LEIDSCH DAGBLAD Het Koninklijk Statenzitting Paar bij plechtige te Paramaribo WEERBERICHT Moskou tracht Oost-Duitsland aan „bewijs van goed gedrag" te helpen De Russen hopen tevens vrije verkiezingen in Duitsland te kunnen ontlopen Ernstige incidenten aan Israels grenzen met Egypte en Syrië 94ste Jaargang VRIJDAG 28 OCTOBER 1955 No. 28664 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kranslegging bij het Monument Duizenden in bewondering voor triomftocht Na de aankomst van het Koninklijk Paar door een erehaag van ongeveer 500 padvinders van de verschillende groepen begaven Koningin Juliana en Prins Bernhard zich gisteren in de calèche naar het Gouvernementshuis, waar de echtgenote van de Gouverneur, mevrouw Klaasesz, haar hoge gasten wel kom heette. (De gisteren door ons gepubliceerde foto „Gouvernementshuis" was niet hèt Gouvernementshuis, maar een Gouvernementshuis, n.l. het admi nistratiegebouw van Financiën (Red. L.D.) Vermoedelijk was iedereen, die zijn huis kon verlaten deze middag op het grote veld voor het imposante paleis van de Gouverneur aanwezig. Zó leek het tenminste wel en het gejuich dat van alle kanten opklonk moet Koningin en Prins wel overtuigd hebben van de aanhankelijkheid der Surinamers aan het Oranjehuis. Koningin en Prins kwamen nog even op het balcon, waarbij zij opnieuw door tallozen werden toegejuicht. Drukbezochte receptie De avond van deze aankomstdag werd besloten met een grandiose receptie in de audiëntiezaal van het Gouvernements huis. Honderden genodigden waren hier bijeen en verspreidden zich over de zaal, de ruime achtergalerij en de heerlijke, bijzonder fraai verlichte tuin achter het Paleis, die, nu de avondkoelte de hitte van de dag had vervangen, bijzonder aanlokkelijk was. Koningin en Prins be wogen zich tussen de gasten. Voor men het wist, was het 11 uur, het tijdstip, waarop Koningin Juliana en Prins Bernhard zich terugtrokken. Maar in Paramaribo, waar men zeer verheugd was het Vorstelijk Paar op bezoek te hebben, duurde op tal van plaatsen de feestvreugde nog vele i voort! Sprookjesrit De ochtend van de tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Suriname begon met een sprookjesachtige tocht in de crèmekleurige calèche door Para maribo. Het vermoedelijk uit het begin van de 18e eeuw stammende Gouver nementshuis, dat in 1840 aanmerkelijk werd vergroot, vormde met zijn brede oprijlaan en overdekte ingang een prach tige achtergrond voor het elegante voer tuig en de zes zwarte paarden, toen rond kwart over acht plaatselijke tijd (12.45 uur Ned. tijd) de stoet stond op gesteld om de Koningin en Prins Bernhard gelegenheid te geven in stappen. Stapvoets ging het door drommen mensen, die met bewon dering de waarlijk Koninklijke stoet aanschouwden en niet moe konden wor den vanhet wuiven en juichen, naar het monument voor de gevallenen op het Gouvernementsplein. Plechtigheid bij Monument Dit Monument werd na de tweede wereldoorlog opgericht ter nagedachte nis aan de Surmamers, die in de oorlog omkwamen. Deputaties van de Konink lijke Landmacht, oud-strijders en Ko- rea-vrijwilligers met de Militaire Kapel waren met tal van autoriteiten bij het Monument verzameld, toen de Koningin en de Prins, die gekleed was in gene raalsuniform, aankwamen. De caleche hield stil en terwyl de Kapel zacht het Surinaamse volkslied speelde, traden HM. en ZK.H. naar voren om een grote krans aan de voet van het Monument te leggen en daarmede hulde te brengen aan de vele Surinamers, die in de pe riode 1940—1945 voor het Koninkrijk hun leven offerden. Militair gedood op Cyprus Een korporaal van het eerste bataljon Royal Scots", die Woensdag j.L in het dorp Kissonerga op Cyprus door een handgranaat werd gewond, is Donder dag in een ziekenhuis van Nicosia over leden. Dit is de eerste Britse militair, die door een aanslag van Cyprische ver zetslieden is gedood. Er zijn Donderdag te Limassol na wanordelijkheden, waarbij onder meer een bevoorradingsvrachtauto van de Britse marine in brand werd gestoken, zes personen gearresteerd. Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 29 OCTOBER Zon op: 7.29 uur; onder: 17.21 uur. Maan op: 16.07 uur: onder: 5.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.26 en 13.48 u. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Statenvergadering Deze plechtigheid betekende het be gin van een officiële rijtoer, die naar het gebouw van de Staten voerde. Ruim een half uur duurde deze ware zegetocht door de binnenstad van Pa ramaribo, die zijn hoogtepunt vond in een plechtigheid in het gebouw van de volksvertegenwoordiging, die uniek is In de geschiedenis van Suriname. De calèche stond stil bij het Departe ment van Algemene Zaken, waar de Koningin en de Prins het rijtuig verlie ten om zich, omgeven door het gevolg en de leden van de Commissie van Ont vangst, naar de Staten-zaal te begeven. Een erewacht met vaandelwacht en mi litaire kapel stonden voor het gebouw opgesteld. In de zaal waren de Statenleden en een 200 tal genodigden, vertegenwoordi gers van alle geledingen van het Suri naamse volk, de handel, de nijverheid, het culturele leven, de geestelijkheid, de rechterlijke macht, de militaire instel lingen, kortom vertegenwoordigers van het gehele openfcgire leven, bijeen. Toen de Koningin, na een plechtige begroeting, haar zetel had ingenomen en alle aanwezigen dit voorbeeld hadden gevolgd, sprak de voorzitter, dr H. L. van Ommeren, een rede uit. Vervolgens nam de Koningin het woord. Öp rustige, duidelijke wijze richt te zij zich tot de Staten. (Voor haar reoe zie men pag. 2). Een spontaan „Leve de Koningin", door de Sta ten voorzitter ingezet en door alle aanwezigen overgenomen, besloot deze plechtigheid. Een plech tige bezegeling van de voortzetting der samenwerking tussen Nederland en Suriname op een basis, die een geheel andere is dan de oude verhouding, waaraan met het aanvaarden van het statuut, definitief een einde is geko men. Het volk van Paramaribo betoonde tijdens de rondrit, die op de plechtig heid in de Statenzaal volgde, haar enthousiasme en vreugde, die van deze rondgang een ware triomftocht maakten! Koninklijke Proclamatie H M. Koningin Juliana heeft gis teren de volgende proclamatie uit gegeven „Ingezetenen van de Nederlandse Antillen. Bij het verlaten van het grondgebied van de Nederlandse Antillen willen mijn echtgenoot en ik U onze oprechte dank uitspreken voor de grootse ontvangst ons be reid en voor uw talloos vele uitin gen van warme genegenheid. Ik ben getroffen door de allerwegen bestaande vaste wil tot bevordering van de geestelijke en materiele welvaart van uw schone eilanden. Moge het U met Gods hulp gege ven zijn uw doelstellingen tot ver dieping van uw geestelijk leven en de verbetering van uw economische en sociale positie, te verwezenlij ken." De proclamatie was gesteld in het Nederlands, het Papiaments en het Engels. Snelheidsbeperking voor bromfietsen Niet sneller meer dan veertig kilometer De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft vanochtend in zjjn openingstoespraak tot de 13e Wegverkeersdag van de KNAC in het Kur- haus te Scheveningen aangekondigd, dat overwogen wordt, de snelheid van bromfietsen, gelijk dat in Duitsland en Frankrijk reeds het geval is, tot 40 km per uur te beperken. De minister zeide contact te hebben opgenomen met het bedrijfsleven in de vorm van het bestuur van de RAI. Daar bij heeft hij een door hem zeer gewaar deerde bereidheid van het bedrijfsleven ontmoet om eigener beweging in pro ductie en import van bromfietsen reke ning te houden met een snelheidsbeper king. Aansluitende hierop wordt ten De- partemente thans bestudeerd, in hoe verre op afdoende wijze door overheids voorschriften aan dit streven steun kan worden gegeven. Daarbij, zo zeide mi nister Algera, zal wellicht een maximum snelheid, welke dan 40 kilometer zou moeten