GOLDEN FICTION Restauratie Lodewijkskerk en toren aan liet Steenscliuur L .JQSIBBgMaiLa J. Bult nam gisteren afscheid C4ste Jaargang Dinsdag 1 November 1955 No. 28667 Voorstellen aan LeidseRaad Definitieve verkeersliehteninstallatie op tie Hogewoerdsbrug vraagt f 35.500 lil verband met de verheffing van de H. Lodewijkskerk, staande aan het Steenschuur, tot parochie, tevens dekenale kerk, bestaat bij het bcstnar dier kerk. zoals bekend, o.m. het voornemen het 'gebouw, dat In een vervallen toestand verkeert, te restaureren. Het gebouw werd in 1809 aan het R.K. kerk genootschap afgestaan, doch de toren (de Jacobstoren) Is in eigendom, beheer en onderhoud bij de stad gebleven. Het gebouw staat vermeld In de Voor lopige lijst der Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst. De toren behoeft, evenals de kerk. dringend restauratie. Aangezien hij is ingebouwd, dient de restauratie van de toren tegelijk met die van de kerk te geschieden. Het is derhalve gewenst, dat de werkzaamheden door dezelfde aan nemer worden uitgevoerd. Ter bepaling van de kosten van restauratie van de toren hebben B. en W. het architectenbureau Van Oerle en Schrama, aan welk bureau de leiding van de restauratie van het kerkgebouw is opgedragen, verzocht een plan met begroting voor de restauratie bij het College in te dienen. Blijkens een door het architecten bureau opgemaakt bestek zullen de werkzaamheden in hoofdzaak omvat ten het in- en uitwendig restaureren van de toren, met bijkomende werken, alsmede het vernieuwen c.a. van het torenuurwerk, het maken van een bliksembeveiliging en het vernieuwen c.q. uitbreiden van de electrische in stallatie. De kosten van een en ander worden in totaal geraamd op f. 51.800. Een voorlopige ruwe raming der kos ten bedroeg f 40.000. waarom B. en W. reeds bij schrijven van 15 October 1954 nan de Minister van Onderwijs, K. en W. en aan de Ged. Staten der provincie Zuid-Holland hebben verzocht te bevor deren, dat ten behoeve van de onder- werpelijke restauratie een zo hoog mo gelijke subsidie uit 's Rijks kas resp. uit de provinciale kas wordt verleend. Bij schrijven van 13 December 1954 heeft de Minister de rijksbijdrage bepaald op 40van laatstgenoemd bedrag tot een maximum van f. 16 000. De uitbetaling zal echter eerst in 1958 kunnen geschie den. Ged. Staten dezer provincie zullen de Staten voorstellen de provinciale bij drage te bepalen op 15 der restaura tiekosten. Vermoedelijk komt een daar- tocstrckkend voorstel in de as. najaars zitting der Staten in behandeling. Aangezien de definitieve raming der kosten f. 11.800 hoger is dan de voorlo pige raming (f. 40.000), doordat meer dere werkzaamheden in de restauratie moeten worden opgenomen en een stij ging in de materiaalprijzen en in de lonen was ingetreden, zullen B. en W. de Minister en Ged. Staten verzoeken te bevorderen, dat de bijdragen worden bepaald naar het bedrag van f. 51 800. De Minister zal tevens worden gevraagd het percentage naar analogie van het voor de restauratie van het kerkgebouw geldende percentage te verhogen tot 60 RESTAURATIE KERKGEBOUW De restauratie van het kerkgebouw bestaat in hoofdzaak uit het in- en uit wendig restaureren, alsmede net uit breiden c.q. wijzigen van de hetelucht- verwarming, het vernieuwen c.q. uit breiden van de electrische installatie en het maken van de bliksembeveiliging. De kosten van de werken, welke voor de berekening van een bijdrage in aanmer king komen, heeft de Minister van On derwijs, K. en W. goedgekeurd tot een bedrag van f. 155.761.50, warbij