Een blouse kan er altijd bij! De vliegenzwammen in liet Kabouterdorp Ons KNUTSELHOEKJE ONS MENU VAN DE WEEK ZATERDAG 8 OCTOBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand... Parijs, October 1955 Of Uw winteruitzet klaar is of niet, een blouse kan er altijd bij Er is nu eenmaal niet veel stof voor nodig, zodat het niet bepaald een kostbare aanwinst betreft. En ge zult er lang en veel plezier van hebben, vooral indien ge van de klassieke katoenen overhemdblouse of de zijden mantelpakblouse afstapt. De mode brengt deze winter legio wollen blouses die, tezamen met een gezellige rok, als het ware een deux-pièces of een tweedelige- japon vormen. En deze laatste zien er doorgaans gesoigneerder en aantrekkelijker uit dan het traditionele geheel van rok en (sloeberige) blouse( in de rok). Hier zijn enkele modellen die het, in het kader der wintermode, uitstekend doen en die zeker een welkome aanvulling zullen zijn bij een plooi rok. een rechte wollen rok of een geklede zijden rok. aanvullen. De blouse is even getailleerd en wordt over de rok gedragen De kor te mouwtjes zyn ingezet, de ronde hals opening is hoog en rond en heeft geen kraag, maar kan met een gavroche of een ooilier worden gesierd Midden op knoopsluiting aan de voorkant) ls een losse accessoire, die met drukkno pen onder de eigenlijke blouse beves tigd is. Zonder deze losse pas of guimpe heeft de blouse een bootdecolleté, waar door ze ineens 'n geklede blouse wordt. Het derde model (rechts boven op de tekening) kan van elke willekeurige wollen of halfwollen stof worden ge maakt, mits deze niet te stug is. Het betreft hier een getailleerd model dat in of over de rok kan worden gedragen, of deze nu wyd is of reoht of smal. Ook dit model is vrij eenvoudig: het heeft ingezette mouwtjes, een knoopsluiting op de rug en vrij hoog geplaatste borst zakken. Deze laatste zijn van een split voorzien, waardoor de uiteinden van van 'n los sjaaltje worden geregen Dit sjaaltje, dat van de blouses tof is ge maakt. bedekt een ronde, hoge hals opening: het kan geheel achterwege worden gelaten of ter variatie door een bedrukte gavroche worden vervangen. Het laatste model aal het meest mo dieus zijn indien het wordt gemaakt uit fijne tweed, gekeperde effen shetland- wol of een ietwat ruige visgraatstof in twee donkere tinten: het kan echter evengoed uit allerhande effen of be drukte wollen stoffen worden gemaakt, die wat minder stevig zijn dan eerst ge noemde. De blouse is uit lengtebanen opgebouwd, heeft naar moderne trant korte mouwtjes en twee kleine splitjes aan de zoom. De smalle, reohte kraag en het belegstuk voor de knoopsluiting vormen één stuk. Ook op de rug is de blouse van twee splitjes voorzien. J.V. Verhaal voor de kleintjes .A' sMWw X Het eerste model is van enigszins grove tweed in grijs en wit, in groen en wit, bruin an wit of nog andere kleuren combinatie. Het is een jeugdig en aller aardigst complement voor de wollen plooirok in effen grijs, respectievelijk effen groen, bruin of nog andere kleur, al naar gelang de hoofdtoon van de tweed, die voor de blouse wordt ge bruikt. Hetzelfde model kar. uiteraard ook een reohte of een klokkende rok Een kind moet goed eten Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: „Hoe zalig, als de jongenskiel nog om de schouders glijdt", schrijft Beets aan het begin van de Camera Obscura. Inderdaad zien de meesten van ons hun kinderjaren als een tijd van onbe zorgde vreugde en spel. Maar met al het leren en werken is de lichamelijke en geestelijke activiteit van het kind zeker inspannend. Om deze inspan ning te kunnen verdragen en boven dien nog te kunnen groeien moet het kind ln een puike conditie zijn. Wij, ouders, kunnen daaraan in niet onbelangrijke mate bijdragen: harte