Tien jaar Ver. Naties herdacht voor de Leidse jeugd Welpen liandenarbeid-expositie in Boerhaave-zalen geopend Voor een betere wereld zullen persoonlijke offers nodig zijn „Welvaart der wereld als gemeenschappelijke verantwoordelijkheid', de titel van de bekende rede. welke H.M. de Koningin op 18 Juni van dit jaar in de Pieterskerk heeft uitgesproken, was het uitgangspunt voor de jeugdavond. die gisteren in het kader van de herdenking van bet tienjarig bestaan van de Verenigde Naties in het Leidsche Volkshuis werd gehouden. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Leidse Jeugd Actie en de Politiek Jongeren Contact Raad, afd. Leiden. DINSDAG 25 OCTOBER Mr A. W Kist, directeur van het jeugd- en vormingscentrum Oud-Poel geest, sprak op deze avond over de Ver enigde Naties en de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden, waarbij hij aan sloot op de rede van de Koningin, die hij eigenlijk in voor de Jeugd begrijpe lijke woorden ..vertaalde". Spr. gaf als zijn mening weer. dat de toekomst, die wij als jongeren tegemoet gaan en hoe de vele en velerlei problemen zuilen worden opgelost, in belangrijke mate be paald zal worden door de rol, die de vrouwen in de maatschappij zullen gaan spelen. Want, zei hij, de moeders heb ben altijd al de fantasie gehad oplossin gen te vinden. In de eerste plaats omdat zij de liefde bezitten zich in te denken in het leven van d<e ander. Ten aanzien van de grote wereldproblemen gaat het nu juist om deze eigenschap van de moeders. Naast fantasie en inzicht is evenwel ook nodig originaliteit, nuchter heid en practische zin. Al deze eigen schappen tezamen zijn nodig om mee te helpen, dat de verschrikkelijke dingen als oorlog en revolutie en hun oorzaken honger en armoede, peen kans meer krijgen in onze wereld. De VN nu heb ben in de afgelopen tien jaar. aldus mr Kist, ervoor gezorgd, dat er aan die honger en armoede iets gedaan wordt. Uiteraard natuurlijk nog veel en veel te weipig. Maar wij dienen er goed van doordrongen te zijn, zo ging hij verder, dat dit ook komt omdat wij te weinig gedaan hebben. We kunnen de oplossing van al deze zaken niet alleen maar aan de staatslieden overlaten, doch zullen leder voor zich en allen met elkaar, beginnen in ons eigen kleine leven, het nodige voor hebben te verrichten. Daarvoor zal nodig zijn een offer en Koninklijke medaille voor Mevr. O. C. D. Idenburg Siegenbeek van Heukelom Gisteren was het vijf-en-twintlg jaren geleden, dat de Historische Commissie der Leidse Universiteit werd opgericht In een buitengewone vergadering werd dit feit herdacht. De voorzitter, jhr dr D P. M. Graswinckel gaf een kort over zicht van de activiteiten der commissie gedurende de afgelopen jaren, waarbij hij de verwachting uitsprak, dat de Commissie door het organiseren van tentoonstellingen meer en meer de aan dacht voor de geschiedenis der Leidse Universiteit zal trekken. Hij herinnerde er aan dat de secretaresse, mevrouw O. C D. Idenburg—Siegenbeek van Heu kelom. tevens conservatrice van he' Academisch-Historlsch Museum, geves tigd in het Universiteitsgebouw aan het Rapenburg, sedert vijf-en-twintig jaren onafgebroken haar krachten daaraan heeft gewijd. Vervolgens heeft namens het College van curatoren der Universi teit mr A. F. Visser van Yzendoom aan mevrouw Idenburg de zilveren Museum medaille uitgereikt, haar door H.M. de Koningin verleend. De Staatscourant van gisteren bevat het reeds door de afgetreden rector- magnificus. prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink in zijn overdrachtsrede aangekondigde Koninklijk Besluit, waar bij met ingang van 1 October 1955 aan mr R D. Kollewijn op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag is verleend als hoogleraar aan de Leidse Universiteit, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Werk van fotograaf Plm van Os. Vrijdag 28 October a s zal in 1 Prentenkabinet der Rijksuniversiteit. Kloksteeg 25, een tentoonstelling worden geopend, genaamd: Plm van Os. foto graaf. 