Oost-Duits geleerde ontwierp geheim wapen voor de Russen SS-moordenaar Huppenkothen in rechtszaal gearresteerd Fortuinlijke zege van Algemene op Fluks MAANDAG 17 OCTOBER Vijftig deskundigen werkten aan radiocontrole van onbemande straaljager Do 49-jarige Duitse geleerde Hans Wittmann, die Vrijdagavond uit Russische gevangenschap terugkeerde, heeft voor de Russen een geheim wapen ontworpen, waarbij hij de beschikking had over plannen en microfilms, die via spionnen nit het Westen afkomstig waren. Het geheime wapen betrof de radiocontróle van een onbemande straaljager van het type Mig-15, die, gelanceerd van onder een vier motorige bommenwerper, een atoombom kon afwerpen op een doel op zee. Cyclotron werd uit Berlijn naar Moskou gebracht Wittmann verklaarde, dat hij een van de vijftig Oost-Duitse geleerden was, die door de Russen in 1947 naar de Sovjet- Unie werden overgebracht, waar zij in een speciaal kamp te Novogorsk. bij Mos kou, werden gehuisvest. Elke dag werden zij per autobus naar de hoofdstad ge bracht. waar zij in een nieuw technisch instituut aan het genoemde project moesten werken. In naam stond een Rus sische hoogleraar aan het hoofd van het instituut, doch in werkelijkheid was zijn plaatsvervanger, de zoon van de toen malige minister van Binnenlandse Za ken. Lawrenti Beria, de baas. Daarom werd het project ook het „project-Beria" genoemd. Tegen het einde van het jaar 1949 wa ren er vijf modellen van de radiocon- tróle-apparaten, die een afstand van honderd kilometer konden bestrijken, voltooid. Toen de Duitsers vroegen naar huis te worden gezonden, werd hun een contract voorgelegd, waarin hun volle dige vrijheid in de Sovjet-Unie. een flat in Moskou, een goed salaris en andere voordelen werden geboden, als zij nog vijf jaar wilden blijven. Wittmann was in 1950 gearresteerd en. op beschuldiging van spionnage en hulp verlening aan „de internationale bour geoisie", tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Een uit de Sovjet-Unie teruggekeerde Berlijnse atoomdeskundige, Staudcn- maicr, die in 1945 naar Sovjet-Rusland was overgebracht, deelde Zondag in het West-Duitse doorgangskamp Friesland mede, dat hü de Russen heeft geholpen bij het bouwen van een instituut voor isotopen-onderzoek te Soechoeml aan de Zwarte Zee. Het instituut stond onder leiding van de Duitse Nobelprijswinnaar prof. Hertz, die later de Stalinprjjs kreeg. Prof. Hertz keerde vorig jaar uit de Sovjet-Unie Duitse stad Leipzig werd. Toen de Rus sen Berlijn veroverden, was Stauden- maier werkzaam aan een cyclotron, die hij op last van de Russen uit elkaar moest nemen en naar Moskou brengen. UITVAART VAN IB O. C. STUTT Zeer grote belangstelling Zaterdag is in de kerk van de H. Jacobus aan de Parkstraat te Den Haag. de plechtige uitvaartdienst gehouden voor ir G. C. Stuyt, gevolmachtigd mi nister aan de Nederlandse ambassade te Parijs, die Woensdag, na een kortston dige ziekte te Wassenaar is overleden. Voor de plechtige Mis van Requiem, die om 11 uur in de dekenale kerk werd opgedragen, bestond zeer grote belang stelling. Honderden hadden in het kerk gebouw plaats genomen, o.w. de minis ter van Binnenlandse Zaken. prof. dr L. J. M. Beel. "Zaterdagmiddag is het stoffelijk over schot van ir Stuyt overgebracht naar de Heilige Land Stichting bij Nymegen. Het werd hier