da.ko Fa B. de Kier Raadscommissie zal een onderzoek instellen Ministerie van Wederopbouw en G. S. om opheldering verzocht Tentoonstelling „Boek en Jeugd' KINDER- en JEUGDLECTUUR 94ste Jaargang Dinsdag 25 October 1955 No. 28661 Loopt de Leidse woningbouw te traag? Vijf fractie-voorzitters resultaat onderzoek afwachten en dan conclusies Loopt de Leidse woningbouw te traag? Ligt hiervoor de schuld bij Leiden en te laat indienen van de plannen? of bij de Haagse instanties, t.w. het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Ged. Staten van Zuid- Holland en de Prov. Directie, die geen vlotte toestemming tot de verwezen lijking van de door Leiden ingediende plannen geven? Om deze vragen draaide gistermiddag in de Leidse Raad de door de vijf fractie-voorzitters gehouden interpellatie. Aanleiding tot deze interpellatie was de persconferentie, die de wethouder van Openbare Zaken, de heer A. J. Jongeleen, op zijn initiatief had uitge schreven en waarin deze als zijn mening te kennen gaf, dat het er met de Leidse woningbouw hopeloos voorstond. Volgens de wethouder een gevolg van het feit, dat van de Prov. Directie vrijwel geen goedkeuring van een woningbouwplan afkomt. In tegenstelling met deze uitspraak, stelt „Den Haag" men heeft het in ons blad van j.l. Zaterdag kunnen lezen zich op het standpunt, dat Leiden zijn woningbouwplannen over het algemeen te laat indient, waardoor zowel in 1954 als in 1955 een achterstand is ontstaan. Het was o.m. deze uitspraak alle fractie-voorzitters grepen terug op ons artikel die in de discussies telkens naar voren trad. Nadat de wethouder het Leidse standpunt had verde digd en de interpellanten hun bezwaren kenbaar hadden gemaakt, werden z.h.s. twee door alle fractie-voorzitters ondertekende voorstellen aangenomen. Het eerste voorstel verzoekt het College van B. en W. zich namens de Raad tot de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en Ged. Staten van Zuid-Holland te wenden met het verzoek, op korte termijn de Raad volledig in te lichten omtrent de oorzaken, welke hebben geleid tot het niet verlenen van goedkeuring aan de in 1955 door de gemeente Leiden ingediende bouw plannen. In het tweede voorstel wordt de Raad voorgesteld een commissie ad hoc in te stellen, welke de opdracht krijgt het onderzoek, inzake de achter stand met betrekking tot de verlening van bouwvergunningen, uit te voeren en de Raad hierover te rapporteren. Tot leden van deze Commissie werden de voorzitters van de fracties benoemd. Eerst als dit onderzoek bekend is en ook een rapport van bovengenoemde instanties is binnengekomen, zal de Raad zijn houding t.o.v. het gevoerde beleid bepalen. In aansluiting op hetgeen wij gis teren reeds in een deel van onze op lage publiceerden, deelde wethouder Jongeleen nog mede. dat het geenszins zijn bedoeling is geweest om met de persconferentie de Raad te passeren. Aangezien ook na het onderhoud met de minister elk antwoord uit Den Haag uitbleef, had hij er behoefte aan de zaak via de pers. openbaar te maken. De voorzitter, die het antwoord de wethouder nog aanvulde, zeide niet te weten, waaraan de oorzaak van het uitblijven van de vergunningen te wij ten is. Z.i. is dit een beleidskwestie van de Haagse autoriteiten. Waarom, aldus spreker, moeten wfj een half jaar wach ten op een plan, dat onzerzijds geheel in kannen en kruiken was? BIJ WIE LIGT DE SCHULD De heer Meester, die als fractie-voor zitter van de P. v. d. A. als eerste spre ker de Interpellatie