DERBY VAN DE LAGE LANDEN EINDIGDE ONBESLIST: 2-2 Spannend, soms wat te fors duel Nederlands overwicht in de tweede helft 94ste Jaargang Maandag 17 October 1955 Blad No. 28654 Twee doelpunten van Bram Appel I -li r - -i )a *9 (Van onze sportredacteur) Met een onbeslist heeft scheidsrechter Giorgio Bemardi de nationale elftallen van Nederland en België gistermiddag naar de kleedkamers van het Feyenoord-stadion gestuurd. Een wat onbevredi gend resultaat, deze 2-2 draw, na een span nende, spectaculaire en soms wat al te forse strijd. Maar een uitslag, waarmee de Rode Duivels, gelet op de poging van hun achterhoede om in de laatste minuten tijd te rekken, kennelijk zeer in hun sas waren. En dat ook wel mochten zijn, want over het geheel genomen is de Oranje ploeg iets sterker geweest, was zij ook c-i.vallend wat ge vaarlijker en speelde zij juist dat tikje beter het welk een bescheiden zege gerechtvaardigd zou hebben. Vooral in de tweede helft kwam dit dui delijk aan het licht. Want behalve de kopbal van Jacquemijns in de eerste minuten heeft de Munck na rust nauwelijks een goed gericht Belgisch schot te verwerken gekregen, terwijl daarnaast o.m. een cornerverhouding van G0 wees in de richting van een veel grotere Nederlandse aan- valskracht. Dat al deze zaken niet in de uitslag tot uitdruk king zijn gekomen, was voor een deel te wijten aan onfortuinlijke momenten van de Oranje-aan vallers en voor een deel ook aan het soms zeer sterke keepen van de Rode Duivels-doelman Gernaye. In dit bestek denken wij o.m. aan die dot van een kans, welke Appel in de tweede helft op enkele meters afstand (en volkomen vrij) voor het Belgische doel kreeg, maar waarbij de For- tuna-midvoor de pech had over het leer heen te maaien, terwijl Gemaye eenmaal een gloeiende kogel van diezelfde Appel zó voortreffelijk stopte, dat hem daarmee alle zwakke momentjes, die hij soms toch ook wel had - o.m. het laten vallen van de bal en het veelvuldig, riskante wegstompen van het leer - op slag kwijt konden worden ge scholden. Typisch verloop van de score Kuvs viel op Na een schot van Brooymans. kreeg Aooel de bal toegespeeld en via het lichaam van Carré, het leer soronc van de Belgische stopper terug voor de schoen van de Nederlandse midvoor. werd doelman Gernaye met een harde kogel kansloos geslagen: l1. Na dit succes tekende zich voor een kort moment een licht Neder land overwicht af en goed opge stuwd door Klaassens en Schaap rol den vele aanvallen naar de Belgische veste. Maar succes leverde dit niet op. Gevaarlijk moment In de 22ste minuut ontstond er voor het Nederlandse doel een uiterst ge vaarlijk moment, toen Schaap met een sliding, volkomen correct. Orlans het leer had ontnomen en de Italiaanse arbiter de Belgen daarvoor een indirecte vrije trap in het strafschopgebied toe kende. Gelukkig liep deze er volkomen naast zijnde beslissing op niets uit. want uit het tikje van Orlans schoot Coppens het leer hard in het zijnet. Enkele mi nuten later gaf de heer Bernardi, die nu voor elke pietluchtigheid ging flui ten. de Belgen opnieuw een vrije trap op de rand van het strafschopgebied cadeau. Het schot van Mees smoorde in het „muurtje", maar als de Belgen niet zo erbarmelijk slecht hadden gescho ten. hadden deze straffen voor Oranje een onaangename gevolg kunnen heb ben. Binnenspelen waren zwak Wat het scoreverloop betreft was de tweede helft een typische afspiegeling van de eerste. Jacquemijns opende vier minuten na het begin de score voor de Belgen, maar in de achtste minuut had Bram Appel de partijen al weer op gelijke voet gebracht. Vier minuten na de hervatting gaf