bijgezet in de familie grafkelder van de familie Stuyt. De architect Jan Stuyt. vader van de over ledene was ontwerper en bouwer van de Coenaculum kerk der Heilige Landstich ting. Hij en Tliorbeek waren de „rechters"", die Admiraal Canaris ter dood veroordeelden Vloekend en tierend is Zaterdag de vroegere „SS--Standartenführer" Wal ter Huppenkothen is een rechtszaal in Augsburg gearresteerd. Huppenkothen, die een hoge functie bekleed heeft in het beruchtste orgaan van het „Derde Rijk", het „Reichssicherheidtshauptamt", werd tot zeven jaren tuchthuis ver oordeeld wegens zijn aandeel in de moord op Admiraal Canaris en vier andere Duitse verzetslieden. Tegelijk met hem werd de vroegere „SS-rechter", Otto Thorbeck tot vier jaren veroordeeld. Beiden waren uit vrees dat zij zouden vluchten terstond in hechtenis genomen. Zij kunnen zich nu eens niet verschuilen achter Hitier Het was de derde maal. dat de moord op de befaamde admiraal Canaris door een Duitse rechtbank werd behandeld. Huppenkothen en Thorbeck waren er van beschuldigd als aanklager en rech ter een pro-forma berechting der ver zetslieden op touw te hebben gezet, nadat zij van Hitier bevel zouden heb ben gekregen deze te liquideren. Twee maal was Huppenkothen reeds vrijge sproken daar de rechtbank meende, dat geen bewijs geleverd was en dat de be rechting slechts een fictie was geweest. Thorbeck was eerst veroordeeld, in een tweede geding echter eveneens vrijge sproken Deze keer kwam de rechtbank tot de terug, waarna hij hoogleraar ln de. Oost- conclusie, dat de beklaagden wisten, dat zij niets anders hadden gedaan dan een moordbevel uitvoeren. Het was tot een nieuw rechtsgeding gekomen, nadat de arts van het concentratiekamp Flossen- burg als nieuwe getuige was komen op dagen. Hij getuigde, dat de moord op de vijf verzetslieden, weinig dagen voor het einde van de oorlog, voltrokken was weinige uren nadat Thorbeck het dood vonnis had uitgesproken. Het „vonnis" was niet. zoals voorgeschreven, door Hitier als „opperste rechtsheer" beves tigd, noch was een gratieverzoek door gegeven. Deze getuigenis leverde de sluitsteen in het bewijs, dat bij de vroegere processen niet geleverd kon worden. Het geding tegen Huppen kothen is in de Duitse pers breed uit gemeten en heeft nog eens vele gruwe len der Duitse concentratiekampen ten tonele gevoerd. De rechters beschouw- Congres Kon. Bond Gem. Zangverenigingen Zaterdag heeft de Kon. Bond van Ge mengde Zangverenigingen in Nederland zijn jaarvergadering in Alkmaar gehou den ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de Alkmaarse Oratorium Ver eniging. die aan de vooravond de con gressisten een feestavond heeft aangebo den. De voorzitter, de heer O. Overbeek, huldigde de Alkmaarse Oratorium Ver eniging met haar jubileum. De voorzitter releveerde het welge slaagde internationaal Koorfestival, dit Jaar te Hilversum met een deelname van 70 koren uit binnen- en buitenland ge houden en deelde mede, dat als gevolg van dit festival een internationale Fe deratie van verbonden van gemengde vrouwen- en jeugdkoren is gevormd, die volgend Jaar haar eerste vergadering in Bazel zal houden. De heer Th. Ugen uit Winschoten, die evenals de heer Th. Schellen uit Zalt- bommel als bestuurslid herkozen werd, werd gehuldigd in verband met zijn 25- jarig bestuurslidmaatschap. Hij