m Koninklijk Paar op Aruba Hoest Uw Kind...! Ai 1 («M'l Britten krommen de ruggen voor zweep-knallende kanselier Zonderlinge argumenten bij de verkiezingsstrijd in de Saar KOLEN Agenda Met een enkel woord Mijn ha nil's lablellen ZATERDAG 22 OCTOBER TEN onrechte wordt de organisatie der Verenigde Naties door bepaalde kringen van ons volk beschouwd als een poging van de moderne mens het wereldbestuur „in eigen hand'' te nemen. Volgens deze zienswijze zijn de V.N.. evenals de Volkenbond voor de oorlog, een soort torenbouw van Babel en uit dien hoofde tot mislukking ge doemd. Dit pessimisme en vele an deren zijn, zij het op afwijkende gron den, eveneens mismoedig gestemd is naar onze mening niet gewettigd. In de eerste plaats dient men te bedenken, dat de V.N. geen wereld-regering vor men. maar een vrijwillige combinatie van zestig onafhankelijke naties. Die leden hebben behoefte gevoeld aan een plaats van ontmoeting, waar zij met anderen kunnen samenwerken. Wij zou den als het geoorloofd is een grapje te maken willen spreken van een „politieke instuif", een trefplaats. waar de mogelijkheid bestaat een welbewust gevoel van internationale harmonie in daden om te zetten. Maar die werk zaamheid is tenslotte geheel gebonden aan de graad van eenstemmigheid onder de leden. Dat het daaraan" (vanzelf sprekend!) nogal eens ontbreekt, bewijst ondubbelzinnig, dat de in den aanhef genoemde overtuiging met de feiten in strijd is. ER is nog iets, dat in dit verband gezegd moet worden. Wij spraken reeds over b e h o ef t e aan eens gezinde samenwerking. Welnu, deze komt niet voort uit menselijke trots of opgeblazen machtsbegeerte, maar dom weg uit noodzaak. „Eén wereld of géén", is een vaak herhaalde slagzin, die maar al te waar is. nu de mens door de atoomenergie ongekende vernietigings mogelijkheden in handen heeft gekre gen. Evenals het samengroeien van el kaar beoorlogende steden tot provinciale en later tot nationale eenheden niet voortvloeide uit hovaardigheid, maar uit de onvermijdelijke gang der historie, zo ook komt het streven naar internatio nale eenheid voort uit de dwang der omstandigheden, die de mens tengevol ge van zijn eigen handelingen (o.a twee wereldoorlogen!) voor de keuze geplaatst hebben tussen ondergang of samengaan. DE Ver. Naties zijn welbeschouwd niet anders dan een uiting van het in stinct van zelfbehoud. Zij zijn een „uitdaging aan de scheppende mense lijke geest", zoals secretaris-generaal Hammarskjöld het dezer dagen uitdruk te. Wie het anders wil formuleren, kan spreken van een toetssteen voor de naastenliefde, omdat de algemene gang van zaken in deze organisatie immers deze is, dat het rijke Westen van zijn kennis en bezit meedeelt aan het arme Oosten. Tien jaar lang is dit merkwaar dige proces nu gaande en met voldoe ning mag vastgesteld worden, dat de lich tel ij k-cynische openbare mening in het Westen meer en meer naar een zekere mate van waardering gaat over hellen. Men is gaan inzien, dat de Ver enigde Naties nog iets meer betekenen dan een wereld forum, waar de Russen met al te grote lankmoedigheid gele genheid kregen weer eens him beruchte „njet" uit te spreken! DAT „men" de Verenigde Naties thans hoger aanslaat dan kort na het totstandkomen van de organi satie. heeft voornamelijk twee redenen. Enerzijds is die hogere appreciatie een gevolg van het inzicht, dat een wereld forum tal van goede zijden heeft. Ook al gaan vele vertegenwoordigers zich nog steeds te buiten aan propagandis tische betogen, dit gepraat kan zij het op den langen duur evenzeer tot resultaten leiden als de daden van andere onderdelen van dit wereld lichaam op veel kortere termijn! Het ligt overigens voor de hand, dat die werkzaamheden van vele V.N.-organen een duidelijker taal spreken dan de uiterst trage vorderingen op politiek gebied. Eerstgenoemde grijpen immers in op het dagelijks leven en haar resultaten zijn gemakkelijker waar neembaar of in cijfers uit te drukken dan het overleg tussen de staatslieden. Hoe dit zij. beide activiteiten hebben tastbare waarde. ONTELBARE kinderen hebben in de afgelopen jaren, dank zij de Ver. Naties leren lezen en schrij ven. kinderen, die anders van de eerste beginselen van ontwikkeling verstoken zouden zijn gebleven. Niet minder dank baar dan dit werk van de Unesco, het V.N.