Vreugde van onbedorven Djoeka's bij ontmoeting met „Granmissie" Gaat de conjunctuur ons boven het hoofd groeien? ZWITSARUB Bod voor tegenpartij A an handelindustrie en middenstand Xederlandsihe llandel-llaatsrhappij, \.V. Iste Jaargang Vyfde Blad No. 28665 Koninklijk Paar zag vandaag: beschaving kondigt zich aan (Van onze reisredacteur) Brokopondo Dwars over de dreigend - zwarte rivier die haar pp zocht tussen de tropische regenwouden van het Surinaamse (inenlcmd - liep de schuimende witte streep van 'n „soela", een lage :terval. De kleine korjaal, een uitgeholde boomstam, rank en nerveus j volbloed, gleed er snel op af, de „Djoeka" de bosneger die haar stuurde, zat stil en onbewogen achterin. Slechts met enkele voor- ihtige drukjes van zijn pagaai zocht hij de plaats voor de alsprong ide schuimende stroomversnelling. Toen, vlak voor de plaats waar it ruisende water begon te grommen, drukte hij zich ineen en legde tt vier, vijf snelle pagaaislagen de zweep over de boot. Als een ;ard nam de korjaal de sprong naar beneden, als een jockey in een tdemisren hield de Djoeka haar in evenwicht na de landing in het ikende water en stuurde haar vlak langs de druipende flanken van (i paar voorbijschietende grote rotsblokken. Toen was het water waarop de korjaal voortgleed weer kalm en jiker. De glimlachende Djoeka keek niet eens om naar de bulderende Ma. wen zullen corsetten gaan dragen, de kleine naakte kindertjes zullen school tassen krijgen. Het zal wel allemaal moe ten. maar het zal toch een beetje jammer zijn. Vandaag heeft dat oude leven bij het glorieuze bezoek van de „Granmls- sie" dan toch in leder geval nog hoogtij gevierd. Een vloot van korjalen is over de rivier gegaan. En in Kadjoe hebben de jungle-trommen gedreund en om de dansers te begeleiden, die het feest be gonnen dat wel voortgeduurd zal hebben lang nadat de donkere nacht viel over de grote rivieren en de zware regen wouden van Suriname. Door gasverstikking omgekomen Tengevolge van gasverstikking is in haar woning. Prins Hendrik straat 10 te Koog aan de Zaan. om het leven gekomen de 63-jarige weduwe, mevrouw A. M. de BakkerOudt. Een melkboer kreeg aan haar woning geen gehoor. Hij waarschuwde de politie. Naar de oorzaak van de gasontploffing wordt een onderzoek ingesteld. (Ingez. Med.-Adv.) Tijd van tegenstellingen Maatregelen ter bestrijding van gevaren mannen e opwindende belevenis sbond ven- t ook op het programma van het uklyk Paar bij hun tocht over de me-rivier naar Brokopondo, die jin en Prins in contact bracht Iwat zonder twijfel onze merkwaar- rijksgenoten zijn, de 22.000 Bos- s of Djoeka's, afstammelingen van a die van de plantages drosten om e oerwouden de verloren vrijheid te inden. t hebben 100 Jaar lang (van 1730 tot |i een bittere oorlog met het Gouver- pnt gevoerd, maar men heeft hen op de knieën gekregen. In de vo- leeuw tenslotte zag het Gouverne- t zich gedwongen vredesverdragen uiten met hun leiders, zoals de grote 1 En nu nog hebben zij een grote b van autonomie. In de praktijk on- ferpen zij zich natuurlijk aan aller- 'ïeidsmaatregelen, maar dat hun kelü'kheid niet louter formali- lls, wel, men hoeft de donkere Djoe- sijn brede bronzen schouders, de elipen gevat in een kleurige len- sledhts in het vriendelijke f toch zelfbewuste gezicht te kijken, beseffen dat men hier tegenover U man staat. Gezag van de „Granmissie" i hoogste gezag erkent echter ook loeka volmondig, dat van de „Gran- e", de grote of hoge vrouw, zoals zij oningin in hun takki-takki noemen, i voor hen de top van de bestuurs- nide, die verder via vier „Gran- de stamhoofden van Saramac- Matuari's, Aucaners en Para- aners en de .kapitein" ln de dor- Soopt. nmerkende overeenkomst met de aanse stam - civilisatie, dit respect het op min of meer democratische zelfgekozen gezag. Trouwens de tten in de „Kroetoe", de dorpsver ing. doen in lengte niet