LEIDSCH DAGBLAD West-Europese ministers hadden in Parijs bespreking Bezoek aan Ned. Antillen ten einde WEERBERICHT Egypte dorst naar wraak, zoals Nasser heeft toegegeven 94ste Jaargang DINSDAG 25 OCTOBER 1955 No. 28661 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1. LeideD - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ernstige ongerustheid over uitslag van Saarreferendum i Paryse correspondent) 0 Slot op Pag. 2 Op twee plaatsen in Parijs hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse landen gisteren de verschillende brandende internationale proble men de revue laten passeren. Dat geschiedde namelijk in het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay en in de Nederlandse ambas sade. De Grote Drie Dulles, MacMillan en Pihay hebben zich beziggehou den met de voorbereiding van de conferentie, die Donderdag in Genève met hun Russische collega Molotof begint. Men spreekt in Parijs van een verheu gende eensgezindheid en het memorandum, waarin de Westerse standpunten over Duitsland, Europa en de verhoudingen Oost-West zjjn geformuleerd, zullen hedenochtend aan de ministers van de NAVO-landen worden voorgelegd. De Grote Drie hebben gisteren ook nog de West-Duitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, ontmoet, met wie ze natuurlijk in het bijzonder de kwestie van de Duitse hereniging bespraken, al zal vermoedelijk toch ook wel het Saar-referendum ter sprake zijn gebracht. Pinav deed aeen toezeaqinq I aangedrongen de besprekingen over een rmuy uccru yccu iwivyymy nieuwe Sjiar-formule met Bonn te her- Het is dus op Nederlands grond gebied geweest, namelijk in onze am bassade. waar minister Beyen zijn zes collega's van de West-Europese Unie te dineren had, dat voor het eerst, zoals dat heet, op ministeriel en Europees niveau de ernstige consequenties wer den onderzocht van het negatieve ant woord van de Saarbevolking op het sta tuut ,dat haar in Europees verband was aangeboden. Om half twaalf, na afloop van de sa menkomst. heeft minister Beyen de journalisten een kort communiqué voor gelezen, waarin, met wat andere woor den, werd gezegd dat de West-Europese Unie zich door geen teleurstellingen van de goede Europese weg zal laten ver dringen. Minister Beyen, die als gastheer de bijeenkomst had gepresideerd, merkte verder nog op. dat de Saar-kwestie in de eerste plaats door Frankrijk en Duitsland geregeld zal moeten worden. Niettemin zou. zo zei hij, in wijder ver band, toch ook de W.E.U. zich met het probleem moeten blijven bezighouden. Uiteraard hebben de ministers met grote bezorgdheid de nieuwe situatie in het Saargebied onder ogen gezien. Voor al de Britse minister MacMillan moet zich ernstig ongerust hebben getoond dat door de afwijzing van het Saar-sta- tuut de Frans-Duitse betrekkingen een nieuwe periode van hoogspanning tege moet zouden kunnen gaan. Hoogspan ning, waardoor de uitbouw, of beter de opbouw, van de West-Europese Unie in onmiddellijk gevaar zou worden ge bracht. De telegram-wisseling tussen Faure en Adenauer, waarin van beide kanten op de noodzaak wordt gewezen van vriend schappelijke relaties tussen Frank rijk en West-Duitsland, evenals het on middellijk aftreden van Johannes Hoff mann. de Saar-president, hebben een gunstige indruk gemaakt, maar alle vrees voor de toekomst toch zeker nog niet opgeheven. Er is, zo meent men in diplomatieke kringen, bij Pinay dan ook krachtig op Donderdag as. begint in Genève de tweede conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden. Deze belangrijke gebeurtenis zal wor den bijgewoond door onze Parijse