is de pro ductie van steenkolen ln de laatste maanden sterk teruggelopen. Het tekort, dat voortdurend toeneemt, moet worden toegeschreven aan het gebrek aan ar beidskrachten. De regering wü nu bui tengewone maatregelen treffen en stelt alles in het werk om arbeidskrachten aan te werven. Eisenhower naar Washington Het ziet er naar uit, dat president Eisenhower op 11 dezer het ziekenhuis in Denver verlaten zal en naar Wash ington zal worden overgebracht. Een definitieve beslissing kan pas worden genomen na een onderzoek, dat dit weekeinde Ingesteld zal worden door de hartspecialist dr Paul White uit Boston. Volgens de plannen zou Eisenhower na een kort verblijf in Washington naar zijn boerderij in Gettysburg gaan voor verder herstel. Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten in Europa, is gisteravond per vliegtuig naar de Ver. Staten vertrokken, waar hij Zaterdag a.s. president Eisenhower in Denver zal bezoeken. Enige tijd geleden was af gesproken. dat hij president Eisenhower op diens boerderij zou bezoeken, maar dit bezoek werd uitgesteld door de ziekte van de president. Behalve een ontmoe ting met Eisenhower staat er voor Montgomery een reeks causerieën aan diverse Amerikaanse militaire inrich tingen op het programma. Dulles en Franco spraken anderhalf uur met elkaar De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. John Foster Dulles, heeft Dinsdag gedurende een uur en veertig minuten met generaal Franco over internationale kwesties gesproken. Aan het onderhoud, dat in het paleis El Prado werd gehouden, namen de Spaanse minister van Buitenlandse Za ken. Martin Artajo. en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Europese kwesties, Livingstone Merchant, deel. Men gelooft, dat alleen in algemene termen over de internationale kwesties is gesproken wegens de korte duur van Dulles' bezoek. Bij aankomst in Madrid verklaarde Dulles 's ochtends: ,Mljn bezoek is een manifestatie van het begrip, dat tussen beide landen heerst, en ik hoop. dat het de goede betrekkingen zal bevorderen". In Franse kringen te Genève was voor het onderhoud verklaard, dat Dulles met Franco de Marokkaanse crisis zou bespreken en aan de generaal zou vra gen mee te werken aan het herstel van de rust in het gehele Marokkaanse ge bied Dulles was later de gast van Artajo. Harpspeelster Annemarie Bom gewond AUTO REED TEGEN BOOM. (Speciale berichtgeving) Mej. Annemarie Bom. harpspeelster in het Rotterdams Phllharmonisch Orkest, heeft vanmorgen bij Staphorst een ongeluk gekregen. Mej. Bom was in Heerenveen opgetreden en moest van morgen met de trein naar Hilversum. Zij miste echter haar verbinding en nam toen een taxi. Even voor de hoek van Staphorst haalde de taxi een vrachtauto m. Op dat moment naderde een tegenligger, waardoor de bestuur der waarschijnlijk is verblind. Met een snelheid van ongeveer 100 km reed hij tegen een op een lange vluchtheuvel staande boom op. De auto draaide een halve slag. Mej. Bom kreeg verschei dene verwondingen en brak o m. haar heup. Zij werd naar het Sophia Zieken huis te Zwolle overgebracht. De chauf feur kwam er vrij goed af. De auto werd vernield. Het ongeluk gebeurde vanmorgen even over halfzeven. Uitbreiding goudvoorraad Volgens de weekstaat van de Ned. Bank. gaat de Centrale Bank voort met het uitbreiden van haar goudvoorraad. Deze week is er weer f. 35 millioen bij gekomen, waardoor de post gouden munt en materiaal met f 3.166 millioen op de balans paraisseert Hiertegenover staat echter een daling van de netto deviezenreserve, die met f. 28 millioen is verminderd tot f 1.435 millioen. Beide posten tezamen hebben dus een lichte stijging ondergaan en belopen thans f 4.601 millioen tegen f. 4 594 millioen de vorige week. Namens de 22.000 Bosnegers Gisteren te rond halfeen (17.00 Ned. tijd) scheepte het Koninklijk Paar zich met gevolg weer in aan boord van het m.s. „Prospector" en werd de Suriname-rivier opwaarts bevaren om tegen vier uur te ont schepen bij Smalkalden, waar in 1941 de Biliton Bauxiet Maatschappij met de ontginning begon. Leden van de staf der Maatschappij waren ter begroeting en voorlichting aanwezig en per auto werd het produc tiebedrijf en de verdere installaties bezichtigd. Een koele dronk in het clubgebouw van de Maatschappij besloot dit bezoek en tegen kwart over zes (2.45 Ned. tijd) in de avond was Koningin Juliana weer terug in Paramaribo na een lange, maar bijzonder interessante reis van twee dagen door het Surinaamse land aan de Oostzijde, waar zo'n