met melk meer mans FILMS Beurzen stonden onder zware druk In Leiden INederlandsclie Handel-Maatscliappij, IV. Exportdrukte is weer afgelopen in de bloembollenliaiidel Was 1955 wel een „rampjaar'"? rn 94ste Jaargang Zaterdag 8 October 1955 Derde Blad No. 28647 flnrez Med.-adv.) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Fubllcofl* „Koning der manege" Voor de tweede maal TRIANON Voor de tweede maal draait in Trianon de film ..Koning der manege". De circussfeer trekt kennelijk niet alleen de leider der trapezewerkers, die de hoofdrol vervult in deze film, maar ook de Leidenaars en dat is niet te verwonderen ook, want de sfeer van de piste is altijd aantrekkelijk. Sinuhede Egyptenaar" Herlevende oudheid Luxor De geschiedenis van Sinuhe (Hij. die alleen is), voert ons terug naar het Egypte van 33 eeuwen geleden. Mika Waitari heeft in de gelijknamige roman daarvan een treffend beeld ge- VAN DEZE WEEK: Nog geen conjunctuur-omslag Er was opeens geen „goed" nieuws meer (Van ome financiële medewerker) De ziekte van President Eisenhower heeft op de beurzen haar effect veroorzaakt. Maar terwijl die van Eisenhower tot dusver gelukkig „eenmalig" was, heeft ze zich op de beurzen herhaald. En in versterkte mate. De vorige week Maandag viel het indexcijfer voor Industriële aandelen te New York van 487.45 tot 455.56, waarop een herstel tot 468.68 volgde. De nieuwe week is echter met een koersdaling van grotere omvang ingezet, die niet ten volle in het indexcijfer tot uitdrukking komt omdat dit uit een beperkt aantal fondsen wordt samengesteld, zodat het met 455.70 nog even boven dat van 26 Sep tember bleef. Amsterdam is natuurlijk meegegaan, evenals de meeste beurzen in het buiten land. Het algemeen indexcijfer voor de aandelen was op 26 September reeds van 234.10 tot 229.49. de volgende dag tot 226.33 teruggegaan, ook door een klein redres gevolgd. Op Maandag 3 October echter tuimelde het indexcijfer naar 221.44, de volgende dag naar 214.41. Ver gelijkt men deze laagtepunten met de hoogtepunten van 1955 dan blijkt het cijfer te New York van 487.45 tot 455.56, dat van Amsterdam van 239.70 tot 214.41 te zijn gedaald, resp. met rond 32 en 25 punten. Drukt men deze cijfers in pro centen van de hoogste stand uit. dan blijkt de koersdaling te New York ca. 6Ï5 en die te Amsterdam ruim 10 te hebben bedragen, zodat Amsterdam de kroon heeft gespannnen doordat het indexcijfer voor Indonesische fondsen van 19161 (5 September) tot 157.49 daal de, zijnde met niet minder dan 17 De scherpe koersdaling op de beurzen is uiteraard voor de betrokkenen van belang. Belangrijker is echter de vraag, welke haar achtergrond is en hiermee heeft men zich ook in de afgelopen week weer druk beziggehouden. Het gaat tenslotte niet om de beurzen, maar om de conjunctuur, waarvan zij normaliter een afspiegeling zijn. Nu staat het wel vast, dat de coniunctuur in de V. S„ die voor een goed deel ook de wereld conjunctuur beheerst, op dit moment, althans, geen aanwijzingen geert om een scherpe teruggang te verwachten. Daar is een zekere overspanning in de bouw nijverheid en In de credietverlening, waartegen de regering, zoals men weet, onlangs met een discontoverhoging is te velde getrokken. Er was ongetwijfeld ook een overspanning in de beursaffai- res. hoewel ze voor drie kwart met eigen geld worden gefinancierd, maar overi gens blijft de economische bedrijvigheid in de V. S. zich op een hoog niveau be wegen. Er is nog geen sprake van dat de productie wordt verminderd, terwifl ook geen enkel investeringsplan wordt geroyeerd. Integendeel, grote concerns als Ford. General