$tate (xpi\ess Tegenstellingen in Tweede Kamer, maar ook in liet Kabinet Voorzitter Twijnstra over facetten van liet economische leven Bouw van nieuwe hotels noodzaak 94ste Jaargang Donderdag 6 October 1955 Tweede Blad No. 28645 Prof. Oud Onafhankelijke regering nodig Crisis niet in een „onder-o; jsje" oplossen (Van onze parlementaire redacteur) De P. v. d. A. Is tegen een uitkering aan de arbeiders uit de winst, tegen een loonsverhoging die niet voor ledereen geldt en dientengevolge ook tegen vrijere loonvorming. Daarom heeft de regering alleen toestemming verleend voor verbete ring van de vacantievoorzieningen, gelijk aan 3% loonsverhoging, maar niet voor een verhoging van de lonen zelf met 3%, omdat met dit laatste zou worden voor uitgelopen op de toekomstige loonpolitiek, waarover het Kabinet nog geen beslis sing heeft genomen. Evenals prof. Romme (KVP) vroeg gisteren dr Schouten (AR) waarom een loonsverhoging met 3% verboden is als een bedrijf het kan lijden zonder prijsstijging als gevolg. Prof. Oud (VVD), die het Kabinet verweet teveel te hebben vastgehouden aan zijn starre loonpolitiek, verklaarde het eens te zijn met het pleidooi van prof. Romme voor een verruiming van de winstde- lingsmogelijkheld ten gunste van de arbeiders en de heer Tilanus (CHU) zou eveneens gaarne zien. dat de verantwoordelijkheid voor de loonvorming meer komt te liggen bij de organisaties van werkgevers en arbeiders. Ook dr Schouten (AR) was van mening dat een vrijere loonvorming aanbeveling verdient. lijke omstandigheden, maar ik smaak de voldoening dat mijn laatste staats lening een daverend succes is geweest en dat kan men van de jongste lening van minister v.d. Kieft niet zeggen (gelach). Innerlijke gespletenheid Men begrijpt dat de tegenstellingen, zoals over de loonpolitiek, tussen de P v. d. A. en de andere partijen in de Tweede Kamer, ook aanwezig zijn in het Kabinet, dat immers bestaat uit minis ters van de P. v. d. A., K.VP., A.R. en C.H.U. Op die innerlijke gespletenheid van het Kabinet, dat Nederland moet regeren, maakte prof. Oud (VVD.) at tent toen hij zei. dat er op het gebied van de woningbouw meer had kunnen gebeuren als er meer eenheid van in zicht was geweest in het Kabinet en geen verschil van opvatting tussen de socialistische en de andere ministers. Er heerst de zonderlinge toestand, aldus prof. Oud, dat er in de Kamer geen sprake is van een eenheid van de regeringspartijen (die 81 van de 100 zetels bezetten) tegenover de zogenaam de oppositie. Er heerst geen feller strijd dan juist tussen de KVP en de PvdA, de grootste regeringspartijen. De ver kiezingen in 1956 zullen niet bij voor baat een bepaalde regeringsmeerderheid opleveren. Er zal in ieder geval samen werking worden vereist. Daarom zal het nodig zijn dat de Kabinetsformateur onafhankelijk en zelfstandig het na 1956 te voeren regeringsbeleid bepaalt, na tuurlijk „na" overleg, maar niet „in" overleg mee de fractieleiders van de po litieke partijen in de Kamer. Het nieuwe Kabinet moet onafhan kelijk tegenover de Kamer als geheel staan en niettegenover de afzonder lijke partijen. Iedere minister zal het geheel van de problemen moeten zien en dan staat hij er anders tegenover dan de Kamerleden. Als bijv. de wo- ningbouwpolitiek niet voldoet aan de wensen van de PvdA, dan behoeft daaruit niet te volgen dat er geen lid van de PvdA in het Kabinet kan zit ten. Wanneer wij tot betere en zui verder politieke verhoudingen willen komen, dan is het nodig dat de mi nisters een meer onafhankelijke en zelfstandige positie innemen. Wij allen in de Kamer moeten duidelijk maken dat wij behoefte hebben aan een re gering, die onafhankelijk van de par tijen haar beleid bepaalt in het alge meen belang, en aan een formateur, die zelfstandig zjjn ministers kiest. Ka binetscrisis moeten niet binnenska mers in een „onder-onsje" worden op gelost. Levensbeschouwing en politiek Een belangrijk deel van de jaarlijkse algemene politieke beschouwingen was gewijd aan de beginselen van de poli tieke partijen. Prof. Oud zette uiteen dat in de WD