Met de woningbouw in Leiden is liet hopeloos gesteld 94ste Jaargang Zaterdag 8 October 1955 Tweede Blad No. 28647 Wethouder A. J. Jongeleen Indien de toestemming tot de bouw eens wat vlugger afkwam, zouden hier vermoedelijk reeds woningen staan. (Foto L.D./Van Vliet.) Vail bouwvolume - 1955 C507 woningen) zijn er slechts 26 gereed Prov. Directie, die plannen voor de bouw van ruim 800 woningen in portefeuille heeft, geeft geen toestemming tot aanbesteding! „Het is momenteel met de woningbouw in Leiden hopeloos gesteld. En ook voor het volgend jaar verwacht ik zeer grote moeilijkheden. Van het bouw- volume, dat Leiden voor 1955 kreeg toegewezen (507 woningen) zijn nog maar slechts 26 woningen gebouwd. Dat Leiden met zijn woningbouw thans in deze zeer ongunstige situatie is komen te verkeren, dient geheel op rekening van de Provinciale Directie van de Wederopbouw geschreven te worden. Momenteel heeft deze Directie Leidse plannen voor de bouw van ruim 800 woningen in portefeuille. Ondanks onze herhaalde aandrang om spoed te betrachten, komt van deze Dienst geen enkele goedkeuring, resp. toestemming tot aanbesteding af". Het is een teleurgestelde wethouder van Openbare Werken, die ons deze voor Leiden toch zeer zeker sombere mededelingen in grote openhartigheid doet. De heer A. J. Jongeleen. ten dele ook verbitterd óver deze trage gang van za ken, geeft ons dan een inzicht van de activiteit, die Leiden op het terrein van het maken en indienen van woning bouwplannen bij de Provinciale Directie in het bijna afgelopen jaar heeft opge bracht. Ons eerste plan voor 1955 (24 woningen) ging reeds op 5 Februari J.l. in zee. Tien en 12 Februari gevolgd door een plan voor één resp. vier woningen. Zes April dienden wij een plan voor 193 woningen in. Twintig Mei voor nog maals 253 woningen; 23 Juli voor 104 en 3 Augustus voor 164 woningen. Tellen wij deze aantallen, aldus de wethouder, bij elkander op. dan geeft dit een totaal van 756 woningen, tot de bouw waarvan bij de Provinciale Directie toestemming is aangevraagd. Dat was begin Augustus, thans schrij ven wij October en zijn het al ruim 800 woningen, waarvoor toestemming tot de bouw is verzocht. En nu het resul taat. Op 18 Juli ontvingen wfj van de Provinciale Directie toestemming voor de aanbesteding resp. bouw van 22 woningen en op 30 juli d.a.v. nog maals voor vier. Daar is het bij geble ven! Hierdoor doet zich thans in Lei den de zeer ongebruikelijke situatie voor. dat wij bouwvolume en plannen hebben, doch niet kunnen bouwen. Hoewel er thans nog in diverse wijken van de stad wordt gebouwd (bouwvolu me 1954) zou het straks wel eens zo kunnen worden, aldus de heer Jonge leen. dat onze bouwvakarbeiders bij het uitblijven van een toestemming tot bouwen elders gaan werken. En breng ze dan maar weer eens in Leiden op het werk! BURGEMEESTER EN WETHOUDER OP AUDIËNTIE Wethouder Jongeleen geeft ons dan een opsomming van de vele besprekin gen. die hij en de burgemeester in de loop van dit jaar over deze trage gang van zaken met diverse instanties heb ben gevoerd Hoe zü steeds maar weer gepleit hebben om Leiden, mede met het oog op zijn universiteit en industria lisatie. toch aan een toestemming tot bouwen te helpen. Enig resultaat: dat zowel van de zijde van Ged. Staten als van de kant van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting dp toezegging werd