VERKOUDHEID Donderdag de tweede a.s. begint in Geneve conferentie Kernprobleem-Duitsland zal waarschijnlijk niet vorderen Bestrijdt met Aspirin*) Franse economische voorrechten vergoeding voor oorlogschade Toneel dat groot verschil van mening brengt Agenda DINSDAG 25 OCTOBER Na de staatshoofden de ministers (Van onze Parijse correspondent) ..•oor een tijdsbestek van slechts enkele maanden zijn twee belangrijke con ferenties van Genève gescheiden. Op 23JnI! j.l. verlieten de vier regerings leiders der grote naties Elsenhower, Boelganln, Eden en Fanre verge zeld van hun ministers van Buitenlandse Zaken de vroegere zetel van de Aolkenbond. gelegen aan het rustige en vredige meer. Diezelfde vier ministers, Dulles, Molotof, McMillan en Plnay, zullen elkaar op die plaats van Donderdag a.s. af nu dus opnieuw ontmoeten gedurende een periode, die algemeen op een tiental dagen wordt geschat. Het ls hun taak te zoeken naar een accoord, waar voor ze deze zomer van hun chefs de instructies hebben gekregen, een accoord, dat vooral twee hoofdpunten omvat: de organisatie van een veiligheidssysteem voor Europa, dat tot een geleidelijke beperking van de bewapening zou kunnen voeren en: hereniging van Duitsland. Hoe zijn aan de vooravond van deze ontmoeting, in dit verband, de vooruit zichten? Zijn ze verbeterd of ongunstiger geworden? Bestaat er een redelijke hoop dat het bovenomschreven doel verwezenlijkt of althans naderbij zal kun nen worden gebracht? Bestaat de „geest" van deze zomer thans nog Ofschoon deze zomer beide partijen, wat de hoofdzaken betreft, geen con crete resultaten bereikten, was de stemming, waarin zij van elkander scheiden, vooral dank zij het persoon lijke optreden van de „wapenbroeders" Eisenhower en Zoekof. die de menselijke noot aan de ontmoeting gaven, toch zeker niet met woorden als „teleurstel lend". „pessimistisch" of „mistroostig" te omschrijven. De grote winst ieder een was t daar wel over eens school stellig in de verbetering van de verhou ding over en weer. en sedertdien is de uitdrukking „de geest van Genève" dan ook een begrip geworden, waarnaai verschillende daden, initiatieven reacties in de internationale diplomatie werden afgemeten en gewaardeerd. Is die geest over de vier ministers vaardig gebleven? en zal ook deze nieuwe ontmoeting erdoor worden beheerst? Dat is de vraag, die men thans, in de komende dagen, op de voorgrond dient te stellen. De stukken en de verhoudin gen liggen uiteraard niet helemaal pre cies méér zoals ze deze zomer na d< eerste conférentle lagen. Dulles i.p.v. Eisenhower president de vorige keer in diens toe naderingspogingen te Genève eerder remde dan stimuleerde. Bijzonder inspi rerend is het gedrag van Dulles trouwens nooit geneest. Evenals zijn grote tegen speler. Molotof. staat hij aangeschreven ais een taaie bijna weerbarstige onder handelaar. Van geen van beiden mag men dan ook zo'n spontaan élan ver wachten, waardoor gelijk toen door toedoen van Elsenhower plotseling nieuwe vaart wordt gezet achter, een stroeve onderhandeling, die dreigt vast te lopen. Ook de relaties tussen Parijs en Mos kou zijn er de laatste weken niet har telijker op geworden. De Algerijnse kwestie, die op de V.N.-agenda werd geplaatst, mèt de steun van de Russen en hun satellieten, ligt de Fransen nog altijd heel zwaar op de maag. Pinay heeft in een gesprek onder vier ogen zijn Russische collega van schijnheilig heid beschuldigd, omdat hij ziedaar weer die nieuwe graadmeter in strijd met de geest van Geneve had gehandeld. Faure en Pina.v hebben uit protest hun reis naar Moskou afgelast. Dat zijn natuurlijk met zulke bijzonder opwek kende symptomen voor de goede ver houdingen tussen Oost en West. Maar die symptomen zijn als factoren nu ook weer met zó gewichtig, dat ze op