„ASSISTENTENFLATS" AAN BOERHAAVELAAN AANTREKKELIJK COMPLEX VOOR RUIM HONDERD GEZINNEN Behuizing voor vlottende bevolking van „Onbekend Holland", bijzondere lectuur samenstelling kan in uiteenlopende 1957 zijn voltooid Tweede Leidse torenflat ZATERDAG 22 OCTOBER Zrveedse schilder-schrijver zag Holland (Van onze correspondent in Stockholm) Hoewel wij de Zweedse schilder-schrijver Lars Norrman niet kenden, haalden wij hem zó uit een 200-hoofdige menigte. Wie zou anders deze volwassen Dik Trom kunnen zijn? Uit zijn kleding (dikke trui over kunstenaarshemd) bleek dat hij zich weinig aantrok van de mensen. En zijn guitige ogen bevestigden ongevraagd dat hij niet tot de coniectie-mensen kan worden gerekend. Hij is een num mer op zichzelf. Tijdens een ontmoeting vertrouwde hij ons indertijd toe dat hy een boek over Holland wilde schrijven, waar hy een Jaar was geweest. Hoveel Hollan ders hem by het werk hebben gezien, weten wy natuurlijk niet, maar het moeten er wel enige duizenden geweest zyn. Lars Norrman. schilder-schrijver.. Hoe kan men ook een dergeiyk fi guur op een scooter notabene over het hoofd zien? Lars Norrman had, naar zyn mening, zelfs al te veel bekyks gehad. En om zich tegen de al te nieuwsgierigen te weren, plaatste hy een callccte-bu.s naast zich. Met een ..kijken kost geld" kon hy velen ran het publiek aldus op een afstand houden. En nu is dan zyn boek verschenen „Det Okanda Holland", (uitgevery Bonniers fórlag). Het ls werkelijk een verhaal geworden van „het oneindig ryke en gevarieerde Nederland", zo als het de meeste bewoners niet be kend is. Hy verhaalt van scheepsbouwer Meerman te Arnemuiden, die zyn bo ten geheel volgens gevoel en met zyn scherpe ogen bouwt en waar geen te kening of schets by te pas komt. Hy vertelt dat men reeds in de achttiende eeuw zoveel voor de dijk te Westkapel- le had betaald, dat deze evengoed uit koper had kunnen zyn vervaardigd En om het oog iets te geven, schetst hij de vuurtoren van Westkapelle. „die als een grote kruik genever uit het land schap steekt." Het is niet gemakkelijk, zegt hy, om een echte Zeeuwse op het doek te kry- gen. De WV-Middelburg kwam er aan te pas. Edoch de burgemeester noch vertegenwoordigers der vier kerken konden voor een geheel op zyn Zeeuws gekleed model zorgen. Tenslotte was een van de burgers bereid het dienst meisje te verzoeken In klederdracht te verschonen, maar na alle drukte was het zulk een „show" geworden, dat de kunstenaar er eigenlijk niets meer aan had. Toegankeiyker was men op Urk. een z.L trotse bevolking die eens ln de ban werd gedaan omdat men geen belas ting betaalde. Lars Norrman vond de weg verder naar gebieden, waarvan velen nauwe- ïyks weten dat ze bestaan. Burgemees ter Schakel, die aan het hoofd staat van enkele plaatsjes ln de Alblasser- waard (als Jan Snor schreef hy voor „Vry Nederland") bracht hem naar plassen die zelfs Nederlanders niet zonder meer mogen bevaren, en op de Kinderdyk zag hy de molens" als de stukken van een schaakspel" naast elkaar staan. Hy laat de Zweden door zijn boek verbaasd opkyken als hy het over de godsdiensten in Nederland heeft. In Hoedekenskerke woonde hy ln een pension waar ook de burgemeester van deze plaats logeerde. Had deze man dan geen eigen woning? Neen, zo leerde hy spoedig. Hoedekenskerke en Kwadendamme hebben samen één burgemeester. Maar de ene plaats is Katholiek en de andere Protestant. Aangezien het raadhuis in het Protes tantse Hoedekenskerke ligt. wil ook de burgemeester daar wonen. Maar hy krygt er geen huis omdat hy katholiek is Lars Norrman brengt on- ook naar de plaatsen waar Vermeer zijn Oost- poort. Ruysdael zyn molen, Rembrandt zyn landschap en Van Gogh zyn aard appel-eters schilderde, Maar ach. niet altijd was het er zo als hij had ge dacht. Het Hollandse landschap is niet zo veel veranderd, maar het ^oet een schilder wel pyniyk aan als hy het atelier van Van Gogh in Nuenen Wyk F 121 als hondenhok dienst ziet doen. Alles was weggehaald. Een byl leunde tegen de houten muur. En een onvriendelyke hond woelde er in zyn eigen vuil. zegt de schryver. „Onbekend Holland" ls zelfs voor degenen die Holland goed kennen, by. zondere lectuur. Met enkele zinnen schetst hy landschap en personen en met enkele strepen bevestigt hy dat Holland, ondanks de drukte ln zyn steden toch nog het land van Breughel. Rembrandt en Vermeer is. Het boek zal meer dan alle beknopte handboeken over de bekende beziens waardigheden er toe bydragen de Zweedse tourist ln ons land naar de schoonheden te laten zoeken, die zelfs de Hollander meent nog slechts ln mu sea te kunnen vinden. Lars Norrman toont aan dat die oude plekjes er nog zyn. Maar men moet ze zoeken (Ingez. Med.