-orgaan voor onderwijs, wetenschap en cultuur, is dat van de Wereldgezond heidsraad en het Kindernoodfonds, waardoor millioenen jonge mensen ge spaard zijn gebleven voor ziekten en ondervoeding. Op dit terrein moet nog ontzaglijk veel worden gedaan, maar wat totnutoe bereikt werd. heeft bewe zen. dat schijnbaar onoverwinlijke barrières door samenwerking geslecht kunnen worden. Over de gehele aarde zijn jonge deskundigen in het kader van een andere V.N.-organisatie, de F A O. (de Wereldvoedselraad) bezig achter lijke toestanden op landbouwgebied op te ruimen. Zo grijpt de functie van het ene orgaan in het andere: er wordt niet alleen gestreden tegen ziekte en dood. maar er wordt ook gezorgd, dat het grotere aantal overlevenden in staat is zich van voedsel te voorzien! WIE een overzicht wil hebben van het werk der Verenigde Naties, zal tenminste dertig bladzijden met een korte samenvatting van de hoofdzaken moeten doorlezen. Zo om vangrijk is immers wat de V.N. doen voor de bevordering van wereldvrede en veiligheid, voor economische vooruit gang. voor sociale verbeteringen, voor de verkommerde jeugd, voor de vluchtelin gen, voor de strijd tegen slavernij en dwangarbeid, in het algemeen voor de rechten van de mens, verder voor de rechten van de vrouw, voor de ontwik keling van niet-zelfbesturende naties en tenslotte voor de evolutie van het inter nationaal recht. In tien jaar tijd is het aantal leden gegroeid van veertig tot zestig en men weet het: er staan nog heel wat landen op de nominatie om toegelaten te worden. Belangrijker nog dan de toeneming van het aantal deel nemers is echter het gedijen van de werkzaamheden in diepte en breedte. Talrijk en omvangrijk zijn nog de pro blemen. maar laten wij vurig hopen, dat de organisatie der Ver. Naties in de komende jaren de gelegenheid krijgt deze dichter tot een oplossing te bren gen. Vervolg van Pag. 1 Kinderaubade Rond halfnegen verlieten Koningin Juliana en Prins Bernhard het Stran- hotel en begaven zij zich naar het nieuwe bestuurskantoor aan de Lloyd Smith-Boulevard, zo genoemd naar de eerste directeur van de Lago Oil and Transport Company, waar zij door de gezaghebber en de leden van het be stuurscollege officieel ontvangen wer den. Met de Arubaanse bestuurders be gaven Koningin en Prins zich naar het balcon voor de werkkamer van de ge zaghebber om de vele wuivende kin deren, die zich voor het bestuurskan toor haden opgesteld, de gelegenheid te geven tot het brengen van een zeer geslaagde aubade. Na afloop van de aubade begaf de Koningin zich weer naar buiten voor een korte rondrit door Oranjestad, waarna zij om goed kwart over negen terugkeerde op de L. G. Smith-boule- vard voor het verrichten van de han deling, di het hoogtepunt van het bezoek aan Aruba betekende. Ter nagedachtenis Hier namelijk heeft de Arubaanse bevolking, schuin tegenover het be stuurskantoor, in een speviaal daar voor aangelegd park, een monument opgericht ter ere van „Nos Reina Stima", onze geliefde Koningin, Wil- zhelmina. Aan Koningin Juliana was verzocht dit monument ter gedachte nis van de 50-jarige regeringsperiode van haar Moeder, Prinses Wilhelmina te onthullen. Het minument. vervaardigd door de Italiaanse beeldhouwer Umberto Gia- nesi, stelt KoninginWilhelmina voor ten voeten uit. Het is vervaardigd van wit marmer; het voetstuk is uit marmer van verschillende kleuren opgetrokken. Van groene dioriet-stenen, een steen soort, die op Aruma wordt gevonden, is een soort spreekgestoelte gevormd, dat, voor de eerste maal door gezag hebber Kwartsz in gebruik werd geno men om de Koningin toe te spreken en uit te nodigen de onthulling te verrich ten. Nadat de gezaghebber uitvoerig het woord gevoerd had, verrichtte de Ko ningin de onthulling. Ontroering Het was een ogenblik stil in het nieuwe Wilhelminapark