Zondag in Sovjet-Unie is gelijk aan de werkdagen „Ondergrondse" van Moskou is een moderne openbaring ME Wat Italiaanse la-anten zoal aait zonderlinge berichten afdrukken,; 94ste Jaargang Zaterdag 22 October 1955 Vijfde Blad No. 28659 Het Kremlin biedt waar voor zijn geld {Van onze speciale verslaggever) Vandaag is het Zondag. De kalender althans geeft dit aan, want, lopend over het Sverdlovplein, gelegen in het hart van Moskou, bemerk ik aan niets, dat het een rustdag is. Bij het verlaten van mijn hotel, dat de naam Savoy" draagt, doch qua accommodatie, verre ten achter staat bij gelijknamige instel lingen in de hoofdsteden van West-Europese landen, die ik heb bezocht, waren mannen en vrouwen druk bezig met het verrichten van allerhande werkzaam heden op een bouwwerk. Van een vrachtauto werden stenen gelost door vijf vrouwen, die van een moeilijk te definiëren leeftijd waren. Door haar lange, besmeurde pantalons, de gehavende kielen die zij droegen en door de noncha lant om het hoofd geslagen doeken, welke van oorsprong wit moeten zijn geweest, zijn ze, zo oppervlakkig bezien, niet als wezens te herkennen, die wij in ons land onder het zwakke geslacht rangschikken. Valledighei dshalve vermeld ik nog de twee vrouwen met witte schorten voor, die met lange bezems bezig zijn om de trottoirs van alle straatvuil te ontdoen. Want schoon zijn de straten van Mos kou. Daar zorgen de vrouwen voor, die het bljeengeveegde vuil in ijzeren schep- bakjes vergaren en het later in karretjes deponeren. Dat doen zij, zowel op Zon-, als werkdagen. De winkels zijn open en de stalletjes, waar men ietwat verflenste herfstbloe men. postzegels .prentbriefkaarten, al lerhande schrijfgerei en boeken kan ko pen, maken goede zaken. Toen ik de Intourist-gids vroeg, of in de Sovjet-Unie de Zondag zich van andere dagen onderscheidt, zei ze „O Yes". Maar, waarin dat onderscheid was gelegen, heb ik niet kunnen ont dekken. MUn zegsvrouw wilde klaar blijkelijk op deze materie ook niet ver der ingaan en zo moest ik genoegen nemen met dat „O yes". Neen, ge zult op een Zondag in Mos kou, in geen andere stad of dorp, het zo stemmingsvol aandoend gebeier van kerk klokken horen, die de gelovigen naar de bedehuizen roepen. Ge wordt slechts geconfronteerd met het leven, dat ook op werkdagen is te zien: hard werkende vrouwen en man nen. Niet werken is een luxe, die men zich in de Sovjet-staat alleen kan per mitteren op Maandag en dan nog in be perkte mate. Dan zijn op last van de overheid tal van winkels gesloten en werken de fabrieken en bedrijven niet op volle kracht. Natuurlijk zijn ep mensen, die toch van de Zondag nog iets weten te maken, dat op rust lijkt. Die lopen dan door de straten, zitten ln de vele prachtig aangelegde Moskouse parken, of gaan in de rij staan voor bioscoop en theater, om zeker te zijn van een plaats. Doch het contingent, dat op deze manier de Zondag kan besteden, is niet groot. De „Intourist"-gids heeft mij verteld, dat er per dag maar acht uur wordt ge werkt. Graag neem ik dat voor waar aan maar ik heb zo de indruk, dat een Sov jet-Russisch uur langer duurt dan zestig minuten r ET mi)n reisgenoten ben ik uitge nodigd om een bezoek te brengen aan de ondergrondse van Moskou. Vandaar, dat ik nu sta in een van de dertig stations van de metro. Het is er krankzinnig druk en het heeft er de schijn van, dat alle Moskovieten per sé op Zondag van „hun" ondergrondse ge neer ik in die zin een opmerking maak, haast de gids zich om te zeggen, dat aan de verdere uitbreiding hard wordt ge werkt. Heel wat gidsen heb ik in diverse steden hun uit het hoofd geleerde lesjes voor buitenlanders horen opdreunen. Nooit heb ik het meer ongeïnteresseerd horen doen, dan door dit Moskouse meisje, dat de Engelse taal perfect be- Op het niet bestaan van een werkelijke Zondagsrust in de Sovjet-Unie wijst onze speciale verslaggever in dit tweede arti