De onveiligheid op de weg Mvsterieiise brandkast „krakers" Lezers sch rijven Oegstgeest roert de trom 94ste Jaargang Maandag 31 October 1955 Tweede Blad No. 28666 Een verschrikkelijke aanklacht Centrale kerkeraad Leidse Herv. Gemeente richt zich tot Synode en Gemeenteraad De Centrale kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente heeft zich. zoals reeds in het kort gemeld in een schrijven, tot de Generale Synode der Ned. Hen-, Kerk gewend inzake de toenemende onveiligheid op de weg. Van dit schrijven, dat ondertekend ls door de praeses en scriba van de ker keraad. resp. ds J. Vossen en ds J. de Wit. is ook een afschrift gezonden aan de Leidse Gemeenteraad. Het ligt niet op de weg van de kerke raad. hierover in bijzonderheden te treden, maar onze gedachten gaan in de richting van maatregelen, die de zwakke beschermen tegen de sterke, de voorzichtige tegen de roekeloze en de laatste tegen zichzelf: maatregelen, die de ongeremde technische drift van de mens van onze tijd tegengaan. Wij menen dat de kerk de overheid moet aanmoedigen buitengewone maat regelen te nemen, opdat daarin de waarde en de waardigheid van de mens tegenover ons hele volk als in een teken tenvolle tot uitdrukking komt. aldus dit1 schrijven. Overtreding van het Zesde Gebod Verontrust, dat Gods gebod, met name het zesde gebod (..de eerbied voor het leven"), aldus dit schrijven, door het moderne wegverkeer in ontstellende male wordt overtreden, wendt de Cen trale Kerkeraad der Hervormde ge meente te Leiden zich tot Uw college met het volgende: Op grond van artikel 8, 4 van de kerkorde (..de taak der Kerk is zich in de arbeid der kerstening tot overheid en volk te wenden om het leven naar Gods beloften en geboden te richten") en van par. 4 van het herderlijk schrijven .Christen zijn in de Neder landse Samenleving", blz. 21 („het is de opdracht van de kerk in al haar geledingen met de overheid gedurig naar het gebod Gods over ons samenleven te zoeken, opdat de staat niet ontrouw worde aan zijn goddelijke roeping om de wanorde en de machteloosheid, die voortdurend dreigen, tegen te houden, de verdrukte te beschermen en de bozen te straffenen: zal de Kerk het beleid der regering, vooral wat be treft haar wetgevende arbeid, met grote aandacht moeten volgen en niet moeten schromen haar stem. waar dit haar nodig voortkomt, te laten horen) meent de kerkeraad. dat het ogenblik voor de kerk gekomen is zich tot de overheid te wenden inzake het verkeers probleem en de veiligheid op de weg. Het is U bekend, dat dagelijks h„ leven en levensontwerp van tallozen met één slag door het moderne ver keer vernietigd wordt. De dagelijkse herhaling van zoveel leed en ellende ls een verschrikkelijke aanklacht te gen de wijze, waarop in een vertech- niseerdc samenleving de mens met de medemens omgaat. Men kan niet spreken van doodslag, maar wel mag gezegd worden, dat door de onbeperkte mechanisering van het wegverkeer (het moderne tectani sche systeem op zichzelf) het leven van tallozen bij voorbaat afgeschreven en aan de vernietiging prijsgegeven wordt, nier is de overtreding van het 6e gebod in het geding. Dit gebeuren lijkt ons symptomatisch voor de alge mene devaluatie van de waarde van het menselijk leven. Wij menen, dat wij door de vrije ont plooiing der technische krachten in een noodtoestand zijn geraakt en steeds meer zullen geraken, waarin kleine ver keerstechnische verbeteringen of een algemeen beroep op het verantwoorde lijkheidsbesef onvoldoende zijn. doch waar evenals bij een watersnood of andere ramp radicale maatregelen genomen denen te worden. 