Sovjet-Unie toont vreemdeling weinig opwekkend beeld West - Duitse Vluchtelingenpai'tij treedt uit regeringseoalitie Zeer hard leven voor mannen en vrouwen MAANDAG 17 OCTOBER (Van onze Haagse redacteur) Om vflf minuten voor zes arriveerde gisteravond, met het Hjntoestcl van de S.A.S. het gezelschap Nederlandse toeristen, na een reis van 16 dagen door de Sovjet-Unie, op Schiphol. Tot de groep, die een weliswaar ver moeiende. doch bovenal een interes sante trip van rond 6000 km. door Rusland maakte, behoorde ook een onzer verslaggevers. Evenmin als de andere leden van het gezelschap is deze in zyn bewegingen op enigerlei wijze belemmerd. Met de spaarzame Russen, die een vreemde taal spreken, heeft hij zich op openhartige wijze kunnen onderhouden, terwijl hem volop gelegenheid werd geboden te foto graferen. mits het geen strategische objecten waartoe ook bruggen wer den gerekend waren. Dat de bewegingsvrijheid in de Sovjet- Unie toch zekere grenzen kent mose blijken uit het feit, dat in elk hotel net paspoort door een functionaris van het Staats-Reisbureau „Intourist" wordt in genomen. Slechts dan krijgt men het belangrijke document weer in handen, als men van de ene plaats naar de an dere reist. Kort geformuleerd komen de indruk ken van onze verslaggever hier op neer: Het leven in de Sovjet-Unie is onge lofelijk hard, zowel voor de man als voor de vrouw. De kosten van levens onderhoud zijn dermate hoog, dat het voor beide echtelieden een dwingende noodzaak is om te werken. Dat zulks ten laste gaat van het gezinsleven is begrijpelijk. Voor het grote gezin is er in de Sovjet-Unie geen plaats, want kinderen vormen een beletsel voor de vrouw om de een of andere functie te aanvaarden, in steden als Moskou en Leningrad zijn de onmetelijke zorgen om het hoofd boven water te houden, duidelijk van de gezichten der sjofel geklede mensen af te lezen. Slechts op die plaatsen zoals theaters, waar met ongekende gretigheid gezocht wordt naar afwisseling in het grauwe bestaan van alle dag. ontdekt men. dat de Russische man en vrouw nog kan lachenFleuriger zeker doen de mensen in de Oekraïne aan. De hotel-acoomodatle is van dien aard, dat Rusland zeker nog niet rijp is voor een toerisme, gemeten naar West- Europese maatstaven. De vreemdeling is voor elke Rus een bezienswaardigheid, van zijn nieuwsgierigheid voor de bui tenlanders geeft hij blijk door hem in groten getale te omringen Doch zodra men tracht een gesprek aan te knopen, maakt de Russische man en vrouw zich met een verlegen lach uit de voeten. zeker laten zy zich niet verleiden tot het accepteren van een sigaret. Dit al les kan men beschouwen als een ge volg van de politiek, die in de Sovjet- Unie tot aan de dood van Stalin is ge volgd en daarbij de bewoners van dit machtige rijk immer is voorgehouden dat niet-Sovjet ingezetenen als gevaar lijke wezens moeten worden beschouwd. In het zeer stijlvol ingerichte Mauso leum op het Rode Plein rusten de ge balsemde lichamen van Lenin en Stalin Per dag brengen 2 k 3000 mensen aan deze voor alle Russen zo heilige plaats een bezoek. Vol devotie aanschouwen zi.i de daar voor eeuwig slapende man nen. die hun weliswaar bevrijd hebben van het Czaristische juk, maar er een ander voor in de plaats stelden. Het totaal beeld, dat de Sovjet-Unie de vreemdeling vandaag laat zien, is van een weinig opwekkende allure. Het is een beeld, dat kenmerkend is voor alle dictatoriaal geregeerde lan den. Noord-Afrikaanse Joden gaan naar Israël Overleg vijfdagenweek in België mislukt De onderhandelingen, die de vorige week gevoerd zijn tussen werkgevers en vertegenwoordigers der vakbonden over de invoering van de vijfdagenweek in Belgie, zijn uitgelopen op een misluk king. Ieder der beide partijen is op haar standpunt blijven staan en in die in dustriesectoren waar nog geen vooraan zegging tot staking werd ingediend is dit thans ook geschied met 1 November als datum waarop het werk door de arbeiders zal worden neergelegd. Van de vorming van de bijzondere commissie van drie onpartijdige