LEIDSCH DAGBLAD Prinses Margaret ontving kolonel Peter Townsend in Clarence House Constitutionele moeilijkheden voor huwelijk schijnen uit de weg te zijn geruimd WEERBERICHT Medici bijeen te Rotterdam Edgar Faure bij in een benarde Alleen bijkomstige zaken kunnen hem meerderheid in vertrouwenskwestie bezorgen liet ochtendkrieken positie 94ste Jaargang VRIJDAG 14 OCTOBER 1955 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7 per kwartaal, f 235 per maand. f. 0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041 ;_Redactie: 21507 De spanning eindelijk gebroken [Telefonisch van onze correspondent in Londen) De spanning over de romance tussen Princes Margaret en Kolonel Peter Townsend is eindelijk verbroken. Margaret en Peter hebben gisteravond in Londen elkaar voor het eerst na twee jaar weer gesproken. De ontmoeting geschiedde in Clarence House, de statige residentie van de Koningin-Moeder en Prinses Margaret. Townsend vertrok na twee uur. Er was nauwelijks meer twijfel aan dat de climax in deze koninklijke liefdeshistorie bereikt was, toen zowel Prinses Margaret als Peter Townsend gisteren op nagenoeg hetzelfde tijdstip in Londen arriveerden, de Prinses terugkerend van haar vacantia in Schotland, terwijl Peter Townsend, Brits luchtvaartattaché in Brussel, met drie weken verlof overkwam, met de mededeling, dat hij misschien in Engeland zou blijven. Alle constitutionele moeilijkheden, welke een huwelijk tussen de Prinses en iemand van gewone afkomst in de weg zouden kunnen staan, schijnen thans te zijn opgeruimd. Er moet alleen nog beslist worden over de vorm en het tijdstip van de officiële aankondiging. Slechts renbaan Duindigt was oase voor achtervolgde Britse luchtheld Kolonel (group captain" Peter Townsend een van de dappere pilo ten, die him kranig standhouden in de beroemde „luchtslag om Engeland" tegen de vliegtuigen van Goering be loond zagen met de overwinning heeft twee jaar lang een ware marte ling doorstaan, bü elke stap, die hij deed. achtervolgd door journalisten en fotografen. Er scheen maar één plek te zijn. waar hy zich ongestoord in het openbaar kon vertonen: dat was op de renbaan van Duindigt by Den Haag waar hij menig weekeinde heeft doorge bracht. Dadr viel het publiek hem ruet lastig. Townsend kon gedurende al die tijd, hoe hü ook geprest werd, natuurlijk niets zeggen. De lange interviews met hem, die sommige Engele sensatiebladen afdrukten, bleven, wat hun inhoud be treft, hoogst raadselachtig. Ze waren geweven rond enkele aarzelend door Townsend uitgesproken zinnetjes, maar voor een goed verstaander was een half woord genoeg. PRINSES MARGARET Kort geleden kon Townsend alleen maar zeggen „afwachten maar" (wait and see). Dezer dagen verklaarde hij veelbetekenend, dat de dingen bin nen drie weken zouden worden opgehel derd. een verklaring welke slechts haar weg vond naar één enkele krant. KOLONEL TOWNSEND Townsend had destyds gezegd, dat het verlossende woord niet van hem kon komen. Dit was reeds een rechtstreekse aanwijzing, dat de romance niet op pure fantasie van een oneerbiedige pers berustte. (Ingez. Med.-Adv.) Zelfde weertype De Bilt verwacht tot morgenavond: Mist of laaghangende bewolking, maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 15 OCTOBER Zon op: 7.05 uur: onder: 17.50 uur. Maan op: 6.49 uiir; onder: 1712 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 2.44 en 15.03 u. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Toen de Londense boulevardbladen gisteravond laat een foto publiceerden van Peter Townsend te zamen met me vrouw Wills, een volle nicht en een in tieme vriendin van de Prinses, die gis teren samen voor Townsends woning in Londen poseerden, scheen alle twyfel over de affaire verdwenen. Er was verder ook nog de aankondi ging. dat de koninklijke familie dezer dagen de lunch zal gebruiken in het pa leis van de aartsbisschop van Canter bury, al zou dit formeel slechts In ver band staan met de Inwijding van een nieuwe kapeL Eind October publicatie? Nog steeds weet niemand wat er ge beuren zal, maar de algemene verwach ting is, dat het huwelijk