Ver. Staten en Canada vergroten gezamenlijke voordeur 94ste Jaargang Vrijdag 14 October 1955 Tweede Blad No. 28652 Afd. Leiden P. v. d. A: kwam bijeen Verkiezingsstrijd in aantocht Gisteravond hield de afd. Leiden van de P. v. d. A. haar eerste vergadering in het winterseizoen in „Ons Centrum" aan de Hooigracht. De voorzitter van de afdeling, de heer E. Meester, heette, alle leden hartelijk welkom en zeide, dat men na een lange en mooie zomer aan het begin van een moeilijke winter staat. De strijd, die gaat komen, werpt zijn schaduwen vooruit. Vooral nu een ge sprek met de andere politieke partijen bijna niet mogelijk is. De heer Meester vroeg zich af. of de reden van de terug houdendheid van de andere partijen misschien hierin is gelegen, dat zij in hun eigen beginselen wellicht te weinig vertrouwen hebben. VAN DE WIEG TOT HET GRAF Hij constateerde tot zijn leedwezen, dat de verzuiling van ons volk. tien jaar na de oprichting van de P. v. d. A-, welhaast geldt van üe wieg tot het graf. Daarom is het duidelijk, dat de verkiezingsstrijd van de andere par tijen zieh voornamelijk zal richten tegen de beginselen van de doorbraak. De heer Meester was er verheugd over, te kunnen vaststellen, dat in de P. v. d. A. is gebleken, dat mensen met verschillende levensovertuigingen een eenheid kunnen vormen. De taak voor de verkiezingen in 1956 is driedelig: men moet voorbereidingen treffen om een stemmenwinst te beha len. leden te winnen en geld bijeen brengen voor het Doorbraakfonds. Als de Kamer wordt uitgebreid, moet het mogelijk zijn in de Kieskring Lei den zeven zetels te behalen. Daartoe is een stemmenwinst van acht procent nodig. Het zal niet gemakkelijk zijn, doch de sfeer is. gezien de ledenwinst in de laatste tijd. uitermate gunstig, aldus de heer Meester. Voor het Doorbraakfonds moet Leiden f. 10 000 bijeen brengen. Ook deze taak is niet te zwaar, want de actie levert reeds goede resultaten op. De vergadering herdacht vervolgens vier ontvallen partijleden, n.1. mevr. Van Eek. mevr. Olman, Koos Vorrink en oud-minister Van den Tempel Op de vraag „Waarom profiteren wij niet van de gestegen welvaart" kon het Tweede Kamerlid, de heer Roemers, die deze avond aanwezig was, antwoorden, dat de werkende bevolking wel profi teert van de gestegen welvaart. Filmavond N.R.K.M. Een groen bestelwagentje rijdt sinds Januari van dit jaar door Nederland. ..Filmdienst N-RJK.M." staat er op en de twee heren, die aan deze filmdienst verbonden zijn, koersen er mee van Groningen naar Venray en van Eemnes Binnen naar Rotterdam. Zij hebben er iedere dag hun handen vol aan. Gisteravond stond de wagen voor het café-restaurant „In den Vergulden Turk" en in de bovenzaal stonden het witte doek en projectie-apparaat ge reed en was een grote groep belang stellende middenstanders gezeten. De filmdienst verzorgde voor de Leidse afdeling van de NJtK.Middens tand een filmavond. De heer J. C. J. Lambermont, voor zitter van de afdeling, verwelkomde de aanwezigen en hierna was het woord aan de operateur, die de films van een toelichting voorzag. Er waren aantrekkelijke films bij. Met hoofd en schouders stak de poppenfilm „Kermesse Fantastique" van Joop Gee- sink, die ook internationaal grote waar dering heeft gevonden, boven de andere films uit. Genoemd mogen worden de interes sante instructiefilm over plastics en de devote en suggestief gemonteerde Franse film: „Het Evangelie in Steen", waarin de beelden in de eeuwenoude kathedralen van Frankrijk een ma jestueuze rol spelen. De film over „De Zelfbedieningsza ken" werd met de nodige restricties en verzoeken om clementie opgediend. De films „Bouwend Nederland", met vak manschap samengesteld uit een stel fragmenten van de Polygoon Journaal- films en Country Store, het verhaal van de man ln de plattelandswinkel