ontving uit handen van de voorzitter een oor konde en een tegeltableau. Besloten werd volgend jaar in Ooster beek te vergaderen in verband met het 80-jarig bestaan van de koorvereniging aldaar. Soldaat schoot op vriend IN EEN VLAAG VAN VERSTANDSVERBIJSTERING? Een soldaat van het 433e bataljon In< fanterie te Nijmegen heeft - waar schijnlijk in een vlaag van verstands verbijstering - met een geweer gescho ten op zijn vriend de 20-jarige dpi. soldaat H. G. K. Daverveld nit Mill. Het incident gebeurde tijdens een wachtdienst. De dader stond op wacht toen Daverveld naderde en onverhoeds en zonder de minste aanleiding richtte de eerste het geweer op D. en haalde de trekker over. De laatste kreeg een schot in de long hij is overgebracht naar het Oanisius- ziekenhuis en direct geopereerd. Het le vensgevaar is voorlopig geweken. De da der is met een shock in een militair hos pitaal opgenomen. (Ingez. Med.-adv.) den het als een verzachtende omstan digheid. dat de beide SS-lieden „bij hun werkzaamheden voor het Nazi-regiem vanaf het begin alle gevoel voor recht en gerechtigheid hadden verloren". Mo gelijk komt het nog tot een vierde be handeling daar de verdediger van Hup penkothen heeft verklaard, dat hij in hoger beroep wil gaan. Rondom de Korf Ook de derby Fluks-De Algemene gaf weinig krachtsverschil te zien, al stond de/.i- wedstrijd niet op zo'n hoog peil als de beide voorgaande plaatselijke wed strijden in dit seizoen. De beslissing viel 20 minuten voor het einde, toen één der Fluks-daines, die overigens een goede w edstrijd had gespeeld, bü het uitwerken in de verdediging verkeerd uitplaatste en hierdoor C. Harteveld in de gelegen heid stelde ongehinderd te scoren en zij n club de overwinning te bezorgen, een overwinning, die misschien niet geheel onverdiend was, doch die de neutrale toeschouwer toch geen volledige voldoening geschonken zal hebben. De Algemene nam in deze wedstrijd spoedig de leiding, doordat Van Duyl na 4 minuten reeds zuiver inschoot f0-l). In de Fluksaanval speelde Van Nierop tengevolge van een handblessure, verle den week tegen Het Zuiden opgelopen, niet op volle kracht. Toch werd het door deze speler na 13 min. spelen met een scherp schot gelijk (1-1). Lr de tweede opstelling was bij De Algemene voor al Hensen zeer actief. Deze speler bracht dan ook met een doorloopbal de rust stand op 1-2. Na een goede combinatie in de Fluksaanval bracht Betcke 3 mi nuten na de hervatting de partijen weer op gelijke voet (2-2) en vervolgens nam De Algemene, op de hierboven omschre ven wijze, 20 minuten voor het einde de leiding (2-3). In de resterende tijd wa ren in de Algemene-aanval de heren en in de Fluks-aanval de dames het ge vaarlijkst. doch doelpunten kwamen er niet meer. Zelfs miste Fluks nog een goede kans op de gelijkmaker, doordat Selier een strafworp onbenut liet. Bij Hou Stand—Zuiderkwartier werd er na de rust nogal stevig gespeeld, vooral van de zijde van onze stadgeno ten. Ondanks 3 strafworpen, die de geel- blauwen daardoor tegen zich kregen, wisten ze toch de volle buit te verove ren. Hoewel Zuiderkwartier in het begin sterker was, kwam het eerste succes toch aan Haagse zijde (1-0). Vinkesteyn scoorde echter direct hierop de gelijkma ker (1-1). Vijf minuten voor de rust kwam Hou Stand opnieuw voor te staan (2-H, doch Bouter