Hervormde Maranatlia-kerk: grote eenvoud docli stijlvol interieur Kerk en wijkcentrum worden morgenavond in gebruik genomen Een fantastische rit met K. en O, RÖLM8CH EAE DE COLOGNE Werkgemeenschap De Ratel 5 jaar 54ste Jaargang Woensdag 26 October 1955 No. 28662 Morskivartier krijgt een bedehuis Kerkgebouw biedt plaats aan 600 personen Het Morskwartier een vooral in de laatste tien jaar sterk ontwikkelde stadswijk met nog een goede gelegenheid tot uitbreiding (indien de annexatie van een gedeelte van Oegstgeest doorgaat), krijgt nu ook een bedehuis. Morgenavond om half acht zal de Hervormde Maranatha-kerk, met aansluitend wijkcentrum, officieel in gebruik worden genomen. Voor de Leidse Hervormde Gemeente, doch in het bijzonder voor de Hervormden in dit stadsdeel, een belangrijke en even verblijdende plechtig heid. Voor Leiden, als burgerlijke gemeente, ongetwijfeld een moment om even bij stil te staan. Immers is de Maranatha-kerk het eerste nieuwe bedehuis, dat na de tweede wereldoorlog in Leiden in gebruik kan worden genomen. Men moet al tot 1936 teruggaan toen de wenselijkheid tot het houden van kerkdiensten in dit kwartier sterk werd gevoeld. Het was in de tijd. dat de pastorale zorg van deze wijk in handen was gelegd van thans wijlen dr Locher. In eendrachtige samenwerking met zijn wijkouderlingën ouderen onder ons herinneren zich nog de patriarchale figuur van een ouderling Bloot heeft hij zich beijverd om in deze wijk een gelegenheid tot het houden van gods dienstoefeningen op Zondag te schep pen. Dank zij de grote medewerking van het schoolbestuur van de Vereni ging voor Chr Onderwijs en het hoofd, de heer IJ. Tijmstra, vond men deze in j het gymnastieklokaal van de christelijke school aan de Hoge Morsweg. Bijna twintig jaar j 1. Zondag kwam men er voor het laatst bijeen heeft men het in deze omgeving vol gehouden. Een lange periode, waarin het geestelijke leven in deze omgeving in de breedte en in de diepte tot uitbouw kwam Na de ambtsperiode van dr Locher heeft ds H C. Touw tot aan zijn vertrek naar Utrecht met grote herderlijke trouw de geestelijke bearbeiding van dit wijk centrum voortgezet. Thans geeft al weer vele jaren de huidige wijkpredikant. ds H. J. van Achterberg, leiding en rich ting aan alle wijkarbeid, daarbij trouw terzijde gestaan door zijn wijkkerkeraad. Legde dr Locher in feite de grondslag voor de thans in gebruik te nemen kerk. op welke grondslag in later jaren ds Touw krachtig heeft voort gebouwd. ds Van Achterberg, die daarin ook zelf een belangrijk aan deel had, mag daarvan thans de vruchten plukken: een kerk met aan gebouwd wijkcentrum zullen in deze wijk straks het middelpunt zijn. waaromheen zich alle wijkarbeid groepeert. Hoewel niet kan worden ontkend, dat de voorbereiding en het plannen maken lang hebben geduurd, is de Kerkvoogdij der Leidse Hervormde Gemeente er thans in geslaagd om het Morswegkwar- tier aan een weliswaar eenvoudig, doch dan toch zeker stijlvol en nu letten wij nog meer op het interieur kerk gebouw te helpen, dat het in deze om geving zeer goed doet. Gelegen op een centraal punt in deze wijk aan de Lage Morsweg. recht tegenover de Von dellaan neemt de kerk een domine rende plaats tussen de bebouwing in. Een groot gazon, rond de kerk en langs het wijkgebouw. zorgt voor de zo nood zakelijke ruimtewerking. In dit gazon zal binnenkort nog een beplanting wor den aangebracht, terwijl een laag gehouden heg rond dit groene ..tapijt" is aangelegd. Boven de uitspringende ingang, waarachter zich een vestibule bevindt, is het Christusmonogram (XPt geplaatst. Betreedt men het kerkgebouw, dat aan circa 600 personen een plaats biedt, dan treft direct de grote eenvoud, waarin het interieur is gehouden. En daardoor juist zo stijlvol. In tegenstel ling met de veelal gevolgde opzet: het plaatsen van banken, heeft men het bij de inrichting van dit interieur gezocht in stoelen, welke in een licht bruine kleur zijn gehouden en zeer gemakkelijk zitten- Dit ..beweegbaar" meubilair biedt het voordeel, dat de kerkruimte zo nodig ook ingericht kan worden voor het hou den van