M GENEVE II Nasoetion (anti-Soekarno-man) Chef-staf Indonesië Weer terug naar zijn oude post In België werd men 't eens over vijf-daagse werkweek Nederlandse piloot schudde zijn vroegere bewakers de hand Agenda ZATERDAG 29 OCTOBER DE vooruitzichten voor de zojuist be gonnen ministersconferentie aan het Meer van Genève zijn maar schamel. Zeker, er is nog altyd de her innering aan „Genève I" van deze zo mer, toen de staatshoofden in een vrien delijke atmosfeer bUeen waren. Maar nu de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier (Amerika. Sovjet- Rusland, Engeland en Frankrijk) ver gaderen om verder te bouwen aan de grondslagen, die enige maanden geleden gelegd werden, is de verwachting heel wat minder rooskleurig. De oorzaken liggen voor de hand: het is gemakkelij ker betrekkelijk vage hoffelijkheden te zeggen dan ze in concreto uit t« werken, maar bovendien is er in deze korte tijd duidelijk geworden, dat woorden gedekt moeten worden door daden, wil de sfeer goed b 1U v e n. Nu was iedereen, die met belde voeten op de grond staat, van deze waarheid al lang overtuigd, maar de openbare mening in de Westelijke lan den verwachtte aanvankelijk toch meer dan er tot op heden uit de bus is ge komen. De massa reageert even spon taan als een kind en Juist die kinder lijke massa-reactie heeft een weerslag ondervonden, die misschien niet zo pret tig ls geweest, maar dan toch in elk ge val gezond I AMERIKA's vice-president Richard Nixon heeft er onlangs nog eens op gewezen, dat de wereldsituatie nog tal van verontrustende factoren kent: de Communistische pogingen om een bewapeningswedloop in het Midden- Oosten te beginnen, de weigering van Rood-China afstand te doen van het gebruik van geweld, de vrees voor on verwachte aanvallen en door Moskou geleide omwentellngsacties tegen vrije volkeren. Maar, zo voegde hU eraan toe, ondanks deze altUd aanwezige gevaren moeten we dankbaar zijn, dat er in Genève een ministersconferentie gehou den zal worden (of althans beginnen zal) in een sfeer, die vriendschappeliJker ls en daarom meer beloften Inhoudt dan enige soortgelijke conferentie van Oost en West in de afgelopen tien Jaar. EN weet, dat „Genève n" vooral een strijd ls om het lot van Duitsland en de daarmee samen hangende veiligheid van Europa. Voor net Westen weegt het eerste zwaarder, voor de Russen het tweede. Het ls hun er kennelijk om begonnen de aandacht van de hereniging van West- en Oost- Duitsland zoveel mogelijk af te lelden. De republiek van Pieck en Grotewohl willen zij zo lang mogelijk onder hun beslag houden. Volgens geruchten bevat Oost-Dultsland zeer grote hoeveelheden uranium, zoveel zelfs, dat hier de be langrijkste bronnen van deze waarde volle grondstof voor geheel Oost-Europa gelegen ls. Bovendien ls Oost-Dultsland geograflsch-strateglsch van groot be lang voor de Russen als vóórterrein in geval van een conflict. En in de derde plaats ls het zonder meer onderhande lingsobject. Zelfs al zouden de belde eerstgenoemde punten voor de Sovjet unie niet dèt belang hebben, dat er vol gens veler opvatting in het Westen aan gegeven moet worden, dan blijft het derde motief voor minister Molotof van doorslaggevende betekenis. Wat de Rus sen eenmaal in hun bezit hebben, hou den zij taai vast, zodra zij ontdekt heb ben, dat de andere partij er waarde aan hecht. ZO ryst de vraag, waarom het Wes ten zo nadrukkelijk aan de her eniging van Duitsland vasthoudt? Is dat op zichzelf zulk een begerens waardig doel? Is een sterk, verenigd Duitsland (en een verenigd Duitsland wórdt op den duur sterk) ook niet voor de Westelijke mogendheden een gevaar? Het Saar-referendum is zojuist nog een waarschuwing geweest voor de geest van het Duitse nationalisme, een geest, die klaarbiykeiyk nog niet is uitgestor venWaarom dus streven naar her eniging? Het antwoord is, dat het 't Westen er vooral om te doen is door het omverhalen van de Oost-Duitse