en van de vele honderden, die er bijeen waren om de onthulling mee te maken, zal er geen é'n zijn geweest, wiens gedachte in deze ogenblikken niet verwijlden bij de vroe gere Vorstin, die nog zo strk in de geest der Arubanen voortleeft. Dat dit niet een holle frase is. maar een relaiteit, moge blijken uit het feit, dat de honderden planten, die van de Ned. Ambassade in Chili en Peru Bij K. B. is het gezantschap der Ne derlanden te Santiago de Chile verheven tot ambassade, terwijl tevens dr P. A. Kasteel, tot dusver gezant aldaar, is benoemd tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in Chili. Eveneens is bij K. B. het gezantschap der Nederlanden te Lima tot ambassade verheven, terwijl tevens de heer Ch. J. H. Daubanton, tot dusver gezant al daar, benoemd is tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Peru. Mij. Diergeneeskunde JAARVERGADERING TE UTRECHT De Maatschappij voor Diergeneeskun de houdt in het Jaaxbeursrestaurant te Utrecht zijn jaarvergadering. De discussies waren voor het meren deel gewyd aan het onderwerp: .Rabies (hondsdolheid) bij mens en dier", dat van medische zijde belicht werd door de wetenschappelijk directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht prof. dr R. Gispen. Directeur van de Rijksseruminrichting te Rotterdam de heer G. M. van Wave- ren, behandelde de veterinaire zijde van het onderwerp. De inspecteur van de veterinaire dienst de heer A. van Keulen, sprak over de epidemiologie, de bestrijdingsmiddelen en de medisch-diergeneeskundige samen werking. Rabies (Lyssa) is een ziekte, die pri mair bij de canidae (hond. wolf, vos enz.) voorkomt, maar ook alle andere zoogdieren, tamme zowel als wilde, be nevens de vogels kan aantasten. Het is een der oudst bekende dierziekten, die op de mens kunnen worden overge bracht. De voorzitter van de Maatschappij de lieer D. Hendrikse uit Gorcum, gaf uiting aan zijn bezorgdheid, dat het vrije beroep van de dierenarts geen realiteit uieer zal blijven, maar een begrip dreigt te worden. „Wij dienen", aldus de voorzitter, „ons bestaan te rechtvaardigen aller eerst door eigen kracht, d.w.z, door een wijze van beroepsuitoefening, die boven alle critiek verheven is, het alp'.ia in onze strijd tegen de aantasting van dat deel van onze vrijheid, waarop wij mo reel recht hebben. Maar daarnaast is het dringend nodig, dat de collegae zich in toenemende mate blijven bezinnen op de acute beroepspro blemen. Verontrustende spanningen en con flicten kent onze maatschappij nog niet, maar de tekenen wijzen er op, dat ze kunnen komen, aldus spreker. kale bodem rond het blinkend witte standbeeld een mooi park maken, bij eengebracht zijn door eveneens vele honderden Arubanen, die van ganser harte en geheel vrijwillig planten uit hun eigen tuin afstonden om dit park zo mooi mogelijk te maken. Ook de gelden voor het monument zijn met dubbeltjes, kwartjes, guldens en mis schien grotere bedragen bijeen gebracht, zodat deze hulde aan de Koningin- Moeder, Wilhelmina, volop een hulde van het Arubaanse volk is. De enkele ogenblikken van stilte, die na de onthulling waren ingeval len.-werden verbroken door het Wil helmus. gespeeld door de marinekapel van Curacao, en na het Wilhelmus klonk het gejuich van de honderden, die van de plechtigheid getuige wa ren geweest hoog op, terwijl de Ko ningin langzaam en zichtbaar ont roerd door een erehaag van padvin ders naar haar auto wandelde om zich naar de Arubaanse technische school te begeven, waarvan zjj de officiële opening zou verrichten. (Ingez. Med.