[assale toelating van V.N.-leden kan machtsevenwicht verstoren Geweldige plannen voor Brusselse wereldtentoonstelling Jaargang Vrijdag 14 October 1955 Zesde Blad No. 28652 [merika's veto-mogelijkheid in jsemblee zou ernstig in gedrang komen (Van onze correspondent in Washington) het ogenblik is er in de grote zaal van het V.N.-gebouw te New York ruim I voor de afgevaardigden der zestig landen, die lid zijn van de Ver. Naties. >n er nog achttien nieuwe leden bijkomen dan zou men niet alleen nauwer D te zitten, maar dan zouden sommige delegaties ook politiek in het nauw (n raken! wereldorganisatie beschikt zeker wel over deskundigen om eventueel een ltsen-probleem op te lossen. Daar zal dit artikel zich niet mee bezighou- U'at meer een beschouwing waard is. dat is juist dat politiek in-de-knel- dat het gevolg zou kunnen zijn van een belangrijke uitbreiding van het I leden. velerlei gebied - men denke aan gezondheidszorg, technische bijstand, |an vluchtelingen - doet de organisatie der V.N. prachtig humanitair werk. jcalisme, dat bij deze activiteiten tot uiting komt, is onmiskenbaar. Veel ir vaak bespeurt men evenwel onbaatzuchtlg-idealistische motieven, wan nen de politieke bedrijvigheid gadeslaat. Op het politieke terrein is lijk de strijd om macht en invloed maar al te duidelijk. De politieke rede nen van vrijwel alle partijen k 11 n k e n weliswaar nobel, maar wie ook r de schermen kijkt en luistert, weet maar al te spoedig dat er veel machts jangenpolitiek te New York wordt bedreven. Lange wachtlijst ergere zich maar niet, wanneer I artikel op een koele zakelijke ma- [eschreven zal worden over de po- gevolgen die toelating van een aantal nieuwe leden met zich zou |n. Natuurlijk kan het niet ont gorden, dat het prachtig zou zijn I alle volkeren der aarde - in ge- |li)k overleg, hun beste krachten zouden teneinde een betere we et stand te brengen enz. enz de werkelijkheid is thans meestal l en die realiteit zou ook anders pdien inderdaad alle staten deel- 1 aan het werk der V.N. artikel poogt een analyse te geven at vraagstuk der adspirant-leden t zal rekening houden met de re- D de stijl, die het harde politieke New York kenmerken. Vele adspiranten Je wachtlijst staan zes adspiranten, m West-Europa wat meer „ge- 1 zouden kunnen geven, Dat zyn: Ierland,, Finland, Oostenrijk, |al en, sedert kort, ook Spanje. k daarmee is de lijst niet uitge- r staan ook zeven Afro-Aziatische op, plus vijf landen die men volle- I Communistische satellieten kan ïken. Die vijf satellieten zijn Bul- Roemenië, Hongarije, Albanië en -Mongolië en de zeven anderen: I. Cambodja. Laos, Nepal. Japan, llë en Lybië. Een lijst van in to- fts achttien staten, ben die achttien een kans? Vlak et begin van de Assemblee heerste het secretariaat van de VN een optimisme ten aanzien van de mo- leid meer leden toe te laten. Sprak chter met politieke vertegenwoor- der Ver. Naties, dan leek deze ondanks de „geest van Genève" - I eenvoudig. Nu de Assemblee enl- op gang is, lijkt het niet erg Ihynlyk, dat er op korte termijn ieuwe leden worden toegelaten. Amerikaanse bezwaren tl heeft Molotof voorgesteld zes- aten tezamen toe te laten (dat e genoemde achttien, verminderd tpan en Spanje), maar de Ver. i verzetten zich tegen gezamenlyke Hg. Ieder geval moet op zijn méri teken worden volgens de Ameri- Dat wil officieel zeggen: in elk moet volgens de eisen van het worden nagegaan of een can did werkelijk een staat is, of het kvend is en of het de verpllch- van het Handvest zal naleven. Itueel wil Amerika daarom wel |r alle gevallen door