steun pilaar zo mogeiyk het gehele Oostelijke satellletstelsel te laten Instorten. En net daarna mogeiyke gevaar van een ver enigd Duitsland dan kan bezworen wor den door deze nieuwe eenheid in het Westelijke defensie-systeem op te ne men. Een in de NAVO vastgeklonken Duitsland is veel minder gevaariyk dan een verdeeld Duitsland, waarvan de Oostelijke helft springplank voor Rus sische activiteit vormt. IN de thans bestaande verhoudingen is het uiterst onwaarschyniyk, dat er in Genève ten aanzien van het Duitse vraagstuk vorderingen van enige bete kenis genoteerd kunnen worden. Men krygt veeleer de indruk, dat de „winst" gelegen zal zijn in min of meer bijkom stige faotoren, al mag men de waarde daarvan niet onderschatten. Het derde agenda-punt omvat namelijk de econo mische, culturele en Journalistieke be trekkingen tussen Oost en West. Wat dit betreft heeft het Westen een voorsprong want hoe meer Russen naar het Westen komen en er kennis kunnen maken met de werkelijke levensomstandigheden, hoe meer hun zal blijken, hoe voos de pro- Saganda is, die reeds zovele jaren op de ussische bevolking wordt losgelaten. Contact is winst voor het Westen. Leg gen de Grote Drie vooral dèAr de na druk op. dan zal Molotof op dit punt moeten toegeven, wanneer hij althans de schijn wil ontgaan, dat hij tegen de „geest van Genève" handelt! GROOT is ook de betekenis van de besprekingen, die achter de scher men gevoerd zullen worden over problemen als de toestand ln het Mid den-Oosten. Al staan zi) niet op de of ficiële agenda, toch zal het overleg over een zaak als deze het behoud van de wereldvrede zeker ten goede kunnen komen. De levering van wapens aan Egypte en mogelijk aan andere Arabi sche landen is in de handen van Molo tof (ook al zal hij ontkennen, dat zijn regering daar iets mede te maken heeft) vanzelfsprekend een hefboom om de Russische invloed in dat vitale gebied te versterken. Het Westen staat dus voor de moeilijke keus de Russische staatsman tegen Oost-Europese inmen ging te waarschuwen hetgeen een erkenning van een zekere Sovjet-Rus sische zeggenschap zou betekenen en het beginnen van een bewapeningswed loop. Ook in dit opzicht zyn de per spectieven niet overmatig gunstig! Verrassend besluit! Kolonel Abdoel Waris Nasoetion is benoemd tot chef-staf van bet Indone sische leger. Dit heeft minister-president Darahap gisteravond in Djakarta medegedeeld. Dit is een verrassend besluit. Immers: Nasoetion heeft deze functie reeds eerder bekleed, maar hij werd in verband met zijn aandeel ln de „17 October-affaire" een tegen Soekarno gerichte actie van het leger ontslagen. Verrassend ls deze benoeming ook, omdat Nasoetion niet op de candldateniyst stond. De regering is by deze benoeming uit gegaan van de noodzaak van de hand having van de eenheid by het leger. Overeenkomstig haar programma ten aanzien van het herstel van het moreel en het gezag van de regering Jegens hèt leger, heeft de regering by het zoeken naar een oplossing van de kwestie van de chef-staf van het leger het zwaarte punt gelegd op de opbouw van de strijd krachten. waarby met technische en psychologische factoren rekening ls ge houden, aldus mr Harahap. Waardevolle levensloop Kolonel Nasoetion is op 3 December 1918 in Tapanoeli geboren. Hy kreeg een militaire opleiding aan de K.M.A. in Bandoeng en was in 1941 vaandrig by het KNIL. Hij maakte reeds in 1945 deel uit van het Indonesische leger met de rang van kolonel. Hy werd eerst in Bandoeng geplaatst als chef-staf van de tweede divisie en later in Poerwakarta commandant van de eerste divisie met de rang van generaal-majoor. Vervol gens werd hij benoemd tot plaatsver vangend commandant in DJocJa en in 1948 tot chef-staf van het algemene Eisenhower opnieuw onderzocht Zijn hort is normaal President Elsenhower is Vrydag door zyn artsen volledig onderzocht en doorgelicht. Hierby werden geen abnor male verschynselen waargenomen. Op