zorgde nog voor een gelijke ruststand (2-2). Na de hervatting nuste de thuisclub 2 strafworpen. waar na Zuiderkwartier het beter deed en door doelpunten van Swaak en Broers op 2-4 kwam. Een derde strafworp werd door Hou Stand benut (3-4). Vinkesteijn vergrootte de Leidse voorsprong weer tot 3-5. Uit een verdedigingsfout liep de thuisclub tot 4-5 in. Pas kort voor tijd stelde Bouter de Leidse zege veilig (4-6). Noorderkwartier behaalde haar eerste zege in KXKB-verband, door Eureka op eigen terrein met 4-3 te kloppen. Het was inderdaad, zo wij reeds voor spelden. een zware kluif en hoewel onze stadgenoten er van het begin tot het einde voor zwoegden, dient gezegd te worden, dat het hen niet tegenzat. De thuisclub miste n.L niet minder dan 5 strafworpen. Dit pleitte niet voor de schotvaardig heid van de Rotterdammers, doch even min voor het spel van onze stadgenoten, die deze strafworpen veroorzaakten. In het eerste half uur bleef de score nog dubbelblank. Mej. Vavier schoot daarna zuiver in en buitte vervolgens een mis verstand bij de thuisclub goed uit (0-2). Uit een vrije worp bracht Velthuijzen de ruststand op 0-3. Direct na de hervat ting scoorde Eureka door v. d. MeiJden tegen (1-3). Noorderkwartier ging hierna onzekerder spelen, vooral toen mej. Kruithof de stand op 2-3 bracht. Eure ka bleef gevaarlijker; uit een plotselinge aanval van Noorderkwartier werd het door mej. Baiendse (2-4). In de reste rende tijd werd er aan beide zijden ruw gespeeld. Door Haak kwam Eureka nog op 3-4, doch verder bleef de stand onge wijzigd. KNS had met ODO in Dordrecht niet veel moeite. Zowel technisch als tactisch waren de Oranjewatten beter. Dit kwam vooral in de eerste helft tot uiting, toen zij door doelpunten van Schouten, mej. E. Onvlee, Verhoog en mej. Arbouw met 4-0 voorkwamen. Kort voor de rust scoorde de thuisclub tegen. Na de rust was het krachtsverschil minder groot. ezekamp had na 20 minuten voor KNS weer succes (1-5) en nadat de thuisclub nog een goed tegenpunt had gescoord, bracht Schouten in de laatste minuut de eindstand op 2-6. Competitiestanden ZUID-HOLLAND 1ste klasse 2de klasse B 't Zuiden 5—8 Regenboog 6—8 HKV 5—7 Gymnasiast. 5—8 Vic. Oriëntis 5—7 Quick 3—6 De Algemene 57 Rozenburg 4—6 Spangen 5—5 Zuiderkw. 6—5 Deetos 54 Actief 4—4 Ons Eibem. 54 ALO 5—3 Fluks 6—2 OSCR 4—2 HSV 3—0 Hou Stand 5—0 3de klasse A 3de klasse B Ready 5-10 Trekvogels 5-10 Merwede 5—9 Sperwers 5—9 Charlois 5—6 KNS 6—8 Ons Huis 4-4 Overkanters 6—8 Phoenix 5—1 Raven 6—7 Eureka 54 ODO 5—2 Wion 5—3 Pams 5—2 USV 6—3 Succes 5—2 Noorderkw. 6—3 Spartaan 5—0 Korfbaluitslagen Zuid-Holland I: Fluks-De Algemene 2-3, HKV—Spangen 10-10, "t Zuiden— HSV 5-0 Deetos—Ons Eibernest 8-4. Zuid-Holland II A: Schiedam—Velox 3-6, ZwerversDie Haghe 2-6, Olym- piaan—Unicum 3-5. Zuid-Holland II B: Hou Stand—Zui derkwartier 4-6, Gymnasiasten—Rozen burg 5-4, RegenboogALO 7-1. Zuid-Holland III A; Eureka—Noorder kwartier 3-4, Ready—Phoenix 9-1, USV- Charlois 1-7, Zuid-Holland III B: SperwersRaven 7-2. ODO—KNS 2-6, Pams—Trekvogels 1-6, Overkanters—Spartaan 11-2. Reserve le klasse; Ons Eibernest 2- Zmden 3 0-4, Spangen 2—Algemene 2 8-3. •Reserve 2e kl. A: Deetos 3—Blauw Wit "51 2 7-7, Olympiaan 2—Quick 2 4-1, HSV 2—Achilles 2 0-4. Reserve 2e kl. B: Vic. Oriëntis 2— HKV 3 3-5. Reserve 3e kl. B: Hou Stand 2—KNS 2 1-1, Ons Eibernest 4Ready 2 3-1, Achil les 3De Algemene 3 3-7. LEIDSE KORFBALBOND le klasse; KNS 3—Fluks 3 6-6. Adspiranten: le kl. A: Vic. Oriëntis a- Crescendo a 3-3, Fluks aKNS a 5-1. le klasse B: De Algemene b—Noorder kwartier a 0-6. Morskwartier a—Vicus Oriëntis b 3-2. De Danaïden aMarediJk a 4-1. 