LEIDSCH DAGBLAD Verkiezing in de Saar wordt zeker geen demonstratie voor „Europa" WEERBERICHT Het Koninklijk Paar picnicte op Bonaire's enige groene plekje 94ste Jaargang ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 No. 28659 Er is van alles mogelijkmaar. Zakelijke argumenten van de ja-stemmers leggen het af tegen gebrul van ex - Nasis (Telefonisch van onze speciale verslaggever in het Saargebicd) Saarbrücken, 21 October Het is dit ogenblik, twee dagen voor de grote krachtmeting, nog altijd onmogelijk voorspellingen te doen omtrent de uitslag. De mensen, die het zouden moeten weten, journalisten, hoge ambtenaren in voor* lichtings- en andere diensten, halen de schouders op en erkennen, dat elke poging tot een voorspelling niet meer dan een slag in de lucht zou zijn. De „ja"-zcggers hopen op een overwinning met een kleine meerderheid. Verder gaan zij niet. De ,.neen"-zeggers daarentegen schreeuwen van de daken, dat het Statuut met een meerderheid van 60 tot 70 procent zal worden afgewezen. Maar bescheidenheid is dan ook niet hun meest opvallende eigenschap! Toch is het zeker niet uitgesloten, dat de „neen"-schreeuwers met hun brul- pathos aan het langste einde zullen trekken. De gebruikelijke gemeenplaatsen over vaderlandsliefde en „volksverbondenheid" maken nog altijd indruk. Zinnetjes als „wü willen eindelijk weer eens baas in eigen huis zijn" en „wy dulden niet langer dat de rijkdommen, die God ons gegeven heeft, door de Fransen worden weggesleept", haken zich gemakkelijk vast in de herinnering. Bovendien zijn zij moeilijk te weerleggen. Niemand kan het in zijn hoofd krijgen te beweren, dat hij niet baas in eigen huis wil zijn en dat hij wel wil, dat zijn rijkdommen worden weggesleept. Als in de dagen van Hitier. De zakelijke argumenten van de „ja"- partijen maken minder indruk omdat zij moeilijker te begrijpen zijn en weinig tot de verbeelding spreken. Het zijn dan ook voornamelijk de intellectuelen en de vroegere tegenstanders van het Hitier- regime, die, ongevoelig voor het valse pathos van Schneider en zijn trawanten, vast besloten zijn zich in te zetten voor de Europese gedachte. Hun overtuiging steunt overigns ook (en nit in geringe mate) op de nuchtere overweging, dat het Saarland het op het ogenblik goed gaat De zaken floreren, er wordt geld verdient. De vooruitzichten lijken niet slecht, hoezeer ook de tegenstanders hun best dpen het tegendeel te bewijzen. De levensstandaard is hoog. ondanks de hoge belastingen. De sociale voorzienin gen zijn beter dan in vele andere Euro pese landen, met name beter dan in de Bondsrepubliek Faure wenst inderdaa vroege verkiezingen De verwachting, die onze Parijse cor respondent gisteren reeds uitsprak, is een feit: het Franse Kabinet zal een wets ontwerp indienen, waarin wordt voorge steld in de eerste helft van December parlementsverkiezingen te houden. Als het parlement het ontwerp goedkeurt, zullen op 4 of 11 December worden ge houden. Weer praat je van het H.W.T.D. Oftewelweerpraatje Haas Worst Te Deventer.. Verwachting: koud weer! Ook kans op gure, natte da gen. Dus echt weer voor heer lijke Gelderse Rookworst van Anton Hunink. Kijk altijd naar het loodje aan de worst. Hoe verser - hoe lekkerder ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - DEVENTER Kortom, men weet wat men heeft en men is er geenszins zeker van dat men erop vooruit zou gaan wanneer de ,.neen"-zeggers hun zin zouden krijgen en Saarland weer een deel van de Bondsrepubliek zou worden. Inmiddels is vrijwel iedereen het hier over eens. dat de ,neen"-zeggers er aan merkelijk beter voor zouden staan, wan neer zij zich van den beginne even rustig en beheerst hadden gedragen als zij op het ogenblik doen. Maar de fou ten, die zij bij het begin van de kies campagne hebben gemaakt, zijn niet meer uit