in Amerika, ondervonden veel waardering. ER KOMT WEER EEN LICHTWEEK. Tijdens deze vergadering deelde de heer Lambermont nog mede, dat er in November begin December weer een Liedse lichtweek wordt gehouden. Wethouder Van Schaik sprak voor Veilig Verkeer VANAVOND VERKEERSFORUM TOT BESLUIT Alvorens gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal de hoofdagent der Verkeerspolitie, de heer R. Voerman zijn aangekondigde openbare les hield over de voorrangskwestie in het verkeer, werd het woord gevoerd door de Wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die verband legde tussen de snelle ont wikkeling van de techniek en de enorme toename van het verkeer. Spreker wees er verder op dat grondi ge kennis van de verkeersregels en een consequente toepassing ervan in het da gelijkse weggebruik absoluut noodzake lijk zijn om het schrikbarend aantal ver keersongevallen te beperken en hij be sloot met een krachtige opwekking om ook na deze Propagandaweek de Veilig Verkeersgedachte van harte te beleven en te ondersteunen. De bijeenkomst was ingeleid met een welkomstwoord van de voorzitter van V.V., de heer J. Machielsen en werd be sloten met de vertoning van een tweetal films. Vanavond wordt de actie besloten met een Verkeersforum in een omlijsting van enkele films. Het Forum is op dezelfde wijze samengesteld als Dinsdag JJ Men is aan het onderzoeken of arbeiders wel voldoende meeprofiteren. De heer Roemers gaf als zijn mening te kennen, dat er voor de arbeidersklasse een achterstand ls. De discussie ging verder over de emi gratie Op talrijke vragen antwoordde de heer Roemers, dat men dit vraagstuk niet te kortzichtig moet bekijken, doch een open oog moet hebben voor de toe komst. Zijn conclusie was. dat het be vorderen van de emigratie wel verant woord is. De discussie bewoog zich nog op velerlei gebieden, zoals de lonen in de bouwnijverheid en do jaarverslagen van Industrieën. De leden Van Nienes, Schuller, Philips en Ouwerkerk werden aangewezen als afgevaardigden naar een congres over de volkshuisvesting, dat op 12 Novem ber te Zwolle wordt gehouden. Als con- didaten voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer werden aangewe zen de heren: Drees, Burger, Van Sleen Stufkens, Ruygers, Van Wingerden, En gelsman. Van Hofwegen, De Loor, Joh. Willems. Jongeleen en Meester. Lezers scli rij ven.... EEN GEVAARLIJKE SLOOT Enige dagen geleden mocht mijn man het genoegen smaken om een kindje van 2% jaar op het nippertje van de ver drinkingsdood te redden. Het gebeurde in de sloot aan de Rang- kade. Er zijn al meerdere kinderen in deze sloot terecht gekomen. Dit is zeer begrijpelijk, aangezien er in het geheel geen afrastering of iets dergelijks ls aangebracht. Daar komt nog bij, dat er de laatste tijd steedse en troepje zwanen ln deze sloot rondzwemt. De kinderen willen dan deze dieren met brood voeren, met alle gevolgen van dien. Voor er nog meer slachtoffers komen, wil ik de desbetreffende instanties met klem verzoeken om dit te voorkomen door dit gedeelte af te rasteren. Dat is dringend nodig. Laat men niet de put dempen, wanneer het kalf reeds ver dronken is. U geachte Redactie beleefd dankend voor de plaatsruimte, teken ik met de meeste Hoogachting, C. VAN VEGGEL Tlmorstraat2 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hendrik, zn van G. Postma en A Jungc- rlus; Johnny, zn van G. C. A. Kasteel en M. Zandbergen; Prederlkus, zn van K. Duljverman en J. Kamphues; Antonlus Franclscus. zn van P. v. Hecke en A. H. Warmerdam: Martien. dr van J. v d. Sluys Veer en E. Dijserlnck; Magdalena Maria, dr van W. M. Redman en M. S. J. H. Stooter; Cornelia Maria, dr van C. v. d. Bent en H. v. d. Zeeuw; Barend Kelner, zn van A. B. Slotemaker en V. M v. Bosse; Rudolf Ernst, zn van J. Wiegel en P. Boone; Maria