LEIDSCH mmDAGBLJÜ3 Oproepingsleef tij d geleidel ij li naar boven, kondigt Eden aan Duizenden doden door watersnood in India en Pakistan WEERBERICHT Onverwacht ruime meerderheid voor Franse regering-Faure De Socialisten redden haar van hij na wisse ondergang Aantal Engelse dienstplichtigen met honderdduizend verminderd 94ste Jaargang MAANDAG 10 OCTOBER 1955 No. 28648 ETT J W ','Ty DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN oir» no stoss Hoofdredacteur: J. Brouwer f.,._ per kwartaal: (.225 per (naand:>0J» jetjseeS trwlrtw. „c™ (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Het aantal dienstplichtigen in Engeland zal in de eerstkomende twee en een half jaar met 100.000 worden verminderd, doordat de oprocpingsleeftyd geleidelijk naar boven zal worden verschoven. Maar de diensttijd zelf blijft op de volle twee jaar gehandhaafd. Dit was de teleurstellende mededeling, welke de Britse premier, Sir Anthony Eden, Zaterdag in Bournemouth tijdens zijn slotrede op de jaarlijkse conferentie der Conservatieve partij heeft gedaan. Zo fel was de openbare mening tegen hand having van de 2-jarige diensttijd gekant, dat algemeen een vermindering van 3 of 6 maanden werd verwacht. Maar Sir Anthony is niet gezwicht voor de van alle kanten op hem uitgeoefende druk, niet het minst door zijn eigen partij, welke door de vele moeilijkheden van het ogenblik vreest haar populariteit te verliezen. Eden koos de middenweg, waarbij hy overigens aan de zijde staat van de mili taire chefs. Een andere, geheel nieuwe ontwikkeling Is, dat de minister van Defensie, Selwyn Lloyd, die tot dusverre slechts de arbeid van de ministers van Oorlog, Luchtvaart en Marine moest coördineren, groter macht krijgt en de centrale figuur zal worden die de gehele defensie zal leiden en reorganiseren, inclusief de luchtvaart-industrie, welke veel reden tot klachten heeft gegeven. technisch geschoolde beroepsspecialisten. De eerste stap naar deze toestand op defensiegebied is thans gezet. In dit licht moet men eveneens Edens aankondiging zien van de combinatie van de burgerlijke verdediging met de reserve-strijdkrachten, welke niet meer. zoals vroeger, nodig zullen zijn op het slagveld, maar die gebruikt zullen wor den om het leven in Engeland tijdens atoombomaanvallen gaande te houden. Een noviteit is de benoeming van een afzonderlijke opperbevelhebber voor de binnenlandse strijdkrachten, die het commando zal voeren over de burger verdediging en het reserve leger. Londen hoopt terug te keren tot vrijwilligerssysteem Engeland kan ondanks de internatio nale ontspanning in Europa en het Verre Oosten geen onnodige risico's ne men. Al lijkt de H-bom oppermachtig, het tijdstip is zeker nog niet aangebro ken voor het opdoeken van de conven tionele strijdkrachten, al kunnen deze zonder gevaar enigszins worden inge krompen. Theoretisch is de tijd van de massale conscriptie-legers voorbij. Ook daarvan getuigden Eden's nieuwe voorstellen. Want tenslotte stuurt Engeland aan op de totale afschaffing van de dienstplicht, welke het immers ook tot aan de jongste oorlog in vredestijd nooit heeft gekend. Men hoopt eens te kunnen terugkeren tot een vrijwilligers strijdmacht. De recrutering van beroepsmilitairen, welke zoveel te wensen overlaat er is voort durende teruggang zal in de naaste toekomst worden bevorderd door betere betaling en verzorging, zodat met het bedrijfsleven kan worden gewedijverd. Er zijn dienaangaande plannen in de maak. Het H-bom tijdperk eist een betrekke lijk kleine strijdmacht van in hpge mate Wel economisch, maar niet militair wenselijk Hoe economisch wenselijk ook, de rege ring kon echter niet toegeven aan het verlangen van de industriëlen en de vak bonden om nu al de diensttijd in te krim pen omdat dan de strijdkrachten zouden worden beroofd van een kern van volle dig geoefende manschappen. .luist op de laatste zes maanden van de diensttijd komt het aan. Bovendien zou verkorting van de diensttijd ongetwijfeld een ongc- „Verliezen aan mensen en eigendommen zonder