Electric, Goodyear, e.d. publiceren nieuwe expansieprojec- ten, welke in de honderden millioenen lopen. Het merendeel van de waarnemers blijft dan ook van mening, dat het tweede halfjaar van 1955 zowel als het jaar 1956 een grote Industriële activiteit zal te zien geven. Ook al zouden de Democraten het volgend jaar de Republikeinen verslaan, dan nog is niet te verwachten, dat zij na de ongekende welvaartsvermeerdering onder het bewind van Eisenhower, een radicale koerswijziging zullen aan durven, omdat het hun, hoezeer zij over bepaalde vraagstukken anders denken, ook om die welvaartsver meerdering te doen is. In het algemeen ls het thans zó, dat de regeringen in deze tijd zozeer door de publieke opinie worden beïnvloed, dat zij, mocht de bedrijvigheid afne men, vermoedelHk eerder tot monetaire manipulaties zullen overgaan Juist de vrees, dat zjj hiertoe vroeg of laat zul len worden gedwongen, heeft hen tot waarschuwingen en voorzichtige maat regelen genoopt en wat, discontoverho gingen en credietbeperkincen niet heb ben kunnen bewerken, is door de ziekte van de President gekomen, namelijk een terugdringen van de speculatie welke zich in een tijd van hoogconjunctuur altijd van de beurzen meester maakt. Het zijn de „zwakke broeders" die de beide laatste weken zijn „afge slacht" en tot de sanering van de beurshandel hebben bijgedragen. Tn dit verband is het bijv. opmerkelijk, dat de grote beleeeings-in«titntpn. welke naar men zegt in de V. S. 25*% van alle aandelen bezitten tot een bedrag van rond 40 milliard doll., zich van verkopen hebben ontbonden, terwijl voorts van belang is. dat de gnederonnriizen slechts in zeer gerinee mate door de ontreddering van de beurzen zijn beïnvloed. Wat van New-York geldt, geldt nog in sterkere mate van Amsterdam. Hier kwam een aantal factoren samen, die on eenmaal een algeheele zonsverduis tering vprnorzaakten. t.w de hartaan val van Kisenhnwer de nederlaae van Nederland in de vergadering van de V N ten aanzien van Nieuw-Gu'nea. het verloop van de verkiezingen In In donesië en het mislukken van de *1 Nederlandse Staatslening, dat kan wor den gezien als de aanwijzing voor een lichte stitgine van de rentestand Tegen al deze baissefactoren was de beurs niet bestand, beter gezegd, was een deel van fondsenhouders niet be stand en met name de Indonesische af- deline heeft Dinsdag met fondsen „gesmeten" Hpt sterkst kwam dit uit in de koersval van aandelen Amsterdam Rubber die van 147 on 111'®?, vielen en om nog een voorbeeld te noemen, de claims Senembah, die een paar dagen tevoren nog voor f140 h f150 waren verhandeld, deden die dag niet meer dan f20. Voorts waren tal van minder courante fondsen absoluut onverkoop baar en voor zover dit nog niet het ge val was waren de koersverliezen irij scherp. voor, nl. dat er opeens geen goed nieuws meer was, althans dat men er hoegenaamd geen oog meer voor had. Hoewel men bijv. de minder mooie handelscijfers van Juli als een slechte aantekening voor de conjunc tuur had beschouwd, bleven de gun stige cijfers voor Augustus zonder ef fect. Terwijl de invoer in vergelij king met Juli f. 129 miUioen terug ging, liep de export met f.46 miUioen vooruit, zodat het nadelig saldo van f. 302 millloen in Juli tot f. 175 mil- lioen in Augustus verminderde en het dekkingspercentage van 72 tot 86*7 steeg. Ook de positie van Nederland in de E.B.U, is dienovereeenkomstig verbeterd. Van een verminderde bedrijvigheid is in ons land dan ook geen sprake. Eerder is het nijpend tekort aan perso neel een groter wordend probleem, waar mee men ojn. ook in sterke mate bij de scheepsbouw