LEIDEN PLANNEN MET TE LAAT VOOR WONINGBOUW In 1954 was er reeds achterstand van bijna driehonderd woningen INDIENING f^^^^WRICLEY Program 1955 niet te realiseren RADIO Eén wereld of geen wereld 94ste Jaargang Zaterdag 22 October 1955 Tweede Blad No. 28659 Stemmen uit Den Haag Het Nederlandse, dus ook Leidse woningbouwcentrum, zetelt nog altijd in Den Haag. Het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Ged. Staten van Zuid-Holland en de Provinciale Directie hebben het in de woning- bouwsector nog steeds voor het zeggen. Het zijn de instanties, die er voor hebben te zorgen, dat de toewijzing van de woningbouw in Zuid-Holland rechtvaardig geschiedt en dat in deze provincie de ruim 7000 woningen per jaar ook worden gebouwd. Nu de Leidse Raad a.s. Maandagmiddag in een speciale zitting bijeen komt voor een interpellatie van de vijf fractie-voorzitters inzake de trage gang van zaken bij de Leidse woningbouw, zijn wij ons licht eens in Den Haag gaan opsteken. De uitlating van de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, dat „het er met de Leidse woningbouw hopeloos voorstaat", en zijn daarop gevolgde verklaring, dat van de Provinciale Directie vrijwel geen goedkeuring afkomt, hebben ons doen besluiten de Haagse instanties eens „aan de tand te voelen". Hoewel wij aanvankelijk dachten een goede zaak te dienen, was men bij deze instanties hoogst verontwaardigd „over de toon, die Leiden aanslaat". In elk opzicht en Leiden maakt daarop een uitzondering op nagenoeg alle Zuid-Hollandse gemeenten slaat Leiden een slecht figuur. Hoewel gewaarschuwd, aldus verzekerde men ons, was Leiden in 1954 en in 1955 steeds te laat met de indiening van zijn woningbouwplannen. heeft ingediend voor de bouw van 33 be jaardenwoningen. Een object, dat buiten het vastgestelde woningcontingent valt. Indien hier wel toe was besloten, hadden volgens Den Haag deze woningen er reeds gestaan. Geen opgave van krot opruiming ontvangen Al even vreemd oordeelden de Haagse autoriteiten het, dat Leiden niet gerea geerd heeft op een schrijven van 7 Juni 1955, waarin een opgave werd gevraagd Waarschuwingen werden in de wind geslagen Had Leiden in 1954 reeds een achter stand van 288 woningen, van de 657 wo ningen, welke Leiden in 1955 mocht bouwen, konden er slechts 340 (t.e.m. September j.l.) worden goedgekeurd. Uiteraard zitten in deze 340 woningen de 288 woningen van de achterstand over 1954, zodat van het contingent over 1955 slechts 52 woningen werden goedgekeurd. Ondanks dit geringe aantal, heeft de Provinciale Directie, in nauwe samen werking met G.S., er alles opgezet, dat in November a.s. nog 122 en in Decem ber 253 (dus in totaal 375 woningen) van het richtcontingent 1955 worden goedgekeurd. Hoewel het begrijpelijk is, dat Leiden de bouw van deze woningen niet meer in dit jaar kan realiseren, komen zij niet in mindering van het voor 1956 voor Leiden vastgestelde bouw volume. Met nadruk verzekerde men ons in Den Haag. dat men Leiden, ondanks het feit, dat het een „zorgenkindje" is, wil helpen en dat de Sleutelstad het volgend jaar ruim 800 woningen kan bouwen. Men gaf ons daarvan zelfs een specificatie. Zwart op wit Alvorens men echter zo ver was, werd ons de benarde situatie, waarin Leiden zich zelf door een te laat indienen van de plannen heeft gebracht, aan de hand van vele cijfers en statistieken duidelijk uiteengezet. De situatie in 1954 Voor het jaar 1954 waren de cijfers als volgt: richtcontingent 367 woningen, migratie-contingent 50 w., gerepatrieer- den 25 w„ universiteit 50 w. en Nationale Woningraad 135, zodat Leiden in dit jaar in feite 627 woningen had mogen bou wen. Goedgekeurd door een te late in diening werden in 1954 339 woningen, zodat voor 1954 een achterstand van 288 woningen ontstond. en in 1955 Het richtcontingent voor 1955 bestond eveneens uit 367 woningen. Bij dit aan tal kwam een extra contingent van 2 wo ningen t.b.v. de Ned. Spoorwegen, zodat het totaal