voor die Nederlandse gemeenteraad Heerlijke onwetendheid overeenkomst met het Afrikaanse lan is trouwens op ieder gebied tref- De kleding, de „camisa" of len- Ned. Bosbouwvereniging IE AAL DIENT GEHANDHAAFD. Nederlandse Bosbouwvereniging, [isteren in hotel „De Wageningaü te Wageningen congresseerde, orti belangrijke onderwerp ..De her- pllcht van houtopstanden" te be- 1, is na zeer langdurige bespre- n tot de volgende conclusies ge- Er dient naar te worden gestreefd, iet bosareaal in ons land tenminste in tegenwoordige oppervlakte wordt ndhaafd om redenen van: a. hout- ictie; b. recreatie en landschaps in: c. wetenschap: d. meteorologl- invloeden (wind, erosie en kli- ïendien geeft ontginning van bos wezenlijke oplossing van het ge- aan cultuurland bij de landbouw. dienen maatregelen te worden 'ogen om voor bepaalde gevallen imen tot een soepeler toepassing, ogelijk volledige vrijstelling van antplicht. Soepele toepassing van de compen- egeling (dat wil zeggen: over- van de herbebossingsplicht op percelen of op derden) is nood- fljk. met mogelijkheid van beroep. Aantrekkelijkheid van bosbezit je door positieve overheidsmaatre- l zoveel mogelijk gestimuleerd. Graumanmet zijn vrouw en kapiteins. dendoek van de man, de „panji", de lan gere doek die de vrouwen beneden het blote bovenlijf om het middel dragen, vindt men ook op het oontingent evenals de naakte onschuld van de kinderen. En net als in Afrika zwoegt de vrouw op het kleine kostgrondije in het bos het dage lijks voedsel bij elkaar, terwijl de man vist op de kwaadaardige „piering", die ze zo een vinger of teen kan afbijten, Jaagit of op zijn rug ligt te bepeinzen hoe uitzonderlijk plezierig het is om Djoeka te zijn. Aangezien hij analfabeet is, verkeert hij in heerlijke onwetendheid over de problemen die de beschaving in zo overvloedige mate heeft geschapen. Zolang hij door op tijd een offer te brengen, op goede voet met zijn goden kan blijven, is het hem wel. Hij is zelfs in enkele gevallen bereid die onderde len van het Christendom te aanvaar den, die niet ai te zeer in conflict ko men met zijn leefwijze en laat zich graag door Gouvernements- of zen dingarts genezen van malaria, filaria, kwaadaardige wormplagen en andere ziektes, die deze bcdriegelük gezond lijkende bevolking teisteren. Maar al slikt hij paludrinc, voor alle zekerheid gaat hij toch óók nog even naar de „dressieman", zoals de Djoeka-colle- ga van de blanke medicijnman heet. Zonder kalenders (Van onze financiële redacteur) Het is tot op zekere hoogte een tegenstrijdigheid dat de effectenbeurzen de laatste weken een neiging hebben tot verslapping en lusteloosheid en de handel aanmerkelijk is ingekrompen, terwijl uit het bedrijfsleven over nagenoeg geheel Europa nauwelijks anders dan gunstige berichten inkomen, om van de V.S. maar niet te spreken, waar de nationale productie met een cyfer dat de S400 mil liard nadert hoger is dan ooit tevoren. Zelfs het Engelse bedrijfsleven rappor teert goede resultaten en ook in Frankrijk beweegt de conjunctuur zich, in weerwil van de politieke moeilijkheden, in opgaande lijn, terwijl in West-Duits- land de productie voor September weer 9% hoger lag dan in Augustus en 14% hoger dan in September van het vorig jaar. En wat in ons eigen land aan berichten over de_industrie binnenkort is eerder bemoedigend dan teleurstel lend. De industriële productie blijft zich op een hoog peil bewegen, de export cijfers voor Augustus waren aanmerkelijk beter dan die van Juli en de omzet ten in de détailhandel wijzen nog altijd op een vooruitgang. Er zullen natuurlijk uitzonderingen zijn, maar over het algemeen is er in ons land van een achter uitgang der industriële activiteit geen sprake. ook het gekerstende koffiekamp, door de Koningin vandaag op haar tocht in de grote door aoht roeiers geroeide Granman-korjaal bezocht. En ik voelde in Kadjoe met z'n