worstelt, nu daar nieuwe millioenenorders zijn binnengekomen. De Koninklijke'Shell laat 34 tanksche pen bouwen waarvan 14 in Nederland, Griekenland heeft nu definitief op dracht gegeven toti de bouw van 21 schepen, waarmee De Schelde, de Ned. Dok- en Scheepsbouw en Van der Gies- sen zijn belast en deze bedrijfssector werkt dan ook onder hoogspanning. Ook het motief van de vlootuitbreiding bij de Kon. Shell, nl. het voortdurend stijgend gebruik van olie, bleef op de beurs onopgemerkt en zo is er meer, waarvoor men zijn ogen sloot. Zo was men opeens vergeten, dat de recente koersstijging van aande len, zowel in de V. S. als ten onzent voor geen gering deel heeft verband gehouden met de geleidelijke waar dedaling van het geld en niets wijst er op. dat hieraan opeens een einde is gekomen. Integendeel, de laatste be richten over de loonpolitiek doen een verdere stijging van de totale loon som verwachten en het nieuwe re cordcijfer van de bankbiljettencircu- latie zegt ons, dat het gevaar voor in flatie nog niet is verdwenen. In Frankrijk wordt thans weer een moeizame strijd tegen de inflatie ge voerd. De goudprijs stijgt met de dag, wat op een vlucht uit de franc duidt. En in Duitsland waarschuwt de Minister van Economische Zaken, Erhard, tegen de inflatie onder het motto: „Beter goed geld dan meer geld!" Het is goed. dat de regeringen het ge vaar voor inflatie inzien en trachten te bestrijden, maar het zal moeilijk zijn tegen de stroom op te roeien en be zworen is het kwaad zeer zeker niet. Zo gezien is er dus geen reden om van goede aandelen afscheid te nemen. Woensdag en Donderdag waren dan ook. zowel te New-York als te Amster dam de kopers weer in de meerder heid. Maar de beurs zal nog wel lang ge voelig blijven! (Ingez. Med.-adv.) openen wij op 10 October 1955 aan het Kort Rapenburg 1-3 een Agentschap Voor bankzaken en alles wat daarmee verband houdt, staat dus voortaan ook in Leiden een kantoor van onze instelling te Uwer beschikking. De telefoonnummers zijn 32147 en 32148 DEVIEZENBANK Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 88 kantoren in Nederland: 44 vestigingen in Azië, het Midden-Oosten. Oost-Afrika en Amerika. Exporteur speculeert vaak a la baisse (Van onze deskundige medewerker) Onlangs is in ons blad een indrük gegeven van de stemming onder de bloembollen-exporteurs, die kon worden samengevat als volgt: „Waarom zouden we ons inspannen, als we er toch geen cent mee verdienen?" Nu het leger wordt in de veilingzalen en in de pakplaatsen en men de situatie wat rustiger kan overzien, kan men ook nagaan of inderdaad het seizoen 1955 vopr de export zo rampspoedig geweest is, als vele exporteurs het deden voorkomen! Het is nu eenmaal altijd hollen of stilstaan in het bloembollenvak. en er wordt ook altijd- geklaagd. Is het door de kwekers niet, dan door de exporteurs. De laatste jaren is het de export die in het hoekje zit waar de slagen vallen, met name die exporteurs die geen kwe kerij hebben om een deel van hun ver kopen uit eigen voorraad te dekken. Het merkwaardige in de bloembollen- handel is, dat men niet alleen te voren een product verkoopt dat men niet heeft gezien, maar ook een product waarvan men nimmer zeker weet of men het in voldoende mate kan leveren De exporteur verkoopt in de winter, wat pas in de zomer wordt geoogst. Van die oogst hangt dus alles af. Eigen ruiten ingooien Nu bestaat er een onbetwistbare nei ging tot speculeren A la baisse Merk waardig genoeg voortvloeiend uit optimisme ten aanzien van de oogst. Die neiging tot speculatie op een dalen de markt wordt bij sommigen nog ge stimuleerd door een