LEIDSCH DAGBLAD Conferentie van Geneve begonnen in sfeer van scepticisme Het krioelt er van geheime politie, maar het publiek toont weinig belangstelling WEERBERICHT Plechtige monumentsonthulling te Tilburg door Prinses Irene OFFICIAL PRESS PHOTOGRAPHERS Butler haalde de rem aan, maar liet had erger kunnen zijn 94ste Jaargang DONDERDAG 27 OCTOBER 19S5 No. 28663 (Van onze speciale verslaggever in Genève) Wanneer deze regels onder de ogen van de lezers komen, zal de tweede confe rentie van Genève tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk, begonnen zy'n. Om drie uur vanmiddag is de bijeenkomst zonder veel plechtig vertoon geopend. Molotof, vergezeld van zijn rechterhand, de potige Gromyko, en van de Russi sche ambassadeurs in Parijs en in Oost-Duitsland, was gistermiddag per vliegtuig het eerst op het appèl verschenen. Zijn perschef Ilwitsj, was trouwens ook de eerste die de, nu circa 500 jornalisten (die erg gelukkig zijn met hun gerestau reerde en gemoderniseerde perspaleisje) te woord stond zonder hen overigens veel wijzer te maken. Later in de middag en de avond arriveerden op eigen houtje de drie overige hoofdpersonen van de conferentie: Dulles, MacMillan en Pinay. Ieder van hen was omstuwd door een veelkoppige delegatie. De Franse minister Pinay was de enige die niet per vliegtuig maar per trein had gereisd. Tussen twee en zes weken Alle excellenties Molotof het uitvoe- I rigst, Pinay het soberst hebben hun goede wensen voor en hun vertrouwen in de positieve afloop van de conferentie uitgesproken en daarbij de lof van de „geest van Genève" bezongen. De vier j ministers hebben dezelfde luxueuze villa's i betrokken, waar zij deze zomer ook logeerden en de zorg voor hun persoon lijke veiligheid is ook al weer op gelijke en gestrenge wijze georganiseerd. Zwit serse soldaten, gestoken in uniformen, die nog geen kwartier geleden zo uit de stomerij schijnen te zijn aangehaald, en Zwitserse politie-agenten staan in de om geving vaD de ministeriële residenties in groten getale opgesteld, terwijl er boven dien weer versterking van Franse veilig heidstroepen is ingeroepen. Verder moet het in Genève krioelen van de detectives en de stille inspecteurs. Wat is die hooggeroemde „geest van Genève" waard? Men kan natuurlijk nooit weten, maar voor het oog doet al dat militaire machts vertoon ietwat overbodig en zelfs onwe zenlijk aan, want de belangstelling van het publiek voor de conferentie is vrij wel nihil. Een van de plaatselijke bladen kondigde gisteren bijvoorbeeld het aan staande begin van de conferentie in vier regeltjes op de laatste pagina aan Buiten Genève,een stad waar men ten slotte aan de aanwezigheid van zovele machtige persoonlijkheden en aan in- Israël dreigt met preventieve oorlog Onverbloemde verklaring Dc Israëlische minister voor ontwik kelingsplannen, dr Dov Joseph, heeft in New York in een verklaring voor de j pers duidelijk laten doorschemeren, dat Israël wel eens gedwongen kan wor den een preventieve oorlog tegen Egypte te beginnen indien het militair even wicht tussen beide landen niet hersteld wordt. (Een preventieve oorlog is een oorlog, die men begint om te voorkomen, dat de tegenstander nóg sterker wordt - Red. L.D.). In deze verklaring - de meest onver bloemde sinds het toenemen van de spanning in het Midden-Oosten - zei dr Joseph, dat Israël gedwongen zou zijn „ernstige beslissingen" te nemen wan- neer het land niet dezelfde hoeveelheid wapens zal ontvangen, die Egypte van Tsjecho-Slowakye heeft gekocht. Deze i hoeveelheid wapens zou neerkomen op een bedrag van 700 tot 800 millioen dol lar. Joseph zei