Bezorgdheid over stijging der Staatsuitgaven en ambtenaren Nationale herdenking 10-jarig bestaan V.N. in Ridderzaal St. Maarten: „verloren paradijs" 94ste Jaargang Dinsdag 25 October 1955 Derde Blad No. 28661 Gevaar voor geval inkomsten zouden dalen Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de algemene finan ciële beschouwingen. Hieraan ontlenen wy het volgende: Vele leden meenden, dat er voor de bezorgdheid, welke de minister tot uit drukking gebracht heeft, alle reden be staat. Vooral de sterke staging van de overheidsuitgaven vervulden hen met zorg. In vier jaren ziet men een uit- gavenstüging met 36%. Vergeleken met de oorspronkelijk vastgestelde begroting voor 1955 geeft die voor 1956 voor de Gewone Dienst een stijging te zien van 4677 tot. 5169 mlllioen, dus met ruim 10 procent. De snelheid, waarmee de stijging plaats vond, geeft aanleiding tot grote zorg. De minister wyst er in zyn nota te recht op, dat de uitgaven, welke de gewone dienst deden stygen, voor een belangryk deel een blijvend karakter hebben. Zo is de begroting voor wat het totaal van de uitgaven voor de gewone dienst, de buitengewone dienst I en het iLandbouw-Egalisatiefonds betreft, ver stard. Deze ontwikkeling is te betreu ren, daar ze gevaren met zich brengt voor het geval, dat onverhoopt de in komsten zouden gaan dalen. Verscheidene andere leden meenden, dat er stellig voor enige tevredenheid wel aanleiding is. De begroting sluit vrijwel voor wat de Gewone Dienst oe- treft, onze deviezenpositie is nog zeer gunstig, de nationale schuld is sedert 1946 sterk verminderd. Dit zyn op zich zelf alleszins te waarderen zaken. Naar het oordeel van deze leden verduisteren de schaduwen dit licht echter in ster kere mate dan de regering biykens de stukken schijnt in te zien. Met name het voortdurend stijgen van de Staats uitgaven achtten zyh dermate ernstig. Het Kabinet, dat na de verkiezingen van 1956 zal optreden, zal een peil der publieke uitgaven vinden, dat op den duur toch wel uiterst zorgelijk geacht moet worden. In vergelijking tot 1955 zijn de gewone Staatsuitga ven voor 1956 weer 102 millioen hoger geraamd. Dit cyfer is nog niet zo angstaanja gend; wanneer men echter be denkt, dat voor herstel van materiele oorlogsschade en voor watersnood- schade resp. 382 en 111 millioen min der geraamd kon worden, krygt de stüging een ernstiger karakter. Het verschil blijkt dan immers in i 59 millioen te zyn. Nog andere leden wilden er hun bhjd- schap over uitspreken, dat de toestand der Ryksfinanciën blijkens de ingedien de begroting, voor wat het heden be treft. gunstig genoemd mag worden. Indien een vergeiyking wordt gemaakt met de toestand in 1952. by het optreden van het huidige Kabinet, dan zyn de verbeteringen op vele punten aanwys- baar. Het aantal werklozen is klein, de deviezenpositie is gunstig, het natio nale inkomen is met 30% gestegen, de nationale schuld is gedaald, de belas tingdruk verminderde aanzienlijk. Het zou ondankbaar zyn deze gunstige si tuatie niet te erkennen. Ook deze leden meenden echter, dat deze erkenning niet mag lelden tot een optimsme, dat aanneemt, dat deze toestand blyvend zal zyn. Daarom stemden ook zy in met de waarschuwingen, neergelegd in de slotbeschouwing van de Mlllioenennota. Tal van leden waren teleurgesteld over de stijging van het aantal ambte naren, welke voortduurt. Met uitzon dering van de Departementen van Justitie en van Financiën eisen alle ministeries versterking van personeel. In de toeneming van het aantal ambtenaren zagen verscheidene leden een aanwijzing, dat de regering niet krachtig genoeg streeft naar het bin nen de perken houden van de uit gaven. In Juni 1955 bestond het Rijks personeel uit 77.324 personen, terwyl thans gelden worden aangevraagd voor 83.941 personen. Dit is een toe neming van 9%. Deze leden achtten dit zeer erg. Andere leden betwijfelden, of het verwyt van uitbreiding van personeel in het algemeen gerechtvaardigd is. Al lerlei uitbreiding van personeel acht ten zy volstrekt onvermydelyk. De toe neming van het aantal ambtenaren, res sorterende onder het Departement van O., K. en W., is byv. voor een zeer groot deel een rechtstreeks gevolg van de toeneming van het aantal leerlingen by tal van takken van onderwys. Dat Justitie en financiën er in geslaagd zyn het aantal ambtenaren te verminderen, moet men ongetwijfeld toejuichen. El ders zou een inkrimping in bepaaalde gevallen waarschijnlijk leiden tot een overbelasting van ambtenaren, welke niet verantwoord ware. By sommige diensten deze leden dachten hierby b.v. aan de postchèque- en girodienst wordt bepaald overmatig hard ge werkt. (Ingez. Med.