-Adv.) ».j belasten ons met de aan- en verkoop van effecten. Ook zijn wij U gaarne van dienst met het verstrekken van beleggingsadviezen en het administreren van Uw effectenbezit. Ons 14-daags verschijnend Beursbericht zenden wij U op aanvraag kosteloos toe Wendt U tot de lllïlltltTiHimiM lltl|l()ij, H.V. AGENTSCHAP LEIDEN. Kon Rapenburg 1-3. Telefoon 32147 en 32148 HoofdkantoorAmsterdam - 88 kantoren in Nederland - 44 vestigingen overzee ALLE BANK-, EFFECTEN- EN ASSURANTIEZAKEN Militair overleden GEEN VERBAND MET INENTING. De 21-jarige militair Nico Haesen, uit Wolder bij Maastricht, is in de kazerne te Nunspeet na inenting overleden. Zondag was hü nog thuis met verlof. Maandag werd hy ingeënt, waarna hy Dinsdagmorgen ernstig ziek werd en kort daarna overleed. Met toestemming van de familie is sectie op het stoffeiyk overschot ver richt, met het doel de doodsoorzaak vast te stellen Daarop is gebleken, zo vernemen wij van officiële militaire zy- de, dat er geen verband bestaat tussen de vaccinatie en het plotseling over- ïyden. Van Gogh's naar Manchester WAARDE 5'4 MILLÏOEN GULDEN. 83 schilderyen en 55 tekeningen van Vincent Van Gogh. afkomstig uit het Stedelyk Museum te Amsterdam, die een totale waarde hebben van ca. 5V2 mlllioen gulden, zullen a s. Zondag en Maandag met de K.L.M. naar Man chester gevlogen worden voor een Van Gogh-tentoonstelling. die aldaar zal worden gehouden. Ir V. W. Van Gogh, neef van de schilder en beheerder van de collecties, die eigendom zon van de familie Van Gogh, zal Zondag a.s. om 9 46 uur met de helft van de zending per K L.M.-iynvliegtuig naar Manches ter reizen. Mevrouw M. J. Cramer Van Gogh zal op Maandag om dezelfde tyd met de overige schilderyen naar Manchester vertrekken. Fatale vergissing in Kenia Een patrouille van de Keniase In heemse politie heeft Woensdag op onge veer 100 km ten Noorden van Nairobi een 19-jarige agent van de Britse in lichtingendienst en drie inheemse poli tiemannen, die zich als Mau Mau-leden hadden termomd, doodgeschoten. De vermomde politiemannen waren op weg naar een gebied waar kort tevoren een boerdery door Mau Mau-opstande- llngen was overvallen. De politiepa trouille, gewaarschuwd door een in heemse arbeider, die meende echte Mau Mau-leden gezien te hebben, ach tervolgde de groep en opende het vuur zodra de vermeende Mau Mau-leden be reikt waren, met het noodlottige gevolg, dat er vier doden vielen. (Var i onzer redacteuren) In de Augustusvergadering van de Leidse gemeenteraad werd besloten tot het beginnen van een onteigeningsprocedure teneinde grond te verkrijgen voor de bouw van een wooncomplex voor gezinnen en alleenstaanden van het personeel van het Leids Academisch Ziekenhuis en ander Universitair personeel. Deze Leidse bevolkingsgroep stelt door haar aard en vlottend karakter bijzondere eisen ten aanzien van woongelegenheid, eisen waaraan via de normale huisvestingswegen niet kan worden voldaan. Daarom is gezocht naar een oplossing, die thans gevonden lijkt te zijn in de bouw van dit complex „assistentenflats" op de braakliggende bouwterreinen tussen Boerhaavelaan, Mariënpoelstraat, Van Swietenstraat en Maredijk. Het ontwerp voor dit complex is van de hand van het architectenbureau Groosman te Rotterdam. Bij voortvarende afwikkeling van de plannen zou het complex, dat aan 108 gezinnen huisvesting kan bieden, in 1957 zijn voltooid. Vlottende bevolking Het complex beoogt, hulsvesting te bieden aan de gezinnen en alleenwo- nenden van het wetenschappelijk per