correspondent, die dagelilks van Genève uit onze lezers van de ontmoeting op de hoogte zal hou den In een inleidend artikel, dat men elders in dit Blad vindt, geeft hij een overzicht van de internatio nale verhoudingen, zoals die zich sedert de vorige samenkomst van Juli j.l. ontwikkeld hebben. Seafury neergestort Piloot kwom om het leven Tijdens de landing od het Marine vliegkamp Valkenburg is gistermiddag te omstreeks kwart voor drie, een vliegtuig van het type Seafury van de Marine Luchtvaartdienst veronge lukt. zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden melden. De piloot is om het leven gekomen. Het toestel is verongelukt nadat door een nog niet vastgestelde oorzaak een bom van 250 pounds, die onder het vliegtuig was bevestigd, tijdens de landing ontiidie ontplofte. De omgeko men bestuurder is de 34-jarige luite nant ter zee-vlieger le klas D. Th. Challik. uit Valkenburg. Hit was com- mandant van Squadron 3. dat bestaat uit één-persoons Hawker-Seafurvs en bestemd voor de dienst op de ..Karei Doorman" het vlieadekschip. dat oo het ogenblik od een werf te Schiedam ligt. De Seafurv is het snelste schroef- jarhtvlieetuig ter wereld. De heer Challik. die bij het uitbre ken van de oorlog in Nederlands-Indië vertoefde en is opgeleid in Engeland ea Canada, heeft zich onderscheiden in de striid tegen de Japanners en tijdens de eerste politionele actie. Voor ziin ontreden gedurende de oorlog teeen Japan verwierf hü het Vliegerkruis. Hij was gehuwd en had vier kinderen. Een beeld van liet Koninklijk \veld Dakota, dat later door haargezaghebber .van Aruba biedt de bezoek aan Aruba. H.M. de Ko- herdoopt werd in Prinses Beatrix-1 Vorstin een bouquet bloemen aan. ningin bij aankomst op het vlieg-1 vliegveld. Het dochtertje van de I Thans rust op St. Maarten alvorens naar Suriname te gaan St Eustatius, waar het Koninklijk Paar gistermiddag arriveerde, is vooral by de Amerikanen beroemd, omdat de overlevering wil. dat hier voor het eerst door het garnizoen van Fort Oranje de Amerikaanse vlag werd gegroet. Men vindt dit al of niet juiste historische feit vastgelegd op een plaquette, die op last van president Roosevelt in het Fort werd aangebracht. Van dit fort is overigens niet veel meer over. Niet meer namelijk dan een van de vijf hoeken en enkele stukken geschut. Van heel St Eustatius is trouwens niet veel meer over, zoals het was in de dagen, toen het de bijnaam de „Gouden Rots" men zie elders had, verkregen door de rijkdommen, die de handel met het jonge Amerika dit eiland had gebracht. Een enkel Oud-Hollands, volkomen vervallen pakhuis wijst nog op deze vergane glorie. Het debarkeren op St Eustatius was door het mooie weer en de kalme zee zeer eenvoudig. Weliswaar moest overgestapt worden in een roeiboot, maar bij de spiegelgladde zee leverde dit geen moeilijkheden op. Ook hier was er de be groeting in het huis van de administrateur, de heer Vlam, een korte redevoe ring en een heildronk. Défilé Een défilé van de bevolking, een rond rit door Oranjestad en een bezoek aan het Fort Oranje completeerden het pro gramma. Tegen halfzeven lOO.OO Ned. tijd) was het gehele gezelschap weer aan boord van de ..De Ruyter" teruggekeerd en tegen halfnegen was St Maarten weer bereikt. De Koningin en de Prins begaven zich direct naar het Little Bay Hotel en hiermede was in feite een einde ge komen aan het bezoek van het Ko ninklijk Paar aan de Ned. Antillen Het bezoek aan Saba en St Eustatius was niet het belangrijkste, maar wel het charmanste deel van het bezoek aan de Antillen. De prachtige groene eilan den