LEIDSCH DAGBLAD Verrassende omzwaai van El Glawi, Pasja van Marrakesj Gezworen tegenstander van Sultan Ben Joessef wenst nu zijn terugkeer op de troon WEERBERICHT Stemming in V.N. blijkbaar ten gunste van ons gekeerd Grote Vier hielden vandaag hun intocht in koud Genève Europa heeft eindelijk een vlag 94ste Jaargang WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 No. 28662 (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) De meest verrassende wending in de Marokkaanse kwestie, welke men zich ooit had kunnen voorstellen, heeft zich gistermiddag voorgedaan: de Pasja van Marrakesj, bijgenaamd ,,de Sultan van het Zuiden", en sedert 1951 de gezwo ren tegenstander van de voormalige Sultan Ben Joessef, heeft, in het paleis van de Sultan te Rabat, door zijn zoon een verklaring laten voorlezen. Daarin deelde hij mede, dat hij de wens van het Marokkaanse volk, dat Ben Joessef spoedig op zijn troon zou kunnen terugkeren tot de zijne maakt. Alleen deze restauratie, aldus de Pasja van Marrakesj, kan de eenheid van de Marokkanen teweeg brengen. Verder bracht El Glawi dank aan Frankrijk en de Fransen, die de Marokkanen hebben geholpen de crisis op te lossen; hij sprak de wens uit, dat die vriendschap tussen beide landen bewaard zal blijven en hij verklaarde dat het streven van het Marokkaanse volk en van hem zelf zal zijn de onafhankelijk heid van het land en een nauwere belangengemeenschap met Frankrijk. gezien, dat het land met reuzeschreden naar een volkomen staatkundige en economische ondergang onderweg is? De grijsaard heeft, noch in Rabat, waar hij door de troonraad en Ben Slimane, de kabinetsformateur, met alle eerbewijzen is ontvangen, zodat zijn Gang naar Canossa werd een grootse zegetocht door Rabat Deze verklaring heeft, zowel in Ma rokko zelf als in Frankrijk, met name in de kringen van de volksvertegen woordigers, het effect van volslagen verrassing teweeg gebracht. En men verdiept zich in gissingen over de oor zaken van de ommezwaai van de 87- jarige Pasja, die tot nu toe als de trouwste vriend van Frankrijk heeft ge golden en als aanhanger van wat men als regel het koloniale systeem pleegt te noemen. Heeft hij ingezien, dat er geen andere weg voor hem openstond? Wilde hij niet in zijn eigen land en temidden van zijn eigen volk een volkomen vereen zaamde figuur worden? Heeft hij re vanche willen nemen op de Franse re gering, in casu op Frankrijk, dat hem heeft verlaten en bedrogen toen het Sultan Ben Arafa wegwerkte naar Tanger en hielp de troonraad in het paleis van Rabat installeren? Heeft hij Verdrag van Egypte met Saoedi-Arabië Egypte en Saoedi-Arabië zijn Dinsdag overeengekomen een tweezijdig militair verdrag te sluiten. Het nieuwe verdrag voorziet in de vorming van een gemeen schappelijk opperbevel voor de twee legers en een opperste raad in vredes- en oorlogstijd Het bevat verder bepalingen, overeenkomend met die van het onlangs tussen Egypte en Syrië getekende verdrag: ook Egypte en Saoedi-Arabië zullen bijv. de militaire uitgaven gelijkelijk delen. Van uit Syrische stellingen is Dinsdag het vuur geopend op een Israëlische patrouille in het gebied van Isjaar Bajaarden. In dezelfde streek werd het dorp Hagvrim beschoten. Na een lang durig duel keerde de rust weer. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger werden er aan Israëlische zijde geen verliezen geleden. Syrië heeft Dinsdag bij de V.N.-com- missie voor toezicht op het Palestijnse bestand geklaagd over een'beschieting van een Syrisch dorp door Israëlische militairen, waarbij Dinsdagochtend een vrouw om het leven is gekomen, aldus is in Damascus bekendgemaakt, V.N.