Petronella, dr van G. de Leeuw en A. Noppen ONDERTROUWD: A. v. d. Thoorn en J. E. Schreuder. GETROUWD: H. J. Haverkate en A. E. CooL OVERLEDEN: D. Buys, man, 48 Jr. ÜBV? H. M. de Koningin heeft aan de heer C. Eisner, te 's Gravenhage. de ere penning. bedoeld ln het Kon. Besluit van 26 Juli 1952 no. 113 (de zg. museumpen ning). in zilver, toegekend als blijk van waardering voor zijn verdiensten, be toond door schenking van zijn belangrij ke verzameling vlinders van het genus Parnassius en verwante vormen aan de Staat der Nederlanden ten behoeve van het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie, te Leiden. De directeur van het museum heeft de ere-penning onlangs aan de heer Eisner uitgereikt. NED. VER. VAN DANSLERAREN. In de dansschool van de heer C. van Leeuwen zijn onderstaande dames en heren geslaagd voor het Medaltest-di ploma van de Npd- Ver. van Danslera- P. Kooien. L. de Boer. D. Beii. S. de Jong. J. Wegman. J. Brouwer. M. Leeuwen. M. de Larie. T. v. Alphen. N. Heemskerk. L. Smelen, R. v. Dissel S. Benning. ALG. BEDRIJFSGROEPENCENTRALE Gisteren waren talrijke leden van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale van de afdeling Leiden naar „Den Burcht" gekomen ter bijwoning van een film avond. Voorzitter P. Planjer sprak een kort openingswoord. Eerst werd de prachtige kleurenfilm „Circus Arena" vertoond. Zoals de naam al aangeeft, zijn de op namen gemaakt in een circus. De heer J. Oosterhuis hield een pro- paganda-toespraak, waarin hij de leden opwekte om actief te blijven. Hij zei, dat er van verschillende kanten pogingen werden gedaan om de geleide loonpoli tiek te torpederen, doch dat deze po gingen niet alleen tegen de loonpolitiek, maar vooral tegen het N.V.V. zijn ge richt. Na de pauze zagen de bezoekers de Franse film „Emigranten". De film was boeiend en spannend tot het einde. Gisteren is onze stadgenoot, de heer J. J. A. Couwenberg, eigenaar van oafé-restaurant „In den Vergulden Turk", naar Dyon in Frankrijk vertrok ken om aldaar opgenomen te worden in de „Confrérie des Chevaliers du Taste- vin". Op grond van zijn kennis van de Franse wijnsoorten is de heer Couwen berg uitgenodigd om van deze broeder schap van ridders in de wijn deel uit te maken. VOORLICHTINGSMIDDAG VOOR LEIDSE HUISVROUWEN In het Logegebouw aan de Steen- schuin* organiseerde de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gisteren een voorliohtings- middag Namens de Huisvrouwen-voor lichtingsdienst. demonstreerde mevr. C. Versteeg met diverse producten, die door de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen zijn goedgekeurd Zii gaf tal rijke nuttige wenken en lichtte de ver toonde reclamefilmpjes op duidelijke wijze toe. Deze voor de huisvrouwen zo leerzame en gezellige! middag stond onder leiding van de vice-presi- dente, mevr. C. de KempSchoolenberg. DS J. N. DE RUITER BEROEPEN Ds J. N de Ruiter, Hervormd predi kant alhier, ontving een beroep van de Herv Gemeente te Rotterdam-Vreewijk VINGER AFGEKNELD IN DRAAIBANK Gisterochtend raakte een vijftienjarige bankwerker in de machinefabriek van Drakenburg met zijn rechterhand be kneld in een draaibank Zijn rechter wijsvinger werd afgekneld De EHD ver voerde het slachtoffer voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDERDORP Zilveren jubileum B. J. Tebrugge Gisteren herdacht de heer B. J. Te- brugge zijn 25-jarig dlenstjubileum bfl de N V. Vereenigde Touwfabrieken al hier. Op dezelfde dag vierde hij ook zijn 45ste verjaardag De directeur, de heer J. van Deventer, sprak de jubilaris, die voornamelijk in de afdeling spinnerij heeft gewerkt, toe. Hij prees de trouwe plichtsbetrachting en de vakmanschap van de heer Te- brugge. Als stoffeluke blijken van waar dering overhandigde spr hem de zilve ren V.T. legpenning, alsmede een ge schenk onder