LEIDSCH m DAGBLAD NAVO-chef Griintlier Luchtverdediging is een van de zwakste punten Dr Adenauer door longontsteking vele weken uitgeschakeld WEERBERICHT Duitse vrouwen moesten heel hard werken in de Sovjet-Unie In Potma bij Moskou nog vele tienduizenden gevangenen „Wij zijn achter op tijdschema", zegt 94ste Jaargang WOENSDAG 12 OCTOBER 1955 No. 28650 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.— per kwartaal, f. 2.35 per maand. f. 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie. 25041: Redactie: 21507 De strijdkrachten van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, de NAVO, zijn zowel wat omvang als wat kwaliteit betreft achter op de tijdschema's, aldus heeft de NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Grünther, gisteren in een bijeenkomst van ministers van Defensie en stafchefs van NAVO-landen te Parijs medegedeeld. De defensie-inspanningen van de NAVO-landen moeten eerder vergroot dan verkleind worden, aldus was Grünther van mening. Tengevolge van het terugtrekken van Franse troepen uit de NAVO-linies in Zuid-Duitsland ter versterking van het aantal manschappen in Noord-Afrika, is het defensievermo gen kleiner geworden, hoewel er reeds maatregelen zijn genomen de tekorten aan te vullen met Franse reservisten. Generaal Grünther onderstreepte nog eens, dat de NAVO-plannen zijn gebaseerd op zo min mogelijk troepen en dat daarom deze troepen van het hoogste gehalte dienen te zijn. Volgens Grünther is de lucht verdediging een van de zwakste punten van zijn commando. In het hoofdkwartier ln Parijs Is men reeds een jaar bezig met een diepgaande studie van het vraag stuk van eenheid in het IuchtverdedlgingsstelseL De grootste zwakte ligt in het huidige verouderde commando-systeem en het gebrek aan een goede waarschu wingslinie. Aanval zou met nieuwe wapens uitgevoerd worden Aangezien alle NAVO-plannen geba seerd zijn op verdediging, moet veel aandacht worden besteed aan de nood zaak van grotere spreiding van vlieg velden met elk een gelijk aantal vlieg tuigen. aldus Grünther. ook moet reke ning gehouden worden met de noodzaak van het organiseren van grotere strijd krachten die een eerste aanval, waar schijnlijk uitgevoerd met nieuwe wa pens. moeten kunnen opvangen. De opperbevelhebber sprak niettemin Minister Zijlstra waarschuwt Tegen depressievrees en minimumprijzen De minister van Economische Zaken prof. dr J. Zijlstra heeft gisteravond op een drukbezochte vergadering van de A R. kiesvereniging Amsterdam in Kras- napolsky een rede gehouden onder de ti tel „Vrijheid in het economisch leven". Spreker zei o.m. met nadruk te willen waarschuwen tegen het organiseren van het bedrijfsleven alsof er een de pressie voor de deur staat, ja zelfs of men er midden inzit. Doet men zulks en overdekt men het land met mi nimum-prijsregelingen, prijskartels en andere afspraken, dan gaat men de verkeerde weg en lokt men het ingrij pen van de overheid uit. Het gehele beleid in het economisch leven moet gericht zijn op het vermijden van de crisis, al moet men er wel op zijn voorbereid. De minister uitte critiek op de hou ding van het bedrijfsleven, dat mini mumprijzen wil vaststellen, uitsluitend uit vrees voor een herhaling van de cri sis-1930. In vele gevallen is een derge lijke prijsregeling in het geheel niet no dig. Hij wees in dit verband ook op het belang van de prijsstabilisatie. Ten aanzien van de overheidsbemoei ing zei de minister nog, dat de omvang hiervan ten opzichte van de volkshuis houding niet te groot moet worden, om dat anders de democratie niet meer naar behoren kan functionneren. de overtuiging uit. dat de NAVO reeds veel vorderingen