nieuwkoop, uniek centrum van het smidsambacht malle gevallen de turbine-auto staat op stapel ZATERDAG 22 OCTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Reputatie dateert van eeuwen her Handsiiieedwerk veranderde geleidelijk in machinale productie (Van onze correspondent te Nieuwkoop) De laatste tientallen jaren is de naam „Nieuwkoop" voor velen een begrip geworden. Want hoevelen hebben in dit nijvere dorpje, lig gend aan de zo bij uitstek schone plassen al niet vele jaren een onver getelijke vacantie doorgebracht? Hoeveel zeilers en watersportlief hebbers spreken niet met enthousiasme over dit waarlijk verrukkelijke watersport-dorado en wie telt de duizenden sportvissers die opveren als ze over dit mooie en visrijke watergebied horen spreken? Een goede ervaring is het dus, die velen telkenjare naar dit centrum van watersport, visgenoegens en van nog ongerepte schoonheid doet terugkeren. Hierdoor is het echter niet alleen, dat de naam van dit dorpje alom zulk een grote bekendheid geniet. Er is nog een andere, wellicht nog grotere en zeker veel oudere reputatie, die eveneens tot in verre streken van ons land uitgaat, doch deze moeten we in een geheel andere richting zoeken. Geen zeilers, geen vissers, geen riethande laren of natuurvorsers zijn het, die weten dat Nieuwkoop nog in ander opzicht uniek genoemd kan worden. Het is het nijvere ambacht van de smeden, een ambacht dat in deze kleine gemeente zo buitengewoon intensief wordt beoefend en een aanzienlijk gedeelte van de bevolking een broodwinning ver schaft. dat er voor zorgdraagt, dat de Nieuwkoopse naam en faam wordt hooggehouden. het handwerk, dat nog steeds ondanks de voortschrijdende techniek en de ingewikkeldste machines niet verbe terd of zelfs gemaakt kan worden. Het ambacht van de smid heeft vanzelfsprekend veel van zijn roman tiek verloren en dit meer naarmate de machine haar intrede in de smidse deed. Op de huidige dag zijn er nog maar hoogst enkele smederijen te vin den. waar niet de machines onderde len van het handwerk, of waar dit mogelijk was. zelfs geheel hebben over genomen. EEUWENOUDE REPUTATIE En dat is zeker met van de laatste jaren! Immers, dit ambacht werd in deze gemeente reeds eeuwen lang op uitgebreide schaal uitgeoefend In oude archieven lezen we. dat reeds in het begin van de 17de eeuw de smederijen in dit dorp bij tientallen te vinden waren en reeds toen was het zo. dat dit edele maar toch altijd moeilijke ambacht, velen de ganse dag bij het aambeeld deed doorbrengen. In die tijd was het vooral de wapensmederij die Nieuwkoop in Holland grote be kendheid gaf en in die tijd moet hier jarenlang reeds een ongekende wel vaart hebben geheerst. Het was toen wel haast vanzelfsprekend, dat men smid werd om de eenvoudige reden, dat vader en grootvader het ook ge weest waren. Door de jaren heen raakte de wapensmederij steeds meer op de achtergrond en dat had tot ge volg. dat de smid zich toen allengs meer ging toeleggen op het vervaar digen van landbouwgereedschappen. Zo intens moet het smidsbedrijf hier des tijds gefloreerd hebben, dat er zeker ruim 50 smederijen gevestigd waren in een dorp. dat uiteraard toen nog belangrijk kleiner was dan thans. Zó zag gedurende vele eeuwen het interieur van een Nieuwkoopse smidse er uit. AANTAL BEDRIJVEN STERK VERMINDERD Dit aantal is in de loop der jaren sterk teruggelopen en degenen, die overbleven, gooiden ook het roer weer om en gingen zich toeleggen op het maken van allerhande smeedwerk, zo als hengen, duimen en krammen en artikelen voor industriële doeleinden. De variatie hierin is steeds groter ge worden. Hierdoor heeft Nieuwkoop zijn naam door de eeuwen heen weten te behouden, want hier woonden de ambachtslieden, waar men vrijwel alle smeedwerk kon en nog kan be trekken. De tegenwoordige mechanisatie maakt het moeilijk er zich een voor stelling van te vormen, hoe vroeger alles ,uit de hand" gemaakt werd. Met machtige slagen van de voorhamer