zijn, niet kunnen worden ont beerd. Voorts dient te worden voorko men, dat bromfietsen op de weg worden gebracht, wier vermogen uitgaat boven de door het bedrijfsleven aanva^de snelheidslimiet. De onveiligheid van het verkeer, zo zeide minister Algera, geeft nog steeds reden tot gTote zorg. Van 1953 af tot 1955 nam het autoverkeer in Neder land met ongeveer 30 toe. Dit moet voor ledereen duidelijk zyn: dat het niet mogelijk is ons wegennet in ge lijke mate te verbeteren en uit te brei den, zo zeide de minister. Trouwens, zo vervolgde hij, in alle landen doet zich het verschijnsel voor, dat de we genbouw is achter gebleven bij de ver- keerstocneming. Rust op Sint Maarten Koningin genoot van de zee Tijdens de rustdagen op Sint Maarten heeft Koningin Juliana genoten van het zwemmen in het diepblauwe water van de Caraibisehe zee. Prins Bernhard heeft per boot een vis-tocht gemaakt en ving acht „baracuda's". Woensdag heeft Z K.H. met enkele Curagaose duikers met succes naar kreeften gedoken. Prinses Irene heeft gisteren in Tilburg het monument voor de Brigade ..Prinses Irene" onthuld. De Prinses na de plechtigheid tussen de beeldhouwer E. baron Speyart van Woerden (links), generaal B. R. P. F. Hasselman. chef van het militaire huis van de Koningin en Minister Staf. De conferentie der Grote Vier in Genève (Telefonisch van onze speciale verslaggever in Genève) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier (de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk) zijn gisteren met hun besprekingen in Genève begonnen na een korte begroeting in de hal van het Volkenbondspaleis en een welkomstwoord van de Nederlandse directeur van het V.N.- bureau in Europa, Adriaan Pelt, die secretaris-generaal Dag Hammarskjöld vertegenwoordigde. De eerste zitting heeft ruim vier en een half uur geduurd. Op voorstel van de Fransman Pinay, die de eerste zitting presideerde, werd begonnen met het verzenden van een telegram met goede wensen voor een spoedig herstel naar President Eisenhower. Daarna konden de werkzaamheden beginnen. Besloten werd, dat de problemen betreffende het Nabije en Verre Oosten niet officieel aan de agenda zullen worden toegevoegd. De oorlogsdreiging tussen Israël en zijn buren zal dus wel worden besproken, maar alleen achter de schermen en dus niet in het kader van de officiële conferentie. Wat de Sovjet-Unie eigenlijk wil bereiken op deze bijeenkomst van de Grote Vier, is intussen uit velerlei tekenen en ook uit de woorden van minister Molotof van gisteren wel duidelijk geworden: in de eerste plaats wensen de Russen de Oost-Duitse republiek erkend te zien. Oost-Duitsland moet een Westers bewijs van goed, zedelijk en vooral Democratisch gedrag verwerven, zoals een Franse diplomaat het tekenend uitdrukte! Tenminste zes militairen werden gedood Vijf Egyptische militairen zjjn Donderdagavond gedood en twintig gevan gen genomen bjj een Israëlische aanval op een Egyptisch militair kamp te Ku- tila in de gedemilitariseerde zone van El Toedja, aldus heeft een Israëlische militaire woordvoerder vandaag meegedeeld. Hij zei. dat de aanval werd uit gevoerd als vergelding voor de Egyptische aanval van afgelopen Woensdag op een Israëlische politiepost in het gedemilitariseerde gebied, waarbij een Is raëlische politieman werd gedood en drie werden gewond. Bij de Israëlische aanval van Donderdagavond werden vier Israëlische militairen gewond, aldus de woordvoerder. Aan de Syriseh-Israrllsche grens is het wederom tot een incident gekomen. Volgens een Israëlische woordvoerder zou een Israëlische politieparlouille in een hinderlaag van Syrische militairen zjjn gelopen op gedemilitariseerd gebied. Een Syrische soldaat is waarschijn!jjk gedood. Twee Britse torpedojagers door Israël aangekocht Syrië heeft de drie Westelijke grote mogendheden gewaarschuwd, dat iedere wapenleverantie aan Israël de. vrede in het Midden-Oosten zal vertoren, zo verneemt Reuter