LEIDSCH DAGBLAD Half millioen dreigen met Belgische arbeiders staking Maar premier Van Acker kan misschien nog een oplossing van liet geschil vinden WEERBERICHT Curacao: trefpunt van volkeren in de blauwe Caraïbisclie zee 94ste Jaargang DINSDAG 18 OCTOBER 1955 No. 28655 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro «o. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2!507 (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren hebben de Belgische vakbonden de staking aangekondigd in de kolenmijnen, de zink- en cokesfabrieken, de grote metaalbedrijven, de hoogovens en de grote banken. Wanneer tegen 1 November geen oplossing wordt gevonden van het probleem van de instelling van de 45-uren-week (de voornaamste eis der vakbonden), zullen in België ongeveer een half millioen arbeiders en kantoorbe dienden het werk neerleggen. Op verzoek van de directie van de Nationale Bank hadden de leiders van de werkgeversorganisatie, het ^Verbond der Belgische nijver heid", en de twee grote vakbonden Vrijdag en Zaterdag j.I. nog een poging gedaan om tot overeenstemming te komen. Deze mislukte omdat de werkgevers en vak- bondsleiders het niet eens werden. De werkgevers waren bereid om aan een com- I missie van onafhankelijke deskundigen van de drie grote economische instituten van België: de Nationale Bank, het Economisch Instituut van de universiteit van I Leuven en het Sociologisch Instituut van de universiteit van Brussel, het onder zoek op te dragen naar de vraag in welke sectoren van de Belgische industrie de vijfdaagse werkweek zonder economische nadelen kan worden ingesteld. De vak bonden waren echter vooraf reeds van oordeel, dat in de kolenmijnen, de staal industrie en de koper- en zinkfabrieken de vijfdaagse werkweek inderdaad moge lijk is. Op dit principieel meningsverschil liep de bespreking spaak. meen. dat premier Van Acker, die in zijn politieke carrière voor hetere vuren heeft gestaan, de zaak zal trachten op te lossen. In arbeidsconflicten heeft Aohiel van Acker reeds vaak een oplos sing gevonden, waaraan memand dacht, een oplossing, geïnspireerd door het een voudige gezónd verstand. Gevaar voor de regering Er is thans, naar in politieke kringen verluidt, nog slechts één mogelijkheid, namelijk dat de regering de werkgevers en de vakbonden opnieuw tot een be spreking uitnodigt en tot een vergelijk maant. Het zou immers een groot gevaar betekenen voor de Socialistisoh-LÏberale regeringscoalitie indien de Socialistische vakbonden in staking zouden gaan sa men met de R.K vakbonden. De libe rale partij, die in België voornamelijk 'n party is van werkgevers, vrije beroepen en middenstanders, zou dit conflict niet kunnen accepteren, en zou tenminste niet kunnen dulden, dat de regering passief blijft. Men verwacht dus alge- Nederlands subsidie voor kortere werktijd in België? De zaak is daarom ingewikkeld om dat alles afhangt van de houding der kolenmijnen - directiesKan men tegen over de Europese Kolen- en Staalge meenschap (KSG) nogmaals besluiten Nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen maar aanvankelijk nog enkele verspreid optredende buien. Van nacht op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtempera turen. Tijdelijk zwakke overigens matige naar Zuidelijke richtingen, krimpende *lnd (Opgemaakt te 10 uur). 