lijkheid, voldoende rust, veel frisse lucht, ontspanning, een doelmatige kleding en niet te vergeten EEN GOE DE VOEDING helpen mee om het kind zonder kleerscheuren door de schooljaren heen te helpen. Een goede voeding is bovendien niet alleen van belang voor de tijd van nu, maar ook voor de toekomst: de nade lige gevolgen van een slechte voeding ln de jeugd ondervindt de volwassene nog lang nadien. Vele ouders geven uit onwetendheid hun kinderen een voeding, die niet aan alle eisen voldoet. De kinderen krijgen wel net zo veel als ze lusten, maar juist niet genoeg van die levens middelen, die ze 't hardst nodig heb ben. geef ze dan dagelijks tenminste een halve liter melk zó in de beker of verwerkt in pap of pudding: profiteren ze van schoolmelk-voorzie- nlng, zorg er dan toch voor, dat ze thuis tenminste een kwart liter melk drinken of pap eten; let erop, dat ze in ieder geval een paar bruine boterhammen gebruiken; geef ze dagelijks een plak of een hompje kaas; gebruik voor alle boterhammen boter of margarine; probeer dagelijks wat vlees, vis of eieren op tafel te brengen, bij het brood en/of bij de warme maaltijd; leer ze alle groentesoorten eten. Ze hebben dagelijks een flinke portie groente nodig; laat ze elke dag kauwen op iets hards en rauws: een appel, een rauwe wor tel of andere groente; denk eraan, dat veel vet en veel sui ker heus niet zo belangrijk voor kin deren zijn; laat ze zeker niet kort voor tafel hun eetlust bederven met zoetigheid: maak U geen zorgen, indien Uw kin deren de ene dag wat meer of min der eten dan de andere; geef ze voldoende tijd om rustig te eten: laat ze 's morgens op tijd op staan en zorg - als ze tussen de iiud- dag thuis eten - dat alles klaar staat en ze zó kunnen beginnen; zorg voor een prettige, rustige sfeer aan tafel: vermijd op- of aanmer kingen, die maken, dat Uw kinderen de maaltijd als een straf gaan be schouwen denk eens aan hetgeen U ln Uw eigen kinderjaren prettig en niet prettig vond van de maaltijden. de rug is over de gehele lengte een knoopsluiting aangebrachht De tweede blouse is van zwart wollen jersey en behoort zeker tot de bijzonder practLsche modellen, daar ze als daagse, maar ook als geklede blouse kan funde ren en zich zowel met een gewone rech te of een wiide wollen rok, als met een. geklede zijden rok verstaat. Noch aan het model, nog aan de kleur (of kleu ren) en noch aan de stofsoort van de rok stelt deze zwarte blouse enige be perking. De ronde schoudertas (met Vlak bij het kabouterdorp was ln de herfst een aantal prachtige paddestoe len uit de grond geschoten. Dat gaat zo met paddestoelen: zo zijn ze er niet en zo zijn ze er wel. Deze paddestoelen waren er de vo rige avond nog niet geweest, en de vol gende ochtend stonden ze fris en geu rig, in het mos. Zeven waren het er, zeven rode vliegenzwammen, die ln een kleine kring dicht bij elkaar groepten. Kinoog, een vrolijk kabouterfcnaapje, was die eerste due ze ontdekte en hij waarschuwde direct aille anderen. Na een poosje stonden dichte drommen kabouters in sprakeloze bewondering rand de vliegenzwammen geschaard. Wat waren ze mooi! En maar liefst zeven tegelijk! „Je zult er best in kunnen wonen", zei Hamertje, de timmerman van het dorp. ,Jk kan er prachtige huizen van maken." Nu, dat vonden de meeste kabouters een uitstekend idiee, want bij de kabou tens heerste woningnood, net als bij de mensen. Alleen de oude juffrouw Stansje, die Jaren lang les gegeven had aan de ka- bouterschool .vroeg aarzelend: „Is het niet jammer van die prachtige padde stoelen?" Maar daar luisterde niemand naar. Je had toch veel meer aan iets moois, als Je er ook iets mee kon doen, dan als je er alleen maar naar kon kijken? door J ORG EIS CLEVUS EEN LEUK TASJE Knip de stof zoals de