Oost-Europese satellieten moeten „kapitalistisch" leren denken Gretig zoeken zij naar handelscontact met Oostenrijk door overleg in Wenen De Belgische TV doet haar best populair te worden Hier heerst GezondheVre,lgde 'ASPRO* „Hooggerechtshof voor - de - kunst1' wil kaf van koren scheiden smaken: I 94ste Jaargang Vrydag 14 October 1955 Derde Blad No. 28652 (Van onze Weense correspondent) Tijdens de Russische bezetting voltrok de handel tussen Oostenrijk en de Communistische Balkanstaten zich grotendeels via de Illegale Russische handels organisatie van de US1A, waardoor grote hoeveelheden handelswaren werden in- en uitgevoerd buiten de Oostenrijkse controle om, zodat er ook geen Invoer rechten voor werden betaald! Thans is er een einde gekomen aan deze voor Oostenrijk onhoudbare toestand, maar intussen blijven de satellieten de leveranties op prijs stellen. Zij zijn niet alleen bereid van nu af de legale weg te bewandelen, maar zij willen zelfs het handelsvolume vergroten! Dit alles is duidelijk geworden tijdens de besprekingen in Wenen, die de ver tegenwoordigers van de Oostenrijkse Kamers van Koophandel in Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Roemenië en Polen hebben gehouden. De vroegere USIA-leveranties worden nu op de normale lijsten geplaatst en de illegale trans acties van vroeger vormen zo de basis voor een geregeld handelsverkeer. Alle satellieten hebben verklaard zich over de ondertekening van het Oosten rijkse staatsverdrag te verheugen en daarvan een versterking van de handels betrekkingen te verwachten. zijde eindelijk toe, dat de kwaliteit der fabrikaten tot nu toe te wensen over liet. Met andere woorden: de algemene ontspanning draa«t er toe by dat de Geen economisch blok onder leiding van Moskou? Overigens is het moeilyk alle wensen der satellieten met die van Oostenrijk te laten samenvallen. Tsjecho-Slowa kije biedt byv. machines aan, die Oos tenrijk zelf produceert. Oostenrijk daar entegen zou een groter contingent steenkolen willen afnemen en daarvoor eindproducten en afgewerkte fabrika ten leveren. Hongarye wil het vroegere handels volume van 17 millioen dollar per Jaar tot 40 verhogen, maar het biedt daar voor sigaretten, meubels, schoenen en locomotieven aan, die Oostenrijk zelf produceert en tracht te exporteren I Interessant is de overeenkomst tus sen Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk waarbij eerstgenoemd land zich ver plicht tot het leveren van electrische energie in de winter, wat door het andere land In de zomermaanden wordt gecompenseerd. Ofschoon er nog zeer veel moeilijk heden overwonnen dienen te worden, is de goede wil aan beide kanten buiten gewoon groot. Er is echter één princi pieel verschil: de satellieten zouden na melijk graag zien, dat Oostenrijk zijn Invoer vrijgeeft, maar zij zelf zijn niet in staat tot een dergelijke stap, die lijn recht in strijdt is met hun streng-ge- leide economie!! Merkbare ontspanning De besprekingen in Wenen hebben In middels aangetoond, dat er ook op han delsgebied een merkbare ontspanning is opgetreden. Men spreekt eerlijk en open hartig over deze verschillen en zelfs over wantoestanden, bijv. over de on gerechtvaardigde koersverrekening van de Oostmark, waarvoor men in Oosten rijk 11 schilling moet betalen, terwijl de veel koopkrachtiger West-mark slechts 6 schilling noteert i Met deze klacht wil men nu in Oost- Duitsland rekening houden, maar bo vendien geeft men van Communistische handel wordt los gemaakt van politieke slagwoorden, zodat alleen cyfers tegen over cyfers worden geplaatst en kwali teit tegenover kwaliteit. De satellieten worden dus gedwongen om, althans in hun verhouding met het Westen, „kapitalistisch" te denken en deel te nemen aan de kapitalistische concurrentiestrijd: Daarby is het dui delijk geworden, dat deze staten blijk baar geen samenhangend economisch blok vormen dat van Moskou uit wordt geleld. Integendeel, zij schijnen in hun handelspolitiek namelijk onafhankelijk en autark (zelfverzorgend) te zijn en kunnen handelsverdragen afsluiten naar eigen goeddunken en op grond van de nationale behoeften. Grote mogelijkheden Voor OostenrUk liggen er grote han