19 OCTOBER Zon op: 6.12 uur; onder: 17.42 uur. Maan op: 11 18 uur, onder: 19.16 uur Hoogwater te Katwijk aan Zee te 4 58 en 17.35 uur Hit nummer bestaat uit acht pagina's Deze foto. gemaakt tijdens de reis van het Nederlandse Koninklijke Paar naar West-Indië. toont H.M. Koningin Juliana in San Juan op het eiland Porto Rico. samen met de Gouverneur van dit eiland, kuis Munos Marin. By een kleine brand in het perceel Nicolaas Witsenkade 23 is Zaterdagmid dag de 53-jarige bewoonster Johanna C. Poeltuin om het leven gekomen. Zij probeerde een voor centrale ver warming bestemde kachel sterker te doen branden en goot daartoe uit een bus petroleum in de kachel, waardoor een kleine explosie ontstond Op het zelfde moment vatts de kleding van de ongelukkige vlam. tot een verhoging van de Belgisohe kolen prijs? De deskundigen hebben berekend dat instelling van de vijfdaagse werk week in de kolenmijnen een ko.stprij.sver hoging van meer dan drie gulden pea- ton tot gevolg zal hebben, in totaal een loonsverhoging van 100 millioen gulden per jaar. Men weet, dat de Nederlandse en Duitse kolenmijnen een subsidie betalen, opdat de Belgische kolenmijnen geleide lijk hun prijs zouden kunnen verlagen om ingeschakeld te kunnen worden in de eenheidsmarkt der gemeenschap. Maar de Nederlandse en Duitse kolen mijnen en de mijnwerkers zullen voor zeker ongaarne zien dat een subsidie wordt betaald om de Belgische mijnwer kers 45 uur te laten werken, terwijl de Duitse en Nederlandse mijnwerkers 48 uren in de mijnen afdalen. De Belgische mjjndirecties verklaren, dat zij deze nieuwe sociale last absoluut niet kun nen dragen tenzij de Belgische kolenprijs met 44 francs per ton wordt verhoogd. Zij zijn van oordeel dat de hoogconjunc tuur. waarvan zij mede profiteren, niet zal blijven duren en de verhoogde loon last bij een minder gunstige conjunc tuur, concurrentie met de Duitse kolen onmogelijk zal maken. Wat de staking van de kantoorbe dienden in de grote banken van Brussel en de andere grote Belgische steden be treft, zijn velen van oordeel dat zij gro tendeels zal mislukken. Voedseltekorten in Polen en Hongarije Veeteelt middenin Boedapest (Van onze correspondent in Wenen) „Trybuna Ludu", het orgaan van de Communistische partij in Polen, klaagt er over dat er geen statistieken verkrijgbaar zijn over de productie, als mede over de in- en uitvoer, dat deze gegevens nog altijd streng vertrouwelijk zijn en dus met gepubliceerd mogen wor den. Het blad komt op voor openharti ger behandeling van statisti3dhe gege vens om daardoor de geruchten tegen te gaan over zogenaamde uitvoer van graan en vlees naar de Sovjet-Unie, „die de oorzaak zouden zijn van onze moeilijkheden in de voedselvoorziening". Hiermede worden dus zowel de ge ruchten als de moeilijkheden toege geven. De Hongaarse pers spreekt onom wonden over moeilijkheden in de vlees- verzorging. De staat verwacht van de boeren en van de staatsboerderijen, dat zij zullen bijdragen tot verbetering van de vleesverzorging door het afsluiten van contracten inzake aflevering van mais of door het mesten van varkens. Hoe groot het gebrek wel is, blijkt uit het volgende verhaal uit „Nepszva": ..Wie zou kunnen geloven, dat de bevol king van de negende wijk, waar men twee universiteiten, een aantal zieken huizen, schoLn, plantsoenen en sportvel den aantreft, cr meer dan 5000 varkens op na houdt? Het zijn fabrieksarbeiders en employe's die op teze manier de moeilijkheden trachten te overwinnen." Over tien jaar: 32 uur per week! Voorspelling van Reuther Walther Reuther, voorzitter van de grote Amerikaanse vakbond „congress of industrial organisations" (dc C.I.O.), heeft in een verklaring voor een com missie uit het Amerikaanse Congres, die de gevolgen bestudeert van de voort schrijdende mechanisatie van het Ame rikaanse arbeidsproces, gezegd, dat het wanneer het huidige tempo gehand haafd wordt, over tien jaar mogelijk zal zjjn in de Amerikaanse fabrieken een