75 Jaar Drukkerij Van Brussel RECEPTIE OP PLATINA-FEEST Morgen zal bovengenoemde zaak het feit gedenken dat door haar oprichter G. van Brussel in 1880 een drukkerij ge vestigd werd op de Haarlemmerstraat no. 267. Van handpers werd via stoom- naar electrische drukkerij overgegaan. Inmiddels vond verhuizing plaats naar Haarlemmerstraat 222. Sindsdien is dit bedrijf steeds overgegaan van vader op zoon en zo wordt het nu door de derde generatie geleld. Het mag zich verheu gen in een goede naam en een gezonde kern van vaste relaties, zodat men met vertrouwen de toekomst tegemoet mag zien. Naar grote omvang is niet gestreefd doch we! naar een goede en vlotte uit voering der orders. Om dit heuglijk feit ook naar buiten te laten treden is er morgenmiddag van 2.304 uur gelegenheid tot gelukwensen op het adres Haarlemmrestraat 222. Aan de districtswedstrijden van de RK EHBO. welke Zaterdagmiddag in Voorburg zijn gehouden, werd ook deel genomen door een seniorenploeg uit Leiden. Deze ploeg wist beslag te leggen op een eerste plaats, waardoor zij thans m aanmerking komt voor deelname aan het kampioensohap van Nederland, wel ke wedstrijden binnenkort in Helmond zullen worden gehouden. „Tot vijf over twaalf" WAARTOE DE WAANZIN VOERDE.. Als een dreigende waarschuwing en een appèl aan het wereldgeweten, is in de film „Tot vijf over twaalf", welke dit weekeinde in de Stadszaal draaide, nog eens het leven van Hitler aan het oog voorbij gegaan. Een ganse historie, van 1900 af tot 1945. dus hierin ook ver werkt, wat aan het komen van Hitler's macht voorafging, voerend van Wereld oorlog I naar Wereldoorlog II, aan de hand van talloze filmreportages, docu menten en nog niet gepubliceerde films uit- geheime archieven. Hitiers leven, ook zijn privé-leven (o.a dat met Eva Braun). voerend langs al zijn successie velijke bliksem-veroveringen van aan grenzende gebieden en tenslotte de veld tocht naar Rusland en de totale ineen storting van zijn „1000-jarig" Rijk, reeds lang door Hitier zélf voorvoeld. Doch de ondergang wist hij te rekken, om daar mee zijn eigen ondergang te rekken, uit eindelijk bezeten door een vernietigings drang zonder weerga. Alles en iedereen moest opgeofferd worden! Na de vernietiging, na de beslissing volgen dan beelden uit het proces te Neurenberg, waarin velen van zijn getrou wen zich trachten te rechtvaardigen, of tot onderkenning van Hitiers doelstelling kwamen. Ontegenzeglijk een machtig overzicht aan de hand van een enorme hoeveelheid authentieke beelden, duidelijk tonend, waartoe machtswellust en tenslotte waanzin kunnen voeren. Duitsland mee slepend naar de chaos. Een overzicht, duidelijk getuigend, dat de door Hitier gehuldigde mythe: „één man kan de verantwoordelijkheid en de beslissing voor alle anderen op zich nemen", een valse is. Talloze belangrijke figuren uit de Jaren vóór Hitier, tijdens Hitler en na Hitier trekken voorbij en het is interessant bij dit alles kennis te nemen van Hitiers daemonic suggestie enijdelheid, won neer hü door duizenden wordt toege juicht. Tenslotte staat op dit gezicht de waanzin te lezen, wanneer hij de laatste Duitsers in de strijd werpt en hen toe spreekt: de héél ouden en de héél jon gen. kinderen nog in uniform, terwijl hij wéét, dat alles allang reddeloos verlo ren is. Stellig een ..filmepos", maar met een wrange nasmaak. Vooraf een kleurenfilmpje „Welkom in Holland", waarin de schoonheid van ons land in kleuren wordt voorgetoverd, doch waarvan de titel in dit verband eveneens wel héél wrang aandeed BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Albert Fredcrlk. zn. van G. T. J. Kem perman cn M Kroonenburg: Petronella. dr van M. A. v. d. Born en A. Braxhoven; Constantlnus Geradus Cornells, zn. van H