LEIDSCH DAGBLAD Koninklijk Paar in felle slagregens naar de West vertrokken WEERBERICHT Lijkjes van twee vermiste broertjes in kist gevonden Kroonraad in Marokko (vier leden) vandaag geïnstalleerd Beide Sultans thans door twee leden vertegenwoordigd Honderden doden door noodweer in Pakistan, de V.S. en Japan 94ste Jaargang MAANDAG 17 OCTOBER 1955 No. 28654 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, LeldeD - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een vol programma tegemoet! „Schat van ervaringen opdoen (Speciale berichtgeving) Zaterdagnamiddag, acht minuten over half zes, verhief zich in een felle slagregen, die Schiphol teisterde de K.LM.-machine „Jan van Riebeeck", een DC-6b, in de grauwe lucht, gestadig hoogte nemend om de grijze wolken zo snel mogelijk beneden zich te laten. Aan boord bevonden zich H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, op weg naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Een achttal minuten eerder was de deur van het toestel dichtgezwaaid en zochten Koningin en Prins, tegenover elkaar gezeten in het achter-comparti ment, met hun blikken naar de vier Prinsessen, die, temidden van een grote menigte autoriteiten, ijverig een afscheid zwaaiden, niet in het minst acht slaande op de regen, die in eindeloze stromen neerplensde. Toen het toestel met brullende motoren begon te taxiën, schrok ons jongste Prinsesje wel even, maar zij was het, die met het grootste enthousiasme en vol overgave haar ouders nawuifde met een levensgrote witte zakdoek. Koningin Juliana, die haar ogen met een der handen beschermde tegen het felle schijnsel van de sterke schijnwerpers, die de televisie van node had,en Prins Bernhard wuifden tot het laatste moment toe terug De reis was begonnen, de eerste officiële reis van het Koninklijk paar naar de overzeese delen van het Koninkrijk der Nederlanden. „Ik ben biy, dat we eindelijk reis vaardig zijn en dat we eindelijk deze mooie reis mogen maken naar de Ne derlandse Antillen en Suriname. Wij hebben ons er al lang op verheugd! We hebben gewacht tot het statuut in werking is getreden en nu zijn we dan reisvaardig. Binnenkort zullen we een schat van ervaringen opdoen en daar mede heel gelukkig weer naar huis terugkeren". Met deze eenvoudige woorden had onze vorstin zich kort voor het vertrek in de I.C.A.-hal staande voor twee microfoons en een grote batterij T.V.- en filmcamera's en een druk in de weer zijnde menigte van fotografen, tot haar volk gericht. Na onze vorstin sprak Prins Bernhard enkele woorden, die eveneens niet alleen weerklonken door de Neder landse luidsprekers van radio- en tele visietoestellen, maar ook uit die. opge steld ver overzee daar de Wereldomroep ook een uitzending verzorgde: „Ja, ik weet niet, wat ik na deze woorden van i mijn vrouw er nog aan toe kan voegen. Ik verheug mij uit de aard der zaak bij zonder om weer de Antillen en Surina me terug te zien, na de vele keren, dat ik er geweest ben. Ik heb wel de indruk I dat het programma een beetje vol Is, maar ik ben er zeker van dat we deze I belangrijke en mooie reis, zoals de Ko- J ningin zeide, samen tot een heel mooi i en goed einde zullen brengen." Wie mee reizen Tegen vier uur stroomde de I.C.A.- I hal vol met de talrijke autoriteiten, die j ons Koninklijk paar uitgeleide gingen I doen, de leden van het gevolg van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- J hard, wegbrengende familieleden en op speciaal verzoek van Hare Majes teit eveneens de familieleden van de bemanningsleden van de .,Jan van Rle- beeck." Met ons Koninklijk paar vertrokken mede naar de West douarière A. A. oa- ronesse van Heeckeren van Molecaten, Geb jkvr. Groeninx van Zoelen, Groot meesteres van H.M. de Koningin, jkvr. C. E. B. Röell, hofdame, vice-admiraal tit. N. A. Rost van Tonningen. Opper- ceremoniemeester, Lt Kol vlieger mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, adju dant. W. J. baron van Heeckeren van Molecaten. particulier secretaris van Hare Majesteit, dr F. A. de Graaff, par ticulier secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, lt. ter zee 1ste klasse W. van Rossum, adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard, prof. mr dr W. J. A. Kern kamp minister van Overzeese Rijksde len en mevr mr D. Kernkamp-Bavinck, A. Jonkers, chef directie Suriname en dê Ned. Antillen van het Ministerie van Overzeese Rijksdelen, en mevrouw A. E. G. S Jonkers-Reddingius, jhr mr W. F. Röcli, wnd. directeur van het Kabinet der Koningin, alsmede een kamerdie naar, twee lakeien, drie kamermeisjes, twee rechercheurs en een typiste. Talrijke autoriteiten deden het Ko ninklijk Paar uitgeleide. Vriendelijk glimlachend betrad onze vorstin precies te kwart voor vijf de met vele bloemen versierde I.C.A.