werkweek van 32 uur, d.i. vier dagen, in te voeren. Volgens Reuther houdt de voortschrij dende mechanisatie beloften voor een beter leven voor de gehele maatschappij in. mits dc vruchten ener doelmatiger productie gelijkelijk zouden worden ver deeld ..Anders zullen werkloosheid, ellende en li-den het resultaat zijn", zei hy. hieraan toegevoegd- „Nu wij 't mecha- nisatieproces beheersen, is het onze eerste taak de massale afzet van de ge weldige hoeveelheid producten dezer schitterend werkende machines te rege len' Hij besloot met de opmerking dat de mechanisatie een „enorme uitwerking" op het werk van kantooremployé's zou hebben, „daar het gemakkelijker is ad ministratief werk dan het arbeidsproces in een fabriek te standaardiseren". Koninklijk Paar zag vandaag Koninklijk bezoek aan Portugal Volgens welingelichte kringen zal de Portugese regering Koningin Juliana en Prins Bernbard uitnodigen op de terugweg van West-Indië naar Ne derland een bezoek van tenminste één dag aan Portugal brengen. Het Koninklijk Paar wordt op 7 No vember op de terugweg te Lissabon ver wacht Als zij de uitnodiging aanvaar den. zullen de Koningin en de Prins worden ondergebracht in het Seteais- hotel te Sintra. midden in de bossen op ongeveer 30 kilometer van Lissabon, aldus deze kringen. Maatregelen bestrijding lerarentekort O.a. studietoelagen op ruime schaal In het onlangs gepubliceerde interim- rapport van de Commissie Voorberei dend Hoger- en Middelbaar Onderwijs is een aantal maatregelen voorgesteld ter bestrijding van het tekort aan le raren bij het Voorbereidende Hoger-, het Middelbaar-, het Kweekschool- en het Middelbaar Nijverheidsonderwijs. De minister van O., K. en W. heeft in overeenstemming met de adviezen van de Commissie thans enige maat regelen getroffen om daardoor te pro beren aan de voortdurend ernstiger wordende moeilijkheden zoveel moge lijk het hoofd te kunnen bieden. O. m. wordt op ruime schaal gelegenheid ge boden studietoelagen te verkrijgen, te verlenen aan hen. die een studie gaan volgen aan een Universiteit of een Hogeschool ter verkrijging van een diploma, waaraan ook onder wijsbevoegdheid voor de bovenge noemde takken van onderwijs is ver bonden. Vrije, gelijkwaardige burgers WILLEMSTAD Door dezelfde blauwe Caraïbische zee, waaruit 321 jaar geleden Joannes van Walbeeclc met de oorlogsbodems van de West- Indische Compagnie de Annabaai opzeilde om Curagao op de Spanjaarden te veroveren, is vandaag in de warme ochtend Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter" naar Willemstad opgestoomd met een historische missie. De vijf en dertig dreunende schoten van de kanonnen van het oude verweerde waterfort begroet ten immers Koningin Juliana en haar gemaal voor hun bezoek aan de Rijks delen in de West, dat de Kroon zet op de lange onderhandelingen, die leidden tot het nieuw Statuut voor het Koninkrijk, waarvan thans de Nederlandse Antillen, Suriname en Nederland de gelijkwaardige deelgenoten zijn, Statuut, dat op basis van wederzijdse vrijwilligheid een einde maakte aan een koloniale verhouding en dat deze herschiep in een nieuwe band, steunend op interne zelfstandigheid en lotsverbondenheid. En zo hebben vanochtend mensen van allerlei kleuren als vrije en gelijkwaardige burgers hun vorstin kunnen verwel komen. Dat „vrije en gelijkwaardige burgers", het zij onmiddellijk tot Curacao s eer gezegd, is geen formele frase. Want wat op dit eiland onmiddellijk in het oog springt, is de soepele verhouding tus sen de vele en verschillende ras-groe pen. die het bevolken Curacao met zijn 430 vierkante kilometers het groot ste en belangrijkste der beneden Wind- se