maakten een diepe indruk op het Koninklijk Paar. Stevenson maant tot voorzichtigheid Wij leven in een gevaarlijke tijd „Een der grootste triomfen van de hui dige „glimlachoorlog" der Sovjet-Russen is. dat de Amerikanen elkaar thans ver zekeren, dat alles goed gaat, aldus heeft de Amerikaanse Democratische partij leider Adlai Stevenson Maandag tijdens een lunch te Chicago verklaard. „Het gevaar voor een groot conflict is verminderd, maar de moeilijkheid om in ons eigen kamp de eenheid te bewaren is groter geworden. Het is heel goed mo gelijk, dat wjj thans een der gevaarlijk ste tijdperken van onze eeuw ingaan", aldus Stevenson. Hy maande tot voor zichtigheid. Bemiddelt Rome in kwestie-Cyprus (Telegrafsch van onze Romeinse correspondent) Hoewel het onmogelijk is zekerheid te krijgen, zijn er aanwijzingen dat tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, aan Rome iets zeer concreets werd be handeld. Het doel van de uitnodiging door de Italiaanse regering zou name lijk geweest zijn te horen hoe Amerika zou reageren op een eventuele Italiaan se poging om bemiddelend op te treden in het geschil tussen Engeland, Grie kenland en Turkije inzake Cyprus, welk geschil, gelijk wij onlangs uitvoerig uit eengezet hebben, in Rome bezorgdheid wekt. Een visje verschalken? Weliswaar zouden Koningin en Prins nog tot 27 October op St Maarten vertoeven en pas in de morgen van die dag de reis naar Suriname be- Antilliaanse onderdanen in hun eigen woonsteden op te zoeken. Ongetwijfeld heeft dit bezoek een nieuwe band geschapen, nog hechter en nog sterker dan de reeds bestaan de. Een band, die, tezamen met de vele anderen, die de Antillen en Ne derland verbinden, een verbondenheid vormt, die sterk genoeg lijkt om nog vele eeuwen te trotseren! Koningin telefoneerde met Soestdijk Koningin Juliana heeft gister middag aan boord van de „De Ruyter" met Soestdyk getelefo neerd Commissaris van der Ziraal: Oost-Java is sterk verbeterd Nederlands pessimisme ongerechtvaardigd „In de eerste jaren na de overdracht van de souvereinitelt hebben de Neder landse belangen in Oost-Java zeer veel te ljjden gehad. Ook de persoonlijke veiligheid was in die periode onvoldoende. Gaandeweg is daarin verbetering ge komen en sinds 1952 zyn vele Nederlandse belangen - zoals suiker-fabrieken, bergcultuur-ondememingen, tabaksondernemingen en industrie-bedryven - weer winstgevend kunnen worden". Dit heeft dr J. van der Zwaai, die van de overdracht van de souverciniteit af Commissaris der Nederlanden voor de provincies Oost-Java en Kleine Soenda- eilanden is geweest medegedeeld. Parijs erkent Djem als staatshoofd De uitslag van het referendum in Zuid-Vietnam, waar de bevolking in overgrote meerderheid tegen keizer Bao Dai en ten gunste van premier Djem heeft gekozen (waardoor laatstgenoem de nu staatshoofd Is geworden), is voor de Franse regering reden geweest zich ijlings by de nieuwe toestand neer te leggen. Evenals de regering in Washing ton heeft ook dië in Parjjs thans Djem als staatshoofd erkend. Waarschijnlijk zal a.s. Woensdag in Zuid-Vietnam de republiek worden uitgeroepen. „Het is mij opgevallenaldus dr Van ginnen, doch deze twee dagen waren der Zwaai, dat er in Nederland weinig in het programma opgenomen volkomen rustdagen, opdat Koningin Juliana, Prins Bernhard en de leden van het gevolg kracht zouden kunnen opdoen voor de grote vermoeienissen, die hen na dit bezoek aan de Antillen in Suriname zouden wachten. De bevolking van St Maarten heeft deze behoefte aan rust volkomen geëer biedigd en daarom zal het mogelijk zijn, dat Koningin en