MAGGI «BOUILLON Bloeiend Kunstleven in Sovjet-Unie Maar of iedereen ervan kan genietenvalt te betwijfelen Aankoop deel landgoed Sorghvliet voor nieuw Koninklijk Paleis? 94ste Jaargang Vrijdag 28 October 1955 Derde Blad No. 28664 (Inga. Med.-Adv.) IV Vanmorgen heb ik bezoek gekregen van een collega van een Russisch cultureel- en sportblad. Hij sprak uitstekend Engels en wist veel van het Neder landse politieke leven af. Aanvankelijk ging het gesprek over koetjes en kalfjes. In de vraag wat ik alzo in de Sovjet-Unie dacht te gaan doen en op welke wijze ik mijn tijd in Moskou wilde besteden, heb ik niets verdachts menen te bespeuren. Als het toch een verkapte controle is geweest, dan is de Rus bij mij niet veel wijzer geworden. Het gesprek ging een bedenkelijke kant uit, toen de interviewer mij in vragen trachtte te suggereren, dat alle landen in W.-Europa, dus ook Neder land, sterk onder invloed staan van een Amerikaanse propaganda, welke er op gericht is, het Westen een verkeerd beeld van de Sovjet-Unie te geven. Ik heb hem geantwoord, dat mocht een dergelijke propaganda dan al bestaan, het geen ik betwijfelde, de vrije mens in het Westen te critisch is ingesteld, om waarheid niet van verdichtsel te kunnen onderscheiden. Zeker een Nederlander. NA bijna veertig jaar is het leven in de Sovjet-Unie nog zeker niet op het niveau gekomen, dat, naar Westerse begrippen, aanvaardbaar kan •worden geacht. Toen ik dat mijn gast vertelde, haalde hij de schouders op en zei: „Misschien heeft U gelyk, maar wij hebben een rotsvast vertrouwen in onze leiders, die er zeker m zullen slagen op den duur voor alle Russen een maat schappij te scheppen, waar het goed is om m te leven. Kameraad Lemn heeft ons de weg gewezen en kameraad Stalin heeft ons op die weg gebracht. We zijn nog met halverwege In dit laatste schuilt een openlijke er kenning. dat er nog héél, héél veel in de Sovjet-Unie verbeterd moet worden. Deze erkenning deed mij meer deugd, dan de opmerkmg van mijn Russische collega, die, toen ik hem wees op de ui terst zware arbeid, welke de vrouwen in Rusland moeten verrichten, zei: „U ziet dat verkeerd, onze vrouwen werken nu eenmaal graag OP het gebied van sommige kunst manifestaties kan de Sovjet-Unie moeilijk worden overtroffen. Nim mer heb ik zulke voortreffelijke voorstel lingen gezien, als in het Bolsjoi-theater te Moskou en in het filiaal ervan. Terecht genieten de gezelschappen, welke in deze twee kunsttempels optre den wereldvermaardheid. Het Bolsjoi- theater is gelegen aan het voornaamste plein van Moskou, het Swerdlofplem. Een monumentaal gebouw. De acht enorme zuilen aan de voorkant gaven het geheel het aanzien van een Griekse tempel. Is de entree al imponerend, in drukwekkend echter ook is de enorme zaal zelf. Ik had een plaats gekregen in een der zijloges en kon zodoende een uitstekende biik werpen op de rijk geornamenteerde loge, die is aangebracht in het midden van de eerste verdieping. Zij is bestemd voor de Sovjet-leiders en hun eregasten. Boven de loge is een soort baldakijn ge- Of zij vanavond de voorstelling zullen bijwonen in het Bolsjoi- theater is een vraag. De ingang van dit cultureel centrum is monumentaal bouwd, terwijl ter weerszijden de vlag gen hangen van de Sovjet-Unie. Heeft men gasten, zoals vanavond de Canade se minister van Buitenlandse Zaken Pearson, die door Molotof wordt bmnen- geleid en uitbundig door de aanwezigen wordt begroet, dan hangen naast de Sov jet-vlaggen die van het land. waaruit de gast afkomstig is. Vijf balcons boven el kaar. Het overdadige verguldsel, waar mede deze balcons