zichzelf het slagen van de conferen tie bij voorbaat zouden kunnen com promitteren. De Russen hebben opnieuw blijk ge geven over een zeldzaam ruim incas seringsvermogen te beschikken. Zij heb ben de Franse verwijten om nog even in bokstermen te blijven spreken buitengewoon sportief opgevat Met onverstoorbare gezichten zijn ze voortgegaan bloemen te strooien langs het pad der wederzijdse vriendschap. Culturele banden versterkt En vooral: de .geest van Genève" moge in de diplomatieke sfeer dan soms al even in de knel zijn geraakt, op de gebieden van de wetenschap, de kunst en de cultuur is ze zich in toenemende mate blijven manifesteren. De atoom conferentie van Genève heeft de ge leerden van beide kanten gelegenheid gegeven tot persoonlijk contact. Het beginsel van de uitwisseling van weten schappelijke resultaten werd daar aan vaard en wordt thans ook in praktijk gebracht. In Moskou beleefde de laatste film van de Franse cineast René Clair zijn wereldpremière. Russische gezel schappen reizen nu geregeld door de Westerse steden en ze oogsten overal formidabele successen. Het ijzeren gor- diin werd eveneens voor de toeristen opgehaald Het zijn stuk voor stuk dui delijke tekenen dat de toenadering onder de volkeren zelf nu al wel zover is gevorderd dat de koude oorlog in feite werd bedwongen. Barrière Oost-West Zullen de ministers er in Genève ech ter ook in slagen hun handtekeningen onder een officieel vredesaccoord te plaatsen? De verwachtingen daarover kunnen helaas minder blijmoedig zijn. De Wes terse diplomaten, die de laatste dagen in Parijs al druk hebben overlegd, schijnen zonder heel veel illusies naar Zwitserland af te reizen. Ten aanzien van de voornaamste twee agendapunten staat men wederzijds nog altijd even onwrikbaar tegenover elkaar. Voor het Westen vormt de hereniging van Duitsland nog steeds de beslissende voorwaarde voor een Europees veilig heidssysteem en dus ook voor verminde ring der militaire inspanningen. net Westen eist eerst: vrije en ge controleerde verkiezingen in heel Duits land. Het Duitse volk zal in z|jn geheel over zijn toekomst moeten beslissen. Van dit democratisch principe zal van Westerse kant niet worden afgeweken, zo is opnieuw geproclameerd. De Russen hebben echter nog géén woord gespro ken. waaruit zou kunnen worden afge leid dat ze het Westen op dit cardinale punt tegemoet zouden willen komen. Integendeel. Kroesjtsjef heeft onlangs woe eens herhaald, dat Rusland de Oost-Duitse republiek nooit „in de steek zou laten". We hebben vertrouwen, zo zeide hij. In het Duitse proletariaat, dat we nimmer aan het kapitalisme zullen uitleveren. Het is mooi gezegd En achter woorden verbergen zich uitermate be paalde belangen De Russen weten, dat vrije verkiezingen hun op het verlies van Oost-Duitsland zouden komen te staan Moskou kan de mijnen van Silezië en van Saksen nog altijd goec gebruiken. En de Oost-Duitse industrie gebieden wenst Rusland evenmin prijs te geven. Behalve die tastbare materiële motieven spreken bij hen ook politieke overwegingen een hartig woordje mee. Moskou is bevreesd én niet ten on rechte dat de bevrijding van Oost- Duitsland ook het onafhankelijkheids verlangen van de andere satellietlanden zo krachtig zou stimuleren, dat de Rus sische positie in heel Centraal-Europa wel eens spoedig bedreigd zou kunnen worden. Als een rots Het Duitse probleem staat zo als een rots tussen beide standpunten, en daar om ziet men voorlopig niet hoe die zienswijzen elkaar in Genève zouden kunnen benaderen, tenzijtenzij 't de Russen zou mogen lukken de Wes telijke eensgezindheid te doorbreken. Geheel kansloos zouden pogingen in die richting bijvoorbaat niet eens kun nen worden genoemd. Molotof weet dat de Fransen in hun hart even weinig voor een verenigd Duitsland voelen