Jacquemijns de Rode Duivels opnieuw de leiding en was het weer Bram Appel, die ongeveer vier minuten daarna de halans voor Oranje weer in evenwicht bracht. En wat de kwaliteit van de tref fers betreft: ook deze viel in het voordeel van de Nederlanders uit. De eerste Belgische goal ontstond uit een pass van Orlans naar de zeer scherp opgesteld staande Jacquemijns, zo scherp dat naar veler mening aan deze treffer een buitenspelluchtje hing. De heer Bernard!, wiens beslissingen niet altijd gelukkig waren, om niet van zwak te spreken, aarzelde even. maar wees. na een blik te hebben geworpen op zijn grensrechters, toch maar naar het midden. Jacqemijns tweede doelpunt, overigens een fraaie kopbal, was voor een groot deel te wijten aan een fout van De Munck, die een door Orlans by de linker cornervlag genomen vrije trap verkeerd beoordeelde en te ver uit zijn doel kwam. De beide doelpunten van Appel waren van uitstekend gehalte. Zij ontstonden uit harde schoten, goed gericht en voor Gernaye onhoudbaar. Rik Coppens Zo'n speerpunt miste de Belgische aanval. Wel zocht Rik Coppens ditmaal meer de ruimte op en spitste hii zich niet zo toe op persoonlijke duels met Cor v. d. Hart. maar zijn zucht naar individualistisch soel kon hij toch niet laten varen. De Antwerpse viskopcr was een rem op het soms heel goede veldspel van de Belgen. Steeds weer haalde hij de vaart uit de aanval van de Rode Dui vels. Neen. de grote „Vedette" Cop pens. die vele malen in zijn duels met de Nederlandse verdedigers smade lijke nederlagen leed en niet erg sportief soms op een hoongelach van de ziidc van liet publiek werd getracteerd. was in deze wedstrijd nergens en priegelde zich met de tegenvallende binnenspelers Mathonet en Rcvniers keer op keer vast in de Oran je-verdediging. Dit heeft de taak van onze defensie natuurlijk aanzienlijk vergemakkelijkt. Voor v ,d. Hart c.s. dreigde er slechts dan gevaar als de snelle vleugelspelers Orlans en Jacquemijns de bal kreeen. Zoals reeds gezegd scoorde de laatste beide Belgische doelpunten, steeds uit ballen aangeven door Orlans... .De ploeg, welks keuze-commissie het voorhoede-probleem het best heeft op gelost. wordt winnaar van de wedstrijd" was algemeen de tendenz in de voorbe schouwingen. zowel in de Nederlandse als Belgische bladen. Deze 81ste Derby der Lage landen heeft eohter geleerd, dat daarin de Nederlandse noch de Bel- eisclie k.c. volkomen geslaagd is. Ty pisch was de overeenkomst in het falen van de binnenspelers aan beide zijden en het soms prima spel van de buiten spelers van beide oioegen. Vooral de jeugdige debutant Bosselaar (rechts buiten) soeelde een voortreffelijke wed strijd en was de toch zeer geroutineerde Van Brandt vele malen te glad af. De Feyenoorder was beslist de ontdekking van deze ontmoeting en de ster van de Oranje-aanval. Niet voorbij mag echter worden gegaan aan het feit. dat de dekking van Belgische zijde vrijwel voortdurend onvoldoende was. Bosselaar en de zeer gemakkelijk spelende Clavan genoten een vrijheid, welke zij in nor male competitiewedstrijden niet vaak zullen tegenkomen. Speerpunt Appel Kennelijk stelden Van Brandt en Dries niet erg veel vertrouwen in hun stopper Carré, die inderdaad klassen minder speelde dan in vorige Holland-Belgie-wedstrijden. Zo Bram Appel de beschikking zou hebben ge had over een grotere beweeglijkheid hij is nu eenmaal zwaar gebouwd en zouden De Bruvckere en Brooy mans in het bijzonder van meer spelinzicht hebben blijk gegeven, de kans zou niet uitgesloten zijn ge weest. dat de Belgische defensie vol komen zou zijn weggevaagd. Ondanks ziin tekort aan snelheid hebben