zijn versierd, contras teert op bekoorlijke wijze met het. diep rood der pluche gordijnen. Dit geheel is van een adembenemende, voorname pracht. Het zitten in de zaal van het Bolsjoi-theater is een feest op zichzelf. DE mensen, die de zaal vullen, ver tegenwoordigen alle raugen en standen. Op wat wij noemen het schellinkje zit met alleen de minder ka pitaalkrachtige. In de loge naast my - ik betaalde voor myn plaats ongeveer f. 27 - zat, naar het uiterlijk te zien al thans een arbeider met zijn vrouw, ter wijl op de goedkopere rangen mensen waren gezeten, die wat hun kleding be treft. zeker gerekend kunnen worden tot de beter gesitueerden. Neen, in de theaters geldt zeker geen rang- of standsverschil: een dergelijke differen tiatie heb ik wel ergens anders kunnen bespeuren. Direct wordt mijn oog ge troffen door het embleem, dat boven het toneel is aangebracht. Het is een we reldbol. die schuil gaat achter een sikkel en hamer, geflankeerd door vlaggen en bazinnen. Ik herken dit embleem uit de tijd. toen de wereldrevolutie door de Sovjet-Russische machthebbers nog openlijk werd gepredikt. Nu die „Komintern-ideologie", vooral in de na-oorlogse jaren, om tactische Onze speciale verslaggever, die een reis door de Sovjet-Unie maakte, vertelt in dit artikel het een en ander over een hem af genomen interview. Het niet tot een positief resultaat leidend vraaggesprek had tot doel - althans van de kant van de interviewer - om duidelijk te stellen, dat door de Amerikaan se propaganda, ook de Neder- lander zich van de Sovjet-Unie geen onbevooroordeeld beeld kan vormen. Enthousiast is onze verslaggever over voorstellingen in het Bolsjoi-theater en zijn filiaal. redenen, naar de achtergrond is ge drongen, doet dit embleem ietwat vreemd aan. Buiten de theaters heb ik het nergens meer ontdekt. HET publiek in de zaal is over het algemeen goed gekleed. Avondkle ding wordt niet gedragen. De da mes wagen het binnen de veilige theater muren, hun lippen wat rood te verven; twee vrouwen ontdek ik, die de nagels hebben geverfd. Als ik zeg, dat „men" goed is gekleed, dan houdt dit in, dat het toilet der dames en het costuum der heren beter verzorgd is, dan wat men op straat pleegt te zien. De kwaliteit der gedragen stoffen van de theaterbezoe kers is evenwel naar onze begrippen in ferieur. Maar voor een critische beoordebng daarvoor ben ik vanavond niet naar het Bolsjoi-theater getogen. Ik wilde het ballet „Don Quichotte" zien, waarvoor L. Min kus de muziek schreef Het werd een fantastische vertoning, tot in de perfectie verzorgd. Nooit tevoren zag ik 'n zo geraffineerde belichtingstechniek en een zo fantastisch gebruik van to neeltechnische mogelijkheden. De extase, waarin het publiek bij het aanschouwen van zoveel schoons werd gebracht heb ik kunnen begrijpen. Ik schaam me er niet voor. dat ik my onder die enthou siastelingen heb geschaard en met hen de executanten minutenlang heb toege juicht. HET Bolsjoi-theater heeft een filiaal in de Poesjkinstraat, vlak achter het Swerdlofplein. De inrichting van de zaal is lang niet zo indrukwek kend. Maar de opvoering van het ballet „Swan-lake". op muziek van Tsjai- kofsky, heeft zeker die van „Don Qui chotte overtroffen. Men had niet geschroomd om enkele bomen op het toneel te planten, tenein de de toeschouwers in de sfeer van een werkelijk bos te brengen. Als in de laat ste acte natuurkrachten die bomen vel len. geschiedt dit op een zo suggestieve wijze, dat men vergeet, dat het alles slechts spel is. De Sovjet-Russische re gisseurs zijn meesiers in hun vak: ik kan mij begrijpen, dat Hollywood