of met uiterste behoedzame tikjes op het witgloeiend materiaal, wist de Nieuw koopse smid werkstukken te maken die het machinale bedrijf van heden nog steeds niet vermag te benaderen Toen was elke smid op zijn gebied een vakman, want het handwerk eiste eer. gedegen kennis Het oude smeedwerk aan vele oude gebouwen is de stille getuige van de mate. waarin de smid zijn vak vroeger verstond en dat zon der hulp van machine en alleen ge wrocht uit en met ijzer, vuur en hamer! Dit was dus het product van zekeren, waarheen de ..martjes" (or ders» hun weg hebben gevonden. Uit die grote verscheidenheid noe men we b.v degenen die zich speciaal hebben toegelegd op het maken van duimen en krammen en meer van dergelijk klein smeedwerk. Getracht is b.v de gesmede hielduim machinaal te vervaardigen, maar de ervaring leerde dat er niets ging boven de goed gesmede duim. Maar hand-smeedwerk is in verhouding tot het machinale werk duurder en zo zijn er toch ma chinale duimen op de markt gekomen, maar de vraag naar de gesmede duim ls groter dan de smid kan maken en dat zegt veel! Dan zijn er b.v. de touw- en punt- kousen. êen artikel dat ook een spe cialiteit van de plaatselijke smederijen is geworden en dat bij vele duizenden stuks wordt afgezet. Weliswaar heeft ook hier de machine haar plaats inge nomen. doch kwalitatief staat dit machinale product ten achter by de handgesmede kous Verder zijn er de ringen-smeden die de kwastenfabrl- kariten van hun producten voorzien; de smeden die zich toeleggen op het maken van scheepsartikelen of op de fabricage van hekwerken en ladders en niet in de laatste plaats de sier en kunstsmederijen. Dit laatste be drijf wordt nog door een tweetal smeden uitgeoefend. Een fraai specimen van Nieuw koopse handsmeedkunst naar een ontwerp van Co Verlooy. Wat deze b.v. op het gebied van smeedijzeren lampen, sierletters, kandelaars, hekwerken, haarden enz. alles volgens eigen ontwerpen pres teren, is een lust voor het oog. Het feit dat ook deze bedrijven een goed afzetgebied hebben, spreekt voor de waardering van dit kunstwerk. Uit de kleinere smederijen zijn en kele bedrijven gegroeid tot fabrieken, die eveneens door het ganse land hun afnemers vinden. Deze bedrijven, die een personeels bezetting hebben, variërend van 20 140 personen, hebben zich meer en meer op de machinale massaproductie toegelegd. Hier regeert de machine, het oude handwerk verdringend. Niet omdat dit degelijk genoeg was. neen, de prijs ging een belangrijke rol spe len en zo wordt de markt voorzien van het minder sierlijke, maar veel goed kopere machinale werk. Het grootste bedrijf ter plaatse telt meer dan 150 machines, die vele honderden ver schillende artikelen maken, waarvan de voornaamste zijn de bint-ankers, muurplaatankers spouwijzers, kozijn ankers. kruis- en duimhengen. artike len dus. die in bijna elke woning te vinden zijn. Het eigenaardige feit doet zich evenwel voor. dat. behalve de hengen, na het gereedkomen van een woning, hiervan bijna niets meer te vinden is, aangezien alles wordt ingemetseld. Toch hangt van de kwa liteit van deze artikelen veel af. want deze is het, die het huis tot in lengte van jaren zijn hechtheid doet behou den. Vooral dit grootste bedrijf heeft zich met zijn uitgebreid fabricatiepro- gram tot een uniek bedrijf ontwikkeld. UNIEK IN NEDERLAND Nergens in dep lande ls er een twee de bedrijf te vinden, dat massawerk op dit gebied In zulke grote ver scheidenheid vervaardigt. Jaarlijks worden hier vele duizenden tonnen plat-, rond-, vierkant- en plaatijzer omgezet in voor het bouwvak onont beerlijk geworden hulpmiddelen. In de loop der eeuwen heeft het Nieuwkoopse smeedwerk zich dus vol ledig weten te handhaven Elke ijzer handelaar weet hiervan mee te spre ken, want vraag hem wat hij van Nieuwkoop weet, en zijn antwoord We gaan nu naar Amerika waar een HBS. in Huntington een wedstrijd organiseerd voor jazzbands van de scholen uit de omtrek Op de uitno diging