-Adv.) SOMMIGEN kiezen hun sigaret om de geur, anderen om de smaak. Maar ontelbaren wensen geur èn smaak. En nog mildheid bovendien. Die roken dan Discovery. TOASTED FOR FLAVOR 20 STUKS 75 CENT Commissie van onderzoek in Hagerstown De Nederlandse commissie van on derzoek, die zal trachten na te gaan, wat de oorzaak is geweest van het neerstorten van het toestel, waarmee Gerben Sonderman om het leven kwam is Zaterdag te Hagestown gear riveerd. Een van de leden van de commissie is de hoofd-ingenieur van Fokker. De Nederlandse deskundigen begaven zich na aankomst onmiddellyk naar de plaats van het ongeluk: zy werden vergezeld van functionarissen van de „Fairchild Airplane Corporation; welke onderne ming een tournée van de S-14 langs het van Amerikaanse luchtmachtbases zou hebben georganiseerd. Deskundigen van .Fairchild" zeiden, dat zy alle gegevens, welke zy tydens hun eigen onderzoek hadden kunnen verzamelen, aan de Nederlandse com missie ter beschikking stelden, teneinde het onderzoek van de Nederlandse des kundigen te vergemakkelyken. Ziekenfondsen richten eigen optiekzaken op Enkele Amsterdamse Ziekenfondsen hebben thans een begin gemaakt met de uitvoering van,een reeds lang ge koesterd plan om n.L in diverse wijken van de hoofdstad opticienszaken in eigen beheer te exploiteren. In Amster dam Noord is de eerste van deze zaken in oprichting. De bedoeling dezer fondsen is de ver- tekerden de gelegenheid te bieden hun brillen tegen aanzienlyk lagere pryzen dan by de normale optiekhandel te ko pen. Deze - vooral verplicht-verzekerden Haagden voortdurend over de voor hen hoge pryzen. De Fondsen beogen een doorbraak door het kartel, dat de officiële opticiens ie pryzen voorschryft. Deze officiële optiekhandel beraadt Sch thans over de zynerzyds te nemen Baatregelen. Reeds is daartoe contact opgenomen iet een jurist. Men is zich van deze Side volkomen er van bewust waartoe *n slagen van deze ziekenfondszaken san leiden, vooral als hun voorbeeld el- iers zou worden gevolgd. Meer dan drie- wart van de bevolking is in zulk een onds verzekerd. Franse cipiers in staking Meer dan vijfduizend Franse gevan- ïervbewaarders zyn Maandagavond voor «bepaalde tyd in staking gegaan, zy ssen betere salariëring en arbeidsvoor vaarden. De staking begon ondanks een '■akingsverbod, dat het ministerie van Justitie had uitgevaardigd gezien de Moeilijkheden, die kunnen ontstaan by Weohtshoven. Door overtreding van het üakingsverbod kunnen de gevangenbe waarders nu zelf tot gevangenisstraf ■ïrocrdceld worden. De staking is uitgeroepen door vyf ^verenigingen. De bewaarders zullen wel gevangenen, wier straftijd om is, platen, doch geen nieuwe gevangenen Wiemen Ook zullen geen gevangenen =n de ene gevangenis naar de andere 'orden overgebraoht. Hierdoor zullen '-oral moeilijkheden kunnen ontstaan j huizen van bewaring. Als gevolg van fc staking zyn de zittingen van het ge- tchtshof te Le Mans reeds opgeschort. Internationale verantwoordelijkheid In de Ridderzaal is gisteravond de nationale herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der V.N. gehouden; deze bijeenkomst was georganiseerd door de Vereniging voor Internationale Rechtsorde. Als sprekers traden op prof. A. Anema vereniging „Recht en Macht", prof. dr J. Tinbergen over „Evenwich tige internationale groei" en dr C. L. Pat y n namens de minister van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Prof. Anema plaatste het werk van de V.N. tegen een historische achtergrond, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de historie bewezen heeft, dat alleen een welomschreven voorafgaande rechts ordening nog perspectief biedt. De V N. die