een vraag van journalisten antwoordde James Hagerty, perschef van de presi dent, dat dit betekent, dat Eisenhower geen hartvergroting heeft. By deze bemoedigende ontwikkeling van zyn gezondheidstoestand, mocht de president Vrydag zoveel in zyn kamer rondlopen en werken als hy zelf wilde. Wegens zyn grotere activiteit zal het dagelykse aantal calorieën, dat hem ls toegestaan, worden verhoogd. De presi dent is thans na zyn hartaanval vijf weken in het ziekenhuis. De gezondheidstoestand van bonds kanselier Adenauer, die herstellende is van een aanval van longontsteking, biyft vooruitgaan, aldus ls Vrijdagavond in een bulletin in Bonn bekendgemaakt. De Bondskanselier mag nu dageiyks enige uren het bed verlaten Student viel uit raam Gisterochtend te omstreeks vyf uur vond een voorbijganger te Delft op de Oude Delft voor de Sociëteit van de Delftse Studentenbond het stoffeiyk overschot van de 27-Jarige student J Jansen uit Emmercompascuum. Bij onderzoek bleek dat de student, die in nachtgewaad was gekleed, uit het raam van de bovenverdieping van de Sociëteit, waar hij zyn slaapkamer heeft, moet zijn gevallen. Het bed van de stu dent ls beslapen geweest, zodat de poli tie voor een raadsel staat, wat betreft de oorzaak van het ongeluk. legerhoofdkwartier in Djocja. Daarna was Nasoetion commandant van het leger op Java met de rang van kolonel. In 1949 werd hij benoemd tot chef-staf van het leger in Djakarta en later tot chef-staf van de Indonesische land- strijdkrachten. In December 1952 werd hU echter met enkele andere hoofd officieren van het leger door de rege ring ontslagen als onderdeel van de oplossing van de 17 October-affaire. Sindsdien is hij op non-actief geweest en treedt hij op als candidaat voor de politieke party IPKI (Ikatan Pendoe- koent Kermerdekaan Indonesia ver dedigers van de vrijheid van Indonesië). Deze partij heeft ln alle districten aan de verkiezingen deelgenomen. Volgens de voorlopige uitslagen zal zij tot de kleinere behoren. (Ingez. Med.-Adv.l Ook Spierpijn en rheumatlsche pijnen /rjjft U weg met wryft U weg met Prof dr E. van Slogteren in Amerika onderscheiden De directeur van het laboratorium van bloembollenonderzoek te Lisse prof. dr E. van Slogteren, is gister avond in Washington door de „Ame rican Horticultural Council" onder scheiden. Hem is een diploma voor bij zondere verdiensten overhandigd. De plechtigheid geschiedde tydenseen diner in tegenwoordigheid van de Ne derlandse ambassadeur, dr J. H. van Royen en vele vooraanstaande figuren uit de Amerikaanse tuinbouwwerelo. In de tekst van het diploma wordt onder meer opgemerkt, dat prof. dr Van slogteren een „liefhebber van planten, zoeker naar waarheid, ver vooruitziende stichter en bestuurder van een inter nationaal beroemd Instituut is". „Door zyn onvermoeide en onzelfzuchtige ar beid op het gebied va nde zuivere en toegepaste wetenschap gedurende zovele jaren, kon de schoonheid van de prach tig bloeiende bloembollen, steeds meer over de wereld worden verspreid", aldus het diploma. „Oog om oog, tand om tand" By hun aanval op een Egyptisch mili tair kamp in de gedemilitariseerde zone van El Aoedja hebben de Israëlische strijdkrachten 29 Egyptenaren gevangen genomen. Er werden drie Israëlische sol daten gedood. Volgens een Egyptische woordvoerder ligt de stelling, die thans door de Israëlische strijdkrachten is be trokken op Egyptisch gebied. Van Israë lische zijde werd in Jeruzalem bekendge maakt, dat Egyptische troepen Israëlisch gebied in de zone El Aoedja blijven bin nenstromen en nieuwe stellingen bezet ten ten Zuiden van dit dorp. van ln kennis gestel, len volgen van „oog om oog, tand om tand", aldus een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. Hy voegde er aan toe: „Als zy ons met rust laten, zullen wy hen met rust laten. Als zy willen dat wy hen met rust laten, laat ze ons dan met rust la ten". De woordvoerder zei. dat de jong ste