2e klasse: Zuiderkwartier bDe Da- naiden b 0-1. Fluks bVic. Oriëntis c 7-1, MarediJk bCrescendo b 0-2. 3e klasse: De Algemene c—Vic. Oriën tis d 4-3. CKB - competitie In de hoofdklasse-West heeft Per nix haar eerste nederlaag geleden in de enige wedstrijd die in deze afde ling werd gespeeld. De andere drie wedstrijden werden afgelast en het is voor onze stadgenoten jammer dat zij op een vrijwel onbespeelbaar veld de zware wedstrijd tegen Vr'schaar in Hardinxveld moesten spelen. Onze stadgenoten waren reeds bij voorbaat een geslagen ploeg. Dick Ottevanger was voor militaire plichten en Gerard Kuipers door ziekte verhinderd en zo zat Peraix zonder haar beide beginaanvallen. Met een noodge dwongen gewijzigde opstelling wilde het geen ogenblik hikken. Vr'schaar, dat in de ex-Deetos-speler Mulder een flinke versterking had. presteerde iets meer op het uitermate slechte veld. Pernix was Zaterdag bovendien sohotloos. terwijl Vr'schaar met 3 verre treffers (twee vóór en één na rust) de verdiende winst be haalde. Van goed korfbal is echter van beide zijden geen sprake geweest. Daar voor was het veld te glad en het fluiten van de scheidsrechter t.a.v. de loop- regeK!) veel te soherp. Pernix 610 R'dam Zuid 22 Vr'schaar 4— 8 TOP 4—2 DIO 4— 5 Ons Eiland 5—1 VES 5— 5 Bolnes 5—1 Excelsior 34 In de le kl. A werd DES 2—Warmond afgelast en zag Fiks een 5—2 voorsprong verloren gaan, doordat de wedstrijd ge staakt moest worden. Voor Ijsvogels was het een beste dag, want zelf won het van Tonego met 51, daarmee de Was- senaarders uitschakelend en concurrent Excelsior 2 was met 7 reserves kansloos tegen VES 2 dat met 8—1 won. De po sitie van Usvogels is daardoor buiten gewoon gunstig geworden. Ijsvogels 510 VES 2 44 Excelsior 2 68 Warmond 54 Tonego 67 Pernix 3 53 Fiks 5— 5 DES 2 5—0 VEO 5— 5 De drie leidende twaalftallen in de le kl. B handhaafden zich royaal. Zo won leider DES met gemak van Thor, dat op eigen veld niets in te brengen had (17). Pernix 2 bleef relatief op gehjke hoogte met de Delftenaren. Vóór rust ging het aanvankelijk vlot tegen Blauw Wit, maar de Rotterdammers werkten een 30 achterstand bijna weg. Rust 3—2. Daarna sloegen de Leidse re serves pas goed toe, want tegen 4 Leid se doelpunten konden de Rotterdam mers er slechts één stellen (7—3). Ook Rotterdam Zuid 2 bleef haar kansen behouden en de 15 zege op ODI in Schiedam getuigt van kracht. Hier werd Or. Nassau—Kwiek afgelast. PES 6—11 Kwiek 3—2 Pernix 2 59 Or. Nassau 5—2 R'dam Z. 2 4—6 ODI 5—2 THOR 5— 4 Blauw Wit 5—2 In 2A viel alleen een strop voor het Noordwij kse Fluks te noteren, want bij een 10—3 voorsprong op Pernix 4 werd de strijd gestaakt. NSA—Velocitas werd afgelast. De uitslagen zijn: Hoofdkl.