STEVEN SPECHT Hoe Elsie en Hanka ONS MENU VAN DE WEEK MOSSELEN Ons KNUTSELHOEKJE EN DE INSECTEN ZATERDAG 22 OCTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand een kledingprobleem oplosten Parijs, October 1955 Elsie is (bijna) achttien. Ze gaat nog op school. Haar boezemvriendin, Hanka, is een goed half jaar ouder en heeft verleden jaar de schoolbanken vaarwel gezegd: ze heeft haar eerste baan. Maar ook al forenst Hanka iedere dag naar de nabije stad en zit Elsie te blokken (ze doet dit jaar eindexamen), toch gaan de beide meisjes nog steeds even trouw met elkaar om als toen ze nog beiden op school zaten. Menige avond en elk weekeinde zien ze elkaar, en zoals vroeger bespreken ze hartsgeheimen, moeilijkheden, vreugden en problemen. Nu Hanka „werkende vrouw" is geworden, brengt het leven niet alleen „gewone" problemen met zich mee, maar ook materiële problemen. Elsie is altyd blut (ze noemt het zelf anders, maar het komt op hetzelfde neer). Voor Elsie is een lege portemon- naie overigens niets nieuws; al sinds jaren is haar beurs meestentijds leeg geweest. Maar ook Hanka. die nu toch een eigen salaris heeft, heeft voortdu rend met geldtekort te kampen. Ze had er zich dol op verheugd eindelijk een eigen inkomen te hebben. Maar hoe is dat niet tegengevallen! Trein abonnement. Kostgeld En wat er over blijft is als kleed- en zakgeld beslist niet toereikend Nog voordat Hanka haar eerste sa laris had ontvangen, had ze moeder gevraagd of ze nu voortaan, van haar eigen geld. zelf haar kleren mocht ver zorgen. Moeder had daar geen bezwaar in gezien, doch het integendeel uitste kend gevonden, dat haar dochter op die manier zou leren inzien wat wel en wat niet kon. En sinds de laatste van haar eerste werkmaand zit Hanka dus metkleedgeldproblemen. (In de stad ziet ze zoveel leuke dingen die ze best zou willen hebben, maar waar ze met het beste gereken nooit aan toe komt!) Elsie heeft nog niet met financiële zorgen op zo grote schaal te kampen. Haar kleedgeld berust nog geheel in handen van haar moeder. Maar toch luistert Elsie steeds met aandacht naar Hanka's plannen, Hanka's ideeën Hanka's zorgen en Hanka's niet te verwezenlijken wensen. Elsie heeft na melijk grote belangstelling voor alles Wist U, dat peren In combinatie met chocoladevla een heerlijk dessert vormen? Maakt U dit recept maar eens. Het zal bU Uw gezin zeker in de smaak vallen. ZONDAG x Kopje bouillon met kaasrotjes; stukje varkensvlees, prlncesse- bonen, aardappelen; peren met chocolade-vla. MAANDAG t Kop bouillon; varkensvlees, bietjes, aardappelenpurée; fruit. DINSDAG l Kaaslapje, bloemkool, aardappelen; griesmeelvla of pap. WOENSDAG I Gehakt, andijvie, aardappelen; appelmoes. DONDERDAG i Gehakt, gestoofde prei, aardappelen; yoghurt met fruit. VRIJDAG i Gebakken vis, andijvie, gebakken aardappelen; fruit. ZATERDAG x Stevige tomatensoep met kaas; wentelteefjes. Recept: Peren met chocolade vla. 4 i 5 peren, suiker, sap citroen, aardappelmeel, 4 flesje chocoladevla. De peren schillen en in vieren delen, het klokhuis verwijderen. Opzetten met weinig water en suiker; handperen zijn in 5 min. reeds gaar. De peren voor zichtig uit het vocht nemen, het ci troensap toevoegen en het sap binden met aangemengd aardappelmeel. De peren in een glazen schaal schikken, het gebonden vocht erover gieten en koud laten worden. Tot slot het geheel bedekken met een Vz liter chocoladevla. Recept: Tomatensoep met kaas. 1 kg. tomaten of 1 blikje tomaten- purée, 'i liter water, 14 liter melk, 20 g boter, 40 g bloem, 100 g geraspte kaas, zout. aroma, 1 ui. gesneden peterselie. Tomaten wassen, snijden en met ge snipperde ui in wat boter smoren, het vocht toevoegen, alles even laten koken en zeven: dit behoeft men natuurlijk bij het gebruiken van tomatenpurée niet te doen. De soep aan de kook bren gen en binden met aangemengde bloem. Vlak voor het opdienen van het vuur af de geraspte kaas en gesneden peter selie door de soep roeren. Schatten van gezond heid in een schelp Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt Beleeft U er elk Jaar opnieuw genoe gen aan als de donkerblauwe mossel schelpen met hun smakelijke inhoud rerschijnen? Of laat het U onver- xchillig omdat U ze niet kent? Het is nooit te laat om mosselen te leren vaarderen. Haal eens een emmertje vol en eet ze vers gekookt, want een ïersgekookte mossel is een mossel op tijn best! De bereiding kost weinig tijd en moeite, alleen hebt U er een grote pan foor nodig. Neem de mosselen een paar uur vóór de maaltijd in huis en iet ze meteen in ruim water weg: U roorkomt er zanderig tandenknarsen lan tafel mee. Loop ook mosselen in het zuur of ?ekookte mosselen niet achteloos voor- ofjkoop ze geregeld, ze zijn lekker en fezond (rijk aan eiwitten, ijzer- en jo- diumzouten en vitamines A en B). Mosselen kimt U eten by aardappe len en groente. U kunt ze opdienen als »ep omheen maken. En dan zijn nog ille mogelijkheden niet uitgeput. Mosselen schoonmaken. De ruwe mosselen (ook wel „vuile" jenoemd) eerst van elkaar knippen en fan dradenbundels en verder afval ontdoen. De mosselen, die reeds ge dipt zijn afgeleverd, d.w.z. ontdaan tan de trossen, waarmee ze aan elkaar ïastzitten, verder schoonmaken. De mosselen één voor één door de tanden laten gaan en met duim en Pjsvmger stevig op de rand van de schelp drukken. De schelpen, die tierna opengaan (deze mosselen zün (ood) en de mosselen, welke zwaarder tijn dan de andere en waar shjk uit tornt (de z.g. siykmosselen) verwyde- fn De gekneusde exemplaren even- wis wegdoen. De „baarden" er af rekken, de schelpen borstelen en alge malen in ververst water wassen. daarna een poosje in water met out (3 lepels op 1 liter water) laten taan. waardoor ze schoon weken. Mosselen koken. 3 kg. mosselen, 1 flinke ui, peterselie, seldery, (peperkorrels). De mosselen in een grote pan doen onder water. De ui schoonmaken en tiein snyden, de peterselie en selderij tassen Deze krulden op de mosselen «fgen en de pan sluiten. Het geheel "lug verwarmen. Na enkele minuten mosselen omschudden. Wanneer ■De schelpen open zyn (in 10 a 15 Unuten), de mosselen uit de pan ne ten. Een deel van het mosselnat ver- ;n met azyn, peper en zout naar j. De mosselen aan tafel één één ie het eausje dopes. Gortschotel met mosselen. 250 g. gort, 200 g gekookte mosselen, een ui, 2 eetlepels tomatenpuree, oo- ter of margarine, zout, laurierblad. De gort een nacht weken in liter water. De gort met het weekwater, een laurierblad en wat zout aan de kook brengen en zachtjes gaar koken in 1% uur. (vlug kokende gort in ongeveer 4 uur). De gort even laten drogen in de open pan. Het laurierblad verwy- deren. Inmiddels de ui lichtbruin bakken in de boter of margarine. De tomaten puree en een scheutje water toevoe gen. De mosselen er door roeren en het geheel een paar minuten,zachtjes verwarmen. Gort en mosselen met elkaar ver mengen. Mosselsoep 1 kg. gekookte mosselen met schelp of 200 g. gepelde mosselen, zo mo gelijk 1 1. mosselkooknat (eventueel verdund met water) anders 11. bouil lon van vlees of enkele bouillonblok jes, 4 aardappelen, een grote ui, een klein stukje gezouten spek 15 g. (1 eetlepel) boter of margarine, lau rierblad, peterselie of seldery, melk. Het spek in blokje snyden en zacht jes uithakken zonder bruin te laten worden. Het spek uit de pan nemen: de boter of margarine smelten, pe ui schoonmaken, snipperen en in het vet lichtbruin bakken. Het mosselnat of de bouillon, het laurierblad en de in blok jes gesneden aardappelen toevoegen. De massa vlug aan de kook brengen en de aardappelen gaar koken in onge veer 15 minuten. Kleine mosselen heel laten, grote doorsnyden. De mosselen in de soep verwarmen, een scheutje melk en een paar lepels fyngesneden peterselie of seldec?; erdoor róera» wat met kleren en mode te doen heeft. Voor haar staat het vastze wil mode ontwerpster worden. Sinds geruime tyd al „ontwerpt" ze haar eigen kleren en vaak ook helpt ze Hanka uit de knoop. Samen hebben ze zo. op een avond dat het kledingprobleem weer by de horens werd gevat, een jurkje ontwor pen, dat ze èn in Elsie's beperkte uit zet, èn