personen, welke haar advies had moeten geven over de al of niet wenselijkheid van de invoe ring van de werkweek van vijf dagen in de verschillende industrieën en in het bijzonder die welke onder de KSG 'Kolen- en Staalgemeenschap) vallen, heeft men door het mislukken der on derhandelingen uiteraard moeten afzien. Na het afbreken der besprekingen tussen werkgevers en vakbonden ver wacht men thans, dat de regering zal trachten de standpunten nader tot el kaar te brengen. In regeringskringen zou men echter enigszins huiverig zijn een bepaalde verantwoordelijkheid in deze kwestie op zich te nemen daar men de consequenties ervan zou vrezen op de begrotingen en de uitvoer. Van de zijde van het verbond van werkgevers wijst men er intussen op. dat de eis van de vijfdagenweek een paradoxaal karakter krijgt op een ogen blik dat er een gebrek aan arbeids krachten begint te bestaan als gevolg van de bouwwerken voor de Wereld tentoonstelling en door de vernieuwing van het wegennet. Opgemerkt wordt, dat de buitenlandse concurrentie toch reeds veel langere werkuren kent en bovendien lagere lonen uitkeert. Onaangenaam heeft het deze krlneen in het algmeen getroffen, dat de le vensmiddelenindustrie op eigen Initia tief is overgegaan tot het invoeren van de werkweek van 45 uur. Afgezien van de verhoging der kosten van levens onderhoud die hlernlt, naar men meent zal voortvloeien, vraagt men zich af of deze industrie geen beschermende maat regelen zal moeten elson om aan de Nederlandse concurrentie het hoofd te kunnen bieden!! „Capitol" in Djakarta uitgebrand Het bekende restaurant en bioscoop „Capltol" te Djakarta is vannacht totaal uitgebrand. De brandweer slaagde er slechts in de aangrenzende toko's voor vernieling te sparen. De brand, die in de keuken begon, liet slechts geblakerde muren over. Gevecht met bende in Oost-Atjeh TIENTALLEN DODEN In Oost-Atjeh is een kleine eenheid van de mobiele brigade in gevecht ge raakt met een bende, bestaande uit 200 man. In dit tot dusver grootste gevecht van dit jaar in Atjeh wérden tientallen oendeleden gedood gedurende een vuur gevecht. dat een uur duurde en dat op slechts 4 meter afstand werd geleverd van Soengei Yoe. De bende sloeg ten slotte op de vlucht. Hatta zal India bezoeken De Indonesische vice-president. Moh. Hatta. zal van 25 October tot 18 No vember een officieel bezoek aan India brengen. Hatta zal vergezeld worden door de Indiase ambnssadeur in Dja karta. Tyabji. en een aantal Indonesi sche autoriteiten o.w. dc secretaris generaal van het ministerie van Landbouw, het hoofd van de Staats politie, Soekamot. en generaal-majoor Sipatoepang. adviseur van het Ministe rie van Defensie. Hatta zal Nehroe en de Indiase vice-president bezoeken en indrukken verzamelen van de opbouw in India. Dr Giora Josephthal, penningmeester van het Joodse Bureau, heeft te Parijs bekendgemaakt, dat Israël zyn productie zal verhogen en zich economische z !f- beperking zal opleggen om de immigratie van duizenden Joden uit Noord-Afrlka mogelijk te maken. Hy verklaarde, dat de levensstandaard in Israël in het ko mende jaar niet zal worden verhoogd en dat er geen loonsverhogingen zullen plaats vinden. In de Verenigde Staten is een noodfonds gesticht om de immi gratie van Noord-Afrikaanse Joden in Israël en him opneming in de economie de draagster is van de culturele waarden, van het land mogeiyk te maken. I die ons allen zo lief zün. Taal en techniek I LEIDSE RAAD KWAM BIJEEN Congres van Genootschap „Onze Taal" in Amsterdam Op de „Taaidag" van het Genootschap „Onze Taal" Zaterdag in het Konink lyk Instituut voor de Tropen te Amster dam gehouden is o m, het woord ge voerd door prof. W. F. J. M. Krul. bui tengewoon hoogleraar aan de Technische hogeschool te Delft, die zichzelf een technicus noemde, die liefde heeft voor zyn landstaal. Heeft het voor de techni cus nog wel zin om Dy de toenemende noodzaak tot eenwording van de wereld zich by voorkeur te bedienen van de eigen taal? Spreker antwoordde bevesti gend op deze vraag, want onze taal