-Adv.) Talm niet langer, grijp dadelijk inl Om kinderhoest te bestrijden is er: Nieuw Diaconessenhuis Arnhem KOSTEN 10 M1LLIOEN GULDEN Het thans herbouwde Ned. Hervormde Diaconessenhuis in Arnhem, dat de Koningin op 23 November officieel zal openen, is opgericht voor max. 320 bedden tegen 220 bedden in het vroe gere, verwoeste Diaconessenhuis. Het complex is naar het ontwerp van ir J. van der Linden, bouwkundig ir B.N.A. te Amsterdam opgebouwd uit grote eenheden. Het ziekenhuis is ge bouwd in een T-vorm. met practisch alle patiëntenkamers aan de Zuidoost zijde van het grote beddenhuis Lood recht daarop ligt in het centrum de dienstvleugel met keuken, polikliniek, hoofdingang, stafafdeling, operatie-af deling en wachtzusterafdeling. Voor wat de herbouw betreft, werd reeds direct in 1945 door het bestuur contact opgenomen met het ministerie van Wederopbouw. In December 1948 kon pas worden begonnen met de bouw van het zusterhuis; dat op 18 Juli 1950 in gebruik kon worden genomen. De ruïne van het voormalige ziekenhuis was toen goeddeels gesloopt. In Sep tember 1951 is met de bouw van het betonskelet voor het ziekenhuis begon nen. Dit werd in December 1952 opge leverd In April 1953 kon met de afbouw van het ziekenhuis een begin worden gemaakt. Bouw en inrichting van het nieuwe Diaconessenhuis komen op ongeveer tien millioen gulden of f. 31000.per bed. Een en ander houdt in, dat men nog enkele tientallen jaren gebukt zal gaan onder geldelijke lasten, al Is het zo, dat bij een normale exploitatie de exploitatiekosten zullen kunnen wor den gedekt nok voor wat betreft de rente en aflossing van leningen. Buiten de geldelijke medewerking van het Rijk, in de vorm ondermeer van een oorlogsschadevergoeding, is ook door particulieren een aanzienlijk bedrag voor de herbouw bijeengebracht. (Ingez Med.-Adv.) DIARRHEE, BEDORVEN MAAG, „KATER". Butler zal inflatiecrisis bestrijden met gedurfde maatregelen (Van onze Londense correspondent) Voordat de minister van Financiën (de kanselier van de schatkist), Butler, met zjjn anti-inflatiezweep gaat knallen - dat gebeurt a.s. Woensdag in het Lager huis! - houdt het Engelse publiek reeds de ruggen gekromd De Londense Beurs reageerde met een scherpe daling in een aantal industriële koersen. Door het afknijpen van al te gemakkelijke credieten hebben vele be leggers reeds aanzienlijke verliezen geleden. De marktwaarde van de verhandel de aandelen is, sinds in Juli de koersen een hoogtepunt bereikten, met 1700 mil lioen pond sterling gedaald. Thans voorspelt men een winstbelasting of een be vriezing van de dividenden, beide tevens als middel om de arbeiders inschikke lijker te maken en van nieuwe looneisen te doen afzien. Vervolg van Pag. 1 Water in de wijn Sindsdien is er wel iets veranderd. De ergste uitspattingen behoren tot het verleden. Schneider en de zijnen schij nen te hebben ingezien, dat deze aan het Nazi-banditisme ontleende metho den op den duur slechts tot een ave rechts resultaat zouden kunnen leiden. En dus hebben zij een weinig water in hun wijn gedaan. Dat neemt overigens niet weg, dat de politieke atmosfeer voorgoed vergiftigd is. Niemand is er zeker, dat het vandaag of morgen niet toch weer tot explosies zal komen en de politie-autoriteiten nemen bijgevolg geen risico. Bij een vergadering in het dorpje Spiesen, waar premier Hoffmann sprak, was een politiemacht van zeker 100 man op de been en als men nu weet. dat „Joho" soms op één avond zes of meer van dergelijke spreekbeurten in verschillende plaatsen waarneemt, dan kan men zich voorstellen, dat de Saar- landse politie het dezer dagen niet ge makkelijk heeft. Om van de premier zelf maar niet te spreken Wij hebben overigens met eigen ogen kunnen constateren, dat deze voorzor gen van de politie niet overbodig zijn. Buiten het verenigingslokaal, op het duistere dorpspleintje, had zich een grote menigte politieke tegenstanders verzameld, merendeels opgeschoten jon gelui, waarvan sommigen nog in de korte broek, die voordurend luidkeels van hun afkeuring blijk gaven. Weliswaar moest hun demonstratie beperkt blijven tot gefluit en „foei"- geroep en spreekkoren, waarin zinnetjes als „Joho. verdwijn naar Parijs" werden uitgebruld. Verder konden zij niet gaan, gezien de aanwezigheid van een legertje potige politiemannen, die er kennelijk goed de wind onder hadden. Maar men kan zich gemakkelijk voorstellen wat er gebeurd zou zijn, wanneer de jongelui zich meester van het terrein hadden ge voeld. De oorlog nog niet voorbij (Van onze speciale verslaggever» Natuurlijk zijn er ook eerlijke