van bevoegde zijde in de Syrische hoofdstad, Damascus. In Israëlische marinekringen te Haifa wordt vernomen, dat binnenkort twee door Israël aangekochte Britse torpedo- Jagers in de haven van Haifa zullen aankomen. Israëlische bemanningen staan op het punt naar Groot-Brittan- De Ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika. Frankrijk en Engeland (van links naar rechts) Dulles. Pinay en MacMillan. tijdens voorbesprekingen in Genève. De Israëlische premier. Mosje Sjaret, heeft Donderdag aan journalisten in Geneve verklaard dat het aan de be schaafde wereld is erop toe te zien dat Israël niet opnieuw behoeft te vechten, „wat het zal doen als het daartoe wordt gedwongen". Sjaret heeft zich naar Genève begeven voor besprekingen met de ministers van Buitenlandse Zaken over aangelegen heden betreffende het Midden-Oosten. De premier zei: „Het is mijn taak in ternationale belangstelling te trekken voor de zeer ernstige gevaren die Israël bedreigen, als gevolg van de door Egypte, Israels gezworen vijand, van grote hoeveelheden moderne wapens uit Russische bronnen". „In Parjjs heb ik de Amerikaanse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken ontmoet", zo zei hij. Sjaret besloot met te zeggen dat hij in Genève de ministers Molotof en Pinay zal ontmoeten en ver der hoopt opnieuw besprekingen te kun nen voeren met de Amerikaanse en Britse ministers van Buitenlandse Za ken. Amerika zou bereid zijn wat water in de wijn te doen Tientallen Oost-Duitsers hebben gis teren hun intrek genomen in het hotel .Hegina", dat toevallig vlak naast de verblijfplaats van de West-Duitse mi nister von Brentano en zijn delegatiele den is gelegen! Over de bedoeling van hun komst kan wel moeilijk twijfel bestaan. De richtlij nen van de regeringschefs geven de mi nisters het recht belanghebbende par tijen in hun overleg te betrekken. Molotof zal nu Zeker deze passage aangrijpen om zijn collega's voor te stellen de West- en de Oost-Duitsers, die door Moskou beiden zijn erkend, uit te nodigen hun meningen over de her eniging van hun eigen land aan de vier ministers kenbaar te maken. Langs deze omweg zou Molotof kunnen bereiken, dat het Westen het marionetten-regiem van Pieck en Grotewolil, zo niet volken rechtelijk, dan toch in feite zou erken nen. Dc andere satelliet-regeringen zou den na dat precedent dan later kunnen volgen en daarmede zou de Russische hegemonie in Centraal-Europa definitief gevestigd zijn! Tijd winnen.. Een tweede winstpunt, waar de Rus sen hier op hopen, zal bovendien nog wezen, dat zij daarmede vrije verkiezin gen. die de Westerse mogendheden in heel Duitsland aan een hereniging voor af willen laten gaan. tenminste voorlo pig, zo zelfs niet definitief, zouden kun nen ontlopen. Molotof geprikkeld De Soviet-Russische minister van Buitenlandse Zaken. Molotof. heeft Bisteren ln Genève. dadelnk nadat het Westen een memorandum van viif Da trina's over de Duitse her eniging en de Europese veiligheid had ingediend, protest aangete kend tegen de houding van de Westelijke Drie. Hii vond het on- iuist. dat de Westelijke mogend heden tevoren hun standpunt had den besproken en achtte „onder onsjes" in strijd met de sfeer van wederzijdse goede wil. Tenslotte kondigde hij voor vandaag een eigen memorandum aan. Het is de Russen er ln de eerste plaats om te doen in Duitsland tijd te «innen. Zij speculeren op politieke moeilijkhe den. zodra Adenauer van het toneel zal zijn verdwenen. Moeilijkheden als eco nomische crises, stakingen, onlusten mis schien. waarmede dan natuurlijk in de kaart van het Communisme zou worden gespeeld. Dat is de ontwikkeling, waar op de Sovjet-Russen hopen en die ze met alle middelen wensen te bevorde ren. Daar ligt ook de reden, waarom ze zich met alle kracht tegen de Westerse eisen van onmiddellijke verkiezingen in Duitsland zullen blijven verzetten. Slot op Pag. 2

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1