is het harnas, waarin de Nederlandse cul tuur in verleden en heden zich wapent tegen assimilatie door andere culturen. „Wie geen taal heeft, is geen naam weert, waar geen taal leeft, is geen volk", zoals Guido Gezelle heeft gezegd. Purisme als streven naar zuiverheid van de taal is een teken, dat onder een volk een sterk nationaal zelfbewustzyn leeft. Een van de jongste uitingen van gezond purisme is de taalzuivering in de techniek, door het Koninklyk Instituut voor Ingenieurs ter hand genomen. Na elf jaar ingespannen arbeid van meer dan tweehonderd der blinkendste vernuften is de taalcommis sie van het Koninklyk Instituut tot een resultaat gekomen. Spreker prees met name het werk van dr H. E. Buyskool. Het ligt in de bedoeling in het volgend jaar te komen tot het uitgeven van een verzamelwoordenboek, waarin op over- zichteiyke wyze het werk van deze Cen trale Taalcommissie van het Koninklyk Instituut zal zyn neergelegd. Taal is een werktuig, dat door rusten roest, aldus professor Krul. Het streven naar taalzuiverheid kant zich niet tegen een verantwoord opnemen van het buitenlandse woord in onze Nederlandse taal, maar het komt wel in verzet tegen het vreemde woord, dat alleen maar tooi sel is van snobs en aanstellers, wy leven in een tyd. waarin de techniek het aan- schyn van de aarde in sterke mate ver andert. Grote verantwoordelijkheid ligt op de technicus ook ten aanzien van een verantwoord taalgebruik, omdat de taal Onaangename gevolgen voor kanselier Adenauer Hedenmiddag interpellatie woningbouw Hedenmiddag kwam de Leidse Raad onder leiding van de voorzitter, jhr mr F. H van Kinschot, bijeen. Bü de aanvang van de zitting deel de de burgemeester mede, dat de in terpellatie van de vyf fractievoorzit ters inzake de woningbouw, na af handeling van de agenda zal worden gehouden. Allereerst hield de Raad zich bezig met enkele onaerwyszaken. Op zyn ver zoek werd de heer R Brouwer eervol ontslagen uit zyn betrekking van onder- wyzer aan de openbare Ulo-school aan de Pieterskerkstraat. De heer W. Klerks werd alsnog noemd tot leraar in de Franse taal en letterkunde aan de H.B.S. voor Meisjes; idem voor de duur van de cursus 1955- 1956 mej. B. M Th. v. d. Lugt tot le rares in de Franse taal en letterkunde, mevr N. A. J StrackHegeman mr lerares in de Duitse taal en letterkunde en mr J. Th. Vermeulen tot leraar in de Staatswetenschappen. De heer P. Kruit werd benoemd tot onderwyzer aan de Ulo-school aan de Pieterskerkgracht en de heer C. C Akkerman aan dé Ulo school aan de Plesmanlaan. Alle overige door ons reeds gepubli ceerde onderwijsvoorstellen werden hier- "a zh.st. goedgekeurd Bij het voorstel een bedrag van f. 8500 beschikbaar te stellen t.b.v. het school psychologisch onderzoek, sprak de heer Van Dijk (KVP) zijn teleurstelling uit, dat het College nog geen beslissing ge nomen had op het d.d. 16 April j.i. in gediende verzoek om subsidie aan de Kath. Sociaalpsychologische school- dienst. De heer Ravestein (Prot. Chr) vroeg of er reeds contact met de byzondere scholen inzake het deelnemen aan dit onderzoek was opgenomen. Wethouder Van Schaik zeide. dat bin nen zeer afzienbare tyd een prae-advies Het is in West-Duitsland maar een vreemde geschiedenis met de B.H.E., de partij van de vluchtelingen. Een paar maanden geleden kwam haar fractie nog met 27 leden voor de dag. De Duitse party, die ook tot de coalitie behoort, telde er maar 15. In Juli is evenwel in de schoot van de B.H.E. een paleis revolutie ontstaan, waarbij de twee B.H.E.-ministers in Adenauers Kabinet. Kraft en Oberlander en zeven andere leden zich tegen de 18 overige leden keerden. Dit leidde tot een splitsing. Kraft en Oberlander en hun aanhan gers verlieten de party en worden te genwoordig wel het K. en O.