als de Russen zelf. De Franse parlemen tariërs. die de vorige maand Rus land bezochten, kregen allemaal van Kroesjtsjef en Boelganin dezelfde vra gen te beantwoorden: waarom hebben jullie toch zo'n vreselijke haast met die hereniging van Duitsland? Hebben we er niet beiden hetzelfde belang bij dat Duitsland wat klein en dus gescheiden, wordt gehouden? Staan we eigenlijk hier niet aan de zelfde kant? Trouwens ook in Engeland zijn er al verscheidene en vooraanstaande stemmen opgegaan om die Duitse her eniging liever naar de toekomst te ver schuiven en de aandacht voorlopig vooral maar aan de Europese veiligheid wijden. Is de Westerse solidariteit misschien niet zó sterk als officieel wordt voorge steld? Dan zou Molotof licht in de (Ingez. Med.-Adv.) „GEEN GOUD ZO GOED".... dai zeggen al due gesiacmen van Akker s Kloosicrbaisem. Hei heerlijk verwarmende wrijlmiddel bi) rheumailek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daarondei liggende pijnlijke weefsels dringen 8ovendieo is Akker s Kloosierbalsem een heerlijke wond- balsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert In vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloos ierbalsem een hulsaooineck oo zich zelf verleiding kunnen komen te pogen zich een bijzonder dankbare rol toe te eige nen. Hij zou er dan op kunnen wijzen, dat Moskou de goede voorbeelden heeft gegeven De Russen hebben immers uit eigen initiatief al zeshonderdduizend soldaten gedemobiliseerd. Het feit dat gelijktijdig het Rode leger werd gemo derniseerd en ..geatomiseerd", waardoor de gevechtgÉj derd nen laten. Molotof zou eveneens kunnen opmer ken. dat de Russen het eerst ove* de brug zijn gekomen door Adenauer, en West-Dultsland. officieel te erkennen. Waarom doet gij niet hetzelfde Jegens de „democratische volksrepubliek Oost- Duitsland?" onder auspiciën van de Grote Vier zouden beide Duitse partijen dan zelf naar een oplossing van hun Eroblemen kunnen zoeken. En intussen unnen wij dan overgaan naar het vol gende agendapunt: de ontwapening waar tenslotte de hele wereld belang bij zal hebben Wat de Russen wensen en ten gevolge van het bezoek van Adenauer al een elndweegs hebben bereikt is nog ait|jd: parallelle onderhandelingen over de ontwapening en over Duitsland. Een verlangen dat door het Westen en in het bijzonder door Dulles met gelijke kracht nog steeds wordt afgewezen. Zolang die centrale tegenstelling blijft bestaan, zal In Genève geen enkele essentiële voortgang gemaakt kunnen worden. Vertrouwen en geduld Doch zelfs een totale zij het ge maskeerde mislukking van Genève behoeft nog geen reden te zijn voor de vrees, dat de brug tussen West en Oost, waarvan de pijlers nu gebouwd zijn, weer zou worden afgebroken. Aan de „top" is iedereen er nu van doordrongen geen mens die dat nog in twijfel trekt dat een oorlog met atoomge- Ingez. Med.-Adv.) Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet geven U de garantie dat U Aspirin*) hebt. gedeponeerd handelsmerk Anderzijds zullen de contacten banden aan de basis de reizen van toeristen, wetenschappelijke werkers, kunstenaars de volkeren dichter tot elkander moeten brengen. Er zal ruimer begrip cn toenadering ontstaan. Een begrip dat zich. zo mag men hopen, op den dunr ook aan „de top" zal mededelen. Zeker, er zal heel erg veel begrip wor den vereist, alvorens het Duitse pro bleem kan worden opgelost cn Europa': toekomst is verzekerd. En daarom is het verstandig zich te wapenen met een vertrouwen dat stoelt op redelijkheid, met nóg meer geduld en tenslotte met een zo helder mogelijk inzicht in alle tegenstellingen die nog schut tot een algehele vernietiging moet overwonnen moeten worden. Vervolg van Pag. 1 (Van onze Parijse correspondent) Zoals men weet, was vóór het referendum het officiële