hij dei De toren - eigendom van de ge meente - en het kerkgebouw van de Lodewijkskerk aan het Steen- schuur worden gerestaureerd. (Foto L.D./Van Vliet.) Verder heeft de Minister goedgekeurd, dat de restauratie van het kerkgebouw evenzo de restauratie van de toren wordt uitgevoerd onder leiding van het architectenbureau Van Oerle en Schra ma. Naar B. en W. hebben vernomen, zullen Ged. Staten bevorderen, dat de Staten en provinciale bijdrage vaststel len op 15 der restauratiekosten Het kerkbestuur heeft B. en W. ge vraagd te bevorderen, dat ten behoeve van de restauratie van het kerkgebouw ook een gemeentelijke bijdrage wordt toegekend, en wel van 15%. Ook in een ander soortgelijk geval werd de bijdrage uit de gemeentekas op 15% bepaald, Zodat naar de mening van B. en W. tegen Inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat. De bijdrage warè te bepalen op 15% van het te verwerken bedrag tot een maximum van f. 23.365. Aan het verlenen van de bijdrage dient de voorwaarde te worden verbonden, dat na afloop van de restauratiewerkzaam heden aan het College verslag wordt uitgebracht over de verrichte werkzaam heden en de daaraan bestede kosten en dat de gemeentelijke bijdrage wordt bepaald naar de verwerkte bedragen, die voor de berekening van de rijks- en provinciale bijdragen in aanmerking worden genomen. Op grónd van al deze overwegingen stellen B. en W. de Raad voor in deze geest een besluit te nemen. VERKEERSINSTALLATIE MET BEDIENINGSHUISJE OP HOGEWOERDSBRUG In het voorjaar 1952 is bij wijze van proef een verkeerslichteninstallatie aan gebracht op het kruispunt Hogewoerds- brug (Hogewoerd. Korevaarstraat. Steen- schuur. Breestraat, Gangetje) om daar mede het verkeer gedurende de spits uren te regelen. Aangezien deze proef als geslaagd beschouwd kan worden, is het gewenst over te gaan tot het aan brengen van een definitieve verkeers lichteninstallatie. De huidige, tijdelijke installatie regelt alleen het verkeer op de rijweg, hetgeen bezwaren en gevaren oplevert voor de voetgangers. Om hieraan tegemoet te komen, zal de definitieve installatie mede worden uitgerust met voetgangers lichten. De bediening van de installatie ge schiedt tot nu toe uit een bedienings huisje op het trottoir aan de zijde van het Steenschuur. Van dit punt af heeft degene, die de installatie bedient, echter geen voldoende zicht op al het verkeer. Het is derhalve aan te bevelen het be dieningshuisje te plaatsen op de ver keersgeleider. De kosten van de hierbovenbedoelde voorzieningen zijn in totaal f. 35.500. bijdrage uit 's Rijks kas heeft vastge steld op 60% van de te verwerken be dragen tot een maximum van f. 93.457. De uitbetaling van dit subsidie zal ech- ter eerst in 1957 kunnen geschieden, salaris- en loonbedragen van het onder- Evenals in andere gemeenten is er bij de Gem. Reinigingsdienst, alhier, een grote schaarste aan werkliedenpersoneel. Aanvulling van personeel is onvoldoen de mogelijk gebleken, hetgeen des bezwaarlijker moet worden geacht. dat de stad zich gestadig uitbreidt. In verband hiermede is het noodzake lijk. dat de dienst in toenemende mate wordt gemechaniseerd. Er zal thans moeten worden overgegaan tot het aan schaffen van een tweede opnemende veegmachine voor het reinigen van stra ten. De aanschaffing van deze machine is mede urgent met het oog op de om standigheid. dat de thans in gebruik zijnde veegmachine. welke reeds 15 jaren dienst doet. veel reparatie vraagt. De machine heeft overigens uitnemend vol daan en kan nog steeds goede dienst bewijzen. Verder