-West: Vr'schaar—Pernix 3-0. le kl. A: UsvogelsTonego 51; VES 2—Excelsior 2, 8—1. le kl. B: Thor—DES 1—7; Pernix 2— Blauw Wit 7—3; ODI—R'dam Zuid 1—5. VOETBAL Voetbal in Engeland De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de Engelse League luiden: Arsenal—Newcastle United 1—0: As ton Villa—Manchester United 44 Blackpool—Oharlton Athletic 50; Bol ton Wanderers—Everton 1—1; Cardiff City—Burnley 22: Chelsea—Totten- ham Hotspur 20- Huddersfield Town— Luton Town 0—2; Manchester City- Preston Northend 02; Portsmouth- Birmingham City 05; Sunderland West Bromwich Albion 2—1; Wolver hampton Wanderers—Sheffield United 3—2. SVOW liet kans op voorsprong glippen (Van een onzer verslaggevers) Doordat doelman Krijger te laat ver scheen was de thuisclub genoodzaakt met tien man te beginnen en nam rechtsbuiten H. v. Vliet zolang de plaats onder de lat in. Begrijpelijk bracht dit enige onrust in de SVOW-achterhoede, waardoor de Weteringers reeds tegen een 0-1 ach terstand opkeken vóór het elftal weer compleet was. Dit gevoegt bij het feit, dat SVOW na gelijk gemaakt te heb ben kennelijk verzuimde door te druk ken, toen de VWS-achterhoede aan het wankelen ging en Rosier zelfs een strafschop onbenut liet, moge het be wijs zijn. dat de Leidenaren het nu niet bepaald cadeau hebben gehad. Overigens mag toch wel van een ver diende zege voor de Van Wijk-mensen gesproken worden, dank zij hun betere spelopvatting. De eerste aanvallen waren voor de be zoekers, die probeerden de numerieke minderheid van de thuisclub uit te bui ten. Dit gelukte reeds na drie minuten spelen, toen uit een vrije schop Arnol- dus de bal goed voor zijn voeten kreeg en Van Vliet het leer pas terug zag, toen dit van het net terug kwam: 0-1. Op enigszins gelukkige w-yze kwamen de Leidenaars opnieuw aan een doel punt, toen rechtsbuiten Schouten uit zyn voorzet de bal over de verkeerd opgestel de Krijger in het net zag verdwijnen: 0-2. Een gloeiend hard schot van Amol- dus trof direct daarop de lat, waarna de SVOW-ers het spel wisten te verplaat sen. Uit een dieptepass van Van Nes pikte Rosier daarna de bal op achter de opgedrongen Leidse defensie en doelman Schoonbeek kon ingrijpen, dween het leer in het net: 1-2. Er was toen ruim een kwartier gespeeld en toen Rosier binnen de beruchte lijnen ten val werd gebracht leek de gelijkmaker in het zicht. Tot grote teleurstelling van geheel Oude Wetering miste de Wete- nngse aanvalsleider deze kans, door recht in handen van Schoonbeek schieten. Nadat Krijger een keihard schot van Visser onschadelijk had ge maakt kwam toch de gelijkmaker, toen v. Vliet de bal goed voor het Leidse doel plaatste en de mee gekomen linksbuiten J. v. d. Meer onhoudbaar kon inschieten: 2-2. De Leidse voorhoede zat intussen echter ook niet stil en nadat Amoldus te voren zwaar gehinderd ingeschoten had, deed hij het even later beter, zodat Krij ger voor de thee nogmaals naar het net kon: 2—3. In de tweede helft daalde het spelpeil zienderogen, waaraan ongetwijfeld de hevige regenval mede schuldig was. Het veld werd uiterst moeilijk bespeelbaar. De gasten bleken zich het best te kun nen aanpassen en Hoogeboom c.s. wer den dan ook zwaar op de proef gesteld. Dat de SVOW-defensie dan ook nog eenmaal moest capituleren, viel niet te verwonderen (2-4), welke treffer op naam van Zwijger. VWS's rechtshalf, kwam te staan. In stromende regen kwam tenslotte het einde van deze goed door Elenbaas geleide wedstrijd. Eerste zege voor Koudekerk Noordwijk op schot Overigens een wat geflatteerde zege op Zwart Wit (Van een onzer verslaggevers) Na de nederlaag van verleden week hebben de