verder, dat elke functiona ris van het Amerikaanse of Britse mi- nisterie van Buitenlandse Zaken, die veronderstelt, dat Israël onder dwang wel grondgebied zal willen opgeven, „het in het Midden-Oosten op een ramp aanstuurt". Hij noemde de toestand „ernstiger dan men kan bevroeden". Joseph liet de mogelijkheid open, dat Israël wapens van de Communistische landen zou kopen. „Wij zullen ze daar kopen wanneer wij ze nergens anders vandaan kunnen krijgen", aldus de Is raëlische minister, die hieraan toevoeg de: „Maar wij zouden er de voorkeur aan geven de wapens daarvandaan te krijgen, waar wij ze vroeger ook van daan haalden, namelijk uit de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk". Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind uit Wesielijke richtingen vannacht plaatselijk lichte en hier en daar mo gelijk zware nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. I (Opgemaakt te 10 uur). 28 OCTOBER Zon op: 7.28 uur: onder: 17.23 uur. Maan op: 15 46 uur; onder: 3 54 uur Hoogwater te Katwijk te 0.38 en 13,03 uur Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ternationale gebeurtenissen zo langza merhand wel gewend is geraakt, moet de geestdrift over de ontmoeting van de Grote Vier ook al niet zo heel veel gro ter zijn. De verwachtingen zijn hier in elk geval niet zeer hoog gespannen. Deze zomer was de eerste ontmoeting van de vier regeringsleiders.na zovele jaren koude oorlog, op zichzelf al een sensatie en het feit dat zij er bij die gelegenheid ook nog in slaagden een agenda van vier punten op te stellen, werd toen door velen als een niet gering diplomatiek succes beschouwd. Thans hebben de vier ministers echter tot taak op die vier punten dieper in te gaan. Er zal nu dus moeten blijken wat de waarde is van die hooggeroemde „geest van Genève". zo dra deze met de werkelijkheid wordt ge confronteerd. En alleen al het vooruit zicht van die beproeving heeft thans iedereen al bij voorbaat bijzonder voor zichtig, om niet te zeggen sceptisch ge maakt. Pelt rekent op drie weken Over de duur van de conferentie va riëren de voorspellingen tussen de twee en zes weken. De Nederlander Adriaan Pelt, die directeur is van het Europese filiaal van de Ver. Naties, dat de conferentie heeft georganiseerd, moet drie weken voor de samenkomst hebben uitgetrokken. Dat de ministers gedurende al die tijd zonder onderbreking in Genève zullen blijven, is natuurlijk niet waarschijnlijk. Zo heeft Dulles al een uitstapje naar Joego-Slavië op het programma staan, waar hij op 6 November a.s. Tito zal ontmoeten. En wat Pinay betreft, zo vroeg men zich hier vóór zijn aankomst al af of hij, met de Parijse kabinets crisis in het verschiet, zijn collega's wel heel lang gezelschap zal kunnen blijven houden! Alles bijeen mag men dan ook wel vaststellen, dat het ware geloof „dat bergen verzet", zich op deze conferentie (in de schaduw van de Mont Blanc!) voor het ogenblik nog niet onweerstaan baar doet gelden Harahap: „Kabinet blijft aan" De Indonesische premier Harahap heeft met klem berichten van de op positie tegengesproken dat hij over wegen zou, zjjn Kabinet te herzien. Hü voegde hieraan toe, dat het Kabinet zonder naar het Parle ment te gaan voor een vertrouwens votum, aan zal blijven tot begin vol gend jaar een nieuw Kabinet gevormd wordt, op basis van de resultaten der algemene verkiezingen. De ontkenning van de premier vloeide voort uit een bericht in het orgaan van de Nationalistische party, waarin ge zegd is, dat Harahap van plan was na tionalistische politici het Kabinet bin nen te halen, om de weg te banen voor een anti-communistisch