jaloers is op deze mannen die over ongelofe lijke talenten beschikken. Ik zag voorts nog de opera „Een meis je uit Pskof" en een circusvoorstelling. Ook daarbij stond het gebodene op een zo hoog niveau, dat ik cr alleen maar de grootste bewondering voor kan hebben. De Intourist-gids heeft mij getracht van te overtuigen, dat elke burger van deze kunst-manifestaties kan genie ten. Gezien de hoge toegangsprijzen voor de voorstellingen meen ik voorals nog dit te moeten betwijfelen. Moeilijk kan ik my voorstellen, dat de Russische man en vrouw, die de gehele dag hard hebben moeten werken, nog de lust kunnen opbrengen 's avonds naar een theater te gaan. De arbeider, die een gereduceerd toegangsbewu.s krygt voor een theatervoorstelling, zal daar zonder twijfel gebruik van wil len maken. De meesten zullen echter verstek laten gaan. omdat, na gedane arbeid, inkopen moeten worden ge daan. Dit inkopen doen houdt in, het uren lang in de ry staan. Is het niet voor kledingstukken, dan zeker voor de da- ledere avond weer kunnen velen genieten van de bijzondere prestaties van een balletgroep in het Bolsjoi- theater in Moskou. Het grote toneel biedt vele mogelijkheden. tUJiUuJsfsLïoOUetX. PRIIS PER DOOSJE 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: 28 ZO ZUIVER ALS mim Wordt voorlopig wandelpark Koopsom f1.791.000; indertijd f350.000 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren vergeefse pogingen gedaan de Minister van Financiën te verleiden tot de mededeling dat de aankoop van ruim 22 hectaren van het ommuurde landgoed Sorghvliet in Den Haag aan de Oude Scheveningse- weg voor f. 1.791.000.bestemd is om op die plaats een nieuw Koninklijk Paleis te bouwen. Minister v. d. Kieft antwoordde echter met een veelzeggende wedervraag: „is er zoveel fantasie nodig om zich in te denken wat voor een gebouw daar moge lijk kan zyn? Ik doe een beroep op de fantasie van de leden". In het wetsontwerp tot aankoop van het terrein had de regering verklaard nog geen bestemming voor het terrein te hebben. Daarom had de heer v.d. Wetering CHUi diverse bezwaren tegen de aan koop zolang hij niets naders weet om trent het doel waarvoor het Rijk over het terrein wil beschikken. Het terrein zal voorlopig als wandelpark dienst doen, maar dan had het veel meer op de weg van het gemeentebestuur van Den Haag gelegen om de grond te kopen. Ook de heer Lucas (KVPt had bezwaren omdat het terrein niet van bijzondere waarde is en de regering het voorbeeld moet geven de uitgaven te matigen, nu zy ook de gelijkse levensbehoeften, als brood, aardappelen, kool en en waterme loen. In Moskou is zeer in trek het enorme warenhuis „Goem", aan het Rode Plein gevestigd. Men kan van alles in dit van Staatswege ingerichte en ge leide magazijn krijgen. Zelfs al neemt men in aanmerking de hoge lonen, dan nog zijn de prijzen in „Goem" hoog. Vandaar, dat elke Moskoviet naarstig speurt naar winkels waar koopjes zyn te halen. Hij betaalt minder, maar moet er de uren van zyn schaarse vrije tijd aan opofferen investeringen van het bedrijfsleven be perkt. Hij zou tegen de aankoop stem men, tenzij de minister een bevredigend antwoord zou geven. Minister v. d. Kieft verdedigde de aankoop omdat het bezit van het ter rein vooruitzichten opent voor de bouw van belangrijke gebouwen. Het onder houd van het wandelpark zal de ge meente Den Haag verzorgen. „Ik heb voor het terrein geen plannen in mjjn achterhoofd", aldus de minister, „maar er zyn natuurlijk voor de bestemming van het terrein allerlei mogelijkheden en het is toch wel gewenst dat een der gelijk prachtig stuk