Prins ongedwongen een enkel tochtje zullen künnen maken over het eiland en misschien een enkel visje in de blauwe Caraibische Zee zul len kunnen verschalken. Bqnd voor eeuwen Een belangryke gebeurtenis in de geschiedenis der Nederlandse Antillen Is ten einde. Het eerste bezoek van een regerend Vorstin uit het Huis van Oranje is achter de rug. De Antillia- nen, ongeacht op welk eiland zy wo nen. hebben op ondubbelzinnige wijze getoond trouw en aanhankelijk te zyn aan hun Vorstin en H. M. heeft van haar kant getoond, dat geen vermoeie nis voor haar te groot was om haar over verbeteringen en over de vooruit gang in Indonesië wordt geschreven, maar dat wel aandacht wordt geschon ken aan ongunstige berichten. Wellicht is de oorzaak hiervan, dat niet het „ge wone", maar het „buitengewone" nieuws is. Zou een incident van enige omvang meer de aandacht trekken dan byv. de geleidelijke toename van de productie van voedingsmiddelen in Oost-Java en de allerwege krachtig aangepakte be strijding van het analfabetisme en de enorme uitbreiding van het onderwijs? Ook is het begrypelyk, dal niet steeds kan worden gewezen op de veiligheid in beide provincies. „In vergelijking met vroeger is er echter een enorme verbetering en zonder deze verbetering hadden de Nederlandse bedryven in Oost-Java zich niet kunnen handha- Vier schepen van de Canadese marine brengen een bezoek aan ons land. Het lichte vliegkampschip ...Magnificent" komt aan in de Rot terdamse haven. De drie andere schepen, torpedobootjagers. hebben een ligplaats in Amsterdam gekozen. Veiligheid is goed Dr van der Zwaai deelde mede her haaldelijk te zijn benaderd door jonge Nederlanders, die brieven hadden ont vangen van hun ouders, waarin hun werd aangeraden naar Nederland terug te keren „voordat het te laat is". Terug gekeerde verlofgangers zeiden, in Ne derland meewarig te zijn aangestaard als zy vertelden, dat zij naar Indonesië terug gingen. „Ik kan verzekeren", aldus dr Van der Zwaai, „dat wat Oost-Java en dc klei ne Socnda-cilamlen betreft, dit pessi- Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking, met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Lagere mid- dagtemperaturen (Opgemaakt te 10 uur) 26 OCTOBER Zon op: 7 24 uur: onder: 17 27 uur Maan op: 15.08 uur; onder: 1,26 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 11.09 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's misme niet gerechtvaardigd is. De vei ligheid is goed en zo kunnen bijv. de vacanties en de weekeinden worden ge bruikt om overal van 't natuurschoon te genieten". Er wordt evenwel onder moeilijke om standigheden gewerkt en de jonge Indo nesische vakverenigingen, die nog niet de leerschool van de Westerse vakbewe ging hebben meegemaakt, veroorzaken veel last. Ook dit kan verbeteren, even als de enorme administratieve romp slomp. die voor een vreemdeling in In donesië noodzakelijk wordt geacht. Ook de mogelijkheden voor het overmaken van geld naar het buitenland zouden in de toekomst kunnen verbeteren, aldus dr Van der Zwaai. Hy legde er de nadruk op. dat hij geenszins de moeilijkheden voor de Nederlandse werkers in Indonesië wil de ontkennen. Anderzijds zeide hij dik wijls dc indruk te hebben, dat „de ne gatief ingestelde voorlichting in Ne derland over Indonesië, de Nederland se belangen daar geen goed doet" Goed werk Di- Van der Zwaai zeide in de vijf ja ren, die hij in Oost-Java heeft gewerkt, grote bewondering te hebben gekregen voor honderden Indonesiërs, die zich in dienst van de vooruitgang van hun land hebben gesteld. Woorden van lof had hij voor