-bloc ge noemd. De overgebleven groep verzocht Ade nauer Kraft en Oberlander uit hun mi nisteriële functies te ontslaan, maar de zomervacanties stonden voor de deur en Adenauer had al genoeg andere be slommeringen aan het hoofd. Hu dacnt er trouwens niet aan die twee ministers vanwege het geharrewar in de vluchte- lingenparty direct aan de dijk te zetten. Het geschil is nog altüd niet "pge- lost en dat zit de vroegere partijge noten. zoals herhaaldelijk gebleken ontzettend dwars. Op de partij-dag van de B.H.E. te Kassei, waaraan 200 ge delegeerden uit diverse delen van West- Duitsland hebben deelgenomen, Is thans vastgesteld, dat de B.H.E. zich zelfs van nu af aan niet meer tot de regeringscoalitie rekent. Zij hangt nu dus feitelijk als een ballon in de >uch'. maar het is niet uitgesloten, dat zij naar het kamp van de Socialistische oppositie zal overgaan. Voor Adenauer zou dit wel eens on aangename gevolgen kunnen hebben want om een verandering ln de Grond wet aan te brengen hetgeen in ver band met enkele nieuwe wetten betref fende het komende leger noodzakelijk zal ziin heeft hij een meerderheid van tweederde van de stemmen in ie Bondsdag nodig en dat zullen er dan 325 moeten zijn. Adenauers C D Umet de C.S.U. 'Christeiyk Sociale Unie uit Beieren), en de twee andere, trouw ge bleven coalitiepartyen: de Vriie Demo cratische party en de Duitse party, benevens het Kraft- en Oberlënder- bloc komen echter tezamen maar tot 315! Minister Kraft slingert thans zijn vroegere vrienden en partijgenoten hü is zelfs een van de voornaamste op richters van de party geweest alle mogeiyke verwijten naar het hoofd. Hij zegt dat het alleen maar radicale ele menten zgn, die nu dc boventoon voe ren. Zij zouden graag zien aldus Kraft dat West-Duitsland onbewa- Geestelijke rijpheid Voor de gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond sprak Zondag morgen mevr. J. W. van de Dyk uit Nunspeet over: „Geestelyke rypheld". Spreekster, die uitgaat van haar ge voel van verbondenheid met haar mede mens, in eigen kring, met de mensheid, met de gehele kosmos vergelykt de le vensvragen, de betekenis van de dood, de zin van het leven, goed en kwaad, de bestemming van de mens. met de vragen lini-l/UIIMdIIU Uil UCW4- pand blijft en zijn Westelijke bondee- j »an,,let rijende kind m de puberteit, noten in de steek zon lsten. en dat is f' is een HM «J!?*1- me° nu juist eo voegt hij er sureastlsch f S31 °P l0fïï. me! asu toe - sret de Communisten -<~™' steeds zo bijzonder warm aanraden' In politieke kringen in Boni het geloof in God. die de deugd beloont en ae zonde straft. Wanneer men het pu.i.icoe .„ogen z>o,.,. neemt ESS**', ".ffT?,?"? daarmede de i aan, dat Adenine er nu zeker nel 8<sl"lkzaligheid Een ander ant- niet toe zal willen overgaan de minis ters Kraft en Oberlander uit zijn Ka binet te ontslaan. LEIDERDORP LAGERE BOETE Fen boete van f 50 of 10 dagen in, plaats van de door de proc.-generaalj geëiste f 200 boete legde het Haagse Gerechtshof op aan de 47-jarige boer uit Zoeterwoude. Deze had in eerste in stantie vier weken gevangenisstraf ge kregen. waarvan de helft voorwaardelijk omdat hij zes schapen in een besneeuw de weide had laten staan zonder voed sel. drinken of bescherming. Er waren twee schapen gestorven. Eén daarvan had hy vijf dagen in de wei laten liggen. BURGERLIJKE STAND Aanhouding te Zeist In verband met aanranding (Speciade berichtgeving) De Zeister politie heeft Zaterdag namiddag een 24-jarige in Zeist woon achtige electriclen, die als burger- werkman in een militair kamp werk zaam is. aangehouden, daar hij ervan verdacht wordt op 29 Augustus j.I. een verpleegster uit Delft te hebben aangerand. Deze verpleegster stond te liften op de Amersfoortscweg te Zeist. Hü zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. De Zeister politie tracht uit te zoeken in hoeverre deze persoon in verband ge bracht zou kunnen worden met de aan randing van Woensdagavond j.I., waar van mej. Van Soest het slachtoffer werd. De aangehoudene moet zich einde dezer maand verantwoorden voor een reeds eerder in het jaar gepleegde aanranding met geweldpleging in het Dynselbo3 te Zeist. Verdacht van dit laatste feit bevond hy zich tot dusverre op vrye voeten. Hy bleek reeds eerder ln een Inrichting voor geestelyk ge stoorden te zyn verpleegd. Ondanks het feit, dat deze ver dachte de beschuldigingen pertinent ontkent, acht de politie het, in verband met de vorige aanrandingen, de moeite waard het alibi van de Zeistenaar met betrekking tot de Woensdag JJ. ge pleegde moord nauwkeurig te onderzoe ken. Dit alibi bleek niet „waterdicht" te zyn. Hiermeae is echter niet gezegd, zo deelde de politie mede, dal verdachte by de aanranding van mej. Van Soest betrokken is. Geboren Schmld en zn van C. van Sandljk en J. Vlieland. Ondertrouwd: K. Stlkkelorum ,26 Jr en Tr van Ommen. 