couvert. De echtgenote van de Jubilaris ontving een bouquet herfst- asters. en deelde, evenals de zoon en een dochtertje van de jubilaris, ln de hulde. Vervolgens boden de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, en de directie-assistent, de heer H. O. van Os, hun gelukwensen aan. Namens het jubileumfonds van ohefs en bazen, sprak de heer Jac. Stouten, die als baas van de Jubilaris zijn hoge plichtsbetrachting roemde. Met de beste wensen voor de toekomst bood hij een cadeau aan. Het lid van de Ondernemingsraad, de heer J. Th Hensing. bood de gelukwen sen van de Raad en de collega's aan. Spr bracht naar voren, dat de heer Te- brugge niet alleen een prima vakman te, maar ook een uitstekend collega, met wien prettig is samen te werken. Tenslotte verkreeg de Jubilaris het woord, die de directeur, bedrijfsleider, zijn chef, de heer J. Nievaart en de per- soneelchef dank bracht voor de wijze, waarop de leiding in al baar geledingen hem steeds was tegemoet getreden. Hij hoopte nog vele Jaren zijn taak te mo gen vervuilen. OEGSTGEEST Bij Koninklijk Besluit van 5 Octo ber 1955 is aan H. H. Homan, alhier, di recteur van de N.V. H. Homan en Co, bloembollenexporteurs, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der orde van verdienste voor de land bouw van Frankrijk. T M. H. van Waveren. te Bennebroek, voorzitter van de nationale bloemen tentoonstelling „Keukenhof": het rid derkruis 1ste klasse der Dannebrogorde van Denemarken; E. J. A. A. Quaedvlieg, te 's-Graven- hage, oud-directeur van de Veeartsenij- kundige Dienst: het officierskruis der orde van Oulssam Alaouite Chérifien van Marokko Beroep Ds H. van Arkel. te Oegst- geest, voorheen zendingspredikant, ont ving een beroep van de Ned. Herv Ge meente te Drum.pt. Met ingang van 1 SeDtember iJ. is benoemd tot mede-directeur der N.V. Riedel L momdefabrieken alhier (voor heen N.V. Rlede-Hoogenstraaten-Wil- laars Limonadefabriek) de heer J. H. Senff. (Deze pagina la gedeeltelijk gecorrigeerd) VOORSCHOTEN Raad van Europa koos de penning van M. Kutterink Dezer dagen heeft de heer M. Kutte rink bericht ontvangen van het secre tariaat van de Raad van Europa dat zijn ontwerp van een ere-penning was bekroond. De heer Kutterink woont in Voorscho ten. Leidseweg 201 en maakt al jaren ontwerpen voor de Koninklijke Begeer. Toen de Raad van Europa een penning wilde laten aanmaken om uit te reiken aan die gemeente die het meest voor de Europese zaak had gedaan, dong ook de heer Kutterink mee. De mededinging was niet gering, enkele Fransen, waar van één lid van het Franse penning kabinet en enkele Italianen zonden ook hun ontwerpen in. De bekroning heeft tot resultaat ge had dat de heer Kuitterink ook opdracht kreeg tot het ontwerpen van de wissel plaquette. die de betreffende gemeente telkens een jaar mag houden. Het ont werp is reeds in beginsel goedgekeurd. De penning die een diameter heeft van 12 centimeter, zal worden geslagen door Koninklijke Begeer te Voorschoten. VOORSCHOTEN TAFELTENNIS. S.V.L.V. „ladderde". De Junioren van S.V L.V.-tafeltennis zijn aan ladderwedstrijden begonnen. De eerste resultaten zijn als volgt- N. Lingerak—T. de Vreese 0—2; M. Dui venvoorde—J. v. d. Voort 1—2 F van SuchtelenJ. v. Os 2—1; J. v. d. Voort —F. van Suchtelen 0—2; H. v. d Hulst B. v. Bemmelen 1—2; H. de Hollan der—Ch. Duynstee 0—2; P. Baak—H. v. Bemmelen 1—2; J. van OsCh Duyn stee 2—0; T. de Vreese—M. Duiven voorde 2—1; T. de VreeseH. de Hol lander 20; H. v. Bemmelen—B. van Bemmelen 2—0; F. v. Suchtelen—Ch. Duynstee 12. Nieuw - oundland Verbetering van St Laurens ook van belang voor de Nederlandse scheepvaart (Van onze correspondent in Washington) Voor wie ln Europa woont, is het altijd een beetje moeilijk, rich de geweldige afmetingen voor te stellen van het Amerikaanse vasteland. Men