andere neiging, n l. tot de vorm van koopmanschap, die het altijd nog een beetje goedkoper kan dan de concurrent Vooral het kwaad der z.g. goedkope na-offertes is hier inge burgerd. Men gooit op die manier de eigen ruiten in en drukt de prijzen, die in het buitenland kunnen worden ge maakt. Wanneer dan in de zomer de prijzen stijgen door een aanbod, niet in overeenstemming met de vraag is het leed natuurlijk niet te overzien en van zelfsprekend schreeuwen het hardste zij. die zich het meest aan het euvel van onderbieden hebben schuldig gemaakt. Wanneer ze tenminste, (dit betreft natuurlijk niet de bonafide firma's» er zich niet met een Jantje van Leiden afmaken en eenvoudig hun leverings plicht niet nakomen. Het zijn altijd weer enkelen, die het voor de grote groep bederven' Toenemende export Het blijkt inderdaad, dat er voor de export nog vele wegen openstaan, en wanneer de ene mogelijkheid vermin dert. een andere wijde perspectieven opent. De gegevens van de Ondervakgroep Export van Bloembollen omtrent de uitvoer in de periode 1 Juli1 October 1955 („de drukke tijd") tonen aan. dat ook dit Jaar weer een duidelijke toena me te zien Is Zo gingen naar West-Duitsland 8.138.757 kg bloembollen (v.j. 6.686.403) voor een bedrag van f. 20.684.794 (v.j. f. 15.566.226) terwijl naar Zweden werd geëxporteerd 5.077.987 kg (v.j. 4.865.697 kg) tot een bedrag van f. 18.243.420 (v.j. f. 16.081.161). net totaal bedroeg 44.523 ton ad f. 125.361.719. tegen vorig jaar 43.627 ton ad f. 116.106.599. Dat Is dus ruim 900 ton en ruim 9 milliocn gulden méér. Men dient daarbij nog in aanmerking te nemen, dat het hier betreft een „laat seizoen Men kon pas laat met de pak- kerij beginnen en dus zullen de cilfers over November waarschijnlijk gunstiger liggen dan die over November van ver leden jaar Vast staat wel (en dit in merkwaardige tegenstelling tot de jaar lijks weerkerende geruchten over een slechte oogst), dat er dit jaar wéér méér bloembollen naar het buitenland zijn gegaan! Bij deze toenemende vraag is ook een toeneming van het aanbod noodzakelijk en de vooral van de zijde der exporteurs bepleitte inmiddels verkregen uit breiding van het areaal betekent een tegemoetkoming op dit gebied. Een andere kant van de zaak is, dat de kwe kers, die zo goed op hun bollen ver diend hebben soms als „leverbaar" heb ben verkocht wat ze straks als „plant goed" tegen zéér hoge prijzen weer zullen moeten inkopen. Het is dan ook zeer de vraag of het wel waar is. dat alleen de kwekers hebben verdiend en alleen de exporteurs verloren. Maar vast staat wel, dat het dit jaar voor de exporteurs-puur (dus zonder eigen kwekerij) een schadelijk jaar geweest is, waarin ze alle zeilen bij hebben moeten zetten om hun klanten te bevredigen en blij mochten zijn met iedere cent winst. Geen reclame meer? In het vuur van de strijd hebben ver schillende exporteurs zich wel eens woorden laten ontvallen, die ze bij na dere bezinning waarschijnlijk nog wel eens willen overwegen Er is gedreigd met opnieuw contingenteren van Duits land Er is gevraagd waarom men toch nog zoveel geld besteedde aan reclame in het buitenland, wanneer de exporteur z'n klanten niet eens behoorlijk kon bedienen? Deze exporteurs zijn echter zaken mensen genoeg om te beseffen dat een groeiende export hen alleen maar voor deel brengen kan. wanneer ze een reëel zakelijk beleid voeren. Veel honden zijn der hazen dood: het aantal exporteurs is sterk vermeerderd. Mogelijkheden blijken er genoeg te zijn Daar waar de z.g broeiersverkoop terugloopt, ziet men een verschuiving naar de z.g. droge verkoop, die nog veel meer