weerga," zegt Mohammed Ali Het overstromingswater dat in de afgelopen 5 dagen Noord-West-India heeft geteisterd, begon Zondag wat terug te lopen, doch in het Westelijk deel van de Pendsjaab in Pakistan duurt de ramp nog in volle hevigheid voort. Naar ra ming zijn duizenden mensen om het leven gekomen en ongeveer 500 dorpen ver woest. Ook duizenden stuks vee zijn verdronken. In het gebied van Amritsar is zestig procent van de huizen in plattelandsdistricten verwoest. De laaggelegen bazaars van Oud-Dehli zijn overstroomd. Ook een der voornaamste wegen van Nieuw-Dehli staat gedeeltelijk onder water. Zes grote steden bedreigd Premier Nehroe van India heeft Zon dag een vlucht gemaakt over de over stroomde gebieden van India. Zijn Paki staanse collega. Mohammed Ali, vloog over de Pakistaanse gebieden die getrof fen zijn. Mohammed Ali verklaarde, dat de verliezen aan mensen en eigendom men zonder weerga zijn. Premier Nehroe noemde in een radio-rede de overstro mingen „een kolossale ramp", zoals het land sinds mensenheugenis niet heeft gekend. Uit het Westen van de Pendsjaab wordt gemeld, dat het overstromingswa ter na Lahore te hebben geteisterd, naar het Zuiden en het Westen vloeit, waar zes grote steden en honderden dorpen gevaar lopen. Vliegtuigen van de Pakistaanse lucht macht hebben bijna 20 ton levensmidde len uitgeworpen boven geisoleerde plaat sen. Ambtenaren, die boven het geteis terde gebied hebben gevlogen, zeiden dat, duizenden mensen een wijkplaats hebben gezocht op daken, heuveltoppen Minister Staf naar Canada Minister Staf zal eind November een formeel bezoek aan Canada brengen. Hij zal een aantal militaire onderdelen bezoeken, terwijl het voorts in de be doeling ligt een kijkje te gaan nemen bij de Nederlandse vliegers, die by de RC.A.F worden opgeleid. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist. Overdag over het algemeen zonnig weer. Overwegend matige Ooste lijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) II OCTOBER. Zon op: 6.58 uur; onder: 17.59 uur. Maan op: 1.48 uur; onder: 15.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 4- 11.27 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ar hoog aangelegde spoorlijnen en we gen. Er zijn watervlakten die zich zon der onderbreking over een afstand van vijftig kilometer uitstrekken. De vijftig politiemannen, die Vrijdag met een boot in het rampgebied zoek raakten, zijn te recht. wenste uitwerking hebben gehad op de NAVO, de Noord-Atlantische Verdrags organisatie. weliswaar bezitten de Brit ten de langste diensttijd onder de NAVO- bondgenoten, maar op zichzelf is dat geen argument dat Engeland de duur van de diensttijd zou moeten gelijk ma ken met de rest. want niet mag worden vergeten, dat Engeland na de oorlog, wat zijn militaire inspanning betreft, steeds als voorbeeld voor het overige Europa heeft gediend. Het moest ook militair meer presteren dan de anderen, omdat het overal de handen vol had en tevens voldoende reserves moest opbouwen omdat het be roepselement in de strijdkrachten te ge ring was. Onder de 800 000 mannen en vrouwen, die deze thans omvatten, be vinden zich op het ogenblik 2SO.OOO dienstplichtigen. De taak van de Britten is door Korea en de loslating "an Suez enigermate ver licht. doch mf noet op zijn hoede blij ven door de :ekere toestand in het Midden-Ooster. Het heeft zich, naar men weet. boven dien ook verbonden om tot aan het einde van deze eeuw vier divisies op het vaste land te houden. Ook om zich tegenover Amerika in de wereldpolitiek te hand haven, zal Engeland zijn militaire kracht op hoog peil moeten houden. Geen gunstige ontvangst De inkrimping van het aantal dienst plichtigen laat de Britse verbintenissen jegens de NAVO onaangetast, zoals mi nister Selwyn Lloyd gisteren voor zyn vertrek naar Parijs uitdrukkelijk verze kerd heeft. In de eerstvolgende zes maanden zul len er 20.000 man minder ender de wa penen komen en in de twee daarop vol gende jaren telkens 40.000 man minder. Thans geschiedt de oproeping even voor het 