- waarnemers stellen een onderzoek in. Lagere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met voorna melijk in de kustprovincies enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige Noord-Westelijke wind. Lagere tempera turen, vooral in de nacht. (Opgemaakt te 10 uur) Kouder Het KNMI deelt mede: Een depressie, die over het Zuiden van Noorwegen en Zweden naar de Oostzee trekt, heeft in geheel West-Europa de luchtdruk flink doen dalen. ontwik kelde zich een krachtige tot harde Wes telijke stroming, die betrekkelijk zachte lucht naar ons land voerde. In verband hiermede bleven de minimum tempera turen de afgelopen nacht hoog voor de tijd van het jaar. Bijna nergens kwam het kwik beneden 10 graden. Achter de depressie om stroomt be langrijk koudere, polaire lucht naar het Zuiden. Het front, dat deze lucht aan de voorzijde begrenst, bereikte vanmor gen de Waddeneilanden en zal in de loop van de avond geheel Nederland zijn ge passeerd. In de polaire lucht heeft de bewolking een meer wisselend karakter, er zullen enkele buien in voorkomen, waarschijnlijk vooral ln de kuststreken, en de wind zal minder krachtig zijn. De temperatuur gaat naar beneden, in het bijzonder in de nacht. Op tegen de wind beschutte plaatsen met voldoende lange opklaringen is de komende nacht lichte nachtvorst niet geheel uitgesloten. 27 OCTOBER Zon op: 7.26 uur; onder: 17.25 um-. Maan op: 15.27 uur; onder: 2.38 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 0.14 en 12,16 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's gang naar Canossa eerder een zegetocht dan een boetegang is geweest, noch later op de dag te Casablanca, over zjjn beweegredenen willen spreken. Hij heeft alleen gezegd, dat er een loden last van hem was afgewenteld en dat hij alles, wat hij tot nu toe had gedaan, deed op verzoek van Frankrijk en voor Frankrijk. Argument voor Faure Het ligt voor de hand te veronderstel len, dat in zijn stap zowel resident-ge neraal Boyer de Latour als door maar schalk Juin de hand hebben en zulks op instigatie van de Franse regering. Deze laatste heeft zich tegenover de Franse volksvertegenwoordiging en ook tegenover Ben Arafa, de laatste Sultan, die thans in Tanger woont, plechtig verbonden, dat de terugkeer van Ben Joessef op de Marokkaanse troon uitge sloten zou zijn. Het is echter niet te ontkennen dat het grootste deel der Marokkanen deze restauratie eist en dat, zolang de kwestie van de dynastie niet is geregeld, het vormen van een Marokkaanse regering uitgesloten moet worden geacht. Thans kan Faure zeggen, dat zelfs een beproefd vriend van Frankrijk, de Pasja van Marakesj. El Glawi.de terug keer van Ben Joessef vraagt. Met Ben Arafa zal men in dit opzicht hoogst waarschijnlijk wel spoedig tot een ver gelijk kunnen komen indien men hem nog zal consulteren! Inmiddels maakt Ben Joessef op Ma dagascar alle voorbereidingen voor een spoedig vertrek naar Frankrijk. In be ginsel zou hij a.s. Zaterdag per vlieg tuig naar Alx-en-Provence w orden over gebracht. En er zal vermoedelijk weinig voor nodig zijn om hem rechtstreeks terug te brengen naar Rabat. Minister Luns bij aankomst Vervuld met enthousiasme over de W'est (Speciale berichtgeving) Het is verheugend dat de stemming over het plaatsen van de kwestie-Nieuw Guinea op de agenda van de V.N. ditmaal een gunstiger afloop had dan de vorige keer, toen er een tweederde meerderheid was voor het Indonesische voor stel. De stemming is blijkbaar ten gunste van Nederland gekeerd, verklaarde mr J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille, vanochtend bjj zijn terugkeer in Nederland. Minister Luns heeft de algemene