LEIDSCH m DAGBLAD V.S. aanvaarden Russisch voorstel van militaire inspectiegroepen „Westelijke defensie geheel ongeschikt voor de moderne zegt Montgomery ilos". Onstuimige Bevan verbruide liet op Labourcongres in Margate WEERBERICHT 94ste Jaargang DONDERDAG 13 OCTOBER 1955 No. 28651 Directeur: J. w Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mm Smeel "iael> - 0110 "O- 51055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 President Eisenhower heeft in een Woensdag bekendgemaakte brief aange boden een Sovjet-Russisch voorstel te aanvaarden om militaire inspectiegroe pen op belangrijke punten in de V.S. en de Sovjet-Unie te stationneren, mits dit zou bijdragen tot het vestigen van betere betrekkingen. De brief is gericht aan de Sovjet-Russische premier, maarschalk Boelganln, en antwoordt op een brief van Boelganin van 19 September. In de brief van Eisenhower wordt ook gezegd, dat hij bemoedigd is door het feit, dat maarschalk Boelganin zoveel aandacht schonk aan zijn te Genève voorgestelde plan voor uitwisseling van militaire gegevens en wederzijdse in spectie uit de lucht. van een smaldeel van de Britse thuis- vloot ten getale van zes schepen, dat een bezoek van zes dagen aan de Sov jet-Unie zal brengen. Duizenden Russen hadden zich naar de kade begeven om het 13.350 ton metende oorlogsschip de Newa op te zien stomen. De overige vijf schepen zouden Woensdagavond later aankomen. Toen de schepen op vijftig kilometer van Leningrad waren, werden zij met „Wereldstrategie moet door militaire autoriteit in Amerika geleid worden" Veldmaarschalk Montgomery, opper bevelhebber van de NAVO in Europa, heeft Woensdag in Londen medege deeld, dat de Westelijke defensie-orga nisatie volslagen ongeschikt Is voor mo derne oorlogvoering. Hij pleitte voor een enkel Westelijk politiek gezag voor de leiding van de wereldstrategie en een opperste militaire autoriteit. In een rede voor het Britse Konink lijke Militaire Instituut zei hij. dat, in geval van een oorlog tussen Oost en West. het Westen het luchtruim en de zeeën zou moeten beheersen en boven dien bezetting van geallieerd gebied door vijandelijke legers moet verhinderen. De strijdkrachten, die voor deze operaties nodig zijn. moeten reeds in vredestijd bestaan, aangezien een moderne oorlog met nieuwe wapens zich snel ontwik kelen zal, gepaard gaande aan grote vernietigingen, waardoor opleiding van de nodige strijdkrachten na het uitbre ken van de oorlog, zoals vroeger wel ging. niet meer mogelijk zal zijn. Bovendien moeten de Westelijke bond genoten de beschikking hebben overeen centraal gezagsorgaan vöor alle opera ties van de luchtmacht in de wereld Montgomery geloofde, dat de Westelijke landen een enkele politieke autoriteit moeten instellen, bij voorkeur zetelend in Noord-Afrlka, voor de leiding van de wereldstrategie. De militaire leiding zou Montgomery in handen van een opper ste militaire autoriteit willen zien. die de luchtoperaties in de gehele wereld zou moeten lelden door middel van een enkele organisatie of, beter nog, van een speciaal voor dat doel aangewezen bevelhebber. Uitwisseling van Engels- Russisch vlootbezoek Het Britse vliegkampschip „Triumph" is Woensdagavond by Leningrad voor anker gegaan. Het schip maakt deel uit zeventien saluutschoten begroet en op gewacht door vier Russische oorlogs schepen. een torpedobootjager en drie duikbootjagers. De „Triumph" beant woordde de groet, eveneens met zeven tien saluutschoten. Een Sovjet-Ru3sl3ch vlooteskader is gisterochtend op de rede van Portsmouth aangekomen. Het bestaat uit de kruiser Swerdlof (12.800 ton), die de vlag voert van de Russische vloot in de Oost-Zee, van admiraal Golofko, opperbevelhebber de kruiser Alexander Soeworof en vier torpedobootjagers. De bemanning telt in het geheel 250 officieren en 3 000 manschappen. Voorts zijn 50 tolken meegekomen. Ook Finse krijgsgevangenen en burgers naar huis? Het (onafhankelijke) Finse dagblad „Helsingin Sanomat" meldt, dat de zich in de Sovjet-Unie bevindende Finse krijgsgevangenen en burgers naar hun land teruggezonden zullen worden, wan neer de terugkeer