toelichtte, wees ei op. dat de persconferentie met de wet houder van Openbare Werken grote on gerustheid onder de burgerij, en met name onder de woningzoekenden, teweeg heeft gebracht, en dat het ongebruike lijk is, dat vijf fractie-voorzitters gelij kertijd een interpellatie houden, V gens hem wijst dit op de ernst van de onderhavige materie, die z.i. niet in de politieke sfeer mag belanden, doch za kelijk moet worden benaderd. Aan de hand van uitgebreid cijferma teriaal ging spreker vervolgens het aan tal verleende en niet verleende vergun ningen tot woningbouw na, waarbij de heer Meester tot de conclusie kwam. dat de door ons Zaterdag gepubliceerde cij fers vrijwel kloppen. Na drie-kwart jaar is er momenteel een achterstand van 324 woningen. Aan de hknd van deze cijfers stelt Spreker de vraag of de schuld bij Lei den. dan wel bij G.S. of de Prov. Di rectie ligt. Hij kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de toewijzing van het bouwvolume eerst laat (einde Maart 1955) bekend werd. Drie kost bare maanden zijn op deze wijze ver loren gegaan. Voorts wenste hij te weten of er een wijziging is gebracht in het verlenen van toestemming tot de uitvoering van een bouwplan. Voorts of er een vertra ging is opgetreden in het tijdschema, waarop de Dienst van Gemeentewerken de plannen gereed moet hebben. Indien er al een vertraging is ontstaan in de plannen tot de bouw van een bejaarden centrum van de Geref. Diaconie, vraagt hij zich af of deze woningen niet op een andere wijze hadden kunnen worden ge realiseerd. Waarom is ook geen plan t.a.v. de krotwoningen ingediend? De heer Meester, die zeide geen con clusie uit een dagbladartikel te willen trekken, acht het daarentegen toch wel gewenst, dat de Raad een duidelijk in zicht krijgt van de huidige situatie op het terrein van de woningbouw. Aan de hand van de door ons Za terdag gepubliceerde gegevens, verdient het aanbeveling, dat z-L ook „Den Haag wordt gehoord". Zo er al fouten zijn gemaakt, dan dienen deze in de toekomst vermeden te worden. De pre caire situatie op de woningmarkt laat niet toe, dat deze in de knel komt. Een onderzoek, als door spreker voor gesteld, is z.i. ook voor B. en W. van Leiden niet onredelijk. RAAD IS GEPASSEERD De heer Woudstra (Prot. Chr.) is van mening, dat de Raad bij de persconfe rentie is gepasseerd. Dit lijkt hem niet juist. Terwijl de wethouder vandaag geen directe ooizaken kan aanwijzen over de trage gang van zaken bij het verlenen van vergunningen, verklaart hJJ tegenover de pers, dat een en ander ge heel op rekening dient geschreven te worden van de Prov. Directie. Even la ter zegt hij: „Ik neem aan, dat de Prov. Directie de plannen niet opzettelijk ver traagt". doch waarom dan een perscon ferentie. Herhaaldelijk hebben B. en W. aldus zegt de wethouder, op spoed aan gedrongen. Doch waarom dan het schrij ver., dat in Januari 1955 uit Den Haag werd ontvangen en waarin gewezen wordt op de trage indiening van de Leidse pVinnen? De heer Woudstra kan niet aan de indruk ontkomen, dat over *n weer verwijten worden gemaakt. Ter- k-ijl de minister en G.S. B. en W. advi seren om tot aanbesteding over te gaan en de Prov. Directie zulks verbiedt, had het volgens de heer Woudstra, aanbeve ling verdiend dit toch maar te doen. Al had het dan tot een conflict gekomen. De kwestie van de krotwoningen ta vel* iswaar met de minister besproken, doch waarom geen gevolg gegeven aan de suggestie van de Prov. Directie. KAARTEN OP