kel. Voorts geeft hij zijn in drukken weer. welke hij opdeed tijdens de bezoeken aan de pompeus ingerichte stations van de ondergrondse in Moskou en aan het hart van de Sovjet-Russische hoofdstad, het Kremlin. levendig houden aan gedenkwaardige feiten uit de nog \tü jonge historie der Sovjet-Unie en de momumentale beeldengroepen. Met kunstzinnig in zicht hebben marmer en natuursteen in deze ondergrondse stations, rijkelijk toepassing gevonden. MIJN eerste reactie bij het aan schouwen van al dat fraais was: fantastisch, maar overdreven. Hoe meer ik van die halteplaatsen zag. des te sterker viel my het buitensporige in de versieringen op. Dit past niet in een staat, die zyn inwoners heeft geleerd en nog immer leert, dat soberheid een deugd is. Maar een Sovjet-burger heeft op zijn beurt geleerd niet te critiseren, maar al leen te aanvaarden Hij vergaapt zich aan de luxe in de stations der Moskouse ondergrondse, vergeet, dat hy thuis die luxe niet heeft (zelfs niet het meest voor de hand liggende comfort) en heeft zich volledig neergelegd bij de communlsti- Paleisachtig doen de stations van de ondergrondse van Moskou aan. heerst, een doorlopend vermoeide indruk maakt en zich tijdens de gehele trip als een volbloed partijlid heeft doen ken- DE belangstelling der. Moskovieten voor het monotoon klinkend relaas van de gids is dermate groot, dat de Nederlandse toeristen, voor wie de opgesomde jaartallen en kilometeraf- standen toch zyn bestemd, in het ge drang komen Twee, bepaald niet schuchtere Russen, bevoelen met hun vingertoppen ongevraagd, mijn jas, ken nelijk met het doel om er de kwaliteit van vast te stellen. Meters diep gaan de roltrappen de Het omspitten van de gronden op het terrein van de permanente grote landbouwtentoonstelling in Moskou, behoort ook tot de taak der. lang niet altijd jongevrouwen. Zij wilden niet in het gezicht worden gefoto grafeerd. bruik willen maken. De kosten zijn be paald niet hoog, want voor een halve gulden kan men het gehele ondergrond se net afleggen. Onze Intourist-gids krijgt voorrang bij het kopen van kaar tjes. In alles moet de vreemdeling voelen dat de Sovjet-autoriteiten zyn bezoek appreciëren. Staande ln de enorme hall, wordt aan de hand van een vrij summie re kaart, een overzicht gegeven van aan leg en ontwikkeling van Moskou's Un derground. Dit kaartje is de enige plat tegrond van Moskou die ik tijdens mijn bezoek aan de hoofdstad heb kunnen ontdekken. Een Intourlst-officlal vertel de. dat de plattegronden ln druk waren. Zonder twijfel moet het een eerste druk zyn. De omvang van het ondergrondse net ls niet bepaald indrukwekkend en wan- grond in. Hoe diep, ls mij niet bekend, want ik kreeg een ontwijkend antwoord op een positief gestelde vraag. Klaarblij kelijk valt het noemen van roltraphoog ten ook onder de strategische geheimen. De ondergrondse van de Russische hoofdstad ls een openbaring. De hoogst moderne installaties, het voortreffelij ke materieel, doch bovenal de inrich ting van de stations, het is alles even imponerend. Hier gaat elke vergelij king met de Parjjse Métro, of de Lon- dense Underground mank. Stomver baasd over zoveel pracht en praal heb ik dit alles aanschouwd. Als ik er een beschrijving van moet geven, dan lykt het mij het beste om te verwijzen naar films, waarin het verhaal zich afspeelt in de paleizen van Lodewyk XIV, in het slot Schönbrunn. of in de monu mentale sfeer van een lustslot der Duitse keizers. Wanneer men even de onophoudelijk voorbijrijdende treinen wegfienkt en geen acht slaat op de honderden reizi gers, dan zou men zich kunnen wanen in een zaal van een van die paleizen. Tot die gedachte dragen by de schit terende lichtkronen, die in elk station bij tientallen hangen, de onvergeljjke fraaie mozaiken welke de herinnering was aan de paleizen, welke in alle sprookjes een zo grote rol speelden? Wy waren toen echter nog kinderen, waarmee