Ned. Zondagsschoolvereeniging in regionale vergadering bijeen Leidsche Volkshuis opent seizoen Gemeente kocht T. en D.- gehouwen 94ste Jaargang Maandag 10 October 1955 Tweede Blad No. 28645 In het Leidsche Volkshuis is Zaterdag een regionale najaarsconferentie van de Nederlandsche Zondagsschoolvereeniging gehouden, waaraan 350 tot ver schillende kerkgenootschappen behorende leidsters en leiders van Zondagsscho len hebben deelgenomen. 's-Gravenhage, Alphen en Hillegom waren de drie grensplaatsen van de kring van waaruit de deelnemers naar Leiden waren ge komen. Zij werden verwelkomd door de voorzitter van de Ned. Zondagsschool vereeniging, ds J. W. van Kooten. Aan welke eisen moet de vertelling voldoen De directeur van de N.Z.V., de heer A. Kroesc, sprak 's middags over „Waarheid in onze vertelling". Aller eerst wees spreker op het belang, alles wat wordt verteld, eerst goed doordacht en voorbereid, zodat het no dig is hiertoe vooraf bij elkaar te komen. Op een desbetreffende vraag van de spre ker. bleek uit het aantal opgestoken handen, dat bij een groot aantal Zon dagsscholen tot nu toe nooit voorberei dingen werden gehouden. De heer Kroese besprak ook de eisen, waaraan de vertelling (het allerbelang rijkste op de Zondagsschool) moet vol doen. Ze moet boeiend zijn voor het kind en de compositie van het verhaal moet zo zijn, dat er een opgaande lijn loopt naar het hoogtepunt, n.l. datgene waar het in dat verhaal om gaat. Ook moet er op worden gelet, d( hoofdgedachte van de vertelling duide lijk en in de taal van het kind door te geven, waarbij het vinden van een ge lijkwaardig woord, dat ook inhoud heeft, wel eens moeilijk is, Spr. wilde zich bepalen tot het gevaar van het „vertaalwerk" voor het kind, n.l. dat de waarheid daardoor onbedoeld te kórt zou worden gedaan; want als ouderen doen wij onze eenvoudige plicht het getuigenis aan het volgende ge slacht door te geven. Wel ligt deze plicht in de eerste plaats bij de ouders, maar spreker vroeg zich af of de Zon dagsschool de ouders daarin niet kan helpen door middel van eenvoudig ma teriaal, waaraan veelal grote behoefte bestaat en door meer contact en een geestelijke handreiking. Bij het vertellen van een bijbelverhaal zijn wij alleen een verbindingsschakel, zoals in de tijden dat de Bijbel is ont staan men alleen aangewezen was op het gesproken woord. Wij moeten de ver halen. die tot functie hebben de wegen des Heren te tonen in het leven van de mensen, zo weergeven, dat daaruit het getuigenis naar voren komt. Daarbij zorgen wij ervoor de Bijbel in haar func tie zelf te laten spreken en niet te veel van ons zelf erin te brengen. Daarbij mag het woord door ons zelf zijn heen gegaan. maar onze geloofservaring moet er achter staan. De functie van het v— haal moet het kind zelf ontdekken. Alleen getuigenis De Bijbel beoogt geen geschiedschrij ving, maar geeft een representatie van de wegen des Heren. Geschiedkundige fouten moeten we dan ook erkennen, anders geeft dit later fatale gevolgen, waarbij de gehele Bijbel overboord gaat. De kinderen zullen ontdekken, dat de Bijbel alleen een getuigenis wil zijn. Ook de dogmatiek is een gevaar en men late deze rusten tot later. Om het diepe en betekenisvolle de verhalen over te dragen, geve men een geladen eenvoudig verhaal, waar van de verteller zelf iets beleefd heeft. De heer Kroese waarschuwde tenslot te. dat de criterium of een verhaal boeit, alleen geen maatstaf mag zyn; want het oproepen van te sterke gevoelsspannin gen met hun gevolgen, dient men te ver mijden. Dat deze mleiding met grote aandacht was gevolgd, bleek o.m. uit de na afloop door enkele'leiders gestelde vragen. De Leidse Zondagsschool Pniël verleende medewerking met het zingen van door haar leidsters en leiders ingestudeer de Kerstliederen. De leiding hiervan, evenals van de samenzang, berustte bij mej. T. de Vries, trainer NZV. Om vijf uur begaven de deelnemers zich naar de Pieterskerk waar de koster de heer Sira, het een en ander uit de historie van en diverse wetenswaardig heden over deze kerk vertelde. In vier groepen, onder leiding van de