LEIDSCH DAGBLAD Oost en West leggen in Genève hun kaarten op de conferentietafel kans Oost-Duitsers geen voren voor Molotof de als gelijken naar te schuiven WEERBERICHT Duitse geleerde demonstreerde „koude verbranding" De prijswinnaars van het monster kruiswoordraadsel 94ste Jaargang ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 No. 28665 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 23507 (Van onze speciale verslaggever in Genève) De drie Westelyke mogendheden en de Sovjet-Unie hebben gisteren op de conferentie van de Grote Vier in Genève de plannen uitgewisseld, die beide partijen met betrekking tot de Duitse hereniging en de Europese veiligheid voor ogen staan. Zij toonden nog eens ten overvloede aan hoe diep de kloof tussen beide partijen is. Het Westelijke plan is een uitbreiding van het idee van de Britse premier Eden. Voor het volgend jaar worden er vrjje verkiezingen voor heel Duitsland in voor gesteld. Een regering en een parlement zullen dan zelf mogen kiezen of het herenigde Duitsland tot een der bestaande veiligheidsorganisaties (De NAVO of de West-Europese Unie, dan wel, theoretisch, het pact van Warschau) zal toe treden. Valt die keuze positief uit, dan zullen er aan de Westelijke en de Oostelijke grens van Duitsland militaire zones worden ingesteld, die onder wederzijdse controle (de Russen in het Westen en de Westelijken in het Oosten) zouden worden geplaatst. Bovendien zou er nog een militair accoord tussen Oost en West worden gesloten om de gevaren van een herleefd agressief Duits militarisme bij voorbaat uit te sluiten. De Russen stellen juist een tegenovergestelde volgorde voor: eerst een veilig heidssysteem en dan pas oplossing van het Duitse probleem. Voor de eerste fase trekken zij drie jaar uit. Na de hereniging van Duitsland (in het duister wordt gelaten of dit met vrije verkiezingen gepaard zou moeten gaan), zou een nieuwe alliantie met een tijdsduur van vijftig jaar tussen de Grote Vier gesloten moeten worden. Die alliantie zou in de plaats moeten treden van de NAVO, de West- Europese Unie en het (Oost-Europese) pact van Warschau. Met deze uitwisseling van plannen hebben West en Oost nu dus hun kaarten op tafel gelegd. De zitting van gisteren, die ruim drie uur in beslag nam, werd hoofdzakelijk besteed aan een analyse van de Weste lijke documenten. Molotof heeft daarbij, zoals te verwachten was, zijn critiek niet onder stoelen of banken gestoken en de drie andere ministers hebben ge tracht zijn grieven te weerleggen. De Russische minister vond dat de Weste lijke mogendheden het paard achter de wagen willen spannen en hij wenste dus met de ontwapening te beginnen. Bo vendien viel Molotof in nogal heftige bewoordingen het agressieve karakter van de NAVO en de West-Europese Unie aan.: Indien de NAVO alleen maar zuivere bedoelingen had dan kon hij Molotof, niet begrijpen waarom dan ook Rusland, toen het daarom vroeg, geen lid heeft mogen worden. (Ingez. Med.-Adv.) Wisselende bewolking aanhoudend worstenweer U kent dat wel, dèn weer regen, din weer droog, m3ar altijd trek in onovertroffen Gelderse Rookworst. Dus van Anton Hunink! Kijk naar het loodje aan de worst. Hoe verser - hoe l ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER lekkerder 1 UNINK J DEVENTER 1 Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buten. Matige, tijdelijk krachtige Wes telijke tot Noordelijke Westelijke wind. Over het algemeen minder koude nacht; morgenmiddag iets kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) Onbestendig weer Het O.MI, deelt mede: Gedurende de laatste dagen stroom den grote hoeveelheden koude lucht rechtstreeks uit de Poolstreken over het Noordzeegebied naar het Zuiden. Daar