grond in tact blijft en in handen van het Rijk. Het besluit tot aankoop is genomen na langdurig beraad in de ministerraad", verklaarde de minister alweer veelzeggend. Transactie met Amerika Het gedeelte van het landgoed Sorgh vliet, dat het Rijk nu wil aankopen, kocht de Amerikaanse regering in 1948 van mr A. Goedkoop voor f. 1.250.000. Deze koopsom werd op verzoek van de Amerikaanse regering door de Neder landse regering aan de verkoper be taald, waarvoor een bedrag van 471.191 dollar in mindering werd gebracht op de schuld van ons land aan Amerika. De bedoeling van de Amerikaanse rege ring was op het terrein een ambassade gebouw te slichten, maar later heeft z(J voor dit doel een ander terrein gekocht en daarom wilde zij het gekochte deel van Sorghvliet van de hand doen. De Amerikaanse regering bleek bereid het terrein aan de Nederlandse regering te verkopen voor hetzelfde bedrag van 471.191 dollar, te betalen in drie jaarlijkse termijnen. Als gevolg van de devaluatie van de gulden komt het genoemde dollar- bedrag nu neer op f. 1.791.000— zodat een verlies wordt geleden van ruim een half millloen gulden Ook daarom hadden de heren v. cL Wetering iCHU) en Lucas iKVPi tegen de aankoop bezwaar, maar minister v. d. Kieft verklaarde dat hy by de Ameri kanen geen lagere prijs had kunnen be dingen. Het Rijk wil de gevraagde prys betalen omdat met de aankoop het alge meen belang wordt gediend Het zou „pennywise and pound foo lish" (misplaatste zuinigheid) zijn het koopje te weigeren. Indertijd heeft men het terrein voor f. 350.000.kunnen krijgen en toen is de koop dom genoeg ook geweigerd. De heer v. Leeuwen (WD) schaarde zich achter de minister omdat er niet zoveel fantasie voor nodig is om te be grijpen dat er voor een representatief gebouw terrein nodig is in Den Haag. We kunnen nu beslag leggen op een ter rein dat er geschikt en mooi voor is. Het is bovendien geen vorm van investering die de uitgaven opdrijft en als men na gaat hoeveel de Amerikanen ons hebben geschonken bijvoorbeeld de hele Breedband-staalfabrlek in Velzen dan is de prijs ook te begrypen. Op verzoek van de heren Lucas en v. d. Wetering wordt vandaag over het voorstel tot aankoop van een deel van het Landgoed Sorghvliet gestemd. Wettelijke regeling Stichtingen Bijna de gehele middag heeft de Twee de Kamer gisteren nog gediscussieerd over de technische formulering van de wettelijke regeling van de Stichtingen. De heer N. v. d. Heuvel (KVP) diende een amendement in om uit het wetsont werp te schrappen dat Stichtingen over vermogen moeten beschikken ter berei king van het gestelde doel. Aangezien het recht van stichting nog geheel nieuw is en niet valt te overzien welke de ge volgen van de nieuwe wettelijke regeling zullen zijn, dienen de eisen die aan SMchtingen worden gesteld, zo beperkt mogelijk te zijn. En indien de vermo- genseis louter formele en geen werke lijke betekenis heeft, dient deze els te vervallen. De heren Verkerk (AR) en v. d. Wetering (CHU) zijn het daarmee eens. Vandaag wordt eveneens gestemd over een amendement van de heer Rycke- vorsel (KVP) om via een ingewikkelde constructie, die minister Donker niet kon begrijpen, in de wet vast te leggen dat er binnen vijf jaar een aparte wettelyke regeling moet komen voor overheids- stichtlngen. In weerwil van de bezwaren van minister Donker ziet het er naar uit dat het amendement met' grote meerder heid wordt aangenomen. Het enorme warenhuis ..Goem" I men hier alles krijgen, uan het Rode Plein, een begrip voorlbegeert. alle Russen. Tegen hoge prijzen kan I Nederlandse oefening met tanks