plaats is voor mensen van elke levensbeschouwelijke richting als zij uit persoonlijke levensbeschou wing het staatkundig program van de VVD kunnen onderschrijven. Hij ver weet de PvdA, dat zij bij de behandeling van de crematiewet de geestelijke vrij heid heeft opgeofferd aan een tussen oplossing om geen last te krijgen met de Christelijke leden in de PvdA. Daar tegenover noemde de heer Burger (Pvd A> de geestelijke vrijheid van de VVD onverdraagzaamheid omdat men als lid wordt gedwongen zijn persoonlijke le vensbeschouwelijke opvattingen prijs te geven. Dr Schouten (AR) merkte op dat WD en PvdA wel persoonlijk een band tussen levensbeschouwing en poli tiek erkennen, maar die band voor een politieke partij verwerpen. Wij geloven echter dat de souvereiniteit Gods geldt op elk levensgebied. Van het herderlijk schrijven van de Hervormde Kerk zei dr Schouten dat hij betreurde dat daaruit terecht of ten onrechte de conclusie kan worden ge trokken dat positie wordt gekozen voor de neutrale sociale organisaties en de neutrale politieke partijen. Een kerkelijk stuk als het mandement der Bisschoppen en het herderlijk schrijven van de Hervormde Kerk wen ste de heer Tilanus (CHU) niet in de politiek te betrekken. De „doorbraak" wees hij met beslistheid af. Prof. Oud verklaarde met het herderlijk schrijven in het algemeen te kunnen instemmen. Daverend succes Er ls in de Kamer nog even gelachen toen prof. Oud tot mr Burger het ver wijt richtte, dat hij in de tegenwoor dige tijd blijkbaar geen argumenten had kunnen vinden om de WD aan te val len en daarom oude koeien van voor de oorlog uit de sloot had gehaald. In de tijd van Colijn, aldus prof. Oud. heb ik de financiën beheerd onder zeer moei- Ontduiking inkomstenbelasting (Van onze Haagse redacteur) Het Gerechtshof in Den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een Haags gemeenteraadslid en ad vocaat en procureur te Den Haag, wie ten laste was gelegd, dat hij gedurende een reeks van jaren in totaal een be drag van f35.000. waarvan opzettelijk een bedrag van f 17.000 te weinig aan de inkomsten belasting zou hebben opgege ven. Het Gerechtshof veroordeelde hem tot f 10.000 boete subs. 100 dagen hech tenis. Banvloeken van ds Zandt Aan het slot van het debat beklom ds Zandt (SGP) het spreekgestoelte om sjjn banvloeken uit te slingeren over alle partijen, die voor de over dracht van de souvereiniteit aan In donesië hebben gestemd, waar nu Soekarno's partij sterk aan de win nende hand is en de communisten bü de verkiezingen op de derde plaats staan. Dat mag ook Amerika zich wel eens aantrekken. Dit Kabinet, aldus ds Zandt, loont dat het niet wordt geleid door Gods woord, maar door de beginselen van de Franse revolutie naar de filosofische be ginselen van Rousseau. Dat blijkt ook uit de Zondagswet en de winkelsluitings wet. Dit Kabmet werkt de ontkerstening in de hand door subsidies voor sport en spel. opera en dans. Het regeringsbeleid bevordert de zucht naar werelds genot, terwijl de zonde de oorzaak is van alle ellende over de mensheid. De SGP heeft altijd voorspeld dat de Volkenbond, die toren van Babel. ineen zou storten om dat men er de mens verheerlijkt en zich niet stoort aan Gods woord. In de V.N. wordt de verheerlijking van de mens op de oude voet voortgezet. Zij doen onrecht op onrecht, maar zij kunnen nog altijd rekenen op de steun van de AR en CHU. De AR- en CH-mimsters zitten als gevangenen in het Kabinet, als volwassen voogdijkinderen. Ds Zandt waarschuwde vervolgens tegen de verroomsing van Nederland door de KVP. Men moge ons dan anti papisten noemen, maar als zonen van de reformatie zijn wij geen bastaardkinde ren. Tenslotte drong hij aan op stren ger optreden tegen verkeerszondaars. Vandaag antwoordt minister-presi- went dr Drees op de algemene politieke beschouwingen. Snelle bouw semi-pennanente woningen 'i Nationale Bouwraad voorgesteld (Van onze parlementaire redacteur) „Ik weiger te aanvaarden dat Neder land het probleem van de woningnood niet kan oplossen", aldus gisteren de l.eer Tilanus (CHU) in de Tweede Ka mer. Laat men op grote schaal semi- permanente woningen bouwen, die in enkele maanden uit de grond kunnen worden gestampt. Zet ook houten w'o- ningen neer. Dat is mij liever dan dat duizenden jongemensen verkommeren omdat zij geen woning kunnen vinden. Alle energie moet op de woningbouw worden gezet". Ook de heer Andriessen (KVP) vond het beangstigend dat de woningnood nog langer dan tien jaar zal duren. Er is veel critiek op de woningbouw- politiek, veelal onjuiste critiek. maar er bestaat ook geen enkele zekerheid dat flngez. Med.