vergadering van de V.N. in New York bijgewoond en keerde met de Nieuw Amsterdam in het vaderland terug. Hoe verheugd hij ook verschuiving, toch betreurde hij het be sluit om de kwestie op de agenda te plaatsen, aangezien de bespreking de verhoudingen ongetwijfeld ongunstig zullen beïnvloeden. „Het kan geen nut opleveren, het kan alleen maar kwaad doen", zo verklaarde minister Luns po sitief. In de zogenaamde „koloniale kwestie" zo vervolgde de minister, heeft de geest van Bandoeng niet goed gewerkt. Daar heeft men elkaar gevonden op vage an ti-koloniale formules en dat kon ook niet anders, omdat er onderling te grote verschillen waren. Ik heb in New York ook gezegd", aldus mr Luns, „dat ik bang was dat de geest van Genève wel eens door de geest van Bandoeng ge dood kon worden. Op de vraag of hij deze wist dat de Indonesische pers zeer scherp op zijn woorden heeft gereageerd, antwoordde de minister: „Ik had ook niet de illusie dat my van die zyde bloe men zouden worden toegeworpen" Over de besprekingen die hij met de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agoeng, heeft ge voerd, zeide mr Luns, dat deze ver liepen in een prettige eu begripvolle sfeer. Het was evenwel geen gesprek op regeringsniveau; meer een aftasten van de mogelijkheden voor een basis van verdere besprekingen. In elk ge val zijn er geen bindende afspraken gemaakt. President Lopes van Portugal i scltap van Koningin Elizabeth bij brengt een officieel bezoek aanlzijn aankomst inde Britse hoofdstad. Engeland. De president in gezel- j Medicus en maatschappelijk werk CONCLUSIE VAN PROF. QUERIDO. Op de Groene Kruisdag, die vandaag in Zwolle wordt gehouden, hebben twee inleiders de verhouding tussen het werk van de medicus en de activiteit van de maatschappelijk werker (werkster) be licht. Prof. dr A. Querido, hoogleraar in de Sociale Geneeskunde en directeur voor de openbare gezondheidszorg te Amsterdam, besprak dit vraagstuk in het algemeen; mr C. A. Vermeulen, hoofdbestuurslid van de Gelderse ver eniging „Het Groene Kruis" ging in het bijzonder in op de taak, die het Groene Kruis hij geneeskundig maatschappelijk werk heeft. Prof. Querido concludeerde: „Wan neer men het maatschappelijk werk kil beschouwen als het geven van hulp „zonder aanzien des persoons" dan volgt hier dwingend uit, dat dit voor de zieke mens de taak van de medicus per sé is en dat iedere poging deze taak van zijn werk af te splitsen betreurd moet .worden. Dit betekent niet. dat bij de uitvoering de geneeskundige altijd zijn eigen maatschappelijke werker moet zijn Zoals op zovele andere ge bieden zal hij zich door hulpkrachten en deskundigen moeten laten bijstaan. Het betekent echter wel, dat iedere medicus begrip voor de maatsehappe- liike en psychologische aspecten van zjjn werk dient te hebben, omdat het maatschappelijk werk t.b.v. de zieke en de herstellende een medische zaak is, welke onder medische verantwoor ding behoort te worden uitgevoerd. Eerst wanneer de medicus voldoende begrip heeft verkregen omtrent de theo retische basis van het maatschappelijk werk, begrip van de methodiek, de mo gelijkheden, beperkingen en practische uitvoering, dan eerst zal het mogelijk zjjn een bevredigende verhouding tof deze hulpkrachten en deskundigen t( scheppen, waarin een behoorlijk team verband met erkenning van de waarde van wederzijdse bijdragen tot een ge meenschappelijk doel tot stand kan komen." Voorrang voetgangers oversteken MEERDERHEID JUCHT DIT TOE Het Nederlands Instituut voor de pu blieke opinie heeft aan vele mannen de vraag gesteld: „In het buitenland vindt men in ste den met druk verkeer oversteekplaatsen voor