moet een reeds 20 jaren by de dienst m gebruik zijnde kipbare faeca- liënauto. welke wordt gebruikt voor het ledigen van rioolschachten en beerput ten. omdat zij versleten is. door eer nieuwe worden vervangen. Het is gewenst de veegmachine en de faecaliënauto van een voorspansneeuw ploeg te voorzien, waardoor zij in de winter bij zware sneeuwval kunnen wor den ingeschakeld bij het sneeuwruimen. De thans in gebruik zijnde veegmachine is reeds met een zodanig werktuig uit gerust. De kosten van aanschaffing van een opneembare veegmachine en van een kipbare faecaliënauto worden, met in begrip van de aan te brengen voorspan sneeuwploeg. geraamd op f. 50.317 resp. f. 35 628. AANPASSING SALARISSEN ONDERWIJZEND PERSONEEL Met ingang van 1 Juli 1955 zullen de Eervol ontslag voor dr Kruisheer Ais Directeur van Rijkszuivelstation By Kon. Besluit is aan dr C. J. Kruis heer op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1956 eervol ontslag verleend als directeur van het Rijkszuivelsta tion te Leiden, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. De binnenkort scheidende directeur weid in 1891 te Gouda geboren. Hi) stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1916 promoveerde op een physisch-chemisch onderwerp. Gedurende zijn studie was de heer Kruisheer enige tyd als assistent werk zaam bij prof. Cohen. Vervolgens was hij 2 jaar verbonden aan de Verfstof- Dr a Kruishaar. fenfabnek ..Holland" te Apeldoorn en 3 jaar aan de Amsterdamse Superfosfaat- fabriek. Van 1922 tot 1932 was hij plaatsver vangend directeur en scheikundige aan de Keuringsdienst van Waren te Alk maar. terwijl hij in de raadsvergadering van 22 Februari 1932 tot directeur van die dienst te Enschede werd benoemd. In verschillende tijdschriften op che misch gebied plaatste de heer Kruis heer de resultaten van zijn onderzoekin-i gen; o.a. werkte hij enkele nieuwe methoden van onderzoek van suikerhou dende stoffen uit. Te Alkmaar was hij secretaris en ge durende de laatste jaren van zijn ver blijf aldaar voorzitter der Volksuniversi teit. Te Enschede nam hij gedurende enige tijd het secretariaat waar van de Twent se Crisismelk-commissie. terwijl hij twee Jaar lang voorzitter was van de Twentse Chemische Kring. In November 1936 volgde tenslotte zijn benoeming tot directeur van het Rijkszuivelstation te dezer stede als op volger van dr Sillevoldt. Dr Kruisheer maakte door zijn grote kennis van zaken deel uit van een on noemlijk aantal ambtelijke commissies. Zo bekleedde hij om. het voorzitter schap van de Adviescommissie van de Centrale Commissie voor Melkhygiëne, van de Technisch-Wetenschappelijke Commissie van het Controlestation voor Melkproducten en van de Wetenschap pelijke Commissie, inzake het vaststel len van Methoden van Onderzoek voor Melk- en Zuivelproducten. Voorts was hij o.a. lid van: de Centra le Commissie voor de Botercontrolesta- tions, de Rijksbotermerkencommissie. de Commissie van Toezicht op de Vereni ging „Het Kaasmerk". het Controlesta tion voor Zuivelproducten, het Zulvei- Kwaliteitscontrole-Bureau, het Controle station voor Melkproducten, de Centrale Commissie voor Melkhygiëne en van de Commissie van Advies van het Neder lands Instituut voor Zuivelonderzoek. Onder zijn leiding kwam in de zomer van het vorige jaar de grote uitbreiding van het gebouwen complex in de Vree- wUkstraat tot stand. Kynologenvereniging „Rijnland" INTERNATIONALE HONDENTENTOONSTELLING TE UTRECHT Zondag werd te Utrecht het tentoon, stellingsseizoen besloten met de jaar lijkse U.Z.G-tentoonstelling