de heren Hoolboom c.s. echter met het opstellen van Bram Appel op de midvoorplaats blijk gegeven te weten wat ér voor een wedstrijd tussen Oranje en Rode Duivels gevraagd wordt: een stevige speerpunt. die zich door lichaamskracht niet laat intimideren en van dit artikel zelf ook het nodige in huis heeft. Appel heeft ln dil opzicht aan alle in hem eestelde verwachtingen bantwoord. Hii heeft bovendien beide Nederlandse doelpunten gescoord en dus zeer vol daan. Van de Nederlandse verdedigers heb ben de backs Kuys en Wiersma het dan ook het moeilijkst gehad. Maar beiden hebben zich voortreffelijk van hun taak gekweten, waarbij Kuys het meeste op viel. Oor v. d. Hart was goed als al- tiid. terwijl in de halflinie Klaassens en aanvoerder Schaap zowel aanvallend als verdedigend een prima oartii speelden. Het plaatsen van de blonde VW'er heeft aanzienlijk aan zuiverheid ge wonnen en Schaap was weer de rustig ingrijpende, dominerende speler op het middenveld. In de eerste helft was het krachts verschil niet groot. De aanvallen golf den snel heen en weer en het spelbeeld was niet onaantrekkelijk, al reikte de kwaliteit van het vertoonde nimmer naar een grote hoogte, hetgeen men ook niet mae verwachten in ontmoetingen tussen Nederland en Belgié. waarin ..met het mes op tafel" gespeeld wordt. Na het inachtnemen van één minuut stilte in verband met het overlijden van de heer Seeldrayer bracht Coppens de bal aan het rollen. Het werd meteen een gevaarlijke aanval over reohts. die echter werd afgebroken toen de op springende De Munck te zwaar werd aangevallen. Een tegenaanval van Oranje werd besloten met een hard schot van Bosselaar. dat door Gernaye met moeite tot een hoekschop kon wor den verwerkt. Belgisch «loelpuut Verrassend snel kwam het eerste doelpunt. In de vierde minuut speelde Orlans het leer zuiver naar de scherp tussen de Nederlandse verdedigers opgesteld staande Jacquemijns volgens onze waarneming stond hij op écn lijn en dus buitenspel en diens schot uit vrije positie sloeg de uit lopende De Munck kansloos. Vlak daarop hadden de Belgen bijna op nieuw succes, toen Orlans in een snel le ren op het Nederlandse doel afging en op het nippertje door Wiersma en v. d. Hart kon worden opgevangen. De linksbuiten van de Rode Duivels kwam daarbij ten val en al wat Belg was protesteerde hevig en hoopte op I een penalty. Maar de heer Bernardi ging daar niet op in. BOSSELAAR ..ster van voorhoede.. En het vreemde was. dat toen aan de andere kant Brooymans op de pass van Appel een schitterende kans kreeg en tic Willem 2'er doodkalm door Carré van het leer werd weggeduwd een zeer duidelijk geval van ob structie de heer Bernardi slechts vriendelijk met de hand wuifde, in- plaats van de enige straf: een pe nalty, toe te kennen. Aan de andere kant poogde Coppens langs v. d. Hart te glippen, maar hy struikelde over de benen van de Neder landse spil. Niemand was er zo veront waardigd als onze Rik Coppens. Met een schot uit zeer moeilijke positie heejt Bram Appel (links) voor de tweede maal Nederland in het scoreverloop naast de Belgen gebracht. Een zeer scherp door Bosselaar geno men corner bracht Gernaye in ernstige moeilijkheden en de Belgische doelman kon zich slechts uit deze onaangename situatie redden door opnieuw een hoek schop weg te geven. Clavan werd daar op door Dries in de grond geboord en Appel, die er ook raad mee wist. werd hartgrondig door het Belgische publiek uitgeloeid, tron hij met een listig tikje Carré uit -as bracht. Het regende vrije trappi». Na een zeer handige doorbraak van Bosselaar, gevolgd door een afgemeten voorzet, kreeg Clavan een