G. v. Oosten en E. J. Spreeuw. Wouter Jan. zn. van A. Sloos en M. Holverda; Pierre Nlcolaas Johannes Willem, zn. van J. J. W. Frissen en E. J. M. v Leeuwen; Paulus, zn. van P. Z. Dubbelaar en N. v. Leeuwen: Nlcolaas Herman, zn. van J. A. Beun en J. A. Huijsman: Cornells Gl)s- bert. zn. van O Aandewlel en T. Eikel boom: MarUtie. dr van H v DuUn en W. T. v. d. Plas; Jan Gerard, zn van W. F. C. Boon en T. Tlmersma. OVERLEDEN G. v. Polanenf wednr 77 Jr L. G v Doorn, man 59 Jr W. Beekhulzen, man 54 Jr.; N. G. Kouw. wed. van Meel 86 Jr; P. B. v. d. Zeeuw, man 45 Jr.. In Leiden hijeen Prot. Chr. Werkgemeenschap P. v d A. Jaarvergadering gewest Zuid-Holland-Noord In de op Zaterdag in het Snouck- Hurgronje-huis te Leiden gehouden jaar vergadering van de Protestants Christe lijke Werkgemeenschap in de P. v.d. A. van het Gewest Zuid-Holland-Noord zijn in het dagelijks bestuur herbenoemd de heren A. de Bruin te 's Gravenhage, W. F. van der Burgh te Leiden en A. K. van Zanen te Gouda. In zijn openingswoord dankte de heer De Bruin ais voorzitter de afgevaardig den van de P. C. W. G.-afdelingen en die van de partij-afdelingen uit die plaatsen, alwaar geen P.C.W G.-afdeltng besbaat en de vertegenwoordigers van enige gewestelijke partij-organen, voor hun aanwezigheid. De heer W. P. van der Burgh bracht als secretaris het jaarverslag uit en con stateerde. dat het bestuur in het afge lopen Jaar zich heeft bezig gehouden met het onder de loupe nemen van de plaatselijke afdelingen in het gewest, zulks met het oog op de komende ka merverkiezingen. Met genoegen werd vernomen, dat de activiteit in de afde lingen het bestuur het volste vertrouwen geeft voor de toekomst. In overwegend protestantse plattelandsgemeenten is het ledental toegenomen, daar men ook daar gaat inzien, dat het blijven voortbestaan van partijen op confessionele grondslag in deze tijd hun bijzondere waarde heeft verloren. Spreker besloot zijn betoog met aanwezigen er op te wijzen in het nieu we partijjaar - dat een bijzonder jaar zal worden - weder opgewekt hun mede werking te blijven verlenen en vanuit hun geloofsovertuiging eendrachtelijk te strijden voor de democratische so cialistische idealen. De afdelingen Den Haag en Boskoop werden aangewezen de kasmiddelen te controleren, die in orde werden bevon den. Aan de secretaris werd dank ge bracht voor al zijn bemoeiingen. Hierna hield de heer N. Stufkens. lid van de Tweede Kamer, een inleiding E.H.B.O.-bedrijfswedstrijden De EH.B.O.'ers in de bedrijven heb ben een verantwoordelijke taak in ver band met de toenemende mechanisatie, waardoor ook de kans op ongevallen groter wordt. Al het mogelijke moet ge daan worden om de paraatheid te ver hogen en ten einde deze te bevorderen organiseerde de E.H.B.O.-Raad nu voor de derde maal deze bedrijfswedstrijden. met de wisselbeker als inzet. Er namen 15 ploegen deel. nl. 4 senioren- en 11 junioren-ploegen. werd met zeer veel ambitie cn ernst gewerkt. De zeer talrijke bezoe kers in het. Logegebouw aan de Steen- schuur. leefden Zaterdagavond dan ook met elke groep intens mede. De uitslag bij de Senioren luidde. V. en D.: Groep (max. 230 pnt), lei der (max. 70 pnt) mej. Roman 67; net heid 8'.-: Touwfabriek resp. 172. J. Boom 45. 8: Marine- resp. 155. W. van Leeu wen 45, 8 en Slkkens: resp. 122. J. Zaal j 43. 