in de hal len van het Jaarbeurscomplex. Ruim 800 honden werden toegelaten en de pu blieke belangstelling was enorm. Ver scheidene leden van de Kynologenver eniging „Rijnland" hadden hun honden ook ingeschreven en niet zonder succes. In de eindstrijd om de beste hond van de tentoonstelling werden acht honden geplaatst, de winnaars van de verschil lende groepen, waarin de honden voor de keuringen worden ingedeeld. Bij deze laatste acht behoorde de fraaie Kees hond „Sander van het Uylennest" van de heer A. Gast te Leiden, „Sander" werd kampioen bij de Keeshonden en werd later als winnaar Van de gToep der Keesachtigen en Poolhonden uitge kozen. Op één na beste hond ran de grote gToep der Jachthonden werd de be kende Basset Griffin Vendéen Kamp. Ali-Baba van mevr. P. Gondrexon-Ives Browne uit Den Haag. Op drie na beste van deze groep werd het Steenbrakje „Zoontje ran Pieter de Hooch" van mej Hetty Martin te Wassenaar. ..Zoontje'1 behaalde in Utrecht tevens zijn defini tieve Kampioenstitel. In de groepsklasse werd op één na beste groep een drietal Cairnterriers van Gravin C. van Zuylen van Ntjevelt te Wassenaar. De kwalificatie „Uitmuntend" werd behaald door een Puli van dr ir P. C. Lindenbergh, Katwijk aan den Rijn, een Golden Retriever van mevr. C. v. Crevel van Oss. Den Haag, twee Boxers van D de Jongh, Oegstgeest, een Whippet van J. J. G. de Oler, Leiden, een Cairnter- rier van Gravin ran Zuylen van Nije- velt, Wassenaar, een Dalmatiner van mevr, C. Oppelaar. Voorburg, een Dal matiner van mevr. J. Heykoop, Hoen- derloo, een Cocker Spaniel van mevr. Verzaal. Wassenaar. De kwalificatie „Zeer-Goed" verkre gen: een Duitse Herder van A. Boelee. Leiden, een Sealyhamterrier van P. de Boer. Sassenheim, drie Whippets van J. J. G. de Cler, Leiden, een Foxterrier van mej. N. L. v. d. Kasteele. Wassenaar, twee Cairnterriers van Gravin van Zuy len. Wassenaar. De kwalificatie „Goed" werd behaald door een Schotse Terrier van mevr. C. Buuren-Veenebos. Leidschendam en een Cocker Spaniel ran mevr. Kleyn. Alphen aan den Rijn. De K.V. ..Rijnland" heeft het plan om eind Januari wederom een clubmatch te organiseren in de Stadsgehoorzaal te Leiden. De hondenliefhebbers van Lei den en omgeving zullen daar talrijke hondenrassen, waaronder verscheidene kampioenshonden, kunnen zien, terwijl bij tijdige aanmelding zij ook hun rasT honden kunnen laten beoordelen en meedingen naar tal van aardige prijzen. (Ingez. Med.-Adv.) Bekende mensen over een bekende sigaret (lj Hans Boekman, oud-interna Locaal scheids rechter en filmproducer (Ciske de Rat) met zijn echtgenote, de bekende actrice Caro van Eyck. wijzend personeel, voor zover geregeld in het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948. worden herzien. Deze herziening betreft de incorporatie van de 6% verhoging en van de voor zieningen. welke over het le halfjaar van 1955 in de vorm van een uitkering ineens hun beslag hebben gekregen. Het komt B. en W. gewenst voor een zelfde herziening te bevorderen van de salarissen van het onderwijzend perso neel. voor zover deze niet in het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1948 worden geregeld. Bedoeld worden de salarissen van het personeel der kleuterscholen, van de vakonderwy- zers bij het lager onderwijs, van het personeel, werkzaam bij het onderwijs aan spraakgebrekkige kinderen, en van het personeel, verbonden aan het ver volgonderwijs. Deze herziening zou eveneens moeten ingaan op 1 Juli 1955. Aangezien het vervolgonderwijs, telkens slechts van 1 October tot 1 