TAFEL Gezien de ernstige controverse, die op dit moment bestaat tussen B. en W. en de Prov. Directie, heeft de Raad er recht op om te weten hoe of de kaar ten nu precies op tafel liggen. Het ar tikel in het L.D., aldus de heer Woud stra, lichtte ons officieus in, het wordt thans tijd om officieel een onderzoek in te stellen. De heer Van Dijk (KVP) heeft met verbazing uit het antwoord van de wet houder vernomen, dat hij geen directe oorzaak kan opgeven voor de trage gang van zaken bij de woningbouw. Dit in- tegenstelling met hetgeen de wethouder tijdens de persconferentie mededeelde. Thans zegt de wethouder, dat hij nie mand wilde passeren, doch waarom dan deze persconferentie. Is deze perscon ferentie. aldus de heer Van Dijk, gehou den met medeweten van het gehele college? Ook de heer Van Dijk is van mening, dat thans naar een gelegenheid moet worden omgezien, waardoor de Raad een volledig inzicht krijgt van deze materie. De heer Hagens (VVD) vraagt zich af of het wel tactvol was om deze extra zitting aan de behandeling van de ge meentebegroting te doen voorafgaan Ook hij wenste te weten of de wethouder B. en W. van de persconferentie in kennis had gesteld. Indien de gemeente inder daad met haar plannen te laat is ge weest, dan rijst volgens de heer Hagens onmiddellijk de vraag of dit soms komt door een onderbezetting van de Dienst van Gemeentewerken. Ook de heer Hagens komt het gewenst voor. dat er thans een officieel antwoord komt van Den Haag. In tegenstelling met de vorige spre kers. achtte de heer Van Weizen (CPN) het niet onverdienstelijk, dat de wet houder deze kwestie thans publiek heeft gemaakt. Hij waarschuwde er echter voor. dat men op dit moment niet de weg op moet gaan van het elkander de schuld geven. Laten wij de verantwoor delijke Haagse instanties om inlichtin gen vragen. Mocht dan al blijken, dat Leiden zijn plannen te laat heeft inge diend. dan dienen er maatregelen ge troffen te worden, dat zulks in de toe komst niet meer voorkomt. OTENING VAN ZAKEN De heer Van Iterson (Prot. Chr.) acht, hetgeen thans geschied is, een vooruitlopen op de Memorie van Ant woord. De persconferentie was ontac tisch en heeft geleid tot ontevredenheid bij de Raad en verontrusting bij d( woningzoekenden. Nu dit tóch is ge schied. is ook spreker een voorstander van volledige opening van zaken. Nadat de voorzitter er nogmaals _r gewezen had. dat het van Den Haag een beleidskwestie is. waarop B. en W. geen enkele invloed kunnen uitoefenen, ging wethouder Jongeleen in tweede instantie uitvoerig op de gemaakte op merkingen in. De Raad moet. aldus spreker, wel bedenken, dat wanneer hfj een plan aanneemt, dit niet een week daarna tot uitvoering kan worden ge bracht. In dit verband gaf spreker een inzicht van de lange weg. welke een plan, eer het tot uitvoering komt. moet afleg gen. Maandenlang wethouder Jon geleen gaf hiervan enkele frappante voorbeelden moeten wij soms op toestemming wachten. In April werd een plan voor de bouw van premie woningen ingediend en thans moeten wij wachten tot Februari. Reeds van af Februari wordt door spreker alles in het werk gesteld om de vergunnin gen spoediger los te krijgen. Inderdaad hebben wij een achter stand. De cijfers hierover zullen de raadsleden binnen een week thuis krij gen. Terwijl allerlei remmende factoren optraden, hebben B en W. alle pogingen in het werk gesteld om 71 woningen in de halve premiebouw zeker te stellen Toen wij hier eindelijk in geslaagd waren, was de