standpunt van Parijs, dat bij een negatief resultaat de oude toestand in het Saargebied zonder wij ziging zou worden hersteld. Men verwacht dat Frankrijk op den duur zeker wel op die houding terug zal moeten komen. Voor het moment kan Pinay, ook al vanwege de binnenlandse politiek, en de vooraanstaande rol, die hü als leider der Conservatieven in de aanstaande verkiezingscampagne zal moeten spelen, bezwaarlijk zijn eigen plechtige verklaringen reeds nu herroepen. Voor het prijsgeven van de Franse economische voorrechten in het Saargebied, die hier beschouwd worden als een vergoeding voor de geleden oorlogsschade, door Duitse schuld, voelt men in Parijs overigens nog maar bitter weinig. minste niet onmiddellijk, voor de harde morele en materiële consequenties zal worden geplaatst, die de nasleep van het referendum zullen vormen. En daarom hebben de zeven minister elkaar giste ren dan ook de belofte gedaan al hun krachten te zullen verenigen om te ver mijden dat de tegenstellingen tussen Frankrijk en Duitsland, die door het Saar-referendum weer zijn blootgelegd, zich meer dan nodig zullen toespitsen, Voor het moment is, zoals minister Beyen terecht heeft opgemerkt, het woord inderdaad in de eerste plaats aan Parijs en Bonn. Adenauer kan nationalisten in zijn land matigen Erkend moet zeker worden, dat het evenwicht in de economische verhou dingen tussen Frankrijk en Duitsland bij een volledige afscheiding van de Saar totaal zou worden verbroken, en daar mede zou op den duur Europa zeker evenmin mee zijn gediend. Voorlopig kan men dan ook slechts hopen op de matigende invloed, die kan selier Adenauer op de nationalistische elementen in Duitsland en in de Saar zal uitoefenen, opdat Frankrijk, ten- Sepp Dietrich vrijgelaten Sepp Dietrich, de gewezen bevelheb ber van de „Leibstandarte Adolf Hitler" is uit de gevangenis van Landsberg ontslagen. Hi) was door een geallieerd gerechtshof tot levenslang veroordeeld wegens het bedrijven van oorlogsmisda den. in de gevangenis van Landsberg bevindt zich nu nog slechts de gewezen kolonel der S.S. Peiper. (Ingez. Med.-Adv.) WOENSDAG LEVERBAAR Johnny Jordan potp. 3. De zon schijnt voor ieder. Bestellingen worden nu reeds aangenomen. H. G. v. LUIJKEN Breestraat 97 - Tel. 20035 J 136 schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh. ter waarde van ruim vijf mlllloen gulden, die door Neder land in bruikleen zijn afgestaan om deze winter in Britse steden ten toon te worden gesteld, zijn Maandag in Man chester aangekomen. De kunstwerken werden onder strenge politiebewaking een schllderljenmuseum in Liverpool Een woordvoerder „janse dep Zaken heeft Met een enkel woord BINNENLAND Met ingang van 1 November 1955 is eervol ontslag verleend uit de militaire dienst aan Brigade-Generaal der genie J. J. de Wolf. inspecteur der Genie. Tot zijn opvolger is benoemd kolonel der Genie H. T. J. M. Lohmeyer. De mijnmaatschappil Curagao heeft een 400-tal stakers ontslagen, van wie ruim 200 buitenlanders definitief. Er zijn thans 75 werkwilligen in het bedrijf werkzaam. Gistermiddag ls op het terrein van de Pegus. het energlevoorzlenlngsbedrljf van de gemeente Utrecht, de 21-jarlge chauffeur D. M. Meurs onder vallende kolen bedolven en gedood. De Indonesische goodwlllmlssle naar Australië onder leiding van mrMoh. Roem, ls gisterochtend per vliegtuig uit Djakarta vertrokken. De missie werd uitgeleide ge daan door kabinetsleden, leden van het Corps Diplomatique en vele autoriteiten Roem zeide dat het doel van de missie ls de vriendschap met Australië te ver sterken. BUITENLAND De grote olieraffinaderij ln Perzlë ln de plaats Abadan heeft ln het eerste Jaar. dnt z)) na de bijlegging van het geschil tussen de Perzische regering en de Eagle Irian Oil Company, weer ln bedrijf ls ge