soneel van het Leids Academisch Zie kenhuis en ander Universitair perso neel. doch in hoofdzaak eerstgenoemde groep. De localisatie aan de Boerhaave laan is speciaal met dit oogmerk geko zen. Deze bevolkingsgroep kenmerkt zich door snelle wisselingen en over het al gemeen een slechts enkele Jaren durend gezinsverblijf in Leiden. In normale tyden is er geen enkele aanleiding, voor een dergeiyke groep speciale woongelegenheid te scheppen, doch met de huidige woningnood ia dit wel degelijk het geval. Veelal komen jonge gezinnen tegenwoordig eerst na te vele jaren bekrompen inwoning ol zelfs gesplitste huisvesting aan een on derkomen in eigen woning toe. De groep van het ziekenhuispersoneel waarvoor de flats die aan de Boerhaave laan zyn ontworpen, bestaat voornanie- ïyk uit jonge gezinnen, die dus moeiiyk eigen huisvesting kunnen vinden. Niet temin is een dergelijke huisvestingsmo- gelykheid noodzakelyk. wil het Acade misch Ziekenhuis als belangryk onder deel van de voor Lelden als geheel on misbare en waardevolle Universitaire gemeenschap zich verzekerd kunnen weten van de mogeiykheid, de beste we tenschappelijke krachten te kunnen aantrekken. Op gTond van deze omstandigheden heeft men het complex „assistenten- flats" ontworpen, een complex dat huis vesting kan bieden aan ruim 100 gezin nen van gedifferentieerde samenstelling, zowel kinderloze pasgetrouwde echtpa ren als gezinnen met vyf of zes kinde ren en alle daartussen liggende moge lijkheden. benevens ongetrouwde alleen- wonender.. Nog een torenflat Het ontwerp voor dit complex Is vervaardigd door het architecten bureau E. F. Groosman te Rotterdam, een onbekend bureau voor de Leidse woningbouw. Dit bureau heeft name lijk n a. gestalte gegeven aan de thans in uitvoering zünde woningbouwpro jecten in de Rodcnbuigerpoldcr. o.m. omvattend een torenflat van vele ver diepingen. In zeker opzicht doet het complex assistentenflals ook aan het ontwerp voor de Rodenburgerpolder denken. aangezien ook in dit complex aan de Boerhaavelaan een gebouw met zeven woonetages boven de gemeenschap pelijke ruimten gelijkvloers is opge nomen. Vier blokken om gemeenschappelijke tuin De vier blokken waaruit het complex bestaat, zyn geprojecteerd langs de Boerhaavelaan, de Mariënpoelstraat. de Van Swietenstraat en de Maredijk Ter oriëntatie verwijzen wij U naar bijgaande situatieschets, waarin in gry- ze kleur de -straten zijn aangegeven en in zwart de woningblokken en bijbeho rende bebouwing. Rechts even buiten dit schetsje vallend moet U zich even- wydig aan de Van Swietenstraat de Ma. redijk denken, geheel links buiten d< tekening vallend aan de Van Swieten straat en Boerhaavelaan de R.K. Don Bosco-ambachtsschool. Als bindend element van het complex moet de gemeenschappeiyke tuin tus sen de woningblokken worden gezien Deze tuin meet 40 by 115 meter en be slaat dus derhalve ruim een halve hect are, Op de situatietekening lykt die ge meenschappeiyke tuin groter dan dit als gevolg van het feit dat hierin niet gete kend zijn de aan de woningcomplexen aansluitende aparte tuintjes voor de be nedenwoningen. die dus van de centrale gemeenschappeiyke ruimte af gaan. Zeven woonlagen Om deze gemeenschappelijke ruimte zyn als gezegd vier woonblokken ge- gioepeerd. In de eerste plaats een hoog woonblok (rechts op ce plattegrond» waarvan de ruimte geiykvloers in beslag wordt ge nomen door gemeenschappeiyke ver trekken, een hal, bergruimten en aan de tuinzyde een betrekkelyk grote ver gaderruimte. Boven deze onderbouw be vinden zich zeven woonverdiepingen. Elk dier etages bevat zes woningen, waarvan vijf een woonkamer en een slaapkamer en de gebruikelüke ande re vertrekjes omvat, en één woning bestaande uit een woonkamer met drie slaapkamers. Deze grotere wo ning is op iedere etage op de Zuidzyde (tuinzyde) ingericht. Deze torenflat wordt uitgerust met een zespersoons lift. Bijzondere indeling Het woonblok langs de Boerhaave laan (op de situatieschets aangegeven met de aanduiding „twee woonlagen") is van een byzondere indeling. Gelyk- vloers bevinden zich hierin geen nor male woonruimten. De