voor deze wedstrijd stond of de bandleiders zo vriendelijk wilden zijn er op toe te zien dat zich bij de leden van hun band geen lieden bevonden die een waterpistool in hun bezit hadden. Het verzoek van de organisatoren had zijn reden. Het kwam de laatste tijd namelijk vaak voor dat danseresjes die in deze wedstrijden ook hun aandeel hebben er over klaagden dat het sproeisel uit de waterpistolen de make-up van haar benen spoelde Dit is een verhaal uit Lahore in West Pakistan. Op een kille avond in Januari kuste Ghoelan Moestaf zijn verloofde op een hoek van een straat. Een agent rekende hen in en 't slot van de affaire was dat beiden voor de rechter moesten verschijnen. Deze oordeelde niet mild. De 28- jarige Ghoelan werd veroordeeld tot maar liefst drie maanden gevange nisstraf. Het achttienjarige meisje kwam er met een boete nog betrek kelijk goed af. „Een kus in het openbaar" zo zei de vrouwelijke rechter in haai uitspraak ..is een ernstig misdryf met het oog op de tradities van de Oosterse samen leving". zal zijn: „Daar wonen veel smeden" en dat ls een compliment voor hen, die er voor gezorgd hebben, dat door noeste arbeid Nieuwkoop een naam heeft weten te verwerven die overal een goede weerklank vindt. Een oud ambacht, bedreven door een groot deel van haar inwoners heeft gemaakt, dat Nieuwkoop als smeden- dorp een reputatie geniet, die er zyn mag en waar men in goede en kwade tijden erin geslaagd is zijn onmis baarheid te bewijzen! De zusters in een ziekenhuis in India napolis in de Ver. Staten keken zeer verwonderd naar een man die de hele dag zeer nerveus in de wacht kamer van het ziekenhuis op en neer beende zonder op of om te kij ken. Laat in de avond toen de man nog steeds niet verdweneK was en met het hoofd op zijn armen zat te piekeren, konden de zustertjes haar nieuwsgierigheid niet langer bedwin gen. Maar toen was het geduld van de man ook uitgeput. Hij barste ten minste los, waarom hij nog maar steeds niets hoorde. Hoorde? Waar van dan wel? wilden de zustertjes weten. Voor het eerst keek de man eens heel goed om zich heen. Toen zag hij dat hij in een heel ander ziekenhuis was. dan waarheen hij zyn vrouw die ochtend voor haar eerste bevalling had gebracht. Laten we dit keer eens iets over een breiwedstrijd vertellen. Dit betekent natuurlijk niet dat deze rubriek een modehoekje wordt, maar de geschie denis van een Engelse dominee, die te Parys de teleurstelling van zyn leven te verwerken kreeg, is toch wel de moeite waard om te vertellen. Wanneer ds Parry uit Huddersfield op reis gaat. vergeet hij nooit een breiwerkje mee te nemen. Op deze manier doodt hij de tyd en kan hij gemakkelijker met de vrouwen in gesprek komen om via de breikunst iets van de godsdienst te vertellen. De breikundigheid van de dominee werd steeds groter en toen het In ternationale Wolsecretariaat dit jaar internationale wedstrijden uit schreef. achte ds Parry de tijd ge komen, zijn krachten eens met de beste breisters uit de wereld te me ten. By de voorronde IA Engeland kwam ds Parry direct als winnaar uit de bus. Hy won de titel in de af. deling ..herenbreiwerk". In Parijs, waar de finale werd gestreden, liep het voor ds Parry helaas minder goed af. Met zijn sweater-met-hoge. boord had hij geen succes by deze krachtmeting, waaraan vrouwen en mannen uit twaalf landen deelna men. VERSCHEIDENHEID BLEEF BESTAAN De intrede van de machine heeft aan de verscheidenheid van het fabri- catieprogram geen afbreuk gedaan. Integendeel, deze schiep Juist de mo gelijkheid de artikelenreeks aanzienlijk te vergroten en zo is het gegroeid dat duizend-en-een artikelen hun weg door geheel ons land en zelfs buiten de landsgrenzen weten te vinden. De onderlinge concurrentie heeft er toe geleid, dat de smeden zich gingen specialiseren op bepaalde artikelen en zo heeft ieder op zijn gebied zich van een bepaalde vaste markt kunnen ver- Ontwikkeling reeds verder dan men denkt Gemakkelijk te bedienen en