belangrijk deel van de welvaart van dit rijksdeel zijn oorsprong heeft. werd gewisseld. Daarbij kwam om. tot uiting de by de Surinaamse regering levende wens om bij de uitvoering van diverse ontwikkelingsplannen in ruime mate te beschikken over de bijstand van Nederlandse deskundigen en om de mo gelijkheid te openen Surinaamse jonge lui bij verschillende Departementen en Instellingen in Nederland ervaring te laten opdoen Bijeenkomst met ministers Wie meende, dat na deze vermoeiende reis H.M. de Koningin en Z.K.H Prins Bernhard rust zouden nemen, heeft zich deerlijk vergist, na het diner in het gouvernementshuis gebruikt te hebben, vergaderde de Koningin 's-avonds om half negen met de Raad van Ministers, waarbij tal van belangrijke onderwer pen ter sprake kwamen. In deze vergadermg heeft de Koningin een besluit getekend tot gratie aan alle tot tijdelijke straffen veroordeelden, wier straffen nog niet of nog slechts ge deeltelijk ten uitvoer zijn gelegd. De gratie omvat kwijtschelding van alle straffen van een maand of minder en vermindering van de overige straffen met een vierde Verder gaven verschil lende ministers een uiteenzetting over een aantal vraagstukken van algemeen regeringsbeleid, waarover van gedachten Nationaal geschenk Aan het slot van dc vergadering heeft de minister-president een natio naal geschenk voor het Koninklijk paar aangeboden. Dit bestaat nit een cassette van Surinaams satijnhout met een 50-tal typische Surinaamse foto's. De casette draagt het Surinaamse wa pen en een gouden herinneringsplaat. Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking en in de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist. Overwegend matige wind tus sen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 u.) 3 NOVEMBER. Zon op: 738 uur; onder: 17.12 uur. Maan op: 19.44 uur; onder: 11.38 uur Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 17.18 uur (Springtij). Dit nummer bestaat alt 12 pagina's De brug bij Diemen in de Rijksweg nr 1 en de directe omgeving daar van staan bij de automobilisten in een kwade reuk door de gladheid van liet wegdek. Niet ten onrechte. Gisteren, de eerste ochtend in de herfst dat de wegen de gevolgen te zien gaven van een fikse nachtvorst, deden er zich in de lichte mist vele glijpartijen voor met als gevolg bot singen. veel materiële schade, doch gelukkig geen persoonlijke ongeluk ken. Een Volkswagen, die hel rechte pad was kwijtgeraakt en van de wal in de sloQt raakte, wordt door een kraanwagen weer tot de orde geroe pen. Ontvangst „Granmans" Daarna ontvingen Koningin en Prins in de audiëntiezaal van het Gouvernementshuis de Granmans der Boslandcreolen. Deze Granmans zijn. zo mag men het wel noemen, de heersers in het onge repte oerwoud van Suriname. De be tekenis van het woord „Granman" is „Grootopperhoofd" Zij zijn dan ook de directe chefs van de kapiteins en de directe ondergeschikten van de dis trictscommissaris. in totaal telt Suri name rond 22.000 bosnegers, die onder het directe bestuur van deze autori teiten staan. De „Granmans" waren oorspronkelijk opperste stamhoofden en tegelijkertijd hogepriestfrs. Later was de laatste functie het t>e- langrijkst, maar mede door de kerste ning van een deel der bosnegers is deze religieuze functie weer op de achter grond geraakt en is het vooral hun be stuursfunctie, die hun grote waardig heid verschaft. Het viertal, dat Koningin en Prins hulde kwam betuigen, was Aboikoni van de stam der Saramaccaners, die in Bo- ven-Suriname wonen en ïin Asidonhopo hun centrum hebben. Alfred Abone van de stam der Matühari's uit Boven- Saramacca met Posoegroenoe als cen trum. Akontoe Velanti van de stam der Aucaners, die aan de Tapanahony wo nen en te Drietabbetjes hun centrum hebben, en Cornells Forster, die evenals Abone Christen is. van de stam der Paramaccaners, die aan de Marowjjne wonen en te Langatabbetje hun centrum kozen. Als tolk bij deze merkwaardige i audiëntie trad op de heer Schmidt, be- stuursopzichter van het Binnenlands bestuur. Een zoon van Aboikoni is te Param a - ribo in het internaat der Tilburgse fra- ters: Aboikoni zelf Is geen Christen. i Aan het eind van de receptie voor Granmans heeft de Koningin een viertal onderscheidngen in de Huis orde van Oranje (gouden medailles) verleend. Tijdens de ontvangst werd gesproken over de medische verzorging en het onderwijs. Koningin en Ih-ins hieven geruime tijd met de Granmans in de tuin van het paleis samen. Prins naar Sociëteit Na afloop van deze audiente trok H.M. de