1910—1954. waarop een overzicht gegeven zal worden van het werk van deze vermaarde kunstenaar. De opening begint te 16.30 uur met een voordracht door de heer W. Jos. de Gruyter, en zal verricht worden door de ree tör-magni ficus, prof. dr A. E. van Ark el De tentoonstelling zal geopend zijn van 28 October—10 December a.s. werkdagen van 14—17 uur. GEVAARLIJKE SITUATIE IN DE WEG VOORBURG—LEIDEN. A.N.W.B. dringt aan op maatregelen De Romolenbrug te Leldschendam in de provinciale weg Voorburg—Leiden, ligt aanzienlek hoger dan de aanslui tende wegvakken, zodat het verkeer de weg achter de brug niet kan overzien en plotseling voor onverwachte situaties kan worden geplaatst, aldus bericht de A.N.W.B. Er zijn hier reeds enige on gevallen gebeurd. Speciaal voor het verkeer naar Leluen is deze toestand gevaarlek, daar vlak achter de brug, die tevens in een bocht ligt, een garage is gevestigd waar dik wijls auto's geparkeerd staan. Daar naast mondt de Rietvinklaan op de drukke weg uit, welke kruising onover zichtelijk is. Ook gebeurt het vaak dat voetgangers op de rijbaan lopen, in het geval dat het trottoir bij de garage ver sperd is. De AN.W.B. heeft er bij de wegbe- heerder dan ook op aangedrongen een eenzijdig wachtverbod voor de weg te genover de garage in te stellen, zodat versmalling van de rijbaan door aan beide zijden van de weg geparkeerde auto's wordt voorkomen, het plaatsen van een waarschuwingsbord „gevaarlek kruispunt" op de oprit van de brug, en het aanbrgen van een ononderbroken witte asstreep op de provinciale weg van het Julianaplein tot de kruising met de Rietvinklaan, waardoor wordt bereikt, dat het verkeer goed rechts houdt by het passeren van de brug en de attentie wordt verhoogd. Onze oud-stadgenote, zuster J. Paats. thans directrice van het Prot, Chr. ziekenhuis te Apeldoorn, is in ge lijke functie benoemd van het Prot. Chr. ziekenhuis te Delft. Prof. dr G. Holst te Aerdenhout, oud-hoogleraar aan de Leidse Universi teit. is voor de periode van 15 October 1955 tot 15 October 1960 benoemd tot lid van de Raad voor het Zuiver Weten schappelijk Onderzoek. als het moet een persoonlijk offer. Want het gaat om onze broeders en zusters. En ten slotte kunnen we ook van hen zeker op geestelijk terrein nog een heleboel leren. De jeugd van tegenwoordig, zo ein digde mr Kist zijn pakkende toespraak, is gelukkig omdat zij in een tijd leeft, waarin alle dingen gereed liggen om veranderd te worden! Op deze avond werd ook een drietal films vertoond: Het grote doel; De vis sers van .Tiental en Voorkomen en ge nezen De bijeenkomst werd geopend door de heer G Steinbach, secretaris van de Leidse Jeugd Actie, terwyl de voorzitter van de afd. Leiden van de PJ.CR. een kort slotwoord sprak. HERDENKING IN DE ACADEMIE In tegenwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden, o.w vele hoogleraren, studenten en leden van de Vlro het groot-auditorium was geheel bezet is dit feit gistermiddag ook in academische kring herdacht Na een inleidend woord van de rec- tor-magnificus. prof. dr A. E van Arkel, weidde prof. mr dr J P A Frangois In den brede uit over het ontstaan, doel en werkwijze van de Verenigde Naties, aan de betekenis van welk lichaam wij in deze dagen uitvoerige aandacht heb ben besteed Spreker, die een parallel trok tussen de werkwijze en Invloed, van de Volkenbond en de Verenigde Naties, stond eveneens stil bij het zelfbesohik- Kerkelijk Leveu J Tsjechische wapens RECHTZAKEN NED. HERV. KERK Beroepen te Hlppolytushoef (toez.) Geerts. vlc. te Lochem. Te Opheusden P. Westland te Waarder. Aangenomen naar Wltteveen (toez.) P. Datema, vlc. te Krimpen a. d IJssel. die bedankte voor Zevenhoven. GEREF. KERKEN Tweetal te Hilversum J. R. Hommes te Groningen en H. v. d. Wey te Emmen. Beroepen te Paesens (Fr.) H. N deMooy. cand te Lelden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zlerikzee (2e pred. BIJ le vela te Noordeloos. Te Hamilton (Ontario) W. F. Laman te Rotterdam-W. INTERNATIONAAL OECUMENISCH FILMCENTRUM OPGERICHT. In het centrum van het Franse Pro testantisme te Parijs is een conferentie