te wissen. Toen in Augustus j.l. de Duitse partijen, op grond van de bepalingen van het Statuut, de vrijheid kregen als gelijkberechtigde partijen deel te nemen aan de propaganda-cam- pagne. hebben zij dat gedaan op een manier, die herinneringen wekte aan de ergste dagen van het Hitler-regieme! Men greep weer naar het oude beproefde middel: het opzwepen van dc jeugd door middel van de bekende fraaie leu zen als ..weg met de landverrader" en „wij laten ons niet langer onderdruk ken" enz. De jeugd tassen 12 en 20 bleek maar al te graag bereid een rel op touw te zetten! Men mag hen daar niet te hard Elke puber is van nature die deze neiging op de juiste wyze weet te bespelen, kan zich gemak kelijk verzekeren van een groep „volge lingen". die tot alles bereid ziin. Boven dien beweert men, maar wij hebben daarvan geen bewijs, dat dc jongelui geldelijke beloningen ontvingen voor hun politieke activiteit. Zeker is in elk geval dat er een ware terreur werd ont ketend. Vergaderingen van politieke tegenstanders, te weten de regerings partijen. werden verstoord. Sprekers werden bij aankomst a.in het vergader lokaal ontvangen met stenen en straat- vuil en vechtpartijen met de politic, waarbij aan beide zijden vlijtig de knuppel werd gehanteerd, waren aan de orde van de dag. Er was in die dagen moed toe nodig om een meeting te be zoeken. waar de minister-president Hoffmann het woord voerde!! Eert vrolijk beeld van hel vorste lijk bezoek aan Willemstad. Nadat een grote groep kinderen een aubade aan de Koninklijke Bezoekers had gebracht, maakte een aantal van hen een rondedans, waarbij ook H.M. de Koningin zich aansloot. Wilhelmina--monument op Aruba werd plechtig onthuld Arubanen ronil blinkend wit standbeeld Na de enthousiaste ontvangst van het Koninklijk Paar op Bonaire waar over wij in een gedeelte onzer oplage van gisteren reeds mededelingen, deden en het welkomstwoord van gezaghebber Weis de Hazeth, brachten in de tuin voor het gezaghebbershuis 1200 schoolkinderen hun Vorstin een vrolijke zang- hulde. Matige wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog met enkele over drijvende wolkenvelden. Matige Noord- Oostelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) Droog weer Hierna begaf het gezelschap zich naar de gereed staande auto's en begon een rondrit over Bonaire, die langer dan anderhalf uur zou duren. In het plaatsje Rincon. dat als „hoofd stad" van het Noordelijk deel van het eiland fungeert, was de bevolking bijeen om de Koningin op allerhartelijkste wijze van haar aanhankelijkheid te doen blijken Het werd in Rincon een aller- gemoedelükste spontane huldiging, die. beter dan op welke andere wijze ook. toonde, dat Koningin Juliane en Prins Bernhard een grote plaats in de harten der Bonairianen innemen. Bij het bronwater Tegen kwart voor twaalf werden de auto's weer opgezocht en begaf het gezelschap zich naar het landgoed Fontein, het enige plekje op het droge Bonaire, waar brondwater te vinden is. Hierdoor is er een klein, groen plekje met bomen en wat landbouw, een ideaal plekje voor een picnic, die dan ook hier zeer ongedwongen en aller gezelligst plaatsvond. Tegen één uur moest echter weer op gebroken worden en om half drie be vonden Koningin en Prins zich met hun gevolg in de Passangrahan. waar de be volking gelegenheid kreeg tijdens een ontvangst persoonlijk met de Koningin en de Prins kennis te maken. Van deze gelegenheid maakte de oudste gedepu teerde van het eiland, mevrouw M. C. Hellmunó, gebruik om de Koningin na mens de bevolking een geschenk aan te bieden. Mevrouw Hellmund gewaagde hierbij van de verknochtheid der Bo- nairiaanse bevolking aan het Huis van Oranje. Na afloop van deze plechtigheid plant te de Koningin vóór de Passangrahan. een va nde oudste gebouwen van Bo naire. e; Oranjeboom en nadat