4 Sikkens. die reeds tweemaal de wis selbeker had gewonnen, werd nu laatste. Uitslag Junioren: Kop.buizen Groep max. 200 p) 185: leider (max. 70 p.) mevr. S Tuvn—De Visser 66. netheid: over „De P.C.W G. in de komende ver kiezingen". Met volle aandacht werd deze goed gefundeerde rede aangehoord: van het debat werd een druk gebruik gemaakt. Na een gezamenlijke broodmaaltijd kwam het politieke forum in actie. Vele vragen van uiteenlopende aard werden gesteld en beantwoord. Voor deze uitstekend geslaagde jaar vergadering bracht de voorzitter dank aan alle afgevaardigden van afdelingen, die door hun opkomst deze vergadering hebben doen slagen. ALG. VER. VAN NED. RESERVE OFFICIEREN Het bestuur van de afdeling Leiden van de Algemene Vereniging van Neder landse Reserve-Officieren is voor b°t 1955-1956 als volgt samengesteld, voorzitter: J. G. Crabbendam te Leiden; vice-,voorzitter: mr M. Zaayer te Oegst- geest; secretaris: A. J. J. van der Zan den te Leiden, Burggravenlaan 143: pen ningmeester: W. P. Th. Groote te Sas- senheim; commissarissen: W. Peeren boom te Lelden en J. Slager te Leiden. Een overzicht van het terrein, waar in 1958 de wereldtentoonstelling te Brussel zal worden gehouden. Het centrum van de tentoonstelling zal worden gevormd door de Heysel- hallen. die op de foto te zien zijn. Op bijzonder feestelijke wijze zijn Za terdagavond in de „Kleine Burcht" de talrijke kampioenen van de Fondclub Leiden en Omstreken gehuldigd. Na een kort woord van welkom door voorzitter J. A. Otten, hield zowel voor als na de pauze Joop Crama's Cabaret de talrijke aanwezigen op geestige en be schaafde wijze zeer aangenaam bezig. Na de pauze volgde de huldiging. De kampioenen waren: Kampioen Generaal Gebr De Wit met 1753.19 pnt en een voorsprong van 340 pnt op zijn naaste concurrenten: 2e kamp. P. G. Borgers 1399.37 pnt., 3e kamp. Fr. Hofman 1390.22 pnt., 4e kamp. J. W. van Duuren, 5e kamp J. Rakhorst en 6e kamp. M. v. d. Wiel. Voorts Gebr. De Wit, le en 2e Chateau- roux, le St Vincent, le Orleans en le Dax; P. G. Borgers 2e St. Vincent, 2e Bordeaux, 3e Dax; Fr. Hofman 2e Dax; J. Rakhorst le Bordeaux en M. v. d. Wiel 3e Orleans met Jonge duiven. Moeizaam recherchewerk zonder resultaat (Van onze Haagse redacteur) In het voorjaar werden ln Den Haag tot driemaal toe met succes brandkas ten welke ln pastorieën van de R.K. kerk en een Ned. Herv. kerk stonden geplaatst, geopend. Het meest opvallende was, dat bij het openbreken der safe's geen gebruik werd gemaakt van snijbranders of an der breekmatcriaal. Ongeveer f. 3.000 verdween in de zakken van de onbe- In Oeesteeest maakt men van z"n hart eeen moordkuil. Er worden van dik hout ülanken gezaagd. Er worden een comité opgericht, vergaderingen be legd. Drotesbmoties aangenomen en een lied gecomponeerd, om de Oeest- eeestenaren oo temperatuur te brengen. Dit alles teeen de annexatiedrang van de gemeenten Leiden en Rijnsburg. Toch heb ik het gevoel, dat men meer in de mond neemt dan nodie en ver antwoord is. Leiden heeft geen argumenten zegt men en als B. en W. van Leiden ze op sommen. ziin de waardeloos. Laten we de zaak nu eens zonder ge dichten en sabelgekletter bekijken. „Als Leiden geen Universiteit had. zou het een miserabel provinciestadje ziin" zegt de heer v. Weizen. Maar toch is het bevolkingscijfer er 94000. Leiden zit in een keurslijf zó opgeslo ten. dat zii er uit dreigt te barsten. Leiden heeft ongeveer 4000 woning zoekenden die toch eens een woning moeten hebben. Studenten kunnen geen huisvesting krijgen omdat er zon woningnood is. 1600 woningen kunnen er gebouwd worden op het eebied. dat Leiden aan zich wil trekken. Dat is nog veel te weinig om aan de dringende woning nood te voldoen. „Ge bliift van dit gebied af", zest jnen in Oeesteeest. Ge kriiet eeen M2 „grond. Het zal noe al een mooi ge dicht ziin als al die erond met leliike ..woningen, zoals Leiden die al laren „bouwt, volgestopt wordt". Inderdaad is een arbeiderswoning niet zo mooi als de lieflijke landhuisjes, die evr. mynue visser ee. neineio:iZO mooi ais ae uemme iauiuiui»i». uic '2: Touwfabr. II: resp. 152. Bever 52. 