heeft gemaakt en dat het Westen de overwinning zou behalen vandaag een oorlog zou uitbreken. toestand geldt echter slechts voor het ogenblik, aldus Grünther: de NAVO landen kunnen zich niet veroorloven hun defensie-inspanning in de toekomst te verminderen. De Britse generaal Whiteley. voor zitter van de permanente militaire commissie van de NAVO. gaf Dinsdag de ministers van Defensie te kennen, dat invoer van nieuwe wapens eerder meer dan minder uitgaven voor mili taire aangelegenheden met zich brengt. Volgens hem is het van groot belang, dat de nationale verdedigingsprograms niet worden besnoeid. Een Frans lid van de permanente commissie, generaal Valluy. deelde me de. dat het huidige program voor de infrastructuur (vliegvelden en militaire inrichtingen) ten bedrage van zeven milliard gulden niet het einde van de militaire behoeften van de NAVO be tekent. Het program loopt tot einde 1956. Volgens waarnemers te Parijs wordt er thans ongewoon veel publiciteit ge geven aan de verklaringen op de ge heime vergaderingen, omdat men de gedachte wil tegengaan, dat een nieuwe politiek van de Sovjet-Unie betekent, dat het Westen zich militair kan ont spannen. Amerika paraat De Amerikaanse (democratische) af gevaardigde Edmonson heeft in een rede voor de Kamer van Koophandel te Pryor in de staat Oklahoma medege deeld. dat bommenwerpers met grote actieradius voortdurend boven de Ver enigde Staten vliegen, dag en nacht gereed tot de tegenaanval als de Ver enigde Staten zouden worden aange vallen. Edmonson kon het aantal dezer bom menwerpers niet nauwkeurig opgeven, doch zeide, dat zij steeds geravitailleerd worden en atoombommen vervoeren. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het Is met Adenauers gezondheidstoestand toch ernstiger gesteld dan men invankeljjk heeft laten blijken. Behalve bronchitis blijkt hij een lichte long ontsteking te hebben opgelopen en in verband daarmee zal hij zeker nog wel twee of drie weken in bed moeten blijven. Ook daarna zal h(j trouwens niet onmiddellijk zijn geregelde bezigheden kunnen hervatten en op aanraden van zijn artsen nog ergens een vacantietyd moeten doorbrengen van betrekkelijk lange duur om weer geheel op krachten te komen. Hoewel de hem behandelende artsen verklaard hebben dat er geen direct gevaar bestaat, maakt men zich toch in Bonn, en in geheel West-Dultsland, ernstige zorgen. Enkele van zijn naaste medewerkers, die hem in zijn huis in Rhondorf hebben opgezocht, vertelden naderhand, dat zij er zeer van onder de Indruk waren geweest, dat hij er zo slecht uitzag. zouden maken een opvolger aan te wij zen niet eens zou weten wie dat zou moeten zijn! In de Bondsdag zou vandaag, op ver langen van de Socialistische partij, de beruchte affaire-Schmeisser ter sprake worden gebracht. Bondskanselier Ade nauer had zich namelijk bereid ver klaard vandaag persoonlijk te antwoor den op vragen dienaangaande. Maar in verband met zijn ziekte is uiteraard de behandeling van deze opzienbarende aangelegenheid uitgesteld. Men maakt zich ongerust in de West-Duitse hoofdstad In economische kringen vraagt men zich inmiddels af of de ziekte van de bejaarde regeringschef niet van invloed zal zijn op de koersen ter beurze. En in enkele bladen wordt bovendien weer eens op discrete wijze vastgesteld, dat men nog altijd geen plaatsvervanger Adenauer gevonden heeft en als omstandigheden het noodzakelijk Raoul Wallenberg in Centraal-Azië? Duitse krijgsgevangene gaf bijzonderheden Een vroegere Duitse krijgsgevangene is Woensdag uit Rusland teruggekeerd met het bericht, dat de Zweedse diplo maat Raoul Wallenberg, die vermoede lijk aan het eind van