voetgangers. Die oversteekplaatsen zijn met witte strepen op de weg aan gegeven. Wanneer het pubiek op die plaatsen oversteekt heeft het voorrang op elk verkeer. Ook het snelverkeer, de auto's, moeten dan stoppen. Zoudt U ervoor of ertegen zijn dat dergelijke oversteekplaatsen ook in ons land wer den aangebracht?" De overgrote meerderheid van de mannen, en wel liefst 85%. is vóór het invoeren van dit soort oversteekplaatsen Slechts 11 is er tegen; 4% spreekt hierover geen mening uit. Elke categorie weggebruikers is er voor, het meest de fietsers, bromfietsers en voetgangers. Maar ook automobilis ten. motorrijders en voerlieden van paard-en-wagen zijn in meerderheid voor het invoeren van oversteekplaatsen voor voetgangers. De eerste foto van president in het Fitzsimmons-hospitaal. Op Eisenhower, genomen na zijn hart- \zijn shirt prijken de woorden: „Veel aanval. De president in zijn rolstoel I beter, dank U" bezoek aan New York heeft gemaakt. „Het was een openbaring voor my, zeide hij. „Met name in Suriname trof hem het samengaan van allerlei vol maakt verschillende volksdelen naast elkaar: Creolen, Javanen, Hindoes, Chi nezen, Indianen, en blanken van alle rassen die hun eigen taal spreken en hun eigen karakter bewaren. Getroffen was mr Luns door de grote bloei van de Antillen en door de enorme groei van Caracas, de hoofdstad van Venezuela. Minister Luns herhaalde tenslotte wat hij reeds eerder had verklaard, n.l. dat Nederland het standpunt van de V.N. om zich met de kwestie Nieuw Guinea te bemoeien, betwist. Maar vanzelfsprekend zal Nederland geen stappen doen om de V.N. van de be spreking daarvan af te houden. President Eisenhower liep in zijn kamer President Eisenhower heeft Dinsdag voor het eerst sedert hij een maand ge leden een hartaanval heeft gehad, weer enige passen gelopen. De president liep verscheidene malen heen en weer tus- n zijn bed en een fauteuil. Het grootste deel van de ochtend heeft de president in deze fauteuil door gebracht. Westelijke mogendheden werden het eens over memorandum inzake Du itsland Een in zijn mooiste herfstkleuren pronkend Genève treft de laatste voorbe reidingen voor de aankomst van de delegaties der Grote Vier, die hier in dc komende dagen opnieuw bijeen zullen komen om te trachten een oplossing te vinden voor de grote wereldproblemen. Het zonnige herfstkleed der stad is zo fraai dat men in de verleiding komt een voortzetting van de vriendelijke sfeer van de samenkomst der Grote Vier in Juli te verwachten, maar van de Alpen valt een koude „bries" over de stad als een herinnering aan de diepe tegenstel lingen die de conferentie heeft te overwinnen Twee Duitse delegaties „NAVO blijft hoeksteen als eerste aangekomen De intocht der Grote Vier, die van daag, Woensdag, zal plaatsvinden, heeft Dinsdag reeds een inleiding gehad waar door geïllustreerd wordt, dat de nadruk op deze nieuwe conferentie zal vallen op het Duitse vraagstuk. Als eerstelingen arriveerden namelijk in de conferentie- stad de beide Duitse delegaties, die niet alleen tot taak hebben de loop der be sprekingen te volgen, doch die door de vertegenwoordigers van Oost en West zijn uitgenodigd, teneinde tijdens de conferentie te worden geraadpleegd. De Duitse delegaties worden niet door de ministers van Buitenlandse Zaken van de beide Duitse regeringen geleid. De vertegenwoordiging van de Bondsre publiek staat onder leiding van de poli tieke leider van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, prof. Wilhelm Grewe. Zij heeft zich in de loop van de dag reeds in Genève geinstalleerd. De Oost- Duitse afgevaardiging staat op hetzelfde ambtelijke niveau, zy