termijn van indiening juist gesloten. THANS MAAR EENS UITZOEKEN Ofschoon het uitermate moeilijk zal zijn om uit te zoeken bij wie de schuld ligt. is ook de wethouder er een voorstander van. Groot respect heeft de wethouder voor de ambtenaren van de Dienst van Ge meentewerken. Een dienst, die momen teel met een personeelstekort van twaalf man zit. Vooruitlopende op de M. van A. deelt spreker de Raad mede. dat de reorganisatie van deze dienst voortgang heeft en dat reeds een ambtenaar, welke belast zal worden met de volkshuisves ting, is benoemd. De bejaardenwoningen, die bestemd waren voor een bepaalde Instelling, kon den onmogelijk aan dit plan onttrokken worden. De persconferentie, welke onlangs ge houden werd, komt geheel voor reke ning van de wethouder. Van te voren heeft hfj het College van B. en W. daarin niet gekend. Gelet op de on dervonden tegenslagen en het lange wachten, had hij gemeend er goed aan te doen de zaak in de publieke sfeer te brengen. De heer Jongeleen was echter bereid te erkennen, dat hij, door hierin de Raad niet te kennen, op dit punt mis is geweest Nogmaals wijst de heer Jongeleen er op. dat het niet aangaat om buiten de Proc. Directie om een aanbesteding te doen. Tenslotte gaf de heer Jongeleen de Raad de verzekering, dat het College alles in het werk stelt om de plannen snel in te dienen en spoedig tot bouwen te komen. Wethouder Jongeleen acht het niet erg. dat deze extra zitting aan de be handeling van de gemeentebegroting voorafgaat. De heersende woningnood duldt geen uitstel van een maand. FRACTIELEIDERS BERADEN ZICH Op het moment, dat de voorzitter het woord weer aan de Raad wil geven, vraagt de heer Meester schorsing der (Ingez. Med.-Adv.) beraadslagingen teneinde de interpel lanten gelegenheid te geven tot nader beraad. Hieraan wordt door de voorzit ter voldaan. Na een kwartier wordt de zitting voortgezet. De heer Meester, die in tweede In stantie mede namens de vier andere fractievoorzitters het woord voert, zegt, dat het antwoord van de wet houder niet geheel bevredigt. De heer Meester en zijn mcde-interpellanten wensen de discussie thans echter niet voort te zetten en eerst de Inlichtin gen uit Den Haag af te wachten. Nu ook van de kant van B. en U" geen bezwaar wordt gemaakt tegen het in winnen van inlichtingen, doet hjj mede namens de heren Woudstra, Van Dijk. Hagens en Van Weizen de In de aanhef vermelde voorstellen. Laten wij voorlopig, aldus de heer Meester, hel debat sluiten en eerst conclusies trekken op het moment, dat wij over de inlichtingen beschikken. De Raad, die hiermede accoord gaat, neemt dan de voorstellen z.h.s. aan. Op de plaats, waar elf jaar ge leden de Kon. Ned. brigade Prinses Irene, uit de richting van Hilvaren- beek komend, de eerste voet op Til- burgse bodem zette bij de zegevie rende bevrijdingstocht, zal op 27 October door Prinses Irene een monument worden onthuld, aange boden door de Kon, Vereniging ..Ons Leger". Het monument, ont worpen door de beeldhouwer S. baron Speijart van Woerdenstelt een soldaat voor. die het vaandel van de brigade meevoert. De laatste hand wordt op dit ogenblik aan het beeld gelegd in de Rijnlandse Bronsgieterij Stöxen in de Koene- steeg hier. ter stede. Lezen is méér dan tijdverdrijf In het kader van de Jeugdboekenweek wordt deze week in een der Boerhaave- zalen m de Lange Vrouwenkerksteeg on der auspiciën van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" een tentoon stelling „Boek en Jeugd" gehouden, waar