de Veilig- lad laten bekijken. Hierbij zijn litslagen mogelijk: het meest lijnlijk is, dat Amerika en zijn noten zich van stemming zullen ien wanneer er over satellieten estemd. Men verwacht dat onder aanse invloed in dat geval wel de elf stemmen blanco zullen daarmee krijgen de satellieten vereiste meerderheid, Amerika dus geen veto gebruiken, maar oltaat komt op hetzelfde neer. it geval kan men van de Russen lo verwachten, wanneer andere iten aan de beurt komen. Of zulk to de Russen propagandistisch :aad zou doen, moet men betwij- itaten zoals Finland, Jordanië of weten in dat geval, dat de Sov- voor hen zou hebben gestemd, ook de vijf satellieten toegang gekregen. Canadese minister van Buiten- Zaken, Lester Pearson, heeft een mogelijkheid geopperd. Tot dus- ilet met succes. Hij schijnt te gesuggereerd, dat de Veiligheids- lle candidaten met een grote fheid zou accepteren. Op die ma xi men naar de Amerikaanse nctionele grondslagen apotheken riJDIE-OPDRACHT VOOR BOUWCENTRUM Bouwcentrum heeft een opdracht gen van de Kon. Ned. Maat- ter Bevordering van de Phar- Tond van deze opdracht zal het entrum in samenwerking met de &ie Model-Apotheek van ge- e instelling trachten te komen tot etionele grondslagen, waarop het P voor een apotheek dient te wor th seerd. ta zullen richtlijnen worden opge- 'oor de bouwkundige realisering Brits vliegtuig in de •ntische Oceaan gestort 'rits vliegtuig van het type e" is boven de Atlantische neergestort. Het had een be ar van tien koppen aan boord, irinevliegtuig had voordien drie «e fregatten naar een in nood *nde IJslandse trellcr geloodst. M verongelukte, bevond het zich «veer 32 km. afstand van de Olafsson". Dit schip, dat lek intussen buiten gevaar, maar het rtsch. dat dit de levens van tien van de Britse Marineluchtvaart ttkost. wens toch over iedere staat afzon derlijk een beslissing nemen, maar on derling zouden de leden van de raad dan tevoren overeen moeten komen, ieder candidaat te laten „slagen". Rem gaat verloren De Ver. Staten gevoelen op dit mo ment niet bijster veel voor plannen om 16, 17 of 18 nieuwe leden toe te laten. Het ls namelijk wel zeker, dat de macht van het Westen bij zulk een mas sale toelating, verminderen zal in de V. N. Men ziet in de assemblee meer en meer een splitsing in twee groepen: de Communisten plus de Afro-Aziaten Qner- en „het Westen" anderzijds. Alle belangrijke zaken in de Assem blee moeten worden aangenomen met twee derden van het aantal stemmen. Zaken, die Amerika beslist wilde tegen houden, konden tot dusverre steeds door dit land worden getorpedeerd. Amerika zag als het er op aan kwam namelijk altijd wel kans één derde van de As semblee op zijn hand te krijgen (vooral de steun van de grote groep Zuid-Ame rikaanse Staten was in deze vaak van belang) Op die manier bezat Amerika tot dus verre een soort „veto" in de Assemblee (waar officieel geen veto bestaat). Zou den er echter die achttien nieuwe leden bijkomen, dan werd Amerika's positie in de Assemblee zwakker. Gaat men de lijst na, dan staan daar maar ongeveer vier landen op (ik denk aan Ierland, Italië, Portugal en Spanje)waar de Ver. Staten op kunnen rekenen. Het zou daarom veel moeilijker worden voor de Amerikanen om in een vergrote Assemblee het remblok van een derde te Het is niet alleen Amerika dat van zulk een remblok profiteert. Alle staten, die beticht worden van „kolonialisme", trachten tegen de Afro-Aziatische aan val de stuwdam van een derde op te werpen. Ook voor die landen (Enge land, Frankrijk, Nederland bijv.) zou de politieke strijd in de V.N. moeilijker worden, indien die grote groep van as piranten werd toegelaten. (Ingez. Meded.