in Westfalen voortijdig geëindigd Duitse wegen werden ernstig beschadigd De oefening „Dzjcnghis Klian", die door Nederlandsche troepen wordt gehouden in de Duitse districten Diiren en Paderborn in Westfalen, Is gisteren eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was, geëindigd. De reden daarvan is, dat door het massale gebruik van zware tanks reeds voor naar schatting drie en half millioen mark schade is toegebracht aan wegen. De Nederlandse militaire leiding achtte het daarom niet verantwoord de oefening, die in de komende nacht haar hoogtepunt had moeten vinden in een grote „veldslag" met <ank\ voort te zetten. De Nederlandse commandant, generaal-majoor J. H. Couzy, heeft zUn leedwezen over het gebeurde geuit. Van Duitse zyde zyn de Nederlandse soldaten geprezen om hun voorbeeldig gedrag en is er de aandacht op geves- tigd, dat de wegen in het betrokken ge- bied ook door Britse en Belgische oefe ningen al veel te lijden hebben gehad. Aan de oefening ..Dzjenghis Khan" is deelgenomen door het vierde en vijfde Nederlandse tankbataljon met in totaal ongeveer 120 tanks. Van de oefenter reinen in Westfalen wordt door Neder- I land. België en Engeland gebruik ge maakt. Ingevolge een afspraak 'ussen de militaire autoriteiten van deze lan den enerzijds en de Duitse autoriteiten i anderzyds wordt steeds na afloop van oefening de schade vastgesteld en een schadevergoedingsregeling getroffen. V.N.-Commissie keurt atoombureau goed De politieke commissie van de V.N. heeft Donderdag met 53 stemmen voor, geen tegen, by zes onthoudingen, de Westelijke voorstellen goedgekeurd voor de oprichting van een Internationaal Bureau voor Atoomenergie, met inbe grip van een wereldconferentie. Ook de Sovjet-l'nie stemde voor. De landen die zich onthielden zijn: Egypte. Irak, Saoe- di-Arablë, Syrië, Jemen en Libanon, dit vanwege het voorstemmen door Isracl. Zware straf geeist tegen artsen Tegen twee apotheekhoudende artsen uit een plaatsje in Noord-Holland, heeft de procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam in hoger be roep vier maanden gevangenisstraf ge- eist terzake van uitlokking in vereni ging tot oplichting gepleegd door hun gemeenschappelijke apothekersassistent ten nadele van een ziekenfonds voor een bedrag van f. 7000. De Rechtbank te Amsterdam had beide artsen, tegen wie vijf maanden was geëist, tot elk zes weken veroordeeld. De procureur-generaal, mr A. S. de Muinck Keizer, nam het verdachten hoogst kwalijk, dat zy als medici het niet beneden hun waardigheid hadden geacht te knoeien. „Zij hebben in hun byzondere positie gebruik ge maakt van hun apothekers-assistent". Dat zij een ondergeschikte hiervoor hebben gebruikt, vond de procureur- generaal blijk geven van een mentali teit, die te denken geeft. Eerlijkheid en onkreukbaarheid is een eerste els, die aan deze mensen moet worden gesteld". Sociaal en maatschappelijk gezien achtte hij het een hoogst ern stige zaak. Generaal Hasselman's opvolging De chef-staf van de Kon. Landmacht, luit.-gen. B. R. P. F. Hasselman. zal in de loop van het volgend jaar de pen- sloengerlchtigde leeeftijd bereiken. Naar wij echter van officiële zijde ver nemen. zal hij in 1956 niet gepension- neerd worden. Over zijn opvolging Is nog geen beslissing genomen en de regering heeft zich over dit probleem ook nog niet beraden. Waarschijnlijk zal dit een zaak zijn, die het volgend Kabinet zal behandelen. Met ingang van 1 November is gen - maj. G. J. Ie Fèvre de Montigny be noemd tot sous-chef van de Generale Staf van de K. L.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11