van de aard geen nadere toelichting be hoeft. Zij is ingericht door de goede zorgen van de leidster van Reuvens' Jeugdbi bliotheek, mej. H. L. Ellens en gister middag in tegenwoordigheid van enkele onderwijsautoriteiten, lieden met be langstelling voor Jeugdwerk, bestuursle den en de directrice van .Reuvens". me vrouw P. H. Smits-Witvliet uit Oegst- geest e.a. geopend. Bij verhindering van de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Scha.K wiens aanwezigheid op dit moment el ders werd vereist, sprak de gemeentelijk inspecteur voor het lager onderwijs, de heer J. Swanenburg het officiële ope ningswoord. Spr. wees daarbij op het grote belang om oud en jong te leren toezien op wat lezen en waarom. In het algemeen wórdt er veel te weinig gelet op de in houd van een boek en op datgene wat het nu juist waard maakt gelezen te worden. De noodzaak om het kind via het boek onze cultuur te leren kennen treedt steeds duidelijker aan het licht. De mechanisatie en technlficatie van onze tijd leidt tot steeds grotere vervlak king op geestelijk gebied hetgeen zich in de litteratuur uit in de verwerpelijke vorm van de beeldroman. Tentoonstellingen als deze kunnen in belangrijke mate bijdragen tot bestrij ding van dit euvel. Ook in de kringen van het lager onderwijs is men naar sprekers mening nog niet voldoende doordrongen van de belangrijkheid van de goede boekenkeuze. Lezen is veel meer dan louter tijdver drijf: „Als je klaar bent met je werk, mag Je gaan lezen". Spreker eindigde met het uitspreken van de wens, dat deze expositie dit besef zal versterken en verdiepen en dat zij voor alle opvoeders een middel moge zijn om de weg tot het goede boek te vinden. Nadat de voorzitter van „Reuvens", mr W. de Clercq een dankwoord had gesproken tot allen, die bü de voorbe reiding en inrichting een rol hadden ge speeld, in het bijzonder tot mej. Ellens, was er gelegenheid de tentoonstelling te bezichtigen. WAT ER TE ZIEN IS Deze omvat een op overzichtelijke wijze opgestelde verzameling jeugdboeken in de meest uitgebreide zin van het woord. Te beginnen met prentenboeken, kin derrijmpjes en versjes, de eerste lees boekjes. sprookjes, sagen en legenden, gedichtjes, jongens- en meisjesboeken, Indianenverhalen, verhalen rond de Bij bel, boeken op het gebied van techniek, knutselen, geschiedenis, kunst, sport en spel, de natuurlijke historie, kortom op het gehele terrein der menselijke be langstelling. Een attractie van deze tentoonstelling en een prettige afwijking van andere, is dat de bezoekers het geëxposeerde mate riaal nu eens wèl in handen mogen ne men. Voor de jeugd is er zelfs een lees tafel ingericht, waar de kinderen, op grappige krukjes gezeten, de boeken naar hartelust mogen keuren. Voor de openingsuren raadplege men de Agenda in dit Blad. Slechts zij nog de aandacht gevestigd op de lezing, wel ke mej. Ellens as. Donderdagavond houdt en die van nut is voor ieder, die met het jonge kind in aanraking komt. (Ingez. Med.