b.v. wijkbijeenkomsten. In dit geval kunnen de stoelen rond tafeltjes geplaatst worden. Via een luik. dat onopvallend in het podium is opgeno men. kunnen de overtollige stoelen dan in de kelderruimte worden opgeslagen. Een ruimte, waarin zich ook de centrale verwarming bevindt. LITURGISCH CENTRUM Het liturgisch centrum, waarvoor ruimte is ingeruimd op een groot podium, is in het gebouw sterk domi nerend. Het Woord en dc bediening der sacramenten nemen en zeer terecht dc centrale plaats in. De kansel, in stijl zeer juist aansluitend bij dc omgeving, steunt op een voet van coromandclhout en is van een essenbetimmering voorzien. Doopvont en avondmaalstafel, waarop resp. een zilveren bekken en schenkkan, beker en broodschaal, muntten uit door hun artistieke vormgeving. Ook zij zijn in essen- en coromandclhout uitgevoerd Achter dit centrum strekt zich over ten lengte van ongeveer dertien meter 'hoogte circa negen meter) een in lichte tint gehouden muur uit. Een vlak, dat ongetwijfeld nog om een eenvoudige, doch dan toch zeker symbolisch-kunst- zinnige reliefversiering vraagt. Naar men ons mededeelde ligt dit ook zeker in de bedoeling. Het wachten is echter op het moment, dat de muur volkomen is „uitgewerkt". Men wil er dan ook een stookseizoen overheen laten gaan. De zelfde omstandigheden zijn oorzaak, dat men ook nog niet kon besluiten tot de plaatsing van een orgel, zodat de ge meentezang in de eerste tijd nog onder steund zal worden door een harmonium. Contact zal echter spoedig worden op genomen met de Synodale Orgelcom missie Een commissie, die de kerkvoog dijen adviseert bij de aankoop, registratie en plaatsing van een kerk orgel. Voor dit orgel, dat t.z.t, een plaats zal krijgen op de zich tegenover de kansel bevindende orgelgalerij. heeft de wijkgemeente reeds f. 21.500 bijeen gebracht, een bedrag, dat echter nog tot f. 25.000 f. 30.000 moet worden opge voerd. Tn het. plafond, in licht- en donker grijze tint gehouden, is een T.L.-ver- lichting aangebracht van een zeer royale lichtsterkte. Wil de acoustiek in vele kerken en zalen nog wel eens moeilijkheden op leveren. voorzover wij dit tijdens een proefneming konden beoordelen, zal dit bij dit kerkgebouw niet het geval zijn. Zonder enige stemverheffing van de predikant konden wij hem. staande achterin de kerk. goed verstaan Op advies van ir A. Dubois, acoustisch adviseur te Hilversum, heeft men zich voor zoveel nodig bij de bouw bediend van acoustisch materiaal. Een toepas sing. die hier zeer goed voldeed. Grote met diverse kleuren kathe draalglas opgevulde ramen zorgen er voor. dat het daglicht ongehinderd naar binnen kan treden. De houten vloer, aflopend naar het podium, is be dekt met in lichte kleur gehouden lino leum. Het exterieur van de Maranatha- kerk aan de Lage Morsweg. met I rechts het aange- bouwde wijkcen- trum. ln de Klokkestoel hangt een luid- klokje uit 1743, ÜH afkomstig uit de Hooglandse Kerk en dat de naam draagt van de kerkvader Cyprianus. (Foto LD./v. Vliet) DE BIJGEBOUWEN. De bijgebouwen, die evenals de kerk in lichte kleur zijn gehouden, omvatten een predikanskamer. consistorie, die in de toekomst mede als catechisatieka mer zal worden gebruikt en een ruime zaal voor het wijkwerk. De ingang EERLIJKE VINDER Een inwoonster van Boskoop miste Maandagavond bij haar thuiskomst, na in Leiden boodschappen te hebben ge daan, haar portefeuille met ongeveer f250. De volgende morgen werd haar telefonisch bericht, dat de 14-jarige zoon van de fam. Koet uit de Nassau- straat te Leiden haar eigendom had ge vonden. De eerlijke vinder kreeg uiter aard een goede beloning. van dit wijkcentrum, waarachter zich een ruime achtertuin bevindt, is aan de Dijkstraat. Een kosterswoning even eens aan de Dijkstraat completeert Eet geheel, dat uiteraard ook van een euken «opgenomen in het Wijkcen trum) sanitair en garderobe is voor zien. De heer M. Kuyper, architect te Sche- veningen. die het complex zijn vormge ving gaf. is er o.i. in geslaagd hier een eenvoudig, doch waardig en practisch geheel tot stand te brengen. Licht- en warmte-technisch werd hij