Antillen is eeuwen lang een tref punt van volken en culturen geweest. Nadat de Nederlanders van het eiland een maritiem steunpunt en commercieel centrum hadden gemaakt, kwam in 1651 een grote groep Joodse Portugezen tut Zuid-Amerika er asyl zoeken Dc derde groep kwam niet vrijwillig: Nederlandse slavenhandelaars brachtén Afrikanen van dc Goudkust naar Curacao voor het werk op de eigen plantages en tor ver dere doorvoer naar Zuid-Amerika Geen opgewekt begin, maar toen in 1863 de slavernij werd afgeschaft, begonnen de betrekkingen zich geleidelijk te norma liseren, niet in het minst door een uit gebreide rasvermenging Zo uitgebreid, dat de overgrote meerderheid der Curn- gaoenaars vandaag de dag gekleurd is en dat de bevolking vrijwel alle grnda- ties tussen wit en zwart doorloopt Kentekenen Naast deze drie hoofdgroepen vindt men op dit cosmopolitische eiland thans nog de kentekenen van vele andere vol ken en culturen traditionele banden met de op luttele tientallen kilometers liggende Venezolaanse overwal nieuwe elementen uit Brits West-Indii en Madeira door de olie-industrie aange trokken. en uiteraard de Amerikanis men, die overal op het Westelijk half rond beginnen door te dringen Men behoeft bepaald geen socioloog te zijn. om de tekenen van dit alles te ontdek ken Naast de landstaal, het radde Paplaments. gevormd uit Portugees. Spaans. Engels en Nederlands met een fikse scheut Afrikaanse woorden, dat door de hele bevolking wordt gesproken, kan men er met Nederlands. Engels. Spaans en Portugees terecht Wie In het uit zijn voegen groeiende Willemstad rond kijkt, waar honderdduizend van de honderdveertienduizend inwoners van het eiland wonen, vindt er juweeltjes van Oud-Hollandse geveltjes, maar evenzeer trekjes van Spaanse architec tuur. naast ultra-moderne Amerikaanse super-markten. Daar koopt men con serven en bevroren voedsel, maar de bevolking in de „Koenockoc". het bin nenland. eet nog steeds „foenchr het gekookte deeg van maïsmeel, dat vrijwel overal iu Afrika nog het hoofd voedsel vormt. En voor de religie geldt hetzelf de: op de Protestantse afstammelingen van de oude Nederlandse kolonisten en de Joodse Portugezen, is vrijwel de ge hele bevolking Katholiek Maar de lange arm van Afrika's mystiek reikt ook thans nog over de Oceanen tot dc een voudige bevolking. Zij vinden elkaar Het merkwaardige is, dat al deze ver. schillende groepen zoveel eigens be hielden zonder dat het tct totoir.gfm kwam Het is alsof de hete Caraïbicne zon al deze elementen aan elkaar gela heeft. Want al mag de Protestantse groep voornamelijk wonen in Otraban- da. door de Annabaai. die Willemstad in twee delen splitst, gescheiden van de Portugees-Joodse, die vooral in Peonda, Pietermaai en Schaarloo zetelt, al mag de eerste haar sociaal vertier zoeken m de „club de gezelligheid" en de tweede in de „club Curacao", z(j vinden elkaar in hun Cura ca oenaar zijn. De schipbrug over de Annabaai mag dan een keer of vijftien per dag tot tergens toe open blij ven voor een passerende tanker, zij zwaait tenslotte toch weer dicht om dc verbinding tot stand te brengen. En zo zijn zelfs de raakvlakken mèt de een- voudigsten onder de gekleurde bevolking veel talrijker dan die met de Nederland, se olie-employé's, die meestal slechts voor een paar jaar ln hun aparte woon wijken neerstrijken. Waarom? Wel, zij zijn „Macamba's", geen echte Cura- caoenaars. En vonden het tempo! Men mag daaruit allerminste aflei den, dat het de Curacaoenaar aan vrien delijkheid en gastvrijheid zou ontbreken Integendeel, de gezeten familie ln Otra. banda of Poenda zal U met hoffelijke royaliteit tegemoet treden, evenzeer