woonvertrekken Schets van een deel van het com plex. zoals men dat zou zien van de gemeenschappelijke tuin uit. staan de op de plaats, waar in de situatie tekening een sterretje met pijl en stippellijnen is aangegeven. Zoals op de tekening te zien is. is in de toienflat royaal met balkons ge werkt. Links van de torenflats een deel van het aparte garagecomplex, rechts ervan een verbindingsbouw met het blok langs de Boerhaave laan. waarin bergruimten zijn aan gebracht. De rechter helft van de tekening toont het blok langs de Boerhaavelaan. Duidelijk zijn de twee woonlagen op eerste en tweede etage te zien. met daaronder extra vier telt. bevinden zich voor een deel der wonin gen op de eerste en voor het andere deel op de tweede etage. De onderbouw om vat open doorgangen van straatzyde naar tuinzyde, waarin het als het ware alleenstaande trappenhuis is aange bracht. Voorts vindt men in die onder bouw enkele garages en enige met de direct daarboven liggende woningen in verbinding staande "tuinkamers. In de doorgangen kunnen overdekte speelge- legenheden worden ingericht. De woningen op de eerste etage hebben daardoor de beschikking over extra ruimten. De woningen op de tweede etage krygen iets dergelijks, alleen, hoger op. De bovenste flats kragen namelyk een binnentrap naar een daketage, waar zich slaapkamers en een dakterras bevinden. Over het gehele blok zyn vier van der- gelyke opbouwtjes aangebracht. De bij gaande perspectieftekening waarop dit blok reohts voorkomt, toont een van die opbouwtjes. In dit blok bevinden zioh vier wonin gen van een woonkamer en twee slaap kamers. vier woningen van een woon kamer en drie slaapkamers en vyf wo ningen van een woonkamer en drie grotere slaapkamers van in voorgaande groep, voorts 16 woningen van een woonkamer en vier slaapkamers en ten slotte drie woningen van een woonka mer met vyf slaapkamers. In totaal is de maximum huisvestingscapaciteit van dit blok 32 gezinnen bestaande uit ten hoogste ruim 200 personen. Vier étages Het derde blok, geprojecteerd langs de Van Swietenstraat, toont dezelfde algemene opzet doch telt vier woonlagen in plaats van twee. Hier komen echter geen aparte daketages. Dit Zuidelykste blok omvat 9 woningen van 1 woonkamer en twee slaapkamers, twaalf woningen van een woonkamer en 3 slaapkamers en 3 woningen van een woonkamer en vier slaapkamers. Dit ls een aanzieniyk korter blok, waardoor hier slechts 24 gezinnen van in totaal maximum tegen de 140 personen onderdak kunnen wor den gebracht. Een situatie-schets van het ge hele complex. De wegen zijn grijs, de woningblokken zwart aange geven. Voorts is met een ster. pijl en stippellijnen in de gemeenschap pelijke tuin aangegeven, welk deel in de perspectieftekening in beeld wordt gebracht. Eengezinswoningen Het vierde blok tenslotte, ontworpen langs de Mariënpoelstraat, bestaat uit tien eengezinswoningen, op beganegrond en eerste etage, elke bestaande uit een woonkamer en vier slaapkamers, bene vens een studeervertrek en deels ook garages. Uiteraard kunnen ook in de andere blokken studeervertrekken (waaraan veelal behoefte zal bestaan) worden in gericht ten koste van slaapkamers. Het kan in 1957 De Leidse raad heeft de onteige ningsprocedure voor de betrokken gronden in werking gesteld. Verloopt deze procedure vlot en wordt met voortvarendheid met de bouw begon nen en voortgang gemaakt, dan zou het gehele complex in de eerste helft van 1957 in gebruik kunnen worden genomen. De ervaring heeft vooral in Leiden echter geleerd, dat der- gelyke werken in praclük niet zo vlot verlopen als theoretisch mogelijk zou zyn. En op den duur? De vraag is, of op den duur het vol gens deze plannen beoogde byeenwo- nen van zovelen, die dagelijks in hun werk met elkaar te maken hebben, be vrediging zal schenken, wordt de woongelegenheid over het algemeen royaler, dan zal wellicht dit complex het eenzydig karakter van assisten- tenflats verliezen, doch dan blyft een zeer aantrekkelijk wooncomplex be-: staan, dat alsdan zeker in brede kring belangstelling zal genieten.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4