Bedrijfsleven zorgelijk over hoge overheidsuitgaven Bonaire: eiland der flamingoes Jean Cocteau opgenomen onder de „onsterfelijken" van de Academie 94ste Jaargang Vrijdag 21 October 1955 Derde Blad No. 28658 Oordeel over afremming hoogconjunctuur Overigens begrip voor de maatregelen van de Regering In kringen van het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft men uit den aard der zaak met veel belang stelling kennis genomen van de fiscale maatregelen, welke de regering op 20 October heeft getroffen. Het spreekt vanzelf, dat men nog geen gelegenheid heeft gehad om zich een definitief oor deel hierover te vormen. Als voorlopige mening werd ons medegedeeld, dat men voor de getroffen maatregelen in het kader van de huidige conjuncturele situatie begrip heeft. Men bedenkt hierbij, dat het in hoofdzaak gaat om een stap terug op een weg van fiscale faciliteiten, welke zijn oorsprong vond in een tijd van een dreigende vermin dering der werkgelegenheid. Deze maatregelen treffen inzonderheid de bestedingen van het bedrijfsleven. De conjunctuur wordt evenwel ook door andere bestedingen beïnvloed. In dit ver band zijn de consumptieve bestedingen van veel belang Mede in het licht van de thans getroffen maatregelen is het Nieuwe voorzitter Materieelraad Met ingang van 1 November 1955 is eervol ontslag verleend uit de militaire dienst aan lui tenant-generaal van de Generale Staf P. L. G Doorman, voor zitter van de materieelraad en aan generaal-majoor der artillerie G J M C. van Nijnatten. Commandant Lucht doelartillerie Met ingang van gelijke datum wordt generaal-majoor G J M. C. van Nij natten bevorderd tot luitenant-generaal buiten dienst en benoemd tot voorzitter van de Materieelraad Tot Commandant Luchtdoelartillerie is benoemd met ingang van 15 October 1955 kolonel der artillerie J T Winkel, die met ingang van 1 November 1955 wordt bevorderd tot brigade-generaal. daarom van betekenis, dat men met name ook op het gebied van de loonvor ming in ons land de gewenste matiging blijft betrachten. Ook in de sector van de overheidsin vesteringen is de grootste waakzaamheid geboden. In deze sector dient een over eenkomstig beleid te worden gevoerd Voorts dienen eventuele hogere inkom sten uit hoofde van de getroffen fiscale maatregelen niet tot additionele over heidsbestedingen aanleiding te geven. Er is. gezien de conjuncturele situatie, (hans alle aanleiding om van de over heid te verwachten, dat zij haar uit gaven niet dan in de uiterste noodzaak uitbreidt. De uit de begroting voor 1956 blijkende uitbreiding van de personeels bezetting van de overheid baart het bedrijfsleven in dit verband zorg. al dus kringen van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers. Nog wekenlang onderhandelingen met Japan? De Nederlandse en Japanse onder handelaars hebben gisteren hun vijfde zitting gehouden over de kwestie van de schadevergoeding aan Nederlan ders die gedurende de tweede wereld oorlog ln Japanse kampen geïnter neerd zijn geweest. Er is nog geen aanwijzing dat een spoedige regeling verwacht kan worden. Baron Van Ittersum en dr L. G. M. Jacquet van de afdeling Verre Oo6ten van het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken hebben laten uit komen dat zij zich op ..verscheidene weken" van onderhandelingen voorbe reiden. Waarnemers hier houden er in tussen rekening mede dat de besprekin gen misschien nog veel langer zullen duren. Koninklijk Paar zag vandaag: Aan rand van bestaansminimum (Van onze Reisredacteur) KRALENDIJK Tegen het stekende wit van de zoutbergen en het hevige blauw van het water was de grote Oranje-rose vlek in de verte een haast onwezenlijke pasteltint, die zweefde op de vage grens van water en hemel. Een luchtspiegeling, een droom? Nee, er maakten zich een paar stipjes los uit de kleurige wolk en zij kwamen langzaam naderbij. Lange soepele hal zen, een loom wieken van zwart-gerande vleugels: flamingoes. Afgezanten van een kolonie van duizenden dezer majesteitelijke vogels, die op het eiland- paradijs Bonaire nestelt. In hun aanwezigheid ligt de stille betovering van Bonaire besloten, tropisch eiland dat strelend de rauwe zenuwen van de 20ste eeuw geneest. Men slaapt er in de hitte van de mid dag. in het donker is er het witte koele zand. vanwaar men in de fluwelen nacht kijkt naar duizend sterren en luistert naar het trage geruim van 'n