roodwitten zich Zaterdag keurig hersteld. Met niet minder dan 62 werd Zwart-Wit aan de dijk ge zet. Zeker, de overwinning is geflat teerd, maar toch zeker verdiend. De Noordwykse aanvallers toonden zich zeer schotvaardig, in tegenstelling met hun collega's aan de andere kant, die technisch wel een knap spelletje lieten zien, maar dit te ver uitspon nen, zodat de achterhoede van Noord wijk steeds weer kon ingrijpen. Het was dan ook helemaal geen eenzijdige wedstrijd, ondanks de grote overwin ning van de thuisclub. Technisch was het spel van de gasten zelfs beter. Maar men vergat te schieten en daar moet het tenslotte toch van komen. Gesteund door de wind ging de thuis club direct tot de aanval over. Maar spoedig bleek, dat de bezoekers tech nisch uitstekend speelden en menige goede tegenaanval opbouwden, waaruit na 5 minuten spelen reeds een doelpunt kwam. Dit werd wegens buitenspel ech ter afgekeurd. Noordwijk behield toch een kleine veldmeerderheid en na 10 mi nuten wist rechtsbinnen Passchier uit een goed genomen corner van Barn- hoom, keurig in te koppen, 1—0. En nog geen 2 minuten later was het al 20. De prima spelende linksbinnen Salen- tijn loste een ver schot, dat doel trof. De bezoekers lieten zich door deze tegen slag niet ontmoedigen. Integendeel, en stelden alles in het werk om tot een tegenpunt te komen. Na 20 minuten gelukte dat ook. De linksbuiten liep snel op het doel af. omspeelde enkele Noord- wijkers, daarna ook de uitlopende kee per en plaatste toen de bal rustig in het verlaten doel: 2-1. Daarna was het weer de beurt aan de thuisclub. Links binnen Salentjjn maakte er 31 van. Vijf minuten later was het linksbuiten Wassenaar, die met een boogbal het vierde doelpunt voor zijn rekening nam (41) en nog voor rust bracht midvoor v. d. Lippe de stand op 51. Doordat het tijdens de rust was gaan regenen, werd het veld zeer glad en moeilijk be speelbaar. De bezoekers kregen nu het voordeel van de wind. Veel winst bracht het echter niet. Want de thuis club wist met open aanvallen het spel aardig in evenwicht te houden. Wel kwam Zwart-Wit door haar rechtsbin nen tot 52, maar spoedig bracht de rechtsbuiten Barnhoorn de stand weer op 62. Met dit doelpunt bleek, dat de hele voorhoede van Noordwijk deze mid dag tot een doelpunt kwam. De strijd bleef aantrekkelijk, maar doelpunten kwamen er niet meer. Zwart-Wit kreeg nog een unieke kans voor een derde doelpunt, maar de toegestane penalty werd gemist. (Van een verslaggevers» Op Katwjjker grond behaalde Kou dekerk Zaterdagmiddag haar eerste overwinning. De 41 uitslag, die zij bereikte was bovendien nog ruim ver diend ook. want Katwijk maakte er in deze wedstrijd helemaal niets van. De bezoekers hadden het eerst het straffe windvoordeel, maar vooralsnog konden zij dat niet in doelpunten uit drukken. Zelfs kreeg Katwijk nog de beste kansen, maar de juiste richting was zoek. Toen na verloop van een halfuur Ab Zweris een goede schiet- I kans kreeg, loste hij een mooi schot, dat Koudekerk aan de leiding hielp: 0—1. Tweemaal kreeg v. d. Oever aan de andere zijde een bijna niet te mis sen kans. maar hij faalde volkomen. Nog voor de rust verhoogde Koudekerk de score tot 20. Wie verwacht had, dat na de rust Katwijk het heft in han den zou nemen, kwam wel bedrogen uit. Wel was zij aanvallend sterker, maar de