heer Sira en de hulpkosters, werd vervolgens een rondgang door het gebouw gemaakt. De orgelbespeling in de kerk evenals die in het Leidsche Volkshuis werd ge geven door de heer Van der Reyden. Intussen hadden rappe handen ir het Volkshuis de broodmaaltijd en d( koffie voor de 350 conferentiegangers klaargemaakt. „Schakels" In de geheel bezette grote zaal van „Den Burcht" gaf de toneelvereniging „Door Oefening Beter" Zaterdagavond een uitvoering. De keuze was ditmaal gevallen op „Schakels" van H. Heijer- mans Jr. Hoewel de schrijver zelf dit stuk een vrolijk spel noemt, is het grondthema allesbehalve lachwekkend een gedesillusionneerde weduwnaar op leeftijd zoekt toenadering tot zijn veel jongere huishoudster, een ontwikkelde vrouw-met-een-verleden. Pancras kin deren trachten echter op allerlei wijze een huwelijk te voorkomen. Heijermans heeft op dit thema op een hem geheel eigen wijze voortgeborduurd. Het esul- taat: langdurige dialogen, die de aan dacht van de toeschouwer hoofdzake lijk in het tweede bedrijf het ge sprek tussen de twee broers geheel opeisen. De weduwnaarsrol werd over het algemeen op bevredigende wijze vertolkt door de heer N. de Graaf. Het spel van Marianne, de huishoudster, c'ie haar jawoord gaf, is een speciale ver melding waard. OP een enkele uitzon dering na hebben ook de overige spe lers en dat waren er heel wat! zich goed van hun taak gekweten. De regie was bij de heer D. Vijlbrief in ver trouwde handen. Zowel de spelers als de regisseur hebben aan dit moeilijke stuk hard gewerkt en oogstten volkomen terecht met de opvoering groot succes. Onder leiding van Jan Alphenaar werd tot besluit van de avond gedanst. BURGERLIJKE STAND VAN «P»HEN GEBOREN. Johanna Adrlana. dr van J. H. den Heeten en J. A. v. Zanten: Willem Ja cobus Johannes zn van W. J Fakkel en J v d. Blom: René Jozef zn van J G. v Velzen en D Geuke: Cornells Gerar- dus zn van C Serller en J. P. v. Mook: Pleter Jozcl Hubert zn van J. W. H. Beur en A. M. v Llth OVERLEDEN. Pantomime en film Vervolgens voerden de Leidse Zon- dagsscholen onder leiding van de heer C H. van den Wijngaard een pantomime op over het bijbelse land. waarin de werkzaamheden op de akker, de dage lijkse bezigheden van de vrouw en de herder werden uitgebeeld. Toelichtin gen daarbij en toepasselijke teksten uit de Bijbel wisselden elkaar af Het ge heel bracht mede door kleding en kleur, in een reeks mooie beelden de toeschou wers geheel in de oude bijbelse sfeer. Het doel van de pantomime was dan ook te tonen, dat in de beschrijving van het leven van alledag ook goede vertel stof zit. Hierna volgde nog de vertoning van een film. die de in gestoorde milieu's opgegroeide jeugd liet zien in de moei lijkheden voor henzelf en voor degenen die hen weer in het goede spoor willen helpen. Voor de jongen in deze film kwam de oplossing van zijn probleem toen hij ontdekte, wat hij thuis te kort was gekomen en begrip en liefde vond bij zijn verzorgers Een film met bijzon dere paedagogische kwaliteiten. De heer Kroese sloot deze geslaagde conferentie met een tot weerziens het volgend jaar te Amsterdam. Waar dan het 90-jarig bestaan zal worden gevierd. CORRESPONDENTIE J. v. d. R. te L. De mogelijkheid om oude zilveren guldens in te wisselen was tot eind Juli opengesteld. Thans worden ze noch door de Nederlandsche Bank noch door andere banken in beta ling meer aangenomen. Het is niet ge heel en al uitgesloten dat er nog gele genheid tot na-inlevering komt. maar daarover is momenteel nog niets bekend. Wanneer Uw bezit aan oude guldens aanzienlijk is. geven wij U in overwe ging een verzoek tot inwisseling in te dienen bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. JOHAN PARMENTIER TEXTIELFABRIEKEN N.V. Met het doel de fabricage van en de handel in textielgoederen en alles wat daarmee samenhangt. Ls opgericht de Johan Parmentier Textielfabrieken N V. te dezer stede. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt f 3 500.000, verdeeld in 2500 gewone aandelen en 1000 preferente aandelen, ieder groot f 1000 Geplaatst zijn 500 gewone en 500 preferente aan delen. die worden volgestort door In breng van de vroegere vennootschap ge dreven onder de naam Johan Parmen tier. Parleys Wolspinnerij en door vor deringen op deze onderneming Directeuren aijn de heren J A en J. Parmentier. BEENBREUK DOOR AANRIJDING Zaterdagmiddag ontstond omstreeks kwart voor zes een aanrijding op de Haarlemmerstraat tussen een wielryd- ster en een motorbakfiets, bij een inge wikkelde passeer-manoeuvre. De wiel- rijdster, een 34-jarig.e dame uit de Su- matrastraat, liep een linkerbeen-breuk op waarmee de EHD haar naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerde. Zaterdagavond verzorgde het To neelgezelschap „Sempre Avanti" met ..Jong en Jolig" te Gouda met groot suc ces een feestelijke bijeenkomst van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale aldaar. Eerst Zondagmiddag» bijeenkomst In het „Leidsche Volkshuis" draaide gistermiddag in het kader van de nieuwe serie Zondagmiddagbijeenkomsten voor volwassenen de boeiende Amerikaanse film over het rassenvraagstuk „Verloren Grenzen" met de oorspronkelijke titel „Lost Bounderies". Het is de geschiede nis van dr Scott Mason Carter en zijn gezin. Deze mensen behoren tot de zg. ..blanke negers" Dwz uiterlijk zijn zij niet van blanken te onderscheiden, doch zij hebben zoals dat dan heet „Neger- bloed in de aderen". Wij zien hoe de jonge arts en zijn vrouw vastbesloten waren him negerafkomst niet te ver loochenen en hun krachten te wijden aan de emancipatie van hun ras. De omstandigheden brengen hen echter op een geheel andere weg. Het blijkt, dat men in negerhospitalen liever niet één van de weinige plaatsen aan een dokter geeft, die er als een blanke uitziet. Die moet maar zien dat hij bij de blanken onderdak krijgt. Zo komt Carter, na een moeilijke periode waarin hij als fa brieksarbeider moet werken, er toe een practijk in het conservatieve New Eng land te aanvaarden, daarbij zijn afkomst verzwijgend. Het duurt geruime tijd alvorens de dokter geheel door de stugge bevolking is aanvaard, maar tenslotte weet hn zich in het gemeenschapsleven van het kleine stadje toch een vooraan staande plaats te veroveren. De beide kinderen van de Carters, een jongen en een meisje, zijn zich van hun afkomst in het geheel niet bewust en het ziet er naar uit. dat het geheim van de dokter ti zijn vrouw nooit onthuld zal worden. Maar dan komt de oorlog en dr Carter meldt zich aan als officier van gezond heid. Hij heeft zijn aanstelling bij de marine reeds ontvangen, als een amb tenaar van de geheime dienst naar zijn verleden komt informeren. Als blijkt dat Carter eigenlijk een Neger is, wordt zijn uanstelling bij de marine onmiddellijk ingetrokken. Het stadje komt er nu ook achter enook de zoon en de doch- werden herkend. Vooral voor d jongeman betekent dit een hevige schok. Hij vlucht uit het ouderlijk huis en gaat naar de New Yorkse negerwijk ..Har lem". Dit gedeelte uit de film is bij zonder knap uitgebeeld. Zo ook de ont moeting van de jonge Carter met een neger-inspecteur van politie in ..Har lem' die hem over zijn moeilijkheden heen brengt. Inmiddels is de sympathie van de bewoners van het stadje omgekeerd in een duister gevoel van rassenvooroor deel en rassenhaat jegens het dokters gezin. Het optimistische slot van de film brengt dan echter een kerkdienst waar in de predikant van het plaatsje de mensen op het hart drukt hun rassen vooroordeel los te laten Dit einde is echter evenals de hele filmgeschiedenis gegrond op een historie zoals die fei telijk heeft plaats gevonden in de staat „New England'' in onze tijd. Een sterke film. die geregisseerd ls door Louis de Rochemont en een mooie inzet is van een reeks verschillende bijeenkomsten voor volwassenen (die hun kinderen mee kunnen brengen voor club- of speelzaal) op Zondagmiddagen. Instituut voor Arbeidersontwikkeling OPENING VAN HET WINTERSEIZOEN De afd. Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling begon gisteroch tend in het Lido-theater haar wlnter- erk en wel met de vertoning van de film .Tembo". die als ondertitel heeft Met pijl en boog op jacht door donker Afrika Het is een film van een gewaagde expeditie, in kleuren opgenomen in de oerwouden van donker Afrika, waarin Howard Hill, een vermaard boogschut ter. de hoofdpersoon is. Slechts gewa pend met pijl en boog beoogde Howard Hill te bewijzen, dat hij met dit wapen uit de oude tijd dezelfde resultaten kon bereiken als andere jagers met vuur wapens. Het resultaat is een adembe nemende en spannende film. Wij zien een gevecht van „man tegen man" met een zes meter lange python en het pijlschot dat een mari redde uit de kaken van een krokodil Even later ziet men het wonderbaarlijke schot, dat een olifant verhinderde om een hulpeloze jager aan te vallen Het jagen met pijl en boog vereist een enorme dosis moed. want de jager moet de dieren tamelijk dicht naderen en bovendien kan een dier zich nog uit stekend verweren nadat het getroffen is door een pijl. Praehfigp en zplrlzame dieren heeft Howard Hill op de film weten vast te leggen en niet minder interessant zijn de opnamen van een bezoek aan de Pygmeeën en de zozeer gevreesde lui paardmannen. Buitengewoon mooi zijn de wilde dansen der luipaardmannen, sierlijk uitgedost met kleurrijke hoofd versieringen. De expeditie in de Afrikaanse jungle duurde negen maanden en de verfilm- mlng er van heeft de talrijke bezoekers an deze bijeenkomst in grote spanning beziggehouden In het voorprogramma werd vertoond de film „Ons dagelijks brood" waarin de belangrijke rol. die het graan in ons leven vervult, duidelijk tot uiting kwam. Feestavond „De Spil" VAN WIJK HULDIGT 22 JUBILARISSEN De begrijpelijke vreugde over het be halen van de eerste prijs in de Leidse afdeling van het op 3 October gehouden Bedrijfscorso zat de directie en het per soneel van de Leidse Textielfabrieken Gebr. van Wyk en Co. die Zaterdag in de Stadsgehoorzaal in een feestelijke bijeenkomst bijeen waren, nog wat „in het hoofd en de benen". Tijdens deze avond, welke werd verzorgd door het Theaterbureau van Lau Marti te Voor schoten. viel menige zinspeling op dit succes, terwijl ook Wollemijntje niet aan een open doekje ontkwam. Ei- was echter nog een aanleiding, dat de grote van Wijk-familie deze avond in feestelijke kring bijeen was. Niet minder dan 22 jubilarissen die weliswaar hun jubileum al achter de rug hadden, wer den deze avond in het zonnetje gezet. Het waren de heren P. v. d. Linden. D. J. Wassenaar en A. van Berkel. die de vijftig jaar reeds hebben volgemaakt, de heren W. van Wijk. R. Maree. J, F. Asier, H. van Es. J. Boom en mej. Bui tendijk, die veertig jaar aan de N.V. verbonden waren en de heren J. D. van Dyk. W. F. v. d. Horn, M. Keijzer, P. Sommeling, J. Brouwer, J. Kramp. Jaeq. Pardon, J. LassChuit, G. Pardon, W. Teske. J. H. Webbers, C. de Groot en P van Duinen, die onlangs hun zilveren' jubileum vierden. De Iheer L. Gijsman, voorzitter van de Personeelsvereniging „De Spil", dankte allen voor de grote toewijding en be toonde plichtsbetrachting, waardoor zij blijk hadden gegeven uit het „goede hout gesneden te zijn". Spreker wenste hen nog vele jaren van goede gezond heid en kracht toe en bood de jubilaris sen deze avond een kleine attentie op de eigenlijke jubileumdag had „De Spil" reeds van zich doen spreken in de vorm van een doos sigaren aan. De dames van de jubilarissen werden ver rast met een bouquet bloemen. Hoewel de directie de beide heren J W. Heringa en J. M. Gorter waren aanwezig deze avond niet aan het woord kwam ihaar waardering voor zoveel ijver en trouw bracht zij reeds eerder tot uitdrukking» van ha^r kant toch nog een mededeling, die de aanwezigen in groot enthousiasme bracht. De heer Gijsman stelde het per soneel er van in kennis, dat de directie besloten had de bedrijfsband, die het op hnar repetities zonder piano moet doen, een dergelijk instrument aan te bieden. De heer Marree, die namens de jubi larissen een dankwoord sprak achtte het voor de N.V. toch wel een heuglijk feit, dat deze avond ruim zeven eeuwen van toegewijde arbeidskracht op directie en personeel neerzien. Het cabaretprogramma, opgediend door Frans Nienhuis. kende vele hoogte punten. Johny Nelson toonde zich "een verdienstelijk kunstfluiter. Olga Lowina zong en jodelde, dat het een" lieve lust was. Gé Hovacs deed door zijn telepa- tische seance en als blindschutter veler versteld staan, terwijl de Riebertie's zorgden voor een interessant nummer rijwielacrobatiek. Voorts werkte onze stadgenoot, Geraldini. aan dit geva rieerde programma mede. Als muzikale kok toverde hij uit alles wat in een keuken te pas komt muziek. Zijn succes stond reeds bij voorbaat vast. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer W. F. van Wijk bracht een fees telijk slot aan een eveneens feestelijke avond. Het Curatorium van het Stolpiaans Legaat deelt ons mede. dat op de in 1953 uitgeschreven prijsvraag geen antwoord is binnengekomen Het Curatorium schrijft thans de vol gende nieuwe prijsvraag uit: Een beschrijving van de geschiedenis in hpf onderwijs in de wijsbegeerte aan de Hogeschool te Harderwiik (1648 —1811). De omvang van de verhandeling mag ten hoogste 30.000 woorden bedragen Antwoorden worden vóór 1 Juli 1957 ingewacht bij de voorzitter, prof. dr W. J. de Haas. Rijnsburgerwee 20. Leiden. Zij moeten in het Nederlands, Frans, Duits, Engels of Latijn getikt, met een spreuk getekend en vergezeld zijn van een verzegeld briefje, van dezelfde spreuk voorzien waarin naam en adres van de schrijver zijn opgegeven. De priis voor een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille ter innerlijke waarde van f. 500— en f 500 in geld. ofwel, naar verkiezing, de gehele som ln geld. Federatievergadering Volksonderwijs Zuid-Holland In het Beursgebouw te Rotterdam ls Zaterdag onder leiding van de voorzitter de heer M. Karsemejjer uit Alphen de Jaarlijkse Provinciale vergadering ge houden van de Federatie Zuid-Holland van Volksonderwijs. De voorzitter herdacht de strijder voor Volksonderwijs die dit jaar aan de Federatie ontvallen is. n.l. wijlen de heer J. C. de Glopper. Verheugd was spre ker over de steeds stijgende belangstel ling voor de Federatievergaderingen waarheen dit keer 72 van de 146 afde lingen afgevaardigden gezonden hadden Tevens deelde hy' mee, dat thans 149 175 leden ingeschreven staan als lid van de Federatie Zuid-Holland, waarna de af deling Lekkerkerk onder daverend ap plaus een lijst met 60 nieuwe leden bood Vervolgens voerde de heer R. v. Gaas beek hoofdbestuurslid van Volksonder wijs het woord Spreker drukte er zyn vreugde over uit, dat de Kamer de wet op het Kleuteronderwijs heeft aangeno men Ook het leerlingenaantal is met sprongen omhoog gegaan, mede waar door sinds 1948 meer dan 100 000 leerlin gen meer naar de Openbare Lagere scholen zijn gekomen. De burgemeester van Zevenhuizen de heer Boer werd in het Federatiebestuur gekozen evenals de heer Rolving uit Den Haag. terwyl de heer L. J. Brante- naar uit Dordrecht werd benoemd in de Raad van Advies. Hierna sprak de ere voorzitter de heer R. J. Smit uit Beet- sterzwaag over het onderwerp „Rondom het goede kinderboek". Tot slot sprak de heer G. G. 't Hooft over de Jubileumactie ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van Volkson derwijs op 26 Mei van het volgend jaar, waarbij hij een gloedvol betoog hield in zake deze actie, die in elk opzicht moet en kan slagen. De heer M. Karsemeijer sloot hierop deze geslaagde vergadering. MOOI SUCCES VOOR „EX ANIMO" Zaterdagavond heeft het Jeugdkoor van „Ex Animo" (een groep van 25 meisjes van 15 tot 18 jaar) onder lei ding van de heer H. W. de Wolff, te Slikkerveer deelgenomen aan een zang wedstrijd. uitgeschreven door ..Slikker- veer's Chr Dameskoor". In de eerste afdeling Dameskoren werd met 358 pun ten een eerste prijs behaald en een extra-prijs (een fraaie beker) voor het hoogste aantal punten van alle deel nemende dameskoren Het hoogste aan tal punten van de gehele wedstrijd. 