zij nog snel een bezoek had gebracht aan het hospitaal en hettehuis van ouden van dagen, dat daarnaast ligt, was weer het moment aangebroken, dat zjj haar reis, ditmaal naar Aruba, moest vervolgen. Om kwart voorv ier verhief het slan ke KLM-toestel zich va nde Bonairi- aanse bodem, nagewuifd door iedereen van Bonaire, die op de been kon zijn, en was dit korte, maar zo hogelijk gewaar- derde bezoek va nde Koningin en de Prins aan Bonaire ten einde. Het KNMI deelt mede: De afgelopen 24 uur heeft een kern van een depressie zich dicht bij ons land opgehouden. We zaten echter aan de kant met het minst ongunstige weer. want nadat gisteren een regenzone ons land gepasseerd was, volgden flinke op klaringen, bfj een matige Oostelijxe wind, Aan de andere zijde van de de- pressie, die van het Nauw van Calais naar Noord-Frankrijk trok. woedde langs de Engelse Oostkust een storm uit het Noorden, waarbij de regen onafge broken neerstroomde. De depressie be gon vanmorgen meer en meer in bete kenis af te nemen en zal daarna geen invloed meer hebben op het weer in ons land. Dit zal de komende 24 uur bepaald worden door een rug van hoge druk, die zich van het Noorden van de Noord zee naar het Zuiden uitbreidt. Des nachts worden de temperaturen vrij laag en Is zelfs lichte nachtvorst moge lijk, maar overdag ;al de zon de tempe ratuur tot boven de 10 graden doen stijgen. 23 OCTOBER. Zon op: 7.19 uur; onder: 17.33 uur. Maan op: 14.02 uur; onder 23.07 uur 124/10 E.K.). Hoogwater te Katwijk te 7 33 en 19.54 uur (24/10 te 8 31 en 21.00 uur). Woensdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard de eerste steen geplaatst voor het Mariën-Biologisch Instituut aan de Piscaderaaibaai op Cura(ao. Deze foto geeft een beeld van de plechtigheid; naast de Prins ge deputeerde Pieters Kwiers. Aruba in feestdos Aruba was volledig in feestdos, toen gistermiddag even voor vijf uur (pl. tyd) het Kosinklijk vliegtuig op de landingsbaan van Dakota tot stilstand kwam. De Arubanen hadden zich bij zonder op dit bezoek verheugd en maandenlang alles gedaan wat in hun vermogen lag. om de ontvangst tot in alle puntjes verzorgd te hebben. Hel was een teleurstelling, dat de crème calèche niet naar Aruba kon worden overgebracht en Oranjestad dus niet getuige zou zijn van een soortgelijk ceremonieel als de tocht van het Gou vernementshuis op Curacao naar dc Statenzaal. Iedereen, die de Arubanen kent, weet, dat zü nimmer onder wen sen te doen voor hun landgenoten op Curasao. Wie de voorbereidingen vóór de ontvangst van Koningin en Prins op Aruba heeft meegemaakt, weet ook, dat er van „onderdoen" geen sprake was. Integendeel! De Arubanen heb ben er een feest van gemaakt, dat by geen enkel ander feest behoeft achter De aankomst op het Dakota-vllegveld ging gepaard met het gebruikelijke ce remonieel: het spelen van het Wilhel mus. het inspecteren van een erewacht, geve» md door het Mariniersgarnizoen op Aruba, het voorstellen van de autoritei ten enz. Ook op Aruba waren het de padvindsters. die een erehaag vormden. Het was Heleentje Kwartsz, het doch tertje va nde gezaghebber, dat hier na mens de Arubaanse bevolking de Ko ningin Arubaanse bloemen aanbood. De tocht van „Dakota" naar Strand- hotel, dat ingericht was als logeerge- bouw voor de Koningin en Prins Bernhard. en de leden van het gevolg, was slechts kort. maar lang genoeg om een eerste indruk te geven van de bij zonder smaakvolle versieringen, die overal op het eiland zijn aangebracht en van het enthousiasme van de Aruba nen. die zich bij honderden langs de weg hadden gesohaord om juichend en met vlaggen zwaaiend Koningin en Prins te verwelkomen. Ruim duizend vlaggen en 13.000 lampjes zijn bij de ver siering der openbare gebouwen en we gen gebruikt. De vermoeiende dag op Bonaire noop te de hoge gasten een korte