tekening aan geeft, hoe groter het vierkant, hoe beter. De stippellijnen geven de vou wen aan. Vouw de stof langs deze lijnen en naai de beide vier hoeken samen. De twee zwarte driehoeken geven de plaats aan, waar de stof om de houten ring gevouwen wordt. Naai een knoop en een lus aan de twee punten onder de ring. MAGNETISCHE SCHEPEN Als je kleine, lichte houten scheepjes bouwt van sigarenkistenhout en als masten spelden gebruikt, kun je ze in een afwasteil laten voortbewegen wanneer je een magneet op een steel voorzichtig in de buurt van de mast brengt. Het is heus niet zo ge makkelijk als je denkt om het schip aan het drijven te krijgen. Figuur 1 laat zien hoe het mag neetje op een stang is bevestigd. WANDKLEED Uit een stuk jute of nog beter van een stuk stevig beddetrijp kun je een prachtig wandtapijt naaien. Teken bloemen en takjes op het tapijt en knip dezelfde motieven uit bontkleurige stofresten. Plak ze op het tapijt of naai ze langs de kanten met kleurige steken vast. En dus toog Hamertje met zijn twee knechten aan het werk. Ze zaagden openingen ln het witte onderstuk van de vliegenzwammen op de plaatsen waar de romen en deuren moesten ko men; ze werkten werkelijk bijzonder hard, opdat de huisjes zo snel mogelijk klaar zouden zijn. Ook de twee schil ders uit het dorp deden erg hun best: ze verfden de deuren die Hamertje getimmerd had, vrolijk groen evenals die vensterbanken. De luiken, die aan belde zijden van de ramen kwamen, schilderden ze rood met wit. Zo duur de het niet lang, of de zeven vliegen zwammen waren zeven huisjes gewor den, compleet met schoorstenen en regentonnen. Wie moesten er nu in wonen? „Dat zal ik beslissen", zei de burge meester. en hij wees zeven kabouter- gezinnen aan met een heleboel kin deren Op de dag, dat deze families met al hun huisraad ln hun fonkelnieuwe huisjes trokken, heerste er eenechte feeststemming in het dorp. En toen 's avonds alle gordijntjes, fris gewas sen. voor de spiegelende ruiten hingen, zagen de vliegenzwamhuiaen er nog eens zo gezellig uit. Niemand kon op dat moment vermoeden, dat de nieu we huisjes maar heel kort daar aan de rand van het dorp zouden staan Want niet zo heel ver van het kabou terdorp was een veel groter dorp: een mensendorp. In dat mensendorp was een school, en op die school gaf meester Jansen les aan de jongens en meisjes. Nu tad meester Jansen iets leuks bedacht: „We gaan een herfst- tentoonstelling houden", zei hij, „we maken allemaal *n herfststukje op een schaal of een bord. met herfstbladeren, mos, een enkel takje en wat padde stoelen, Wie het mooiste herfststukje maakt, krijgt een prijs." Nu, dat vonden de kinderen een prachtig id.ee. 's Zaterdagsmiddags gingen verschillende van de kinderen het bos in: paddestoelen zoeken Zo belandde een klein meisje bij het ka- boute rdorp en wat zag ze daar Ja, je raad het al de zeven nieuwe VI iegenzw amhuisjes. zwammen", riep ze. „Die pluk ik, dan win ik vast een prijs!" Meteen bukte ze zich en plukte de zeven vliegen- „Och, wat een prachtige vliegen zwammen. Ze deed ze in een mandje en liep zingend verder. Maar aoh, wat liet ze een opschud ding ln het kabouterdorp achter! Zo iets hadden de kabouters nog nooit meegemaakt. Zoals )e wel kunt begrij pen, was de opwinding bet grootst bij de kaboutergezinnen die in de nieuwe huisjes woonden. Omdat het Zater dagmiddag en bovendien mooi weer was, toen het meisje kwam, was er niet één kaboutertje in zijn huisje ge weest op dat ogenblik. Zelfs de kleinste babies lagen ln hun wiegjes of wagen tjes in de tuin Stel Je voor, anders zou het meisje hen met de vliegen zwammen in haar mandje hebben meegenomen De kabouters moesten er niet aan denken „Als ze een minuut eerder was ge komen, zou ik nog in huis zijn ge weest". zei