weest. een verlies geleden van vele mll- lloenen pond sterling Desondanks be schouwen de leden van het consortium van Britse. Amerikaanse. Nederlandse en Franse oliemaatschappijen, die deze raffinaderij thans exploiteren, dit eerste Jaar. dat loopt tot 31 October a.s als een groot succes. De Indiase regering ls voornemens de verkoop van sterke drank geleidelijk te verbieden. Tegen April 1958 zou het gehele land drooggelegd moeten zijn. Voor bui tenlanders zal een uitzondering worden gemankt. In een deel van het land ls al eer. drankverbod. Een commissie heelt gerapporteerd, dat het verbod daar een succes ls. Een naar Engeland uitgeweken Pooi ls tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij in de afgelopen drie Jaar ln zijn levensonderhoud heeft voor zien door het vervaardigen van „nieuwe sigaretten" uit sigarettenpeukjes. Als bij komende straf werd aanbevolen, de Pool naar zijn vaderland terug te zenden. Franse onderzoekers hebben ln Aksoem (Noord-Ethloplë) een oude be graafplaats gevonden, die misschien aan- x wijzingen zal geven over de ligging van de voorstad van Wenen. 130 uur op zijn koord hoofdstad van de koningin van Scheba. doorgebracht. Hl) zegt hiermee een nieuw Men ontdekte talrijke Arabische Inscripties.wereldrecord te hebben gevestigd! het Amerl- departement van Buitenlandse een meegedeeld, dat zeven Rus sische Journalisten, die eèn bezoek aan Amerika brengen, hebben afgezien var het bezoeken van Chicago nadat hun een garantie, dat er geen betogingen tegen hen zouden worden ondernomen, was ge weigerd. In het weekeinde zijn In Cleve land en Ohio vijandige demonstraties tegen hen gehouden. In plaats van Chicago gingen de journalisten naar Salt Lake City. Premier Boelganin van de Sovjet- Unie en Nlklta Kroesjtsjef. de secretaris generaal van de Sovjet-Russische Commu nistische partij, hebben de uitnodiging van de regering van Afghanistan voor een bezoek aan dat land aanvaard. Zij zullen tegen het eind van het Jaar naar Kaboel De West-Duitse luitenant-generaal Hans Speldel ls Maandag per vliegtuig uit New York naar Frankfort vertrokken HU heeft op uitnodiging van generaal Maxwell Taylor, stafchef van het Amerikaanse leger, een „orlèntatlebezock" aan de Ver. Staten gebracht. De politie ln de hoofdstad Corrlentes van de Noord-Oostelijke provincie ln Ar gentinië heeft deze week een „uitgebreid terroristisch complot" ontdekt en opge rold. waarby een twaalftal aanhangers van oud-president Peron werden gearresteerd. In het weekeinde ls Ingebroken ln de Wereldbank te Washington. Uit de bank. waarin 57 landen deelnemen, werd onge veer 114.000 gulden aan Amerikaanse en Britse bankbiljetten, relschèques gestolen. De diefstal werd Maandag ontdekt. In de door de dieven opgebroken brandkast werd nog slechts 23 dollarcent (78 cent) aange troffen. (Canada) een tand van een mammoeth opgegraven, die 40.000 Jaar geleden heeft geleefd. De brandweerlieden van Sydney (Australië) hebben Maandag besloten de staking, die z(j elf dagen geleden begon- te beëindigen. Zuid-Afrikaners uit protest weggelopen Incident in V.N.-Commissie Spoedig nadat de speciale Politieke oommissie van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties Maan/dag was begonnen met de behandeling van de „ajpartheidspolitiek" in Z.