gedaan, dat invloed bij de Provinciale Directie zou worden aan gewend om Leiden te helpen. Ondanks deze ongetwijfeld goede be doeling, is men niet verder gekomen. Integendeel. In Mei j.l. ontvingen B. en W. van de zijde van de Provinciale Di rectie de mededeling, dat de beschik bare premieaanvracen reeds tot Fe bruari 1956 waren volgeboekt GEEN AANBESTEDING ZONDER TOESTEMMING Op 11 Augustus hadden de burge meester en wethouder Jongeleen een bespreking met twee leden van Ged. Staten. Tijdens deze onderhandelingen werd van de kant van G.S. de suggestie gedaan, dat Leiden maar moest probe ren een aanvaardbare prijs te krijgen voor de te bouwen 253 woningwetwonin gen, een plan dat in Mei j 1. reeds was ingediend. Precies veertien dagen na dit on derhoud kwam er by B. cn W. een schrijven van de Provinciale Directie binnen, dat geen aanbesteding zonder haar toc-temming mocht plaats vin den. In dit geval, aldus wethouder Jongeleen. had het voor ons geen zin meer voor deze bouw een aanvaard bare prijs te bedingen. Bovendien werd ons van de zijde van de Prov. Directie medegedeeld, dat een eventuele toewijzing van de 253 wo ningwetwoningen niet eerder dan In December a.s. zal worden verwacht. Een mededeling welke weth. Jonge leen zeer teleurstellend achtte, omdat hierdoor Leiden schrikbarend op zijn bouwschema ten achter raakt. HOOPVOL GELUID Tijdens een 7 September te Leiden ge houden en door een lid van Ged. Staten van Zuid-Holland bijgewoonde onteige ningszitting, deelde dit lid wethouder Jongeleen mede. dat Leiden nog een extra toewijzing krijgt van 35 industrie woningen, dat hij voorts pogingen zou aanwenden om Leiden alsnog aan 71 halve premiewoningen te helpen en ten slotte. dat geprobeerd zou worden om „Lelden naar voren te schuiven". Ongetwijfeld een hoopvol geluid, op de realisatie waarvan wethouder Jonge leen met spanning wacht. Teneinde voor Leiden nogmaals een lans te breken hadden de burgemeester wethouder Jongeleen op 23 Septem- van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Tijdens deze bespreking kon wethouder Jongeleen aantonen, dat de cijfers, die de minister inzake de Leidse woning bouw waren voorgelegd, niet geheel klopten met de werkelijkheid. Zij vielen in ongunstige zin voor Leiden uit. Van de minister werd de toezegging ontvangen, dat hij een en ander nog eens nader zou bekijken. Zowel- de bur gemeester als de heer Jongeleen had den evenwel de indruk, dat de minister de situatie weinig hoopvol inzag. Hoewel het wethouder Jongeleen uiteraard niet is gegeven om „achter de schermen" van de Provinciale Directie te kijken, is z.i. de vermoedelijke oor zaak van deze vertraging gelegen in het feit. dat deze Directie aan andere ge meenten reeds toewijzingen heeft ge daan uit het bouwvolume voor 1956. Met uitzondering van Den Haag en Rotterdam kan dit lichaam per maand toestemming geven tot de bouw van circa 550 woningen in Zuid-Holland. Overschrijding van dit provinciaal con tingent is niet mogelijk. Dat Leiden gezien bovenstaande uiteenzetting hiervan in 1955 niet heeft geprofiteerd, achtte wethouder Jongeleen een grote teleurstelling. Ondanks al deze onprettige ervarin gen, zit wethouder Jongeleen en in hem het college van B. en W. niet bij de pakken neer en blijft hij zijn Invloed aanwenden om Leiden uit de i Impasse te helpen. De grote woning- I nood (1 Oct. 1954 waren er in Leiden 3603 woningzoekenden en 1 October J.l. 3865) eist, dat alle krachten wor- den gemobiliseerd om bevoegde in stanties (nogmaals) duidelijk te ma ken, dat Leiden moet bouwen, bouwen, bouwen. Teneinde ook in de toekomst „gedekt te zijn", streven B. en W. er naar alle woningbouwplannen voor het jaar 1956 vóór 1 Januari a.s. bij de Provinciale Lezers schrijven.... Nogmaals: Nieuw-Guinea Hooggeachte Redactie! Naar aanleiding van de, als zodanig niet gans onsympathieke rede. door het V.V.D.