kraak- dedjjke, door palmen beschaduwde paad jes stonden, een heimelijke afgunst. Het was de jalouzie van de blanke twintig ste eeuwer met zijn door duizend plich ten rauw gesohaafde zenuwen op deze donkere mensen, die nog héél hard lachen, héél lang slapen en héél erg vriendelijk zijn kunnen I Die leven zon der kalenders en horloges en zonder in gebouwde schuld- en boete-complexen Wat komen gaat Toen ik Kadjoe verliet, wuifde een grote schare van giechelende naakte kindertjes onze korjaal na. Wat zal er van hen worden? De beschaving strekt haar armen al naar hen uit, missie en zending dringen door tot hun ziel. Bos- landscbolen nemen bezit van hun brein, het verlangen om een buitenboordmo tor op hun korjaal te hebben, drijft de mannen het bos ln om hout te kappen voor het bedrijf ran Bruynzeel. En boven alles kan liet Brokopondo- plan over hun toekomst gaan beslissen. Want ln de Suriname-rivier wil men een grote stuwdam gaan bouwen om electrlsche energie op .e wekken, om de waterloop van deze rivier te regu leren, om een stuwmeer te krijgen zo groot als de provincie Utrecht, dat Su- riname's binnenland gaat ontsluiten. Dan zullen de Suriname- en moge lijk ook de Tapamahony-rivier met de nieuw aan te leggen wegen en spoor wegen, de kanalen worden waarlangs de twintigste eeuw het binnenland van Suriname gaat binnendringen. Er zul len nieuwe mensen komen met grote machines, de enorme bauxiet-deposi- to's van het Oranje Nassau-gebergtc zullen aangeboord worden, Surinamc's houtrijkdom zal beter geëxploiteerd kunnen worden; het plan heeft grote mogelijkheden! Een sprekend symptoom van de gun stige conjunctuur is bijvoorbeeld de enorme bedrijvigheid in de scheepsbouw, hier zowel als in andere landen, met name in West-Duitsland, een bedrijfs tak, welke uiteraard met de conjunc- tuuxbeweging over de gehele wereld ten nauwste verband houdt. In de meeste landen zitten de scheepswerven tot over de oren ln de opdrachten en dat de Ko ninklijke de laatste tijd niet minder dan 40 tankschepen bij verschillende werven I heeft besteld, waarvan ook een deel in ons land. moet toch wel de indruk wek- ken dat men in kringen, die de wereld- conjunctuur scherp in het oog houden i en wegens hun internationale oriënte ring daartoe ook de gegevens hebben, vooreerst nog geen teruggang vreest. In verband met de stijgende wereldproduc tie is de vraag naar scheepsruimte de laatste maanden weer toegenomen, als gevolg waarvan thans ook voor oude schepen weer hogere prijzen worden be taald. Een maatschappij als „De Schel de" deelt mede dat een goede bezetting van het bedrijf tot 1959 gewaarborgd is en bü de andere Nederlandse werven verkeert men in een dergelijke positie. De recente cijfers van de AKU hebben doen inzien dat het derde kwartaal een nieuwe stijging van de omzetten heeft gebracht en dat ook de winstmarges gro ter waren dan in het vorige kwartaal. De Unilever heeft deze week voor de tweede keer in korte tijd een bonus van 25% aangekondigd en medegedeeld dat ook over deze bonusaandelen het dividend van 1955 zal worden betaald. Daar hetzelfde interimdividend is aan gekondigd als het vorig jaar, mag wel weer op een uitkering van 14'; uorden gerekend, wat wil zeggen dat inplaats van over f 1000 nominaal thans over f 1562.50 dividend zal worden betaald en zij, die de aandelen voor de uitkering van de eerste bonus reeds bezaten, bijna 22% dividend ontvangen. Het wachten is nu op de cijfers van Philips over het derde kwartaal, maar de verwachting bestaat dat ze, om het nu maar voorzichtig te zeggen, ni;t te leurstellend zullen zijn. Het is bekend dat Philips zijn belangsfeer en produc tieprogram nog voortdurend uitbreidt. De Belgische Phillpsfabrieken bouwen in Turnhout een nieuw complex dat Br Fr 100 millioen zal kosten en dat een van de voornaamste en modernste werk plaatsen van Europa zal worden, waar om te