het water van de Noordzee nog betrek kelijk warm is werd deze lucht flink on stabiel, zodat er talrijke buien in voor kwamen, die plaatselijk van hagel en onweer vergezeld gingen. Tijdens opkla ringen daalde de temperatuur in de nacht van Vrijdag op Zaterdag vooral in het binnenland sterk, waardoor op vele plaatsen zware nachtvorst voor kwam. Inmiddels is een nieuw storingsgebied van Groenland naar Midden-Noorwegen getrokken. Verwacht mag worden, dat dit in ons land de bulïgheid zal doen toenemen. De aanvoer van koude lucht, welke tijdelijk wat verminderde, zal daarbij opnieuw in intensiteit toenemen. Het onbestendig weer duurt dus voort. 30 October Zon op: 7.31 uur; onder: 17.20 uur. Maan op: 16.32 uur; onder: 623 uur. (31/10 vm) Hoogwater te Katwijk te 2.07 en 14.26 uur. (31/10 te 2.49 en 3.06 uur). Al die bekende bezwaren zijn met de even bekende argumenten bestreden en daarbij ging in het bijzonder minister Dulles nog iets dieper op de zaken in toen hy verklaarde nooit te zullen ge- FOSTER DULLES dogen dat een systeem van veiligheid op onrechtvaardigheid en verdrukking zal worden gegrondvest. Door deze duide- lyke toespeling op de satellietlanden en speciaal op Oost-Duitsland, werd de stemming er by de Russische delegatie zeker niet beter op. Molotof, die op nieuw een paar keer vinnig tegen Pinay uit de slof was geschoten, weet nu in elk geval dat hy by voorbaat nul heeft op het request zodra hu de Oost-Duitsers als volwaardige partij naar voren zou wil len schuiven. Een poging daartoe is tot nog toe echter achterwege gebleven. Wanneer Molotof daartoe over gaat dan mag men tevens verwachten dat de con ferentie om zo te zeggen haar drama tisch dieptepunt bereiken zal. Punten van overeenkomst? Het ls Molotof weer geweest, die ook gisteren het langdurigst aan het woord was. al had men dan van Westelijke kant ook de indruk dat hy het Westerse memorandum nog maar vluchtig had ii MOLOTOF kunnen bekijken. De Westelijke minis ters zullen vermoedeiyk vandaag hun inzichten over het Russische plan ken baar maken. De Franse woordvoerder heeft gisteren echter al verklaard, dat er tussen de beide thesen zeker verschil lende punten van overeenkomst zyn aan te wüzen. Een grondslag voor dis cussie schijnt dus wel aanwezig te zyn. Maar aan beide kanten zoals ons ook in gesprekken met Russische jour nalisten wel duidelijk is geworden wordt nog altyd even ernstig betwyfeld of de fundamentele tegenstellingen in Genève zullen kunnen worden over brugd. En zo moet dus ook dit verslag van de tweede zittingsdag wel weer m mineur eindigen. Massa-betoging van opgewonden Grieken in Athene Ook op Cyprus onrust In Athene zijn Vrijdag vüftig personen (mtd tydens hevige botsingen tussen betogers en de politie. Deze botsing deed zich voor na een militaire parade ten besluite van de viering van de vyftiende herdenkingsdag der verwerping van het Italiaanse ultimatum van 28 October 1910 door Griekenland. Duizenden beto gers - merendeels studenten - poogden onder het uiten van dc kreten: „Enosis", „Cyprus is Grieks" en „dood aan de En- geLse tyrannen" de Engelse ambassade te bereiken. Zij stieten echter op politie- cordons. Hierop ontstonden ware veld slagen. De politie werd bestookt met ste nen en trottoirtegels. Er zijn talruke ar restaties verricht. De politie wist na de komst van versterkingen de situatie meester te worden. Er werden 27 demon stranten en 17 politiemannen gewond. Britse troepen op Cyprus hebben Vrij dag te Morfoe. veertig kilometer ten Westen van Nicosia, op betogers voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland geschoten, nadat de politie vergeefs had gepoogd de demonstranten met traan- ga «bommen en het gebruik van