WERELD-COMPETITIE Goud en deviezen tegenwaarde van onze bankbiljetten Afscheid nemen van Moskou gaat niet met weemoed gepaard Provinciaal verkeer stelt steeds hogere eisen aan wegen 94ste Jaargang Zaterdag 29 October 1955 Derde Blad No. 28665 (Ingec. Med.-Adv.) voor het jonge meisje Welk meisje (tussen 17 en 22 jaar) kan gelden als het meest karakteristieke type van de Nederlandse jonge vrouw Op Initiatief van het toonaangeven de Franse damesweekblad ELLE gaat men in 21 landen een „schoon heidskoningin" kiezen, waarbij niet het uiterlijk als maatstaf geldt, maar de karakter-eigenschappen, de kijk van het meisje op de mensen en op de wereld en haar verwachtingen van de toekomst. ELLE heeft zich daartoe gewend tot de redacties van de voornaamste wouwenbladen in de betrokken landen. Vanzelfsprekend is voor Nederland de uitnodiging ooi aan dit inter nationale concours mee te doen, gericht aan L1BELLE! Aan deze unieke competitie zQn prachtige prgzen verbonden. De HOOFDPRIJS wordt een verblijf van VEERTIEN DAGEN IN PARIJS. Tien andere winnaressen krjjgen ieder EEN WAARDEBON ter grootte van HONDERD GULDEN. Alle nadere bijzonderheden over dit wereld-omvattende tournool vindt U in LIBELLE van 12 November a.s. Een abonnement op Libelle biedt U de zekerheid, dat niets hiervan U ontgaat! Libelle - Nassaupleln 7 - Haarlem. Zachte winter? Deze winter zal volgens een voorspel ling van prof. A. Baur uit Bad Homburg (lVest-Duitsland) niet koud worden. De professor, die zich specialiseert op het gebied van weervoorspelling over lange perioden, heeft gezegd, dat deze zomer een toenemende actviteit van zonnevlek ken is waargenomen. Dit betekent, dat de winter zacht zal zijn. NIEUWE CHEF-STAF 7 DECEMBER-DIVISIE. Kolonel C. J. Vermeulen is met in gang van 1 November benoemd tot chef van de staf van de 7 December-divisie te Arnhem. Kolonel Vermeulen was te voren garnizoenscommandant van Arn hem, tevens territoriaal commandant Ussel-Zuid. Deze beide functies zijn overgedragen aan luit.kol. W. T. Schnerr. (Van onze parlementaire redacteur) De bankbiljetten, die de Ned. Bank uitgeeft, moesten van 1864 tot 1914 voor 40 gedekt zijn door goud en zilver. Van 1914 tot 1929 bedroeg het dekkingspercentage 20 en van 1929 tot 1 Juli 1943 weer 40. Na de oorlog is geen dekkingsvoorschrift voor de ver plichtingen van de Ned. Bank meer vastgesteld, maar in de Bankwct van 1948 is daartoe wel de mogelijkheid geopend. Thans heeft minister v. d. Kieft weer (nader uit te werken) dekkingsvoor schriften in een wetsontwerp vastgelegd voor het gezamenlijk bedrag der om- Sfeer van een politiestaat r Merkwaardige bezoeken en een avond „uit" Het is niet met weemoed, dat ik afscheid neem van Moskou. Daarvoor is de kilheid in deze millioenenstad te tastbaar geweest en heeft de straffe disci pline, welke de basis vormt voor elke dictatuur, zich te sterk aan mij geopen baard. Er is niets, dat mij aan dit hart van de Sovjet-Unie bindt. Van mijn plaats af in het vliegtuig, dat mij naar Kiew zal brengen, werp ik een laatste blik op dit machtige politieke wereldcentrum. Tegen de laag hangende wolken weerkaatst zich het licht van de straten. Een geel, rossig schijnsel kleurt de cumulus wolken. Trots prijken de enorme rode sterren boven de torens van het Kremlin. V Haar doordringend licht blijft mijn oog boeien. Tientallen jaren lang al hebben ontelbare Sovjetburgers er naar gekeken, zoals ik nu. Zij hebben erin moeten zien het symbool van geluk, dat de Sovjet-staat voor een ieder van hen, sinds de bloedige Octoberrevolutie, thans 38 jaar geleden, in uitzicht heeft gesteld. Ik kan in deze sterren niet meer ontdekken dan symbolen, die de macht tot uitdrukking moeten brengen van mannen, die op weinig scrupuleuze wijze