beginnen 250 personen zullen worden tewerkgesteld. De Zweedse Phi lips heeft over het op 30 April geëindig de boekjaar een winst behaald, die Zw Kr 11 millioen hoger is dan die van het voorgaande jaar en het dividend wordt van 6 tot 7% verhoogd. Maar ook in de kleinere ondernemingen houdt een le vendige bedrijfsontwikkeling aan, ter wijl de situatie in Indonesië zich der mate schijnt te wijzigen dat men voor de Nederlandse aldaar werkende onder nemingen weer wat meer perspectief ziet. De recente faciliteiten voor de ex portbedrijven zijn voor de betrokken on dernemingen hoogst belangrijk en zullen na verloop van tijd aan de Indonesische economie ten goede komen. Blijft de re- gerlng-Harahap in het zadel, dan is een vruchtbare samenwerking met de leiding van de Bank Indonesia te wachten en wordt de kans groter dat de noodzake lijke buitenlandse credieten. met name ook uit de V.S. zullen kunnen worden verkregen Toch jammer.. Die nieuwe welvaart zal het oude leven van de Djoeka's voor zich wegdrijven. De glanzende athleten van het wilde water zullen arbeiders worden, de vrou- de conjunctuur ons om zo te zeggen boven het hoofd groeit. In de grond van de zaak is het de overmaat van werkgelegenheid welke de regering zorg baart, nadat men een paar jaar geleden alles op haren en snaren heeft gezet om de werkloosheid te bestrijden. Het tekort aan personeel is ln de V.S., in West-Duitsland, in België en ln ons land uiteraard een stimulans naar ho gere lonen en andere tegemoetkomingen aan de arbeiders (vijfdaagse werkweek, België), waardoor aan de ene kant de productiekosten stijgen en aan de an dere kant de consumptie toeneemt. Zoals we reeds eerder schreven heeft de Duitse minister van Economische Za ken een grootse en moderne campagne in de bladen op touw gezet om een ver dere stijging van de pryzen tegen te gaan. De overheid zal haar uitgaven be perken, de invoerrechten en de belastin gen zullen worden verlaagd om aan de werking van een loon-prijsspiraal te ontkomen,ln de verwachting dat de werknemers hun eisen zullen matigen Opmerkelijk is in dit verband dat men in Engeland de zaak juist van de andere kant aanpakt. Daar zal de import wor den beperkt en zullende belastingen wor den verhoogd om de consumptie te doen dalen en ook ln ons land zijn de rege ringsmaatregelen van de laatste weken er meer op gericht de Import te doei; dalen door een beperking van de inves teringen. Er blijkt wel uit, dat men ten aan zien van de conjunctuurbeheersing nog geen vaste uniforme normen heeft en met de geweldige industriële expan sie van deze tijd min of meer verlegen zit. Aan de ene kant heeft minister Zyistra overeenkomstig de suggesties van het Economische Planbureau de laatste jaren en ook onlangs nog op de noodzakelijkheid van industriële expansie, zjj het dan meer in de diep te dan nu de breedte gewezen en het is duidelijk dat ook een expansie in de diepte, d.w.z. een streven naar ver edeling en een hogere kwaliteitsgraad van de producten met belangrijke ka pitaalsuitgaven gepaard gaat. Het is feitelijk tegennatuurlijk een dergelijke verbetering van de bedrijfsmogeljjk- heden af te remmen. Dit is dan ook alleen te verklaren uit de vrees voor een verdere toeneming van het tekort aan werkkrachten, dat ech ter volgens minister Zyistra, vermoede lijk slechts tijdelijk Is. Vandaar ook dat door het Verbond van Nederlandse Werkgevers en ook door prof. Witteveen dat deze, zoals laatst genoemde heeft opgemerkt, voor een goed deel Inflatoir zijn. Ook dr Drees Jr, heeft onlangs op deze zwakke plek in onze nationale eco nomie de vinger gelegd en in de Kamer is men thans bezig dit de regering on der het oog te brengen. Tenslotte zal voor een gezonde evenwichtigheid van de betalingsbalans moeten worden ge zorgd, welke voor een groot deel van de export afhankelijk is. De exportbedrijven zullen dus zo mogelijk niet in hun