coalitie-kabinet, wanneer de nieuwe regering gevormd wordt. „Voor haar Brigade Haar eerste officiële daad O Prinses Irene heeft vanmiddag haar eerste officiële daad gedaan, waarby haar ouders niet tegenwoordig waren. Vanmiddag onthulde zy in het bjjzün van vele autoriteiten te Tilburg het monument, dat is gewjjd aan de nagedachtenis van de Kon. Ned. Bri gade „Prinses Irene", die 11 jaar ge leden strijdend de wolstad binnentrok. Goed halfdrie kwam de Prinses in gezelschap van mevrouw L. A. J. ba ronesse De Smeth, geboren baronesse Van Pallandt, dame du palais, generaal- majoor C. F. Pahud de Mortagnes, chef van het Militaire Huis van de Koningin en majoor J. J. Eisma, adjudant van H. M. de Koningin, aan, waar de Prin ses werd ontvangen door de Commis saris van de Koningin in Noord-Bra bant en mevrouw De Quay en door de burgemeester van Tilburg en mevrouw Van Voorst tot Voorst. BU het plantsoen tussen de Edison- laan en de Ringbaan Zuid, waar het monument een plaats heeft gekregen, stonden reeds de Kon. Mil. Kapel met het tamboerkorps van het Regi ment Grenadiers een vaandelwacht van het Garderegiment Fuseliers „Prin ses Irene" met het regimentsvaandel en een erecompagnie fuseliers van het 41e gardebataljon fuseliers opgesteld. Na aankomst van de Prinses speelde de Kon. Mil. Kapel het Wilhelmus, waarna de voorzitter van de Kon. Ver. „Ons Leger", jhr F. Beelaerts van Blok land, aan Prinses Irene voorstelde me vrouw B. de Ruyter van Steveninck, wede. v. d. commandant v. d. vroegere Irene-Brigade, en luitenant-kolonel jhr J J. G. Beelaerts van Blokland, die de Kon. Ned. Vereniging van oud-strijders „Prinses Irene Brigade" vertegenwoor digde. Een kleindochtertje van jhr F. Beelaerts van Blokland bood de Prinses bloemen aan. Ter ontvangst van Prin- ser Irene waren hier ook aanwezig de minister van Oorlog en van Marine ir C. Staf, en de chef van de Generale Staf. generaal B. R. P. F. Hasselman. Vervolgens hield jhr F. Beelaerts van Blokland een toespraak en verrichtte Prinses Irene de onthullingsplechtig heid. Daarna hielden de burgemees ter van Tilburg en luitenant-kolonel jhr J. J. G. Beelaerts van Blokland een toespraak en werden kransen ge legd. De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus waarna Prinses Irene zich nog enige tijd met de maker van het gedenkteken. E. ba ron Speyart van Woerden, onderhield. Hierop begon een défilé. De parade werd afgenomen door minister Staf. waarbij aan zyn rechterhand Prinses Irene stond. Na de parade maakte de Prinses nog een korte rondrit door de stad waarbij zy op de Heuvel, bij het standbeeld van Koning Willem H werd toegezongen dooi 100 kinderen van een kleuterschool. Tenslotte werd in het paleis-raadhuis, een groot aantal autoriteiten en geno digden aan de Prinses voorgesteld. SERVED FOR ASSIGNED TO ROYAL PARTY Bij het Koninklijk bezoek aan Aruba was de persfotografen een speciale plaats toegewezen langs de route, waar de Koningin en de Prins zouden passeren tijdens hun rijtoer. Enkele kinderen, die graag een ..plaatje" wilden maken van hun Koningin, wisten het beste plaatsje te veroveren en staan op deze folo vol ongeduld te wachten tot het Koninklijk Paar voor hun lens zal verschijnen. Vertrouwenskwestie in de Franse Kanier De stemming is anti-Faure (Van onze Paryse correspondent) Vier en twintig uur bedenktyd heeft de Franse Nationale Vergadering gekre gen voordat zy. voor de derde keer bin nen korte tyd, zal moeten besluiten of zü de regering-Fa ure haar vertrouwen wil geven of niet. Vannacht tegen drieën heeft de premier in alle vorm de ver trouwenskwestie gesteld, nadat hy tot twee