over kerk en film gehouden. Kerkelijke organen op dit gebied uit Engeland. Frankrijk. Duitsland, Zwit serland en Nederland waren vertegen woordigd. Ook de Wereldraad van Ker ken en de World Council of Christian Education zonden afgevaardigden. Het resultaat van deze conferentie is de oprichting van een Internationaal Oecumenisch Filmcentrum, Dit nieuwe orgaan zal zich oa. bezighouden met de documentatie en uitwisseling, en naar men hoopt op den duur ook met de productie van kerkelijke en culturele films. Verder ligt het in de bedoeling internationaal filmbulletin uit te geven. Tot president van het Centrum is geko zen pasteur H. de Tienda te Parijs. Het secretariaat werd toevertrouwd aan Wika J. A. Hes van de Nederlandse Stichting Filmcentrum. kingsrecht der volkaren In dit verband sprak spreker zijn teleurstelling uit over het resultaat van het referendum in het Saargebied, dat voor de Europese zaak in hoge mate teleurstellend kon worden genoemd. Prof. mr J V. RipperdaWierdsma, die aan het einde van deze bijeenkomst een woord sprak, schonk daarin even eens in het kort aandacht aan de bete kenis van het Handvest der Verenigde Naties Zeer in het bijzonder bracht spreker hulde aan de afdeling Leiden van de Viro, die in deze herdenkings- week zo grote aotiviteit ontplooide. De ingezonden stukken werden per dis trict beoordeeld en vervolgens voorge legd aan een in Den Haag zetelende des kundige jury. De werkstukjes zijn ver vaardigd door welpen van 8—12 jaar Smaakvol en interessant Onder grote belangstelling werd gis teravond in een der Boerhaavezalen aan de Vrouwenkerkkoorsteeg de ten-- toonstelling van door welpen uit het ™e, uitgekozen. De heer gehele land en de overzeese Rijksdelen 5f,es deelde mede, dat het district o.a. Suriname en Curacao ver- *u"i?nd -met efrs'e P^s' twee vaardigde voorwerpen door de dis- 'weede prezen en één derde prijs uit de trictscommissaris van De Nederlandse ™is.ls pkomen. Geen slecht resultaat! Padvinders voor het district Rijnland, ~e tentoonstelling van al deze bekroon- i rio nmnlrcHilrlrpn ic rnc de heer A. Beekes, geopend. De districtscommissaris herinnerde er aan, dat deze reizende tentoonstel ling een gevolg is van de het vorig Jaar door het nationaal hoofdkwartier van „De Nederlandse Padvinders" uitge schreven welpenhandenarbeid-wedstrijd. LEIDERDORP „ZOLANG JIJ BIJ MIJ BENT" IN 'T KADER VAN DE GEZINSWEEK In het kader van de Gezinsweek werd op de eerste avond in „Irene" de film „Zolang jij bjj my bent" vertoond. Ds J. P. Honnef, die de bijeenkomst opende en daarby sprak tot een volle zaal, gaf een korte omschrijving van de fraaie film, die door de aanwezigen met spanning werd gevolgd. Dat de opkomst zo goed was, zal wel mede liggen aan het feit, dat er hier ter plaatse zo wei nig goede films worden vertoond. De volgende bijeenkomst in het kader van de Gezinsweek is morgenavond, eveneens in „Irene", waar dr G. B. Mas tenbroek zal spreken over „Gezin en Opvoeding". WARMOND TAFELTENNIS TTV „STEEDS VOORUIT" De start van de competitei bracht voor de teams van Steeds Vooruit winst en verlies. Het le damesteam, zonder mej. Heemskerk, moest genoegen nemen met een nederlaag. De uitslag Steeds Vooruit 1—Unitas 1 was 28. Het 2e damesteam versloeg de dames van T.O.V. met 10—0. Ook het 2e herenteam. dat op bezoek was geweest bij Westerkwartier 1 te Lei den, kwam met de volle winst naar War mond. De uitslag was 4—6 voor Steeds Vooruit 2. Het .3e herenteam kon het ook niet verder brengen dan 82 en moesten de volle winst in Leiden laten by de LPSV. Het le herenteam speelt deze week de le wedstryd en moet Donderdag naar Den Haag om Rustenburg 2 te bekam pen. Het 2e herenteam krygt morgen bezoek van Sparkler 3 uit Roelofarends- veen. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: S. Rewijk, 24 Jr en P. A. Versluljs, 22 Jr; C. J. Verkalk, 22 Jr en T. Bekelaar, 20 Jr. WASSENAAR Wassenaar schoot beter (Van onze correspondent) Dat doelpunten nog steeds een wed strijd beslissen werd overduidelijk ge demonstreerd In de ontmoeting Was senaarWilhelmus, waarin de Voor burgers veelal in dc aanval waren, maar het doelpunten maken overlieten aan de voorhoede van dc gasten, die daarvan een gretig gebruik maakten. Aanvankelijk nam Wassenaar het spel in handen en kon Klinkhamer reeds In de vijfde minuut de eerste treffer plaat sen: 10. Hierna werd Wilhelmus ster ker, maar door slecht schieten enerzijds en stug verdedigen van oe Wassenaar- defensie anderzijds bleven doelpunten uit. Wassenaar wist zich te herstellen en met snelle aanvallen over de vleugels de Wilhelmu3-achterhcf aan de tand te voelen. Toen de rech: achter Smit (ex- VUC) de Wassenaar-linksbuiten moest laten gaan. knalde deze voor het Wilhel- mus-doel gekomen het leer onhoudbaar in: 2—0. Nog voor de rust werd de ach terstand evenwel verkleind, toen Buite laar ln zyn ijver om een Wllhelmus-aan- val af te slaan de bal ln eigen doel liep: 21. Na de thee kwom opnieuw Wilhelmus het eerst in de aanval, maar ook nu wist de pronkstukken is reeds gedurende maanden in talrijke plaatsen van ons land gehouden, ook in Leiden zal zij ongetwyfeld veel bezoekers trekken. Immers, de expositie is byzonder smaakvol ingericht en bovendien inte ressant. Met behulp van wat hout. pa pier, kurk. blik en nog talrijk ander materiaal zyn de meeste jongens toi verrassende resultaten gekomen. Aller aardigst was byvoorbeeld de groep van de eerste stereisen en de schelpenfan tasie. Het beste werkstuk van de ten toonstelling is die van de 11-jarige Freddy Wijsmuller uit Baam. De eerste prijs was wel volkomen verdiend! Uit Curacao zagen wy o m. een knap ver vaardigd Kunuku-huisje. Ook uit Suri name en Aruba zyn inzendingen geko men. Vanzelfsprekend ontbreken ook de fraaie tekeningen niet op deze bijzon dere expositie. Voorts zullen nog zowel het reusachtige schip ..De Witte Cobra" als het kleine uit kurk gemaakte rots- tafereeltje, elk enig in hnn soort, op vele bezoekers indruk maken Akela W. A. van Amerongen, een van de leden van de commissie van voorbe reiding. leidde op deze eerste avond om. rond burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en wethouder J C. van Schaik. Verder maakte ook ofibaas J. W. comellsse de aanwezigen op diverse fraaie voorwerpen opmerkzaam. De ten toonstelling is tot en met Zaterdag iedere dag geopend van 7 tot 9 30 uur nam. Woensdag- en Zaterdagmiddag bovendien van 3 tot 5.80 uur. zry'pen. Toen bij een snelle tegenaanval P Remmerswaal zich vry speelde en in de doelmond opdook, maakte deze oude rot geen fout en was het verschil opnieuw 2 doelpunten: 3-1. Wilhelmus bleek hier mee een geslagen elftal, want vry ge- makkeiyk kon Uittenboogaard daarna nog 41 scoren en tenslotte bracht Klinkhamer de eindstand op 5—1. Smit, die Inmiddels naar de voorhoede ver huisd was, wist doelman Van Marwyck nog eenmaal te passeren, zodat het einde kwam met een 5—2 zege voor de thuis club Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen tandheelkunde le gedeelte onze plaatsgenoot de heer H P. van Gorcum. ZOETERWOUDE Raadsagenda de Wassenaar-defensie steeds weer ln te 1055, De Raad van Zoeterwoude komt op 28 October te 7.45 uur nam ten gemeente huize in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Aankoop grond; aanbieding gemeente rekening en de rekeningen van het Grondbedryf, het Waterleidingbedrijf en het Burgerlijk Armbestuur 1954; aanbieding van de gemeentebegroting en de begrotingen van het Grondbedryf, het Waterleidingbedrijf en het Burger lijk Armbestuur v. 1956; aanbieding van rapporten In verband met de opstelling vian een uitbreidingsplan; vaststelling van de vergoeding ingevolge artike1 101 en artikel 101 bis der Lager Onderwijs wet 1920 over 1954; verzoeken om ver goeding van vervoerkosten ingevolge ar tikel 13 der Lager onderwijswet 1920; voorstel tot aankoop van een filmpro jector en nieuwe schoolmeubelen voor de O L. school; verzoek van het bestuur van de R.K. Vereniging voor EHBO te Zoeterwoude (Dorp) om subsidie met voorstel en prae-advles van B en W verzoek van de Stichting ..Het Nationaal Rheumafonds" om