-Afrika, heelt de Zuid-AIriikaanse afvaardiging de bijeenkomst verlaten. De Zuid-Afrikaanse delegatie protes teerde tegen wat zij noemde, de voort gezette inmenging van de Verenigde Naties in de binnenlandse aangelegen heden van de Zuid-Afrikaanse Unie. De afvaardiging vertelaarde niet aan een debat te zullen deelnemen De delegatie behield zich het recht voor in de missie terug te keren en deel te r aan de stemming over Ingediende luties. Dit is de tweede maal dat tijdens de huidige zitting van de Algemene Verga dering een land niet langer aan de werkzaamheden van een orgaan van de Wereldorganisatie wil deelnemen. Op 1 October heeft Frankrijk, zoals gemeld, haar delegatie bij de Algemene Vergade ring teruggetrokken, omdat het er be zwaren tegen had, dat de kwestie-Alge- rfje op de agenda werd geplaatst. Gezellig toneelavondje... Tijdens de voorstellingen van „Titus Andromious", het bloedige drama van _>eare, in het ..Stratford Memo rial Theatre" (Stratford-on-Avon) zijn reeds zoveel toeschouwers flauwgevallen, dat in het vervolg een groep personeel van de gezondheidsdienst met een am bulance bij het gebouw aanwezig zal zijn!! Tijdens de voorstelling van afgelopen Vrijdag vielen tien mensen flauw In het stuk wordt Lavinia, gespeeld door Vivien Leigh, de tong uitgesneden en eet Moxine Audley, als Tamora, een pastei waarin Vlees is verwerkt van de lichamen van haar twee zoons. De bloederigste scène ls echter wel die, waarin Sir Laurence Oliver als Titus zijn eigen hand afsnijdt Bij deze scène wordt achter de coulissen „prachtig het kraken van beenderen" nagebootst. •oorstellingen blijken toch een groot succes te zijn. .Wachten op Godot' Samuel Beckett, geboren in Ierland, ging later naar Frankrijk, schreef daar enige romans, die er goed Ingingen en vervolgens een toneelstuk: „En atten dant Godot". „Wachten op Godot', luidt de Nederlandse titel. Tegen eigen verwachting in heeft dit dromerige, irreële en dichterlijke spel te Parijs indruk gemaakt en eveneens later te Ztlrich. terwijl het nu in ons land wordt geprobeerd Maar we betwijfelen, of het 6ucces bij ons. nuchtere Hollanders als we plegen te zyn. wel dat van Frankrijk en Zwit serland zal evenaren! We zouden dit spel toch wel willen noemen: spel van de leegte, want een inhoud is feitelijk amper aanwezig. Twee lange bedrijven worden we bezig gehouden met een le vensvisie - althans wanneer we deze weidse term hier nog mogen en kunnen gebruiken - die in 'n kwartier zeker vol ledig was te stellen. En toch zijn er kwa liteiten, die velen, trots de leegte, bezig weten te houden. Niet Allen, dat is gis teravond in onze geheel gevulde Schouw burg overduidelijk bewezen, want in de pauze is een niet onbelangrijk deel der aanwezigen huiswaarts getogen en tij dens het tweede bedrijf volgden nog ve len (Tussen haakjes: hadden zij dat ook maar in de pauze gedaan, dat was niet hinderlijk geweest, gelijk het nu wel was!). Is het toneel? Volgens de bestaande en als zodanig aanvaarde normen zeer ze ker niet. Dan een poging om het toneel te vernieuwen? Laat ons daarop het ant woord schuldig blijven, gedachtig aan de oude waarheid, dat het levende ge slacht slechts bU hoge uitzondering ln staat is, het nieuwe naar waarde te schatten, laat staan te waarderen. Veel vertrouwen hebben we evenwel niet. Het is een spel. waarop ieder persoon lijk zal reageren en rondom dit „Wach ten op Godot" zullen felle reacties moei lijk kunnen uitblijven. Krachtige tegen stellingen van goed- en afkeuring! De leegte wordt „gevuld" met het vol gende: twee zwervers, die elkaar niet meer kunnen missen uit angst voor de eenzaamheid, wachten op Godot, in de hoop. dat deze hun benauwend bestaan zal ombuigen tot een gelukkig leven. Wie is Godot? Het wordt door Beckett niet duidelijk gemaakt. Het kan zijn een betere maatschappij, waarin voor ieder een menswaardig bestaan is. het kunnen kleinigheden zijn als een goed gevulde maag en een zacht bed. kleinigheden, die voor een zwerver van onschatbare waarde zijn. het kan wellicht zijn de Overbevolking in Japan dreigend Een Japanse professor heeft verklaard, dat het vraagstuk der overbevolking ln Japan zo dringend wordt, dat er geen waarborg is dat de Japanners „de wan hoopsdaad van de Pacific-oorlog niet zullen herhalen". Hij sprak op de in