met de levens omspringen van millioenen. Hoevelen, die slachtoffer werden van de berucht geworden zuiveringsacties, zullen in hun radeloosheid een laatste hoop gevestigd hebben op die fel gloei ende sterren, die boven het Kremlin straalden? Zij waren toch de symbolen van het geluk, dat eens moest komen?.. Maar het Kremlin kende geen genade! De sphinxachtige glimlach der Sovjet machthebbers. sinds de Geneefse con ferentie, heeft de vrije wereld verheugd, doch haar wantrouwen niet weggeno men. Die minder strakke trekken in het gezicht van het Kremlin van vandaag hebben op de Sovjet-burgers zeker nog geen indruk kunnen maken. Want de gezichten van de Moskovieten speciaal, zijn strak en onbewogen gebleven; de zorgen voor het leven van alle dag kan men er van af .scheppen". Als in een gesprek de namen worden genoemd van hen, die in de Sovjet-Unie de macht vormen, dan geschiedt zulks niet alleen met eerbied, doch ook met een merkbare vrees, die voortspruit uit de omstandigheid, dat men nooit met zekerheid kan zeggen, wie van de ge noemden nog tot de categorie „persona grata" behoren. Als ik ergens de sfeer van de politie-staat heb gevoeld, dan is dat wel in de stad, waarvan ik nu. al vliegende naar Kiew, steeds meer ver wijderd raak. HET zware gedreun der twee moto ren de Russische vliegtuigen kennen geen drukcabines maakt de passagiers slaperig. In die sluimer toestand roep ik in mijn herinnering enkele indrukken terug, welke het be zoek aan Moskou toch zo interessant maakten en waarover ik nog niet heb geschreven. Dan zie ik weer terug die Fröbelschool, ln een van de buitenwijken. Als „Intou- rist" de vreemdeling iets laat zien, dan kan men er staat op maken, dat het ge toonde tot het béste van het béste be hoort. Dat gold zeker ook voor deze kleuterinrichting. De begroeting van de hoofdonderwijzers was vriendelijk. Aan vankelijk meende ik terecht te zijn ge komen in een kinderziekenhuis, omdat alle personeelsleden gekleed waren in witte jassen. Het dragen van witte jas sen. die vanachter met bandjes worden vastgeknoopt, is echter een voorschrift, dat ook voor bezoekers geldt. Zo diende ook ik mij in zo'n witte schort te hul len. Buiten liepen kinderen met leuke snuitjes. ZU waren behoorlijk gekleed, een enkel joch met een uniformpet op. Nu moet men zich over die jeugdunifor- men niet al te zeer verbazen. Leerlingen van de lagere school dragen al in de eerste klas een tuniek, versierd met speldjes van de een of andere jeugd- of sportorganisatie, een lange broek en een platte uniformpet op het hoofd. Alles is gemaakt van een lichtgrijze stof. Het stropdasje is in de nationale kleur ge houden. t.w. rood. De kleine Iwans zien er soms potsierlijk in hun uniforme kle dij uit. Schoolmeisjes dragen bruine reform jurkjes met witte kraagjes en ook een rood dasje om de hals. Kinderen in uniform, die later uni forme volwassenen moeten worden! HET Fröbelschooltje was onderge bracht in een niet bijster nieuw gebouw. Het geheel maakte een nogal sombere indruk en de lucht die binnen de muren hing, deed aan die van een slecht geventileerde kelder denken. Ondanks het sjofele karakter van het meubilair werd ik toch getroffen door de properheid in alle vertrekken Het uitgestalde speelgoed vreemdelingen krijg je niet altijd op bezoek, dus laat zien. wat er te zien is! was vrij pri mitief. De kinderen sliepen ook in het schooltje, in eenvoudige ijzeren ledi- kantjes. waarover keurig eigen gehaakte spreien lagen. Omdat vader en moeder moeten werken, om het hoofd boven water te kunnen houden, kunnen de kleuters niet thuis gaan slapen. De ouders be talen voor de Staatszorg hunner na komelingen 10% van hun beider in komen. De Staat voedt de spruiten op. zorgt voor hun maaltijden, trekt ze