hunner Duitse lotge noten voltooid is. Volgens het blad worden hiervoor op het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken en op de ambassade van Finland te Moskou voorbereidingen getroffen. Het ministerie wilde geen commentaar op dit bericht geven. Britse Socialisten snakken naar vurige maar toch even wichtige persoonlijkheid (Telefonisch van onze correspondent te Londen) De Labour conferentie in Margate is ontspoord: de leiders hadden gehoopt, dat de partüecnheid. welke de laatste jaren niet meer dan schijn was, na de jongste verkiezingsnederlaag zou kunnen worden hersteld, daarmee de voor waarde voor een toekomstige overwinning scheppend. Dit moet echter een illusie blijven, zo lang Bcvan's temperament en onbesuisdheid de dingen in de Labour partij zo moeilijk maken. Precies op het ogenblik, dat de Labourparty zich in Margate scheen te herstellen en constructief werk wilde doen, stak Bevan met zyn eindeloze ven detta tegen de leiders opnieuw een spaak in het wiel. In plaats van bezieling te brengen in de party, hetgeen Bevan's oogmerk zou zUn, bereikte hy een averechts resultaat doordat hy alleen maar Labours steriliteit bestendigt. Het ongeluk met Bevan is, dat hu te machtig en ook te bekwaam is om alleen maar als een ruziemaker te worden beschouwd. Hy kan echter de grieven uit zyn harde mynwerkersjeugd niet vergeten en laat zich daardoor steeds weer meeslepen door felle haat. Juist omdat hy niet by machte biykt zichzelf te vergeten en ondergeschikt te maken aan het party geheel, kan Bevan nooit een nationale leider worden. Hij is een orator als weinigen, maar hy is niet groot genoeg van geest om ooit een staatsman van formaat te worden. Iets meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en mogelijk ook morgenoch tend plaatseiyk mist. Daarna opklarin gen. Zwakke tot matige Zuid-Weste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Opgemaakt te 10 uur). 14 OCTOBER Zon op: 7.03 uur; onder: 17.53 uur. Maan op: 5.36 uur: onder: 16 52 uur. Hoogwater te Katwyk te 2.05 uur en 14.26 uur Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In het Kon. Paleis op de Dam te Amsterdam heeft H.M. de Koningin gisteren enige ambassadeurs ont vangen. die tot voor kort hun land hier als gezant vertegenwoordigen Op de foto inspecteert de Peru viaanse ambassadeur H. F. Davikla de erewacht. Doodvonnissen in China Te Melsjien in Kwantoeng zyn 28 ,.con- tra-revolutionnairen" ter dood veroor deeld en onmiddellyk terecht gesteld, zo meld* een dagblad uit Kwantoeng. dat ln Hongkong is ontvangen. Volgens het blad zijn verder 225 „contra-revolutlon- nalren" veroordeeld tot verschillende straffen door het volkstribunaal van Melsjien onder wie enkelen tot 15 Jaar gevangenisstraf. Morrison en Gaitskell brachten bezinning De Labourparty, welke het twintig jaar lang met Attlee's dorre maar eer lijke regiem heeft moeten stellen, snakt naar een vuriger maar tevens evenwich tiger persoonlykheid. De geestige en slim ie Herbert Morri son bezit nog altyd. zoals ook weer in Margate bleek, een fascinerende spran keling Hugh Gaitskell heeft een strijd baar temperament, dat eveneens aan de emotionele behoefte van de partij kan voldoen, zoals ook in Margate is geble ken. Maar de hardleerse Bevan. die men in het voorjaar nog een kans had gege ven en die beterschap schijnt te hebben beloofd, heeft het thans definitief ver bruid omdat hij te ver ging. Men vraagt zich af of Bevan's gedrag tot spoedige verwijdering van Attlee zal lijden, door wiens toedoen Bevan im mers in de partij kon blijven. Bevan is Labours chronische pro bleem Hoe hem halt toe te roepen zon der dé partij aan flarden te scheuren? Brian Roberts, secretaris-generaal van de Unie van overheidspersoneel, kwam Bevan te hulp. In een opwindend be toog, dat bij velen grote verontwaardi ging verwekte, verklaarde Roberts dat de vakbondsleiders bezig zijn de ziel van de Labourbeweging te vernietigen. Maar later scheen Bevan gecapituleerd te zijn voor de van vakbeweemgszyae geuite dreigementen aan zijn adres. 