Koningin zich terug, maar de Prins begaf zich in gezelschap van dr J. C de Miranda, president van het Hof van Justitie, maar thans in zijn functie van voorzitter van de Buiten- societeit „Het Park", naar het geheel nieuwe sociëteitsgebouw om een onge dwongen plezierig uurtje door te bren gen Deze sociëteit werd in 1877 opge richt met medewerking van de toenma lige gouverneur, jhr C van Sypensteyn. Bezoek aan instellingen Vandaag bleven Koningin en Prins tot in de avond m Paramaribo om tal van belangrijke Instellingen te bezoe ken. waarbij de Koningin en de Prins ieder een eigen progTamma volgden. De Koningin bracht allereerst In gezel schap van de minister van Economisene Zaken, de heer E. J van der Veer. een bezoek aan de Surinaamse fabrieken van Bruynzeel. waar vooral triplex ver vaardigd wordt. De heer P. Kolader, minister van So. clale Zaken verschafte H.M. hier o.a. voorlichting In een van de woningen dronk de Koningin met enkele dames uit haar gevolg een kop koffie. waarbU z(j niet naliet hnar belangstelling voor het interieur van het huls te tonen. Te gen 10 uur (14.30 Ned. tyd) begaf de Koningin zich naar de Stichting-We tenschappelijk Onderzoek Suriname— Nederlandse Antillen, welke ln het Su rinaams Museum aan de Tapanahony- straat gevestigd ls. Weer vliegongeluk in de Ver. Staten Thans 44 doden met toestel van dezelfde maatschappij als op 6 October j.l. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij „United Airlines", die op 6 October een vliegtuig verloor, waarbij Mie 66 in zittenden om het leven kwamen, heeft gisteren op dezelfde route opnieuw een ongeluk met een van haar toestellen moeten boeken: er zijn 44 slachtoffers te betreuren, namelijk 39 passagiers en een bemanning van vijf. Het wrak is uitgebrand en de wrakstukken liggen over een groot gebied verspreid. Het toestel was op weg van Denver naar Port land in de staat Colorado. Het ongeluk speelde zich af bij Longmont (CoL). Volgens United Press ontplofte het vliegtuig in de lucht, achttien minuten nadat het opgestegen was. De politie meldde, dat het ongeluk zich afspeelde met een DC-7, United Press spreekt van een DC-6. De ramp van 6 October betrof een DC-4. Nicht van een Russisch geleerde verdwenen De Italiaanse politie Ls een onderzoek begonnen naar de verblijfplaats van Natasja Voronof, een nicht van wijlen dr Serge Voronof, de grote Russische geleerde, die bekendheid verwierf door zijn methode om de mens te verjongen door middel van apenklieren. Natasja Voronof verween op 5 October uit een hotel te Triest. De politie verklaarde van mening te zijn, dat zij gedurende de drie dagen van haar verblijf in Triest een groep van vier niet-geidentificeerde Russen heeft ontmoet, die korte tijd later Triest ver lieten. waarschijnlijk om zich naar Joe- go-Slavië of Oostenrijk te begeven. Toen mej. Voronof op vier October het hotel verliet, zei zy over enige da gen terug te zijn. Zy liet een koffer ach- teh zy reisde op een Belgisch paspoort en met een auto. voorzien van Belgische kentekenen. Haar verdwyning werd Maandag gemeld door de eigenaar van een garage, waar zy de auto voor een reparatie had achtergelaten. De vader van de vermiste. Jacques Voronof. heeft evenals zyn broer Serge bekendheid gkregen als chirurg en door zyn proeven met verjongingsmiddelen. Serge Voronof, die ln 1951 op 85-jarige leeftyd overleed, beweerde dat de mens volgens zyn methode 150 jaar kon wor den. In het Prins Bernhardkamp De Prins had Intussen een bezoek ge bracht aan het Prins Bernhard-kam- pement te Paramaribo, waar hy ont vangen werd door kolonel R. Boer. overste J. Raaymakers, garnizoenscom mandant van Paramaribo, en majoor W. J. Huizinga commandant van het kamp. Het Prins Bernhard-kampement is het grootste kampement in Suriname Het werd in de tw eede wereldoorlog ge bouwd op grond die gekocht was van Hollandse boeren en bestond aanvanke- ïyk uit wat Amerikaanse barakken La ter werd het door de Ned. Genie her bouwd en thans is het het centrum van het militaire leven ln Suriname. Byna een uur verbleef ZK H. ln het kampe ment. dat hy geheel Inspecteerde. Daarna vertrok hy naar het politie- sportcentrum aan de Commewyne- straat. Ook hier vertoefde hy geruime tyd, alvorens zyn weg te vervolgen naar het vliegveld Paramaribo, dat o a .'p- bruikt wordt voor het beginnend bin nenlands luchtverkeer en door de sport vliegers in Paramaribo. Tegen kwart over tien begaf ook ZJC.H. zich naar het Surinaams Museum.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1