perspectie ven opent. Goede boterham Maar het individualisme van de ex porteur. gevoegd bij een wonderlijke mengeling van vrees-voor-de-concurrent en het bewustzijn, slimmer te zijn dan hij. is maar al te vaak oorzaak van een verkoop-politiek die onvoldoende geba seerd blijkt op de werkelijkheid. De bloembollenexport heeft uit de aard der zaak reeds een min of meer specu latief karakter inaar men vergroot de onzekerheden Fcn bloembol is geen fabneksproduct. Men kan de productie niet regelen naar de verkoop. Maar geven. De film biedt hieruit vele episo des en geeft tevens een visie op de nieuwe Godsidee van de Pharao, die in verband met zijn humanistische denk beelden door de anderen voor „waan zinnig" wordt gehouden. Een filrA. die het Egypteland met de pyramlden in prachtige kleuren schil dert. Dat is wel het eerste, wat hier boeit. Daarnevens de veelbewogen le vensgeschiedenis van Sinuhe. eigenlijk zelf een Pharao, die echter zijn plaats weet af te staan aan de krijgsman Ho- remheb, voortkomend uit het volk, wiens moed en ambitie hem tot grote roein gebracht hebben. Sinuhe, bezield met hoge idealen, als geneesheer werkend onder de armen, raakt in de strikken van de .slechte" vrouw Nefer verward. Voor haar offert hij alles op, zelfs het huis en de graven van zijn ouders. Steeds lager zinkt hij, tot Sinuhe in het land der Hetieten weer tot grote roem opstijgt en als heel meester onder de rijken „wonderen" doet. Hoe hij ontdekt, dat de Hetieten Egypte willen aanvallen en in het bezit zijn van „ijzer", waarmee Egypte ver nietigd moet worden, hoe hij daarop Egypte waarschuwt en er tenslotte toe moet overgaan de Pharao te vergiftigen, omdat deze te zwak is zijn vaderland te willen verdedigen, dat alles vertelt dit bewogen verhaal met veel vrije fantasie Sinuhe wordt tenslotte door Horemhebi die tot nieuwe Pharao is uitgeroepea, levenslang verbannen en schrijft voor zijn zoon zijn herinneringen, even een zaam en alleen als hij zijn leven tegon- nen is. Jean Simmons, Victor Mature. Gene Tierney. Michael Wilding Edmund Pur- dom en vele anderen bréngen deze ro man, waarin „Sinuhe, de Egyptenaar" tot rijper levensinzicht komt. boeiend ten tonele. Een door Michael Curtiz machtig geregisseerde film, imponerend door haar kleuren en vele spannende momenten. Zij het dan, dat deze Egyp tische wereld door een sterk prikkelend Amerikaanse sausje overgoten is. El Tigre Spannend reisverhaal Rex Laat een erfgename van de ■Spaanse troon in allerijl uit Nieuw- Mexico door een gebied met vijandige Indianen-stammen naar de kust reizen, geef haar als gezelschap o.a. een verra derlijke edelman mee, voorts haar voogd, die naar haar hand dingt en, als man nelijke hoofdfiguur, een in ongenade ge vallen landgenoot, die door zijn held haftig gedrag als gids, de liefde van de Prinses weet te verwerven, en ge hebt een spannende film, die de toeschouwer enige aangename uren bezorgt. Zoals met de meeste van deze producten het geval is, moet men niet al te critisch toekijken, maar zich laten meeslepen op de stroom van de romantiek. Het ver haal speelt zich af aan het einde ven de zeventiende eeuw en er is dus volop ge legenheid in deze Technicolor-film een show van de rijke kledij van vroeger dagen te bewonderen. Het selecte gezel schap trekt door een wondermooi land schap, dat bij herhaling de boeiende achtergrond vormt. .El Tigre". de gids, is de altijd parate verdediger tegen van alle kanten dreigende gevaren en hij wint het spel van de liefde tegen de Hertog van Montera, die. na een uiterst dreigend intermezzo, dé kans schoon meent te zien Prinses Lucia min of