-Adv.) OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia H. A., dr van A. T. Kraan en H. A. Westerbrlnk; Willem, zn van H. D. Griffioen en H. de Pree. Ondertrouwd: W. Vletter. 32 JrBirma) en J. Tettelaar, 23 jr. Getrouwd: Th. B M. Winkelman en C. H. de Rooi); C. van Strlen en W. A. Drlessen. Overleden: T. Haalebos. 39 Jr: G. G. W. A. van Leijden, geb. Van Goozen, 25 Jr. Van 1957 af zullen er 30.000 arbeiders aan liet werk zijn (Van onze Brusselse correspondent) In de meeste Belgische departementen begint men er zich rekenschap van te geven, dat de tijd snel nadert waarop men met de essentiële openbare werken ten behoeve van de „Wereldtentoonstelling 1958" dient aan te vangen. Op 3 April 1958 wordt de expositie geopend. Derhalve hebben de organisatoren nog slechts 30 maanden voor zich, waarin alles moet gebeuren. Een van de belangrijkste punten is natuurlijk de verbetering van de toegangs wegen tot de tentoonstelling. Zo wordt een grote verbetering en verbreding voor bereid van de weg tussen de Belgisch-Nederlandse grens en Antwerpen, De auto snelweg van Brussel naar Oostende is thans volledig klaar van Oostende tot Aalst. Tegen eind 1956 zal hij over de gehele lengte gebruikt kunnen worden. De Engelse automobilisten en de Belgen uit de provincies Oost en West Vlaanderen, evenals de Fransen uit Noord Frankrijk, zullen op die autoweg hoogstens een paar uren doen over de 150 km die Brussel en Oostende van elkaar scheiden. van het nieuwe paviljoen nummer II ge legd. Dezer dagen zijn bulldozers begon nen met de aanleg van de nieuwe lanen. Men experimenteert er met gekleurd asfalt. In het midden van een der lanen komen bijvoorbeeld rode bloemen. Daar zal de kleur van de asfaltweg rood zijn. In het hart der tentoonstelling komt het 140 meter hoge „atomium", een con structie van negen ..sferen", met elkaar verbonden door roltrappen. Men heeft het uit staal en aluminium vervaardigde model van het atomium in een labora torium onderworpen aan rukwinden van 1.200 kilometer per uur. Parkeerterrein zal ruimte bieden aan 50.000 auto's Er komt ook een geheel nieuwe auto weg van Antwerpen naar Luik, via Limburg tot aan de Duitse grens. Rond Brussel wordt een dubbele ringlaan aan gelegd. Wie uit Antwerpen, Luik of Oostende komt, resp. de toegang voor de Nederlandse, de Duitse en Engelse auto mobilisten. zal dus niet door Brussel moetan, maar kan direct van de autoweg de parkeerterreinen van de Wereldten toonstelling oprijden. Er wordt parkeer ruimte gemaakt voor 50.000 wagens! In Brussel zelf moeten de straten worden verbeterd. Waarschijnlijk verdwijnen de typische Brusselse strams uit het stads beeld Op het 200 hectare grote terrein van de Heizei waar de 200 paviljoens, tuinen, amusementsparken, heliport enz. zullen verrijzen heeft Koning Boudewijn de eerste 1 500 kilo wegende blauwe steen Nederlandse voornemens In het park Laaken, een deel van het kasteel van de Belgische koninklijke fa milie komen de buitenlandse afdelingen. Daar zal Nederland beschikken over een terrein van drie hectare. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse organisa toren een enorm bloemenplantsoen aan te leggen. Van het park van Laaken naar de centrale laan van de tentoonstelling komt een 400 meter lange en 15 meter hoge hangbrug. Het gevaar, dat men zich op Zon- of feestdagen op deze expositie als haringen in een ton voelt opeenge pakt, wordt dus vermeden. De bouw van de drie definitieve pa viljoens, die later de nuttige expositie ruimte van de Brusselse jaarbeurs zullen aanvullen, en de 200 voorlopige pavil joens, brengt een investering mee van drie milliard francs of 221 millioen gul den. Aan de opbouw van dit reuzencom- plex zullen van 1957 af circa dertigdui zend arbeiders worden tewerkgesteld Om corruptie te vermijden zal ieder architect slechts één paviljoen mogen bouwen. De overheidsinstanties zullen een oogje in het zeil moeten houden en thans reeds traoht men het effect van de wereldten toonstelling op de Belgische economie, de monotaire toestand, de bouwmarkt en de arbeidsmarkt te bestuderen. Verme den moet worden dat de grote werken in flatie teweeg brengen, en dat bijvoor beeld de gewone bouw van woningen ver waarloosd of veel duurder wordt. De kalk fabrieken zullen hun productieca paciteit sterk vergroten. Tegen 1958 zal de Sabena haar heli- coptervloot uitbreiden met machines die 18 of 32 passagiers kunnen vervoeren. Amsterdam, Den Haag, Haarlem Utrecht en andere plaatsen zullen een dagelijkse verbinding hebben met de tentoonstelling! Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Haulerwljk J. A. Riet berg. vlc. te Warnsveld. Bedankt voor IJsselmulden en voor Waddinxveen J. v. Rootselaar te Wijk bij Heusden. GEREF. KERKEN Problemen gezamenlijk opto! issen Coméko in Leiden Ontwikkeling van kleine en middelgrote bedrijven Het Comité Ontwikkeling Middelgrote en Kleinere Ondernemingen (Coméko), dat door een actieve voorlichting een bijdrage wil leveren tot een doeltreffen de aanpak van de problemen van de kleine en middelgrote industriële be drijven in Zuid-Holland, hield gistermiddag een bijeenkomst in café-restaurant „In den Vergulden Turk". nodig daarin wijziging trachten te bren gen. Ook is het van belang de mogelijk heden van ficancieren grondig te onder zoeken, zodat het crediet meer in over eenstemming is met het doel waarvoor het wordt gevraagd. Voor het voortbestaan van het bedrijf ls het gewenst de spanningen in de fi nanciering met de juiste daartoe aan wezige middelen op te heffen. VERKOOPPOLITIEK Als tweede spreker voerde in deze bijeenkomst het woord de heer L. Meer- tens, adviseur voor commerciële be drijfsorganisatie, die een interessante voordracht hield over verkooppolitiek. In het begin van zijn inleiding merkte spreker op, dat onmiddellijk de vraag rijst In hoeverre het probleem van de verkooppolitiek in wezen anders ligt voor middelgrote en kleinere onderne mingen dan voor grote ondernemingen. Voor beide groepen is de markt het zelfde en ook het product kan volkomen vergelijkbaar zijn. Er is geen wézenlijk verschil, doch wel een praktisch ver schil, onjdat de zeer grote ondernemin gen de markt ln sterkere mate zullen beheersen, ook door grootscheepse re clame, daardoor in vele gevallen de markt beter zullen kennen en hierop sterker invloed kunnen uitoefenen. De politiek van een grote onderneming kan dikwijls de usances ln een branche be palen. Voor de middelgrote en kleinere on derneming is dus vooral nodig, dat zij de markt goed leren kennen om in dit opzicht niet achter te staan. Tevens dienen zij te beseffen, dat zij een eigen politiek moeten bepalen, en niet zonder meer de politiek moeten trachten te volgen van een onderneming die op de markt een geheel andere positie in neemt. Het verwerven van een goede kennis van de markt ls dikwijls niet eenvoudig; het vraagt grote object! vi- Een groot aantal vertegenwoordigers van het industriële leven uit Leiden en omgeving woonde deze bijeenkomst bij, terwijl ook de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, mr dr P. G. Knibbe, van