de tweede wereld oorlog te Boedapest door de Russische troepen werd gevangengenomen, nog in leven is en zich sinds 1953 in Centraal- Azië bevindt. De Duitse gevangene, Heinz Bornschein. die afkomstig is uit West-Berlün, verklaarde een Zweedse architect, Artur Tamvelius, te hebben ontmoet, die beweerde Wallenberg in 1953 in Centraal-Azië te hebben gezien, j Bornschein zei. dat Tamvelius hem had gezegd: „Als je naar het Westen terugkeert, neem dan alsjeblieft onmid dellijk contact op met dc Zweedse rege ling en vertel dan alles wat Je weet over Wallenberg." Tamvelius vertelde hem. dat Wallenberg in Praag was ge arresteerd en dat hij zich waarschijn lijk daarheen had begeven toen de Rus sen Boedapest bezetten, of kort daarna. Tamvelius verklaarde Wallenberg in 1953 in het gebied van Tai-Sjet (Cen- traal-Azië) te hebben ontmoet. Wallenberg zou bij deze ontmoeting aan Tamvelius hebben verklaard zich in 1948 en 1949 te Moskou in „eenzame opsluiting" te hebben bevonden. Daarna zou hij. mede in verband met zijn slechte gezondheid, naar Centraal-Azië zijn gezonden. Bornschein zou heden. Woensdag, naar West-Berlijn terugkeren en aldaar de Zweedse autoriteiten van deze kwestie op de hoogte stellen. (Wallenberg heeft aan het eind van de oorlog in Boedapest verbazend veel gedaan ter bescherming van de Joden tegen de Duitsers. Inplaats van waar dering te ontvangen, verdween hij vrij wel spoorloos en ook de pogingen van de Zweedse regering bleven vruchte loos. ofschoon bekend was. dat hij in Sovjet-Russische handen was geraakt. (Red. „L.D.") „Vittorio Z" bij Texel gezonken Na aanvaring met de „Prins Maurits" Het Nederlandse s.s ..Prins Maurits" (1287 br ton) is gistermiddag tijdens mist ten Westen van Tesel in aa. varing geweest met het Italiaanse s „Vittorio Z" (3147 br. ton). De „Prins Maurits" is een schip van de Oranjelijn (Maatschappij Zeetrans, port N.V.) te Rotterdam. De „Vittorio Z" hoort thuis in Genua. Eigenaar is de heer Mario Zoboli in Genua. Om even na vijven seinde het Franse schip „Kleber". dat het de hele beman ning van de „Vittorio Z" aan boord heeft genomen en naar Duinkerken is geva ren De „Vittorio Z" 16 gezonken. Nog slechts een mast en een schoorsteen s* ken boven water uit. De „Prins Maurits" heeft 6lechts lich te schade opgelopen. Naai- van de zijde van de „Oranjelijn" wordt medegedeeld heeft de „Prins Mau rits" bij de aanvaring een gat in de voorsteven opgelopen, echter niet van zo ernstige aard. dat het nodig geoordeeld werd de reis van Antwerpen naar Bre men te onderbreken. In een radiotele- fonisoh gesprek met de rederij heeft de kapitein medegedeeld, dat er geen per soonlijke ongelukken aan boord van zijn schip te betreuren zijn. Omtrent de oorzaak van de aanvaring kon nog niets anders worden medege deeld, dan dat er een behoorlijke mist stond, die het ultzioht belemmerde. Naar verwacht wordt zal de .Prins Maurits" vandaag in Bremen arriveren en zal daar de schade nader worden onder zocht. Enige tijd geleden werd de crème calèche naar de West verscheept om dienst te doen tijdens het bezoek van het Koninklijk Paar. Ook enkele paarden gingen met de „Bonaire" de Oceaan over om het rijtuig met' tertijd tussen de rijen juichende Rijksgenoten-overzee te rijden. Op de foto de aankomst van de paar den in Willemstad. Zaterdag: Koninklijk Paar naar de West Het Koninklijk Paar zal. zoals be kend. Zaterdag a.s. te 17.30 uur van Schiphol vertrekken met de Douglas DC6b Jan van Riebeeck. van de KLM. voor hun officiële reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. In de wachtkamer van de interconti nentale afdeling waar HM. de Koningin en Z.KH. Prins Bernhard