uitlopende golf. die lui komt vertelen dat de grote kalme zee er nog is. Men eet zich eerst vol aan de hete vissoep „sopi di playa", eer men gaat slapen om verder de stille kringloop van dit arme paradijs rond te dromen. Verstoken van olie-welvaart Die kringloop is vandaag verbroken door een grote gebeurtenis, want het Koninklijk Paar bezocht Bonaire. gTOter dan Aruba, kleiner dan Curacao, maar- vooral veel armer dan de andere twee Benedenwindse eilanden. Bonaire is verstoken gebleven van de olie-welvaart, het had geen natuurlijke haven, die een raffinaderij kon aantrek ken. Het profiteert evenals de drie bovenwindse eilanden. St Maarten. Saba en St. Eustatius, slechts zijdelings van de olie-industrie omdat de rijke broers Aruba en Curacao jaarlijks zijn nood lijdende economie stutten door de te korten te dekken. Zorgwekkend Bonaire's economische toestand is In derdaad zorgwekkend. Van de zesduizend inwoners zijn al 1000 mannen wegge trokken om elders te werken: de voor naamste bron van inkomsten van het eiland is postwissels. En toch kunnen deze mannen niet van htm eiland schei den, zij verlaten het slechts tijdelijk om er hun eigen huis te kunnen bouwen. Het eerste jaar sturen zij geld voor de fundamenten, het tweede jaar voor de muren en het derde voor het dak Het ergste is echter dat de toestand achter uit gaat. De totale uitvoer van het eiland daalde sinds 1951 van f. 625.441 tot f. 394 215. De eens bloeiende zout-industrie is kapot door invoerbeperkingen op de buitenlandse markt, de dividwi «looi zuur loopt terug, de kleine textiel-indus- trie kan het niet meer bolwerken, de afzet van geiten vermindert. Werkloosheid leidde tot werkverschaf fing, de sternmenjacht der politieke con currentie leidde hierbij tot een gevaar lijke situatie: weinig werk voor een ho ger loon dan het vrije bedrijf kan be talen. Het resultaat is dat de enige levens krachtige bron van inkomsten, de aloë- cultuur, verpietert door gebrek aan arbeiders. Men importeert nota bene aloë-snijders van Aruba, maar ondanks dat blijft er aloë op de velden staan. Toerisme, dat grote mogelijkheden moet hebben, stokt op gebrek aan ka pitaal. maar ook op eilandeljjke na ijver, een manco aan Antilliaanse coör dinatie, dat zakelijk bandelen door kruist. Speelbal der politiek? Maar waar een beroep cp de Rijks- partner Nederland tot bijstand vermoede Hjk wel niet achterwege zal blijven, moet men zich ook van deze minder opge wekte feiten rekenschap geven, aange zien die bijstand alleen op gezonde voor waarden blijvend effect kan hebben. Autonomie is een sohone zaak, maar wanneer zij niet op eigen economische kracht kan varen, wordt zij een speelbal der politieke golven. Men kan over dit alles de vriendelijke bruine bevolking van Bonaire nochtans niet te hard vallen. Haar voorouders waren grotendeels slaven het eiland was vroeger een Gouvernementsplan tage en Indianen, die er niet veel beter aan toe waren. De slaventijd werd gevolgd door een vaderlijk koloniaal bestuur, dat wel zorgde dat de zaak bleef draaien Nu de bevolkmg voor het eerst het beslissings recht in eigen handen heeft, is de ver leiding groot om voor het prettigste pro gram te kiezen, want de zon is zó warm, het leven maar zó kort en morgen der halve nog vroeg genoeg! Triest Bonaire's landschap. Op de ach tergrond de hoogste berg. de Brandaris. (Foto Willem van de Poli.) Prof. mr dr C. W. v. d. Pot ERE-DOCTOR TE LEUVEN Aan prof. mr dr C. W. van der Pot, oud-hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Groningen, is door de R-K. Uni versiteit van Leuven het eredoctoraat in de rechten verleend. De erepromo tie is op 2 Februari 1956 te Leuven. Wijlen prof mr E. M. Meijers. oud hoogleraar te Leiden, was eredoctor van de Leuvense Universiteit. Na zijn over lijden heeft genoemde Universiteit op nieuw een Nederlander met het eredoc toraat willen vereren Mededeling van de verlenmg van het eredoctoraat is gedaan door prof. dr J. Rubbreoht, secretaris van de faculteit der rechtsgeleerdheid en hoogleraar in het Strafrecht aan de Leuvense Univer siteit. die thans, daartoe im .staat gesteld door het Belgisch-Nederlands cultureel accoord, enige voordrachten houdt aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Minister Algera spreekt over Veilig Verkeer Ter gelegenheid van de sluiting van de actie „Veilig Verkeer" aal