27 Jr. woord heeft men later gemeend gevon den te hebben in het geloof in de evolu tie. De wetenschap zou zo ontwikkeld worden, dat de gelukzaligheid hier op aarde reeds bereikt zou worden. Twee wereldoorlogen hebben echter het ge loof aan millioenen ontnomen en zo staat de mens zonder het geloof der vaderen en zonder het geloof in de evo lutie. De ontzaglyke ontwikkeling der natuurwetenschappen en der techniek hebben tevens ongeloof, nihilisme en oppervlakkigheid bevorderd. Hoe kan, aldus spreekster, de mens komen tot een verantwoorde levenshouding nu geloof ontbreekt? Hü moet werken aan zyn geestelyke rijpheid. Daarby heeft hy leiding nodig. Zou deze onvolwassen mensheid tot geestelyke rypheld kunnen komen? De laatste raadselen zal men nooit kunnen oplossen, omdat de mens deel is van de kosmos en zich niet daarbuiten kan plaatsen. De opvoeding kan veel berei ken. maar is niet almachtig. Naast zijn verstandelijk denken heeft de mens nog op het verzoek tot subsidie aan de Raad zal worden uitgebracht. Met de bijzon dere schoolbesturen is inderdaad con tact opgenomen. Conform wordt dan besloten Accoord ging de Raad voorts met het voorstel dat een uitbreidingsplan cq. een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het Schuttersveld en „Groenoord". SPORTVELDEN KIKKERPOLDER Bij het voorstel tot de aanleg van zes sportvelden in de Kikkerpolder vroeg de heer Drijber <VVD> er zorg voor te dra gen. dat de accomodatie en tribunes van deze velden gelyktydig gereed zijn. De heer Questroo (Prot Chr.) vroeg speciale aandacht voor het bezoden van de velden (De vergadering duurt voort). Linda, dr van Th. J Chr. J J Roethenbaugh; Henk M„ j een veel ruimer zjeleleven, waarin erfe- t ujkjield en oncontroleerbare invloeden een rol spelen. Maar in zyn wordings proces, dat ook doorgaat na zyn licha- meiyke volwassenheid, moet de mens streven naar volledige ontplooiing hier en nu. Hij moet zijn vermogen om zich ln de medemens in te denken ontwik kelen en gebruiken Hij moet streven naar het in praktijk brengen niet al leen beiyden met de mond van vrij heid, gerechtigheid, verdraagzaamheid en naastenliefde. zyn dit nu niet juist de Ohristeiyke normen? Ja zegt spreekster, maar niet alleen christelyk, ze zyn algemeen men- seiyk. De mens is de enige waaraan wy de normen kunnen toetsen. Het leidend beginsel, dat echter alles steekt, behoort tot de laatste onoplosbare raadselen. OEOSTOEESl XV. VAN EGMOND OVERLEDEN Gisteren is in de leeftyd van 73 jaar de heer Willem van Egmond, Hoge Morsweg 68. overleden. Als exporteur van vaste planten verwierf de heer van Egmond zich een grote bekendheid in vakkringen. O.m. maakte hij deel uit van het bestuur van de afd.'Oegstgeest van Bloembollencultuur, terwyl hij ook enkele jaren bestuurslid is geweest van de buurtvereniging Ryndyk-Mors. De begrafenis zal plaatsvinden Donderdag middag a s. te 2.30 uur op Rhynhof. VOORSCHOTEN In de grote zaal vam „Allemansgeest" heeft de Nationale Reserve afscheid ge nomen ran instructeur adjudant J A. de Laurier Daartoe waren de leden van de oefenverbanden Katwijk an Nieuw koop met hun dames met autobussen naar Voorschoten gekomen, waar in Al- lemamsgeest ook reeds het oe-f en verband Voorsohoten aanwezig was Adjudant de Laurier gaat met pensioen en bleek zich in de jaren dat hy zich met de opleiding van de Reservisten heeft bezig gehou den. vele vrienden te hebben gemaakt De Districtscommandant, de majoor J. v. d. Lee zei in zn afscheidswoord het in zyn scheidende instructeur