toekenning van een éénmalig subsidie met voorstel en prae- advles van B. en W voorstel tt wijzi ging van de legesverordening: alsvoren tot wyziglng van de gemeenbebeg otlng in Cairo aangekomen Vijf Syriërs ontvoerd Egypte heeft de eerste zending wapens uit Tójecho-Slowakije ontvangen, aidus werd Zaterdagavond officieel in Cairo vernomen. De zending, die 133 kisten omvatte, arriveerde Donderdag met het Russische stoomschip „Stalingrad". Voorts heeft Egypte Zateroag bekend gemaakt, dat het een „verdedigingsver drag" met Syrië heeft gesloten. Volgens gezaghebbende kringen in de Syrische hoofdstad Damascus worden binnenkort soortgelijke verdragen tussen Egypte en Saoedi-Arabië en Syrië en de Libanon verwacht. Intussen heeft Radio-Peking Zondag met nadruk tegengesproken, dat Com munistisch China op 20 October aan Egypte honderd ton wapens zou heoben geleverd. Biykbaar ging het hier om de zending uit Tsjecho-Slowakye Langs de gehele 80 kilometer lange grens lussen Syrië en Israël zyn Zondag aan de Syrische kant troepenbewegingen waargenomen, zulks naar aanleiding van een overval van Israëlische troepen, die vyf Syriers meevoerden als gijzelaars voor een evengroot aantal Israëliërs, dat door de Syriers wordt vastgehouden. Kort na de overval, waarbij volgens Israëlische militaire kringen de Israëli sche troepen geen verliezen leden (aan Syrische zyde vielen drie doden), open den alle Syrische stellingen langs de zwaarversierkte grens het vuur, blijk baar uit vrees voor een grote aanval. Intussen is Mosje Sjaret, de premier en minister van Buitenlandse Zaken van Israel, naar Parys vertrokken, waar hij een onderhoud zal hebben met de minis ters van Buitenlandse Zaken van de VS, Engeland en Frankrijk om hun aan dacht te vestigen op de ernstige toe stand, die in het Midden-Oosten is ont staan als gevolg van de Communistische w apenleveranties aan Arabische landen. Later zal Sjaret naar Genève gaan om met minister Molotof over hetzelfde te spreken. Volgens gezaghebbende kringen te Je ruzalem zal de premier de Westelyke ministers om wapens en een verdedi gingsverdrag vragen, waarbij hy zal zeg gen dat Israël anders dan elders wapens zal moeten betrekken. U.L.O. voor catastrophe Op de landelijke vergadering van dc Vereniging voor Mulo (Ulo-groep in de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging), die in Utrecht is gehouden, is uiting gegeven aan de onrust, die in deze kring leeft voor de nabije toe komst van het ULO en aan de ont stemming over het uitblijven van af doende maatregelen van de regering om een „ramp" te voorkomen. Er werd in herinnering gebracht dat er reeds jarenlang de aandacht van het Departement van O., K. en W. op is gevestigd, dat er een chaos zou ko men. wanneer niet bijtijds werd inge grepen. Maatregelen laten echter op zich wachten. De regering heeft onlangs aan dacht geschonken aan het dreigende lerarentekort by het Voorbereidend en Hoger Middelbaar Onderwys, maar zwygt in alle talen over het bestaande onder- wijzerstekort by het ULO, zo werd op gemerkt. Door de grote salarisverschil len gaan zeer veel leerkrachten van het CJLO over naar het VHMO, Kweekscho len en het Nyverheidsonderwijs. waar door het ULO met een steeds groter te kort aan bevoegdheden des te dieper in het moeras zinkt. Dc salarisverhoudingen zyn, naar de mening van de vergadering, totaal scheef getrokken. De bezoldiging van het on- öerwyzend personeel bij het gehele La ger Onderwijs moet aanmerkelyk ver hoogd worden; de salarissen voor het ULO in het byzonder. De vergadering acht het een dringende s. dat het overleg in de bijzondere commissie voor het L.O. sneller voort gang heeft. Het is, zo meent zy, niet langer duldbaar, dat besprekingen die, volgens de minister reeds in Februari van dit jaar „in volle gang" waren, zich nog niet konden uitstrekken tot voor stellen van regeringszyde, waarover thans blijkbaar nog steeds inter-depar- tementaal overleg wordt gepleegd. Dit had eerder en sneller moeten gedaan zijn. De vrees werd uitgesproken dat als niet spoedig resultaten