een kaboutervrouwtje, dat toevallig net een paar luiertjes aan haar waslijn had gehangen, en ze rilde van schrik bij dit denkbeeld. ,JDk begrijp niet, dat het meisje ons niet gezien heeft", verbaasde een Jonge kabouter zich. maar een oudere zei: „Mensen zien nooit iets, en zeker niet als het klein is." Je ziet, er heerste grote ontsteltenis in het dorp. Dat duurde echter niet lang, want kabouters houden er niet van bij de pakken neer te zitten. Ze waren al lyrg blij dat ze allemaal neg bij elkaar waren. Maar we! besloten ze. nooit meer in een vliegenzwam te gaan wonen. MJ£. Het speelgoed wordt tegenwoordig steeds mooier en meer geperfectlon- neerd. Op de speelgoedafdelingen van de grote Newyorkse warenhuizen liggen de laatste tijd op de toonban ken al complete rekenmachines. En nog met eens zo bar duur ook. Voor 50 gulden kan uw zoon of dochter daar al eigenaar worden van zo'n apparaatje. En meent u niet dat dit schertsmachlentjes zijn. Nee, ze tel len op, trekken af, vermenigvuldigen en delen. Ook kan men de machine nog enkele bijzondere problemen op geven, zoals bijv. de ontcijfering van geheimschrift. Het leuke la dat men de apparaatjes ook ln onderdelen kan kopen en het dan zelf in elkaar zetten. Dit deden in New York ook twee kleine schooljongens die hun elgengebouwde machine nu gebrui ken om allerlei sommetjes op te los sen. Het huiswerk valt hen nu niet zo zwaar meer en fouten maken ze bijna ook niet meer. Elders in dit nummer vertelden wij U, dat kinderen bepaalde voedingsstoffen nodig hebben om te groeien tot gezonde mensen. Naast deze voedingsstoffen echter zijn voor hen ook z.g. beschermende stoffen, als verschillende zouten en vitamines, onontbeerlijk. Het regelmatig gebruiken van allerlei zuivelproducten als melk, yoghurt, kaas, enz. is noodzakelijk om ons lichaam volop van deze beschermende stoffen te geven en onze weerstand tegen ziekten op te voeren. ZONDAG Groentesoep (met kervel); gehakt, worteltjes, aardappelen, roomrUst. MAANDAG Kopje soep; gehakt, andijvie, aardappelen; /ruit. DINSDAG Gebakken kaasplak; Chinese kool, aardappelpuree; chocolade vla met gehakte noten. WOENSDAG Uitgebakken spek, bieten, aardappelen; vanillevla met appel- VRIJDAG i Garnalen-gehakt, sla, aardappelen; schuimommelette met Jam. ZATERDAG Macaroni met ham en kaas, tomatensla; fruit. Recept: Gevulde Aubergines of papri ka's au gratin. 4 aubergines of paprika's, 300 g ge hakt, fijngesneden ui, 3 sneetjes oud brood, zout, nootmuscaat, paneermeel boter, 50 g geraspte kaas. De aubergi nes doorsnijden en 10 min in water voorkoken, dan uithollen en dit mid dengedeelte mengen door het gehakt, brood, gefruite ui en verdere kruiden. Voor paprika's deze doorsnijden en het zaad verwijderen, ze met zout bestrooien en evenals de aubergines vullen met aangemengd gehakt. Nu bestrooien met paneermeel en geraspte kaas. ln een vuurvaste schotel plaatsen met wat stukjes boter en in de oven gaar la'cn worden in 20 min. Dit gerecht kan ron- ler verdere toezegging ook dienst doen als voorgerecht. Recept: Roomrijst. liter melk, 100 g rijst, 100 g suiker, vanillestokje, zout, 1/8 liter slagroom met 1 eiwit of Ml liter slagroom, wat Jam of geconffjte vruchtjes Breng de melk aan de kook en strooi er de ge wassen rijst in, ook het zout en vanille stokje Laat de rijst in 1 4 114 uur gaar worden op zacht vuur. Verwijder het vanillestokje en strooi de suiker in de rijst, waarna de massa moet afkoelen Klop de room stijf en meng deze vlak voor het opdienen door de rijstmassn Neemt men minder room en een eiwit dan kan dit laatste stijfgeklopt worden toegevoegd terwijl de massa nog warm is. De rUstvla overdoen in een schaal n garneren met was jam of vruchtje

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13