expansie moeten worden belemmerd, maar de Overheid zal door beperking van haar lopende en kapitaalsuitgaven voor het bedrijfs leven ruimte voor expansie en nieuwe investeringen moeten laten. En de weg die de Duitse minister van Economi sche Zaken thans inslaat, is vermoe delijk niet de slechtste. Tevredenheid over snelheidsbeperking Men moet leren „verkeersmens" te zijn! ?5 De mededeling van minister mr J. Algera, dat de „snelbrommer" binnen afzienbare tijd gehouden zal zijn aan limiet van 40 kilometer per uur, heeft in verkeerskringen grote voldoening gewekt. De „snelbrommer'' zal daar mede weinig sneller meer zijn dan de „sloombromroer". die doorgaans niet meer dun 30 kilometer haalt. De heer A. G. M. Boost, directeur Wegenverkeer van de A.N.W.B., bleek bijzonder tevreden over de snelle en geslaagde samenwerkln tussen over heid en bedrijfsleven op dit punt. De A.N.W3. heeft reeds lang op een snel heidsbeperking voor bromfietsen aange drongen. Het maximum van 40 kilome ter is een radicale maatregel, die vol doende kan worden geacht. Hetgeen niet betekent, zo zeide de heer Boost, dat men doorlopend met volle gastoe- voer moet rijden. Het maximum im mers is slechts voor bepaalde omstan digheden bedoeld en geschikt. (Ingez. Med.-Adv.) WRUF KOU WEG met de genezende warmte van »-t^« l «Tl Het bovenstaande, waaraan nog heel wat zou kunnen worden toegevoegd, Is voldoende om te doen zien dat het Onze Bridgerubriek Wanneer men in sterk milieu speelt, zal men snel ontdekken dat bet doen van matige volgbodjes geen zoden aan de dijk zet. In de eerste plaats zal de tegenpartij van tijd tot tijd zo'n bod doubleren en een fiks aantal punten schrij ven, in de tweede plaats zal het bod zelfs ais het niet gedoubleerd kan worden de tegenpartij precies vertellen wdir de hoge kaarten zitten cn welke de vermoedelijke kaartverdeling is. Zo'n slecht volgbod of slecht Informatiedoublet werkt als oen boemerang, die zonder een doel geraakt te hebben, op het eigen hoofd dreigt neer te komen. In het volgende spel zagen wij een speler een gewaagd bod doen en het resultaat was, dat de tegenpartij er zéér groot voordeel door verkreeg! Sch. B Ha. V. 7, 3 Ru A, B. 9. 7, 6. 5. 3 KI A. 10 Sch. V. 10. 2 Sch A, 8.7,6.5,3 Ha. H. B, 10, 9 „Ha. 6, 5, 4, 2 Ru. 8. 2 Ru. - KI. H, B, 9, 8 z KI. 6, 4, 3 Sch. H, 9, 4 Ha. 8 Ru H. V, 10 4 KI. V, 7, 5. 2 Zuid was de gever en O W waren kwetsbaar. Zuid opende het bieden met 1 ruiten, waarop West een-slecht-lnformatledou- blet gaf. Noord redoubleerde en Oost bood 2 schoppen, Zuid 2 Sansatout. West paste en Noord besloot aan 3 Sansatout de voorkeur te geven boven een twijfelachtig slambod ln ruiten. Dit was een verstandige politiek, want het spel werd gespeeld in een parenwed- strijd, waarbij 3 SA met enkele oversla gen als regel een goed contract pleegt te zijn. West speelde schoppen 2 voor, Oost weifelend karakter van de beurshan- nam het aas en speelde schoppen 6 na, del, hier zowel als in het buitenland, welke door Zuid met schoppenheer ge niet aan de stand van de conjunctuur nomen werd. als zodanig kan worden toegeschreven. Zuid ging er terecht van uit, dat West De verklaring van dit verschijnsel I behalve schoppenaas, alle ontbrekende zal men moeten zoeken in de vrees dat plaatjes ln de overige kleuren moest hebben, want waarop kon West anders een informatiedoublet hebben gegeven? Het afspelen van de ruitens bracht West in de grootste moeilijkheden en toen uit Noord de laatste ruiten kon worden gespeeld, was de situatie: Sch. - Ha. V. 7 Ru. 9 Sch. 10 Ha. H, B RU. - KI. H, B Sch. 8, 7 Ha. 4 Ru. - KI. 6, 4 Sch. 9 Ha. A, 8 Ru. - KI. V. 7 Uit Noord werd ruiten 9 gespeeld, waarop Oost een harten weggooide en Zuid de harten 8 opruimde. Door harten- of klaverenboer weg te gooien had West kunnen «reiken, dat hij althans nog één slag zou hebben gekregen, doch West. hoopte of dacht dat Oost