ais de goedlachse donkere Koenekoe-bewo ner op een vriendelijke begroeting met gulheid reageert Men moet slechts met wijs beleid de maat weten te vinden tus sen het hevige tempo van het indus triële cosmopolitisme van het alles overheersende ohe-bedryi en de eüan- Onze reisredacteur naar aan leiding van het Koninklijk bezoek aan de Antillen en Suriname reeds vijf weken geleden in de West aan gekomen begint vandaag met een reeks korte artikelen, waarin hij steeds aan de hand van dc Koninklijke route, zijn indrukken zal geven over deze twee thans zelf standige en gelykwaardige rijksde len, hun bevolking en hun speciale problemen. Op de dag van het bezoek zelf kunnen onze lezers dus kennis ne men van dc plaatsen, die Koningin Juliana en Prins Bernhard op hun reis door de West aandoen. Het eerste artikel in deze serie „Het Koninklijk Paar zag vandaag" tekent het eiland Curagao, waar Koningin en Prins vanochtend aan boord van Hr. Ms. Kruiser „De Ruyter" zijn gearriveerd. De maatregelen zijn de eerste van een aantal, die ter bestrijding van het lerarentekort zullen worden getroffen. Zij gaan aan de verdere maatregelen vooraf, omdat zij als gevolg van het feit, dat de studie voor het leraarschap Ja ren vordert, pas op langere termijn effect zullen sorteren. De heer M. A. Reinalda: lid Raad van State Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer M. A. Reinalda tot lid van de Raad van State. De heer Reinalda is te Haarlem ge boren in 1888. Als jongmaatje kwam delijke beslotenheid, tussen glimmende olietanks, Amerikaanse auto's, air-con- ditioning en de lieve oude geveltjes, hun rose, gele en lichtblauwe kleuren, door zon en zoute lucht verweerd, die met ge sloten blinden achter bloemrijke bomen en heesters staan te dromen, in de hete stille straatjes onder de blauwe hemel. De Curagaocnaars heoben al naar eigen goesting het tempo wel gevon den. Zij hebben zich het hoofd niet op hol laten brengen door de rijkdom, die de olie over het eiland bracht, maar leven er goed van. Zy weten zeer wel. dat deze rijkdom niet noodzakelijk eeuwig zal duren en waarderen daar om mede zonder de banden met de Caraïbische buren te slaken de be. trekkingen met Nederland. Maar niet alléén daarom. De levenswijsheid van dit menselijk trefpunt, dat armoe en rijkdom heeft gekend, weet in de grond precies dat dc mens niet van brood alleen leeft en zij waardeert de royale oprechtheid, die Nederland bij het leggen van de nieuwe banden in het Koninkrijk heeft getoond. En daarom zal het de komende dagen van Willemstad tot Westpunt feest zijn op Curacao met Nederlandse vlaggen strak wapperend in de Noord-Oost passaat op oude gevels, met veel mu ziek en dans. met veel witte tanden in lachend bruine gezichten. Feest in de nauwe straatjes van liet oude Wil lemstad en in de geblakerde Koene- loc o-.»or de hete zon en in de lauwe ropennachten hij destijds in dienst van de N.V. Tjeenk Willink en Zns Uitgeversmaatschappij te Haarlem, waarvan hij ln 1937 het directeurschap aanvaardde. Hij was voorts lid van de Prov. Staten van N - Holland en lid van de Haarlemse ge meenteraad. De gemeente Haarlem diende hij enige malen als wethouder van Openbare Werken en Volkshuis vesting. Van 1937 tot 1947 was de heer Reinalda lid der Eerste Kamer en van 11945 tot 1947 burgemeester van Haar lem. I In laatstgenoemd Jaar werd hij tot I het hoge ambt van Commissaris der Koningin in Utrecht geroepen, dat hy bekleedde tot Juni 1954. De heer Reinalda is lid van de Party van de Arbeid. I Panorqma van Willemstad over I de Sint Annabaai. (Foto Willem van de Poll.)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1