-hal. Zij was gekleed in een roestbruin tweed mantelpak met een kraagje in wijnrood velours, terwijl de linker lapel gesierd werd door een grote ronde broche van in goud gevatte diamantjes. Een rood velours kapje, met twee in een cirkel er op liggende bruin-witte veren vervol maakte het eenvoudig reis-toilet. Prins Bernhard was gekleed in een sportief lichtbruin colbert costuum, dat gesierd werd door een rode pochette en de on- Buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met regen- of hagel buien, maar ook enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. In de kuststreken tijdelijk harde tot storm achtige. overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Opgemaakt te 10 uur 18 OCTOBER. Zon op- 7.10 uur: onder: 17.44 uur. Maan op: 10.18 uur; onder: 18.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.31 en 16.47 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Prins Bernhard op Schiphol kort voor het vertrek naar de West in gesprek met zijn vier dochters. VERGADERING ALG. NED. GRAFISCHE BOND De Algemene Nederlandse Grafische Bond zal op 20, 21 en 22 October in het Kurhaus te Scheveningen zijn zesde ge wone Bondsvergadering houden In net huishoudelijk deel van deze vergadering zal onder meer het jaarverslag 195354 worden behandeld. Daarin wordt mede gedeeld. dat het aanial gewone leden eind vorig jaar 22.973 bedroeg. Het ver mogen van de bond steeg in 1954 met bijna een half mlllloen gulden tot ruim 4,1 millioen gulden. Koninklijk Paar in Porto Rico De Jan van Riebeeck, waarmede het Koninklijke Paar naar de West reist, is vannacht om 1,19 uur Nederlandse tijd op het vlieg veld van San Juan op Porto Rico aangekomen. Koningin Juliana en Prins Bernhard werden by aankomst ver welkomd door gouverneur Monoz Marin. Onder de gTote menigte, die op hetvliegveld aanwezig was. be vonden zich o.m. de Nederlandse consul, Waldemar Lee, admiraal Grover Hall, als vertegenwoordiger van de Amerikaanse militaire auto riteiten, de president van de Por- toricaanse Senaat, Samuel Quinon Es, de voorzitter van het Huis, Er nesto Ramos, de eerste rechter, A. C. Snyder en de onder-staatssecre taris Arturo Carrion. De Koninklijke gasten hebben enige tijd in het Paleis van de Gou verneur doorgebracht. Deze heeft de vorige maand ons land bezocht. Koningin Juliana gewaagde van twee bezoeken, die zij in November 1943 aan Porto Rico heeft gebracht. Ook Prins Bernhard heeft in de oorlog het eiland bezocht. De Vor stelijke bezoekers dankten gouver neur Marin voor de grootse ont vangst. Te ongeveer 2,44 uur Ned. tijd begaven de Koningin en de Prins zich aan boord van de kruiser „de Rnyter", die hen naar Willemstad zal brengen, waar zij morgen zul len aankomen. Het korte bezoek dat het Konink lijk Paar aan de Bermuda's bracht, was geheel onofficieel. Op het vlieg veld werden Koningin en Prins be groet door de waarnemend gouver neur. de heer A. G. T. Chaplin, de Nederlandse vice-consul sir John Cox en de commandant van het veld kolonel G. W. Peterson. Een 2 300 belangstellenden was verder op het vliegveld aanwezig; tussen hen in stonden 15 Nederlan ders. De Koningin maakte even een praatje met dit laatst genoemde groepje, toen zij van het vliegtuig naar de auto liep. Het Koninklijk Paar gebruikte de lunch in het huis van de heer Chaplin. De „Jan van Riebeeck" landde gistermorgen om 11.13 Nederl. tijd )p het vliegveld Kindley op de Ber muda's. Gisteravond om 21.22 Ned. tjjd vertrok het Koninklijk Paar naar San Juan. afscheidelijke witte anjer. Direct na net Koninklijk paar volgden, hand in hand. de jongste twee Prinsesjes, die eventjes verlegen waren door het drukke gedoe om hen heen, doch al spoedig op hun gemak werden gesteld door hun moeder, die voor hen een glaasje limonade liet brengen. Slot op Pag. 2 Rustig ingeslapen? Afschuwelijke ontdekking te Amsterdam Gisteravond tegen zes uur hebben twee mannen op het autoparkeerterrcin achter het Carlton hotel te Amsterdam in een kist de lijkjes gevonden van