rechtsorde boven machtsorde stellen, zyn daarbij op de enige mogelyke en goede weg. Prof. Tinbergen sprak over de ont wikkeling van de onderontwikkelde ge bieden en constateerde, dat zo lang zamerhand het principe van „ieder land voor zich zelf' is doorbroken. Er is een internationale verantwoordelijkheid ge komen. De grootste taak van de V.N. is thans conflicten te voorkomen, doch de uitvinding van de nieuwe wapens heeft misschien de grondslag gelegd voor een gemeenschappelijk belang ri.l. het niet gebruiken van deze wapenen. Dr Patijn constateerde, dat de poli tieke, juridische en militaire veronder stellingen waarvan men by het oprich ten der VN. in 1945 is uitgegaan, door de omstandigheden zijn weggevallen. De V.N. opgezet als een orgaan van col lectieve veiligheid is geworden tot een orgaan van collectieve bemiddeling. „Er is een groeiend collectief verant woordelijkheidsgevoel gekomen", aldus spr. „En het besef dat er geen ge ïsoleerde oorlogen meer zijn. Ieder conflict draagt thans een potentiële wereldoorlog in zich". „De gTote mo gendheden kunnen door hun veto nog steeds de toepassing van het Handvest ongedaan maken, er is nog steeds blokvorming, die de regels van het spel bemoeilijkt, doch niemand kan zich geheel aan het netwerk der V.N. „Nationaal probleem is te zwaar voor de V.N." Mr E. N. van Kleffens heeft gisteren ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Handvest der Verenigde Naties in het Volkenbondspaleis te Ge- nève een herdenkingstoespraak gehou den. Hjj zei om. dat conflicten, ontstaan uit nationalistische aspiraties, in deze tyd een probleem vormen, dat naar zyn mening een te zware taa£ voor de Ver enigde Naties is. Dergelijke vraagstuk ken moestem aan het Internationaal Ge rechtshof worden voorgelegd. onttrekken. Men moet zich publieke- lyk verantwoorden en de taal van het Handvest spreken. De voorzitter van de VIRO. mr A. M. Joekes. sprak een welkomst- en een slotwoord. Aanwezig waren o.m. dr W. Drees. namens de regering, de vice-presidënt van de Raad van State, jhr mr F Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de Eerste Kamer mr J. A. Jonkman, de president van de Hoge Raad mr J. Donner en de burgemeester van Den Haag mr F. M. A. Schokking. Na afloop ontvingen dr Drees en mr Joekes de gasten in het gebouw van de ■Tweede Kamer. Topjaar aan inkomstenzijde Provinciale begroting Zuid-Holland 11a jaren sluitend Millioen voor weg Scheveningen-N.H. grens De Provinciale begroting van Zuid- Holland voor het dienstjaar 1956 is sluitend zonder te kort op de gewone dienst. Voor het sluitend maken van de dienst 1955 was een bijdrage van de reservedienst nodig van rond f. 480.000. A oor het eerst sedert jaren valt dus bij vergeiyking met de voor afgaande dienst een vooruitgang te constateren, aldus Ged. Staten. Als oorzaak hiervan noemen Ged. Sta ten o.a. de omstandigheid dat 1956 wat de uitgaven betreft op enige punten een inzinking vertoont en gelijktijdig een topjaar is aan de inkomstenzyde. Zodra echter weer normaal kan worden ge werkt aan de uitvoering van het wegen plan en andere Provinciale werken, de bouw van het Provinciehuis ter hand kan worden genomen en meer voort gang kan worden gemaakt met de wer ken tot bescherming van Waterstaats werken in oorlogstyd, zal de situatie Koninklijk Paar zag vandaag: Er moet wat gedaan worden! (Van onze Reisredacteur) PHILIPSBURG Een stukje land op 8000 kilometer van Amsterdam waar een Nederlands verkeersbord „verboden in de halen" vlak bij een Frans bord staat met de maximum snelheid voor „Poids Lourds", zware vrachtwagens die er overigens niet rijden, waar een pakje Amerikaanse sigaretten veertig cent en een fles champagne zes gulden kost, een stukje welig groen begroeid land, waar honderden volbloeds grazen, gelegen in een hardblauwe zee waarin de kreeften voor het opscheppen liggen, een eilandje met grimmige rotsen aan smaragden lagunes waar 1500 afstammelingen van Afrikanen, leren, Schot ten en Nederlanders het Engels tot moedertaal hebben, hoewel een deel tot het Koninkrijk der Nederlanden en het andere tot de Franse Republiek behoort, Ziedaar St. Maarten. Of St. Martin. Dat Nederlandse