de gum miknuppel te verspreiden. Drie Cy prioten werden gewond. In de havenplaats Famagusta hebben Britse troepen waarschuwingsschoten in de lucht gelost, terwijl de politie traangasbommen gebruikte om een gro te menigte betogers te verspreiden. In Limassol gebruikten Britse com mandotroepen en politie eveneens traan gas voor het verspreiden van betogers, terwijl hetzelfde werd gedaan te Lama- ca t.a.v. Cyprische studenten, die ste nen naar militairen en politie wierpen. Koningin opende Jaarbeurs met bosnegerslentel Fantastisch vuurwerk besloot drukke dag Gisteren hebben Koningin Juiiana Prins Bernhard in gezelschap van de minister van Economische Zaken, de neer E. J. van de Veer, de Jaarbeurs te Paramaribo bezocht. Zij werden bij aankomst op het jaarbeursterrein ïege- sproken door de voorzitter, de heer C.H. H. Jongbaw en minister Van de V/»er. De organisatoren ran de Surinaamse Jaarbeurs-1955 hadden op zeer origi nele wijze de openingsplechtigheid, die de Koningin verrichtte, georganis trd, Inplaats van het gebruikeiyke lintje te moeten doorknippen, hanteerde U. M. met een bosnegersleutel een bosneger-slot (verwant aan oude Egyptische slo ten) in een bosnegerpoort en opende zo de Jaarbeurs). Op de beurs zün 76 stands, waar de Ook het Hindoestaanse weeshuis van Surinaamse kleine en grote industrie en I de Mata-Mahadeistichting werd he- buitenlandse firma's vertegenwoordigd zocht, evenals de R.K. Leproserie St. zyn. Het gehele terrein beslaat üOno Gerhardus 'Majella aan de Graven- vierk. M waarvan 4000 wordt ingano- I straat, men door de stands. Voor de muzikale omiysting zorgde een Surinaamse kawi- naband en een „steelband" uit Trinidad. Na de opening volgde een rond rang langs de verschillende stands. Tenslotte werd een kleine modeshow gegeven en werden koele dranken geserveerd. Bezoek aan inrichtingen 's Middags waren de programma's van Koningin en Prins verschillend. De Ko ningin bezocht achtereenvolgens net Jeugdcentrum van de Evangelische Broedergemeente Na een rondgang door het centrum, waarbij de Koningin zich liet voorlich ten door ds V. Muller, praeses van de Evangelische Broedergemeente, en d.>or ds Graafland, vertrok zü voor ?n be zoek aan het paviljoen voor longiyders aan de Steenbakkersgracht, waar t.b.c.- patiënten, by wie de ziekte in een be ginstadium verkeert, worden verpleegd. Ook hier liet de Koningin zich uit voerig inlichten door dr Sjoe. directeur van de Volksgezondheid en de gouver nementsarts F. Pfenning, specialist in longziekten, die met de leiding van het paviljoen is belast. Technische droom van een eeniv eindelijk werkelijkheid Nuttig vermogen gestegen van veertig tot zeventig procent Dc Duitse prof. Eduard Justi heeft Vrudag in Mainz ten overstaan van ver scheidene honderden geleerden en politieke en culturele leiders een methode gedemonstreerd om electriciteit rechtstreeks uit brandstoffen te produceren, eer ontdekking welke naar zün zeggen kan worden vergeleken met die van kern energie. Door het combineren van zuurstof en waterstof in een „brandstofelement' produceerde hy een stroom. Prof. Justi verklaarde dat de ontdekking, waaraan hy met twee medewerkers van het Technische College van Brunswyk jaren heeft gewerkt, de droom heeft vcrwczcniykt, die geleerden reeds meer dan honderd jaar koesteren, n.l. om „koude verbranding" tot stand te brengen. Het is bekend, dat ook Britse, Russische en Amerikaanse geleerden aan dcrgeiyke projecten werken. „Goedkoper en veiliaer dan l nutti* vermogen van veertig procent van 3 een motor met inwendige verbranding, kernenergie Volgens deskundigen zal deze nieuwe energiebron goedkoper en veiliger zün dan kernenergie. Prof. Justi zei. dat men zijn methode niet