daarbij ge assisteerd door resp. de heer G. Crève- coeur en M. D. Galjema. DE INGEBRUIKNEMING. Voor de ingebruikneming is een spe ciale orde van dienst vastgesteld. Bij de aanvang van de dienst om half acht zullen allereerst enkele geno digden o.w. de burgemeester, jhr inr F. H. van Kinschot, gelegenheid krij gen een kort woord te spreken. Hiern: zal de voorzitter van het College ian Kerkvoogden de kerk aan de Centrale Kerkeraad overdragen. Namens dfje Raad zal dc wijkpredikant. Js H. J tan Achterberg, de kerk „aanvaarden" Om acht uur volgt dan de eigenlijke in gebruikneming van de kerk. Ach. P: ten- volgens zullen de bijbel, het zilveren bekken voor het doopvont, he: a vend- maalszilver en de psalm- en gezanten- bundel de kerk worden binnengedra gen. Een en ander zal gjpaard gaan met het uitspreken van een ..ckst dan wel psalm- of gezangvers. Om circa halfnegen kondigt klokgoiui de aanvang van de kerkdienst aan. ien dierst, welke door ds Van Acn vrberg zal wer den geleid. Filmavonturen in de Far West „Stage-coach" is een meer gerenom meerde Wild West-film uit 1939. Pas dit jaar is zij in ons land in rou latie gekomen. K. en O. heeft dit oude paardje gisteravond speciaal voor haar leden van stal gehaald en naar het Casino-theater gebracht. Ondanks een kleine technische storing, waardoor de draad van het verhaal even zoek was., heeft men van John Fords schepping volop kunnen genieten! Stage-coach of de fantastische rit zoals de Hollandse titel luidt, is veel meer dan alleen maar een schiet-maar- neer-film. Het was. zoals in de aankon diging te lezen was. een soort psycho logische Western. Enkele minuten van intense spanning aan het einde van de film worden vooraf gegaan door talrijke geestige ogenblikken. De regisseur heeft allerlei individuen plaats laten nemen in één van die diligences, welke in vroe gere jaren bijna de gehele Far West plachten te doorkruisen. In dit geval wordt een reis gemaakt van Tonto naar Lordsburgh. De streek is woest en on herbergzaam en het wemelt er van de Apachen. De passagiers laten zich ech ter niet afschrikken door al de geva ren. die hen bedreigen. Men had zich nu eenmaal voorgenomen de reis tc maken en met het risico zou het wel loslopenHet gaat inderdaad da genlang goed. Een mooie gelegenheid voor Ford om de camera beurtelings te laten richten op de mannen en vrou wen, die slechts één doel voor ogen hebben: Lordsburgh! Het zijn juist deze interieuropnamen meer nog dan de buitenopnamen die de film o.i. meer waarde verschaffen dan de Hollywood- producten, die een derderangs India- nengeschiedenis tot onderwerp hebben. De reiziger in whisky, de dronken dok ter wijsgeer en fatalist zoals hij zelf geestig opmerkte de sheriff en het lichtzinnige meisje, zy allen zijn be slist enig in hun soort. Kostelijke ty pen! De één bang en schuw, de ander nonchalant en druk. Ongeveer op het moment, dat men de karakters van al deze mensen met hun gebreken en kwa liteiten gaat leren kennen en het eind punt Lordsburgh in zicht is. beginnen de Apachen him wilde achtervolging. De fantastische rit is een feit gewor den. Vanzelfsprekend loopt alles nog goed af: het kwaad wordt gestraft en het Recht zegeviert. De hoofdrollen worden in deze oude film, die het overigens ook in 1955 nog best doet. op goede wijze vertolkt o.a. door de eeuwig jeugdige John Wayne wie kent hem niet? als de held en Claire Trevor als het uit de maatschappij gestoten meisje. K. en O. heeft weer een uit stekende „film van de maand" uitge kozen. Vooraf een fimpje over berg- toerisme in Oostenrijk. Beide voorstel lingen waren goed bezocht. (Ingez. Med.-Adv.) Onze stadgenoten, de heren F. A. Munnink en H. G. van Doorn, land- j meters 1ste klasse van het kadaster, ziin benoemd tot hoofdlandmeter van dit kadaster. (Ingez. Med.-Adv.) Als in dc Schouwburg, in het Concert- gebouw en bij andere feestelijke uren de instrumenten zwijgen en dc melodieën verklonken zijn, biedt "4711" in de pauze de lA V\ ware verfrissing. 