zijn belangstelling blijk gaf. Na een inleidend woord van de voor zitter van de Leidse Werkgeversvereni ging, Ir H. E. Kruyt. en ir J. J. G. van Hoek. die een korte uiteenzetting gaven van het doel en de werkwijze van Co méko, sprak de heer R. Vissers, onder directeur van de Herstelbank, over de financiering van kleine en middelgrote ondernemingen FINANCIERING EN ONDERNEMINGEN De wijze waarop de financiering van de kleine en middelgrote bedrijven ver loopt, aldus de heer Vissers, heeft de laatste 20 25 Jaar een verandering ondergaan. De oude financieringswijze van gelden bij particulieren opnemen onder cre- dietverband is voor een groot deel niet meer mogelijk. De ingrijpende wijzigingen door de oorlog in de samenstelling van de ka pitaalmarkt hebben hiertoe geleld. Het is mede daarom voor deze bedrij ven van het grootste belang hun kapi taalstructuur ln overeenstemming te brengen met een gezonde financiering volgens de momentele normen. Door de veel voorkomende foutieve kapitaalstructuur ln deze ondernemin gen. sluiten zij de mogelijkheid van cre- dietverlening door de bestaande finan- cieringsinstituten uit of bemoeilijken deze credietverlening ten zeerste. Men zal, aldus spreker, ernstig moe ten overwegen of het juridisch kleed van het bedrijf wel beantwoordt aan de eisen die de ontwikkeling stelt en zo teit, vooral ten aanzien van het eigen beleid. Vervolgens wees de heer Mertens er op, dat de verkooppolitiek een onderdeel is van het totale commerciële beleid. Het commerciële beleid komt echter niet in een enkele sector van een onderne ming tot gelding; wl) kunnen daarom beter spreken van de commerciële as pecten van het totale ondernemings beleid. Als hoofdproblemen van het commerciële beleid kunnen wij noemen: de artikel-, de prijs, en de afzetpolitiek. Artikelpolitiek en prijspolitiek hangen sterk samen, omdat kwaliteit en eigen schappen van een product uiteraard in sterke mate zowel de kostprijs als de verkrijgbare prijs op de markt bepalen. Ook de afzetpolitiek en de prijspolitiek hangen samen, omdat de prijs mede be paald wordt door de rabatpolitlek. Ook indien een onderneming zich geen externe verkoopstaf kan veroorlo ven, is toch een actieve verkooppolitiek noodzakelijk. Eerst dient echter de afzetpolitiek be paald te worden, dit wil zeggen de keuze van de kanalen waarvan men ge bruik maakt om het product van de on derneming bij de feitelijke consument te brengen. Het oommerciële beleid ls pas perfect, wanneer zo goed mogelijke voorwaarden worden geschapen dat het product bij de consument komt en ook werkelijk door hem wordt verbruikt. In de actieve verkoop, aldus spreker, is het noodzakelijk, dat men de proble men en opvattingen, kortom de totale belangensltuatie van de afnemers gron dig begrijpt- Tevens dient men te zor gen, dat het product en het beleid van de onderneming zo goed mogelijk aan de belangensltuatie van de afnemers wordt aangepast. Bij de afnemer ont staat Immers, voorafgaand aan de koop beslissing, een afwegen van de hem voorgelegde propositie tegenover zijn belangen. Hoe beter de propositie daar aan is aangepast, hoe groter kans op een order. Deze aanpassing dient dan echter goed onder de aandacht van de prospectieve klant te worden gebracht; dit vergt bezinning op de inhoud van het verkoopgesprek Juist voor de mid delgrote en kleinere onderneming, die een eigen weloverwogen beleid dienen uit te stippelen, is dit van zeer groot belan? Aan het einde van de bijeer omst deelde lr Kruyt mede, dat, indien zulks wordt gewenst, ook in Leiden de moge lijkheid