de 9-jarige Ronald George Koot en zijn 6-jarig broertje Leslie Koot, die sinds Donderdagavond j.i. vermist worden. Sindsdien heeft de politie over het ge hele land naspeuringen verricht. Het parkeerterrein ligt enkele tientallen me ters van de ouderlijke woning aan de Geeivinckssteeg. Naar de mening van hoofdinspecteur H. A. M. van Rooy. die na de vreselijke vondst de eerste onderzoekingen heeft verricht, is hier geen sprake van een misdrijf. Hij grondt deze mening op de zittende houding van de kinderen in de kist en de rust, die van de gezichtjes uitgaat. Waarschijnlijk zijn de broertjes Donderdagavond tegen zeven uur in die kist gekropen met het voornemen er de nacht in door te brengen. Het deksel moet toen zijn dichtgeslagen en kon door een bijzondere constructie niet meer van binnen uit. geopend worden, waartoe echter gezien de houding van de kinderen, waarschijnlijk ook geen poging is gedaan. Het vermoeden bestaat, dat zij zit tend zijn ingeslapen en de volgende morgen met meer wakker zijn geworden. De kinderen speelden vaker op dit terrein vlak bij hun huis en hun aan wezigheid is voor de bewaker die avond dus geen bijzonderheid geweest Boven dien gaat de bewaker 's avonds tegen zeven uur eten in een hokje, van waar uit hij geen overzicht over het terTein heeft. Daarbij komt nog, dat de kist in een afgelegen hoek van het terrein stond en het die avond zeer mistig was. Het is voorts onwaarschijnlijk, dat de kinderen, toen het deksel dicht viel. ge schreeuwd hebben. Dat zou waarschijn lijk ook niet gehoord zijn omdat de kist zeker 12 15 meter van de parkeer ruimte af stond en het Donderdagavond toevallig ook erg stil is geweest met parkeren. De kist is 70 cm lang, 42 cm breed en 54 cm diep. Gisteravond wilden een 54-jarige man en een 21-jarige soldaat, respectieve lijk een broer en een stiefzoon van de pachter van het terrein de vol gens hen lege kist gebruiken bij het zagen van een stuk triplex. Toen zü de kist optilden bemerkten zij. dat het gewicht zwaarder was dan nor maal en toen zij het deksel open sloe gen deden zij hun trieste ontdekking. De lijkjes zijn naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. Ronald en Leslie Koot waren de twee zoontjes uit een gezin van zes personen Zij hadden twee zusjes. (Van onze Parijse correspondent) Eindelijk, ongeveer vijf weken na de datum, die door de regering zelf was vast gesteld, zijn Zaterdagavond gelijktijdig in Parijs en in Rabat de namen bekend gemaakt van de vier leden van de Troonraad. die vandaag officieel zou worden geïnstalleerd. Zoals bekend treedt de Troonraad voor bepaalde tijd in de plaats van Sultan Ben Arafa, die naar Tanger is uitgeweken. In tegenstelling met de oorspronkelijke plannen zal dit nieuwe college nu echter niet uit drie doch uit vier leden bestaan. Dat zijn: de grootvizier El Mokri, die omstreeks 104 jaar oud moet zijn. en die als gematigd nationalist staat aange schreven, Si Bekkai. een persoonlijke vriend van de andere Sultan Ben Joessef, de Pasja van Sale, Sbihi en de Caid van Marmoesja, Si Tahar Ocassoe. Beide laat ste figuren worden als traditionalisten, of wel aanhangers van Ben Arafa beschouwd, zodat de twee sultans nu ieder door twee leden in de Troonraad zijn vertegenwoordigd. Deze wijziging in de samenstelling van de Troonraad, die door Sultan Ben Joessef zou zijn aanvaard, maar door de nationalistische partijen ais een inbreuk wordt beschouwd op de afspraken van Aix-les-Bains, is de vrucht van een nieuw compromis, dat Vrijdag werd bereikt tussen de kabinetschef van Pinay, Vrissou, en resident-generaal De Latour. gedaan. Men neemt aan dat deze week de vroegere Sultan Ben Joessef met zijn talrijke familie en gevolg zijn verban ningsoord Madagascar ppr hoof zaJ mo gen verlaten om zich in Frankrijk te gaan vestigen. Zoals men weet had hij tevoren de Franse regering beloofd zich met geen enkele vorm van politieke actie te zullen inlaten. De Zweden Wijven links rijden De Zweden hebben zich Zondag by een volksstemming met overweldigende meerderheid uitgesproken voor links verkeer. Meer dan de helft van de stemgerechtigden, meer dan men ver wacht had. bracht zqn stem uit; 83.2 procent van deze stemmen was voor handhaving van de bestaande toestand. Een officiële commissie had onlangs aanbevolen in Zweden rechts verkeer in te voeren. Ben Joessef deze week van Madagascar naar Frankrijk? Generaal