1.60 - 22.75 Annie Schmidt en Simon Carmiggelt CO zorgden voor veel humor Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt, de beide corypheeën van de literatuur met een kleine 1. hebben de viering van het eerste lustrum van „De Ratel" de werkgemeenschap van het Leidsche Volkshuis gisteravond een allerplezierigste belevenis gemaakt. De grote zaal van het Leidsche, Volks huis was stampvol toen de voorzitter, de heer C. Marks. deze avond die mede georganiseerd was door „Het Boekhuis" opende en belde schrij vende humoristen bil het publiek in leidde. Zowel de heer Carmiggelt. alias Kronkel, alias Karei Bralleput, alsme- iw Schmidt vertelden afwisselend iets van en lazen voor uit eigen werk. Heeft dit werk dan al een aparte plaats in onze literatuur, de wiize waarop zij dit presenteerden gaf daaraan wel een bijzondere bekoring. Wie kent van Annie Schmidt niet Abeltie. Fluitketel tje. het Schaap Verronica, de dominee de dames Groen? En luistert vrij wel heel Nederland niet om de veertien dagen op Maandagavond naar de bele venissen van de familie Doorsnee? Met welke mogelijkheden en ook met welke moeilijkheden zii bij een dergelijk radio hoorspel te maken krijgt, illustreerde de ..schepster" van de familie op eees- tige wiize. Oorsoronkeliik. zei mevrouw Schmidt, was de vaderrol eeschreven voor Cor Ruys. die er een mopperend timide mannetie van wilde maken. Deze erote toneelspeler is helaas, nog voor dat de familie Doorsnee de aether in eme. overleden. Cees Laseur nam de rol over. En ieder weet. dat hii van de vader-fieuur wel een geheel andere tyoerine geeft. Uit het werk. dat mevrouw Schmidt voorlas, trof ons heel bijzonder dat verhaal over de naamgevine van de kat door Adam. Ook Simon Carmiggelt deed koste lijke verhalen over zijn ervaringen met het schrijven van korte stukjes in een landelijk dagblad. Iedere dag moet hii een „grappig" stukje schrijven van 540 woordenEen aantal las hit er voor. o.a. dat verhaal van de melkboer, die z'n vacantie in Brabant had door gebracht. waar het zo goed van elen was. Mooi dat 't er is meneerDe „mooie" verhalen van Carmiggelt. door spekt met prachtige woordspelineen, ontlokten lachsalvo na lachsalvo aan het publiek, dat zich op deze avond kostelijk geamuseerd heeft. Het eenvoudige, doch stijlvolle inte rieur van de Mara natha-kerk, met op de achtergrond het liturgisch centrum. (Foto L.D./van Vliet.) (Ingez. Med.-AdY.) Heden ontvangen en uit voorraad JOHNNY'S DERDE POTPOURRI en De zon schijnt voor iedereen L. VAN GEELEN Voor de Alkmaarse Rechtbank heeft gisteren terecht gestaan een 28-jarige koopman uit Leiden, die zich eind vorig jaar in samenwerking met een vriend had schuldig gemaakt aan inbraak met diefstal in boerderijen en woningen in de Wierlngermeer. de Noordoostoolder. Amersfoort en Leiden. Verdachte, die reeds dertien maan den in voorarrest had doorgebracht, had begin Maart terecht gestaan en had toen alle schuld op zich genomen. Door de Rechtbank werd toen een nader onderzoek gelast. Thans gaf hii toe. dat zijn vriend, die reeds eerder werd veroordeeld, de hoofddader was en hii slechts een handje had geholpen. De Officier van Justitie, jhr mr A. Reieersma. eiste twee jaar gevangenis straf met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Uitspraak over veertien dacen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Cand. examen C Wis- en Natuurkunde de heer R. de Bruyn Ouboter (Leiden); cand. examen A Wis- en Natuurkunde de heer H. van Berne (Leiden); doctoraal examen Wis kunde de heer F. A. Wiggenraad «Den Haag); doctoraal examen Natuurkunde de heer A. M. G. Delsing (Leiden)doc toraal examen Ned. Recht de heer Th. J. Vondr&cek (Den Haag). UIT DE STAATSCOURANT Bij K B. van 11 October jl. is aan mr C. M. A. A. Mol op zijn verzoek met in gang van 1 October 1955 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van 2de se cretary van dc Raad van Beroep voor de directe belastingen te Leiden. Bij K.B. van 13 October J l. zijn de he ren F. A. Nunnink en H. G. van Doorn, landmeter 1ste klasse van het Kadaster en werkzaam aan het bureau van de Landmeetkundige Dienst, benoemd tot hoofdlandmeter van het Kadaster.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3