betrouwbaar (Bijzondere medewerking) Nog maar kort geleden heette het, dat de turbine-auto welis waar mogelijkheden in zich sloot, doch dat het nog een aantal jaren zou duren vooraleer de automobielindustrie practisch bruikbare tur bine-auto's ter markt zou kunnen brengen. De laatste tijd is die op vatting echter bij sommige deskundigen en insiders gaan wankelen. Thans kan men reeds hier en daar vernemen, dat een tijdsbestek van een aantal jaren te ruim gedacht is en dat misschien reeds in een tamelijk nabije toekomst de komst van de turbine-auto op de markt verwacht kan worden. Hebben zij, die zo denken, gelijk, dan staan wij aan de vooravond van revolutionnaire wijzigingen in de automobielindustrie, het wegverkeer en op alle andere gebieden, die met de auto samenhangen. de lucht te verhitten en die het brand stofverbruik verminderen, dat nodig 1$ om de temperatuur van de gassen be hoorlijk te regelen. Vooral Rover heeft zich voor de op lossing van deze vraagstukken bijzon der ingespannen en verdienstelijk ge maakt. De Austin Motor Company Ltd. te Longbridge (Birmingham) heeft echter ook allesbehalve stilge zeten. Een door deze fabriek gebouwde turbine-auto legde reeds een zeer groot aantal kilometers af met een warmte- uitwisselaar. Eervol en lang la de utaat van dienst van de auto met zuigermotor. Thans echter ziet het er naar uit, dat hij gewik keld ls in een verbeten, zij het vooralsnog stille strijd met een gevaarlijke mededinger: de auto met turbine-motor. Deze strijd verdient de belangstel ling van alle automobilisten ter wereld. Een jaar of vyf geleden bouwde een Engelse fabriek - de Rover Company Ltd. te Birmingham - de allereerste turbine-auto. Sedertdien hebben de zakelijke en technische lei ders vaneen aantal grote automobielfa. brieken er naar gestreefd om een tur bine-auto de contrueren, die in massa-productie vervaardigd prac tisch bruikbaar zou zijn. De „turbine- strijd" woedde goeddeels achter de schermen, doch hy was er niet minder fel om. Aanvankelijk namen de Engel sen de leiding. De Amerikanen werk ten eveneens aan de oplossing van net vraagstuk. Een ogenblik zag het er naar uit. dat zy een voorsprong zou den verkrijgen, doch nadien bleek weer, dat de Britten hun plaats aan de kop niet hadden prijsgegeven. Welke eisen? De practisch bruikbare turbine-auto, die men wilde bouwen, moest daar over bestonden weinig verschillen van mening beantwoorden aan de vol gende eisen: 1. Snel en soepel rijden; 2. Slechts twee bedieningspedalen; 3. Overschakeling onnodig; 4. Eenvoudige, lichte krachtbron: 5. Rijden met goedkope brandstof (gezuiverde petroleum); 6. Warm lopen en bevriezen uit gesloten; 7. Gemakkelijk startklaar, onge acht de weersomstandigheden: 8. Motor dadelijk op volle kracht (niet eerst warm lopen) 9. Uiterst klein olie verbruik: 10. Economisch verantwoorde aan schafprijs. Al deze eigenschappen te combine ren en in één wagen te verwezenlijken, dat was een opgave, die verre van ge makkelijk was. Samenwerking van des kundigen was nodig. Tal van denk beelden moesten in de fabrieken op hun practische bruikbaarheid worden getoetst. Zeker, vliegtuigen, treinen en schepen gedreven door gasturbinemo toren zyn een alledaags verschijnsel geworden, doch de turbine-auto heeft de verkeersarena nog niet betreden, al staat hij dan op stapel. Problemen WAAROM wed de turbinue-auto een nakomertje? Een der oor zaken was hierin gelegen, dat het gemakkelijker is om een grote tur bine-motor te bouwen dan een kleine. Naarmate de compressor, de verbran dingskamer en de turbine kleiner zyn. boeten zy aan doeltreffendheid in.' In de loop der laatste vyf jaren zyn de technici en andere deskundigen een heel eind gevorderd met de oplossing van dit probleem. Een tweede moei- lykheid was gelegen in de hoge prys der materialen. Aan turbineschoepen worden, by voorbeeld wat hun bui- gingscoëfficient betreft, nameiyk zeer hoge eisen gesteld. De Engelse slaag den er