op 369 kwam te staan. Uiter aard dient hierbij de achterstand van 1954 (288 w.) geteld te worden, waardoor men voor 1955 komt op een aantal van 657 te bouwen woningen. Van dit aantal werden t.e.m. September van dit jaar 340 w. goedgekeurd. Blijven nog 337 w. over. In Den Haag verzekerde men ons voor Leiden verblijdend nieuws! dat de planning van de Provinciale Di rectie er op is gericht om volgende maand nog een goedkeuring af te geven voor de bouw van 122 woningen, in December nogmaals door 253 woningen gevolgd (in totaal 375). Een vergelijking van deze cijfers duidt aan. dat voor 1955 nog 38 woningen meer worden goedgekeurd er blijven immers maar 337 woningen ter goedkeuring over? dan in feite nood zakelijk was. Over goodwill van G.S. en de Prov. Directie gesproken 142 premie-woningen in 1956 Behalve dat men ons in Den Haag een inzicht gaf van de dit jaar nog te nemen beslissingen inzake de goedkeu ring van de Leidse woningbouwplan nen, werden wü tevens in kennis ge steld van het feit, dat in Februari a.s. de toestemming zal afkomen voor de bouw van 38 premie-woningen, waar toe het verzoek in Augustus j.l. in zee ging, en in Maart van nogmaals 104 premie-woningen (verzoek Juli 1955). Geen plan voor Woningwet woningen Zodra de toestemming voor de bouw van deze premie-woningen is afgekomen (in totaal 142) berusten nog 154 premie woningen bij de Prov. Directie in porte feuille. Wanneer de toestemming tot deze bouw zal worden verleend is nog niet te zeggen. Voor de bouw van woningwet woningen zijn op dit moment geen Leidse plannen aanhangig gemaakt. Het laatste plan, dat in December goedgekeurd zal worden (253 w.), werd ingediend in Mei 1955 837 woningen in 1956 bouwen Afgaande op de door de Prov. Directie verleende en in de komende maanden nog te verlenen toestemmingen, zal Leiden het volgend jaar 837 woningen kunnen bouwen, t.w. 657 uit het totale richtcontingent van 1955, 38 boven dit contingent toegewezen woningen en 142 in Februari/Maart 1956 nog goed te keuren premie-woningen. 33 bejaarden woningen Vreemd heeft men er in Den Haag van staan te kijken, dat Leiden indertijd van het aantal te slopen krotten. In dien zulks was gebeurd had Leiden voor 1954 en 1955 voor krotopruiming een extra contingent van tweemaal twaalf woningen kunnen krijgen. Vanwaar die achterstand? In Den Haag, waar men ons met grote welwillendheid tegemoet trad en een vol ledige opening van zaken gaf, kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de achterstand in de Leidse woningbouw plannen is ontstaan door het feit, dat tussen Juni en November/December 1954 geen plannen werden ingediend. Toen de plannen eindelijk afkwamen, was de planning voor die periode reeds geschied, hetgeen tot gevolg had. dat de plannen niet vóór 1955 voor goedkeuring in aan merking kwamen. In dit jaar moest der halve voor Leiden een achterstand van 288 woningen worden ingelopen, alvorens kon worden overgegaan tot goedkeuring van de Leidse bouwplannen uit het con tingent 1955. Plannen (voor 1955), welke echter eerst op 28 Maart en later werden ingediend. Inmiddels waren de plannen, die door het merendeel der Zuid-Hol landse gemeenten voor het jaar 1955 waren ingediend, reeds gepland. Een en ander had tot gevolg aldus nog steeds de Haagse autoriteiten dat de Leidse plannen voor 1955 pas aan bod kwamen na afhandeling van de objecten van die gemeenten, die op tijd en dus Leiden voor waren geweest. Leiden was gewaarschuwd Leiden, aldus verzekerde men ons in Den Haag, kan zich niet beroepen van het Haagse standpunt niet op de hoogte te zün. Reeds op 11 Januari 1955 heb ben G.S. zich in een schrijven tot de gemeente gewend i.v.m. het trage ver loop van de indiening van de bouw plannen voor het jaar 1954 door Leiden. Geen goedgekeurd uitbreidingsplan De vertraging ln de goedkeuring van de Leidse bouwplannen schrijft men in Den Haag tevens toe aan het feit, dat Leiden indertijd geen goedgekeurd uit breidingsplan