tegen standers van de Europeisering van de Saar, mensen, die zich niet door de voze leuzen van de oud-Nazi's het hoofd op hol laten brengen, maar die zich niet kunnen verenigen met de economische consequenties van het Statuut. Maar in hün argumentering geven zij toch dik wijls blijk van een merkwaardig gebrek aan politiek realiteitsbesef. Een „neen"-zegger zette ons zyn stand punt alsv olgt uiteen: „Het feit, dat er een volksstemming wordt gehouden, houdt in dat mij het recht gegeven is „neen" te zeggen. En U moet toch be grijpen, dat Adenauer van ons ver wacht dat wij „neen" zullen zeggen. U moet toch begrijpen dat de bondskan selier het Statuut alleen ondertekent heeft omdat hij wist, dat hij op zijn Saarlanders kon vertrouwen. Omdat hij wist, dat wij het toch zouden verwer pen". Vraagt men dan wat er moet gebeuren als het Statuut eenmaal is afgewezen, dan krijgt men ten antwoord: „Nieuwe onderhandelingen, natuurlijk". En het is volkomen onmogelijk deze mensen er van te overtuigen, dat Frankrijk wel eens zou kunnen weigeren op deze eis in te gaan. Dat de Fransen in elk geval de zaak zo veel mogelijk zullen vertragen en dat bijgevolg de oplossing van het Saarpro- b'.eem weer op de lange baan geschoven zal worden, met alle kwalijke gevolgen van dien. „Wanneer er nog democratie in de we reld bestaat", zei de man. die schilder van zijn beroep bleek te zijn, „dan zal Frankrijk door de andere mogendheden gedwongen worden de onderhandelingen te hervatten" Wij wezen hem er op. dat de andere mogendheden in deze kwestie geen zeg genschap hebben en de macht missen Frankrijk <op korte termijn) tot deze stap te dwingen, maar dat argument wees hij verontwaardigd van de hand. ,,In een dsmocratisch-denkende we reld moet Frankrijk gedwongen kunnen worden een redelijke oplossing van het Saar-probleem te aanvaarden". Op onze tegenwerping, dat men alleen door het Saar-statuut te aanvaarden de andere Europese mogendheden mede zeggenschap in de Saar-kwestie kon ge ven. gaf hij slechts ten antwoord „ja, maar dat vertrouw ik niet". Strijd tegen de „erfvijand" De conclusie uit dit alles? De hoop, dat de volksstemming in het Saargebied tot een machtige demonstratie voor een Europees federalisme zou worden, is een illusie gebleken. Er is nog altijd een re delijke kans, dat het Saar-statuut zal worden aanvaard, maar een grote over winning zal het zeker niet worden. In het Saargebied is de oorlog nog niet voorbij en de volksstemming over het Europese Statuut is voor vele Saarlan ders slechts een welkome aanleiding ge weest om de strijd teeen de erfvijand I Frankrijk met andere middelen voort te zetten. Van een sublimering der na tionale gevoelens, in de zin van een ver heffing boven het enge nationaliteits begrip, is bij de grote meerderheid der Saarlanders nog een sprake. Het staat in elk geval vast, dat Butler er niet voor terug zal deinzen om deze inflatiecrisis, welke wezenlijk veroorzaakt is door onderproductie, te lijf te gaan met maatregelen, welke in vele opzichten zullen indruisen tegen de traditionele Conservatieve aanpak, al zal Butler on getwijfeld proberen een zekere soepel heid te betrachten. Maar hij schijnt er van overtuigd te zijn, dat hij zijn doel niet alleen door vrijwilligheid kan bereiken, hoe edel zijn gevoelen in dit opzicht in het verleden ook geweest is. Hij komt daardoor enigs zins in Socialistisch vaarwater. Vandaar dat zijn plannen cp verzet stuitten in het Kabinet, waar het zelfs zo heeft ge spannen, dat Butler gedreigd heeft met aftreden als hij zijn zin niet kreeg. Toen premier Eden zich tenslotte achter de kanselier schaarde en hem de vrije hand gaf de drastische dingen te doen, die Butler noodzakelijk achtte, was diens po litiek gered. Moedige minister Dat Butler doorzet, getuigt van moed, niet alleen tegenover zijn eigen partij, maar ook tegenover het land. Want hij zal zijn al te vrijgevige politiek van vlak voor de verkiezingen, toen hij in zijn April-begroting 150 millioen pond Ster ling aan de belastingbetalers en vooral aan de naamloze vennootschappen weg schonk, thans moeten prijsgeven. Het is een allerminst fraaie buiteling, welke het Labour gemakkelijk maakt de Con servatieven er van te beschuldigen, dat zfj het land ter wille van een stembus zege hebben misleid. De oppositie staat des te sterker, omdat zij reeds van het begin af deze leuze heeft laten klinken. Voordat Butler op 19 April met zijn ,.Sinterklaas"-budget kwam. had hij sombere geluiden laten horen. In Januari hees hij de stormbal door verhoging van het bank disconto. Er kwam nog een extra-stormbal bij, toen (Ingez. Med.