voor Hanka's te benepen kleedgeld als een uitkomst beschou wen. Ze hebben het met handen en gebaren bedacht en Elsie heeft tenslot te geschetst. Beiden hebben ze het door de naaister laten maken, maar beiden hebben ze er een geheel ver schillende stof voor uitgezocht. Elsie koos een zwart en witte wollen tweed, terwyi Hanka haar keus op een mooie abrikoos-bruine wollen stof liet vallen. Het jurkje, dat ze ontwierpen, is heel simpel, maar het is kantoorjurkje en schooljurk je en weekeinddracht en dans- of uitgaansjaponnetje tegelijker- tyd. En juist over de verschillende hoedanigheden van dat ene Japonne tje zyn de belde meisjes zo verrukt. Elsie wist haar moeder gemakkeUjk over te halen, want „dan heb ik met één slag twee verschillende toiletjes! En dan hoef ik voor de dansclub niet nóg iets nieuws te hebben!" En Hanka rekende uit dat ze met dat ene nieuwe winter-voorjaarsjuikje meteen 'n gele genheidsjurk had, waarvoor ze anders het geld niet had kunnen opbrengen. Op het eerste tekeningetje ziet U het jurkje in zyn eerste versie: het heeft driekwart mouwen, een hoog ge sloten kraagje en een ronde, geappli- ceerde band, die aan de voorkant met door JORGEN CLEVIN een knoop wordt gesloten en die een schouderpas suggereert. Ook de wyde, zesbaarise rok is met een geappliceerde band gegarneerd; deze ontspringt in de naden van de voorrok en heeft op de rug een knoopslulting. Elsie draagt op dit tweed Jurkje afwisselend een zwarte leren of een rode suède cein tuur en Hanka, die nog niet het geld bijeen heeft gespaard voor een mooie suède ceintuur in de kleur van haar oranje-bruine jurk, doet het voorlopig nog met een zwarte leren of een stof fen ceintuur. Figuur twee geeft de tweede versie van Elsies ontwerp weer: een over- gooier met een wollen trui! Een witte, een rode, een zwarte, een lichtblauwe of een groene trui in Elsies geval, een zwarte trui voor Hanka. En uit het tweede tekeningetje biykt, dat het vermeende Japonnetje in wer- keiykheid uit twee delen bestaat, na melijk een mouwloze Japon met boot- hals. en een kort ïyfje, waarvan in de eerste versie alleen het kraagje, het schouderstuk en de driekwart mouwen te zien komen. Elsie draagt dit ïyfje, meestal onder haar jurk, maar Hanka heeft ontdekt dat het ('t sluit glad aan en reikt tot net onder de buste!) ook heel goed, by wyze van korte bo lero, over de Jurk kan worden gedra gen, en aan een uiterst practisch toe behoren is by het gedecollecteerde en mouwloze gelegenheidsjaponnetje, dat de derde versie van Elsies ontwerp maakt (figuur 3). J. V. Fel tikte Steven met zijn snavel op de boom. steeds feller en steeds harder Verhaal voor de kleintjes Op een goede dag was Steven de Specht het bos komen binnenvliegen. Wis dat eigeniyk wel een goede dag? Ja, voor Steven wel, want het was een mooi bos met prachtige bomen. Maar voor de insecten, die in de bomen woonden, werd deze dag het begin van een minder prettige tyd. Want insec ten houden niet van spechten en dat is ook helemaal geen wonder. Spech ten hebben namelyk de gewoonte om insecten uit de bomen op te eten. Hoe ze dat doen? Wel, heel eenvou dig: ze timmeren met hun snaveltjes tegen de stam van de boom en dan komen ze te voorschyn, de kevertjes en de torren. Deden ze dat maar niet, want nu worden ze meteen door de spechten opgegeten. Toen Steven in het bos kwam, was hy een beetje moe hy had de hele dag gevlogen en de dag ervoor ook al en daarom ging hy eerst op een wiegelende boomtak een dutje doen. Weer wakker geworden merkte hy dat hy honger had en daarom ging hy naar een boomstam en hamerde fel met zyn snavel in de 6Chors. En ja; de insecten, nieuwsgierig gewor den door dat lawaai, kwamen te voor schyn en de arme diertjes werden op gegeten, zoals ook reeds veel van hun ooms en tantes door spechten waren opgegeten. Misschien vind je dat niet aardig van Steven, maar Je moet niet denken, dat hy het deed om de insecten te plagen. Het is nu eenmaal zo in de natuur, dat vele kleinere dieren wor den opgegeten door grotere. Dat klinkt natuuriyk erg akelig, maar daar