3: Oeesteeest in de looo der iaren heeft Meelfabr II resp.: 141. v. Zeijl 40. S' lil resp.: 135. Cartel 42, 9- Marine I resp.- 128, Pouweles 36. 7; Clos en Leembr. H: resp..118. Blansjaar 38, 8; Clos en Leembr. III: resp. 115, Crama 4 7; Clos en Leembr.. I: resp. 108, Kruit "7. 6'i; Touwfabr. I: resp. 106. Terling 6: Meelfabr. I: resp. 94. Toren 34. 6% en Krantz: resp. 92. v. Biemen 41. 6 punten. Na afloop van de oefeningen hebben de doktoren W. Kortmann (junioren) en H. Donders (seniodem een samen vatting van de prestaties (en fouten) gegeven. De prijzen, alle beschikbaar gesteld door de bedrijven, werden met een woord van felicitatie uitgereikt. De voorzitter, de heer C. H. Piek. was zeker de tolk van allen toen hij dokto ren. werkers en helpers hartelijk dank te voor al hetgeen, wat zij deze middag voor de E.HB.O.-Raad hebben gedaan. St. Nicolaas-wandeltocht Voor de eerste maal zal in Leiden een St Nicolaastocht gehouden worden en ivel op 19 November a.s. welke wordt georganiseerd door de Werkcommissie der N B V.L O. voor Leiden en Omge ving Voor deze tocht is een speciale medaille vervaardigd welke persoonlijk door de goede Sint wordt uitgereikt. Tevens ontvangt iedere deelnemer een versnapering. De startplaats ls de can- tlne der Hollandsche Constructie Werk plaats Zoeterwoudsewee. De afstanden zijn ol m. 10 en 13 K.M. Inschrijving cn inlichtingen bii: P. H. Bitter. Wiineaardenlaan 87. Voorschoten Heusden Jul v Stolberehof 37. Leiden: mei. E Gulev.. Rapenburg 84. Leiden: met. A. v. d Zee. Wilhelmlna- straat 32. Noordwiik Binnen en bii het secretariaat: W. Breedevelt. Levendaal 175 a, Leiden. neergezet Oegsteeest heeft niet veel gedaan aan arbeiderswoningbouw. En... het ls waar in Oeesteeest is het heer lijk om te wonen, te wandelen en te genieten van de mooie lanen en parken ende Leidse Hout. Zeker burgemeester Gerrevink. ik wandel biina elke week in Oegstgeest en bewonder uw mooi dorp. Het ziin prachtige woningen, die u onder uw be stuur hebt laten neerzetten. Het is waar. dat de binnenstad van Leiden een mooie architectuur heeft. Ze konden vroeger prachtige patriciërswoningen bouwen, maar ook krotten, die we nu graag saneren willen! Ik denk ook. dat de bewoners van de Uiterstegracht en z'n pooi ties, graag zo'n slechte wo ning. die Leiden in de laatste iaren bouwt, zou willen hebben. Maar nu vraag ik u: Als u en uw comitégenoten de strijd tegen deze snode annexatieplannen winnen, heeft Oegst geest dan al woningplannen om die 1600 woningen te zetten, die woningzoekenden zo hard nodig hebben? Oegstgeest heeft ln het verleden nooit veel aan arbei derswoningbouw gedaan, ja, zelfs zoveel mogelijk tegengewerkt Zal dat. na de overwinning anders worden? Nu nog wat: Leiden is een armzalig provinciestadje, volgens de heer v Wei zen. waar niets te beleven valt. Dat ls een beroerd geval vuor de Oegstgeeste- naren. De bewoners van Oegstgeest zUn in de regel beter gesitueerd dan de be volking van Leiden, ook zij hebben be hoefte aan cultuur, ontspanning en sport, 't Is in Oegstgeest niet te vinden. Oegstgeest heeft zich daar nooit voor geïnteresseerd Ze kunnen immers in het provinciestadje naar lezing en bioscoop, schouwburg en sport, gaan luisteren en kijken Leiden heeft een nieuw station (kos ten ongeveer 25 mlllioen, waarvan 5 6 millioen door Leiden betaald. Spe ciaal ten gerieve van Oegstgeest is er een zijingahg aangebouwd t Kost Oegstgeest niets. Leiden subsidieert K. en O. en Open bare Leeszaal Reuvens; vele Oegstgees- tenaren profiteren er van. Wat geeft Oegstgeest aan subsidie? Leiden bouwt in de nabije toekomst een nieuwe schouwburg binnen 10 min. afstand van Oegstgeest. Kosten ongeveer 3 millioen. 