-Adv.) m Of het nu de H- of de Y-lijn von Dior is. die de vrouw tot een nieuw toilet mspireert.de stijl ervon is sober en het erbij passend hoedje klein en ont worpen voor een nog steeds kort kapsel woaruit de piekjes verdwenen zijn en waarin de krul terugkomt Haute Coiffure J P. van der BLOM STEENSTRAAT 57 LEiDEN TELEF 21721 Chinezenstrijd op de „Nieuw-Holland" DODE EN ZWAARGEWONDE Twee Chinese zeelieden leden van de bemanning van het 11 404 ton metende Nederlandse lijnschip „Nieuw Holland" iKPM), hebben, terwijl het schip in de haven van Sydney voor anker lag. een twist uitgevochten, waardoor een hun ner om het leven is gekomen, terwijl de ander ernstig werd gewond De twist begon ln de bemannings- verblijven. Plotseling stormden beiden aan dek, waarbij een hunner een vlees mes zwaaide. Een der vechtende klom in de mast, doch viel van een hoogte van 18 meter omlaag, waardoor hij de dood vond. De ander had diepe snijwonden in schou ders. nek en gezicht. De zaak is bij de politie van Sydney ln onderzoek. positieve denkbeelden tot gelding ko men. De minister pleegt wel overleg met allerlei groeperingen, maar daarmee staat niet vast dat de critiek op haar waarde wordt getoetst. Daarom gaf de heer Andriessen in overweging een Na tionale Bouwraad in 't leven te roepen, waarin bouwers, leveranciers van mate rialen, architecten en vertegenwoordigers van de overheid zitting zouden moeten hebben. De Raad zou een adviserend karak ter moeten dragen. Naast de minister met zijn Departement komt er dan een nationaal orgaan dat zich met hem be zint op het overwinnen van het beang stigend grote maatschappelijke kwaad van de woningnood. Vandaag zal blijken of het denkbeeld van de heer Andnessen bij de regering in goede aarde valt. Verhoging vacantie-uifkering Bouwbedrijf MET 12 Vt PROCENT De vacantie- en snipperdaguitke ring aan bouwvakarbeiders zal met l?Hfr worden verhoogd, aldus een besluit van de federatie van werkge versorganisaties Raad van Bestuur Bouwbedrijf. De uitkering om. tijdens de verplichte vacantieweek bestaande uit twee weken loon, heeft tot dusverre plaats gehad op basis van 100% van het regellngs- of contractloon. Inmiddels is door wettelijk toegestane toeslagen en tariefwerk het gemiddelde loon van de bouwvakarbeider op een hoger peil gekomen dan 48 maal het basis-uurloon. Teneinde het evenwicht tussen gemiddeld inkomen en vacantie- uitkering te herstellen, is besloten tot de genoemde verhoging van de uitke ring. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft besloten de hiervoor nodige ver hoging van de bijdrage der werkgevers aan het Sociaal Fonds Bouwnijverheid te doen ingaan bij de aanvang van het nieuwe zg. bonnenjaar in Juli 1956. Danny Kaye op Schiphol De thans 42-jarige Danny Kaye. .held en .grappenmaker" uit de films ,.De Wonderman". ,X>e Kampioen Melkboer". ..Walter Mitty". .Knock on Wood" en „White Christmas" is gisteren met een Fins vliegtuig uit Helsinki op Schip hol aangekomen. Hij werd onmiddellijk omringd door een grote schare belangstellenden en be wonderaars. Danny Kaye maakt een goodwill-reis dioor Europa voor de Unicef, het kinder fonds der VjN. Naar bekend heeft hij voor deze organisatie een filmpje ge maakt. dat thans in Amsterdam zijn première zal beleven. Danny Kaye zal deze eerste voorstelling zelf bijwonen, DRIELING TE SCHIEDAM In de dr Noletstichting te Schiedam is een drieling geboren Het zijn kin deren van het echtpaar VersluisHol- laan wonende Prins Hendrikstraat 44 te Vlaardingen. De kinderen wogen resp 1715. 