's Avonds uiterst kalm. In een massavergadering, welke hy 's avonds toesprak, was hy uiterst kalm. Hij zei, dat de party zijn conflicten diende te hebben, maar dat zy ze als een man diende op tt lossen. Voor de commerciële televisie ver klaarde Bevan later dat Sir Winston Churchill eens de meest onpopulaire man in zijn party was geweest, maar dat hij tooh premier is geworden.. Namens het Britse verbond van vak verenigingen. de T.U.C., liet Charles Geddes, de vice-voorzltter, een onver bloemde waarschuwing tegen alle geuite beschuldigingen horen Zinspelend op Bevan en zijn medestanders zelde nlj, dat Indien aanvallen op de leiders voort gaan. een gevaariyke situatie voor de Britse arbeidersklasse zal ontstaan. Hy liet doorschemeren dat ln dat geval een breuk tussen vakbeweging en Labour- party onvermijdeiyk zou zljn.Ditzou het einde betekenen van de Labourparty in haar huidige vorm welke Immers geheel door de vakbeweging wordt beheerst. Geddes erkende ultdrukkeiyk het recht, van de m-iiderheid ln een demo cratische organisatie Bevan ontkent echter volgens hem het recht van de meerderheid als hy zich verzet tegen de blokstemmen, waardoor de sterke en massieve vakbeweging rich logischer- wys laat gelden. Op Curasao wordt naarstig ge repeteerd om het bezoek van H.M. de Koningin zo goed mogelijk te doen verlopen. Op de foto vaart Hr Ms De Ruyter binnen bij de generale repetitie. De belangstelling langs de wal was zo groot, dat men bijna zou menen, dat de Koningin inder daad aan boord was. Broodoorlog in Breda Reeds brood voor 15 cent! (Speciale berichtgeving) In Breda woedt een broodoorlog. De Coöperatie heeft er alle broodprüs- verlagingen overtroefd door de aan vankelijke geldende prys van 36 cent voor afgehaald volksbrood te verlagen tot 22 cent. Niet, zo vertelde ons een vertegen woordiger van de Coöperatie, om de collega-bakkers een doodsteek toe te brengen, noch om de eigen omzet te vergroten, doch alleen om de stok in het hoenderhok te gooien, de onzin van al het pryzengedoe aan te tonen en zo doende by te dragen tot het herstel van een gezonde situatie. Inmiddels heeft het bestuur van de Bakkerspatroonsvereniging gisteravond uren aaneen vergaderd om te overwe gen hoe men uit de impasse kan gera ken. maar de meningen liepen zodanig uiteen dat men niet tot een besluit kon komen. Men wil nu proberen te geraken tot een „Commissie van goede diensten" waartoe overleg zal worden gepleegd met de Staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr G Veldkamp, en met de Nederlandse Bakkersstichting. Inmiddels woedt de broodoorlog met alle hevigheid voort. Gisteren was in Breda reeds brood te koop voor 15 cent. Eén der bakkers heeft zyn zaak al gesloten W» De enige Socialist... Morrison diende Bevan van repliek door hem te verwüten dat hy zich de enige werkclyke Socialist waant. Mor rison waarschuwde oo.i nog dat de kie zers niet bereid zyn nationalisatie van dc gehele industrie te slikken. Na een indrukwekkende rede van Hugh Gaitskell, die duidclyk maakte dat nationalisatie geen geloofsartikel van de party is, besloot de conferentie een onderzoek te laten instellen naar de zwakke plekken in de genationaliseerde bedrijven. De conferentie sprak verder de me ning uit, dat er niet genoeg gedaan wordt om de goede kant van de natio nalisaties onder de ogen van de kiezers te brengen. Het 'eek er op alsof Mor rison en Gaitskell door hun redelyk- beid een congres tot bezinning hadden gebracht. Twee dotlen en drie zwaar gewonden bij botsing op rijksweg onder Waddinxveen Op Ryksweg 7 (van Den Haag naar Utrecht) is hedenmorgen c.a. halfzes onder de gemeente Waddinxveen tydens dichte mist een autobus op een stilstaande militaire kraanwagen gereden, waarbij twee personen werden ge dood, drie zwaar- en twee lichtgewond. Een militaire kraanwagen stond op de rijbaan en niet op een der vele par keerplaatsen. geparkeerd, omdat de ene chauffeur moe was geworden en wilde wisselen met de andere. Toen de mili tair J Veenendaal naar de linkerzyde van de wagen liep. scheerde een per sonenauto rakelings langs de kraan wagen, waardoor het hem duidelyk werd dat zijn auto wel zeer ongelukkig Trein reed op boerenkar TWEE