zal worden geopend tot het vor men van kleine discussiegroepen, waar voor het Comité deskundige discussie leiders ter beschikking stelt. Tussen Noordwijk en Voorhout wordt naar olie geboord Langs de weg tussen Noordwijk Bin nen en Voorhout is in de afgelopen weken een proefboringsterrein inge richt en een boortoren geconstrueerd door de Ned. Aardolie Maatschappij. Op verschillende plaatsen in Zuid- Holland werden in de afgelopen jaren proefboringen verricht, o.m. in Ha- zerswoude, in Benthuizen, en bij Ab- benes. Tot dusverre hebben deze proef boringen nog geen opzienbarende re sultaten opgeleverd. Proefboringen als de thans voorge nomen boring bü Noordwijk zün een zeer kostbare geschiedenis. Het grond onderzoek met deze methoden zal al leen reeds voor de Noordwjjkse boring minstens op een half millioen gulden komen. Lichtvaardig wordt tot derge lijke boringen dan ook niet overge gaan. Langs seismografische weg wordt eerst met diep Ln de grond aan gebrachte bommetjes die tot ontplof fing worden gebracht een antwoord gezocht op de vraag, of er mogelijk heden bestaan, dat ln een bepaalde streek olie wordt gevonden. Is die mo gelijkheid aangetoond (hetgeen nog iets anders is dan het aantonen van aardolie) dan wordt veeial tot proef- boren overgegaan. Dit laatste is nu het geval bij Noord wijk. In de afgelopen weken werd een werkterrein ingericht en een boortoren gebouwd. Verder dan het voorberei dende werk ls het nog niet gekomen. Zeer binnenkort echter wordt de boor- ploeg verwacht, en dan wordt met boren tot 1500 a 1600 meter diepte be gonnen. Dit is de normale Europese diepte. De daar gevonden grondmon sters zullen ln laboratoria worden on derzocht, waarna een conclusie mo gelijk is of zich hier aardolie bevindt en zo ja of deze voorraden rendabel te exploiteren zouden zijn. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen te Buitenpost C. Rupke, cand. te Wapenveld. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Amsterdam (vac. dr J. P. v. Heest) W. F. Jense te Apeldoorn. A. J. Meyer te Rotterdam en dr C. J. Munter te Groningen. De Kerken en de gerepatrieerden Vertegenwoordigers der samenwerkende Protestantse kerken in Nederland heb ben onder leiding van de Commissie uit het interkerkelijk overleg voor gees telijke en sociale verzorging van gere patrieerden op het Conferentie-oord „De Pietersberg" te Oosterbeek een werkvergadering gehouden. Naar aanleiding van een viertal re feraten over de geestelijke en sociale achtergronden der gerepatrieerden, hun intergratie in fle kerkelijke gemeente en hun maatschappelijke integratie be sprak de vergadering tal van proble men, die hiermede samenhangen. Men meende over het algemeen, dat hoewel de Protestantse kerken zich meer en meer met deze problemen bezig houden, zij zich toch nog meer bewust moeten worden van de taak, die juist ook de kerken jegens de gerepatrieerden heb ben. Van groot belang achtte men vooral gemengde bijeenkomsten van gereoa- trieerden met hier geboren en getogen Nederlanders, in niet te groot verband. Mien dacht hierbij aan huissamenuom- sten. Prof. Vroom over „Culturele verantwoordelijkheid der reclame" Op het 18e Nederlandse reclame con gres heeft prof. dr N. R. A. Vroom, hoogleraar directeur van de Rijks-aca demie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, vandaag gesproken over de c&lturele verantwoordelijkheid der reclame. Deze stelde vast, dat de vraag of men wel van een culturele verantwoordelijkheid der reclame kon spreken, alleszins gewettigd lijkt". Prof. Vroom meende dat de culturele verantwoordelijkheid