juweel van een kans Maar de te gretige en in een veel slechtere positie staande De Bruyckere was de ADO'er iets te snel en het slappe schot van De Bruyckere berokkende Gernaye niet de minste zorg. Een ernstige fout van de Willem Tweede lielft Vier minuten na de hervatting, nadat enkele Nederlandse aanvallen op niets waren uitgelopen, raakte Orlans in een duel met Schaap de bal aan de Nederlander kwijt. Hoewel Schaap volkomen correct te werk was gegaan, kende scheidsrechter Ber nardi tot een ieders verrassing de Bel gen hiervoor een vrije schop toe. Deze werd genomen door Orlans, scherp, en via het hoofd van Jacquemijns vloog het leer over de aarzelend uitgelopen De Munck in de Nederlandse touwen: 12. Maar het plezier van de Belgen over deze voorsprong was geen lang leven besehoren, want enkele minuten later bracht Bosselaar het leer, nadat een lange pass van De Bruyckere hem in gunstige positie had gebracht, op maat voor het Belgische doel en de toestormende Appel kogelde het loeiend hard achter de machteloze Gernaye: 22. Even oefenden de Belgen daarna nog druk uit op het Oranje-doel. hetgeen re sulteerde in twee vliegende schoten van Reyniers. welke Juist langs de voor de Belgen verkeerde kant van de paal snor den. maar daarna kwam het leeuwendeel van de aanvallen weer voor Nederlandse rekening. Een schot van Bosselaar. na een fraaie aanval van de Oranje-rech tervleugel, kon Gernaye nog met moeite uit de hoek duiken en even later zag de Belgische doelman tot zijn grote op- Twee treffers uit de Derby. Op de foto links ziet men het tweede doelpunt van de Belgen, gescoord door Jacquemijns (rechts). De foto rechts brengt Bram Appel's eerste \lreffer in beeld. Appel draagt rug- nummer 9. luchting een diagonaal schot van Appel rakelings langs de paal gaan. En vlak daarop kreeg Appel, door slordig weg werken van Van Brandt, een dot van een kans. maar toen maaide hü gran dioos over het leer. Twee momenten voor de Portuna-midvoor. voldoende voor hem om zich de haren uit het hoofd te rukken Bij een Belgische tegenaanval drukte Wiersma Orlans zeer duidelijk van de bal af ook dat was obstructie maar gelukkig hield de arbiter de ba lans ln evenwicht en gaf ook ditmaal geen penalty. Fraaie safe Een loeiend hard schot van Appel, van dichtbij gelost, werd zeer fraai door Gernaye gestopt en een effectvol af standsschot van Brooymans draaide rakelings langs de bovenhoek van het Belgische doel. Ook de Bruyckere kreeg nog een goede kans. maar liet de bal op het critleke moment van zijn schoen glijden. In de laatste minuten begon de Bel gische achterhoede tijd te rekken en Coppens legde het er wel heel dik bo venop. toen hij bij een aan Nederland toegekende vrije trap weigerde op negen meter afstand te gaan staan. Een van de Oranjemannen we menen Clavan duwde hem zeer ruw opzij en de heer Bernardi was er als de kippen bij om eventuele vechtneiglngen te onderdruk ken. Coppens koos de wijste partij en werd uitgefloten. Maar ook deze vrije trap bracht het gewenste succes niet en enkele ogen blikken later verlieten de 65.000 suppor ters. uitgeleide gedaan door een vrolijke mars van de uitstekende showband van de General Motors.het stadion, druk dis cussiërend over de vraag of men zich met dit gelijke spel tevreden zou beto nen of niet.... Meningen van anderen K.C.