deel. slechte 34 vier kante kilometer groot, is Zondag al door Koningin en Prins bezocht. Zy zyn er gisteravond teruggekeerd om er vandaag en morgen in een klein hotel aan een blauwe baai hun reis door de Nederlandse Antillen te besluiten met twee dagen vacantie om nieuwe krach ten op te doen voor het tweede deel van de tournée, het bezoek aan Suri- Door Columbus ontdekt St. Maarten werd door Columbus in 1493 ontdekt op de naamdag van deze Heilige. Dit Bovenwindse eiland was het eerste dat door de Nederlanders werd genomen, al in 1624 werd het een Ne derlandse nederzetting. In 1633 werd het eiland door de Spanjaarden ver overd, maar het bleef geen omstreden bezit, Nederlanders, Engelsen en Fran sen betwistten elkaar de Bovenwindse eilanden en Pieter Stuyvesant verloor in 1644 zyn been by de zeeslag om St. Maarten. In 1648 werd het eiland tus sen Fransen en Nederlanders verdeeld. Maar de Bovenwindse eilanden zouden nog een keer in Franse en later in En gelse handen overgaan, eer Nederland by de vrede van Parijs in 1815 de twee en halve Bovenwinden definitief in handen kreeg. Huidige problemen Thans breekt niemand zich het hoofd meer over de strategische betekenis van de keten van rotsige eilanden, die ook het Franse Guadeloupe en Martinique omvat en die als een reeks „stepping- stones" in de Caraïbische Zee ligt tus sen Trinidad aan de ene en de grotere eilanden Portorlco, de Dominicaanse re- jubliek, Haiti en Cuba aan de andere cant. Het hoofdbreken van nu geldt de economische problemen, want de Bo venwindse eilanden zyn armlastig, zy zyn de stiefkinderen van de Antillen, St. Maartens kreeften, volbloeds cn goedkope champagne ten spyt. De volbloeds lopen le verinteresten in de ryke weilanden sinds er geen rennen meer xUn, drank en sigaretten zyn er slechts zo goedkoop omdat St. Maar ten een vryhaven is en de kreeften kan men door gebrek aan transport aan de straatstenen nog niet kwijt. Gebrek aan transport, ziedaar een van de voornaamste handicaps van het eiland. Weliswaar landen KLM en Air France een keer wekeiyks op het kleine vliegveld en doet sinds kort een keer in de maand het m.s. „Antillia" St Maar ten aan, maar daar schiet men no" rnd veel mee op. St. Maarten zou ryke vruchten - oogsten kunnen opleveren, maar die vallen niet noodzakelykerwys samen met de dienstregeling van de „Antillia". En het feit dat het eiland midden in de orkaangordel ligt, komt de onzeker heid nog vergroten. Ook dit jaar hebben enkele van de tien orkanen die door de ..Hurricane Belt" raasden, het eiland getroffen en gewassen vernield. Zo heeft de bevol king langzamerhand de moed verloren, iets waar het Caraïbische klimaat en de sterke inteelt vermoedelyk ook niet he lemaal vreemd aan zyn. De energieksten onder de mannen zyn zo langzamerhand weggetrokken en vervangen door mensen van de nog veel armere Britse eilanden zoals St. Kitts, geen voordelige ruil Er moet geld bij Nu zit het eiland vast, want als is de veeteelt wat omhoog gekomen de laat ste tyd, er moet ieder jaar geld bij. De olie-eilanden Aruba en Curacao four neren dat in feite, maar alle Antilliaan se politieke partyen zyn het vry grote zeldzaamheid over één ding eens: Rijkspartner Nederland zou eigenlijk by springen om d; armla-ügheid van de Bovenwinden (en Bonaire) op te heffen. Kan dat? Wat St. Maarten aan gaat, zou men moeten aannemen dat Frankryk en Nederland gezameniyk tooh wel een eilandje van 80 vierkante km op poten kunnen zetten, al was het maar door betere verbindingen te schep pen. Het beeldschone St. Maarten heeft zelfs toeristische mogelykheden. En daar is ook wat aan gedaan. Op initiatief van de beminde en energieke gezagheb ber, de heer Paap, broer van de be kende Nederlandse musicoloog. Wouter Paap, is er het kleine maar uiterst mo derne Little Bay-hotel gebouwd, waar het Koninklijk Paar nu verbiyft. Berusting St. Maarten wacht inmiddels gela ten af. Men leest de berustende hope loosheid van de gezichten in het zon nige, \riendelijke minatuur-hoofd- plaatsje Philipsburg van het Neder landse deel en in het even liefelijke Marigo op het Franse. Het zijn zwarte cn blanke gezichten, dat is hier vrij wel