kunnen wor den gepubliceerd het ULO zijn onder gang tegemoet gaat. Constantijn Huygensprijs voor Simon Vestdijk Het bestuur van de Jan Campert- j stichting te Den Haag heeft besloten 1 dc Constantijn Huygensprijs toe te kennen aan Simon Vestdijk voor zyn gehele oeuvre. Deze prijs bedraagt thans voor het eerst f.2500. Voorts heeft het bestuur besloten twee bijzondere prijzen toe te kennen, I elk van f. 1000 aan mevrouw A. ter BraakFaber en mevrouw dr E. du 1 Perron—De Roos voor het zeer belang rijke aandeel dat zy hebben gehad in het tot stand komen van de uitgave van het verzameld werk van respectie velijk Menno ter Braak en Edgar Char les du Perron. De uitreiking van deze pryzen zal ge schieden op de slotzitting van de con ferentie over de litteraire crltlek op Za terdagavond a.s. Ex-pleegmoeder Anneke Beekman voortvluchtig De 53-jarige ex-pleegmoeder van An neke Beekman mevr. G. M. Langendijk- Van Moorst, die gisteren door de recht bank te Amsterdam tot 8 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld met be vel tot onmlddeliyke gevangenneming, blijkt thans voortvluchtig te zyn. Terstond na de uitspraak werden via het pohtletelexnet alle politie- en grens posten gewaarschuwd. Doch mevrouw Langendyk, die voorheen in Hilversum, maar laatsteiyk ln Maastricht woonach tig was, bleek niet meer op het daar aan de Justitie bekende adres aanwezig te zijn en evenmin op een bekend adres ln België. Dronken achter het stuur ZWARE STRAFFEN GEËIST. Ook voor de Maastrichtse Rechtbank zyn flinke straffen geëist tegen auto bestuurders, die ervan verdacht werden dronken achter het stuur te hebben ge zeten. Een koopman, die volgens de dag vaarding in een dronken bui een hand wagen achter zyn auto had gebonden, en daarmee op de openbare weg ver keersmoeilijkheden had veroorzaakt, hoorde een maand gevangenisstraf en intrekking van het rijbewys voor zes maanden tegen zich eisen. Tegen een vertegenwoordiger uitMaas- bree, die dronken en zonder rybewys zou hebben gereden, was de eis drie we ken gevangenisstraf en ontzetting van de rybevoegdheid voor een jaar. Uit spraak ln deze zaken Maandag 7 No vember. WEER TWEE MAANDEN GEËIST Bevestiging van ..het zeer zachte von nis van de politierechter" twee maan den gevangenisstraf requireerde de Procureur-Generaal bij het Haags Ge rechtshof tegen een 33-jarige bankwer ker uit Leiden Deze stond terecht om dat hij bij NV. Mulders fabriek van rollend materiaal te Boskoop diefstal van schroeven had gepleegd Verd vond zelf eigenlijk dat hij geen diefstal had gepleegd. De president herinnerde hem aan een vorige zaak. waarbij ook de werkgever de dupe was. Verd. had ditmaal aan spoorweg rijtuigen gewerkt. Onder zyn werkbank had hy een eigen la en hierin had hij schroeven verzameld, die op de grond vielen. Ook werden er andere koperen voorwerpen in de la gevonden Hij had eerst 10 kg willen hebben vóór het metaal te verkopen De Proc -Generaal vertelde hoe men afval mocht verkopen als men eerst een bon van de afdelings chef vroeg, waarvoor men een klein bedrag moest betalen. De Procureur merkte op dat er daarnaast nog een diefstal van rubberblokjes was. Mr H. A. Um. verdachtes raadsman, vroeg op juridische gronden vrijspraak. Arrest 4 November. De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter vorderde f.25.boete of 10 dagen en veertien dagen gevangenis straf met drie jaar proeftijd tegen een 28-jarige timmerman uit Boskoop, die op 10 Juli de schoenmaker P. Koetsier had mishandeld. Deze wilde contante betaling hebben voor schoenen die wa ren gerepareerd. Volgens verd. had hy gezegd: Jullie zyn zulke beste niet. De schoenmaker, als getuige gehoord, ont kende dit echter. De officier vond het een ergerlyk ge val, want de schoenhersteller vroeg iets waartoe hy volkomen het recht had. Het vonnis luidde: f.20.boete of 10 dagen en veertien dagen gevangenis straf voorwaardelyk met drie jaar proef- tyd. Eerste Parlementszetels toegewezen De eerste twee zetels voor het nieu we Indonesische Parlement zijn gis teren toegewezen: écn voor