April daaraan volgend worden gegeven, dient de datum van in werking treding van de desbetreffende verordening echter te worden gesteld op 1 October 1955. De vakorganisaties kunnen zich met de voorgestelde regelingen verenigen. De kosten, welke uit de voorgestelde maatregelen voortvloeien, zijn reeds in de gemeente-begroting 1955 verwerkt. Voor de zitting van a.s. Maandagmid dag staan ook enkele onderwijsbenoe- mingen op de agenda. Zo wensen B. en W. de heer H. J Memelink te benoemen tot hoofd van de openbare opleidings school voor Gymnasium eh H B S aan de Du Rieustraat. mevr. A. J. Labayrie- Van Goudoever te benoemen tot tijdelijk lerares in de Ned. taal en letterkunde i het Gymnasium, idem de heer Th. Boerstra tot tijdelijk leraar in de natuur- en scheikunde aan de Gem. H B.S., idem dr C. G. L. Apeldoorn tot leraar in de Ned. taal en letterkunde aan het Gymnasium. Voorts is er een voorstel om het be stuur van het Liefdewerk van de Heilige Cunera, alhier, ten behoeve van zijn school voor buitengewoon lager onder wijs aan de Breestraat 66 een bijdrage uit de gemeentekas te verlenen, tot een bedrag van 2 3 deel van de kosten wegens het aanschaffen van meubilair en verder aan het bestuur van de In richting van Liefdadigheid voor R Kte Leiden, medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen en ver duisteringsgordijnen ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Lusthoflaan 2 en van leermiddelen ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Van der Werf- straat 98100. voor zover deze aan schaffing niet strekt ter vervanging van leermiddelen, welke door langdurig ge bruik niet meer kunnen worden ge bruikt. Tenslotte is er een voorstel om met de Nederlandsche Spoorwegen N.V. een overeenkomst aan te gaan. waarbij de naamloze vennootschap zich verbindt voor rekening en risico van de gemeente werken uit të voeren, nodig voor of in verband met het opruimen van de par ticuliere overweg bij km 0.115 en het maken van een nieuwe overweg bij km 0265 van de spoorweg Leiden—Leiden Herensingel, zulks in verband met de aanleg van een overweg in de wandel weg van het recreatieplan Noord: idem om t a v de bij raadsbesluit van 26 April 1955. onbewoonbaar verklaarde woningen Zijl- of Rozenhof nos. 1 en 2. Halve Maanshof nos 1 en 2 en Willemshof nos. 1. 3. 4 en 5. de termijn van ont ruiming te verlengen tot 29 November 1956, het verbeteren van de electrische installatie van de bijzondere sdholen voor g l o en v.g.l o. aan het Noordeinde 40 en een besluit om de suppletaire be- Onder ons gezegd: toch maar liever Een gulden genieting voor 80 cent 36 jaar in Leiden werkzaam Hoofdassistent bij invoerrechten en accijnzen - i het ieref. Minnehuis goed te keuren. OVERKLUIZING WATER TUSSEN TURFMARKTBRUG EN GALGEWATER Voorts ligt het in de bedoeling, dat B. en W. In deze zitting hun mening kenbaar zullen maken over de denk beelden van het raadslid, de heer E. Meester, omtrent demping, c.q. over kluizing van het water tussen Turf- marktbrug en het Galgewater. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd nam de heer J. Bult, hoofdassistent bij de Invoer rechten en Accijnzen gistermiddag afscheid van de Rijksbelastingdienst. Dit afscheid vond plaats in het be lastinggebouw aan de Langebrug h tegenwoordigheid van vrijwel het vol tallige personeel. De heer L. H. Bodde Bouman, hoofd van de Inspectie Inv. en Acc. te Lelden, was de eerste die de scheidende sprak. Hfj getuigde van de prettige wijze waarmee hij steeds met de heer Bult heeft kunnen samenwerken en bracht hem dank voor het vele goede werk. dat hy in zijn lange diensttijd bij de Leidse Inv. en Acc. (36 jaren) heeft verricht. Daarbij wees hij er op. dat de heer Bult niet vaak bij hem kwam om te raadplegen; hij kon het zelf wel doen. En dat wil wat zeggen, aldus spreker, want vaak komt het voor, dat men later met de brokken zit als iemand het wel alleen meent te kunnen opknappen. Met de heer Bult was dit echter nimmer het geval. Volgende spreker was de verificateur, de heer H. Haak. de onmiddellijke chef van de heer Bult. Deze. die in de heer Bult. die als plaatsvervangend dienstge- leider zijn rechterhand was. een be kwame kracht zal missen, zeide dan ook dat hij tegen dit afscheid heeft opge zien. Hij gewaagde van de uitstekende verstandhouding tussen hen beiden en waardeerde de heer Bult vooral daar om. dat deze. hoezeer vervuld van de belangen van de Staat, die hij diende, ook in het bijzonder een open oog had voor de belangen van het bedrijfsleven, waarmede de dienst der Inv. en Acc. zo veel in contact komt. Namens het ontvangkantoor sprak de ontvanger, de heer J. H. P Foppen. Vol gende sprekers waren nog de heer Th. ten Hooven. hoofdassistent I. en A die zyn scheidende collega in dichtvorm toesprak, de heer A. Hekstra. verifica teur te Rozendaal. voorheen te Leiden en ten slotte de heer W. v. Lochem. chef de bureau ter Inspectie Leiden. Inv en Acc De laatste spreker bood de heer Bult namens het personeel een cadeau aan. In een geestige toespraak dankte de heer Bult allen voor de hartelijke woor den. Van de gelegenheid met een hand druk afscheid te nemen maakten ook velen van-de andere belastinginspecties gebruik, waarna nog velen verschenen uit het bedrijfsleven, de handel en de Industrie. De heer C. F. Meerpoel ver klaarde tijdens deze afscheidsreceptie. De heer H. Haak (links) neemt afscheid van de heer J. Bult. Zittend in het midden de heer L. H. Bodde Bouman. hoofd van de Inspectie Leiden der Invoerrechten en Ac cijnzen. (Foto LD./Van Vliet.) dat het bedrijfsleven er niets tegen had te moeten betalen, doch dat de wijze, waarop dit duidelijk gemaakt werd. steeds een voorname rol speelde. Hij hoopte dat de opvolger van de heer Bult diens voetsporen zou volgen. De Stichting Kleutercagverblijf .Mar griet" viert dit jaar het 10-Jarig bestaan. Het bestuur van de Stichting stelt zich voor dit feit feestelijk te herdenken. Voor zover dit mogelijk is met alle kin deren, die in de afgelopen 10 jaren ln .Margriet" verpleegd zijn Daartoe zal op Zaterdag 19 November te drie uur in het Antonius Clubhuis een toepasselijk poppenspel worden opgevoerd. Dit pop penspel is samengesteld door mevr E J. Hannema—van Maasdijk en wordt uit gevoerd door Hans de Jong. met accor deonbegeleiding onder leiding van de heer L. Boellaard. Twee omroepverenigingen, de N C R V. en de V PRO, houden deze maand in de Sleutelstad een propaganda-avond De N C.R.V.. die dit as. Donderdag in de Stadsgehoorzaal doet. komt met een programma van muziek zang en film. waaraan om. „Vrij en Blij", met zang van Henk DoreL medewerkt De VP.RO. houdt een dergelijke avond op Donderdag 17 November ln ..Den Burcht", Benny Vredens cabaret geeft dan een opvoering van „Post voor U". VEEVOERHANDEL BONDA De Veevoederhandel, tot heden gedre ven onder de naam firma J. w Bonda is omgezet in Bondas Veevoederhandel N.V. als directeuren zijn benoemd de heren W. Bonda en H. J. Bonda. terwijl de heer J W. Bonda als gedelegeerd commissaris aan het bedrijf verbonden blijft.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3