om het even, de gevoelsdrempels tussen de rassen zijn op St. Maarten vrjjwel weggesleten, de economische zelfs geheel. Er zijn tenslotte donkere vee-elgenaars naast straatarme blan ke vissers. Men drinkt in het kleine café aan de baai peinzend zyn glaasje rum en kykt naar de zon die ondergaat over de eindeloze zee. die dit kleine eiland omsingelt. Zo drijft St. Maarten voort op het lome rhythme van de etmalen naar onbekende bestemming St. Maarten snel ongunstiger worden. Alleen verbe teringen in de financiële verhouding tussen het Ryk en de provincies kunnen dan uitkomst brengen. Door verscheidene oorzaken, o.a. de lange periode van stilstand door de weersgesteldheid in de winter 1954-1955 en het niet m voldoende mate beschik baar zyn van technische krachten, laat het zich aanzien, dat in het lopende Jaar met het volle op de begroting voor de uitvoering van het wegenplan uitge trokken bedrag Z3l worden verwerkt Voor 1956 wordt wederom f. 12 mil lioen uitgetrokken in de hoop. dat in dat jaar geen bijzondere belemmeringen zullen optreden. Voor de kosten van de Planologische Dienst en van de voorbereiding enz. van streek- en uitbreidingsplannen wordt f 392.000 geraamd. Voor de oprichting, wyziging. samenvoeging, samenwerking en opheffing van Waterschappen ver meldt de begroting f. 210.000. De kosten van uitvoering van werken tot het ver hogen en verzwaren van dyken in de provincie Zuid-Holland worden geschat op f. 100.000. Ged. Staten tekenen hierby aan, dat het in afwachting van de uit voering van de Delta-werken noodzake lijk zal zyn, dat aan versohillende wa terkeringen voorzieningen worden ge troffen, teneinde het grondgebied der provincie een redeiyke bescherming te geven tegen hoge vloeden. Volgens G.S. dient rekening te worden gehouden met de mogeiykheid dat in 1956 met de bouw van het nieuwe Pro vinciehuis een aanvang zal kunnen wor den gemaakt. Voor een en ander wordt in totaal voorshands een bedrag van 3 millioen gulden uitgetrokken. Voor aanleg en verbetering van de weg Seheveningen-AVassenaar - Noordwyk- Noordhollandse grens wordt een mll lioen gulden geraamd, waarvan 150 duizend gulden is bestemd voor grondaankoop. De begroting van de gewone dienst sluit voor de inkomsten en de uitgaven op een bedrag van f. 22.089525.46 en de kapitaaldienst op een bedrag van f. 63.788 389,05. Philby de „derde man" in de zaa!< Burgess-MacLean Het Amerikaanse blad ..Sunday News" meldde Zondag, dat Harold A R. Philby, een voormalige eerste secretaris in de Britse ambassade in Washington. gegeven had. die hem had doen vluch ten. Philby zou ln het Britse Lagerhuis worden ontmaskerd door het Socialis tische parlementslid Norman Dodds, nadat het morgen. Dinsdag, bijeenge komen ij na het zomerreces. De 38-larige Philby. die de titel had van eerste ambassade-secretaris zou agent geweest ziln van de Britse in lichtingendienst. Hij zou niet geweten hebben, dat Burgess een Communisti sche «Dion was en gemeend hebben, dat het onderzoek naar Burgess alleen be trof diens zeer dubieuze particuliere levenswandel. Volgens de .-Sunday News" werd Philby vanwege zün rei ln deze zaak ontslagen. Arsenicum als medicijn In de Vallei van de Duizend heuvels ln Zuid-Afrika, speurt de politie naar een grote voorraad arsenicum die door inboorlingen is gestolen op een vee boerder li. De hoeveelheid. 140 Engelse ponden, is voldoende om 400.000 men sen een afschuwelijke vergif tigingsdood te laten sterven. Men vreest dat de In boorlingen het gestolen vergif denken te kunnen gebruiken als „medictln". Hatta naar India vertrokken Vice-president Hatta van Indonesië ls per vliegtuig uit Djakarta naar In dia vertrokken. Hatta, die begeleid wordt door een gezelscnap van vier personen, waaronder deskundigen, die allerlei projecten zullen bezoeken, zeide, dat hy gedurende zyn bezoek aan India dat drie weken zal duren, in het bijzon der de economische vraagstukken en de opbouw van Inda. die Indonesië tot voorbeeld kan strekken, zal bestuderen Op verzoek van de regering van Birma ra! Hatta na zyn bezoek aan India neg enkele dagen een bezoek aan Birma brengen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7