keer toe een minderheid had ge kregen by stemmingen over procedure- kwesties. Het is duidelijk geweest, dat zowel de vrij onhandige manouevres van Faure, met betrekking tot de vervroegde verkiezingen, als de gebeurtenissen van de laatste dagen zyn positie by de volks vertegenwoordiging merkbaar hebben verzwakt. Tot die gebeurtenissen moet men dan de uitslag van de stemmingen in het Saargebied, het uitroepen van de republiek Vietnam, de omzwaai van de Pasja van Marrakesj en de telkens terug kerende moeliykheden in Tunesië, re kenen. Men kreeg gisteren de indruk dat alle aangevoerde argumenten van de onte vredenen slechts een middel betekenden om uiting te geven van hun wantrouwen in de regering. De stemming is op het ogenblik bepaald anti-Faure. En er zal. naar alle waarschijnlijkheid, niet veel voor nodig zjjn om de Socialisten een, zy het geringe, constitutionele meerder heid van 312 tegen de regering bij el kander te doen brengen. Uiteraard mag men verwachten dat de premier mor gen vóór de stemming nogmaals een dringend beroep zal doen op de afge vaardigden van de volksvertegenwoordi ging om Frankrük niet zonder stem in Genève te laten staan. Maar het valt nog te bezien of zij dit Argument dit maal zullen accepteren! Weer als vanouds Een lid van de wetgevende raad voor Australisch Nieuw-Guinea, R. Runtino heeft op een bijeenkomst van de bond van teruggekeerde soldaten gezegd. dat Japanse marinemannen, vermomd als vissers, voor anker zijn gegaan ter hoog te van het Australische Noordelijke eiland en dat ze uit zijn op inlichtingen en niet op vis. „Ik weet zeker, dat deze Japanners geen gewone vissers zijn. Ze hebben 90 meter lange met krachtige dieselmotoren uitgeruste schepen en dat zijn niet alleen maar visloggcrs", zei hij. Verhoging omzet- en dividendbelasting en vertraagde bouiv overheidsprojecten 'Telefonisch van onze correspondent te Londen) De bittere medicijn, welke kanselier Butler, de Britse minister van Financiën i zijn extra-begroting, gisteren in het Lagerhuis tegen de inflatie- verschijnsclen voorschreef was een aanzienlijke verhoging van de omzetbelasting ooakaeen V^ks hnUh^rit ,D*"EO?Jer,'n h*« «waaret getroffen worden, maar ook een reeks huishoudelijke en andere gewone gebruiksartikelen, welke tot nu belast. rU WarCn' met m,nder dan 30 P°t- bet nieuwe minimum. °f besta¥lde, omzetbelasting werd met een vijfde verhoogd. De hoogste catego rie dezer belasting bedraagt 90 pet Telefoontarieven en sommige posttarieven gaan eveneens omhoog Verder wordt de dividendbelasting met 5 pet verhoord tot 27.5 pet. Deze maatregel beoogt niet alleen rechlstrceks dc inflatie te beïnvloeden maar is vooral ook psychologisch bedoeld, namelijk om looneisen te matigen lïoezccr de Socialistische oppositie ook briest. Butlers remedie had erger Min nen zyn. Want dc inkomstenbelasting, die Butler nog in April als onmisbare arbeldsprikkel verlaagde en dit niet alleen om stemmen "c «ïïuien waaTbtl hH 150 millioen pond sterling weggaf blijft onaangetast Het nas trouwens technisch onmogelijk om die midden in het belastingjaar te veranderen De vrees v Labour dal de Tories een rechtstreekse aanval zouden doen op de sociale voe dcnlngen bleek ongegrond Kosten van levensonderhoud slechts weinig gestegen Op de tydens Butlers rede rumoerige Labourbanken klonken lulde protesten dat de dividendbelasting niet hoog ge noeg was Woninghuuwsubsidies zullen afgeschaft worden, behalve die welke bestemd zyn voor krotopruiming en uitbreidingsplan nen Gemeenten en provincies zuilen by credletaanvragen aan het Rijk meer op hun vingers worden gekeken dan tot nu toe het