de heer Samadikoen, die reeds vijf jaar gouverneur in Soerabaja is en on der wiens leiding zeer veel is bereikt en van wie ook de Nederlandse belangen de bescherming hebben gekregen, die zij nodig hebben. „De marine, de weer macht en politie zijn goed georganiseerd en volkomen voor hun taak berekend, daarnaast wordt op velerlei gebied aan de vooruitgang gewerkt, vooral voor het onderwys en- de volksgezondheid. Grote ziekenhuizen, fabrieken voor cement, soda hardboard en voor het bereiden van serum tegen mond- en klauwzeer zyn - naast vele kleinere bedrijven - in aanbouw. Oost-Java en de Kleine Soenda-eilan- den vorderen op de weg naar de voor uitgang. Er wordt goed werk verricht, dat in Nederland meer dc aandacht verdient dan tot nu toe het geval is geweest", aldus dr Van der Zwaai. „Ik vecht tegen Israël, het Joodse kapitaal en hel Weretdsionisme" De gezant van Israël by het Nederlandse hof, dr Ezra Yoran, heeft giste ren het standpunt van zijn land uiteengezet ten aanzien van de huidige toe stand in het Nabije Oosten. Hy kwam daarbij tot dc conclusie, dat men eerst en vooral Israël van voldoende wapens zal moeten voorzien, als tegenwicht voor de wapens die door Egypte worden ontvangen. De tweede stap, die zal moeten wor den gedaan, is het sluiten van een veiligheidspact, dat een duidelijke waar schuwing zal zyn voor enige agressor. Een veillgheidspact zonder wapens, zou niet voldoende zjjn. blad „EI Ahram": „Ik vecht niet alleen tegen Lsraël, maar ook tegen het we- reldzionisme cn het Joodse kapitaal Mijn taak Is de Arabische wereld te verlossen van vernietiging door intrigue van het Zionisme, dat zijn wortels heeft in de Ver. Staten en dat hulp verkrijgt uit Engeland en Frankrijk Er Ls zelfs niet de kleinste ruimte voor onderhandelingen tussen de Arabie ren cn Israël". Met deze en soortgelijke verklaringen houden de Egyptische bladen en de ra dio zich dagelijks bezig, aldus dr Yoran. Nog meer wqpens Merkwaardige uitlating aan Amerikaans journalist Dr Yoran herinnerde er in zijn uiteen zetting aan, dat de overeenkomst voor wapenleveranties, die onlangs door Tsjecho-Slowakye en Egypte werd ge sloten. door beide landen ..een normale handelstransactie" werd genoemd, voor de levering van wapens aan een vrede lievend land. De gezant zei hierover, dat het evenwel duidelijk is. dat de Egypti sche regering en pers zich bezighouden met een propaganda-campagne als aan een oorlog voorafgaande, waarbij aan Israel agressieve bedoelingen worden toegeschreven, teneinde de eigen voorbe reidingen voor een wraak-oorlog te ver bergen. „De Egyptische minister-president heeft geen poging gedaan agressieve plannen tegen Israël te verbergen en hy is er zelfs toe over gegaan uitdrukkings wijzen te gebruiken, die wy gewend wa ren een aantal jaren geleden te horen". Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft medegedeeld dat Syrische troepen Maandag op dc Israëlische ne derzetting te Ein Gev. aan de Oostelyke oever van het meer van Galilea. heb ben geschoten. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Volgens te Cairo ontvangen berichten uit Alexnndrië worden binnenkort drie Russische schepen met Tsjecho-Slo- Hier haalde dr Yoran een passage aan ,akse wapens in Alexandrië verwacht, uit het onderhoud, dat de cnrresp.xdrm De eerste zending Tsjecho-Slowaakse van het gezaghebbende Amerikaans, wapens Is Donderdag met het Russische blad „New York Post" had met kolonel j schip .„Stalingrad" in Alexandrië aan- Nasser, gepubliceerd in het Egyptische 1 gekomen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1