delsmogelijkheden op de Balkan, al is het bereikte nog slechts een begin en kan het niet in de schaduw staan van de hanaelriietrekkingen met het Westen. Een teken van de wederzydse ontspan ning kan oa. ook worden gezien in het feit dat Hongarye voor de voetbalwed- strUd op 16 October tussen Oostenryk en Hongarije aan 4500 Oostenrijkers een visum heeft verleend, in tegenstelling met het vorige jaar. toen nog slechts 1000 visa werden verstrekt. Grotere soepelheid is - echter nodig, want de Oostenrijkse handelsvertegen woordigers klagen er steeds weer over dat zy veel te lang en dikwyls tever geefs op een visum moeten wachten. Onderzoek bestemming geparkeerde auto's Op 18. 20, 25 en 27 October wordt ln Amsterdam een enquête ingesteld met medewerking van circa 160 studenten naar de bestemming van de ln de bin nenstad geparkeerde auto's. Van 8 tot 19 uur zullen de chauffeurs van deze wagens persoonlijk worden ondervraagd, naar de herkomst en de bestemming van de geparkeerde wagens, voorts naar het doel van het bezoek aan de hoofdstad, de duur daarvan enz. Men schat het aantal aankomende en ver trekkende auto's per dag op circa 36.000. Men hoopt met het maken van plan nen voor verbetering der wegen en par keerruimte in de hoofdstad gebruik te kunnen maken van de cyfers, die de enquête oplevert. VOORSTEL LOONSVERHOGING AKKER-WEIDEBOUW, VEEHOUDERIJ. Overeenstemmine is bereikt over een tussentijdse loonverhoeine voor de ak ker- en weldebouw en de veehouderij. De besDrekineen hebben tot resultaat eehad. dat de lonen van de za. losse arbeiders kunnen worden verhooed met cent Der uur en van de vaste arbei ders met 5 cent Der uur. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap dient het resultaat van de besorekineen voor te leseen aan het bestuur van het schaD en indien dit bestuur zich er mede kan verenigen, zal het ter goedkeuring aan het College van Rilksbemiddelaars worden voorge legd. Het College zal hierover, alvorens het een uitspraak doet. advies moeten inwinnen van de looncommissie van de stichting van de arbeid. Samenwerking met Franse en Amerikaanse stations (Ingez. Med.-Adv.) ASPRO tegen GRIEP - VERKOUDHEID HOOFDPIJN KOORTS - RHEUMATISCHE AANDOENINGEN KEELPIJN KIESPIJN - NERVOSITEIT. Als U er voor zorgt, dat er altijd een pakje 'ASPRO' in Uw medicijnkastje ligt, behoeft U niet bang te zijn voor ver koudheid, griep, hoofdpijn of rheuma- tische aandoeningen in Uw gezin. Een opkomende koorts? Geen nood. Twee 'ASPRO' tabletten, met wat water of melk ingenomen, en de verkoudheid is voorkomen, de hoofdpijn of zenuwpijn gestild en de koorts gezakt. Parijse kunstniemvtjes (Van e Parijse correspondent) Michel Gengis Khan, die een nazaat ln de rechte lijn Is van de beroemde Mongoolse keizer van die naam, heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een Hooggerechtshof voor de kunst, dat ln Parys zal zetelen. Tot de Initiatief nemers behoren verder een Chinese letterkundige, dr Shoe Ling en Serge Lifar, de vermaarde leider van de balletten van de Parys Opera. Het wordt een inter nationaal college, waarin acht en dertig landen In de personen van hun culturele attaché's vertegenwoordigd zullen zyn. Dat gezelschap zal bovendien nog worden uitgebreid met kunstenaars van aanzien als de acteur Jcan Louis Barrault, de cineast Claude Autant—Lara en de schilder Hcnri dc Waroquicr. De zittingen zullen worden gehouden in een collegezaal van de Sorbonne-universiteit, die met de persoonlyke toestemming van de Franse minister van Onderwys beschikbaar is gesteld; in het erecomlté hebben naast niet minder dan twee en twintig ambas sadeurs, ook de weduwe van de dichter Paul Valéry en Charlie Chaplin zitting Toch rijzen er vragen Het is, alles bijeen, dus wel een in drukwekkende collectie, die zich op ver zoek van Gengis Khain Jr verenigd heeft. Intussen is het minder duidelijk met welke taak het gerechtshof precies is belast. Uit de eerste beriohten valt op te maken, dat het hof een soort opper toezicht over het Parijse kunstleven wil uit gaan oefenen Men wenst te voorko men dat de eerste de beste amateur of Zondagsschilder, die over een dikke por tefeuille beschikt, nog langer een be roep zal kunnen