enkele woor den zullen spreken voor radio, film en televisie zal dc regering vertegenwoor digd zijn doo: o.m. vice-president van de Raad van State, jhr mr F Beelaerts van Blokland, de minister-president dr W. Drees, de vice-minister-president, minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel. de minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Be yen, de minis ter van Justitie mr L. A. Donker, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, de minister van Defensie, ir C. Staf en de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Ned. Antillen, resp. mr dr R. H. Pos en mr W. F. M. Lampe. Mr G, C. t>. baron van Hardenbroek, Grootmeester van het Kabinet der Ko ningin, generaal majoor C. F. Pahud de Mortagnes chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin en de directeur van het Kabinet der Koningin en mej. mr M. A. Tellegen, zullen Koningin en Prins mede uitgeleide doen. Tevens zul len aanwezig zijn de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland dr M. J. Prinsen, de burgemeesters van Amsterdam en van Haarlemmermeer, resp. mr A. J. d'Ailly en mr J. F. Janso- nius en de Procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, fungerend directeur van politie mr A. A. L. F. van Dullemen. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Daarna over het algemeen zonnig. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). Rustig herfstweer Het KNMI deelt mede: Het weer in Nederland staat nu al en kele dagen onder invloed van een enorm gebied van hoge luchtdruk, dat zich uit strekt van de Azoren tot diep in Rus land. In die delen van het hogedruk- gebied. waar de lucht voldoende vocht bevat, ontstaat 's nachts mist. Dit is nu bet geval in het grootste deel van Noord-Duitsland, in ons land en in Zuid- en Midden-Engeland. De zon be zit nog voldoende kracht om de mist overdag op te lossen, maar in het uiter ste Noord-Westen van Duitsland en in onze Noordelijke provincies, waar de mistlaag het dichtst is Leeuwarden meldde om 9 uur vanmorgen een zicht van slechts 20 meter gelukt dit slechts ten dele. In de gebieden met hardnekkige mist komt de temperatuur slechts met moeite tot 14 of 15 graden, elders, waar de zon langdurig schijnt, stijgt het kwik tot omstreeks 19 graden. Op de Oceaan is de depressieactiviteit de laatste dagen klein. Bovendien zien de depressies geen kans tot in onze om geving door te dringen. Integendeel, het hogedrukgebied boven Europa versterkt zich nog ln Westelijke richting. In verband hiermede is er nog geen weersverandering in zicht en kan mor gen en wellicht ook overmorgen op aan houden van het rustige en droge herfst weer worden gerekend. 13 OCTOBER Zon op: 7.01 uur; onder: 17.55 uur. Maan op: 4.21 uur; onder: 16.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.19 uur en 13.45 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vier vliegdekschepen op één foto verenigd. Deze unieke foto werd gemaakt tijdens de oefening Sea Enterprise, waaraan schepen uit Engeland. Noorwegen, de Verenigde Staten. Canada en Australië deel namen. In eikaars kielzog varend van voor naar achter de Eagle, de Centaur, de Albion en de Bulwark, met op de achtergrond de mijnen veger Decoy. Chieftain en Charity. Gearresteerd wegens spionnage (Van onze correspondent in West-Duitsland) Ook vrouwen en kleine kinderen behoren nu tot de transporten van door de Russen teruggezonden Duitse krijgsgevangenen: vrouwen met hoge Russische kaplaarzen, vrouwen met broeken of rokken van ruwe stof aan, in gewatteerde jakken en met pelsmutsen op het hoofd! Van een groep, die in het kamp Friedland aankwam en die uit 57 vrouwen be stond