368. werd behaald door de Gem. Zangver eniging „Zanglust" te Leidschendam. eveneens onder leiding van de heer H. W de Wolff, die daarmee voor de derde maal de grote wisselbeker won. die nu definitief in het bezit van „Zanglust" is. De directeursprijs werd toegekend aan de heer H. W. de Wolff. Wat gaat er met de bebouw ing gebeuren Naar wy vernemen is by de Vrijdag j.l. ten overstaan van notaris Holtkamp gehouden openbare verkoop het fabrieksgebouwencomplex met herenhulzen, woonhuizen, pakhuizen en bergplaatsen van de C.V. Tieleman en Dros aan de Middelstegracht, Hooigracht en Oude Rijn door de ge meente Leiden aangekocht. Als gemachtigden bij deze voor de gemeente ongetwyfeld belangrijke aankoop zijn opgetreden de heren B. J. Huurman en J. van Iterson, alhier. Over de bestemming der gebouwen en terreinen konden wy van offi cial» zijde nog generlei byzonderheden vernemen. Van doorgaans welingelichte en in ieder geval betrouwbare zyde ver namen wy evenwel, dat het niet in de bedoeling van het gemeentebestuur zou liggen de bestaande bebouwing te handhaven. Op dc grondslag van dc kostprijs van het gehele complex, komt de prys van de grond op ongeveer f 53.per strekkende meter. Uit de opbrengst van de afbraak der ver schillende fabrieksgebouwen, pakhuizen en bergplaatsen hoopt men deze prys van de grond zodanig te reduceren tot 'n meer normaal peil is bereikt. Wat er daarna voor in de plaats zal komen, is nog geenszins zeker. Wel staat vrijwel vast. dat ter plaatse het nieuwe administratiegebouw en een werkplaats voor de N.V. Leidsche Duinwatermaatschappy zullen wor den gebouwd, terwijl als vanzelfsprekend, in verband met de behoeften, cn in volgorde van voorrang geruchten de ronde doen omtrent een schouwburg, een bejaardencentrum, een crèche, de gemeentelijke dienst voor het Kasbeheer en Credietwezen, enz., terwijl het voorts in de bedoe ling zou liggen een deel der vrijgekomen ruimte te benutten ter ontsluiting voor het verkeer in de binnenstad. Vooralsnog doet men er evenwel ver standig aan al deze geruchten niet als vaststaand te beschouwen en ver dere ontwikkeling rustig af te wachten. In aansluiting op de Veilig Verkeers- tentoonstelling, welke hedenmiddag in de Foyer der Stadsgehoorzaal is ge opend en waarop wy morgen nader terugkomen, wordt hedenavond een hersengymnastiek op verkeersgebied ge houden. waaraan wordt deelgenomen door ploegen van middelbare scholen. Voor volgende dagen staan dergelijke attracties op het programma voor an dere categorieën van deelnemers, twee verkeersfora. enz. Tenslotte dient nog te worden rechtgezegd. dat de kosten van inrichting van een verkeerslokaal niet f. 1000 bedragen, zoals wij Vrijdag j 1. abusievelijk schreven, doch f. 10.000. Hetgeen derhalve de noodzaak van daadwerkelijke financiële steun van d zijde van het bedrijfsleven en doo particulieren des te meer accentueert. De straatcollecte, welke Zaterdag ten bate van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren is gehouden, heeft ruim f. 2016— opgebracht. Een prachtig re sultaat! VERLOREN EN... GEVONDEN. In het tydvak van 15 tot en met 30 September zijn de volgende voorwerpen gevonden: Waterpas, paar regenbeenpypen en bagageriem, sjaal, vulpen, kindercape, damespolshorloge, alpinomuts, pakje inh bruine jas. autostep, hoofddoek, le deren koffer, bos sleutels, militaire cape. portemonnaie met inhoud, porte feuille lnh. foto's, muntbiljet, bril, on derdelen van electrische machine, knip mes. dubbele rywieltas met inhoud, zil veren kinderarmband, halsketting, pad vinderspet. fotobelichtlngsmeter in étui. kindervestje, kindermanteltje, bankbil jet. fittrstang. portefeuille waarin pa pleren ten name van Frank van Oraen. handschoenen, kinderschoentje, dames schoen, oorhanger, regenbroek, wegen kaarten (landkaarten) ln lederen etui. damesjapon, broekje, zilveren ring met steentje, leefnet, stormlantaarn, melk bus gemerkt C. M. C. Den Haag. paar gymnastiekschoenen, twee paar heren schoenen, twee boorden van overhemd, regenjas ln étui. Engels leesboek, paar rubberlaarzen, herenpolshorloge, actetas inhoud sportkleding, zwart wollen vest. actetas. inhoud rekenboekje ten name van Robbie van der Zee. regenjas grijs gabardine. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het Hoofdbureau van Po litie.. Zonneveldstraat 10 op Woensdag en Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische Inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. OEGSTGEEST Vertragingen van één tot anderhalf uur. die het wegverkeer Vrydag heeft ondervonden tussen de Haagsche Schouw en de afbuiging naar Oegstgeest zullen niet meer voorkomen, omdat naar de KNAC ons mededeelt, de werkzaam heden. die hiervan de oorzaak waren, thans zyn voltooid. Opbrengst De collecte voor de die renbescherming heeft in onze gemeente opgebracht f543.80 (vorig jaar f467 55). VOORSCHOTEN KVP BESERAK WERKPROGRAM. De afdeling Voorschoten van de KVP kwam ln het „Eigen Huis" bijeen ter be spreking van het werkprogram van de KVP. De voorzitter van de afdeling, de heer J. R. Eysink Smeets. besprak in zyn openingswoord enkele actuele on derwerpen. Staande deze vergadering herdacht de afdeling wylen Johannes Kardinaal de Jong. De heer S. Langen- meyer, sociaal econoom van het n.ge- meen secretariaat, nam het werkpro gramma ter hand en gaf op de verschil lende punten, die in het boekje vermeld werden, toelichting en verduidelijking. Na de inleiding van de spreker kregen de leden de gelegenheid hun mening over het ontwerp-werkprogram mee te delen en zo nodig aanvulling te geven op diverse punten. Een speciale avond als een vervolg van de bliksemactie van de KVP. zal binnenkort nog gehouden worden en wel op 24 October a.s. De openbare behandeling van de ge meentebegroting in de raad van Voor schoten is nu definitief vastgesteld op 17 en 18 October a.s. De eerste avond is bestemd voor de algemene beschouwingen. De tweede avond zullen B en W. hierop antwoor den en zal de begroting in details be sproken worden. Beide vergaderingen beginnen om 8 uur. WARMOND J. Plaizier in het zilver Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat Jan Plaizier uit Leiden 25 jaar ln dienst was by de Fa G. B. de Vroomen. Deze dag ls voor de heer Plaizier niet onge merkt voorbij gegaan en in het kantoor van de firma te Warmond werd hy in aanwezigheid van de beide directeuren en het gehele personeel, feestelyk ont haald. Beide directeuren, de heren C. J. en Th. R. de Vroomen. spraken woorden van waardering en dank tot de heer Plaizier en wezen op zyn groote plichts betrachting en yver gedurende de af gelopen 25 jaren en zy spraken de wens uit dat hy deze weg nog ln een lengte van jaren zou volgen. Uit het dagboek van de firma werden ook nog enkele voorvallen voorgelezen vanaf de dag der Indiensttreding der Jubilaris. Aan de heer Plaizier werd een pen sioen-polis aangeboden. Opbrengst De collecte welke is ge houden t.b.v. de RK. Universiteit heeft alhier f. 343.23 opgebracht. RAADSAGENDA Op 18 October a s. zal de Raad des avonds om 7.30 uur in vergadering by- eenkomen. O.m. zullen de volgende pun ten behandeld worden: Beschikbaarstelling van een crediet tot definitieve afrekening van de ver goeding van het herstel der oorlogs schade. gelegen aan de scholen voorby- zonder gewoon lager onderwys in de gemeente Warmond; vaststelling van een verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der grondbelas ting; verlenen van een bydrage in de kosten van het plaatsen van een wacht huisje, nabij de bushalte Herenweg hoek Byieveldlaan door de N.V. Noord- Zuid-Hollandse Vervoer My te Haarlem. WASSENAAR Godsdienst in Rusland verwonderen, want deze Kerk maakte geen hervorming of anderszins mee. In 1917 brak er voor haar een nieuwe pe riode aan. Zij werd bij de grondwet niet verboden, maar werd niet meer ge subsidieerd. De voormalige patriarch verzette zich. werd gevangen genomen en stierf in 1925. Zijn opvolger Ser- gius koos een andere weg om het volk niet van de sacramenten te beroven. Sindsdien heeft de regering ingezien, dat de Kerk een steun is voor zeer velen en. hoewel nog altyd staande op het standpunt, dat godsdienst opium voor het volk is. laat zy toe. dat steeds meer kerken worden geopend. Ook semlna- riën en de academie. Het volk geeft daarvoor overvloedig. Spr gaf een in zicht ln de vorm van de orthodoxe dienst, waarin de liturgie in verband met het analphabetisme hoofdzaak ls. De liturgie omvat de gehele geschie denis van de Bybel tot aan het hoogte punt der opstanding. Het ls een mys tieke godsdienst, waarin het volk geheel opgaat, aldus dr Emmen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Wltmarsum (toez.) H. D. Hendriks, vlc. te Retranohement. Bedankt voor Vierhuizen-Zoutkamp J. G. N. Cupedo. vlc. te Spekholzerhelde. Benoemd tot vlc. te Velzen-N.. J. Duk. cand. te Groningen. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 10 October. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1973. Weektotaal 1191. Varkens 755: schapen of lammeren 27 Prys per kg: Vette koelen, le kw. 2.60 2.78. 2e kw. 2.46—2.60. 3e kw. 2.16—2 30: varkens (lev. gew.) 1.84. 1.82. 1.80. Prlj» per stuk: Lammeren 120. 100. 90. BEURSOVERZICHT ONGEANIMEERD. Amsterdam. 10 October Claims Philips zyn vandaag voor het laatst omgezet op de Amsterdamse ef fectenbeurs. Aanvankeiyk overheerste licht aanbod waarby de prys van f 403 daalde tot f 394 by opening. Later volgde echter een licht herstel tot f 398, doch tegen slot kwamen er weer be- hooriyke verkooporders los. By leven dige handel liep de notering achteruit tot f 393. slot circa f 395. Als hoogste notering is in de afgelopen drie weken f 450 uit de bus gekomen. Het Damrak begon de nieuwe week overigens met een vry ongeanimeerde stemming. Kenneiyk wacht men af hoe Wallstreet zich zal ontwikkelen. Kon. Olie verliet de markt met een verlies van ea 7 punten. Philips en Unilever v. noteerden per saldo 4 punten laser en In het Deylerhuls had een gemeente-AKU gold 360 (2824). Ook de Scheep- avond plaats, waarop drE. Emmen ver- vaartsector gaf weinig beweging te zien. telde over de reis van de delegatie lan By opening stelden de koeren zich v,'L0c,CUTnlSChe.„Ra,ad van Kerken in 2 a 3 punten lager; deze verschillen Nederland naar Moskou. Hy werd doorbleven gehandhaafd. De Cultuurmarkt mg,el®ld; Ikon het minder goed bolwerken. HVA Dr Emmen zei, dat over de orthodoxe en Ver. Dell noteerden circa 4 punten Kerken ln de Raad alles ls besproken. I lager Amsterdam Rubber liep van 142 maar dat het toch heel iets anders is achteruit tot 136. mede in verband met als er een ontmoeting ln het land zélf de wederom gedaalde rubberprys a zei i oe wederom gedaalde rubberprys in ïzalem Singapore. Guldensbeleggingen stil en t is te 1 onveranderd. Beurs van Amsterdam Maandag 10 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. 'ïeden Ned. '53 (34) Grootboek obL Ned '51 34 Ned '53 3% Ned '48 34 Ned. '54 34 Ned. '55 34 Ned. '47 34 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned. 62-64 3 100H Indië -37 A 3 Grootboek '46 3 102% L 102{i 101% 1014 99% IOITV 994 L 99 IS 9911 100% MA ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en Ind. B 874 Nat. Handelsbank Ned. Handelmy. A.K.U 167% 362% Philips 354 Unilever Wilton Feyenoord BlUton 2de r3594 Kon Olie f 50.— Kon Olie Amst Rubber Holl Amer iyn Kon Ned Stoomb. Ned Scheepv Unie HVA Java Cult Deli My 473% 605% 141% 221% 2014 187% 1644 87 1624 2314 359% 3504 4694 Senembah122% 119 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (4) 3 101A 101 Den Haag 1937 1 3.. 100 Lelden 1947 99 4 R'dam -37 I m 34 1014 1011 lndustr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 105 1434 143% 110% 110 109% 1094 136 136% 1334 133% 1384 1354 135% 1»H Premieleningen A'dam '51 24 Eindhoven '54 2 4 Enschede '54 24 Den Haag '52 I 24 idem n 24 R'dam '52 1 24 idem n 24 Utrecht '53 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd Bank 275 27 Rotterd. Bank234 i: Twentsche Bank234 25 Industrie Ondernemingen Ned G. en Splr tabr Kon Ned Grofsm Rott Droogd My 635 L Tieleman en Dros 20 2544 1554 630 L 204 Handelsondernemingen Borsumy cv A f 1000 1414 .141 170 166% Diversen 278 277 Ned. M Walv Vrt. 82 81% Spoorwegen Dell Spoorw Mj,. 36 354 Amerik. fondsen 66(J 65%e.d. Shell OU Cy 584 58%e.d. Nog enkele fondser uit Leiden en omgeving Aandelen VI 7/10 Holl Constructie 440L Ing bur v Bouwoyv. 156 Int Kunststotl Ind 81GB 81 Kon Ned Edelmet 884 Pref w.a Idem 88 Textiel Gebr v wyk 89 884 Leidsche VVoLspinn 3464 345 Ned Electrolasm JK2 Slkkens Lakfabr "53 402 402 Ver. Touwfabrteken 190 Wemlnk's Betonm 146 148GB

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3