-Adv.) voor alle doeleinden CREVGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 ZATERDAG Stadszaal: K. en O. Concert Rotterdams Philharmonisch Orkest. 8 uur nam. ZONDAG Leids Kindertoneel .Bertje BINNENLAND In de kelder van de Grafelijke zalen op het Binnenhof te Den Haag heeft mr H. E. Scheffer, voorzitter van de Haagse afdeling van de Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde, gistermiddag de ten toonstelling „Tien Jaar een" geopend. Deze tentoonstelling wordt gehouden ter ge legenheid van het feit. dat het op 24 Oct. 10 Jaar geleden zal zijn dat het charter van de V N. werd getekend. Gisterochtend ls ln de Geyssendorfer- strant te Bussum het l'/2-jarlg jongetje H., dat bulten aan het spelen was, door een vrachtauto van een kolenhandelaar, die wilde wegrijden, overreden en op slag gedood. De belangstelling voor het congres „Jeugd 1955", dat van 10 tot 12 November te Amsterdam zal worden gehouden bij ge legenheid van het 10-Jarlg bestaan van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, blijkt zo overstelpend, dat de Congrescommissie de Inschrijving voor het congres heeft moeten sluiten. Meer dan 600 personen hebben zich reeds gemeld. Ter gelegenheid van de uitgifte van e Kinderzegels 1955 zullen bij de post- zegelhandel z.g. eerste-dag-omslagen ver krijgbaar zijn. De op 14 November a.s. aan een loket van een postlnrlchtlng afgegeven eerste-dag-omslagen, waarop uitsluitend een of meer kinderpostzegels 1955 mogen zlln geplakt, worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel De vaste commissie voor maatschap pelijk werk uit de Tweede Kamer heeft naar voorlopig verslag uitgebracht over de ontwerp-begrotlng 1956 van het Departe ment voor Maatschappelijk werk. BUITENLAND In Parijs staakten Vrijdag de taxi- bestuurders. De politie heeft zes hunner gearresteerd wegens het omver gooien van de auto's van twee collega's, die aan het werk waren gebleven Volgens de door Communisten beheerste vakbond der taxi- rijders werd 95 procent van de 11.000 taxi's, aie normaal in Parijs rondrijden, door de staking getroffen. Vrijdag zijn te Pretoria ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de administratieve hoofdstad van Zuid-Afrika twee standbeelden onthuld. De stand beelden zijn opgericht ter nagedachtenis aan Martlnus Wessels Pretorlus. stichter van Pretoria cn diens vader. Andrles Wil helmus Jacobus Pretorlus, de voortrekker naar wie de stad ls genoemd. De beelden werden onthuld door de enige nog ln leven zijnde kleinzoon van Martlnus Pretorlus, kolonel Uzak Meyer. De West-Duitse Lufthansa is voor nemens nieuwe luchtdiensten te openen, waarbij de modernste straalvliegtuigen zul len worden gebruikt Te beginnen ln het komende voorjaar zal de Lufthansa dien sten onderhouden op Chicago vla Montreal. Verder zal zij twee maal per week gaan vliegen op de lijn Hamburg-Parljs-New York. In de loop van de zomer en het na- Jaar van 1956 zullen diensten worden ge opend tussen Hamburg. Beiroet en Teheran en tussen Hamburg, Cairo. Karatsjl. Bang kok en Tokio Speciale rechtbanken in Khartoem (ln de Soedan) hebben tot op heden 32 burgers, o.w. politiemannen en gevangenis bewaarders, ter dood veroordeeld wegens moord, terechtstellingen zonder vorm van proces, plundering en roofovervallen, ge pleegd tijdens de onlusten ln Zuid-Soedan in Augustus J.l. De vonnissen moeten nog door de gouverneur-generaal worden be krachtigd. Zeven Russische geleerden zyn Vrijdag uit Moskou vertrokken naar Spanje, waar zij te Madrid