geval is De leningsvoorwaarden zijn verzwaard. Landbouwsubsidies zul len eveneens worden aangetast Enge land geeft op het ogenblik te veel uit aan buitenlands veevoeder. Een aantal kapitaalsprojecten zal In langzamer tempo worden uitgevoerd of uitgesteld De regering geeft het goede voorbeeld- de aanbouw van het nieuwe departement van Koloniën tegenover de Westminster Abdij zal worden stopgezet Dit is ook het geval met een nieuw ge bouw. dat de Britse regering in Wash ington laat neerzetten. Twee broers gedood Bij botsing bij Bolsward Twee broers, J. en H. Stall in ca, af komstig uit Njjland (Fr.) zjjn gister avond. waarschijnlijk doordat de regen hun het uitzicht belemmerde, met hun motorfiets tegen een melk wagen gereden. Een van de Jongens was op slag dood. Do ander overleed spoedig ter plaatse. De motorfiets was slechts licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde op de oude Snckerweg in de buurt van Bolsward. De stoffelijke overschotten zjjn overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis in Sneek. Ruzie met bijl MAN EN VROUW ZWAAR GEWOND By een hevige ruzie tussen een 75- jarige man. wonende aan dc Drie- molendrift te Groningen en een 51- jarige bij hem Inwonende vrouw is dit tweetal elkaar met een bijl te iyf gegaan, waarbij beiden ernstige ver wondingen opliepen. De vrouw kwam gistermorgen met ernstige hoofdwonden bij de G G D aan het Zulderdiep binnen. ZU verklaarde met een byi te zyn geslagen. Toen de politie een onderzoek instelde, werd de man ernstig gewond in de woning aan getroffen Hij werd door de GG.D naar het Academisch Ziekenhuis gebracht en kon nog niet worden verhoord. De oor zaak van de ruzie is nog onbekend. SS-moordenaar liet honderd Amerikanen doodschieten Toch na negen jaar vrij Timothy Murphv, commandant van de Amerikaanse oudstriidorsorganisatle ..Veterans of foreign wars" heeft bij dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, geprotes teerd tegen de vriilatine van de vroe gere^ Duitse S.S.-generaal Scdd Die- Dietrich werd in Juli 1946 door een militair gerechtshof veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het laten noodschieten van meer dan 100 eevaneengenomen Amerikaanse solda ten in Malmédy. tijdens het Duitse Kerstoffensief In de Ardennen in De cember 1944. De vriilating van Dietrich uit de ee- vaneenis te Landsberg In Duitsland is afeeloijen Maandag bekendgemaakt. Gemeenten en provincies zullen zelf beslissingen moeten nemen over de kortwieking van hun kapitaal-program ma's. maar ze worden door de regering onder druk gezet Ook de genationali seerde industrieën zullen, wat hun uit breidingsplannen betreft, een veer moe ten laten. De bouw van centrales voor atoom-energie gaat echter onvermin derd door. Een pleister op de wonde Is dat op sommige artikelen de aankoophelastlng Is verminderd Schoenen worden bij voorbeeld goedkoper. Door deze maatregel zal volgens But ler het Indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud met slechts minder dan een punt sty gen. Slot op Pag. 2 Twee bewakers lopen wacht bij' de batterijen geleide projectielen, die staan opgesteld bij Lincoln in de staat Massachusets. in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika. Dit is de eerste volledige batterij met z.g. ..Nike"-geleide projectielen die in de Verenigde Staten is opge steld. Het ligt in de bedoeling soort gelijke batterijen te plaatsen rond de voornaamste steden van de Ver enigde Stalen. Het geleide projectiel kan vliegtuigen, die zich met super sonische snelheden verplaatsen, automatisch vernietigen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1