incidenten zyn veroorzaakt door het feit dat Egypte weigert de gedemilitari seerde zone van El Aoedja te ontruimen. Egytpische soldaten, zo zei hy. bezetten nog steeds Israëlisch gebied, terwyi de Israëlische strydkrachten zich hebben teruggetrokken. „Laat hen uit Israël bly- ven, dan zullen wy uit Egypte blijven", zo zei hij. In badpak naar de vrijheid Twee Hongaren, een man en een vrouw, zijn Donderdagavond, gekleed in een badpak en totaal uitgehongerd, ge vonden op de oever van de Donau, nabij Hainburg ten Oosten van Wenen. Zij hadden de barre overtocht gewaagd door het yskoude water om ln vryheid te kunnen leven. Nadat de man en de vrouw wat by waren gekomen vertelden zy aan de politie, dat zy eerst de grens van Hon- garye met TsjechoslowakUe hadden overgestoken en Donderdagavond als laatste barrière om de vryheid te be reiken. de Donau die de grens vormt met Tsjecho-Slowakye. De twee Hongaren vertelden verder, dat zy nog een derde man by zich had den. de echtgenoot van de vrouw, maar dat hy niet tegen de yzige kou van het water opkon en verdronk. Accoord tussen werkgevers en vakbonden maakt massa-staking onnodig (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) Om twee uur vanochtend is een accoord bereikt tussen de Belgische werkge vers en de leiders der vakbonden. De grote staking van de 300.000 arbeiders voor een vyf-daagse werkweek zal nu niet plaatsvinden. De partyen zyn, zoals blykt uit het uitvoerige communiqué, het eens geworden om ordelijk en methodisch geleidelijk de 45-uren week eventueel verdeeld over 5 dagen, te verwezenlijken, rekening houdend met de moeilijkheden van Iedere sector en zonder de stabiliteit van de bedrijven en de Belgische economie in ge vaar te brengen. Voor het tot stand brengen van de v|| f-daagse werkweek zal de centrale pari taire commissie, waarin werkgevers en werknemers zetelen, zich laten bijstaan door een comité van drie onafhankelijke deskundigen, hoogleraren, resp. direc teuren van de Nationale Bank van België, het Solvay Instituut (het Sociolo gisch Instituut van de universiteit van Brussel) en het Economisch Instituut van de Leuvense Universiteit. Spoedig overleg met Duitsers en Nederlanders In de Staalindustrie zal de 45-uren week (met 48 uur lonen) op 1 Februari 1956 van kracht worden. De experts zullen hun verslag hierover moeten in dienen vóór 25 December. Indien echter het verslag van de experts concludeert, dat de vermindering van de werkduur de stabiliteit van de Belgische staalin dustrie of de nationale economie in ge vaar brengt, zullen de partijen opnieuw contact opnemen om de toestand ander maal te onderzoeken. In de 12 stikstoffabrieken. waar sedert 5 weken-wordt gestaakt, zal de arbeids- duur onmiddellijk op 46',i uur worden teruggebracht, mits de arbeiders ter stond het werk hervatten. In de Industrie van de non-ferro me talen zal de 45 urenweek op 1 Dec^nber e.k. een aanvang nemen. Het becren twee grote fabrieken te Luik. De banken zyn het eens met een ver mindering van de arbeidsduur en de di recties hebben er zich toe verbonden van Ondanks een vreselijke tijd in Japan Een vroegere piloot van het Neder landse leger, die 80 van zijn medege vangenen heeft zien sterven in een Ja pans kamp in de tweede wereldoorlog, heeft een hartelijke reünie gehad met z|jn vroegere bewakers. Tien jaar na zijn vrijlating uit een kamp in de Japanse bergen is de heer T. de Cock Buning verleden week naar Japan teruggekeerd om een Japanse tolk te bedanken, die de gevangenen tot grote steun is geweest. De heer De Cock Buning vertelde hoe hy en bijna 400 andere Nederlandse mi litairen naar Japan waren overgebracht om in een zinkmyn te werken, nadat zy ln December 1942 op Java gevangen wa- Met een enkel woord BINNENLAND Verschenen ls het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de ontwerp begroting 1956 van Justitie. Maandag zal minister Beyen naar Londen vertrekken. Hij