ligt op de schou ders van allen die de massacommunica tiemiddelen hanteren. Ook de bij de re clame betrokken kunstenaar dient zich bewust te zijn van de eisen die zijn plaats en taak in de maatschappij aan hem stellen. Spreker concludeerde, dat het leeuwen aandeel van de culturele verantwoorde lijkheid rust op de schouders van de pro ducer, de man, die de brug slaat tussen de gedachten van zijn opdrachtgever, en de vorm die er door de scheppende kunstenaar aan wordt gegeven. Meer dan tot nu toe het geval ls zal de produ cer derhalve een wetenschappelijke scho ling behoeven. In het contact met de scheppende kunstenaar kan de producer de nieuwe maecenas worden, aldus prof. Vroom. „Wandschilderingen, vestingwerken of taarten zoals Da Vinei ze voor zijn op drachtgevers ontwierp of uitvoerde zullen echter vervangen zijn door schuttingschilderingen, reclamewagens en tentoonstellingsstands". De schep pende kunstenaar van vandaag zal zich de eisen van de reclame als mas samedium moeten eigen maken, zodat het resultaat van de reclame-activiteit werkelijk cultureel verantwoord zal zijn. RECHTZAKEN Strenge aanpak dronken automobilisten MAXIMUMSTRAF GEËIST In twee zaken, die gistermiddag door de Haarlemse Rechtbank behandeld werden, heeft de Officier van Justitie, mr G. W. F. van der Valk Bouman, de maximum straf nl. drie maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar ge- eist tegen twee automobilisten, die zich te verantwoorden hadden wegens het in staat van dronkenschap bestu ren van een auto. De Officier merkte op, dat de rechter streng moet optreden. Hij betreurde het, dat het Gerechtshof te Amster dam wel eens geneigd is een mildere straf op te leggen dan de Haarlemse Rechtbank beeft gedaan. De verdachten waren een Heemstede- naar. die op de Amsterdamse Vaart te Haarlem had gereden zonder in het be zit te zyn van een rijbewijs, dat kort te voren in Naarden was afgenomen om dat hij ook daar onder invloed van drank een auto had bestuurd, en een Haar lemmer, die in de Doelstraat te Haarlem bijna een kind had aangereden en daar na met zijn auto in aanraking was ge komen met zgn. buitenétalages van een groen tenhan delaar. Uitspraak 27 October. Waarom geen automaten in Haarlem In hoger beroep heeft de Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank be vestiging geëist van het vonnis van de kantonrechter te Haarlem, waarbij een sigarenwinkelier wegens het verkopen van sigaretten uit een automaat, het geen volgens de algemene politieveror dening verboden is, tot een geldboete van f. 11 subsidiair twee dagen hechte nis was veroordeeld. In talloze steden van ons land zijn automaten voor de verkoop van siga retten aangebracht, maar in Haarlem (evenals in omliggende gemeenten) ls de verkoop door middel van automa ten verboden. In 1932 heeft de ge meenteraad van Haarlem een bepaling over dit punt in de politieverordening opgenomen onder het hoofdstuk „Volksgezondheid". Gevreesd werd, dat kinderen zouden roken. De sigarenwinkelier en vele van zijn collega's willen in de stad automaten plaatsen. Hy had echter een proefproces uitgelokt, door op 29 Maart een auto maat te plaatsen, Nadat twee klanten sigaretten hadden gekocht is de auto maat weer verdwenen in de hoop, dat de rechter een voor hem gunstige be slissing zou nemen. De verdediger mr J. Roggeveen be toogde, dat de winkelsluitingswet het houden van automaten toestaat en dat de Rijkswet boven de gemeentelijke ver ordeningen staat. De Rechtbank zal op 27 October uit spraak doen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 17