18de jaar. Eind volgend jaar zal de oproepingsleeftijd 19 zijn. De opschui ving zal de moeilijkheden bij de beroeps keuze vergroten. Edens plan is daarom allerminst gunstig ontvangen. Er was ook een conflict over in de re gering, omdat Butler en de andere eco nomische ministers de diensttijd zelve wilden verkorten. De ministers van Oor log en Luchtvaart schijnen zelfs gedreigd te hebben met aftreden als dit zou ge beuren. De herhalingsoefeningen, welke 60 da gen opkomst in een periode van drie en een half jaar voorschrijven en verblijf in drie kampen zijn thans teruggebracht tot 20 dagen in dezelfde periode met verblijf in slechts een enkel kamp. Eisenhower hervat begin volgend jaar zijn werkzaamheden Het zal nog wel vier tot vijf weken duren voor president Eisenhower het ziekenhuis zal kunnen verlaten en voor 1 Januari a.s. zal hij wel niet in staat zijn zijn werkzaamheden in Washing ton te hervatten, aldus heeft dr White, de hartspecialist uit Boston, die presi dent Eisenhower in Denver behandelt. Zondagavond verklaard. Dr White zei, dat nog niemand kan voorspellen of Eisenhower lichamelijk in staat zal zijn zich volgend jaar op nieuw beschikbaar te stellen voor het presidentschap, aangezien het nog te vroeg is om met zekerheid te kunnen zeggen of de president geheel herstellen zal. Vice-president Nixon heeft Zondag tweemaal besprekingen met de presi dent gevoerd. Na zijn tweede bezoek verklaarde Nlxon, dat een schema is opgesteld voor bezoeken van ministers en hoge ambtenaren aan de president. Volgens Nixon hadden de dokters plan nen om president Eisenhower in de De beroemde filmster Ingrid Berg-Rouge", gebaseerd op het leven van Lichtstad aan met haar kinderen man. die de hoofdrol speelt in de in generaal Boulanger. kwam in de I Ingrid. Roberto en Isabelle. Parijs op te nemen film ..l'Oeillet (Van onze Paryse correspondent) Met de onverwacht ruime meerderheid van 477140 stemmen heeft premier Edgar Faure in de nacht van Zaterdag op Zondag zijn regering gered. Onder die meerderheid bevonden zich naast de Katholieken, de Radicalen, en een aantal Conservatieven en Gaullisten, de Socialisten en zelfs de Commu nisten! De tegenstemmers behoorden tot het centrum der Oonafhanke- Iijken en tot de beide Gaullistische fracties waarop tot nu toe het kabinet-Faure had gesteund. De premier heeft na afloop van de debatten dan ook tot zijn spyt moeten constateren dat een groot deel van zijn aanhangers hem in de steek had gelaten. De wat vreemde situatie heeft zich derhalve voorgedaan dat de regering, terwille van de nieuwc-koerspolitiek in Marokko, die door Mcndès-France in Tunesie was ingevoerd, door haar linkse oppositie van de ondergang moest worden gered! De regeringsbasis werd dus naar links verschoven terwijl een groot aantal van Faures voormalige aanhangers in de oppositie ging. Indrukwekkende meerderheid voor liberale politiek De stemming werd trouwens ook uit gebracht naar aanleiding van een motie van de Socialisten waaruit, alvorens Faure haar wilde onderschrijven, eerst een passage moest worden gelicht waar in critiek op het halfslachtige getreuzel van de regering werd uitgeoefend. In de geamputeerde motie, die dus is aangeno men, worden de accoorden van Aix les Ba ins met de Marokkaanse nationalisten onderschreven en werd verder de nood zaak uitgesproken van onmiddellijke in stelling van een troonraad en een repre sentatieve regering in Marokko, die de basis voor een toekomstige alliantie tus sen beide landen zal moeten voorberei den. In een waardige en heldere redevoering heeft Faure vóór de stemming de belofte afgelegd dat. mocht hy aanblijven, zijn regering haar autoriteit zal weten te her stellen. Het energieke optreden van de nieuwe minister van Defensie, generaal Billotte. die gisteren van zijn Marok kaanse inspectiereis is teruggekeerd, heeft zeker belangrijk bijgedragen om het ver trouwen in Faures toezeggingen te ver hogen. komende weken een aanzienlijk actie vere rol te laten spelen in regerings kwesties. goedgekeurd. Vice-president