in, metaallegeringen te maken. Stille strijd die aan die byzondere eisen voldoen. De van deze legeringen gemaakte schoepen voldeden technisch uitste kend. doch zy kwamen duur te staan. Een automobielmotor heeft 80 A 150 schoepen nodig. Het was dus zaak om dit „duur te-moment" te overwinnen. Dit gelukte dank zij nieuwe uitvindin gen. die het mogelijk hebben gemaakt om de kostprys der schoepen te ver lagen. Een gasturbine-motor verbruikt per p.k.» minstens dubbel zoveel brandstof als een zuigermotor. De lucht-brandstof-verhouding is ongun stiger by «en turbine-motor (70:1) dan by een zuigermotor (15:1). Een machine, die 100 pk op de dryfas le vert, moet door de ongunstige lucht- brandstof-verhouding veel pk. extra leveren voor het aandrijven van de compressor, die lucht in de motor perst. Natuurlyk vergt dit brandstof. Men koestert echter grote verwach tingen van de „warmte-uitwisselaars", die de overtollige warmte de uitlaat gassen benutten om de binnentreden- Geleidelijk aan NATUURLIJK zyn de ingenieurs, die belast zyn met de constructie van practisch bruikbare turbine auto's verheugd over de gemaakte vor deringen. Niettemin weten zy, dat het verstandig is om zoveel doeniyk langs een tevoren uitgestippelde baan ver der te werken. Hun wereld is een ge sloten wereld. Dit is vanzelfsprekend, want fabrieksgeheimen kunnen even zeer „top-secret" zijn als staatsgehei-. men. Er bestaat echter grond om aan te nemen, dat boven op het program de bouw staat van turbine-motoren voor zware vrachtauto's en (snelle) autobussen, bestemd voor lange tra jecten. Na de vrachtauto en de snelle autobus komen dan de personenauto en de sportwagen aan de beurt. De in Engeland bestaande uitwisseling van gegevens tussen de automobielfabrie ken onderling en de hechte samen werking van vliegtuigmotorconstruc teurs met de automobielindustrie heb ben de oplossing van menig probleem versneld en mogeiyk gemaakt. Dc insiders zijn het er over eens, dat de turbine-motor nog betrouw baarder en tevens gemakkelijker te bedienen zal zyn dan de zuigermo tor. Om slechts één ding te noemen. Het is aanmerkelijk eenvoudiger om roet en aanslag uit de verbrandings kamer van een turbine-motor te ver wijderen dan een zuigermotor kool- vry te maken. De eerste zijn er I- HET eerste officiële record met een Ij turbine-auto vestige Rover in 1952 Ij met een tweezitswagen. De wagen® haalde toen een snelheid van 244,5 kml per uur. Austin neemt thans geheime® snelheidsproeven met een 125-pk tur-B bine-auto de „TUR 1" op eenl vliegveld „ergens in Engeland". fl De Austin turbine-auto is de Sheer-Ij line Saloon, die ook in de gewone pro.i ductie wordt vervaardigd. De turbine-I motor is aan de voorzyde gemonteerd.1 De uitlaat vindt plaats langs twee ka-J nalen aan de onderzyde van de wagen.j Dank zy de toepassing van de warmte-l wisselaar ondervindt het verkeer geenB overlast door de temperatuur der uit- V stromende gassen. De Rover-75, waarmede thans ook! proeven worden genomen, heeft eenl turbine-motor van 120 pk,, die achter in de wagen is geplaatst. Liefhebbers van de auto-r zal het interesseren, dat men tevens bezig is met de ontwikkeling van eenl turbine-racewagen, en wel voor Tom- f my Sopwith. de zoon van de bekende! leider der Hawker-vliegtuigfabrieken. Het ziet er dus naar uit, dat er sedert 1950, toen Rover de allereerste ste turbine-auto ter wereld bouwde,] zeer aanmerkelijke vorderingen zijn' gemaakt. Op grond van deze vorde ringen en van wat ondanks alle ge heimzinnigheid, uitlekte, bestaat er dus stellig reden om met de komst van de eerste practisch-bruikbare turbine-auto's binnen afzienbare tijd te rekenen. (Nadruk verboden^ r~ Een Rover'gasturbine-auto. gebouwd door de Rover Company Ltd te Birmingham. De lucht inlaat is zichtbaar aan de zijkant van het achterstukachter het portier. De uitlaat vindt plaats door jaloezieën boven In het ommantelde achterstuk. Ier

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 16