ik maar wil zeggen, dat het merendeel van de Sovjetrussische bur gers nog niet tot geestelijke volwassen heid is gekomen. En misschien is dat nog maar gelukkig ook. HEEFT de Moskoriet voldoende geno ten van zijn ondergrondse stations, dan kan hij in het museum en de kathedralen, die binnen de muren van het Kremlin zijn gelegen, nog meer moois aanschouwen. Duizenden grijpen dagelijks die sinds Juli van dit jaar ge boden kans aan. Bij groepen tegelijk wordt men, na een, zorgvuldige controle van het toegangsbewijs, door niet be paald vrolyk uitziende soldaten, tot dit hart der Sovjet-Russische hoofdstad toe gelaten. Voor de Russen, die getraind zijn om uren lang in rijen te staan, is het een peuleschil om zestig minuten en meer te moeten wachten, aleer zij de Orujeynaya Palata, het wapenmuseum, kunnen betreden. Het ligt aan de westelijke zijde van dit merkwaardige, politieke- en culturele centrum. Het is niet toegestaan om in het Kremlin op de rijwegen te lopen. Mij bleek, dat dit verbod gegrond was op het feit, dat de straat vrij moest blijven voor de auto's der Sovjet-gezagsdragers Ik heb die middag geen auto zien rijden, maar diende mij toch aan het geldende voorschrift te houden. IK heb my afgevraagd hoevelen van de duizenden, geduldig wachtenden, iets weten van de geschiedenis van het Kremlin, dat tegen het einde van de 15e eeuw door de Italiaanse bouwmeesters Friasin en Solario werd gecreëerd. Sterk vermoed ik. dat louter nieuws gierigheid hen naar dit heilige der hei lige heeft gedreven. Tientallen gidsen voeren de belangstellenden in snel tem po langs de vitrines in het wapenmu seum, waar een enorme collectie wapens, meesterlijk bewerkte kunstvoorwerpen en andere schatten uit het Rusland van vóór de revolutie bijeen zijn gebracht. Zo enorm is de drukte in de zalen, waarin unieke collecties getuigen van de rijk dom der Czaren, dat men er slechts na enig dringen in slaagt om het tentoon gestelde van nabij te kunnen zien. Met dezelfde onbewogenheid, waarme de het geëxposeerde in het wapenmu seum werd bekeken nemen de Sovjetbur gers ook kennis van de religieuze kunst werken in de Blagoveschensky Sobor (de kerk van Maria boodschap) en in de Uspensky Sobor (kathedraal van Maria Hemelvaart). De stemmingsvolle sfeer, die toch in elk bedehuis zo kenmerkend is, ontbreekt hier ten enen male. Want het zyn geen kerken meer, maar nuch tere weliswaar goed verzorgde musea, waarin de vele Ikonen hun godsdienstige waarde hebben verloren. Het waren al leen de vreemdelingen, die hun hoofd ontblootten, toen zij deze voormalige kerken betraden. Men krygt in het Kremlin waar voor zyn geld. De gidsen zyn in hun toe lichtingen uitermate uitvoerig, al be merken zy ook, dat er naar hun ver halen door hun landgenoten slecht wordt geluisterd. Toen ik bij de 98 me ter hoge klokketoren, de Kolocollnja Ivano Velikoho, naar links wilde af slaan om het voormalige paleis van Stalin wat beter te bekijken, werd my zulks vriendelijk, doch beslist door een politieman geweigerd. Op mijn vraag of een van de heren Krocsjtsjef, Malenkov of Boelganin er thans hun intrek in hadden genomen, antwoordde de Intourist-gids: „Neen wij weten niet waar onze leiders wo nen Trots heb ik toen gezegd, dat wij dat van onze Koningin en onze ministers wèl weten. Maar in de Sov jet-Unie zal men dan ook tevergeefs zoeken naar adresboeken en telefoon gidsen! Nieuwsgierig, maar lief waren deze leerlingetjes van een Moskouse fröbelschool. Al kunnen zij nog niet lezen, toch hingen er in de alles behalve moderne vertrekken van het schooltje, tal van communistische leuzen. En in de schamele speeltuin stonden buste-beelden van Lenin en Stalin. sche opvatting, dat het individu maar heeft te accepteren, hetgeen de leiders hem wensen te presenteren. Men gaat - en niet geheel ten onrechte - prat op de ondergrondse van Meskou. Het moet dan ook 'n verademing zyn