het Internationale congres vóór toegepaste chemie zullen bijwonen. Naar verluidt zal het de eerste officiële Sovjet-Russische delegatie zijn. die een be zoek aan Spanje brengt sinds Franco aan de macht kwam. Van Dinsdag middernacht af zullen de Franse cipiers staken, aldus hebben hun vijf vakbonden Vrijdag te Parijs bekend ge maakt. In Juni van dit Jaar hebben de cipiers reeds 24 uur gestaakt. De thans aangekondigde staking zal echter van on bepaalde duur zyn. De cipiers eisen een betere promotieregeling en betere betaling. Ongeveer duizend Inwoners van het Italiaanse bergdorp Zambana. ten Noorden van Trento, hebben Vrijdag overhaast hun woningen moeten verlaten, die werden be dreigd door een enorme modderhoeveelheld welke als een gevolg van langdurige regen val van de bergen stroomt. Vorige maand kon een dergelijk onheil op het laatste ogenblik door arbeiders en brandweerlieden uit Trento worden voorkomen. Lothar Beuthel. Hitlers apotheker ln de laatste weken van de Tweede Wereld oorlog. die bij de „Führer" ln diens bunker in Berlijn was. en die thans met een transport gevangenen uit de Sovjet- Unie ln West-Dultsland ls teruggekeerd, heeft ln het doorgangskamp Friedland verklaard, dat Hitler niet op 29. doch op 30 April 1945 door zelfmoord om het leven ls gekomen. Beuthel zei. later nog meer, dat tot nu toe nog niet bekend was, te zullen mededelen. De Israëlische luchtvaartmaatschappij El al Israel Airlines", heeft drie Bristol Brlttannia turbine-propeller vliegtuigen voor het vervoer van 88 passagiers besteld. Volgens de president-directeur van deze maatschappij, L. A. Plncus, hoopt zyn maatschappij de eerste te zyn, ale met turbine-propeller vliegtuigen geregelde diensten over de Atlantische Oceaan zal I uitvoeren. Stadszaal Bol en Bartje Bezem", 2 uur nam. Volkshuis: Spr. prof. dr S. W. Tromp over zijn reis naar Afghanistan. 3.30 u. n.m. MAANDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwenkerksteeg) Tentoonstelling „Boek en Jeugd", 2.30 5.30 en 79 uur nam. Boerhaave-zaal: Opening Nationale Wel penhandenarbeld-tentoonstelling, 7 u. n.m Leldsche Volkshuls: Jeugdavond; her denking 10-Jarlg bestaan Ver. Naties, 8 uur namiddag. Schouwburg: Toneelgroep „'Theater" „Wachten op Godot", 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad: Interpellate woningbouw. 2 uui nam. DINSDAG Café Aniba: Leldse Tuiniers- en Bloe mistenver. „Door Eendracht Verbonden" 8 uur nam. einde Februari het disconto opnieuw verhoogd werd. Butler waarschuwde dat de export steeds verder achteraf bleef bij de aanzwellende invoer. Doch toen de verkiezingen in zicht kwamen, straalde Butler van vreugde dat alles gesmeerd ging! Het kernvraagstuk, dat nog geen en kele regering sinds de oorlog opgelost heeft, is de opvoering van de productivi teit. Hier heeft men te kampen met een nog in zo vele opzichten verouderd pro ductie-apparaat en vooral ook met een verouderde geestesgesteldheid, zowel by bedrijfsleiders als vakbonden. Er zit daarom thans niet anders op dan dat zowel industrie als verbruikers 'zich aan Butlers schokbehandeling on derwerpen. Offers zullen moeten wor den gebracht om de export te verhogen. Overheidsuitgaven en het binnenlands verbruik zullen worden beknot, lonen en vinsten in de hand gehouden moeten worden. In de eerste plaats zullen luxe goederen het moeten ontgelden, al zijn er heel wat dingen, die eertijds als zoda nig werden beschouwd maar het nu niet meer zijn, zoals auto's. Maar ook die zul len waarschijnlijk de dans niet kunnen ontspringen, hoe de fabrikanten zloh er ook tegen verzetten. WASSENAAR KATHOLIEKE CULTURELE VERENIGING. In de Raad' van Overleg, een instel ling, waarin alle R.K. Standsorganisa ties zijn vertegenwoordigd, is gesproken over een Wassenaarse Katholieke Cul turele Vereniging voor het houden van lezingen over belangrijke onderwerpen en muziek-, toneel- en ballet-uitvoe ringen. Besloten werd om, alvorens de plannen nader uit te werken, een on derzoek in te stellen over de wensen, welke onder de Katholieken van Was senaar bestaan. BLOEMBOLLEN VOOR DE SCHOLEN. Dank zij de samenwerking tussen de Floraliavereniging en de afdeling van de Kon. Algemene Vereniging v. Bloem bollencultuur zullen aan de scholen weer bloembollen worden uitgereikt, voor elke klas negen. De wisselprys voor de best getrokken bollen ging vorig jaar naar de Chr. lagere school aan de Bloemcamplaan. De jeugd zal ook weer in de gelegen heid worden gesteld om bollen te ko pen voor de kweek thuis. In Maart a.s. zal deze kweek, waarvoor aantrekke lijke prijzen beschikbaar worden ge steld», door een jury worden gekeurd. (Ingez. Med.