de Mas- joemi en één voor de P.NJ. In het kiesdistrict Groot-Djakarta, waar gis teravond de officiële verwerking van de uitslagen gereed kwam. Na twee weken dag in dag uit teilen, kwam men tot het resultaat, dat van de 994.848 geregistreerde kiezers er 791.046, of 85'5 hun stem hebben uit gebracht. Aangezien Djakarta zes zetels kreeg toegewezen, was de kiesdeler 127.794. Slechts 2 partijen bleken een zetel te hebben behaald. De restant- stemmen zullen thans centraal worden verwerkt. Arrestatie r.a Zeister moord LATER VRIJGELATEN (Speciale berichtgeving) Op aanwyzingen van buspassagiers, die op Woensdagavond, 12 October j.l., van Amersfoort naar Zeist reisden, heeft de Zeister politie in verband met het onderzoek naar de dader van de aanranding op mej. Van Soest, weer een verdachte aangehouden. De mededelin gen kwamen van passagiers uit de N.B.M.-bus, die, komende uit de rich ting Amersfoort, om resp. 19,36 utlr en 19.51 uur op de avond van de aanran ding by de halte-Gerofabriek te Zeist stopten. Verscheidene inzittenden spra ken over een man, die mej. Van Soest, nadat zy uitgestapt was, heeft gegroet. In het bezit van deze verklaringen heeft de Zeister politie een 40-jarige man aangehouden, afkomstig uit een der omliggende gemeenten. De man ontkent echter tussen 6 en 9 uur zijn woning te hebben verlaten. Later ls de aangehoudene wegens ge brek aan bewijs weer vrijgelaten. Onderscheidingen op de Antillen Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek ziin op de Ned. antlllen de vol gende onderscheidingen in de Huisorde van Oranie Nassau verleend: Od Curacao- Commandeur: Mr F. E. J. van der Valk. chef van het Kabinet van de Gouverneur. Officier: hoofd commissaris van politie. M. W. van 't Hof; Ridder 1ste klasse: Ir H. de Kie- wit. directeur openbare werken: Frater Fidellus. die dirigent was bij de Kin- derzanghulde en A. N. Th. van Meete- ren. Gouden medaille (bii bevordering): H. G. S. Martijn. huishouder van de Gouverneur: Zilveren medaille: meiuf- frouw Mascini en E. Klridoneo. resp. huishoudster en chauffeur van de Gou verneur. Op Aruba: Ridder eerste klasse: me vrouw VeenhuysSpier en E. Bartels. Op Bonaire; Ridder eerste klasse: Frater Pancraas: de roeiers, die belast werden met'taan land brengen van het koninkliik Daar op Saba en St Eustatius kregen de bronzen medaille. Alle gezaghebbers kregen een portret van de Konineln met handtekening De administrateurs ontvingen een legpen ning met de inscriptie: Hartelijk dank Juliana-Bernhard. Anti-communistische coalitie op komst Masjoemi krijgt meeste zetels Het blad van de Indonesische Na- nationalistische Partij gaf vandaag toe, dat dc Masjoemi waarschijnlijk heel wat meer zetels in het Parlement zal krijgen dan de Nationalisten, hoewel de Nationalisten een kleine voorsprong hebben. De Soeloeh Indonesia herinnert er aan. dat de niet op Java uitgebrachte stemmen waardevoller zijn wat betreft toewyzing van zetels. Intussen biyven de hoogste leiders I van de Masjoemi en de Nationalisten aardige dingen over elkaar zeggen. Dit doet velen opperen, dat de twee par tijen op weg zijn naar vorming van een anti-communistische coalitie, waarbij de nieuwe regering weer door een Mo hammedaanse partij geleid zal worden. Leiders van de twee partijen hebben in de afgelopen week verscheidene infor mele ontmoetingen gehad. De Nationalisten hebben nog steeds enige voorsprong op de Masjoemi in de onofficiële verkiezingsuitslagen. Volgens de onofficiële berekening aldus U.P. hebben de Nationalisten nu 7.776.484 stemmen tegen de Mas joemi 7.693.026; de Orthodoxe Moham medanen (Nahdatoel Oelama) 6.629.693 stemmen en de communisten 6.025.295. PROV. STATEN VAN GELDERLAND. Prinses Beatrix by openingszitting. H.K.H. Prinses Beatrix heeft vanoch tend, in gezelschap van enige klasgeno ten van het Baarns Lyveum, n het nieuwe Provinciehuis te Arnhem de opening bijgewoond van de winterzit- ting van de Provinciale Staten van Gelderland. De Prinses luisterde aan dachtig naar de jaarrede van de Com missaris der Koningm in