de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. op Vrijdag 28 October tussen 20.05 en 20 15 uur spreken voor de V.P. R.O.ninicrofoon. Ambachtscentrum te Rotterdam Bouw financieel verzekerd (Speciale berichtgeving) Enige tijd geleden is op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam en ln samenwer king met het Genootschap tot opleiding van leerkrachten by het Nijverheidson derwijs besloten tot oprichting van een Ambachtscentrum te Rotterdam. De di recteur van het Bouwcentrum, ïr J. van Ettinger deelde ons gistermiddag mede, dat de bouw van dit Ambachtscentrum thans financieel verzekerd is. Het ge bouw, dat ongeveer zo groot wordt als de thans bijna voltooide uitbreiding van het Bouwcentrum, zal aan de Diergaar desingel worden opgetrokken. Januari: maand van de Bomvnijverlieid Motto„Wij' «leden veel, maar niet genoeg'' (Speciale berichtgeving) Het gehele complex van problemen, samenhangend met de bouwnijverheid, zal in openbare discussie worden ge bracht in „De maand van de Bouw nijverheid". die het Bouwcentrum mede ter gelegenheid van de voltooiing van hët nieuwe gebouw aan het Weena te Rotterdam voor de maand Janu ari 1956 heeft georganiseerd. De woningbouw zal uiteraard een der j belangrqkste onderwerpen van bespre- I king worden, doch ter sprake komen ook (Ingez. Meel.-Adv.) MAAGKLACHTEN? Bonaire nadert nu echter de gevaar lijke grens van het bestaatsminimum en dat is triest. Want men zou de een voudige en goedmoedige bewoners van het hoofdstadje Kraïendijk, de stof fige dorpjes als Rincon, Antriol en Nikiboko en de geblakerde Bonai- riaanse koenoekoe hun stille paradijs zo graag gunnen en hun in de gele genheid willen stellen althans het wei nige te verwerven, waarmee zü tevre den zijn. Tevreden tussen de harde bergen en de grote blauwe zee, onder de magische wiekslag van de rose fla mingoes. Het gezaghebbers-huis in Kralen dorp. In het midden het kleine Brandaris. MAAGTABLETTEN HELPEN PROMPT Ia de handige hygiënische stripverpakking 60 tabletten f 1.65 PHILIPS DE HEER ANKERSMIT VERLAAT TWEEDE KAMER Het lid van de Tweede Kamer de heer H. J. Ankersmit, die voor de VVD in dit college zitting heeft, heeft aan het hoofdbestuur van de VVD bericht, dat het hem de afgelopen jaren onmogelijk is gebleken het Kamerlidmaatschap goed te combineren met zijn werkzaamheden als industrieel. Hy kan daarom geen can- didatuur voor de nieuwe zittingsperiode aanvaarden. de vragen hoe de bouwnyverheid vol doende vakbekwame arbeiders ter be schikking krygt, hoe de productiviteit zal kunnen worden verhoogd, hoe de braakliggende capaciteit kan worden in geschakeld. hoe door bewuste kwaliteits keuze de beschikbare middelen beter kunnen worden aangewend, hoe door samenwerking hogere resultaten kunnen worden bereikt en hoe er in de belem merende overheidsmaatregelen (zo die er zyni verbetering kan w orden gebracht. Na overleg met vele deskundigen uit kringen van overheid en het particuliere bedryfsleven heeft het Bouwcentrum te Rotterdam een uitgebreid programma voor deze „Maand van de Bouwnyver heid" ontworpen, die ten doel heeft bovenvermelde problematiek voor het voetlicht te brengen in openbare discus sie waarvan het thema is: .Roe kunnen wy de totale capaciteit van de bouw nijverheid opvoeren?" Ingeleid door een openingsdag (ver moedelijk 23 December) zal op 9 Januari een begin worden gemaakt met de „Maand van de Bouwnyverheid". Op de drie dagen van de eerste week komen o.m. ter sprake de samenwerking tussen opdrachtgevers, architect, functionele deskundige en bouwingenieur, de functio nele grondslagen van de woning en de bejaardenhuisvesting. Op vier dagen in de tweede week worden o.m. behandeld de noodzaak van standaardisatie van bouw- en woningvoorschriften voor zo ver deze tan belang zyn voor de industri alisatie van het bouwen, de belangrykste ontwikkelingen in de voornaamste bouw materialen, zoals baksteen, hout, beton, staal e.d. in verband met het streven naar besparing van arbeid en verhoging van bouwcapaciteit en nieuwe tendenzen in de ontwikkeling van de traditionele bouwwijze. De derde week is gewyd aan belangryke problemen in verband met de uitvoering van een bouwwerk. De onder werpen voor de eerste dag zyn de orga nisatie op de bouwplaats, planning en de technische mogelykheden voor het wer ken by onwerkbaar weer, op de tweede dag. beloning en onderzoek naar arbeids- methode en