zeer te hebben gewaardeerd, dat hy de burgers, die hy ter opleiding kreeg militair had leren denken. Hij deelde mee, dat adju dant de Laurier thans als contactman van de NB. in de commissie ran S W G in Den Haag zitting heeft genomen De voorzitter van S W.G. te Voorschoten, de heer H. A. Korthals, wees er op dat de adjudant altyd de menselijke kant van de soldaat had gezien en was hem dank baar voor de goede geest, di ehy in het oefonverband Voorsohoten heeft ge bracht. Namens het oefen verband Voorscho ten en namens het S.W.G. werd de scheidende instructeur een werphengel met molen aangeboden, en tevens een ingelijste oorkonde, voor men. de Lau rier waren er fraaie bloemen Het oefen- verband Katwük bood een boek aan. Nieuwkoop had al eerder een geschenk aangeboden. In zyn dankwoord sprak adjudant de Laurier de hoop uit dat het contact zou biyven bestaan en sprak nog een opwekkend woord tot allen Een fraaie film van de KLM over Zuid-Amerika en een korter filmpje zorgden voor de ontspanning gedurende het afscheid. Vier weken gevangenisstraf en acht maanden ontzegging van de rybevoegd- heid kreeg de 42-jar;ge autohandelaar uit Den Haag. die op 31 Januari J.I on der invloed van sterke drank ln Voor schoten het stuur was kwytgeraakt en Ter gelegenheid van haar tweejarig bestaan hield de Leidse Motorclub „De Sleutelstad" Zaterdag in een tot de laatste plaats bezette grote Burchtzaal een feestavond, welke met een wel komstwoord geopend werd door de voor zitter. de heer L. de Wit Onder de titel .Europa-Express" werd een gevarieerd programma van toneel, muziek, zang en dans vlot over het voet licht gebracht. De Tirolerkapel „Die Alpenfreunde" onder leiding van de heer C. Smit. met medewerking van het Jodelzangeresje Lia Schouten, bracht al vlug de Juiste stemming erin. De 2'-:- Waconi's bezorgden met hun stoutmoedige staaltjes van acrobatiek vele koude rillingen by de aanwezigen. Er werd verdiensteiyk gezongen door Janny van Sonsbeek, die met haar Fran se en Engelse liedjes groot succes oogst te. De begeleiding was by „The Game Breakers" onder leiding van de heer J. van der Kwartel in goede handen. Sketches, opgevoerd door een caba retgroepje bestaande uit leden van de Motorclub en enige dansjes ran een tweetal jongedames, voltooiden het pro gramma, dat was samengesteld door de heer P. Jacobs. De Leidse Motorclub „De Sleutelstad" kan met genoegen op een welgeslaagde avond terugzien. het perron was opgereden. In eerste in stantie had verd. zes weken gevangenis straf en ontzegging van anderhalf jaar van welk vonnis de Proc. Generaal by het Haags Gerechtshof bevestiging had geëist. WARMOND VOETBAL Zaterdagmiddag werd op het sport veld 't Overbosch een vriendschappe lijke wedstryd gespeeld tussen War- miinda I en een combinatie van UVS. Nadat de rust was Ingegaan met een voorsprong voor de UVS-combinatie *03). wist Warmunda ln de tweede helft de achterstand te verkleinen met twee doelpunten, zodat de stand 23 werd. Weense modeshow in Treslong Het modehuls Arthur Feber uit Leiden heeft in Treslong een modeshow gege ven. die de talrijke belangstellenden veel heeft doen genieten. Er was op deze avond ook een gast: Viktor J. Maschc-k uit Wenen die een uitgebreide collecte Weense modellen toonde In het eerste gedeelte van de avond toonde de fa Feber japonnen, mantelpakjes, deux- plèces. mantels en cocktail- en avond toiletten. Vooral de mantelpakjes waren veelal vervaardigd van ruitstof en hier door werden bijzonder aardige effecten bereikt. De H-iyn was nog onmisken baar in de diverse toiletten Het zag er allemaal keurig uit, maar toch was er voor elke beurs wat. zodat ieder kan profiteren van de goede stoffen en pret tige modellen. Na de pauze leidde de heer De Vries de collectie van de Weense firma in. In deze collectie speelt het zwart-fluweel een belangrijke rol. maar daarnaast zyn er ook geheel nieuwe kleuren, die ook uitstekend doen. Er waren vele japonnen, die met een kort jasje wor den gedragen, zodat men de indruk krijgt van een deux-plèce. De