ternationale conferentie voor geboorte beperking die te Tokio aan de gang Dood en misschien zelfs God - Alles blijft een misschien en nog eens een mis schien. Dat zenuwslopend wachten trachten beide zwervers door te komen met aller lei beuzelarijen, zelfs clowneske invallen om dan telkens aan de avond van iedere dag te horen, dat Godot vandaag niet komt, maar morgen zekerZulks door middel van een even irreëel bood- schappertje als zij in wezen zelf zijn. Twee dwaze figuren doorbreken in le der bedrijf even de leegte van het wach ten, duidelijk voorstellend de huidige maatschappij: de een de machtige, de andere de vulgaire massa, maar de machtige wordt verblind en de slaaf van de massa. En trots alles blijven de zwervers wachten en wachten. Blijft hun immers iets anders dan de Hoop? Ziedaar alles, wat zich afspeelt in een decor, dat volledig past bij de leegte van het geheel: een plankier, een blauw achterdoek, waaraan 's avonds de maan schijnt en een kale boom. die later eni ge bladeren krijgt. IS dit weinige, is dit bijkans niets in staat bezig te houden? Zoals gezegd, hierop zal ieder bezoeker persoonlijk moeten antwoorden. Er zullen er zijn, die, zoals gisteravond bleek, weglopen, geërgerd en geirriteerd. anderen zullen tot het einde volhouden, in de hoop, dat de zin nog zal blijken. Om tenslotte toch onbevredigd te blijven, al was het maar in een stemming van „ik weet en voel niet". En nog weer anderen zullen trots alle leegte toch Iets ondergaan, iets van ondefinieerbare substantie en ontroerd worden. Doch hoe men zijn eindoordeel vormt, dit staat voor ons vast: dat men grote bewondering moet hebben voor de ver tolking, die het hard werkende en naar het experimentele neigende gezelschap „Theater" uit Arnhem aan dit trots al le bedenkingen, die zijn aan te voeren, niettemin interessante moraliteitsspel. Roger Blin, die reeds te Parijs en Ztl rich de regie heeft gevoerd, heeft ook hier geschikt materiaal gevonden voor dit toneel oftewel clownerie, al naar men wil. Bernhard Droog en Johan Walhain spelen de twee zwervers in volle overga ve en Richard Flink en Gerard Hart kamp doen het niet minder met beide andere figuren. Aan hen ligt het niet, zo men onbe vredigd blijft! Zo is de tweede abonnementsvoorstel ling geworden tot een punt van ge schil bü de bezoekers, doch wü voor ons zijn verheugd met dit stuk van de avant-garde te hebben kennis gemaakt als experiment op toneelgebied. DINSDAG Café Anlba: Leldse Tuiniers- en Bloe mistenver. „Door Eendracht Verbonden" 8 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Nationale Welpen-handenarbeld-tentoon- stelllng. 7—9.30 uur nam. Raoenbure 61: Ale. Anthronosoohlsche Ver. Sm dokter Deeenaar over „Sterfe- lllkheid en onsterfelllkheld". 81/4 uui over „Leven de d< Volkshuls: Werkgemeenschap „De Ratel' Annie Schmidt en Slmon Carmlggelt. 8 uur nam. Casino-Theater: K. en O. „Stage Coach'' 7 en 9.15 uur nam. SchouwburgToneelgroep „Theater" „Wachten op Godot". 8 uur nam. Oegstgeest. (Patronaatsgebouw) Anti-annexatie comité: „Wat wensen Lelden en Rijnsburg van Oegstgeest?". WOENSDAG De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg): Tentoonstelling „Boek en Jeugd". 2.30 5 30 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerkstceg) Nationale Welpen-handenarbeld-tentoon- stelling, 3—5.30 en 7—9.30 uur Zomerzorg: Kynologenvereniging „Rijn land". Spr. mevrouw P. Gondrexon-Ives Browne. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing Moh. Amlr Sutaarga over „De Wajang Golek in West-Java. 8 uur nam. Steenschuur 6: Humanistisch Vei bond. Spr. prol. dr Garmt Stuiveling over „Het gevaarlijke Humanisme". 8 uur nam. Den Burcht: Sociale Raad. Spr. W. C. Dijkstra over „Sociale zorg voor minder validen", 8 uur nam. Leiderdorp. Irene. Opvoeding en Gezin. Spr. dr G. B. Mastenbroek. (Inter kerk. Evang. Commissie). 