prestatie, de derde dag: sociale voorwaarden, de veiligheid by het bouwen, de bedryfskleding en de hygiëne op de bouwplaats (men denkt aan het houden van een „modeshow" van be- dryfskleding en het tentoonstellen van een model bouwkeet). Op drie dagen ln de vierde week komen o.m. ter sprake de opleiding, het onderzoek en de kennis overdracht. Voorts zullen in deze „Maand van de Bouwnijverheid" een aantal speciale da gen worden gehouden, zoals een archi tectendag, een studentendag en een dag voor de MTS.'ers. Dit zware program ma van ernstige studie zal met enkele gezellige avonden voor de deelnemers worden afgewisseld. Amerikaanse hulp voor atoomonderzoekingen in Azië Een vertegenwoordiger van de Ame rikaanse regering heeft m de conferen tie der landen van het plan-Colombo te Singapore voorgesteld in Azië een oplei dingscentrum voor onderzoekingen op het gebied van de kernenergie te stich ten Hy deelde mede. dat zijn regering bereid is een atoomreactor voor oplei- dings en onderzoekingsdoeleinden be schikbaar te stellen. Het centrum zou voor alle landen van het plan-Colombo in gelijke mate moeten open staan. De Canadese minister van Buiten landse Zaken. Lester Pearson, heeft aan geboden in India een atoomreactor te bouwen ten behoeve van de ontwikke ling der Aziatische leden van het plan. Colombo. Voor de financiering van de reactor en van verscheidene andere pro jecten zal de Canadese regering het parlement verzoeken een aanzienlyk grotere bydrage tot het plan-Colombo toe te staan dan de som van 26.4 mil- lloen dollar, die Canada voor het jaar 1955 beschikbaar heeft gesteld. De Verenigde Staten en Canada zyn bereid in de eerstkomende jaren 20 a 25 millioen dollar te besteden om Azië op weg te helpen op het gebied van de ontwikkeling en toepassing der atoom energie, zo raamt men in kringen der conferentie. Volgens deze kringen zal het opleidlngs- en onderzoekingscen trum waarschijnlijk in Pakistan worden gesticht. wanneer overeenstemming over de plaats van vestiging is bereikt, zullen de Verenigde Staten naar ver wachting begin 1956 een aanvang ma ken met de uitvoering der plannen. ..Dichters en schilders in een gevangenis, ivaarnit zij altijd pogen te ontsnappen'' Jean Cocteau. de Franse dichter, toneelschrijver, romancier en filmproducent, Is Donderdag geïnstalleerd als een van de veertig „onsterfelijken" van de Academie Frangaise, het instituut dat zo vaak het doel van zijn spot Is geweest. Tot de 800 vooraanstaande personen, die in de koepelzaal van het Instituut de France bijeen waren gekomen, zei de &-jarige dichter, dat zijn vroegere vijand schap jegens de Academie te wijten was aan „het dwaze anti-conformistische conformisme van de jeugd". In Maart van dit jaar was Coctean als een van de officiële behoeders van de zuiverheid van de Franse taal gekozen, als opvolger van de overleden schrUver Jerome Tharaud. a Prachtige degen Cocteau was gekleed ln een met goud geborduurd groen uniform en hij droeg daarbij een Napoleontische steek en een prachtige degen, die door hem zelf was ontworpen en gesmeed door zigeu ners uit Toledo. Deze degen, vervaar digd uit goud. ivoor en email, was door de goudsmid Cartier versierd met edel stenen. zoals diamanten, robijnen en smaragden, en met talrijke symbolen, zoals de ster. die Cocteau altijd bij zijn handtekening zet. het profiel van Eudi- Sus. de lier van Orpheus, de hekken van et Palais Royal (waar de dichter woont) en de initialen van de eigenaar. Aan de punt van de schede was een bal van ivoor aangebracht als herinnering aan de sneeuwbal uit Cocteau's roman „Les enfants terribles In zijn rede verklaarde Cocteau oa. dat dichters en schilders in een gevan- Deze foto werd genomen op het ogenblik, dat Jean Marais de nieuwe Academicien Jean Cocteau geluk wenst met zijn opneming onder de Onsterfelijken genis zyn opgesloten waaruit zy altyd pogen te ontsnappen „Poëzie is een exacte wetenschap", aldus de dichter. „Ik wil zelfs toegeven dat lk vaker in het gezelschap van jonge geleerden ver keer dan in literaire kringen" Hy hoopte dat de Academie „personen die van individualisme worden verdacht zal beschermenMoge het Instituut eens, evenals middeleeuwse kerken, een vry- plaats worden en mogen zy. die schul dig zyn aan de misdaad van onschuld er een schuilplaats vinden", aldus Cocteau.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5