denke eens aan de grote meren van Amerika's Noord-Oosthoek. Zij liggen in het gebied waar Canada en de Ver. Staten aan elkaar grenzen en men krijgt enigszins een indruk van hun afmetingen, wanneer men bedenkt, dat het Michigan-meer ongeveer even groot is als Nederland! Staat men aan de oever van zulk een meer. dan waant men zich aan zee en men moet bijvoorbeeld niet denken, dat n Cleveland ooit de Canadese overkant va n het Erie-meer kan zien. In de buurt van het plaatsje Holland (ten Oosten van het Michiganmcer) hebben rich mooie duinen langs de meerknst gevormd en als er wind is, kan er een hele branding staan. Indien het water zout was, zouden de meren met echte zeeën kunnen con curreren, maar zoet zal dit water altijd wel blijven. Amerika en Canada zijn thans namelijk bezig een nieuw kanaal aan te leggen tussen Montreal en het Ontario-meer en ook het kanaal langs de Niagara- falls (de doorgang van het Ontario- naar het Erie-meer i wordt door Canada vergroot. Eind 1958 hoopt men die pro jecten klaar te hebben en daarmede gaan de deuren van beide landen een heel stuk wijder open: in plaats van schepen van 2500 ton zullen er dan vol- beladen schepen van 7000 ton kunnen wegvaren uit belangrijke industrie-ste den zoals Detroit en Cleveland. Zelfs schepen van 9000 ton kunnen dan een deel van hun lading gaan halen in deze steden Wanneer zii namelijk met geheel afgeladen zijn. zullen zij de sluizen van de zeeweg kunnen passeren en in Mon treal - waar het vaarwater nog wijder en dieper wordt - kunnen zij dan. op uit reis naar Europa hun lading bijvoor beeld aanvullen met graan. Het volgend jaar zal het Amerikaanse Congres waarschijnlijk de fondsen toe wijzen voor de verbetering van de door gang tussen het Erie- en het Huron- meer. In steden langs het Michigan- meer verwacht men heel wat van de verbetering. Chicago bijvoorbeeld gaat een nieuwe haven aanleggen, die 225 millioen dollar zal kosten. Vrij grote schepen kunnen in toekomst Chicago bereiken In een ander opzicht kunnen de meren echter wel de concurrentie met de zeeën aangaan: na 1958 zullen belangrijk gro tere zeeschepen dan men tot dusverre op deze wateren ziet, Detroit kunnen be reiken en in de jaren daarna zullen zi. het zelfs tot Chicago kunnen brengen. De volgorde op de lader is thans: F. Suchtelen J. v. Os. M. v. d. Voort, Ch. Duynstee. T. de Vreese, H den Hol lander, M. Duivenvoorde, P. Wittebrood. P. Giesen. J. v. d. Hulst; H. v. Bemme len; B. v. Bemmelen; J. v. Bemmelen; Baak. KINDEREN HADDEN ANGSTIG AVONTUUR Vier kinderen van 11 tot 14 Jaar re den onder leiding van een Hagenaar te paard op de Buurtweg in de richting van de manege aan de Zijdeweg. Alvo rens de laatstgenoemde weg op te gaan, sloeg een van de paarden op hol, het geen voor de drie overige dieren aan leiding was om er ook vandoor te gaan. Twee meisjes en een Jongen werden op de Zijdeweg afgeworpen, terwijl Lucia van den Berg pas voor het café-restau rant Bijhorst" aan de overzijde van de Rijksstraatweg van haar paard viel. Zij verwondde een hand, terwijl de drie an dere kinderen met de schrik vrij kwa men De paarden, die in volle ren de Rijksstraatweg waren over gestoken, zonder daarbij onheil te stichten, wer den door burgers opgevangen en naar de manege gebracht Geslaagd Voor het doctoraal exa- en in de economische wetenschappen is te Rotterdam geslaagd onze plaatsge noot de heer P P Wilting. Opbrengst Dierendag - Met de stands Dierendag is een bruto-opbrengst van f. 2063.48 behaald. Het netto bedrag komt ten bate van het asylwerk. Belangrijk gebied Een derde van Amerika's overzeese ex port komt uit de gebieden, die Langs deze meren liggen. Tot dusverre ging veel van deze uitvoer eerst over land naar havens zoals New York en Phila delphia, maar langzamerhand zullen de producten van deze