8 uur nam. DONDERDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg): Nationale Welpen-handenarbeid-tentoon- stelllng, 7—9.30 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwekerksteeg) Tentoonstelling „Boek cn Jeugd". 2.30— 5.30 uur nam. Lezing mej. Ellens „Waarom een kinderboekenweek" te 8 uur nam. bijzondere ambassadeur van Indonesië AGREEMENT REEDS VERLEEND Naar aanleiding van de verklaring dat Indonesië en Nederland in November de financieel economische betrekkingen tussen beide landen zullen bespreken - men zie elders - vernemen wij in Den Haag. dat nog geen datum voor een der gelijke conferentie is vastgesteld. Het di plomatieke overleg, dat aan deze bespre kingen vooraf zal gaan, is nog niet be gonnen. Naar voorts wordt vernomen is wel reeds agreement verleend voor mrOe- toyo Ramlan, de v.m. Indonesische ambassadeur In Australië, wiens naam reeds eerder in verband is gebracht met de bijzondere ambassadeur, die aan het hoofd zal staan van de Indo nesische missie welke tot taak zal heb ben de besprekingen voor te bereiden. Zijn werkzaamheden zullen echter eerst kunnen beginnen, na het over handigen van zijn geloofsbrieven aan H.M. de Koningin, hetgeen eerst mo gelijk zal zijn na afloop van het Ko ninklijk bezoek aan de West, dat tot 6 November zal duren. Inmiddels zijn reeds 7 van de 11 le den van de missie, die de Indonesische regering zal zenden ter versterking van haar vertegenwoordiging in Den Haag en ter voorbereiding van de besprekin gen in ons land aangekomen. ZATERDAG Boerhaavezaal (L. Vrcuwenkerksteeg) Nationale Welpen-handenarbeld-tentoon- stelling. 35.30 en 79.30 uur nam. Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Tentoonstelling „Boek en Jeugd", 2.30— 5.30 uur nam. ZONDAG Oosterkerk: Padvlndersdlenst o.l.v. de heer J. Vink, 7 uur nam. BIOSCOPEN: Trianon. „Clske de Rat", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „De afvallige", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 7 en 9.16 uur geres. voor K. en O. Lldo. „In de greep der Mau Mau", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Reis- vereniging Calvé Delft, 12.30 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest o.l.v. Eugen Jochum. Solist Hans Rlchter-Haaser. 8 namiddag Lage Morsweg: Ingebruikneming Mara- □atbakerk, 7.30 uur nam. Hooigracht 84: Fakkeldragersclub P.v.d.A. Spr. mr F. H. J. M. Daams, 8 uur nam. Gymnasium (Frulnlaan): Herdenkings avond 10 Jaar VN. Spr. prof. dr S. Tromp. 8 uur nam. VRIJDAG Tentoonstelling „Boek en Jeugd". 2.3< 5.30 en 79 uur nam. Gulden Vlies: Receptie Woningbouw vereniging „De TuInstadwiJk". 7.309.30 nam. erhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg): Nationale Welpen-handenarbeld-tentoon- stelllng, 79.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O. Cursus bloemen- schlkken, 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Huldlglngsavono Jubilarissen N.Z.H.V.M., 7.30 uur nam. Kloksteeg 25: Opening tentoonstelling foto's Plm van Cs, 4.30 uur ns~ 9.16 x Rex. „Carla. de zondares van het eiland", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 u.. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum. Mare 110, WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Amsterdam Londen Luxemburg Parile Bordeaux Grenoble Nice Genéve Zürlch Locarno Berlltn Frankfort MUnohen Rome AJacclo i ill wzw 1 12 O eeh. bew. w 4 4 8 mist wnw 12 3 half bew. w 5 13 1 onbewolkt windstil 13 0 mist wnw 19 1 nevel nevel zwaar bew. nw 7 13 O onbewolkt nw 6 19 0 zwaar bew. no 5 12 O nevel wow 1 10 2 onbewolkt windstil 19 0 half bew. w 6 9 0 5 licht bew windstil 9 0 reeen nw 2 7 4 zwaar bew. ono 5 15 2 licht bew. ono 3 19 0.1

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2