om in de grond te kunnen afdalen en het oog te verlus tigen aan die pracht en praal, welke in het dagelijkse sleur-leven 'boven de grond niet bestaan. Hebben wij allen vroeger ook niet ge noten van de schittering, die inhnerent Agent schoot op rechercheur BIJ JACHT OP LOODDIEVEN Tijdens de jacht op enkele looddieven die op een opslagplaats van oude metalen aan de Liobergenveg te Hil versum op roof uit waren, heeft een politie-agent in hel duister een col lega van de reeherehe in de arm ge schoten. Een der looddieven kreeg een kogel in de enkel, de andere wist te ontsnappen. De politie werd gisteravond laat ge alarmeerd door de eigenaar van de zaak in oude metalen, die constateerde dat dieven op het erf waren. Bij de hierna volgende jacht, ingezet door drie agen ten. werden de dieven herhaaldelijk ge waarschuwd om stil te blijven staan, maar de een wist over de omheining te ontsnappen en toen de andere dit voor beeld wilde volgen werd hy in de enkel geschoten. Inmiddels zagen twee re chercheurs. die ter versterking waren gearriveerd, de vluchteling de weg over steken en op een boerenerf verdwijnen. Ook een der agenten zette de nasporing in deze richting voort. Het toeval wilde dat een der rechercheurs in het duister in de beerput viel en. toen de agent passeerde, deze bij het been greep om uit zijn akelige positie te ontsnappen. De agent, geschrokken, dacht dat hij belaagd werd door de tweede dief en schoot in de richting van zijn aanvaller. Hij trof daarbij de rechercheur in de arm. De twee gekwetsten, rechercheur en dief werden per auto naar de R.K. ziekenverpleging overgebracht waar me disch werd ingegrepen. wwmwffi* (Ingez. Med.-Adv.) Het enorme Manegeplein, met in Rechts het Moskwa-hotel. waar hel midden het imposante gebouwalleen Sovjetburgers kunnen logeren, der communistische vakvereniging. Bij de vliegdienst en de gronddienst van de KONINKLIJKE LUCHTMACHT is plaatsingsmogelijkheid in specialistische offi ciers- en onderofficiersfuncties voor hen, die aan onderstaande eisen voldoen. SCHOOLOPLEIDING LEEFTIJD Vlieger OFFICIER: HBS (QYMN.) ONDEROFFICIER: ULO, LTS VMTO of UTS 18-24 JAAR Vliegverkeersleiding Gevechtsleiding (radarj Meteorologische dienst Verbindingsdienst OFFICIER: HBS-B/QYMN.-B ONDEROFFICIER: ULO en/ of RADI0SCH00L 18-24 JAAR Vliegtuigtechnische dienst. Administra tieve en andere gronddiensten ONDEROFFICIER: ULO/LTS 18-30 JAAR By de verbindings- en vliegtuigtechnische dienst bestaan voor ingenieurs en M.T.S.'ers mogelijkheden tot plaatsing in officiersfuncties. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij: De Indelinga- officier Kon. Luchtmacht - Bleyenburg 38 - Den Haag Tel. 18S770. Ondergetekende verzoekt inlichtingen omtrent plaatsing a. als vlieger rT j7 b. bij de gronddienst «r- doorhalen tcat niet gewenst wordt LEEFTIJD - Jr. OPL. Deze coupon in gesloten (als brief gefrankeerde) enveloppe zenden aan de Indellngsofficier Koninklijke Luchtmacht, Bleyenburg 38 te "s-Gravenbage. De pastoor van Retegno houdt wedstrijden met ongelovigen op de motorfiets (Van onze Romeinse correspondent) Het behoort bjj onze taak om dagelijks ettelijke Italiaanse couranten door zien. Dat gaat met een door ervaring verkregen snelheid, maar terwijl het oo? de kolommen afzoekt naar berichten, die van belang kunnen zyn, wordt ona aandacht ook wel getrokken door dingen, waarin wy ons zelf wel verkneuteren, maar die van geen betekenis zijn voor het Nederlandse publiek. Maar toch willen wy eens voor een keer een uittreksel geven uit de zonder linge cn aardige berichten, die ons ditmaal onder ogen zijn gekomen. „Rode" koeien niet op de veetentoonstelling In het Communistische dagblad „Unl- ta" had Adenauer op 13 October de hoofdplaats. Het blad wydt aan hem een artikel met een kop over drie kolom men. Waarom? De Berlynse correspon dent van het blad. al weet hy dan al niet veel te vertellen over het