zal daar twee Sreekbeurten vervullen, n.l. Dinsdag voor Anglo-Neth. Association en Woensdag voor de Foreign Press Association aan een lunchvergadering. De directie van de N V. Konlnkiyke aatschappy „Do Schelde" te Vllssingen „eeft van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij N V te Rotterdam opdracht ont vangen voor de levering van machines en ketels voor de voortstuwing van het door Senoemde Maatschappij voor rekening van e N V Holland-Amcrlka Lyn te bouwen passagiersschip „Rotterdam" De Groothertogin Charlotte van Luxemburg heeft de Nederlandse ambassa deur. de heer H. A Hooft gisteren ln af scheidsgehoor ontvangen. BUITENLAND De Argentijnse regering heeft, ln antwoord op een dreigement van het Alge meen Vakverbond om een algemene sta king af te kondigen, een decreet uitgevaar digd waarin „de nietigheid van de man daten van het vakverbond wordt vast gesteld" De minister van Arbeid wordt gemachtigd een administrateur voor de eigendommen van de vakbond aan te wijzen. Eduardo Vuletlch. voormalig secre taris-generaal van de vakbond, la gear resteerd. Gistermiddag lieeft Minister-Pre sident Drees in Arnhem een gedenk- steen geplaatst in het in aanbouw zijnde tehuis van de Nederlandse Onderwijzersvereniging. Argentinië heeft, teneinde de drei gende economische chaos tegen te gaan. de waarde van de pesos tot minder dan een derde van de vroegere waarde vermin derd. De nieuwe koers zal zijn 18 pesos per dollar, of ongeveer 60 pesos per pond sterling. Het Ingewikkelde stelsel, volgens hetwelk er drlè koersen voor de pesos waren, die varieerden van 5 tot byna 14 pesos per dollar, werd afgeschaft. In Saarland brokkelen de partijen, die voor het Inmiddels verworpen Saar- statuut hebben geijverd, snel af. De Chris telijke Volksparty van Hoffmann de aftre dende premier, heeft reeds een aantal voor aanstaande leden verloren. De Socialis tische party van Saarland, werkers uit de party trad. In België ls Vrijdag de eerste van het seizoen gevallen. Deze (natte) sneeuw kwam neer ln Brussel, Gent en de Noordoostelijke gebieden van het land. In Oeganda zyn de doodvonnissen van drie Inheemsen veranderd ln 20 Jaar ge vangenisstraf. Zy werden schuldig bevon den aan het doden van een politieman. Een van hen. de „profeet" Matlya Klbuka 1:1 Anlra, had tot de moord opgestookt, èlttend op zyn „troon" ln een boom. „Maar Tosjijasoe Ikeda heeft ons ge holpen. Hy bezorgde ons voedsel en nieuws, hetgeen strikt verboden was". Ikeda werkte als een tolk voor de grote Mitsoei-Mijnmaatschappy en fungeerde als tussenpersoon tussen de mijn, de ge vangenen en het Japanse leger. Hy zeide oa. dat, nadat de Japanse kampcommandant bevolen had alle elec- trische kachels uit de vertrekken te ver- wyderen. Ikeda het gepresteerd had ze voor de gevangenen terug te krygen. ..Vele mynwerkers waren ook behulp zaam en begonnen ons voedsel te geven, nadat we begonnen waren ln de myn te werken", zelde Buning. „Ik ben terugge komen om die mensen te bedanken die steeds getracht hebben het leven gemak kelijker voor ons te maken". Twee dagen geleden heeft Buning met Ikeda, vyf van dc mynwerkers en twee vroegere Japanse soldaten gegeten en gedronken en herinneringen opgehaald. De reünie vond plaats in het mijndorpje Glfoe. ongeveer 300 kilometer ten Zuiden van Tokio in een bergdal. „De oude mijnopzichter moest toege ven dat ik geiyk had toen Ik hem placht te vertellen, dat Japan de oorlog zou ver- Hezen", kon Buning niet nalaten op te merken. Het crematorium dat Buning bezocht, bracht de vreseiykste herinneringen by hem terugDe oven was te klein voor onze doden. Hij was gebouwd voor de kleinere Japannerswe moesten eerst het onderlichaam verbranden. Het was de vreseiykste ondervinding van de oor log". Maar de man die zyn huis in Dja- Commissaris der Koningin had aanrijding Auto weggesleept De Commissaris der Koningin in Utrecht, mr C. Th. E. Graaf van Lyn- den van Sandenburg, is