was de oudste 59 en de jongste 22 jaar. Men kon goed aan hun ruwe han den, hun zware gang en aan hun gebogen houding zien, dat zü in Russische ge vangenschap, vaak in de bitterste koude, ontzettend hard hebben moeten werken dat zij stenen hebben moeten sjouwen, in leem groeven hebben moeten zwoegen, ijzeren rails hebben moeten dragen en bomen hebben moeten vellen. Een paar vrouwen hadden kinderen bij zich, die in Rusland zijn geboren. Het jongste ervan was pas drie weken oud. Waar zijn geroofde kinderen? Geen van deze vrouwen was tijdens de oorlog üi Rusland gevangen genomen. De meesien waren door ae Russen, na hun verovering van het Oosten van Duitsland, en in Berlijn gearresteerd on der voorwendsel dat zij tegen de Russen gespionneerd hadden, tot langdurige ge vangenisstraf veroordeeld. De thans te ruggestuurde vrouwen vertelden, dat zich in het kamp van Potma, circa 400 kilometer van Moskou verwijderd, nog ongeveer 200 vrouwen bevinden, die even eens zitten te wachten op toestemming voor transport naar Duitsland. In datzelfde kamp zouden overigens meer dan 35.000 gevangenen van de meest uiteenlopende nationaliteit bijeen eijn. Journalist weggelokt Onder de mannen, die thans terugge komen zijn, bevindt zjch de vroegere Berlijnse correspondent van de Socialis tische „Neue Rhein Zeitung', Dieter Frlede, die in 1947 van uit West- naar Oost-Berlijn gelokt is door een verzon nen verhaal dat een van zijn vrienden daar een auto-ongeluk was overkomen. In de woning van een dokter waren toen opeens drie Russische officieren met revolvers in de hand op hem toegeko men! In Moskou had men hem zonder veel omslag wegens spionnage tot tien Jaar verblijf ln een werkkamp veroordeeld! Eerst heeft hij in Sachsenhausen, in de Oostzone gezeten, en vervolgens werd hij naar Workoeta gebracht. In Wor- koeta waren vooral in de Jaren van 1945 tot 1946 dagelijks honderden gevange nen gestorven, die met onvoldoende kle ding in kolenmijnen hadden moeten werken. Men vestigt intussen in West-Duits- land nog eens de aandacht op het droe vige lot van duizenden Duitse kinderen, die voornamelijk in de eerste jaren van de vreemde bezetting in het Oosten van Duitsland door de Russen gevangen ge nomen en naar Rusland gedeporteerd werden. Men meent voldoende redenen te hebben om aan te kunnen nemen, dat een buitengewoon groot percentage van die kinderen, die toen wegens diverse beschuldigingen werden aangehouden, toen hoogstens 12 a 13 jaar telde. Velen van hen zijn reeds gedurende de weken lange reizen naar het Oostei. gestorven. De overgeblevenen werd verboden naar huls te schrijven en dientengevolge heeft hun familie taal noch teken meer van hen gehoord! Toch nog terug Het heet nu dat zij. doordat zi) ginds alleen maar Russisch horen spreken, hun moedertaal verleerd hebben, dat zij zich tengevolge van de buitengewoon harde omstandigheden geheel aan hun omgeving hebben aangepakt en dat zij nauwelijks meer van de Jonge Russen van hun leeftijd te onderscheiden zijn. Sommigen van hen heeft men Russische namen gegeven, anderen zijn reeds met Russische vrouwen getrouwd. Men vertelt dat zij tegen het einde van dit Jaar de Russische nationaliteit kunnen krijgen. Intussen schijnt het hun nog altijd verboden te zijn in con tact met him vroegere vaderland te komen Van Duitse zijde wil men thans pro beren van Russische Instanties gedaan te krijgen, dat deze jonge Duitsers zul len verschijnen voor commissies van leden van het Russische en Duitse Rode Kruis om mee te delen of zij naar hun vaderland willen terugkeren dan wel liever in de Sovjet-Unie willen blijven.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1