doen op ..tout-Paris" (de uitgaande wereld met kunstbelang stelling) om zioh met behulp van cock tail-partijen en recepties een weg naar de roem te banen. Dat is inderdaad wel eens voorgekomen, al hield die roem dan ook nooit zo heel lang stand, maar het hof stelt zich ook voor een positieve rol te vervullen door artasten met talent doch zonder middelen met opdrachten en uitnodigingen voor exposities de da- gelykse strUd om het bestaan enigszins te verliohten. Zo op het eerste oog ziet dat pro gramma er wel lofwaardig uit. Maar by nader inzien dringen zioh wel enige vra gen op. Het hof noemt zioh zelf: souve- rein, onpartijdig en universeel. Dat mag men van een internationaal tribunaal, dat uitspraken aonder-hoger-beroep zal doen dan ook wel verwachten. Maar wat men graag zou willen weten, is welke maatstaven het hof by zyi be raadslagingen denkt aan te leggen Be staan er wel algemeen geldige criteria inzake artistieke aangelegenheden? Zo zou men schuchter durven vragen. Vol gens de artikelen van welk wetboek der kunsten? Het komt ons voor dat hier nogal vreemd met begrippen wordt ge goocheld. die eerst wel eens een iets nauwkeuriger omschrijving verdienden Men heeft in de bezettingstijd leergeld betaald met de kunst, die van bovenaf werd gedirigeerd. En daarom staat men voorlopig nog wat sceptisch tegenover dit kunstgerechtshof, waarvan de naam, trots alle imposante leden, geen behaag lijke indruk maakt Hoe goed de bedoe lingen mogelijk ook zullen wezen. Munch komt terug Een bericht of beter een gerucht, want bevestiging hebben we er nog niet van kunnen krygen waarover men zich méér kan verheugen, betreft de te rugkomst ran de Franse dirigent Char les Munch in Parys. die m 1947 naar Boston trok en daarna opvolger werd van Toscanoü by het orkest van de Amerikaanse radio. Munch is nu de lei ding aangeboden van het Parijse Colon ne-orkest. waar hy dit seizoen een aan tal concerten zal dirigeren. Het zou een goed ding zyn voor het Parijse muziek leven. wanneer het Colonne - orkest Munch weer definitief aan zich zou kunnen verbinden. Want Munch is be halve een zeer groot dirigent, ook een kunstenaar, die in het verleden heeft bewezen, dat hy by voorkeur niet de platgetreden paden kiest, die door al zyn Franse collega's sinds zyn afwezig heid weer algemeen gevolgd pleger worden. Concentratie in de Parijse Amusementswereld En om nog even naar een heel ander gebied over te stapen: de Parijse amu sements wereld wordt momenteel heftig beroerd door de mare, dat de directeur van het grootste variété-theater, Olym- pia, de hand heeft weten te leggen op het voornaamste concurrerende établis sement En er Is ernstig sprake van dat in een groot concern dat nu gevormd wordt, ook nog andere musichall's zullen worden opgenomen Deze machtsconcen tratie in de Parijse amusementswereld heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats zal men in het vervolg in Parys nu ook Internationale supersterren' als een Mariene Dietrich kunnen engageren. Tot dusver waren die te duur om door „DE KERK ONS EERSTE MILIEU". De beheerder van het dierenhuis van Oo 5 en 6 November wordt in het deVereniging tegen het mishandelen Eüknumhuis te Driebergen een Dractiik- van dieren te Haarlem, heeft in een der weekeinde eehouden voor leiders van polders van Spaarndam, onder de rookeemeentekrineen. Dit weekeinde heeft van Haarlem, een sarakraanvogel ge- als uiteangSDunt „De kerk ons eerste vangen. Dit soort kraanvogels leeft in milieu". Het is bestemd voor eemeente- India. Het dier zwierf al enige weken in leden, die zich bezie houden met de de polders en men was bevreesd dat1 leidine van eemeentekrineen. Veel aan- het in de komende winter wegens ge- dacht zal besteed worden aan de brek aan voedsel zou sterven. De vleu-Dractiik van het eroeDswerk aan de gels waren gekortwiekt. Aangenomen hand van nieuw uitgekomen materiaal, wordt dat de vogel uit een dierentuin De leidine berust bil ds F. Keia en afkomstig is. Indien de eigenaar niet bekend wordt zal de vogel verblyfplaats worden geboden in het hertenkamp der gemeente Haarlem. één directeur te fcunen worden betaald. Maar ook op de binnenlandse markt zal het concern