gistermiddag aan een groot gevaar ontsnapt. De auto, waarin hy gezeten was, botste op de hoek van de Jonker Fransstraat en de Admiraal de Ruyterweg te Rotter dam tegen een tramwagen van lyn 10. Bij de botsing, die wonder boven won der goed afliep, werd de auto aan de linkerzyde dermate beschadigd, dat hy per takelwagen moest worden wegge sleept. Noch de inzittenden van de auto, noch bestuurder of passagiers van de tram liepen enig letsel op. Het tram verkeer ondervond 10 minuten vertra ging. Door minister-president dr Drces Gistermiddag heeft de minister-presi dent. dr W. Drees. op de Sonnenberg te Oosterbeek de symbolische handeling verricht van een eerste steenlegging van het gebouwencomplex van de Neder landse Onderwyzersvereniglng. Na een inleidend woord van de voorzitter van het Stichtingsbestuur de heer L. H. Klootwijk, plaatste de minister-president een natuur zandsteen in de door hem aangebrachte specie. Deze steen bevatte de woorden „Naastenliefde, offerzin en verantwoordelijkheidsbesef". Hierna sprak de premier zyn erkente lijkheid uit voor het waarderend initia tief der vereniging. Het gebouwencom plex omvat 46 woningen en een verzor gingsgebouw, zodat in totaal ongeveer 140 personen hun Intrek kunnen nemen.- karta had verloren en ook zUn zaak, en pas na de oorlog te horen kreeg dat zijn eerste dochter geboren was in een Japans kamp op Java. zeide: „Ondanks alles moet ik de Japanner dank brengen die ons in gevangenschap geholpen heeft". Buning en zijn vrouw, die op Java ge ïnterneerd werd. zullen op 17 November naar Den Haag terugkeren, om een be zoek aan hun vader te brengen. Beter laat dan nooit... De ambtelijke molens van het Ita liaanse leger raaien langzaam, maar secuur: De 79-jarige Giovanni Petrini Ontving namelijk gisteren officiële be scheiden, welke zijn promotie tot ser geant van de Bersaglieri inhielden. Petrini. die als veteraan noR steeds deelneemt aan de parades van dit Italiaanse keurcorps, werd voor promo tie voorgedragen in 1898. toen hij kor poraal van de Bersaglieri was ZATERDAG Den Burcht: Contactavond Speeltulnver. „Rondom de Watertoren", 8 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrcuwenkerksteeg) Nationale Welpen-handenarbeld-tentoon- stelllng, 3—5.30 en 7—9.30 uur nam. Stadszaal: Film „Tot vyf over twaalf", 7 en 9.15 uur nam. ZONDAG Oosterkerk: Padvlndersdlenst 0.1.v. de heer J. Vink, 7 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefl-beweglng. 11 uur voormiddag. Stadszaal: Film „Tot vijf over twaalf". 2.30, 7 en 9.15 uur nam. Volkshuls: Lezing voor volwassenen over Oudt-Leyden, 3.30 uur nam. MAANDAG Pieterskerk. Herdenking der kerkher vorming. Sor ds J. N de Ruiter. 8 uur nam. Luth. Kerk: Herdenking Kerkhervorming Spr. ds Haan, 8 uur nam. Rapenburg 61: Spr. B. v. d. Meer over parapsychologie, 8 uur nam. Leiderdorp. Geref. Kerk: Her denking Kerkhervorming. Spr. ds H. Sweepe en ds J. P. Honnef. 8 uur nam. Wassenaar. Schoolstraat 6: Dr K. H. E. Gravemeyer: „Wat zegt de Bijbel van de Kerk", 8 uur nam. DINSDAG Steenschuur 6: Spr. K. C. van Oossanen over „Waar zyn onze doden?", 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr H. Schönberger over het Romense kasteel Scalburg, 8 uur nam. Prediker: Maranatha-blleenkomst. 8 uur nam Warmond. Chr. Kleuterschool: Voorlichtingsavond over gezinsverzorging, 8 uyr nam. WOENSDAG. Academie. Prof. mr G. de Grooth over Stadszaal grote zaalAlma Materkoor en A'dam Kunstmaandorkest. o.a. Re quiem van Mozart. 8 uur nam. Het Centrum (Hoogl. Kerkgracht 44): Bazar Herv. wykgemeente 't Centrum, 10.30 uur v.m.11 uur nam. Prediker: Maranatha-blleenkomst. 8 DONDERDAG Gerecht 10: Verkoopdag handwerkclub Ver. v. Vrljz. Hervormden. 10 uur v.m. 12.30, 2.30—5.30 en 7—9.30 uur nam. Pop penkastvoorstelling 4.30, 5. 7 en 7.30 u. n.m. Het Centrum (Hoogl. Kerkgracht 44) Bazar Herv. Wljkgemeente 't Centrum, 2 11 uur nam. Prediker: Maranatha-blleenkomst. 