kan vergelijken met atoomenergie, noch wat kosten betreft, noch wat practisch gebruik, noch wat veiligheid betreft. Dc ontwikkeling van zün methode, gecombineerd met het ge bruik van kernenergie, zou het mogeiyk maken om de slinkende kolenvoorraden uitsluitend te gebruiken als kostbare grondstof voor de chemische industrie, aldus prof. Justi. De demon-tratie werd gedaan in de Academie van Wetenschappen te Mainz. waarvan prof. Justi voorzitter is. In theorie was het volgens hem mogelyk om olie in een „brandstofelement" te ge bruiken die een electro-motor zou kun nen aandryven. Het „brandstofelement", waarin geen brandstoffen tot ontbranding worden ge bracht, zou een nuttig vermogen van zeventig procent hebben tegenover een Het is een verheugend verschijascl, dat het aantal patiënten in alle drie inrichtingen voor lepralijders ie Pa ramaribo vermindert. Waren vier iaar geleden de inrichtingen nog overbe volkt, thans kunnen, dank z(j de" mo derne geneesmiddelen, vele natiënten als genezen ontslagen worden en neemt de vreselijke ziekte in omvang sterk af. Prins speelde golf Prins Bernhard had inmiddels een bezoek gebracht aan de Surinaamse Brouwery aan de Calcuttastraat. dochterinstelling van de Ams'/jl Brou werij te Amsterdam, waar het Par:.o- bier wordt gebrouwen. Deze brouwerij, die omstreeks de jaarwisseling volop zal werken en dan een prod ie.-,1e zal hebben van anderhalve millio°n liter per jaar. is een typisch voorbond de beginnende industrialisatie in Suri name Na het productieproces door-net draaien van een handle in gan; te heb ben gebracht en een rondgang 'o >r de brouwerij, bezocht de Prins de Suroero; een bedrijf, waar oliehoudenle pitten, die in de oerwouden van Suriname worden verzameld, worden oit bolsterd. waarna de kernen naar NedemJ wer den verscheept. De olie wordt om de chocolade-industrie gebruikt. Later vertrok de Prins naar de - club aan het Pad van Wainca, om er met enkele goede Surinaamse golfsne- lers een party te spelen. Culturele avond was een succes 's Avonds bezochten Koningin e.. Prins het gebouw Thalia, de naam van een reeds uit 1838 daterend Suri.iaanis toneelgezelschap, waar een culturele avond werd aangeboden. Het progr - ma bestond uit ballet onder leid' van Titia van Teeseling Les perits riens van Mozart met muziek vat het jeugdorkest onder leiding van H Haakman; Surinaamse liederen gezva gen door het Surinaamse Mannenkoo-, en de opvoering van enkele scènes u.'t het stuk „Green Pastures", dat inder- tud met. zeer veel succes in Suriname door Fred Thomas werd opgevoerd. De opgevoerde scènes oogstten onk ditmaal grote bijval onder het talrijke pub'tes. Het. was een mooi typisch Surinaamse voorstel, waaraan Koningin en Prins kenneiyk veel genoegen beleefden. Laat in de avond keerden H. M. en n.K H. naar het Paleis aan het Gouvernements plein terug Een fantastisch vuurwerk besloot de avond, die een massa mensen trok. Naar Kabel Vanmorgen vroeg om 7 uur pl. tijd 111.30 Ned. tyd), vertrokken Koningin en Prins, ditmaal in gezelschap van mi nister ir J. G. Kuiperbak van openbare Werken en mr F. J. Barend, de dis trictscommissaris van Suriname, naar Zandery om vandaar per draisine naar Kabel te reizen. De reis naar Kabel is één grote trek over een smal wit lint, waarop de spoorstaven, eindeloos lang in -en ra vijn van hoog bos aan weerskanten, liggen uitgespreid.Het spoorbed is na- meiyk opgehoogd met wit scherpzand, dat van Zandery is gehaald. "Iet ziet eruit ais een besneeuwde weg 'uesen het groen, dat vol stilte hangt met hier en daar hoog bovenuit een nach- tige reus, de Groenhart in bloei. Al les wat by andere bomen kruin 's, is hier een bos grote gele bloemen, een fcestelük boeket tegen de blauwe