op hun zevende jaar een uniform aan en door drenkt ze in de beginselen van Lenin en Stalin. In het kleuterschooltje was men niet karig geweest met het aanbrengen van citaten uit de vele speeches der twee mannen. Daar de kleine Rusjes nog niet konden lezen en schrijven, neem ik aan. dat de gedenkwaardige woor den van Lenin en Stalin op de muren van het schooltje zijn aangebracht, met het doel om het personeel een geestelijk houvast tc geven. Was het gekooide eekhoorntje in een der vertrekken, dat binnen zijn afrastering van gaas. in een tredmo lentje moest lopen, misschien ook als een symbool bedoeld? EEN ander beeld van Moskou komt my voor de geest. Het staat in verband met de zo befaamde ge neeskundige inrichtingen, die deze mil lioenenstad telt. Een ongemak aan mijn mond maakte het noodzakelijk om de hulp van "n tandarts in te roepen. Ik gaf er de voorkeur aan deze medicus zelf te gaan opzoeken. „Intourist" achtte het Geen verlangen om nog eens terug te gaan naar de hoofdstad der Sovjet-Unie, heeft onze spe ciale verslaggever. Tijdens zijn vliegtocht naar de Oekraïne, waar eerst Kiew wordt bezocht, overdacht hij nog eens datgene, wat hem tijdens zijn oponthoud in Moskou frappeerde. Dat warert bezoeken aan een kleu terschool, aan twee klinieken en aan het chique restaurant Sovjetskaja veiliger mij naar een ziekeninrlchting te verwijzen en mijn komst in de cen trale polikliniek telefonisch te annon ceren. Het vinden van het telefoonnum mer had nogal wat voeten in de aarde. De „Intourist"-man beschikte niet over een telefoonboek. Dit gemis aan een zo nuttig document, heb ik meer gecon stateerd. Toen na veel „passiba's (dank u wel), „dada's" (ja) en „daswidanja's (totziens) de zaak voor elkaar was, reed ik, in een niet door mij bestelde taxi, Dringend behoefte aan meer rijwielpaden Tijdens de wegverkeersdag van de Hiermede zullen in de naaste toekomst KN A C. werd een aantal referaten ge- j grote bedragen gemoeid zijn, nog meer houden. dan nu al het geval is. In dit verband Over de ontwikkeling van wegen en j wees spreker op de financiële moeilijk- verkeer in de naaste toekomst, gezien heden die zowel rijk en provincie onder in provinciaal licht, sprak mr H. Linthorst Homan, Commissaris der Ko ningin der provincie Friesland. In de provincies bestaat, aldus spreker, in het algemeen een bevredigend inzicht in de hoofdzaak en het grote nut van een zo modern mogelijk Rijkswegennet. In ver schillende provincies is blijkens verkeers tellingen op de binnenwegen dus niet op de Rijkswegen het verkeer in de afgelopen 7 jaar ruim verdubbeld: van zelfsprekend met pieken op de drukke wegen. Verwacht wordt, dat deze ontwik keling in de toekomst zal voortgaan. In dustrialisatie. de mechanisatie vanland- bouwtransport en het stijgende perso nenvervoer per autobus stellen hoge eisen aan het Wegennet. De consequenties van de steeds zwaarder wordende autobussen en vrachtwagens zijn voor tal van wegen en kunstwerken duidelijk. Deze im mers zijn krachtens de vroegere op zet, geenszins op deze verkeerstoene- ming berekend. Door de opvallend toe nemende beweeglijkheid van alle lagen der bevolking stijgt niet alleen de fre quentie van het autoverkeer op het platteland sterk, maar niet minder het rijwielverkeer.w .o. de bromfiets. Mede gezien de toenemende verkeersonvei ligheid en de nu eenmaal vigerende jacht naar tempoverhoging, zo zeide mr Linthorst Homan, ontslaat drin gend behoefte aan meer rijwielpaden. BU grondaankoop voor a.s. wegverbe- teringen werd en wordt meestal uit geld gebrek vaak onvoldoende rekening ge houden met deze noodzakelijke aanleg. vinden bli de wegenaanleg. De lagere overheidsorganen hebben met de groot ste moeilijkheden te kampen. In dit verband zelde h(j te