streek (auto's büv.) meer en meer direct verscheept kunnen worden uit de havens langs de meren. Het erts uit Labrador, dat zo belang rijk is voor de industrie van dit gebied, komt thans nog in hoofdzaak via Phila delphia, in de toekomst echter zal het meer en meer door de Sint Laurens ko men. De nieuwe zeeweg wordt niet alleen ruimer, hij wordt ook gerieflijker: thans moet men door 28 sluizen, na 1958 zullen het er slechts acht zün. Tot dusverre komt van de Nederlandse maatschap pijen alleen de Oranje-lijn (met kleine schepen) in dit gebied. Naar verluidt krijgt de Holland-Amerika Lijn thans echter ook belangstelling voor de meer- bavens. Eisenhower 65 jaar President Eisenhower is vandaag 65 jaar geworden. Deze feestelijke dag is helaas overschaduwd door zijn ziekte, al blijven de berichten over zijn herstel onverminderd gunstig en zijn de kansen, dat hij, zij het voorzichtig, zijn ambts termijn kan uitdienen, naar het zich laat aanzien, goed. Eisenhowers politieke carrière is echter gebroken en de mo gelijkheid, dat hij een tweede termijn zou aanvaarden, moet dan ook als uit geschakeld beschouwd worden. In ver band met zijn lichamelijke conditie vierde de president zijn verjaardag alleen in de kring van zijn naaste familieleden. Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd) (Ingez. Mcd.-adv.) Katwijks Reddingsbrigade had druk, maar goed jaar een De Katwjjkse Reddingsbrigade heeft gisteren in een ledenvergadering e terugblik geworpen op het afgelopen seizoen, dat beslist niet ongunstig geweest. De waarnemend voorzitter, de heer B. Parlevllet, opende de vergadering en constateerde met voldoening dat het afgelopen seizoen zeker niet ongunstig is geweeest. Het mooie weer wil echter niet zeggen, dat het baden in zee niet gevaarlijk is. Bij mooi weer heeft men dikwijls gevaarlijke wind en het toe zicht moest dan ook vaak worden ver scherpt. De permanente bezetting van de stranposten heeft zeer goed voldaan en heeft de aandacht van andere kust- brigades getrokken. De voorzitter deel de verder mede, dat aan Rijkswater staat een gedeelte van de ppst is af gestaan voor het registreren van de stroom, windkracht en golfslag. HULPVERLENING. Het aantal verleende EHBO-geval- len bedroeg 375 voor de Zuid en 710 voor de Noord. Vondelingen waren er in de Zuid 280 en in de Noord 75. De vrijwillige waehten zün niet altijd trouw opgekomen en dat heeft na tuurlijk belangrijke nadelen. In der- geliike gevallen verleenden leden van de Leidse Brigade ongevraagd hun medewerking. De meeste last veroorzaakten de rub berboten. rubberbedden en dergelüke „drijfmiddelen"; helaas is hier niet voldoende tegen opgetreden, hoewel het bii poliMeverordening is verboden deze dingen in zee te gebruiken Hnogtepun- ten ln het seizoen waren de zeepresta tietochten en de demonstraties. PROPAGANDA plaats vond door middel van folders. Het bestuur heeft zich tot de Bond ge wend met de vraag of het geen aanbe veling verdient voor de aanvang van het seizoen propaganda te maken door middel van de radio De Bond heeft met dit voorstel zijn instemming betuigd De brigade heeft het gemeentebestuur geadviseerd bü de uitwatering speciale veiligheidsmaatregelen te treffen De ge troffen maatregelen hebben door het hoge water niet volledig aan het doel beantwoord. Ook het voorstel bij gevaar lijke plaatsen, zoals bruggen, reddings middelen aan te brengen. Leden van de K.RB. namen deel aan prestatietochten in de omgeving De kustwachtoplelding leverde 5 geslaagde candid a ten op Met voldoening kan geconstateerd worden dat de brigade veel werk heeft verzei en dat door voorlichting veel onheil is voorkomen. Tenslotte werd met vreugde melding gemaakt van het feit dat de vloot verrükt is met twee schepen. De zwemopleildng aal niet meer plaats hebben voor kinderen beneden de 12 jaar. aangezien de toevloed te groot ls. De voorzitter reikte daarop de kust- waohtdiploma's uit aan de heren Floor, J Pronk. C Schaap en de dames C v Rooyen en A v d Voort De cursus EH BO zal dit jaar weer georganiseerd wor den in samenwerking mét de EHBO- verenigtng Na de pauze bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij G. van Rijn, accordeonist, en Frank Vink. hun mu zikale medewerking verleenden. Van dei WERFF HUBRECHI Indonesischs Specialisten sinds 1899 Beursbericht no 146 is verschenen De Beurssituatie. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS GEDRUKT Amsterdam, 14 October Nu de beurs in Wallstreet drie weken achter elkaar des Maandags een Instor ting vertoond heeft, die prompt gevolgd werd door een zwarte Dinsdag op het Damrak, was het begrijpelijk, dat zowel publiek als beroepshandelaren zeer voor zichtig te werk gingen. De angst voor het weekeinde heeft vanmiddag dan ook een belangrijke rol gespeeld. Vooral de internationale soorten lagen cedrukt. Van groot aanbod was echter geen sprake Kon. Olie ging voorop met een daling van ca. 10 punten tot 583, Uni lever en Aku verloren per saldo ca. 7 punten en Philips was zowel voor de oude als de nieuwe aandelen 5 punten lager. De gedrukte stemming elders werkte ook op de cultruurafdeling door, zodat de hogere koersen van gisteravond niet werden overgenomen. Niettemin was de stemming met onvriendelijk en bleven de noteringen per saldo vrijwel in een doen met gisteren. De Scheepvaartafde ling gaf weinig beweging te zien. Hier had de activiteit zo goed als niets te be tekenen. Desondanks was ook hier de ondertoon niet ongunsig en bleven de Doeringen hangen rod het slotnlveau van gisteren etzelfde geldt voor de lo cale Industrieën. Guldensbeleggingen tenslotte stil en op peil. Beurs van Amsterdam Vrijdag 14 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102!» 102A Grootboek obl103 Ned. '51 3 102 102 Ned. '53 3% 101% 101% Ned. '48 3% 99 99% L Ned. '54 3% 99» 99% Ned. '55 3% 99% 99% Ned. '55 II 3% 99» Ned '47 3% 3 100% 100% Dollarlng '47 3 97% 97% Investeringscert 3 100A 100,3, Ned 62-64 3 101 100jJ Indië 37 A 398% 98% Grootboek '46 3 99» ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 86 88 Nat. Handelsbank 163 166 Ned. Handelmij222% 224 AK U 353% 348 Philips 350% 346% Unilever 463% 455% Wilton Feyenoord 268 267 Billton 2de r 346 345 Kon Olie f 50 312 Kon Olie 592% 582% Amst Rubber 139 141 Holl Amer HJn 213% 214 Kon. Ned Stoomb.200% 199 Ned Scheepv. Unie 183% 184 H.V.A159% 160% Java Cult85% 86 Dell Mij159 158% Senembah117% 120 NIET-ACTÏEVE OBLIGATIES Prov. en Gem leningen 'dam '47 t 3 101 Den laag 1937 1 3.. 100 Lelden 1947 100 R'dam 37 1 m 3% 101A Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104 104% Premiclcningen A'dam '51 2% 145 Eindhoven '54 2% 110% 110% Enschede '54 2% 109 109, Den Haag '52 I 2% 136% 135% idem II 2% 133% 133% R'dam '52 I 2% 137 138% idem II 2% 135% Utrecht '53 2% 121% 122 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank264 265 Rotterd. Bank231 230% Twentsche Bank 230 L 227 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir tabr 249% 246 Kon Ned. Grofsm. 152 153 Rott Droogd Mü 630 L 610 L Tieleman en Dros 19 Handelsondernemingen Borsumü. cv A f 1000 140 138% Internatlo- 165% 164% Diversen Albert Heyn265 L 260 L Ned. M. Walv.Vrt. 82 82% Spoorwegen Deli Spoorw Mij. 35 36% Amcrik fondsen Anaconda 69% 64 Shell OU Cy56 55 Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VZ. 13/10 Holl. Constructie 420 lng bur v BouwniJv. 156 - Int Kunststott Ind 82 82 Kon Ned Edelmet Prei wa idem 85 Textiel Gebr v Wijk 87% 86GL Leldsche Wolsplnn 345 Ned. Electrolasm 360 Sikkens Lakfabr '53 390 393 Ver Touwfabrieken 190 185 Wernlnk's Betonm. 143GB 144%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13