tussen Prinses Margaret en Peter Twonsend nu spoe dig zal worden aangekondigd. Eden zal nog een ontmoeting met Koningin Elizabeth hebben. De aan kondiging zal zo goed als zeker worden gedaan zodra het Britse Parlement op 25 October na het zomerreces weer bij een komt. m dat geval zal de speaker (voorzitter) van het Lagerhuis een boodschap van Koningin Elizabeth voor lezen. die hem door premier Eden zal worden overhandigd. Kolonel Peter Townsend van de Royal Air Force, die er ernstig uitzag, reed met zijn Franse auto gisteravond om half zeven voor bij Clarence House, enige uren na de terugkeer aldaar van de Prinses en vrijwel onmiddellijk na dat ook de Koningin-Moeder daar was aangekomen, die de reis van Schot land per vliegtuig had gemaakt. Hij bleef tot tien minuten over acht. Ko ningin Elizabeth keert Maandag van Balmoral in Schotland naar Londen terug. Te oordelen naar de foto's, welke de laatste weken zowel van Prinses Mar garet als Peter Townsend werden ge publiceerd. kon men' aan hun gezichts uitdrukking. welke lange tijd zo bedrukt was geweest, aflezen dat aan de span ning. waarin beiden verkeerden, spoe dig een einde zou komen. Zij keken hoe langer hoe opgeruimder. Slot op Pag. 2 Prinses Wilhelmina naar Soestdijk De particuliere secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat H. K. H. vandaag naar Soestdijk is vertrokken en zich voorstelt daar enige tijd te verblijven. „Sociale verzekering en beroepsgeheim Arbeidsverzuim gering houden Het driedaags congres van de Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Genees kunst is gistermiddag in de Rotter damse Schouwburg geopend met een rede door de voorzitter van de Maat schappij, dr mr H. Desboer. Deze ver welkomde o.m. de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. Dr M. W. van Weel, voorzitter van de afd. Rotterdam en omstreken sprak eveneens woorden van welkom. De oud-voorzitter van de Maatschap pij, dr A. H. M. J. G. Sluyters, gaf ver volgens een overzicht over het Jaar 1954 dat volgens hem een moeilijk en zeer bewogen jaar is geweest. Prof. dr W. P. Plate kreeg vervolgens gelegenheid om namens het „Izaak Korteweg en Anna Ida Overwaterfonds" uit Stryen een prijs uit te reiken aan twee collegae, die zich in de afgelopen vijf jaar op medisch-wetenschappelyk (Ingez. Med.-Adv.) VELOURS GORDIJNSTOF Franse Import 125 e.m. breed f 12,25 p. meter BULTHUIS Na nachtelijk debat (Van onze Par ij se correspondent) Hedenochtend om 5 uur zag de Franse premier Faure zich gedwongen aan het einde van de debatten over Algerije (die Dinsdag j.l. begonnen waren), de ver trouwenskwestie te stellen. Hierover zal Dinsdag a.s. worden gestemd. Het was Faure's bedoeling geweest, naar het voorbeeld van Marokko, dat hem Zondag zo briljant gelukt was. de delicate vraag of hij het vertrouwen van de Kamer nog genoot. In het duister te laten en uitsluitend een uitspraak te verzoeken over het onderwerp dat aan de orde was: de toekomstige verhoudingen met Algerije. Er waren omstreeks middernacht een vijftal moties ingediend waartussen de Kamer eerst moest kiezen. Faure had zijn voorkeur gehecht aan de Radicale motie, die de regering en haar Algerijnse plannen welgevallig was. Maar deze tekst werd om 2 uur vannacht met 305 tegen 274 stemmen verworpen. Toen het, ondanks de verwaring, die zich daarna van de ministers meester maakte, niettemin wel duidelijk werd, dat Faure, althans op dit uur, op de Communisten noch op de Socialisten noch op de Gaullisten zou mogen rekenen, besloot hij officieel de ver trouwenskwestie te stellen. De premier heeft nu nog tot Dinsdag de tijd voor zijn pogingen althans de Gaullisten, die zijn lot nu in handen hebben, te bekeren. Eenvoudig zal die taak zeker niet zyn! over Algerije Premier dreigt tussen de stoelen van Gaullisten en Socialisten te belanden Het moet intussen worden gezegd dat Faure noch zijn minister van Binnen landse Zaken Bourgès-Maunoury ilie voor Algerije aansprakelijk is, er tevoren in waren geslaagd hun plannen met betrek king tot dit land heel erg duidelijk te maken. De discussie draaide vooral om drie