Nixon verklaarde Za terdag na zijn onderhoud van een kwar tier met Eisenhower, dat hy verbaasd was over het goede uiteriyk van de president. „Hy ziet er niet alleen goed uit, doch zijn geest is in een uitmun tende staat" Dinsdag zal de president een onderhoud met Dulles zyn minis ter van buitenlandse zaken, hebben over de op handen zynde conferentie der „Grote Vier". Zaterdagmiddag is in Utrecht de las-technische tentoonstelling ge opend door ir A. G Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. ..Opengebrand" is wellicht een betere uitdrukking, want de opening geschiedde door het doorbranden van een ketting met een automatisch lasapparaat, dat door ir Maris werking werd gesteld. De foto geeft een beeld van deze operatie. Rechts ir Maris. Dr Adenauer lijdt aan anghina Maar zijn werk zet hij voort De by na 80-jarige Bondskanselier Adenauer lydt aan anghina Dit is het grote publiek in West-Duitsland eerst vandaag teweten gekomen nadat Zater dag in de kranten alleen maar was ver teld dat hy slechts een lichte verkoud heid met een keelontsteking en wat koorts te pakken had gekregen De twee geneesheren die hem behandelden, heb ben het raadzaam gevonden dat hij in ieder geval een paar dagen in zyn bed blijft Maar de grijze knnseller kan. zo als trouwens ook te verwachten was. ook nu het werken nog niet laten en van zyn legerstede in zijn witte huis in Rhondorf aan de voet van de steile Drachenfels behandelt hy de meest be langrijke staatsaangelegenheden voort durend per telefoon. Adenauer is van plan geweest naar het kamp van Fried- land in de buurt van Gottingen te reizen om daar de door de Russen teruggezonden Duitse gevangenen per- soonlyk op West-Duits grondgebied welkom te heten, terwyl hy bovendien Afkeer van concessies Het Franse parlement heeft nu dus met een indrukwekkende meerderheid de liberale politiek van Frankrijk tegenover de Noord-Afrikaanse volkeren onder steund en bevestigd. Bovendien werd. vooral in de debatten, de algemene af keer te kennen gegeven van de vele con cessies, waarmee premier Faure tevoren een breuk met de ultra-rechtse meerder heid had trachten te voorkomen. Tot die breuk is het uiteindelijk nu toch geko men en hoe gespannen de verhoudingen tussen Faure en zyn voormalige rechtse vleugel is geworden, bleek wel uit de vele heftige woorden en venynlge toespelin gen, die vooral tussen hem en de Gaul listische fractieleider Schmlttleln gewis seld werden. De rechtse extremisten uit de koloniale hoek gaven dan ook niet bepaald de in druk heel sterk in hun schoenen te staan. Kennelyk hadden zy geen enkel alter natief voor de nieuwe-koerspolitiek aan te bieden zodat zy hun kracht vooral wel moesten zoeken in verdachtmakingen en goedkope roddels op rekening van de minister-president en de vroegere Sultan Ben Joessef. waarmee zy de toenade ringspolitiek in discrediet trachten te brengen. Dat is dus niet gelukt en men kan zich daarover slechts verheugen. Slol op Pag. 2 „Monsterachtig" Hedenochtend om tien uur sloot de inzendingstermijn voor oplossingen van het ..monster- kruiswoordraadseUdat wij op 23 September publiceerden. Moeilijk was de opgave be slist niet. hoewel er heel wat werk voor verzet moest worden. Wij hebben een behoorlijk aan tal inzendingen verwacht, maar niet het ..monsteraantal" van dat wij in de afgelopen weken uit de bus visten. Vooral in het afgelopen weekeinde steeg het aantal oplossingen bijzonde' snel. Wij zullen ons zo snel mogelijk door deze berg heen werken en op zo kort mogelijke termijn de oplossing en de namen der prijswinnaars publi ceren. llllllIHlllliun'iiiin tn'ii'ii "i min i:i n nog voor de verkiezingen voor de Land dag van Bremen, die gisteren gehouden werden, in die stad een redevoering op een politieke vergadering had willen houden Doch in verband met zyn on gesteldheid heeft hy deze beide voor nemens niet meer ten uitvoer kunnen brengen Adenauer zou zyn bed onge veer in het midden van deze we<-k kunnen verlaten.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1