-lid mr Oud in ons parlement ge houden. zij het mij vergund enkele woor den hieraan te mogen toevoegen. Mr Oud stelt de quaestie-Ambon afhanke lijk van en in nauw verband met de besprekingen betreffende Nederlands Nieuw-Guinea. Deze stelling is m.i. in beginsel on juist! De te volgen procedure ls deze: lo. het vaststellen van de ten enenmale onbevoegdheid van de UNO, waar het betreft de onderlinge verhouding binnen het erkend rijksverband, tussen Neder land en zijn rijksdeel Nleuw-Guinea enerzijds, en 2o. het voorbrengen voor de UNO van de onwetmatige behandeling van Ambon. Waar het Ambon betreft in verhouding tot Nieuw-Guinea behoort voor elke behoorlijke Regering een koe handel. als door mr Oud voorgesteld, uitgesloten te zijn. Prof. Dr H. P. BLOK. Oegstgeest. (Het standpunt van de Nederlandse Regering is Inmiddels bekend geworden door de mededeling van dr Drees dien aangaande in de Tweede Kamer, waar van wij gisteren melding maakten. - Red. „L.D."). T. D. - fabriekscomplex B. J. Huurman q. q. te Leiden koper voor f.472.836 Nadat het T. en D.-fabriekscomplex, dat begrensd wordt door de Mid delstegracht (evenzijde). Hooigracht en Oude Rijn. de vorige week in bod was gezet voor f. 372.680, vond gisteravond onder grote belangstelling In het Vendu, huis der Notarissen de afmijning plaats. Na verschillende afmijningen in diverse percelen, stond dit complex voor f. 430.836 in bod. Bij de eindcombinatie mijnde de heer B. J. Huurman q.q. te Leiden af met f. 42.000, zodat het gehele complex voor f. 472.836 werd verkocht. FEESTAVOND SIKKENS- PERSONEELS VERENIGING Ter officiële opening van het winter seizoen heeft de personeelsvereniging van Sikkens Lakfabrieken N V. te Sas- senheim gisteren een drukbezochte to neelavond georganiseerd in het Sint Antonius Clubhuis. Opgevoerd werd het blijspel in twee bedrijven .Per Luchtpost'" van Norman Krasna. dat door de talrijke aanwezigen bijzonder gewaardeerd werd. Na afloop was er bal, waarvan de muzikale verzorging berustte bij het orkest „The Black Stars" onder leiding van M. de Zwart. WIELRENNEN Swift-Combinatie De A- en B- klassers rijden morgen een trainingsrit over 60 km. voor de C-klasse is de af stand 40 km. voor de D-klasse 25 km. Vertrek 10 uur van de Zijl. „Lenig en Snel" Morgen worden de volgende bekerwedstrijden gereden: A-klasse: A. J. Riethoven-beker; B- klasse: D. P. R. Massaar-beker; C-klas se: J. v. d Bel-beker: Junioren. Gebr. Bink-beker. Start 9 uur bij Zijlpoort. (Ingez Med.-Adv.) 10 JAAR GARANTIE OP GELMOK LEDEREN KLEDING Alléén verkrijgbaar bij GEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66 WARMOND Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Kwint. tel. K 2632 - 7253; dokteT Bots. tel. K 2532 - 7393. Heriimeringspemiing Telderstam te Alphen ber j.l. een onderhoud met de minister Directie ingediend te hebben. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Telderstam van de Hugo Grotius padvindersgroep zullen morgenmiddag alle deel nemers aan ,het ter gelegenheid hiervan te houden week-einde aan- Protestants Geestelijk Centrum in Doelenkazerne geopend In de Doelenkazerne is gistermiddag een lokaal geopend, dat gebruikt zal worden ten behoeve van de geestelijke verzorging van alle in onze stad ge legerde Protestantse militairen. Aan deze opening, die o.m. door tal van predi kanten uit Leiden en omgeving werd bijgewoond, ging een bijeenkomst in de cantine vooraf. Als eerste spreker voerde hier het in ontvangst te mogen nemen. Ook hij woord de garnizoenscommandant luit.-I achtte het vanzelfsprekend van zeer groot kolonel H. W. Gerth van Wijk, die in belang, dat aan het geestelijk welzijn van de mijjtairen ZOveel aandacht wordt geschonken. De garnizoenscomman dant nodigde vervolgens allen uit zich naar het godsdienstlokaal, dat op de zolder van een der kazernegebouwen op keurige Wijze is ingericht, te bege ven. Nadat de gewestelijk legerpredi- kant. luit.-kolonel A. W. T. Nijenhuis, een lint had doorgeknipt, leidde hij in deze zolderruimte een korte wijdlngs- dienst. Hoewel hij zeer verheugd en dankbaar was. toonde hij met een enkel verhaal uit de practijk van het militaire leven aan. dat het beslist niet noodza- het kort de geschiedenis van de Koks- school nog eens naging en wees op het grote belang van de geestelijke verzor ging van onze militairen. Hierna sprak de garnizoenspredikant ds J. Kramer. De twee voornaamste kenmerken van de Koksschool orde en netheid heeft men volgens hem bfj de totstandkoming van dit nieuwe Prot. Geestelijk Centrum gecombineerd en de legerpredikant dankte hiervoor in het bijzonder luit.-kolonel Gerth van Wijk. die met zoveel voortvarendheid zijn medewerking heeft verleend. Ook tot de dienst der Genie, de heren Wes- seling, Van Delft, Van Muiden en de officier van kazernering, luit. De Boer sprak ds Kramer een dankwoord. Het verheugde hem namens de Geestelijke Verzorging in Nederland de lokaliteit geboden krijgen een fraai uitge voerde draagpenning. zoals de foto laat zien. Het is de bedoeling, dat deze herinneringspenning gedragen wordt in de rechterzak en na het verrichten van een goede daad in de linkerzak wordt gedaan. De voorzijde van de penning is voorzien van de fraai bewerkte pad vinderslelie met de drie punten van de belofte, met daaronder een lint ..Weest paraat". Op de achterzijde staat een leus vermeld ..Elke dag een goede daad". Zondagmorgengesprekken MR A. W. KIST SPREEKT OVER EEN REËLE EENHEID DER VOLKEREN in het ..Luxor"-Theater" Ingeleid worden door mr A. W. Kist. directeur van het Vormingscentrum „Oud-Poel geest". Zoals wellicht bekend, heeft mr A. W. Kist bijzondere aandacht voor de inter nationale verhoudingen Hij ziet de éénwording van Europa en van de we reld niet door een idealistische bril. De Christelijke overtuiging, dat alle men sen bijeen behoren als mensen onder God als hun Vader en Christus als hun Broeder, is de stuwkracht voor de enthousiaste leider van het vormings werk op „Oud-Poelgeest". Velen zullen zich herinneren, dat enkele zomers ach tereen jongeren uit verschillende landen van Europa op „Oud-Poelgeest" bijeen kwamen. Het oecumenisch perspectief is daarbij overheersend In de bijeenkomst van a_s Zondag morgen. waar gelegenheid zal zijn tol nadere