Gelderland. Jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford *n naar de debatten. Kort na half één ver liet zy haar plaats op de publieke tri bune om een kykje te nemen in het Provinciehuis. BEURSOVERZICHT TELEURSTELLENDE MARKT Amsterdam, 25 October De stemming ter beurze is vanmiddag tegengevallen. Gisteravond en vanmor gen was men nog vry vast gestemd, ge stimuleerd door het voortgezet herstel in Walls tree t en vooral ook door de 25 bonus en het onveranderde interimdivi dend van 5y4 der Unilever. Het pu bliek liet echter verstek gaan en de markt had een ongeanimeerd verloop. Zelfs in de Unlleverhoek ging het zeer kalm toe. De beurs had weliswaar reeds lang op deze uitkering gerekend, zodat het nieuws niet als een grote verrassing kwam, doch men ziet in een en ander een bewys dat de gang ran zaken by het concern gunstig blijft De aandelen stegen dan ook 10 punten tot 465 na 469 by opening. Vanmorgen is zelfs nog 471 betaald. Naast Unilever trad Aku op de voorgrond. Het rayonbedryf steeg circa 4 punten tot 344 Volgens de beurs beschikt ook dit bedrijf nog over een behooriyke agloreserve. Philips en Kon. Olie per saldo onveranderd na iets ho gere opening. Op de Scheepvaartsector was de on dertoon niet ongunstig: vele soorten wis ten een kleinigheid te verbeteren. De Ou'ltuurafdeling opende goed prijshou dend maar liep later lioht achteruit. De meeste papieren hleT bleven echter ln één doen met gisteren. De Staatsfond- senmarkt stelde voor de derde maal in successie teleur. Vandaag lagen vooral de 3y4 leningen flauw: de jongste Staatslening doet thans al een disagio van meer dan 1 Van bemanning „De Ruyter" Gisteravond hebben de Koningin en Prins Eernhard afscheid genome" vin de opvarenden van de „De Ruyter". HM deed dit in een korte toespraak via de ■eheepsomroep: zy dankte allen harte lijk voor de prettige dagen aan boord en voer het geschenk dat zy van de opva renden heeft gekregen: een koperen mi niatuurkanon op voetstuk. Dc Koningin wenste allen een goede vaart en behou den thuiskomst. De „De Ruyter" zal vla San Juan op Puerto Rico naar ons land terugk.ren. Beurs van Amsterdam Dinsdag 25 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102A 102% Grootboek obl 103 102 Ned '51 3% 101% 101 Ned '53 3% 101% 101 y4 Ned '48 3% 98% Ned '54 3% 99% 97% Ned '55 3% 99% 97% Ned '55II 3% 99 98% Ned '47 3% 3 99 A 99% Dollarlng 47 3 97% 97 Investerlngscert 3 99% 99% Ned 62-64 3 100A 99% Indië -37 A 3 99 98A Grootboek '46 3 98« ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 88 90 Nat Handelsbank 163% 163% Ned Handelmlj 225 226 AKU 339% 342% Philips 350% 350% Unilever 454% 464% Wilton Feyer.oord 255 253 Blliton 2de r 345 343% Kon Olie f 50- ..292 Kon Olie 594 594% Amst Rubber 139 139% Holl Amer iyn 212% 213 Kon Ned Stoomb 199 200% Ned Seheepv Unie 185% 187 H VA168% 159% Java Cult 87 87 Dell Mt1 159% 159% Renembah 114% 118 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem leningen dam 47 i 100% ioo% Den Haag 1937 I 3 100 Leiden 19*7 TH 3% Indut'.r Ob"gatles Philips Co.'larlng 101% Premieleningen A'dam '51 2% 134% 134 Eindhoven '54 2% 110% 110% Enschede '54 2% 108% 108% Den Haag '52 I 2% 136% 136% Idem II 2% 134% 134% R'dam '52 1 7% 140 idem II 2% 137% 137% Utrecht '53 2% 125 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietlnstclIlngcD Amsterd Bank 262 264% Rotterd. Bank227% 229% Twentsche Bank222% 224 Industrie Ondernemingen Ned G en Spit tant 247% 248% Kon. Ned Grofsm 152% Rott Droogd Mij 614 Tieleman en Gros 17 L 17 Handelsi nderneraingen Borsumij cv A f 1000 138% 138 Intematio163% 163 Diversen Albert Heyn 274 Ned M Walv Vrt 83% B 84 Spoorwegen Dell Spo' -Tn MIJ 35 34% Amerlk. fondsen Anaconda 64% 66 Vt Shell Oil Cy56% 57% Nog enkele ton .en uit Lelden en omgeving Aandelen Hoil Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunsftofl Ind Kon Ned Edelmet Pref w a idem Textiel Gcbr v Wyk Leidsche Wolspinn Ned Eleetrolasm Sikkens Lakfahr 63 Ver Touwlahrleken W«mlnk'8 Betonm VK 405L

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4