meer bezat, waarin de to bouwen woningen moesten worden onder gebracht. Dit plan (Leiden Zuid-West) werd eerst door de Raad vastgesteld op 6 Juni 1955. Teneinde gemeentebesturen, die in der gelijke omstandigheden verkeren, te hel pen heeft de Prov. Directie zich op 15 December 1954 tot de gemeentebesturen gewend met een circulaire, waarin uit eengezet werd hoe artikel 20 van de Wederopbouwwet moet worden toegepast bij het indienen van bouwplannen in strijd met een van kracht zijnd uitbrei dingsplan. doch in overeenstemming met een ter visie gelegd herzieningsplan. Bij schrijven van 18 Mei 1955 heeft de Prov. Directie B. en W. van Leiden nogmaals gewezen op de mogelijkheden, genoemd in de circulaire van 15 December 1954. Desondanks heeft Leiden van deze ge legenheid geen gebruik gemaakt. Hadden B. en W. van Leiden, aldus nog steeds Den Haag, het plan voor de 122 premie-woningen tesamen met een besluit ex art. 20 Wederopbouwwet b.v. in November 1954 i.p.v. April 1955 inge diend, dan was er geen enkele moeilijk heid geweest en was de toestemming tot de bouw reeds verleend. Andere gemeenten worden niet voorgetrokken Met grote nadruk gaf men ons in Den Haag te verstaan, dat andere ge meenten niet worden voorgetrokken. Het is echter wel zo, dat indien Leiden achterblijft in het realiseren van zjjn bouwcontingent. dit wordt „uitge smeerd" over andere gemeenten. Den Haag staat nu eenmaal voor het feit de grote woningnood vereist dit dat de ruim 7000 woningen, welke „Den Haag" ieder jaar moet bouwen, ook gebouwd worden. Dat er thans in Den Haag naar ge streefd wordt om het Leidse bouwcon- tingent-1955 nog voor eind December goed te keuren, moet Leiden de zeker heid geven, dat ook zijn belangen in goede handen zijn. Maar.en deze mening geeft Den Haag niet prijs. Leiden was te laat met het indienen van zijn plannen. (Ingez. Med.-Adv.) KAijW heerlijk - verfrissend zuivert mond eft keel bevordert uw spijsvertering Propaganda-avond Leidse Meisjes H.B.S. Ballet en toneel Dat de Leidse Meisjes HBS-vereniging „Ende dispereert niet" goed, zo niet uitstekend, voor de dag kan komen heeft zij gisteravond in het stampvolle St. Antonius Clubhuis - zeer velen moesten teleurgesteld worden - op meer dan overtuigende wijze bewezen. Deze propaganda-avond werd behalve door de leerlingen .o.m. bijgewoond door de directrice van de school, mej. H. v. d. Vliet, de docenten en voorts nog talrijke afgevaardigden van zusterverenigingen. Zij allen werden door de presidente van de schoolvereniging. Lies de Liagre Böhl, hartelijk welkom geheten. Onder grote hilariteit werden hierna de eerste klas- sertjes „ontgroend". Zij zullen deze ge beurtenis met licht vergeten! Voor de pauze werd de avond gevuld met de op voering van het ballet „Elisa en de ze ven zwanen" naar een sprookje van An dersen. De rol van Elisa werd op een wijze, die terecht veler bewondering af dwong, gedanst door Annemarie Tap- penbech. Een lieftallige fee was Wille- mien van Zanten, terwijl Aya Zeldenrust de rol van stiefmoeder vertolkte. Trou wens ook alle overige danseresjes heb ben blijk gegeven van een gedegen stu die, welke aan de uitvoering vooraf moet zijn gegaan. Het sprookje, dat - hoe kan het ook anders - met een vrolijk huwe lijksfeest eindigt, werd voorgelezen door Koosje Kuperus. De regie was bij Ma rianne Kleibrink in goede handen. Zij mocht uit handen van de presidente als blijk van waardering een grammofoon plaat in ontvangst nemen. Een grote ver rassing was de door Nicoline Bruijn en Meiti Hugenbrecht opmerkelijk knap ge danste Menari Slendang. Deze Indische dans was o.i. wel het hoogtepunt van deze propaganda-avond. Een speciaal woord van lof voor de twee nog zeer jeugdige meisjes is volkomen verdiend! Hun bewegingen en gelaatsexpressies waren treffend. Anke de Meyer droeg vervolgens voor „De Herdersstaf" van Aart v. d. Leeuw. Tot besluit van de avond, die mede dank zij de vlotte af werking van het programma