't Kóst Oegstgeest niets Leiden bouwt in de nabije toekomst een overdekte zweminrichting en sport hal, 10 min afstand van Oegstgeest, kos ten ongeveer 1 millioen. 't Kóst Oegst geest niets. Leiden laat een sportpark met open luchttheater aanleggen Geraamde kos ten ongev. millioen en binnen 5 min. afstand van Oegstgeest. 't Kost Oegst geest niets Talloze directeuren, bedrijfsleiders en geleerden, die hun werkkring in Leiden hebben, gaan wonen, of wonen in Oegst geest De arbeiders en middenstanders met een klein aantal kapitaalkrachtigen blijven in Leiden. Het door hen gekozen gemeentebestuur roeit met de riemen die het heeft. En het roeit goed. Het is een pluim op zijn hoed, dat het bovenge noemde objecten binnen korte tijd zal verwezenlijken Wat de gebiedstoewljzing aan Rijns- burg betreft, daar moest Oegstgeest maar helemaal over zwijgen, 't is een onge hoord feit. dat jarenlang zo'n toestand ongemoeid is gelaten. Stel eens voor, dat de grens om Rijnsburg door de Kem- penaerstraat zou lopen. Wat zou Oegst geest daarvan zeggen? Dat is toch 'net geval met Rijnsburg. Flora, dat grote veilinggebouw, hartader van Rijnsburg. ligt nótabene in Oegstgeest Het ene dee'. van de Sandtlaan. dat deel. waar sinds mensenheugenis onbewoonbaar verklaar de woningen staan en die Rijnsburg niet saneren kan. is Oegstgeest. De ont plooiing van Rijnsburg ls al jarenlang geremd door deze toestand. Oegstgeest heeft nooit iets aan deze wantoestand ten gunste van Rijnsburg gedaan. Waar om zijn de Oegstgeestenaren die daar wonen niet opgetrommeld voor de pro testvergadering? Zou zonder gebieds wijziging daar verandering ln komen? Ik geloof er niet veel van. Het streven van Oegstgeest is altijd geweest, om Oegstgeest een villadorp te maken en te houder. Industrialisatie met daaraan verbonden arbeidersbevolking was voor Oegsteeest taboe. Hoe Oegstgeest het ook keren of wenden zal. het benarde bevolkingsvraagstuk met het daaraan verbonden woningprobleem, zal dwin gend zijn, gebied van Oegstgeest voor woningbouw te benutten. Dat Leiden en Rijnsburg dit gebied opvragen is dus bittere noodzaak. De Leidse ann<?™*ienlannen Hooggeachte redact. Ofschoon mi, een r-rrrr. langs de weg van ingezonden stukken op den duur voor de lezers vervelend moet wor den. moge ik een kort antwoord geven op de geachte Inzending van de nr. Poortman, als vervat ln uw gewaardeerd dagblad d.d. 29 October 1.1. Twee punten komen hiervoor in aan merking: le het feit dat naar mijn be scheiden mening de geachte inzender weinig of niets begrepen heeft van de strekking der woorden, welke mij de .Annexatie-kwestie" in de pen gaf; en 2e de vraag waar de „progressiviteit" ligt: óf in het verouderd annexatie systeem, dan wel ln de poging om door L. G. van Doorn overleden In de ouderdom van 59 Jaar is te Lei derdorp, waar hij woonachtig was, over leden de heer L. G. van Doorn, hoofd van de openbare lagere school Lange' brug B. De heer Van Doorn, die zijn loopbaan bij het openbaar onderwijs op 1 Augus tus 1915 te Nieuw Leusen begon, was hier slechts korte tijd werkzaam. 