aanvallen waren van een dergelijk pover gehalte, dat de Koudekerkse ach terhoede het vrij gemakkelijk klaren kon. Na een half uur spelen maakte de rechtsbinnen van Koudekerk er 30 van. We) wist Verdoes met een mooi schot de achterstand te verkleinen tot 31, maar toen Ab Zweris vlak voor het einde er l4 van maakte, was Katwijk definitief verslagen. Rouwkoop dicht bij de winst (Van onze correspondent) Had het Rouwkoop in het laatste kwartier van de wedstrijd tegen Jo- dan Boys ook maar Iets meegezeten, stellig zouden de bezoekers dan met lege handen de Pypenstad weer heb ben opgezocht. Nu mochten zij met de 33 uitslag hun handen stevig dicht knijpen. Jodan Boys startte in een zeer hoog tempo, waardoor het er naar uitzag, dat de thuisclub een gTote nederlaag tege moet zou gaan. Vooral toen spoedig de uiterst snelle voorhoede van de - Boys met vlot aanvalsspel enkele openingen in de Rouwkoop-defensie gemaakt had en deze ook prompt met doelpunten had beloond. Hierdoor kon het gebeuren, dat de gasten reeds na een kwartier met 0—2 voor stonden. Toen daarna H. Ver- rips een strafschop kreeg te nemen voor een wel te zwaar gestrafte overtreding van een van de bezoekers, wist de Voor schotenaar deze kans te benutten 12. Direct daarop was het aan de andere kant echter ook weer raak, waarbij de Rouwkoop-defensie niet helemaal vrij uit ging: 13. De thuisclub wist zich nog voor de rust te herstellen en al thans het spelbeeld weer in evenwicht te brengen. Ook in de tweede helft was er van een Gouds overwicht beslist geen sprake meer, integendeel, steeds meer namen de Rouwkopers het spel in handen en gaven zy het tempo aan. Toen K. Verrips een slordigheid in de Goudse defensie met een doelpunt had weten af te straffen, (2—3), kwam de spanning er pas goed in. Deze werd nog verhoogd toen dezelfde speler uit een hoekschop met een magnifieke kop bal de partijen weer op gelijke voet had gebracht: 3—3. Jodan Boys verdedigde nu met de moed der wanhoop het ge lijke spel, waarbij het haar beslist niet aan geluk ontbrak. HANDBAL HVL-DAMES WONNEN De dames van HVL behaalden gisteren in de uitwedstrijd tegen ADS 2 een 2-5 overwinning. De rust ging in met 'n 1-3 stand. De Leidse doelpunten werden ge scoord door C. Hollebeek (3x), L. Wig- gers en R. Lucas. Verdere uitslagen: SOS 2 (heren)— HVL 2 2—6. Sportspiintcrs De voor de Hoofdklasse gespeelde competitiewedstrijd tussen NOAD en Rigtersbleek is door NOAD met 30 ge wonnen. Gordon Pirie behaalde Zaterdag te Manchester zijn derde overwinning in één maand tijd op Emil Zatopek. De Brit won de 5000 meter in 14 min. 19 sec. voor Zatopek die 14 mm. 24.2 sec. liet afdruk ken. Na een proefrace is de Blue Bird 2, bestuurd door Donald Campbell, op het Mead-meer bij Las Vegas gezonken. Campbell is in veiligheid. De voetbalwedstrijd Denemarken— Zweden, welke te Kopenhagen is ge speeld. is in een gelijk spel: 3—3 geëin digd. Bij rust hadden de Denen met 2—0 de leiding. Voor ongeveer 13000 toeschouwers versloeg het Belgische B-elftal gisteren te Kortrijk de Luxemburgse ploeg met 50, nadat de rust met 20 was inge gaan. De te Boedapest gespeelde voetbal wedstrijd tussen Hongarije en Oostenrijk is in een 61 overwinning voor de Hon garen geëindigd. Bij rust hadden de gas ten met 1—0 de leiding.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 8