kwam Dinsdag avond per vliegtuig uit Praag aan. Een kring van twaalf vijf puntige gouden sterren op een hemelsblauw veld De Raad van Europa heeft eindeiyk een vlag: een kring van twaalf vyfpuntige gouden sterren op een azuren (hemelsblauw) veld. Het plan voor een vlag, die het streven naar Europese eenheid moet symboliseren, is al zo oud als de Raad van Europa zelf. Sedert hel eerste Haagse congres van de Europese beweging in 1949 hebben de meeste voorstanders van de Europese eenwording de vlag met een groene hoofdletter E op een witte achtergrond gebruikt, maar volgens de Raad was dit geïmproviseerde symbool noch in esthetisch, noch in heraldisch opzicht geslaagd. Het aantal sterren is tot twaalf beperkt, omdat dit volgens deskundigen in esthetisch opzicht het beste aantal was en bovendien werd daardoor elke toe speling op het aantal leden van de Raad (vijftien) vermeden. Het parlement van de Raad heeft zich Dinsdag eenstemmig met dit voorstel van dc ministers accoord verklaard. Het heeft tevens de secretaris-generaal opge dragen contact op te nemen met de andere Europese instellingen om het daarheen tc leiden, dat al die instellingen de cirkel van sterren tegen de azuren achtergrond zullen overnemen, met dien verstande, dat elk van die instellingen een passend symbool op haar speciaal terrein van werkzaamheden binnen die cirkel zal kunnen plaatsen. De Raad van ministers van de NAVU- landen heeft zich gisteren de gehele dag bezig gehouden met het bespreken van het memorandum met betrekking tot het eenmaken van Duitsland en de Eu ropese veiligheid, dat de Grote Drie te Genève aan Rusland zullen voorleggen. Het officiële communiqué, dat aan het einde van de dag is uitgegeven, maakt melding van het feit, dat de minister raad accoord is gegaan met de voorstel len van Frankrjjk, Engeland en Ameri ka en van de omstandigheid dat de lan den, die niet aan de conferentie van Ge nève deelnemen geregeld van de voort gang der onderhandelingen op de hoog te zullen worden gebraelit via de Noord- Atlantische Raad te Parys. Dulles heeft bovendien voorlezing ge daan van een boodschap van president Eisenhower, waarin deze de verzekering geeft dat de Atlantische gemeenschap (de NAVO) de hoeksteen biyft van de buitenlandse politiek van de Ver. Staten. Gisterochtend hebben de drie minis ters uiteenzettingen gegeven, en wel MacMillan over de ontwapening, Pinay over de relaties tussen het Oosten en het Westen en Dulles over Duitsland en het veiligheidspact. Over dit laatste onderwerp is uiter aard de meeste discussie geweest, doch tenslotte heeft de raad zich accoord ver klaard met de memoranda van de Grote Drie. Het gevolg van het feit, dat men zo wel des ochtends als des middags het meest over Duitsland heeft gesproken, is geweest dat de kwesties het Midden oosten betreffende niet meer ter sprake zijn gekomen, Pinay, MacMillan en Dul les zullen echter zo spoedig mogelijk, waarschijnlijk vandaag nog, te Genève besprekingen over dit onderwerp voeren. Wederom stijging goudvoorraad Uit de verkorte balans var. de Ned. Bank per 24 October blijkt dat conver tible valuta omgezet zyn in goud, waardoor de desbetreffends actiepost met f. 23 mlllloen gestegen Is lot f. 3.131 millioen. Hiertegenover staat, dat de netto deviezenreserve een daiing heeft ondergaan met f. 21 millioen. Beide posten tezamen belopen thans f. 4.594 millioen, hetgeen f. 3 mlllloen hoger is dan de vorige week. Directeur: J. W. Henny nATRI AD VODR I FIHFN FN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro wo. 57055 Hoofdredacteur: Broucer Direct., - *'5<"

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1