reeds om half tien was afgelopen werd door vier meisjes de vrolijke éénacter „Artisten- nood" opgevoerd. Grappig was de door Annemarie Baldal vertolkte rol van Lot je. Men heeft er terecht hartelijk om moeten lachen. Sascha von Bose had de regie van dit stuk. Na afloop wekte Lies de Liagre Böhl de leerlingen, die zich nog niet als lid hadden opgegeven op dit alsnog te doen. Is er behoefte aan een Avond-lyceum ENQUÊTE VAN GEMEENTEWEGE Overwogen wordt van gemeentewege de oprichting van een avond-lyceum te bevorderen. Om te kunnen beoordelen, of aan een dergelijke inrichting van onderwijs behoefte bestaat, wordt be langstellenden verzocht zich vóór 5 November a.s., schriftelijk op te geven aan de afdeling Onderwijs. Stadhuis. Als vooropleiding is het bezit van het Mulo-diploma A of B. het met goed ge volg doorlopen hebben van de eerste drie klassen van een H BS. of een daar mee gelijk te stellen opleiding, vereist. Door eventuele aanmelding verbindt men zich niet de lessen t.z.t. ook werke lijk te volgen. Werkloosheid nam iets toe In vergelijking met vorige week is de werkloosheid iets gestegen. Waren n.l. op 15 October j.l. 247 mannen geheel werkloos, thans zijn 264 mannen als werkloos ingeschreven. Deze stijging wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door verhoging van het aantal ingeschreven bouwvakarbeiders als gevolg van een lichte stagnatie in de aanvoer van ma terialen op enkele werken. De werkge legenheid in alle sectoren van het bedrijfsleven is nog zeer gunstig. Wat betreft de vrouwelijke arbeids krachten zijn thans nog 110 werkzoe kenden ingeschreven. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten is zeer groot. Momenteel zijn nog 281 aanvra gen genoteerd. (Ingez. Med.-Adv.) ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Van een vulpen gesproken Wat is het prettig te weten, dat §j H er in het centrum van Leiden een s |e speciaalzaak is, waar uitsluitend H betere vulpennen worden ver- kocht en waar uit een sortering |f H van honderden stuks een keuze =j H kan worden gemaakt. VULPENKLINIEK G. Wolfslag BREESTRAAT 145 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geveilde Percelen Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden. Huis met tuin Rijndyk- straat 88 in bod: f. 2.225,koper: W. van den Berg te Leiden q.q. voor f. 2.225,—. Herenhuis met schuur en tuin Rhijn- geesterstraatweg 10 (Oegstgeest) in bod: f. 10.400 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden. Huis en erf Lange- graoht 228 in bod: f: 2.900,is uit de hand verkocht. Ten overstaan van Notaris J. A. Dil te Zoeterwoude. Winkel- en woonhuis Hooigracht 66 in bod: f. 9.800,is uit de hand verkocht. (Ingez. Med.-Adv.) SIEMENS Vraagt demonstratie 8 buizen Siferritantenne 3 luidsprekers SIEMENS SUPER G 51 f. 435.- /Ldeale MweAtyUM DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK Herdenking 10-jarig bestaan Ver. Naties Over twee dagen op 24 October zal het tien jaar geleden zijn, dat het Handvest van de Verenigde Naties te San Francisco door afgevaar»c«den van zestig landen werd ondertekend, waardoor het officieel van kracht werd. Ter herdenking van dit voor de gehele wereld zo uiterst belangrijke feit, werd door de Leidse Commissie voor Internationale Samenwerking een programma ontworpen, in het kader waarvan gisteren in de Kleine Zaal van de Stadsge hoorzaal een film- en voordrachtavonde werd gehouden, welke was georga niseerd door K. en O. en de afd. Leiden van de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde. Het openingswoord werd uitgespro ken door dr ir H. M. J. Hart, voorzitter van de Viro en tevens voorzitter van bo vengenoemde Commissie. Spreker zei o.m., dat helaas nog veel te weinig mensen weten welk een bela'ngrijk lichaam de V. N. eigenlijk wel is. Het zal ongetwijfeld nog sterk groeien. Wij we ten en vertrouwen, dat dit zal gebeu ren, zei hij, doch nog veel meer men sen zullen met liefde en intensiteit er aan