lucht. Een buitengewoon gezicht .waar elke Surinamer met recht trots op is! De stammen van de Groenhart steken kaarsrecht de lucht in. Vervolgens begon een avontuurlijke corjaaltocht van Kabel naar Kadjoe. Felle brand te Apeldoorn Zes gezinnen dakloos Tengevolge van een felle brand, die gisteravond in de Rossinilaan no. 12 te Apeldoorn uitbrak, znn zes gezin nen dakloos geworden. De brand be- Koningin Elizabeth van Engeland in gezelschap van president Craveiro Lopes van Portugal, die een offi cieel bezoek aan Engeland brengt, en Minister-President Eden bij hun aankomst in het operagebouw, waar een gala-voorstelling ter gelegen heid van het Portugese bezoek werd gegeven. gon in de bovenverdieping van een Duplcxwoning, bewoond door dc we duwe Jansen en haar twee kinderen, die toevallig niet thuis waren. Het vuur werd ontdekt door de onder buren. de familie van Huffelen. die een knetterend geluid boven hun hoofden vernamen. Toen men op onderzoek uit ging, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Terwijl buurtbewoners hielpen, het huisraad van de familie Van Huffe len in veiligheid te brengen, sloeg het vuur via de zolder over naar de belen dende percelen, Rossinilaan 10 en 14 De brandweer heeft met tien stralen een hardnekkige stryd tegen het vuur gestreden. De bovenverdieping van het perceel, waarin de brand ontstond, brandde geheel uit. De boven verdiepin gen van de percelen Rossinilaan 10 en 14 kregen eveneens ernstige schade, ter- wyi de drie beneden verdiepingen zwaar te lijden hadden door waterschade. Het heeft ongetwyfcld veel van Uw geduld gevergd, geruime tyd te moeten wachten op de oplossing van het „monsterkrniswoordraadscl", dat wy enige weken geleden als prysvraag publiceerden. Dc lezers vergeven het ons, maar het nazien van 2354 oplossingen, waarvan vele voorzien van korte of breedvoerige commentaren, kost nu eenmaal tyd, moeite en minstens zoveel geduld als U hebt moeten oefenen. Maar nu is het dan zover. Elders in dit blad publiceren wy de volledige oplossing, voorzien van enige dichterlyke commentaren. Op deze plaats beperken wy ons tot het vermeiden van de pryswinnaars. Eerste prijs f. 50. Mevr. F. v. d. WALLEAIKENS, Wasstraat 37, Leiden. Tweede prijs f. 40. Mevr. W. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK—HAUER. Zoeterwoudseweg 122, Leiden. Derde prijs f. 30. W. KASLANDER, Rijnmond 23, Katwyk aan Zee. Vierde prijs f. 20. A. BOGAARDS, Nassaulaan IIC, Oegstgeest. Zes prijzen van f. 10. Brugwachters Blauwpoortsbrug. Leiden. L. v. d. MEEL, Stationsweg 39, Leiden. W. KLEIS, Da Costastraat 103. Leiden. I". F. SMIT. Havenkade 5. Leiden. ADR. VAN OOY Jr.. Breestraat 39. Leiden. A. H. HOOTER. Van Hoetzelaerstraat 26, Alpben. Tien prijzen van f. 5. B. FELïSEL, Lecuwerikstraat 4. Leiden. Dr D. VAN BEKKUM, Mariënpoelstraat 23A, Lelden Mej. M. J BLOMMENDAAL. Joh. de Wittstraat 41. Lelden. G. L F. VAN KINSCHOT. Witte Rozenstraat 20, Leiden Mevr A. G. M Bremmer. Beestenmarkt 6. Leiden Mevr. LKRANTZ—SANTMAN. Hofdyck 41, Oegstgeest. M. v. d. LOO, Bootstraat 13. Boskoop. A. B. DORSMAN, Dorpsstraat 210. Uazerswoude. M. BREDERODE, Jan Kloosstraat 11, Noordwijk. A. L. DE JONG, Voorstraat 66, Katwyk aan Zee. Voorts kenden wy extra-pryzen van f. 5.— toe voor bijzondere inzen dingen, en wel aan: A. J. P. FLEUR. KapteUnstraat 3 te Leiden. I' H. JUNG, Melchior Treublaan 25 te Leiden k c. PLANJE-GBOOTVKLDT. Leuvenstraat 49 te Leiden. C. dc Groot, I csselschadcstraat 10 te Leiden. Mej. C. M. DE HAAS. Regentesselaan 37 te Oegstgeest. IL DE WILDE. Breestraat 93 te Leiden. J. J. PLANJF.R. Korte Mare 28 te Leiden. Do pryzen worden de winnaressen en winnaars toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1