-Adv.) vindt U b(j ons in grote sortering. Ook in ons .Antiquariaat OUDE EN NIEUWE BOEKHANDEL Nieuwe Rijn 45 en 33, Leiden LEIDSE AMATEUR- FOTOGRAFENVERENIGING Avond met vele verrassingen De eerste ronde in de competitie 1955 —1956 van de Leidse Amateur-Fotogra- f en vereniging is er één geweest met vele verrassingen. Er was niet alleen een grote deelname, maar alle inzenders waren eens uit hun vaste paadjes ge lopen en kwamen met foto's voor de dag, die zowel de jury als de clubgeno ten verbaasden. De „modernen" kwamen met romantische beelden, terwijl dege nen, die anders met de „rauwe werke lijkheid" voor de dag kwamen, het nu weer in het oudere genre hadden ge zocht Dit was te meer een aanleiding voor een gezellige foto-avond, waarbij velerlei meningen naar voren werden gebracht. In de aanvang van deze gisteravond gehouden bijeenkomst werd een brief van de bond in behandeling genomen, waarin een andere beoordeling werd voorgesteld dan tot nu toe was gevolgd en ook een herziening van de klasse- indeling aan de orde werd gesteld. Voor al het laatste vond bij de leden van de Leidse club veel instemming, otadat in de groep beginners geen juiste verhou ding meer is te vinden. Het bestuur meende, dat men in de lopende compe titie geen verandering meer moest aan brengen en dat aan het einde van het seizoen de verdeling van krachten aan de hand van het ingeleverde werk moest worden beoordeeld Besloten werd om op 31 October met de leden een bezoek te brengen aan de fototentoonstelling van de overleden fotograaf Pim van Os in het Prenten kabinet. De gemeentelijk inspecteur voor het L.O.. de heer J. Swanenburg (links) en de voorzitter van •.Reu vens". mr W. de Clercq. bekijken met belangstelling een der boeken op de tentoonstelling ..Boek en Jeugd". (Poto LD./Van Vliet.) Middenkroon met plafonnières voor Raadzaal GE8CHENK VAN PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND De ingebruikneming van het nieuwe Stadhuis heeft destijds plaats gevonden zonder dat daarbij, zoals in de bedoeling lag de Prov. Staten van Zuid-Holland aan de gemeente Lelden een geschenk heeft aangeboden. Ofschoon sedert vele jaren zijn ver streken is bij Ged. Staten het denkbeeld levendig gebleven om zodra zich daar toe een geschikte gelegenheid mocht voordoen, alsnog van de belangstelling van de provincie blijk te geven. Het is Ged. Staten thans gebleken, dat de raadzaal nog van een passende verlichting dient te worden voorzien en dat daarvoor gedacht wordt aan een in brons uit te voeren middenkroon met bijbehorende plafonnières. De kosten hiervan bedragen f. 4 800. Ged. Staten stellen de leden van Prov. Staten voor in deze geest een besluit te nemen. De lezing „Sociale Zorg voor min der validen", ingeleid door de heer W. C. Dijkstra, directeur van de Federatie van Gelderse Werkinrichtingen zal mor genavond niet gehouden worden in het Stadhuis, maar in de Jacobazaal van „Den Burcht", ingang Nleuwstraat. BURGERLIJKE STAND VAN LEiDEN GEBOREN: Carla, dr van R. Pet en J. E. Koet: Pe- tronelln Louise Maria, dr van W. Momberg en E. E. van Erp; Luberta Johanna Bar- dr van D. J. v. d. Berg en J. Rus- schenberg: Arie Gerard, zn van G. C. de Vreugd en Y. Nljgh; Ronald Pranclscus Hubertus, zn van K. Ouwerkerk en A. Franssen; Jacoba Suzanna. dr van H J. Zwleten en A. Smeding Hendrlkus. zn an H. Kralt en G. Rhljnsburger; Pletro- neila. dr van G. M. v Ommeren en M J. Snel; Wllhelmlna Catharlua. dr van D. J. Siera en A. de Ridder: Maria Catharlna Oeertrulda, dr van H. P. de BruiJn en A. E. Buikstra, Bernard, an van G. Schlpaan- boord en J. C. Sollle. GETROUWD: I M. Kaajiders en A. B. Schoon; H. P. A. Ooms en J. C. Zeegers; L J. Ver hoeven en G. Couwenbergh. OVERLEDEN: J. H Wijnbeek vr.. 79 Jr; S. Sloover. vr.. 67 jr; W. F Azler. man, 54 jr. A Siere. wednr. 88 Jr; J. v. d. Mark. man, 68 Jr. A. VIJlbrlef hulsvr. van Bresdeveld, 62 Ir; M. H. Kulvenhoven. hulsvr. van Bolt 75 jr

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3