begrippen met betrekking tot de verhouding tussen Frankryk en Alge rije: Integratie, associatie en federalis me. Maar niemand schijnt nog heel hel der in te zien voor welke politieke op lossingen die drie woorden de etiketten vormen. De plannen die de Gaullist Soustelle had uitgewerkt en waarmee zijn partygenoten zich in beginsel ac- coord verklaarden, beroepen zich op het beginsel van de integratiede Algerijnen zouden op den duur dus alle rechten van de Fransen moeten krijgen. Maar de po litieke gevolgen durft de regering kenne lijk niet aan. Communisten zouden met de winst gaan strijken Die gevolgen zyn inderdaad nog nau welijks te overzien. Voor Frankrijk zou een algehele integratie o.m. betekenen dat het Franse parlement met een 120 Algerijnse afgevaardigden zou worden vermeerderd Tengevolge van de werkloosheid - ten getale van 400.000 op de 8 millloen in woners. zoals Faure had onthuld - en de armoede die in grote delen van Alge rije heerst, zouden de Communisten by eerlijke verkiezingen (die er tot dusver re nog nooit gehouden zynt zeker een positie veroveren, waarvan het gewicht ook in Frankryk zelf uiterst voelbaar zou worden. Het Algerijnse probleem ligt. EDGAR FAURE wankelend zoals boustelle herhaaldelijk betoogd heeft, vooral dan ook nog wel op het economische en het sociale vlak. Voor een algehele politieke emancipatie is de situatie, van de Franse kant tenminste, nog niet rijp, al denken de Algerijnen daar natuurlijk anders over! Faure heeft deze centrale moeilijkheid trachten te omzeilen door een vage mid denweg voor te stellen tussen integratie en federalisme, dat een zekere mate van zelfbestuur veronderstelt. Die laatste twee formules: federalisme en zelfbe stuur. werden ook door de Socialisten aangeprezen. Maar dit compromis heeft Faure links noch rechts geheel kunnen bevredigen. Hij dreigt nu dus tussen de stoelen van de Gaullisten en van de So dalisten terecht te zullen komen! gebied bijzonder hadden onderscheiden. Dit fonds kwam. zo zeide spr., op 5 Maart 1950 vrij, toen mej. Korteweg. die het vruchtgebruik had van het ka pitaal voor dit fonds, overleed. De erf later had bepaald, dat telkens na vijf Jaar de rente als prijs moest dienen voor drie personen twee die zich op me disch-wetenschappelyk en één. die zich op landbouw-wetenschappelyk gebied verdienstelyk hadden gemaakt. Zo wer den dan nu enveloppes met inhoud, ver gezeld van een diploma, uitgereikt aan dr W. K. Dike uit Den Haag. wegens zijn verdienste op het gebied van darm stoornis-onderzoekingen en aan J. J. van Loghem Jr te Amsterdam voor zijn werk op het gebied van het bloedgroep- onderzoek. De middag werd besloten met een rede van de voorzitter der Maatschap pij over: „De arts en de sociale ver zekering". Men moet. zo zeide hij o.m. in de kringen van de sociale verzeke ringen goed begrijpen, dat men op vele gevoelige tenen van vele artsen tegelijk stapt, als men het beroepsge heim gaat aantasten. Niet omdat dit zo'n heilig huisje is, maar omdat de overtuiging by de artsen diep gewor teld is, dat hij allereerst Is aangewe zen als de persoonlijke raadsman van zijn patiënt. De ontwerpers der sociale verzekeringswetten en de uitvoerders der sociale verzekering zullen zichzelf dan ook in de ogen der artsen moei lijk meer kwaad kunnen doen. dan door onnodig of onvoldoend gefun deerd dit beroepsgeheim te doen ondergraven. De arts uit de praktijk weet dat nog altijd de vertrouwenshou- ding arts-patiënt een groot bezit Is, van veel waarde voor de juiste behan deling. onmisbaar dikwijls om de pa tiënt de gemoedsrust te geven, die zo nodig is als basis voor herstel. Wat het arbeidsverzuim betreft, dit is inderdaad met alleen een psychologi sche maar ook een medische kwestie Ook de Maatschappij is op de hoogte van de gespannen toestand op de ar beidsmarkt. waarvan de tegenwoordige hoogconjunctuur een belangrijke oor zaak vormt. Een ieder, dus ook het be drijfsleven, zal de medewerking van de Maatschappij ondervinden, wanneer het erom gaat het arbeidsverzuim zo klein mogelijk te houden, maar zij is zeker niet in de eerste plaats verantwoorde