gedachtenwisseling met mr Kist. en ook onderling als bezoekers, wordt de vraag gesteld. Is één volkerenfamilie een fictie? Het antwoord van mr Kist hierop is een hartgrondig ..neen". Het blijft niet bij dit korte antwoord. Hij zal zijn „neen" nader toelichten en funderen. De Commissie voor Bijzonder Kerke- werk onder leiding van dr P. L. Schoon- heim verwacht in „Luxor" uitsluitend niet-kerkelijken. De Fakkels bijeen COLLECTE CHRISTELIJKE BLINDENHULP De Stichting Christelijke Blindenhulp voor alle gezinten verzoekt ons opname van het volgende: Iedereen weet hoe lastig het is m he pikdonker rond te moeten scharrelen om iets te zoeken, zonder dat er licht aanwezig is. Welk een uitkomst is het. als wfj 's-avonds het knopje aan de muur om kunnen draaien en de kamer baadt in een zee van licht. Maar weet U, dat er mensen zijn die dag in dag uit 6teeds maar in het pik donker voort moeten gaan. voor wie er nooit meer daglicht aan zal breken, die nooit meer iets zullen zien van al het 6Choon, dat God ons in de natuur ge- schonken heeft? Dat zijn onze blinden. Met opzet noemen wij hen onze blin den. Al zijn ze geen familie in directe zin, toch zijn het onze medemensen. Daarom past het ons onze christelijke barmhartigheid aan hen te bewijzen. Neen het licht kunnen wij hen helaas niet geven. Maar wel kunnen wij helpen om hun het leven te vergemakkelijken. Wij hebben daarvoor onze christelijke blindeninridhtingen„Bartimeus" te Zeist; „Sonneheerdt" te Ermelo; .Plan tage-Werkinrichting" te Amsterdam en het „Blinden tehuis" te Wolfheze. Deze inrichtingen kunnen het zonder uw hulp niet stellen. Daarom houden zü gezamenlijk in Leiden van 10—15 October een huis-aan-huis collecte. Stuurt de collectanten niet voorbij, maar geeft met milde hand. Welk een voorrecht, dat U nog zien kunt. Welk een voorrecht o mte kunnen en te mogen offeren voor het wel zyn van uw medemens, die blind is. Het interieur van de zo stijlvol ingerichte kerkzaal van de Doelen- kazerne. (Foto LJJ./Van Vliet.) Leiden heeft er een nieuwe straat bij: De Kerkstraat van de Doelen kazerne. die toegang geeft lot het Prot. Geestelijk Centrum. (Foto L.D./Van Vliet.) A.R. jongeren uil Leiden bijeen Chr. partijen zijn beginselpartijen P. v. d. A. in feite revolutionnair De afdeling Leiden van de A.R.J.O.S. begon het verenigingsjaar, waarin de verkiezingen vallen, met een bezinning op de taak in de AF J.OS. De verga dering. die gisteravond gehouden werd in het wükgebouw aan het Levendaal. WSBÊM HHM! ff011?, onder leiding van de heer A aldus ds Nijenhuis. die er van overtuigd Smallenbroek. Spreker was de heer D. was, dat deze nieuwe omgeving vele Brouwer uit Oegstgaast, die als titel militairen tot bezinning zal stemmen. van zyn onderwerp had: „De doodgra^ kelijk is om in een fraai ingericht lo kaal te luisteren naar het Woord van God De Goddelyke uitnodiging „Komt tot Mij" is de basis, waarop de Geeste- lyke Verzorging in Nederland opbouwt. De predikant eindigde met gebed deze voor onze militairen zo belangrüke plechtigheid. vers der evolutie' De doodgravers der evolutie zün al die mensen, die nu nog doen aan Christe lijke politiek, zo zegt men. Als je dus lid wordt van een Chr. politieke jonge renorganisatie. tel je tegenwoordig niet meer mee, aldus de heer Brouwer. De A.R.P. heeft zfjn tijd gehad en met weemoed kan men terugdenken aan de grote dagen van