moeten denken, dat de wereld meer 'én zal behoren te worden. Vervolgens werd een tweetal films vertoond: De Verenigde Naties, werk plaats voor vrede, en 300 millioen mon den. De eerste film gaf een duidelijk overzicht van hoe en door wie in het reusachtige gebouw der V. N. in New York wordt gewerkt. De tweede een kleurenfilm deed wel zeer uitkomen de noodzaak tot opvoering van de pro ductie, in de eerste plaats van de voed selproductie, teneinde te voorzien in de steeds groeiende behoefte van de toene mende wereldbevolking. Daar de voor deze avond uitgenodigde spreekster, het lid van de Tweede Ka mer, mej. mr J. C. H. H. de Vink, on verwachts door ziekte verhinderd was haar toespraak over het onderwerp „Wat verwacht de toekomst van de Verenigde Naties?" te houden, was dr ir Hart ge noodzaakt geweest naar een waardige representant om te zien. Na vele tele foontjes was het hem gelukt de heer H. Scheffer. ondervoorzitter van de lan delijke Viro en voorzitter van de afd. Den Haag van deze vereniging, bereid te vinden de taak van mej. De Vink over te nemen. De heer Scheffer had zijn aanknopingspunt voor zijn te hou den rede gevonden in de titel van de tentoonstelling, die momenteel in de kelder van de Ridderzaal in Den Haag wordt gehouden Deze titel luidt: Tien jaar één. Dit wil zeggen, aldus spreker, dat er al tien jaar een organisatie bezig is. die uitgaat van de gedachte, dat wij leven in één wereld. Op de bekende plaat van de V.N. ziet men aan één kant een mensengezicht en aan de an dere kant een doodskop. Er staat onder: One world or none: Eén wereld of geen. Hiermede wordt aangeduid, dat de mensheid geen keuze meer heeft. Wij zullen moeten samenwerken of anders gaan wij tezamen ten onder! Uit twee wereldoorlogen heeft men de consequen ties getrokken. VAN OVERWINNAAR GEEN SPRAKE Spreker ging vervolgens in op de po litieke situatie waarvan het grote pro bleem volgens hem niet alleen lag in de spanning tussen Oost en West, in casu tussen de Verenigde Staten en de Sov jet Unie. Daaraaat zyn nog tal van panningen, die evenzeer invloed uit oefenen. al daar b.v. zijn de Aziatische en de Arabische wereld. Het gehele we reldbestel Is veel gecompliceerder dan de strijd tussen Oost en West. Een van de meest o\erheersende factoren achtte de heer Scheffer, de ontwikkeling van de techniek, met name de atoomontwikke- limg. Het is een factor, zei hij, waarin onze lotsgemeenschap wel heel sterk tot uiting komt. Want daardoor aal er in een Een groots défilé trok in Willem-1 bij: Hier zien we de leden van de i wilde, kleurrijke drakendans ten debe^nsejwew^ngw^8^teerd4^ia s/ad aan het Koninklijk Poar voor-Chinese kolonie op Curafao. die een\beste gaven. Ds J. Overduin 25 jaar predikant Woensdag viert onze oud-stadgenoot ds J. Overduin te Veenendaal zyn zil veren ambtsjubileum als predikant in de Geref. Kerken. Ds Overduin werd op 27 September 1902 te Leiden geboren, bezocht het Sted Gymnasium in de Sleutelstad en studeerde vervolgens aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Nadat cand. Overduin in Mei 1930 door de classis Leiden was beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken werd hij op 26 October van datzelfde jaar door zyn schoonva der wijlen ds H. J. Kouwenhoven van Leiden te Sleen in Drenthe in het ambt bevestigd. Daarna diende de jubilaris achtereenvolgens nog de kerken van Kampen 1933—1939; Arnhem 1939—1946 Amsterdam (als evangelisatie-predi kant) 19461953. Op 21 Juni 1953 werd hy door zyn plaatselijke collega ds D. Enk te Veenendaal bevestigd. In de oorlog nam ds Overduin actief deel aan het verzet. In de loop der jaren heeft hij vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Ds Overduin zal Zondag 23 October in zijn eerste gemeente Sleen een herdenkings- eventuele oorlog van een overwinnaar geen sprake zijn. Alles en allen zullen worden vernietigd. Na nog gewezen te hebben op het uiters belangrijke werk van de verschil lende organisaties