-Adv.) (L. Vrouwenkerksteeg): „Boek en Jeugd", 2.30 Boerhaavezaal Tentoonstelling 5 30 uur nam. Steenschuur 6: Spr. K. C. van Oossanen over „Leven de doden?", 8 uur nam. Volkshuls: Werkgemeenschap „De Ratel" Annie Schmidt en Slmon Carmiggelt. 8 uur nam. Casino-Theater: K. en O. „Stage Coach" 7 en 9.15 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Theater", „Wachten op Godot", 8 uur nam. Oegstgeest. (Patronaatsgebouw) Antl-annexatle comité: „Wat wensen Lelden en Rijnsburg van Oegstgeest uur nam. WOENSDAG De Kleine Burcht: Ledenverg. Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars, 8 uur nam. Boerhaavezaal Tentoonstelling 5 30 uur nam Ryksmuseum voor Volkenkunde: Lezing Moh. Amir Sutaarga over „De Wajang Golek In West-Java". 8 uur nam. Steenschuur 6: Humanistisch Ve»bond. Spr. prof. dr Garmt Stuiveling over „Het gevaariyke Humanisme". 8 uur nam. Stadhuis: Sociale Raad. Spr. W. C. Dijkstra over „Sociale zorg voor minder validen", 8 uur nam. Stadszaal: Concert My. Toonkunst: Radio Philharmonisch Sextet, 8 uur nam. (L. Vrouwenkerksteeg): .Boek en Jeugd". 2.30 DONDERDAG R.K. Hartebrugskerk: Conferentie voor niet-Katholieken. 8 uur nam. Stationsplein: Excursie Ned. Chr. Rels- verenlglng Calvé Delft, 12 30 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest o.l.v. Eugen Jochum. Solist Hans Rlchter-Haaser, 8 uur namiddag. Lage Morsweg: Ingebruikneming Mara- nathakerk, 7.30 uur nam. Hooigracht 84: Fakkeldragersclub P.v.d.A. Spr. mr F. H. J. M. Daams, 8 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan): Herdenkings avond 10 Jaar V.N. Spr. prof. dr S. W. Tromp. 8 uur nam. VRIJDAG Boerhaavezaal (L. Vrouwekerksteeg): Tentoonstelling „Boek en Jeugd". 2.30— 5.30 en 79 uur nam. Gulden Vlies: Receptie Woningbouw vereniging „De Tulnstadwyk", 7.309.30 uur nam. ZENUW. HOOFDPIJN LAXEER l^»llii?HH:MiiawflliHiRH BIOSCOPEN: Trianon. „Clske de Rat", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „De afvallige", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 7 en 9.15 uur geres. voor K. en O. Lldo. „In de greep der Mau Mau", 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Canaris", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Carla, de zondares van het eiland". 18 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 u. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 u. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum, Mare 110, Te!. 20406 en Zuider-Apotheek, Lammen- schansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wilhelminapark 8, Tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsart^n te Leiden wordt van hedenmiddag 1 üur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Den Haan, Jansen, Kors, Langezaal en Postel. Te Oegstgeest door dr Van Walchren, Telefoon 22030. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 to Ig 1 P Èe a s3 sg Os!o onbewolkt n 4 7 0 Kopenhagen nevel no 4 12 0.1 Amsterdam onbewolkt ono 4 13 8 Londen recen n 8 11 3 Luxemburg reeen zw 6 12 9 Pariis reeen w 6 12 12 Bordeaux reeenbui zw 2 14 13 Grenoble zwaar bew. windstil 15 3 Nice onbewolkt w 11 21 6 Genève reeenbul zzo 5 14 11 Ztirich eeh. bew. zzo 3 14 6 Locarno onweer wzw 8 10 73 Berliln reeen O 1 15 1 frankfort half bew. z 4 15 0.1 Münchem reeen zzw 1 22 8 Wenen nevel ono *1 16 0.4 Innsbruck reeen windstil 20 2 Rtme reeen z 2 24 4 Alacclo licht bew. ono 2 23 9 Mallorca lioht bew. winds-til 20 0 Deze pagina ls gedeeltelik gecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2