Weense firma had bijzonder veel aandacht be steed aan de kleine details Drie nog jeugdige mannequins, een Weense, een Belgische en een Neder landse toonden met veel gratie de toi letten. hoewel beide laatsten geen be roeps-mannequins zijn. Het was een buitengewoon geslaagde avond. Met genoegen zullen de dames geconstateerd hebben dat de Neder landse collecte zeker niet onderdeed voor de Weense. HOCKEY Leiden won weer Het afgelopen weekend was Leiden heren) te gast by MRHC in Rotterdam In de eerste tien minuten was Leiden aanzienlijk sterker, maar vele gemiste kansen waren er oorzaak van. dat er slechts één goal gescoord werd Na een onderbreking van enige minuten, waarin de keeper van MRHC zijn legguards moest repareren was Leiden er geheel uit. zodat er van een geiyk opgaande stryd sprake was. waarbij het Leidse spel evenwel werd gehandicapt door de abominabele toestand van het veld. Eerst ln de laatste minuut wist men het tweede goal te maken, waardoor Leiden met 2—0 gewonnen had. hiermee haar eerste plaats op de ranglyst behoudend. Heren II heeft zyn thuiswed3tryd te gen HHYC IV met 60 gewonnen, waarbij speciaal Boucher genoemd moet worden, die. voornamelijk dank zy voortreffelyk inlopen, vyf goals wist te maken. Het zesde was van de stick van Durksz. Een steeds hechter wordend team was in deze wedstriid verre de meerdere van HHVC. Ook hier werd de eerste plaats in de competitie gehand haafd. Heren III leed de eerste nederlaag van het seizoen tegen een zeer sterk spelend BMHC VI (2—3). waardoor deze beide elftallen thans samen de eerste plaats delen. Dames I keerde met een 50 neder laag uit Bloemendaal huiswaarts: om zich in deze afdeling te handhaven zul len er betere resultaten behaald dienen te worden. De wedstryd Leiden IIILeiden IV werd door Dames III met moeite met 43 gewonnen. Van Ewout Joppenszgroep. Onder erote grote belangstelling en in tegenwoordigheid van de districts leiding van de NP V.. afgevaardigden van de Dlaatselllke commissie, vele oud- oadvinders en de Oudercommissie, nam Zaterdagmiddag akela D. van Riin in de zaal van de heer Van Wlik aan de Hogewoerd afscheid van de Ewout Jop- pensz-eroep. De districtscommissaris, oubaas Bee- kes. dankte akela Van Riin voor al hetgeen zy ln het belang van de NP.V. in 't algemeen en van de Ewout Jop- penszzToep ln het bijzonder heeft ge daan. SDreker deed mededeling, dat het hoofdbestuur van de NP.V besloten had haar tot ere-akeht te benoemen. In ge- lilke eeest SDrak de groepsleider oubaas G. Buytendoro. die akela Van Riin na mens de groeD een geschenk aanbood. Na dit in zo hartelijke sfeer staande afscheid volede een eezellie samenzijn, dat o.a. werd opgeluisterd door de heer Jakobs (goochelaar) en oud-padvinder, thans woonachtig ln Rotterdam. MR J. MILIUS VICE-PRESIDENT „UNION DES FOIRES INTERNATIONALES" Mr J. Milius, gedelegeerd lid van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaar beurs te Utrecht, is benoemd tot vice- president van de .Union des foires Inter nationales" welke haar zetel te Panys heeft. De Union is het overkoepelend orgaan van een dertigtal tot haar toegelaten in ternationale jaarbeurzen Ambonese gezinnen terug Reeds een jaar geleden hebben verte genwoordigers van een der Ambonese organisaties in ons land contact op genomen met het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag over te rugkeer naar Indonesië van hun le den. (Men zie ook elders). Naar wij van de CRAMS vernemen wensen van deze organisatie de aange sloten 5000 zielen voor terugkeer in aanmerking te komen. Men deelde mede, dat er nog geen besprekingen zijn gevoerd over de wijze, waarop dit principiële besluit van de Indonesische regering kan worden uitgevoerd. De tweede organisatie, waarvan de le den terugkeer naar Indonesië voorstaan, is de in Djakarta gevestigde PPS (Par- tai Pantja Sila, party gegrondvest op de vyf beginselen van de republiek Indone sië). Het ledental van deze party in Ne derland zou door de berichten over de mogelykheid van terugkeer naar Indo nesië de laatste maanden