8 HortebrueskerkConferentie voor nlet- Katholleken. 8 uur nam. Wykgebouw Lpvendaal: AR. (wyk II) Spr. de heer C. v. d. Heuvel over ontwerp- program, 845 uur nam. 31 October af de studie van de toepas- slngsmodalitelten van de verkorte werk duur te beginnen. De aanwezige ministers herinnerden er aan, dat in JuU J.l. door alle partyen werd aanvaard, dat de vermindering van de arbeidsduur tot 5 dagen met door België alleen algemeen kan worden ge maakt. Zonder rekening te houden met de werkvoorwaarden in naburige en concurrerende landen, om. Duitsland en Nederland. Daarom zal de Belgische regering dit probleem aanhangig maken by de be voegde internationale instanties, o.m. by het Internationaal Arbeidsbureau te Ge nève. bij de gemeenschappelijke assem blee van de Kolen en Staalgemeenschap (KSG), het comité van ministers van de Benelux douane-unie, bi) de OEES te Parys etc. Per 31 Mei 1956 zullen de Belgische werkgevers en vakbondsleiders opnieuw confereren om te zien hoe het accoord in de practyk werkt. In feite krygen de Belgische vakbon den hun zin, ofschoon het nog steeds mogeiyk is. dat de drie hoogleraren, die over de economische weerslag van de 5- daagse werkweek moeten adviseren, een afwijzend advies verstrekken. Maar dit wordt wedmg waarschyniyk geacht. Ontvoering van meisje HAGENAAR GEARRESTEERD. De Eindhovense politie heeft de hand gelegd op een 29-Jarige man uit Den Haag, die eertyds ln Eindhoven woonde; hij moet nog enkele veroordelingen uit zitten. Aanleiding tot de arrestatie was de vermissing van een vijfjarig meisje in Stratum by Eindhoven. Hiervoor ge alarmeerd zocht de politie met diverse auto's de omgeving af en doorkruisten agenten ook de nabü gelegen Leender- hei. Het kind werd tenslotte langs de autoweg naar Leende aan de rand der stad aangetroffen. Het was door een man met een grijze bromfiets mee de hei ln genomen. Later arresteerde de politie de man, toen hy met zyn defecte bromfiets in Tivoli langs de weg stond. Dodelijke verkeersongevallen SLACÏITOFFERS Gistermorgen zijn op de grote ver keersweg Stcenbergen-ZijpG ëon vracht auto en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen. De 40-jarige motor rijder. M. Hector uit Nieuw-Vissemeer. gehuwd en vader van een kind. reed naar zijn werk te Ossendrecht, toen de botsing geschiedde. Hij was op slag dood. Op het kruispunt Mamixstraat- Elandsgracht te Amsterdam is een 74- jarige wielrijder dodelijk verongelukt. Vermoedelijk heeft de bejaarde man door de felle slagregen niet voldoende op het verkeer kunnen letten. Hij werd door een vierwielige bestelauto gegrepen en overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. VRIJDAG Gerecht 10: Verkoopdag handwerkclub Ver. v. Vryz. Herv., 2.30—5.30 en 7—9.30 u. n.m. Poppenkastvoorst. 4.30 en 5 u. n.m. Levendaal 3040: Aandeelhoudersverga dering N.V. Zeepfabriek v.h. Sanders en Co. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteee 25): Ten toonstelling foto's Plm van Os. Werk dagen 25 uur nam. (Tot 10 December). BIOSCOPEN Trlnnon. „Clske de Rat", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Verdl, Koning der melodieën", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30. 4 45, 7 en 9.15 uur. Lldo. „Moeder". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. a 9.16 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Donders. Gaasbeek, De Graaff, Nleuwzwang en Pleiter. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lolden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door do Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Ryn 18, Tel. 20623 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parlls Bordeaux Grenoble Nice Genève Zllrlch Locarno Berllln Frankfort MUnchen Wenen Innsbruck Rome Alacclo Mal lor ca regenbul regenbui onbewolkt zwaar bew nevel zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. eeh. bew rwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2