sterker komen te staan tegenover de Franse topfiguren, die er altyd handig in slaagden hun honoraria tot duizelingwekkende hoogte op te voe ren door op de onderlinge nayver van de verschillende directeuren te specu leren. Médieliyden behoeft men intussen ook voor de toekomst met die Franse beroemdheden nog niet te hebben. Een Charles Trenet. die na jaren weer eens optreedt in Parijs - met slechts twee nieuwe chansons, die het peil van zyn oude nummers helaas lang niet halen strykt voor een optreden van drie kwar tier per avond altyd nog wel een dikke duizend gulden op momenteel inspannen om tot de ..man van de straat" door te dringen De concurrentie tussen de Nederland- se. Belgische en Duitse constructeurs is onze Brusselse correspondent» m heftig geworden dat de prils van de Naar schatting zyn.erop het ogenblik vier standaard apparaten - zoals bleek in Belgie tussen de 40 000 en 50000 TV- 0p <}e jaarsbeur- van Vlaanderen te apparaten geïnstalleerd De televisie isGent een heel stuk naar omlaag overigens nog beperkt tot de provincies I moest Brabant 'met de beide Brusselse zen- Tot nu toe beheerste Philips de markt dersi en tot Luik en Antwerpen waar met zijn zeer practische apparaat (vier grote relaiszenders zijn gebouwd. De dis- standaarden. 13 kanalen, tesen 13000 frs cusie over de 625 meter hoge toren ver- o{ 1000 gulden Intussen hebben de Bel- traagt de uitbreiding van de TV tot de gische constructeurs een apparaat op de overige landsdelen en de constructeurs ?ebracht. dat 9500 frs. of 730 eul- van apparaten vinden dat natuurlijk een groot bezwaar, des te meer omdat de Er wordt dus van de zijde der fabri- Vlaamse en de Belgisch-Franse TV zich kanten sterk aangedrongen opdat ein delijk een beslissing zou worden geno men Bouwt men de 625 m hoge beton nen of metalen toren niet, aan moeten spoedig relaiszenders worden opgetrok ken in W -Vlaanderen. Henegouwen en Luxemburg Hierdoor zouden ca 3 a 4 «nillioen kijkers de TV voor het eerst of. wat in Oo9t - Vlaanderen het geval is, veel beter kunnen ontvangen. Knal, wie vangt de val De Vlaamse televisie heeft haar nieuw winterseizoen ingezet met een grote show en oabaret-circus. Deze show werd georganiseerd in een klein plaatsje in West - Vlaanderen, met ver van de Franse grens, in Adin- kerke en had aldaar een enorm succes, ondanks het formidabele onweer dat in slechts een halve minuut een van de voorlopig gebouwde relais onklaar maak te. In Brussel worden thans geregeld de revues van het bekende Folies Ber gère-theater op het doek gebracht en bovendien organiseert de Vlaamse TV haar eigen program Jcnal, wie vangt de bal", een soort prijsvraag waarby kij kers in de zaal de acteurs zijn. Om deze nieuwe tak van bedrijf te steunen, heeft de minister van Verkeer, ook over 1955. het kijkgeld gepasseerd Men vraagt zich nu af of hy in 1956 nog zo royaal zal zyn, daar het aantal zenduren intussen zeer sterk ls uitge breid. Soms worden tot 30 uren per week uitgezonden, en de kijkers hebben iedere avond, althans ln Brussel, de keuze tus sen de Franse en de Vlaamse pro gramma's. De Franse zender relayeert een groot deel van het Parijse program, dat voor treffelijk is. De ..Lectures pour tous". waarby Pa rijse TV-Journalisten auteurs over hun jongste werken interviewen, valt hier zeer ln de smaak, ook van het Vlaamse intellectuele publiek. In navolging hier van zyn Ernest Claes, Walschap, Telr- linck, Louis Paul Boon en andere be kende Vlaamse auteurs thans geregeld TV-vedettes.I Amerikaanse nieuwsdienst De Vlaamse televisie zoekt het mo menteel ook in de samenwerking met de Amerikaanse televisiestations, om wordt het populaire Amerikaanse Lombardo TV-programma overgenomen, een soort cabaret, dat in de States één van de best-sellers is. Er wordt bennenkort een nieuwsdienst begonnen, in samenwerking met een groot Amerikaans agentschap, waardoor in Brussel fdmreportages uit alle hoeken van de wereld zullen te zien zyn. Men hoopt bijv. binnen de drie dagen filmreportages over gebeurtenissen ln Japan en Zuld-Amerika te kunnen brengen. (Ingez. MetL-adv.) mei. H. J. Bardeloos. VERBREKING VAN HET KERKVERBAND. De classis van de Chr. Geref. Ge meenten in Nederland heeft in haar te Bussum eehouden vergadering vastge steld dat de gemeenten van Bussum en Zwolle zich aan haar verband hebben onttrokken omdat zil zioh niet wensen te onderwerpen aan de kerkorde en de naar het inzicht van de classis onorde lijke wegen niet wensen te verlaten. Naar wii vernemen eaat het hier over het door bedoelde kerkeraden laten on treden van sprekers in de dienst des woords. al dan niet daartoe wettig ge ordend. buiten het kerkverband. Congres Bond Bouwondernemers Gooi remmen voor huisvesting weg!'