schoppen 9 zou hebben en daarom gooide West schoppen 10 weg. Dat betekende, dat Zuid nu alle slagen verder maakte; Zuid kwam met harten aas aan slag en speelde schoppen 9, waarop West in een alleronaangenaam ste dwangpositie kwam. Het resultaat was dus: N Z. 3 Sansatout gemaakt met 3 overslagen! Een uitstekende score voor N Z dank zij de hulp die West met zijn bod had verleend! H. W. Filarsky. Belangrijk is. dat bU het vaststellen van de keuringsnormen ook meer aan dacht kan worden besteed aan de ge luidshinder. De knetterende, gierende, hoog opgevoerde snelbrommertjes ver doven het gehoor van de berijder, die het andere verkeer niet kan horen en ook geen signalen, waardoor diens eigen veiligheid in ernstig gevaar wordt ge bracht. naast de veiligheid van an- De A.N.W.B. blijft intussen gepor teerd voor een verplicht theoretisch verkeersexamen voor alle bromfietsers. In dit laatste werd hij bijgevallen ioor de heer H. Westerlaken. directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen. De mens. of hij nu bromfietser, voetganger, automobilist of op andere wijze weggebruiker is, moet leren „verkeersmens" te zijn. die het ver keer doorlopend grondig analyseert. Houtdag 1955 te Rotterdam In aanwezigheid van tal van genodig den, o.w. de minister voor de P.B O., de heer A. C. de Bruijn, is gisteren ln het „Bouwcentrum" te Rotterdam de Houtdag 1955. georganiseerd door het Houtvoorlichtings-instltuut. dat 5 jaar geleden werd opgericht door de geza menlijke Nederlandse Houtindustrie en Houthandel, gehouden. De voorzitter van het Instituut, de heer B. Poulie, zelde, dat de ernstige wil tot het op hoger plan brengen van de toepassing van hout. de kleinere tegenstellingen opzij heeft doen zetten. Het houtrijke huis is het hoofdonder werp van deze dag en de woorden van de Koningin uit de Troonrede van 1954: „De woningnood is het nljpenrlste probleem, waarvoor wij binnenslands nog gesteld zijn" heeft bij het Hout- voorlichtingsinstituut de stoot gegeven hierover een sudie aan te vangen. Een daartoe gevormde commissie, die onder voorzitterschap stond van de directeur van het Bouwcentrum, ir J. van Ettln- ger, heeft gisteren haar plannen ont vouwd. Hospitaal Kerkschip „De Hoop" Het hospitaal-kerkschop ,3e Hoop" la gistermorgen ln ÏJmuiden aangekomen, waar enige patiënten aan wal werden gezet, en is daarna opgestoomd naar Amsterdam Deze reis kenmerkte zich door slecht weer. Reeds de dag na het vertrek (5 October) was de kapitein genoodzaakt het schip te laten bijdraaien ten gevol ge van een flinke westerstorm. Eerst nadat het weer was opgeklaard konden patiënten worden opgenomen. Het waren er veel zodat op 19 October, omdat het hospitaal vol was, Schevenlngen werd aangelopen waar 12 patiënten aan de wal gezet werden. Ook gedurende het tweede deel van de reis was het weer slecht. Een zware N.W. storm onder oe Engelse kust, gelukkig van korte duur, werd door de „De Hoop" goed doorstaan, het werk werd er door belemmerd cn bepaalde zich tot het geven van radio- telefonische adviezen, zowel op medisch als op radiotechnisch gebied. In totaal werden ruim 80 patiënten behandeld waarvan er 21 werden opge nomen in het hospitaal. Het aantal ver- pleegdagen bedroeg 113. De geestelijke verzorging was van 5 19 October in handen van ds P. H de Kleer, Gereformeerd predikant te Sche- veningen. Van 19 tot 28 October was ds J. Lever. Gereformeerd predikant te Vlaardingen de voorganger Er werden 6 kerkdiensten op de 3 Zondagen, de da gelijkse dagsluiting werd op de Woens dagen uitgezonden verlenen wij credieten op nader overeen te komen voorwaarden. Inlichtingen worden U gaarne verstrekt door de AGENTSCHAP LEIDEN Kort Rapenburg 1-3, Telefoon 32147 en 32148 ALLE BANK-, EFFECTEN- EN ASSURANTIEZAKEN Hoofdkantoor: Amsterdam Meer dan 130 kantoren in binnen- cn buitenland

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7