der VN, concludeerde de heer Scheffer, dat er op allerlei ter rein heel en heel hard gewerkt wordt. Het werk moet eohter steun vinden in een brede publieke opinie, di. stuwt en draagt en dat met intense belangstel ling volgt. Slechts zo kan de V.N. een leven dewerkelijkheid worden! De avond werd besloten met de verto ning van de film: Dit is het grote doel. Het slot van deze film was feitelijk een symbool. Men ziet een huilend kind zit ten op een grote eenzame weg, waar de granaen over heen gieren. Het is als het ware de levende uitdrukking van een naar vrede en geluk hunkerende mens heid. VOORSCHOTEN BRIDGECLUB T.O.G.V. Begin Maart werd te Voorschoten een nieuwe Bridgeclub opgericht, de de naam T.O.G.V. draagt. Deze jonge club, die iedere Donderdagavond in het gezel lige Allemansgeest speelt, beschikt nu reeds over ongeveer 50 leden Voor de officiële competitie van de NBB. werd met 6 viertallen ingeschreven. De uitslagen van de deze week gehou den wedstrijden luiden: 2e klasse N.B.B.: TOGV l won van OKK 9 met 53 tegen 25; TOGV II speelde gelijk tegen B.C. Oorlog 3 met 30 tegen 33. 3e klasse NBB: TOG 3 won van B.C. Oorlog 6 met 44 tegen 31: TOGV 4 won van Moerwijk 8 met 26 tegen 16; TOGV 5 won van OKK 13 met 41 tegen 28; TOGV 6 verloor van OKK 14 met 15 tegen 52. Voorwaar geen slecht begin van dit seizoen. Zondagsdienst De dienst der dokto ren wordt dat weekeinde waargenomen door dokter Tonino, Voorstraat 23. telef. 2493; voor wijkverpleegsterGezond heidscentrum, telef. 2177. RECHTZAKEN f 100.- boete voor busondernemer VERVOERDE KINDEREN NAAR OSNABRUCK. De ondernemer wiens autobus deze zomer by het vervoer van schoolkin deren te Osnabrück in brand raakte, heeft terecht gestaan voor de kanton rechter te Almelo wegens overtreding va nart. 90 van het Uitvoeringsbesluit Autovervoer Personen 1939. Dit artikel verbiedt o.a. het vervoeren in auto bussen van licht ontvlambare stoffen anders dan in het daarvoor bestemde brandstoffenreservoir. De ondernemer werd veroordeeld tot een geldboete van f. 100.— subsidair 50 dagen hechtenis. f. 100 VOOR HORLOGEMAKER De Officier van Justitie bij de Haagse Economische Politierechter eiste f. 150 boete of 60 dagen tegen een Leidse horlogemaker. Deze had in diverse ge vallen horloges op afbetaling verkocht tegen een hogere prijs dan toelaatbaar was. De verdachte gaf de feiten toe Hij was destijds niet met de wettelijke be palingen op de hoogte geweest. Sinds dien waren echter geen overtredingen meer voorgekomen Op 'de betreffende horloges zou hij trouwens verlies heb ben geleden, want in één geval waren er een aantal reperaties nodig en in andere gevallen hadden de klanten nooit afbetaald. Gezien deze omstandigheden vroeg hij een milde straf. Het vonnis luidde f. 100 boete of 20 dagen. DRANKZUCHT Zes weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ontzegging van de rybe- voegdheid voor anderhalf jaar had een 41-jarige slager-worstmaker uit Sassen- heim in eerste instantie gekregen omdat hij in Maart j.l. in de Steenstraat te Leiden een bestelauto had bestuurd ter wijl hij onder drankinvioed verkeerde. De Procureur-Generaal bij het Haagse Gerechtshof eiste thans bevestiging van de gevangenisstraf, maar ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. In rede uitspreken en Zondag 30 October te I een psychiatrisch rapport stond verd. beschreven als infantiel, verwend en egoïstisch. Vele pogingen om hem van zijn drankzucht af te helpen waren al mislukt. Reeds eerder was verdachte veroordeeld omdat hij een fiets had be reden terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Arrest 4 November. Veenendaal. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, kunsten en Weten schappen is benoemd tot wetenschappe lijk ambtenaar in vaste dienst bij het Rijksherbarium aan de Leidse Universi teit de heer Th. J. Reichgelt, thans tij- iidelyk als zodanig werkzaam. (Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3