-voorzitter: „Kleine zege zou verdiend zijn geweest" De voorzitter van de keuze-commissie van de KNVB de heer H. Hoolboom, die tevens sprak namens de beide an dere leden van commissie de heren Pellikaan en Steinvoorte, antwoordde, toen een verslaggever van het ANP hem zijn indrukken vroeg over het Ne derlands elftal, dat de beide binnen spelers Brooymans en De Bruyckere niet hun gebruikelijke vorm hadden gedemonstreerd. Daarentegen bleek de keuze van de beide buitenspelers en van de midvoor wellicht tegen elke logica in, juist te zijn geweest. Over de debutant Bosselaar is de KC tevreden en over de tweede debutant Brooymans luidde de opinie, dat deze speler nog heel wat meer routine zal moeten verkrijgen om in dit milieu te kunnen voldoen. Toch is de KC, hoe goed de ploeg ook heeft gespeeld, met de uitslag onte vreden. Als wij de kansen beschouwen welke wij voornamelijk ln de tweede helft heb ben gehad, dan zou een kleine over winning toch zeker verdiend zijn ge weest. De voorzitter van de Belgische keuze- commissie, de 78-jarlge generaal De- falle, die enkele dagen geleden mid voor Coppens een waarschuwing heeft gegeven om niet zelfzuchtig te spelen, was van oordeel, dat zijn pupil naar zijn mening het lesje wel ter harte heeft genomen. Misschien nog niet voor 100 Vr zo voegde hij eraan toe, maar toch is er meer eenheid in de voorhoede gekomen. Niet alleen Nederland zit met een pro bleem van dc binnenspelers, maar ook België. Over de Nederlandse ploeg had hij slechts woorden van lof. Vergeleken met een jaar geleden is het Oranje team sterk vooruitgegaan. De voorzitter van de KNVB. ir H. F. Hopster zeide verheugd te zijn met deze uitslag. „Ik ben blijer met dit ge lijke spel. dan met de 1-0 overwinning van het vorig Jaar En wil men weten waarom? Wij kunnen weer meeko men in de rij der Europese voetballan den". loop van de wedstrijd de twee gebrui kelijke KNVB-insignes gereed liggen voor de twee debutanten. Tin us Bos selaar en Jan Brooymans. Van de Ne derlandse ploeg zei hij: „De spelers hebben de lessen van Merkel goed ten uitvoer gebracht. Met deze wedstrijd is bewezen wat wjj ons op de weg van herstel bevinden. Maar er is nog heel wat nodig om in de toekomst blijvende successen te kunnen boeken". De scheidsrechter van de wedstrijd, de Italiaan Bemardi. die naar men zich herinnert in Turku drie Jaar geleden de Olympische wedstrijd Nederland- Brazilië heeft geleid - zijn eerste ken nismaking overigens met het Neder landse voetbal - deelde op onze vraag mede, dat deze wedstrijd tussen Ne derland en België zijn 16e officiële landenwedstrfjd was geweest". Het eer ste doelpunt van de Belgen is op vol komen regelmatige wijze ontstaan", aldus deze arbiter. Op het moment dat de bal door een der Belgen naar voren werd gespeeld, bevond Jacquemijns zich absoluut niet in buitenspelpositie. Ik twijfel geen moment, dit doelpunt was op volkomen correcte wijze ge maakt". Toen wij onder zijn aandacht brachten, dat volgens onze mening en ongetwij feld van vele anderen hij wel wat te veel had gefloten, luidde zijn repliek, dat het een weliswaar faire, maar toch zeer harde wedstrijd was geweest .Ik wa§ er absoluut zeker van. dat als ik de teugels wat had laten vieren, de ontmoeting ruw zou zijn geworden En dat wilde ik onder alle omstandighe den voorkomen. Men heeft al tegen mU gezegd dat ik de sfeer van deze derby niet heb aange voeld. Laat ik U dan zeggen dat ik het vorig Jaar Oostenrijk-Hongarije te We nen heb geleid en dat die derby ten minste ?o moeilijk te arbitreren is. om deze.fde redenen als Nederland— Belgi"". De scheidsrechter eindigde met woorden van lof toe te zwaaien aan de spelers van het Nederlands elftal. ..Er'is een klasse verschil", aldus de heer Bernar di. „tussen het spel dat vanmiddag in het Feyenoord-stadion werd gedemon streerd en dat wat lk drie jaar geleden in Turku heb aanschouwd".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5