meer te ontvoeren. Een hevig gevecht aan boord van een Frans schip brengt de beslissing en dat die ten voordele van El Tigre (de Tijger) uitvalt, laat zich j niet moeilijk raden. „W onderman" Danny Kaye Lido „Wonderman" is een typisch Amerikaanse showfilm. De directie van het Lido-theater heeft dit oude paardje weer eens van stal gehaald en stelt op deze wijze de bioscoopbezoekers in de gelegenheid de kennismaking met de komiek Danny Kaye te hernieuwen. Deze grappenmaker, die momenteel voor het Kindernoodfonds van de Ver. Naties een goodwill-reis door Europa maakt en enkele dagen geleden in ons land ls aangekomen, weet met zijn dwaze ge baren, mimiek en uitroepen het ont- spanningzoekende publiek kostelijk te amuseren. In al zijn films en dat zijn er heel wat' ziet men hem in de meest dolle situaties verzeild raken, waar hij zich pas na veel moeite en inspanning weet uit te redden. Zo ook in „Wonderman". Hij speelt de rol van de degelijke jongeman, die na de moord op zijn tweelingbroer door de omstan digheden gedwongen wordt de taak van cabarctartist op zich te nemen en later zelfs in de opera terecht komt, op een hem geheel eigen wijze. Danny Kaye laat de mensen zo niet lachen dan toch in ieder geval glimlachen. Een Nurks is hij, die het hier niet mee eens zou zijn. Verra Ellen en Virginia Mavo spelen op charmante wijze de vrouwelijke hoofd rollen. Achter kloostermuren" Mislukt leven? Casino Thomas Holinka is een man. die na de oorlog en na zijn krijgs gevangenschap geen raad meer weet met het leven en met zich zelf Hij heeft het leven van een te zwarte kant gezien, om er het schone nog in te kunnen ontdekken. Hij maakt al zijn geld op aan drank en komt daardoor nog meer in conflict met de maatschap pij Als hij op een keer weer eens uit de gevangenis is ontslagen treft hij de vrouw, met wie hij een vrij huwelijk heeft aangegaan, en zijn zoontje, aan in zeer droevige omstandigheden en in een zeer slechte behuizing. Hij vindt een leegstaand klooster, waar hij en zijn gezin intrekt Korte tijd later komen de nonnen terug in het klooster, doch Thomas weigert te vertrekken. De priores tracht met engelen-geduld een goede verstandhouding te kweken tus sen Thomas en de kloosterzusters, doch het is niet gemakkelijk voor Thomas zijn leven over een andere boeg te gooien. Er komen dan ook hevige scènes voor tussen hem en de priores Wanneer alles volkomen mislukt schijnt te zijn, komt de oplossing, die wat onwezenlijk aandoet, en zeker geen waarborgen geeft voor de toekomst, waarover de film verder niets vertelt. Er zijn bijzonder goede scènes in deze film. die voortref felijk gespeeld worden Een goede film met een diepe inhoud. onder de huidige omstandigheden wordt de verkoop in 't geheel niet geregeld naar de productie, en is het ieder jaar weer „een gok" Zoals de verhoudingen werkelijk lig gen. zit er en voor exporteur en voor kweker een boterham met belegging in het bloembollcnvak. Het zoeken is maar naar de steen der wijzen, om productie en export zó met elkaar in overeenstemming te brengen, dat noch de kweker, noch de exporteur het risiro loopt uit door tranen be neveld ook de veilingklok niet meer te kunnen zien Wdwatrrustig. maat verder was kei W&t weertje, op ^5 Cttobec. 10 duizenden, .vreemden' werden, weer naar de, (uitspot feesten aflokt Vin reveille, "tot vuur werk was tiet weer.. een Wst {eest:. ï>e. «est van dg. week zaq leiden de. Wants!; maaüSombist in was deze. week ook ooqeenwereld-PLe,- rendoQ.. X U, Uuderdixp oped, «tijen muziekvereni^üri^ o?- atïtien.. altijd cjced,/

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9