hopen, dat waar de kosten van wegverbetering per kilometer sinds de oorlog tot het 4 a 5-voudige zijn opgelopen, het pro vinciale aandeel uit de opbrengst der motorrijtuigenbelasting, dat thans slechts het tweevoud van het vooroor logse aandeel bedraagt, aanzienlijk zal worden verhoogd. Het verkeersfonds moet hiervoor worden aangesproken. Spreker besloot met erop te wijzen, dat men ..in de provincie" ervan over tuigd is. dat de zorg voor de wegen moet blijven behoren tot een van de primaire verantwoordelijkheden van alle bestuurs organen. Geschenk voor P. v. d. A. Tegelijk met de P. v d. A. jubileren volgend jaar vele tienduizenden leden: zij zijn, van de oprichting af. 10 jaar lid van deze partij. Deze leden willen een geschenk geven aan hun partij, nl. het „Gulden Boek". Er is daartoe een commissie gevormd onder voorzit terschap van prof. dr W. Banning. De bedoeling is, dat allen, die 10 jaar lid zijn van de P. v. d. A., htm handte kening zetten in een album, dat het Partijbestuur op het Jubileumcongres zal worden aangeboden. Van hieruit wordt de uitgestrekte I gebouw, waar de Opperste Sovjet Sovjet-Unie geregeerd4Het hel witte] zijn vergaderingen houdt. naar de kliniek. Zij lag ln wat wij zou den noemen, volksbuurt. Het gebouw maakte, wat het uiterlijk betrof, de in druk een brand te hebben overleefd. Het inteneur was sober, maar netjes. Men mag een kliniek niet met over jas aan betreden. Ik gaf haar dus af aan de vestiaire bij de ingang. Over cliëntèie had deze ziekeninrichting zieker niet te klagen. Het witgejaste personeel bestond vrijwel uitsluitend uit vrouwen. De vriendelijkheid, waarmee ik werd ontvangen, was boven alle lof verheven. Doch nadat vijf vrouwen in een be nauwd vertrek mijn mond van alle kan ten hadden geïnspecterd. was de con clusie. dat ik niet op het juiste adres verzeild was geraakt. Een allerbeminne lijkst verpleegstertje leidde mij weer naar bulten en gaf mij weer over aan de taxi-chauffeur, die zij omstandig n- strueerde. DE tweede kliniek was bepaald goor. In slecht verlichte gangen zocht lk mijn weg naar kamer 5, zoals mij door een vrouwelijke portier was opgegeven. De vele wachtenden op de gang maak ten geen enkel bezwaar tegen het ver lenen van voorrang. Ik arriveerde in een vertrek van tien bij tien meter. Daarin stonden acht tandartsenstoelen, zó dicht op elkaar, dat lk enige gymnastische toeren moest verrichten om er in één te kunnen plaats nemen. Ook hier uitsluitend vrouwelijke doktoren, van wie enkelen zeker al ge ruime tijd aanspraak op Staatspensioen konden doen gelden. Twee kleine, van dubbele ruiten voorziene ramen gaven uitzicht op een binnenplaatsje. Drie vrouwen waren daar bezig met het met selen van een muur. De contróle van mijn mond geschiedde ook nu weer uiterst minutieus. Met alle waardering, welke lk daarvoor hoopte ik op een zo snel mogelijk verloop van deze inspectie, omdat het zitten vlak naast een man. die ontdaan moest worden van een tand, nu niet bepaald een pretje is. De zenuwbehandeling van een kies van mijn lui ker buur vrouw wekte reacties bij het slachtoffer, welke mij eveneens sterk naar de buitenlucht deden terugverlan gen. De beleefdheid, welwillendheid en be langstelling voor mij. van de zijde der vrouwelijke tandartsen praevaJeerden boven de zorg voor de man met de zieke tand en boven die voor de juffrouw met de ontstoken zenuw. ZIJ staakten voor een wijle hun bezigheden, namen met interesse kennis van mijn „geval" en lieten zich daarbij niet storen door het zwakke gekreun van mijn buurvrouw en buurman. Persoonlijk ben ik zeer tevreden over de mij gratis geboden hulp in de kliniek. De inrichting van de twee klinieken, welke lk bezocht viel mij echter bar tegen. Daarmede wil en kan ik natuur