MANNEN GEDOOD. De trein die vanochtend om 8.09 uur uit Hoek van Holland naar Rotterdam was vertrokken is op een onbewaakte overweg tussen Maassluis en Rotterdam op een met twee paarden bespannen boerenkar gereden. De neus van de trein werd ingedrukt, de machinist werd zwaar gewond en de twee mannen op ae wagen werden gedood. De paarden kwamen er heelhuids af; de kar werd geheel vernield. De trein is met een locomotor terug gesleept naar Hoek van Holland. De reizigers hebben zich hier met de vol gende trein naar Rotterdam kunnen be geven. Prins Bernhard beschermheer Wereldomroep „Deze wereld zal één zijn of niet zijn" Het bestuur van de Stichting Radio Nederland Wereldomroep heeft van daag Prins Bernhard het bescherm heerschap van de Stichting aangebo den ter gelegenheid van het feit, dat 10 jaar geleden de na-oorlogse we reld-uitzendingen begonnen. Tydens een byeenkomst in het Raadhuis te Hilversum overhandigde de voorzitter van het Stichtingsbestuur mr A. J. d'Ailly, de Prins een oorkonde. De Prins hield daarop een rede, waar in hy o.a. zeide, dat de Wereldomroep een belangryke steen bydraagt tot de toenadering tussen de volkeren. Wie eenmaal gegrepen is door de ge dachte van die toenadering van groter eenheid over de grenzen heen. hy zal elke gelegenheid om iets meer daarvan te verwezeniyken aangrypen. Wie eenmaal doordrongen Is van hel feit, dat deze wereld één zal zyn of niet zal zyn. kan niet anders dan op die weg voortgaan. Natuurlyk nuchter en practisch. maar volhardend, alle moeilijkheden en critiek ten spyt. Dat doet ook de Wereldomroep. In de loop van deze 10 Jaren ls de waardering voor wat zy ln het belang van Nederland presteert, steeds toege nomen. Gelukkig nadert het zender- vraagstuk zyn oplossing. Nu nog een economischer huisvesting en dan zal de Wereldomroep zich geheel kunnen ge ven aan haar mooie en zo belangrltke opdracht. Daarom: met vreugde aanvaard ik het beschermheerschap, aldus Prins Bernhard. Verklaring uit Nijmegen: „K.N.P. niet opgeheven" In de gisteravond gehouden raadsver gadering te Nymegen heeft de heer Troost, secretaris van de afdeling Nyme gen van de KNP en lid van de gemeente raad van Nymegen. de volgende poli tieke verklaring afgelegd: ..Het door de KNP en de KVP gemeen schappelijk uitgegeven communiqué heeft by velen de Indruk gewekt, dat de KNP opgeheven zou zyn. Dat ls echter onjuist Opheffen van de KNP kan statutair slechts geschieden door de Partijraad van de KNP met een meerderheid van 75 der stemmen. De fractie der KNP in deze raad wacht dc beslissing af van de Party- raad. die nog niet bjjeen is geweest en zal zich na deze beslissing over de door haar te volgen koers nader beraden Zy zal de raad te zyner tijd van het door haar ingenomen standpunt op de hoogte stellen. geparkeerd stond. Uit de richting Den Haag naderde een autobus met studen ten van de Landbouwhogeschool te Wageningen Door de dichte mist bemerkte de buschauffeur de kraanwagen niet tijdig op. Veenendaal zag de bus plotseling uit de mist te voorschijn komen en trachtte de chauffeur nog te waarschuwen. Deze trachtte op het laatste ogenblik een botsing te vermijden, maar botste niet temin tegen de kraanwagen waarbij de militair "werd doodgedrukt. De bus ramde met de rechterflank de kraan wagen en werd daarby over de helft opengereten. Een der passagiers werd hierby zo zwaar gewond, dat hy bijna op slag dood geweest moet zyn. Drie passagiers werden zwaar, twee anderen licht ge wond. Om het leven knamen dc 20-jarige student I. van Veen nit Smilde en de militair J. Veenendaal uit ZelsL De zwaargewonden studenten waren H. Colenbrander, S. M. de Haan. G. v. d. Struik, allen nlt Wageningen. Tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan de West zal zij op de binnenplaats van het Stuyvesant- college een toespraak houden tot de rijpere jeugd. Het beeld van Piet er Stuyvesant. dat op het Prins Hen drikplein op Curacao stond, is over gebracht naar de binnenplaats van het college, waar het als ..stille ge tuige" de toespraak van HM. de Koningin zal aanhoren

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1