verloop van de ziekte van Adenauer, meent te weten dat wie tachtig jaar is, van een longontsteking zelden geneest. Hy begint dus maar direct te praten over de „opvolging" en ziet de zaak rooskleurig in (van zyn Communistisch standpunt wel te verstaan)onverschil lig wie de kanselier zal opvolgen, schrijft hy, het zal in ieder geval gemakkelyker zyn Duitsland los te maken van de NAVO. Maar er zyn ook vrolijker zaken. Het weekblad „Tempo" heeft de vermaarde regisseur Luchino Visconti geïnterviewd. En men moet zeggen dat de vragen schrander waren. Op een zeker ogenblik vroeg de journalist aan graaf Visconti: „Wanneer U droomt, ziet U dan de din gen gekleurd of in zwart en wit? Antwoord: „Ik weet het niet. Mis schien ben ik, als ik droom, kleuren blind" Het eindoordeel van de journalist is, dat Visconti zulke bondige en pittige antwoorden geeft, dat zij geiyken op in marmer gebeitelde spreuken! Uit diezelfde „Tempo" vernemen wij dat keizerin Soroja van Perzië, die zich te Rome ophoudt, „door de straten wan delt en hi de restaurants dineert", wy hebben dat diepzinnig gevonden en er ons over verbaasd, dat zij nooit in de restaurants wandelt en op straat di neert. Waarschynlyk komt dit omdat, zoals de „Tempo" verder weet te vertel len, Perzië voortgaat zyn bedneglyk le ven te leiden, terwyl de keizerin in Rome is. Ook het royalistische dagblad „Cor- riere della Nazione" houdt zich bezig met de Oosterse vorsten en jammert over het voortschrydend verdwynen van de Indische maharadja's. Wij vernemen dat zy verdwynen, de maharadja's, met hun fabelachtige schatten en hun heer- ïyke palelzen. En dat alles door de schuld van Nehroe. Verder namen wy er met belangstel ling kennis van dat de pastoor van Re tegno, Don Mario Tavezzi. de Commu nisten en andere ongelovigen van zyn parochie uitdaagt tot lange wedrena jdl op de motorfiets. Als zy verliezen, zijnr verplicht de volgende dag de mis by wonenGodsdienst by wyze vi straf, zoals men ziet. lar ■8 En dan nog een aardig politiek richt. In Reggio Emilia, de stad waar vermaarde Parmezaanse kaas vandal komt. zou een grote tentoonstelling melkkoeien worden gehouden. Twee gen tevoren heeft de Italiaanse ba van veefokkers, die de manifestatie ganiseerde, aan het consortium van M fokkers uit Reggio meegedeeld, dat rui it' deren van die bond niet zouden word^an toegelaten. De oorzaak was niet zo zeer dat re het vee van de gastheren niet wilde lal meedingen, dan wel, dat dit consort:: aangesloten is by de algemene valere 0(r, eniging, die onder leiding staat r ts 1 Communisten en linkse Socialisten, dat rode vee wilde men dus niets te ken hebben, wy vinden dit goed en n standig en zullen niet nalaten voort» Q als we een doorregen lapje kopen bij) slager te informeren of het by geval n p afkomstig is van een Communistls nn< koe. En met melk en kaas is ook vei zichtigheid geboden. Om van die n Chianti-wijn maar niet te praten. I komt uit Toscane en dat ze daar do "Jf1 gaans aan de rode kant zyn, dat we! we, en tot nu toe hebben we al die t men van Communisme maar in ons c genomenRood zyn wy er niet 'ai geworden, wel zoetjes aan een beel Se BIJZONDERE POSTZEGELS NED. ANTILLEN. Da ide F* Zoals gemeld, wordt ter gelegf van het Koninkiyk bezoek aan de Antillen een tweetal byzondere zegels uitgegeven. Thans kan wc medegedeeld, dat deze zegels van October t/m. 18 December 1955 aan philatelistenloketten verkrygbaar njt De zegels dragen om. de beelttf sen van H M. de Koningin en Z2 Prins Bernhard. Verder komt er op Neptunus met drietand, terwyl op zegel van 7', cent de namen van Bovenwindse Eilanden en op de van 22',ct die van de Benedenwifi .v Eilanden zijn vermeld. Boven de h* aB( keerwaarde wordt een toeslag gehtf van resp. 2'.i en 7% (Antill. Crt). verkoopprijs bedraagt 20 en 60 ct (Nfawi Crt.). De kleuren zyn rood-bruln blauw. lai

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 8