1. Fe bruari 1916 werd hij in gelijke functie benoemd te Epe. Op 1 Juli 1919 deed de heer Van Doorn als onderwijzer zijn in trede in de kringen van het openbaar onderwijs in de Sleutelstad 1 September 1954 werd hij benoemd tot hoofd van de school Langebrug B Gedurende zijn Leidse periode heeft de heer Van Doorn zich volledig gegeven nan de uitbouw van het openbaar onderwijs, dat in hem een uitstekend onderwijskracht en vurig pleitbezorger bezat. De heer Van Doorn, vóór de oorlog lid van de SJD.A.Psloot zich na de be vrijding als een der eersten bij de P. v. d. A. aan. Voor deze partij was hij de voorzitter van de Ned. Onderwijzersver- Enkele jaren was de heer Van Doorn voorzitter va nde Ned. Onderwijzersver eniging. terwijl hij ook deel uitmaakte van de Commissie Aesthetische Vorming en op het terrein van de drankbestrij ding uitstekend werk heeft verricht De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vond hedenmiddag op ae begraafplaats aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp plaats. Wij komen daarop morgen terug L.P.M.G. op concours TAL VAN SUCCESSEN Gedurende vier achtereen volgende Zaterdagen zijn tal van werkende leden van het Leids Politie Muziekgezelschap op concours geweest. Dit solisten- en kwartettenconcours. dat was uitgeschreven door de Bond van Harmonie en Fanfare-gezelschap- pen te Utrecht en omstreken, werd te Waddinxveen gehouden. Het Muziekge zelschap ..Concordia" te Waddinxveen verleende aan de organisatie van dit concours, waarvoor niet minder dan ruim 130 deelnemers hadden ingeschre ven. zijn medewerking. Bij de uitslag - j.l. Zaterdag vond de laatste concoursdag plaats - bleken vele Leidenaars een uitstekende figuur ge slagen te hebben. Elf leden van het L. P. M. G. vielen één of meerdere malen in de prijzen Het resultaat luidt als voglt- K Klingeler. bugle. B. W Bierman, piston, duo uitm. le prijs 163 punten (met lof). R F. S. Voerman, Sopr. Sax., E. Bcens Alt, Sax., D. Anderson, Alt Sax F. J. Teunissen, Bariton Sax., Kwartet afd. Super., le prijs, 165 punten (met lofi. B. W. Bierman. Piston, C. Verkerk. Bugle. J. Vermeer. Corno, D. A M Ver- straeten, Tuba, kwartet afd. uitm.. le prijs. 144 punten. K. Klingeler. Bugle, C. Verkerk, Bugle, B. Kenter. Alto, P. J. v. d. Akker Bariton, Kwartet afd. uitm.. le prij9 167 punten (met lof). W. Peet. Es Bas. le afd. 2e prijs, 140 pt B Kenter, Alto, 2e afd., 2e prijs. 132 pt. G. v. Delft. B. bas. Super, le pr. 155 pt. DAM. Verstraten, Tuba. Uitmle pr. 153 punten. R. F. S. Voerman, Sopr. Sax., Super, le prijs. 150 punten. P. J v d. Akker, axiton. Super le pr. 155 punten. D. Anderson. Alt Sax., Super, le prijs 164 punten (met lof). wederzijds overleg tot overeenstemming te komen. Het feit. dat deze laatste (naar de mening van de inzender) „conservatieve" wijze van handelen in vele gevallen door het geacht Gemeen tebestuur van Leiden de hand ls gewezen, stelt het overwonnen dwangsysteem tegenm de methode van gemeenschappelijk en eerlijk over leg. het welk het Gemeentebestuur van Oegstgeest steeds heeft voorgestaan en daartoe zelfs nu nog ten allen tijde is. Moge hiermede de pennestrijd een einde nemen en op deskundig en admi nistratief niveau dit moeilijke probleem zijn oplossing vinden Met bel dank voor de plaatsing, w.w. Próf. dr H. P. Blok. kende daders, die zo leek het al thans een nog nimmer beproefde methode van het kraken van een brandkast hadden uitgevonden. Maar toen politicdeskundigen de safé eens goed gingen bestuderen, kwam aan het licht dat de z.g. klavieren van het letterslot tot op enkele milimeters waren doorgezaagd. Deze speciale behandeling moest reeds in de werkplaats der fabriek waar de brandkasten worden gemaakt, zijn uitgevoerd Het onderzoek leverde geen enkel resultaat op. Wel kreeg men de beschikking over adressen waar nieu we brandkasten werden geplaatst Een van de afnemers was de verzekerings maatschappij „De Eerste Nederlandse Besloten werd toen bleek dat ook van deze safé de klavieren een bijzon dere bewerking hadden ondergaan een post uit te zetten in het gebouw van de maatschappij. Vier weken lang namen rechercheurs 's nachts plaats in ccn lift. Maar