De Latour had zich tot het laatste moment, samen met de Franse kolonisten, tegen de benoeming van Si Bekkai verzet Zijn invloed zou, zo hoopt De Latour. nu geneutraliseerd kunnen worden, omdat alle beslissingen van de Troonraad toch met algemene stemmen moeten worden genomen. Het is echter de vraag of de Istlqlal-partij bereid zal zfjn op deze basis de samenwerking met De Latour en de Fransen voort te zet ten. Si Bekkai is intussen gisteren uit Parijs naar Rabat teruggegaan Op het vliegveld waren uitgebreide veiligheids maatregelen door de politie genomen, maar geen enkel incident heeft zich voor- Slot op Pag. 2 Een deputatie van zestien Britse parlementsleden, onder wie de Socialisten Clement Attlee en Bevan. ls Zondag per vliegtuig op Malta nongekomen voor een bezoek van een week. De delegatie zal de mogelijkheden onderzoeken Malta op te nemen in het Britse Gemenebest. Voordat Koningin Juliana en Prins Bernhard Zaterdag met de ..Jan van Riebeeck" naar de West vertrokken, lieten zij de bemanningsleden van dit vliegtuig aan zich voorstellen. Koningin Juliana drukt de hand van stewardess Rijpstra. Kappers in Boeganda krijgen het heel druk De Kabaka (vorst) van Boeganda, een deel van 't Britse protectoraat Goegan- da in Midden-Afrika. is heden, na twee jaar ballingschap in Groot-Brittannlë. teruggekeerd naar ziin land. Duizenden Boegnnda's juichten de vorst toe. toen hy op het vliegveld van Entebbe. 32 km van Kampala, werd begroet door de gouverneur van Oeganda, Sir Andrew Cohen. De Kabaka werd in November 1953 in ballingschap gezonden, omdat hy niet „loyaal meewerkte" met de regering van het protectoraat. Onder de duizen den die de Kabaka. Moetesa II, toe juichten bevonden zich meer dan twee duizend volgelingen met zware baarden, die bij de verbanning van Moetesa de gelofte aflegden zich niet te zullen scheren voor hun vorst teruggekeerd zou zyn! Moetesa en Sir Andrew Cohen zullen Dinsdag hun handtekening zetten onder een nieuwe grondwettelijke regeling voor Boeganda. die tijdens de ballingschap van de vorst is uitgewerkt. De Kabaka zal daarbij beloven samen te werken met de regering van Oeganda. Vreemd afscheid van Brits vlooteskader in Leningrad Het vertrek van de Britse oorlogs schepen na een vriendschapsbezoek aan Leningrad levert nogal wat moeilijk heden op. Aanvankelqk hadden de Rus sische autoriteiten verklaard, dat de schepen in de nacht de Ncwa af moesten varen naar open zee wat zeer ongcbruikelqk is doch later, toen door een storm het peil van de rivier byna twee meter was gestegen en er hoge golven liepen, kwamen zij van hun vreemde besluit terug. Maandag ochtend vroeg waren de Britse schepen nog niet vertrokken. Men wachtte toen nog op verbetering van de weersomstan digheden. Door de storm waren Zaterdagnacht reeds moeilykheden voor de Britse schepen ontstaan. Zo raakte het 13.350 ton metende vliegdekschip ..Triumph" op drift en het kwam gevaarlijk dicht bij de kade voordat de bemanning er met behulp van Russische sleepboten in slaagde het schip opnieuw te meren. 1 ijftienduizend daklozen bij Lahore; rijf Amerikaanse staten zwaar getroffen Tengevolge van overstromingen van de rivier de Ravi zün in het district Sjechocpocra nabu Lahore in Pakistan ongeveer 250 mensen verdronken: 700 zyn, o.m. door instortende huizen, gewond. Meer dan 15.000 mensen zUn dak loos en 300 worden vermist. By overstromingen in vyf staten in het Noord-Oosten van de Ver. Staten zun vier en dertig personen om het leven gekomen. In een twaalftal plaatsen is de noodtoestand afgekondigd. Door zware regenval zyn rivieren in de vyf staten, Connecticut. New Vork, New Jersey, Pennsylvania en Massachusetts bulten haar oevers getreden. Eerstgenoemde staat werd het zwaarst getroffen. Aan de kust kwam een aantal plaatsen blank te staan, doordat de hoge waterstand in de rivieren samenviel met de vloed. I ruim dertig opvarenden het leven verlo- Japanse vissersschepen in hevige Storm omgeslagen vyf personen om'het leven gekomerC"tër- WU1 er nog 28 worden vermist. Ongeveer De Japanse kustwacht heeft bekend 2000 mensen werden dakloos Doordat cniaakt, dat tydens een hevig noodwer-i vele rivieren buiten haar oevers traden boven Noord-Japan drie visser-- werden vyf bruggen weggeslagen en vaartuigen zyn omgeslagen, waardoor de I enige honderden huizen vernield

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1