Kuyper, Colün en Groen van Prlnsterer. Nu heeft de A.R p. een stempel op zich gekregen van „bur- gerlüke achterlükheld". We paraderen als partij niet meer. we geven geen ge weldige shows meer, aldus spreker, want de A.RP., zo redeneert men. ls uitge rangeerd. Een groot deel van de mensheid hoopt nog op de evolutie. De mens wordt steeds beter, Langzamerhand zal het goede overwinnen en komt er een maatschap- PÜ, waarin de verhoudingen gezond zill- len zün. De Christen gelooft niet In een dergelük evolutie. De Christen gelooft wel in een evolutie: de grote Evolutie van het Koninkrijk Gods. Maar deze Evolutie is niet uiterlijk. En omdat we ln deze evolutie geloven, aldus de heer Brouwer, zyn we de „doodgravers van de revolutie". Dit komt uit in de naam van de partü „anti-revolutionnalr" De R.RP. verzet zich tegen de revolutie, die proclameert „geen God en geen meesier en waarin de hoogste gods dienst de godsdienst van de rede ls. Nu ook weer zal de mens met zün hersens de maatschappü tot een hoogtepunt brengen. Daartegen nemen de Chr. par tüen stelling en daarom zün de Chr. partüen beginselpartüen DE P. v. .A. De Chr. partüen kennen maar één vüand en dat is een machtige: de Partü van de Arbeid. De tüd van de SD.AP. met het gebroken geweertje en „heel het raderwerk staat stil. als uw machtige arm het wil" is voorbü. De P. v. d. A. heeft nu een burgerlyker karakter en de scherpe puntjes zün er af. Het ge sprek met iemand van de P. v. d. A. be gint nu met ,mün kinderen zün ook op de Chr. school en ik geloof het zelfde als u en nu gaan we over politiek pra ten". aldus spreker. „Ons licht mogen we niet onder een kandelaar plaatsen en daarom moeten we midden in de ge meenschap gaan staan. Alles moet éen worden". Dit heeft voor de jongeren iels be- koorlüks. want men herkent Bübelse ge- lulden. Maar de P v .d. A. ls in feite revolutionnair. want men gelooft ln vooruitgang door de mens. Wü willen ook van kracht tot kracht steeds voort, maar niet met Drees. aldus de heer Brouwer. Wü verwachten ook een groto toekomst, maar die bestaat niet uit een goede oude dag met f. 4.000. We hebben slechts één opdracht: het Evangelie van Jezus Christus uitdragen en dan vooral in Je eigen leven, aldus spreker. Er moet hard gewerkt worden. De A R P. beleeft een dieptepunt zoals elke partü en elk land die kent. maar dit ls niet zo belangrük. De A.RP. hoeft slechts een Gideonsbende te zün; God zelf zal het werk doen. Hü heeft ons niet nodig ln Zün Koninkrijk. Wü mo gen slechts helpen, aldus eindigde spr. DE LEIDSE ARBEIDSMARKT Het voortschrijdende Jaargetyde deed het aanbod van werkkrachten by het G A B. enigszins stügen. hetgeen nu het winterseizoen nadert, een normaal ver schijnsel ls. Naast wryvingsfactoren treden gaandeweg seizoensfactoren op. Het aanbod beliep op 1 October 1955 225. als geheel werkloos ingeschrevenen. (Een geringe toename van 10) Ook de vraag geeft een gelyksoortlg beeld te zien. doch ln omgekeerde zin. n.l. een daling t.w. van 400 tot 380. het geen een gevolg is van de vermindering van aanvragen voor gelegenheids- en seizoenwerk Overigens kan de situatie op de arbeidsmarkt nog steeds uiter mate gunstig worden genoemd. Het aantal als geheel werkloos Inge schreven vrouwen bedroeg op 1 October J.l. 110. terwül de geregistreerde vraag gelijk bleef. n.l. 300.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3