* De Nederlandse Bond van Bouwonder nemers NBB) hield gisteren een oor gres in het Kurhaus te Scheveningen. De voorzitter, de heer C. van Gelderen merkte op, dat er by de NBB vrees be staat ten aanzien van de plaats van de particuliere bouwondernemer by de op lossing van de woningnood. Nu in de laatste Troonrede een drin gend beroep wordt gedaan op de volle Virginia American Half swaar Zicaar Ja! Shagretta smaakt beter dan shag Geen wonderSbagretlo is zo rijp - dank zij de natuurpefer- menteerde tabak, die bij bet Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Sbagrelta en vergelijk bet met sbag Smaakt ook beter In de pijp lm Op Schiphol werd deze foto ge maakt van de KLM-bemanning. die morgen met de Jan van Riebeeck" het Nederlandse Koninklijke Paar naar de West zal brengen. Van links naar rechts gezagvoerder N. Bos. vlieger C. v. d. Vliet, vlieger J. Blokker, boordwerktuigkundige W. Tielman. boordwerktuigkundige A. Vis. radiotelegrafist H. Bujjtenïïijk. radiotelegrafist A. Greidanus. purser J. ten Kate, hofmeester C. C. J. v. d. Meer. hofmeester M. J. Kat en stewardess S. M. Rijpstra. medewerking van allen die kunnen bij dragen tot leniging van de woning nood, wilde spreker de zeer nadrukke lijke vraag stellen „is men van rege ringszijde zich er wel van bewust, dat de wijze van subsidiering van de wo ningbouw en de gevoerde huurpolitlek remmende factoren zijn voor een ge zonde volkshuisvesting?" Voor de oorlog werden gemiddeld circa 40.000 woningen per jaar gebouwd. Hier van was slechts tussen 3.7 en 9.7 voor rekening van gemeenten en woning bouwverenigingen. Indien dit ln normale jaren mogeiyk was, aldus de heer Van Gelderen, dan ls duidelijk dat by inten sivering van het bedryf der particuliere woningbouw het in het geheel geen toer behoeft te zyn om meer dan dat f>er Jaar te produceren. De oorlog bracht echter met de woningnood ook een ontwricht pryzenpeil mede. waardoor een grote kloof ontstond tussen kostprijs van oud en nieuw gebouwd onroerend goed. als mede in de kosten van bouwrijp maken van grond. Naar onze mening, aldus spr. heeft Nederland hier zyn kans hopeloos gemist en daarvan wordt nu de typische bouwondernemer de dupe. Eigenlijk ziet men in brede kringen al leen nog maar heil in de woningbouw. „Weet men overal in Nederland wel, •ildus spreker, dat het particuliere wo ningbouwbedrijf door een tekort aan financiële faciliteiten niet in staat is voor de grootste groepen van de bevol king huurwoningen te fabriceren, wat toch voor de oorlog normaliter mede voor verreweg het grootste deel voor zyn rekening werd genomen? Indien de particuliere ondernemer werd gesteund met niets meer, maar ook met niets minder, dan wat voor woning- wetbouw wenselijk wordt geacht, dan zou ln vrye concurrentie deze bedryfs- tak een prestatie te zien geven, die mo- geiyk hier en daar nog correcties zou behoeven, doch die als met toverslag het beeld volledig zou doen veranderen" Hier komt nog by, dat de particuliere ondernemer, ook al is hy by de bestaan de huurdispariteit op steun aangewezen, voor het overige op geen overheidskas sen een beroep doet, doch dat hy zyn financiering langs particuliere banen laat voltrekken. Het grote geheim van het particuliere bedrijf ls volgens spr. gelegen In de eindeloze vindingrijkheid, waaraan nooit een bepaald dirigisme kan be antwoorden, terwijl het tevens volko men openstaat voor alle technische en organisatorische vooruitgang. Tenslotte drong de heer Van Gelderen er op aan. de premlebouw volkomen los te gooien van elke contlngentering, zelfs al was het slechts een jaar op proef.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11