zyn aange groeid van ongeveer 550 tot omstreeks 1000 zielen. Voorts zou ook de organisa tie van de bewoners van de Kei-eilanden, met een ledental van omstreeks 1000, terugkeer naar Indonesië overwegen. Zoals bekend bedraagt het aantal Ambonezen ln ons land ongeveer 16.000 zielen. GINA LOLLOBRIGIDA EN VITTORIO GASSMAN BIJ WERELDPREMIÈRE „DE MOOISTE VROUW TER WERELD" Vrydag a.s. zal in het Tuschinaky theater in Amsterdam de wereldpremière worden gegeven van de nieuwste film van Gina Lollobrigida„La donna pin bella del mondo" (De mooiste vrouw ter wereld). De Italiaanse filmactrice zal by deze première aanwezig zUn. evenals Vittorio Gassman, de vertolker van de manne lijke hoofdrol en de producent van de film, Maleno Malenotti. De opbrengst van deze galapremière komt geheel ten bate van de stichting „Actie voor het asthmatische kind". Voor de première van ,La donna olu bella del mondo" is een comité van aan beveling gevormd. BEURSOVERZICHT HOOG NIVEAU Amsterdam, 17 October De beurs ls de nieuwe week begonnen met een zeer rustige stemming, waarbij de meeste noteringen op een iets hoger niveau kwamen. De grote vraag was na- tuurlyk hoe Wallstreet zich vanmiddag zal ontwikkelen, doch kenneiyk was men niet zo pessimistisch gestemd als de vo rige drie Maandagen. De internationale soorten openden 4 k 5 punten hoger en wisten deze winst te handhaven. Kon. Olie sloot op 588 582»-_•Unilever op 461 (456) en Philips op 351 (346 1/4). AKU noteerde per saldo feiteiyk on veranderd op 348 De verbeterde stemming voor Indone sische papieren is tydens het weekeinde wel duideiyk tot uiting gekomen. De lei dende cultures noteerden Zaterdag en vanmorgen tot 8 punten beter. Naast de verkiezingsuitslagen zyn ook optimisti sche uitlatingen van mr Sjaffroedln, president der Bank Indonesia, aan deze ontwikkeling niet vreemd. De vooraanstaande fondsen waren 4 k 6 punten beter. De Scheepvaartsector toonde koerswinsten van 1 i 2 punten. De meeste noteringen op de beleg- gingsmarkt bleven onveranderd ten op zichte van Vrydag. Beurs van Amsterdam Maandag 17 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 102ft 102A Grootboek obl 102 Ned '51 3% 101% 102 Ned '53 34* 99 V* L 101% Ned '48 3*4 99's 99V* Ned '54 3% 99% 99% Ned '55 3% 103 99% Ned. '65 H 3V4 9911 99% Ned '47 3% 3 100% 100A Dollarlng '47 3 97 97% Investeringscert 3 10OA 100A Ned. 62-64 3 100H 10OH Indie -37 A 398% 98% Grootboek '46 3 99f} 98% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind B 88 92 Nat. Handelsbank 166 169 Ned Handelmy224 224% A.K.U 348 347% Philips 346% 351% Unilever 455% 461% Wilton Feyenoord 267 269% Bill ton 2de r345 341 Kon. Olie f.50.— 312 Kon. Olie 582% 587% Amst Rubber 141 145% Holl Amer IJJn 214 214 Kon Ned Stoomb. 199 199% Ned Scheepv Unie 184 186% HVA160% 165% Java Cult.86 88% Deli MU 158% 163% Senembah120 122% NIET - ACTIE\ L OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen é'dam '47 3 101 100% Den Haag 1937 I 3 100 Lelden 1947 100 R'dam "37 I ni 3% 101ft Industr Obligaties Philips Dollarlng 104% 105 Prcmleleningen A dam '61 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '62 I 2% 110% 109* 135% Idem II 2% 133% R'dam '52 1 7% 138% idem II 2% 135% Utrecht, '53 2% 122 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredletlnstelUngen Amsterd Bank 265 265% Rotterd Bank230 227 Twentsche Bank 227 225 Industrie Ondernemingen Ned. G en Splr. fabr. 246 246 Kon. Ned. Grofsm. 153 152% Rott. Droogd My.610 L Tleleman en Dros 19 19 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 138% 142 Internatio164% 165% Diversen 82% Spoorwegen Dell Spoorw Mij. Amerik. fondsen Anaconda Shell OH Cy Nog enkele foncLen uit Lelden en omgeving Aandelen Roll Constructie Ing bur Bouwnyv Int Kunsutori tnd Kon Ned Edelmet Pref w a Idem TextleJ Gebr v wyk Leldsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikken.» Laktahr 53 Ver Iouwtaorieken Wernlnk's Betonm VB 14/10 420 156 82 81% 88% ^5% 85% 86GI 36% 145 360 393 392 185 144% 148

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9