rust te nemen, maar toch was er kort vóór het diner ge.egenheid om de gedeputeerden van Aruba te ontvangen. In de avond begaven Koningin en Prins zich naar het Wilhelmina-staaion waar onder leiding van de heer J. Koov. mans een grootscheeps sportdemonstra- tie werd gehouden. Slot op Pag. 2 Dulles naar Europa vertrokken De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, is Vrijdag per vliegtuig naar Europa vertrokken. Voor dat hij aan boord ging. verklaarde hh van mening te zijn. dat de resultaten van de conferentie met zijn collega's van de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk, die Donderdag te Genève begint, de we reld in staat zullen stellen met hernieuwd vertrouwen op vrede en toekomst tege moet te zien De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke „Grote Drie"" komen Maandag te Parijs bijeen ter bespreking van de voorbereidingen voor de confe rentie van Geneve. Aan het overleg zaJ later ook de West-Duitse minister Von Brentano deelnemen. Na Sonderman's overlijden Een woordvoerder van de Neder landse ambassade te Washington heeft verklaard, dat de diplomatieke verte genwoordiging van Nederland in de V.S. het stoffelijk overschot van Ger- (Ingez. Med.-Adv.) Ook de Prins danste mee.. ben Sonderman naar Nederland zal laten overbrengen. „Sonderman's diensten voor het va derland tydens de oorlog kannen niet hooggenoeg worden aangeslagen", al dus deze woordvoerder. Een uit vier dekundigen bestaande Nederlandse commissie waarin twee vertegenwoordigers van Fokker zitting hebben, zal ten spoedigste een onderzoek instellen naar de oorzaken van het on- gelck, dat Sonderman getroffen heeft. Hetonderzoek werd tot dusver-uitge voerd door „Plane Operations Depart ment" van de FairchillmaatschappiJ. Ook is een groep onderzoekers onder weg van het Washingtonse hoofdkwar tier van de Civil Aeronautics Admini stration, de Amerikaanse instantie voor de Burgerluchtvaort. Deze groep staat onder leiding van kapitein Henry Ha milton. Dick Hensen, hoofd-invlieger van Fairchild, die Sonderman heeft zien neerstorten, heeft een vlucht gemaakt boven de- plaats van het ongeluk. Toen hem gevraagd werd, of hl) er enig idee van had wat het ongeluk ver oorzaakt had, antwoordde de piloot dat hj| zich een vaste opinie had gevormd, maar dat hij niets kon mededelen voor dat het officiële onderzoek voltooid was. Hensen voegde er aan toe, dat het ongeluk geschiedde twee minuten nadat Sonderman opgestegen was (Deze pagina Is ongecorrigeerd) Mexicaanse kust vol dode zeedieren Onderzeese aardbeving of radio-activiteit1 Sinds drie dagen heeft zich aan de kust van de Golf van Mexico, in het bijzon der tussen Nauatla en Tuxpan. een vreemd verschijnsel voorgedaan. Aan het strand spoelen duizenden dode zeedieren van elke grootte, van inktvissen tot haaien, aan. De bewoners van het gebied hebben vreemde oog- en keelaandoenin gen en ongewone buikklachten. Tot aan de horizon is het zee-oppervlak violet gekleurd. De zeewind bevat iets dat eigenaardig ruikt en de huid prikkelt. Vissers hebben de ingewanden van de aangespoelde vissen onderzocht en ver klaren de Indruk te hebben, dat de die ren ccn of ander zuur naar binnen ge kregen hebben. Er worden op het ogen blik laboratoriumproeven genomen met luchtmonsters uit het betrokken gebied Een algemene veronderstellmg is, dat de ongewone verschijnselen veroorzaakt zijn door een onderzeese aardbeving waar door schadelijke gassen zijn vrijgekomen. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid van besmetting van het zeewater door natuurlijke of kunstmatig opgewekte radio-activiteit. Directeur: j. w. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltK slneel L-mn Glr0 N°' 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f0 55 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1