is niets aan te doen. Dus at Steven net zoveel insectjes als hy kon en daama ging hy welgemoed een eind rondvliegen. Maar by de boom, waar hy zojuist geweest was, heerste grote verwarring. Wel veertig insecten waren verdwenen, en de overgeblevenen waren verschrik - keiyk boos op steven. Woedend en ver drietig trokken ze zich in het bin nenste van de boom terug daar wa ren ze veilig. De volgende morgen hoorden de in secten weer het gehamer tegen hun boom. En nu denk je zeker dat ze rustig in de veilige boom bleven zitten? Nee, dat deden ze niet. „Ik ben benieuwd of die nare specht daar weer is', zeiden de meesten van hen, en nieuwsgierig gingen ze aan de buitenkant van de boom kyken. Daar zat Steven, die weer honger had. gul zig net zoveel insectjes naar binnen te slobberen als hy maar kon, om ver volgens weer een eind rond te vlie gen. Evenals de vorige dag liet hy vele Insecten in verwarring achter. Maar op de derde dag ging het an ders. Ook toen ging Steven naar dezelfde boom en met zyn stevige snavel sloeg hy een ferme roffel op het hout. Nu echter wisten de insecten hoe gevaar- ïyk het was om te voorschyn te ko men en daarom deden ze niets. Ze bleven stil zitten, ofschoon ze by zon der nieuwsgierig waren. „Ik geloof dat ik toch maar even ga kyken," zei een heel oud boomtorretje tot zyn vrouw, maar het vrouwtje hield hem vast en zei: „jy biyft hier!" Steven de specht ondertussen vond dat erg onplezierig. Waarom kwamen er nu geen Insectjes als hy honger had? En honger had hy, heel grot» honger zelfs. Fel tikte hy met zyn snavel op de boom, steeds feller en steeds harder. Maar niet één insect liet zich zien. „Dat is toch te gek," dacht Steven en kwaad roffelde hy op de schors van de boom. Doch wat was dat? Steven had te hard met zyn snavel in het hout geslagen en nu zat de snavel vast. Steven kon zyn snavel niet meer uit de boom krygen. Hy rukte en trok om zich los te wer ken maar het hielp niets.Hy zat vast en bleef vast zitten De Insecten bemerkten dat het ge roffel opgehouden was en nu werd hun nieuwsgierigheid te groot. Zou de specht weggevlogen zyn? Nieuwsgie rig kwamen ze te voorschyn en wat zagen ze? Steven, die met een verschrikkeiyk boos snuitje probeerde zyn snavel uit het hout te rukken. O, wat moesten de insecten lachen toen ze dat zagen! Steven hoorde het en het maakte hem nog veel nydiger. Onder zyn veertjes werd hy helemaal rood van ergernis. Hateiyk klonk het gelach van de in secten in zyn oren. Steeds meer in secten kwamen er en steeds harder werd er gelachen. Maar opeens: met een venynlge ruk schoot Stevens snavel uit de boom. zodat hy achter over naar beneden tuimelde. „Hahahaha", lachten de Insecten. Steven vergat helemaal dat hy honger had en dat hy Insecten had willen eten. Wit van schaamte vloog hy weg. naar een ander bos. Toen hadden de Insecten helemaal reden tot vroiykheid en biydschap. Want ze zagen de specht nooit weer terug. En daar waren ze niet rouwig om! M. F. B. HALSDOEKEN Uit restjes stof kun je een prach tige halsdoek maken. Knip ze juist zoals alle halsdoeken zijn; tenslotte knip je de stof in het midden in tweeën, zoals de teke ning laat zien. Twee uiteinden worden in de rok gestopt, de an dere twee geknoopt. FIGUREN VAN PIJPREINIGERS Van pijpremigers kun je een heleboel aardige figuren maken. We gaven hier een aantal voorbeelden, waarmee je kunt beginnen. De zwarte tekeningen laten zien hoe je de verschillende delen moet buigen. Laat je fantasie verder werken en de mogelijkheden zijn ontelbaar vele POPPETJES VAN SPOELEN Deze staande poppetjes kun je zowel voor je poppenhuis als voor een poppentheater maken. Op oude spoeltjes van fotofilms wor den hoofd, armen en lichaam van helrode stof vervaardigd en met watten stevig opgevuld. Het gezicht wordt getekend en geschilderd. Het haar wordt van wol gemaakt en met lijm vast geplakt. De kleertjes worden van restjes uit de lappendoos genaaid. Denk erom waar en waarvoor ze ge bruikt v/orden, zodat ze goed in de omgeving passen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 15