lijk voor het misbruik, dat hiervan soms door werknemers wordt gemaakt. De huisartsen begrijpen niet de houding van een groep ln onze samenleving, die verklaart de grote lijnen te zien en die wil praten over efficiency en de opvoe- ring van de arbeidsproductiviteit, maar die door haar houding in de Zieken fondsraad de hulsartsen de middelen onthoudt de efficiency van de praktyk- voering te verbeteren. Hierna volgde een ontvangst ten stad- huize door het gemeentebestuur van Rotterdam. Ingewikkeld vraagstuk Eén ding is gedurende de driedaagse debatten inmiddels wel heel duidelijk geworden en dat is dat het probleem-Al- cerye aanzieniyk gecompliceerder is dan de vraagstukken, waarvoor Frank rijk in Tunesië en ln Marokko werd ge plaatst Een bevredigende oplossing heeft niemand nog helder weten aan te geven en dat politieke onvermogen, of dit ge mis aan staatkundige verbeeldingskracht zal er zeker niet toe bijdragen in Alge rije een atmosfeer te scheppen waar door het einde der vijandelijkheden be vorderd zal kunnen worden. Faure moet voor zijn redding dan nu ook vooral wel op omstandigheden ho pen, die met de zaak-Algerije zelf wei nig of niets te maken hebben: de kwes- tie-Marokko bijvoorbeeld, waarvan dc oplossing, die door een grote meerder heid werd onderschreven, door een re geringscrisis opnieuw' op losse schroeven zou worden geplaatst! Door de regering ten val te brengen zou het Franse par lement bovendien in de kaart spelen van de vele tegenstanders in de V.N., die de regering-Faure Juist aan de schandpaal hadden genageld. Tenslotte zou aan de voor-avond van het referendum In de Soat en van de conferentie in Genève. die op 27 October a.s. begint, een crisis ook internationaal gezien, zacht gezegd de naam van Frankryk zeker niet meer ten goede komen. Misschien zullen al die overwegingen het getij vóór Dinsdag nog kunnen doen keren. Bij het ochtend gloren zag het er vanmorgen echter naar uit dat Faure zich niet ten tweede male aan zyn noodlot zal kunnen ont trekken. Diep onder de indruk staan om wonenden bij de schamele resten van de met twee paarden bespannen boerenkar, die op de onbewaakte overweg tussen Maassluis en Rot terdam door een trein werd verplet terd. waarbij twee doden en enige gewonden te betreuren waren. Mevrouw Bouman verliet zitting Mevrouw Bouman heeft vandaag de 35ste zitting van de zaak-Jungschlager verlaten als protest tegen het voorle zen door de Offider van JusUtle, Soe- narjo, van een rapport over de aanval op Bandoeng in 1950. Haars inziens houdt dit rapport geen verband met de zaak tegen verdachte. Rechter Maengkom schorste hierop de zitting voor onbepaalde tijd. Truman vertrouwt de Russen (nog) niet EX-PRESIDENT TRUMAN geen vertrouwen Toen aan ex-president Truman Don derdag. tijdens een ochtendwandeling, te New York, waar hij een week met zijn echtgenote verblijft) door journa listen de vraag werd gesteld wat hij dacht van de Sovjet-Russische „nieuwe koers" op buitenlands gebied, ant woordde hij: ,Jk vertrouw de Russen niet. Ik heb ze nooit vertrouwd en ik zai het ook niet doen. voordat uit hun daden blijkt, dat vertrouwen gerecht vaardigd is". Overstromingen in O Midden - Griekenland In Volos: 23 doden In de Griekse stad Volos In Thessalië zyn 23 mensen om het leven gekomen en 15 gewond als gevolg van overstro mingen van de Anavros. Deze rivier is door zware regenval buiten haar oevers getreden. Volos is in April j.l. voor negen tienden door een aardbeving ver woest. Vele slachtoffers hadden bij de aard beving hun huizen verloren. Hun zwakke hutten en tenten werden door het water van de Anavros weggespoeld, toen deze haar dijken doorbrak. Het water stroomde door het centrum van de stad. Sommigen verloren het leven, doordat hun huizen instortten Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. BIJ de aardbeving van April vonden acht men sen de dood. meer dan 55 000 werden dakloos in geheel midden-Griekenland zijn zeer zware regens gevallen. In Athene stortten twintig huizen ln. maar er wordt geen melding van slachtoffers gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1