hun wachten werd niet beloond. De post werd ingetrokken en het had er alle schijn van, dat degenen, die het op de inhoud van dc safé hadden voor zien. hierop hadden gewacht. Want enkele dagen na het vertrek van de rechercheur ontdekte dc nachtwaker op zijn ronde door het gebouw twee mannen. Zij gingen onmiddellijk aan de haal. doch een van hen had toch nog kans gezien op de beduusde nachtwaker te schieten. Gelukkig mis te het schot juist. De mannen vluchtten ln een volks wagen. zo was komen vast te staan. Het ingewikkelde onderzoek leidde tot twee arrestaties. Tot de aangehoudenen be hoorde een matroos, die in de fabriek waar de brandkasten waren vervaardigd voor zijn diensttijd werkzaam was ge weest. Maar het alibi der arrestanten, broers, klopten als een bus. en beiden werden op vrije voeten gesteld. De politie was weer even ver als bij het begin. Nog steeds is men er niet in kunnen slagen enig licht te brengen in deze mysterieuze brandkastaffaire. Men blijft op zijn qui vive! Wandeling door Oudt-Leyden STAD LAG EENS TE MIDDEN VAN WATER EN WOUDEN. In het kader van de gezinsbijeenkom sten in het Leidsche Volkshuis" sprak Zondagmiddag voor de volwassenen de heer Wybenga over „Oudt-Leyden". Voor een aandachtig gehoor betoogde de heer Wybenga in zijn inleiding, dat de naam Leiden of Leithen wel zal bekeke nen „aan de wateren". In ieder ge val lijkt dit zeer aannemelijk voor de kleine nederzetting in het begin der negende eeuw op de linker-Rijnoever, te midden van water en wouden. De naam Leithen zal voorts ook wel verband hou den met de stroom Leede. thans Mare, een Noordelijk effluent van de Rijn. Omstreeks 1200 ls er voor het eerst sprake van de .stad" Leyden Zij om vatte toen het gebied tussen Rijn. Ra penburg en Steenschuur. Op de hoek Steenschuur-Rijn stond toen de „R.xle Toren", waaraan de gevelsteen In het Gangetje ons nog herinnert. De voornaamste gebouwen ln dit stads deel waren de Pieterskerk, net Gra venhof en daarnaast het Gravensteen, oorspronkelijk een gevangenis met ge rechtsplaats en tenslotte het St. Catha- nna-Gasthuis. Spreker behandelde ver volgens de verschillende stadsvergro- tingen, waarvan de oorzaak wel gelegen was ln de altijd heersende woningnood, ontstaan door de gunstige ligging der stad en gestadige toeneming van handel en industrie. Verschillende afbeeldingen van grote gebouwen uit deze tijd wer den door de heer Wybenga toegelicht, o.a. het St Catharina-Gasthuis aan de Breestraat. dat al ln 1276 bestond tot het in 1799 oud en vervallen moest wer den opgeheven. In 1818 werd de kapel van het gasthuis in gebruik genomen door de Waalse Gemeente, die het nu nog gebruikt. Het was aardig om de afbeeldingen van de verschillende Stadspoorten, die Leiden rijk is geweest, te zien. Zo de „Witte Poort", de „Koepoort". „Hoge- woerdse Poort". ..Herenpoort" en de „Mare- en Blauwe Poort" De Zijlpoort en de Morspoort zijn nog de enige r ver levenden hiervan De buskrultramp van 12 Januari 1807 werd nog uitvoerig toegelicht. Fen anr- zienlUke stadswijk werd daarbij totaal verwoest. Aan het einde van zijn causerie gaf de heer Wybenga nog een aantal kijk jes ln het Leiden van omstreeks 1900, O0- het Kort Rapenburg. Paardesteeg. Zijlgracht en Korevaarstraat en enkele opnamen van bekende Leidse hofjes. Verschenen ls het verslag over het jaar 1953 van het Rijksmuseum van Oudheden. Uitvoerig wordt ln dit ver slag aandacht besteed aan de verzame lingen en de activiteiten 'archaeologi- sche lezingen* van het Museum. Onze stadgenoot, de heer C. L. van Dam slaagde te Delft voor het Ingeni eursexamen voor eleotro-technlsch inge nieur.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3