lijk niet zeggen, dat Moskou niet over moderner geoutilleerde ziekeninrichtin- gen beschikt. EEN laatste indruk uit de hoofdstad der Sovjet-Unie. Ik wilde een glas wodka gaan drinken in het chi que restaurant .Sovjetskaja". behoren de bij het hotel van dezelfde naam. waar ook Adenauer logeerde. De zaal was tot de laatste plaats bezet, een op merkelijk feit, wanneer men weet, dat de toegangsprijs f.20— bedraagt. Het Eu bliek bestond voornamelijk uit be- oorlijk geklede jongelui. Het militaire element was sterk vertegenwoordigd. De overige bezoekers, die zich wodka, bier en spijzen goed lieten smaken, be- ïoorden niet tot de categorie arbeiders. Haastige bewoners van een stad. waar hard wordt gewerkt. Ik had zo 't idee, dat zij hun dagelijkse werkzaamheden verrichtten op depar tementen of ln een der talrijke partü- bureaux. Deze vrouwen veegden althans niet overdag de straat, metselden geen muren en werkten niet in fabrieken of ateliers De mannen, nonchalant ge kleed en luidruchtig in hun gedragingen maakten de indruk, niet in de schaduw zijde van het Sovjetregiem te staan. Een uit zes-en-twintig man bestaande ban ei. speelde Engelse en Amerikaanse tophits uit de dertiger jaren, zo door dringend en hard, dat het geen genoegen was om er naar te luisteren. ER werd volop gegeten, gedronken en gedanst. Daar tussendoor kreeg men enkele variéténummers ge presenteerd. Wil u prijzen: wodka f. 3.60 per glaasje, een fles inlandse wijn plm. f. 30.een Franse Cognac f. 32,tot f. 34.— per glas. een fles bier f. 8.— en een licht soupertje zo ongeveer f.27. Een avondje uitgaan in „Sovjets kaja" is duur. maar interessant. Het toonde een bijzonder facet van Mos kou, de stad waarnaar ik niet terug verlang. Dekkingspercentage 94 Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de Invoer in September 1955 f1061 mlllloen (vm. f936 millioen), ter wijl voor een waarde van f 1.000 millioen (v.m f 810 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 94 (v.m. 87) lopende bankbiljetten, bank-assignaties en door de Ncd. Bank verleende credie- ten. Volgens het wetsontwerp kan wor den bepaald dat de Bank tegenover die verplichtingen een zeker percentage «men overweegt weer 40%) goud en de viezen moet aanhouden. Een deel van de Tweede Kamer was gisteren blijkens de redevoeringen van de heren v Leeuwen «VVD) en Hofstra (PvdA) helemaal met overtuigd van de noodzaak of wenselijkheid weer dek kingsvoorschriften uit te vaardigen. Zolang de gulden gezond is. dank zij een degelijk financieel beleid, zijn de dekkingsvoorschriften overbodig en zo dra zij betekenis zouden kunnen krij gen. zal het dekkingspercentage toch worden verlaagd. Minister v. d. Kieft was echter van mening dat in ons geldsystecm het signaal voor het naderen van een ge vaarlijke uitbreiding van de geldhoe- vceihcid door het uitgeven van bank biljetten cn het verlenen van credie- tcn. niet kan worden gemist. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen en met aantekening dat de heer Van Leeuwen geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. De heer Hofstra was niet enthousiast voor het wets ontwerp, maar hij wilde toch niet tegenstemmen. Pensioenregelingen In een korte discussie heeft de Kamer besloten het personeel in vaste dienst van de N.V. Nederlandse Machinefabriek „Artillerie-Inrichtingen" onder de wer king van de Pensioenwet 1922 te bren gen. Voorts werd met algemene stem men het wetsontwerp aangenomen vol gens hetwelk voor onderofficieren-capi- tulanten de tijd gedurende de Duitse bezetting wordt beschouwd als pensioen- geldige diensttijd, ofschoon aan hen in die tijd groot verlof werd verleend Met alleen de stemmen van de Com munisten tegen werd tenslotte het voorstel aangenomen om aan de ge meenten over de jaren 1951 tot en met 1954 uit de Rijksschatkist bijdragen te verlenen ter tegemoetkoming in de kos ten voor de Bescherming Bevolking. Minister Beel verklaarde dat de rege ring met belangstelling de besprekingen te Genève volgt, maar daaruit niet het optimisme kan peuren van de heer Gortzak om de organisatie Bescherming Bevolking nu maar op te heffen. Aakoop „Sorghviiet" goedgekeurd Evenals regeling Stichtingen (Van onze parlementaire redacteur» De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 56 tegen 11 stemmen het Wetsont werp aangenomen tot aankoop van een deel van het landgoed „Sorghviiet" in Den Haag. waarschijnlijk met de bedoe ling op die plaats mettertijd een nieuw Koninklijk Paleis te bouwen. Tegen stemden 10 leden van de KVP, o.w. prof Romme, en de heer Schmal van de CHU. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 55 tegen 12 stemmen t-veneens de wettelijke regeling van de Stichtingen aangenomen. Alleen de WD. de CPN, de heer Schmal (CHU), Van Rljckevors- sel (KVP) en Van der Zaal (AR), stem den tegen, omdat de overheidsstichtin- gen buiten de wettelijke regeling wor den gehouden. Het amendement van de heer Van Rijckevorssel om in de wet vast te leg gen dat binnen vijf jaren een aparte wettelijke regeling moet worden getrof fen voor overheidsstichtingen. werd in getrokken nadat minister Donker had verklaard dat de regering zelf de kwes tie zo urgent acht. dat zij zioh voorstelt deze binnen 5 jaar in een nieuwe wet geving tot oplossing te brengen. Maar nu gevangenisstraf voor wachtmeester GEEN NOODWEEREXCES De Rechtbank te Utrecht beeft een 37-jarige wachtmeester der Rijkspoli tie veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand, wegens mishandeling, terwijl het feit de dood tengevolge had. Volgens de tenlastelegging heeft hij op 31 Juli van het vorig Jaar op een tentoonstellingsterrein te Vinkevcen de 22-jarige K. van der Vliet met een gum mistok op het hoofd geslagen, toen deze protesteerde tegen het bevel van de politie om het tentoonstellingsterrein te verlaten. V. d. V. is daags na het inci dent aan een schedelbreuk en een sche delbloeding gestorven. De Officier van Justitie te Utrecht, mr W. H Overbeek had een geldboete van f. 100.— of 20 dagen geëist. De Rechtbank heeft in haar vonnis overwogen dat geen sprake kon zün van noodweerexces. De wachtmeester was in staat de jongeman 12 meter voor zich uit te drijven. Ter zitting is gebleken, dat de wachtmeester van zijn gummistok gebruik maakte toen v. d. V. overeind krabbelde. De Recht bank vindt dat verdachte bij het han teren van zijn gummistok or rekening mee had moeten houden dat ook het hoofd van v. d. V. geraakt zou kun nen worden. De door verdachte aangevoerde be dreiging acht de Rechtbank eveneens niet houdbaar, omdat verdachte na het slaan van het slachtoffer zich tot het publiek had gewend met de mededeling „Wie volgt De Rechtbank acht een beroep op noodweer niet gegrond en noemde het misdrijf van mishandeling door ver dachte gepleegd strafbaar De wachtmeester heeft inmiddels ho ger beroep aangetekend. Hij zal later voor het Gerechtshof te Amsterdam te recht staan. Legeroefening werd niet voortijdig afgebroken, zegt de LVD De Legervoorl iohtlngsdienst meldt over de oefening Dzjemghis Khan het vol gende: .De oefening van twee Nederlandse tankbataljons die op 25. 26 en 27 Octo ber is gehouden in de omgeving van Paderbom, is niet voor-tijdig afgebro ken, maar volgens het tevoren uitgege ven bevel voltooid. De door de Nederlandse onderdelen bij dew oefening aangebrachte schade is nog niet nauwkeurig vastgesteld, maar zal naar verwachting ver beneden het bedrag blijven van één millioen Duitse mark".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11