1670 en 1260 gram. De namen zijn Arend Johannes. Adrians Alice en Maria Lutuina De moeder maakt het naar omstandigheden redelijk wel. De 60e tentoonstelling van pluimvee en konijnen, die op 20. 21 en 22 Januari ter gelegenheid van het 70-Jarlg bestaan van de Kon. Ned. Ver. „Avicultura" ln de Houtrusthallen te Den Haag wordt ge houden. waarbij tevens de ,.5e Europese" ls ondergebracht, staat onder het be schermheerschap van de president van de Franse Republiek, René Coty. De Nederlandse pianist Theo Bruins heeft zijn eerste concert ln Tsjecho-Slo- waklje gegeven. Bruins concerteerde met opmerkelijk succes ln het .Ruls der kun- te Praag. (Ineez. Med.-Adv.) 'Een sigore- van WERELDVERMAARDHEID... 1 I fixJrSjth Curui mnXfcliv^! Vergadering Verbond Nederlandsche Werkgevers Gevaren der arbeidsschaarste Werkgevers en -nemers voor een schijnbaar paradoxale taak In de jaarrede. die de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers. de heer T. J. Twijnstra, vanmiddag op de algemene ledenvergadering van het Verbond te Utrecht heeft gehouden, heeft deze een vergelijking getrok ken tussen de economische vooruitzichten in 1949 - toen het Verbond 50 Jaar bestond - en de vooruitzichten van dit ogenblik. De heer Twijnstra concludeer de, dat de internationale spanning schijnt te zijn verminderd, maar dat de rol van West-Europa tussen de twee wereldmachten nog steeds bescheiden is. Overigens constateerde hy ook, dat de economische positie van Europa in het algemeen toch ook is verbeterd, maar at Europa, wil het nochtans een rol van betekenis blijven spelen, zijn krachten zal moeten ordenen en bundelen. Inzake de economische samenwerking, dacht de heer Twijnstra in de eerste plaats aan de Benelux, welke als een heid de vierde of vijfde plaats in het midden van de landen van Europa in neemt. Vast staat dat reeds thans alle partners bij die samenwerking belang rijk baat hebben gevonden. De definitie ve totstandkoming der Economische Unie lijkt binnen met al te lange tijd bereikbaar te zullen zijn. Daarna besprak de heer Twijnstra het industriële probleem van dit ogen blik de schaarste aan een der nood- zakeiyke productiefactoren, namelijk arbeid. Die schaarste is in het licht van onze doelbewuste economische politiek van de jaren na de oorlog wel een uitermate opmerkelijk verschijn sel. Als belangrijkste oorzaak hiervan zag spreker de inflatoire krachten die in de meeste landen zijn opgetreden ten ge volge van een doelbewuste volledige werkgelegenheidspolitiek, waarbij men Het Zweedse schip ..Wiros". dat i teravond m de sluis te Ijmuiden met Zondag in aanvaring kwam met del een zwaar beschadigde voorsteven. Ilos van de KNSM. arriveerde gis-1 zijn doel is voorbijgeschoten of wel de krachten niet meer in de hand had. die men had opgeroepen. Aan die inflatie is meegewerkt zowel door de ondernemers als door de arbeiders Door de dememers als gevolg van het feit, dat in verschillende gevallen ten gevolge van monopolistische of semimonopolis- tische machtsposities de krachten, die tot een verlaging van prijzen zouden kunnen leiden, niet voldoende konden doorwerken. Door de arbeiders ten volge van het forceren van loonsverho gingen uitgaande boven de toeneming van de productiviteit. Arbeidstekort bergt in de eerste plaats het gevaar van productiviteitsvermindering in zich. Ieder mens immers heeft een prikkel nodig om zijn beste prestaties te berei ken, ook de arbeider. Naast deze gevaren ten opzichte van de productiviteit, brengt arbeidsschaars te acute gevaren mee ten aanzien van het niveau van lonen en prijzen. Nimmer zijn de krachten die ons brengen in het gevaar van de inflatie spiraal zo sterk als in 'n tijd van grote arbeidsschaarste, als waarin wy ons thans bevinden, nimmer is er meer re den ons van dat gevaar bewust te zijn en mede te werken aan de middelen die tot afwending daarvan kunnen worden in het werk gesteld, zo merkte de heer Twijnstra op. „De regering, zich van deze gevaren bewust, wijst de wegen aan ter bestrij ding: stabilisatie, zo mogelijk verlaging der binnenlandse prijzen, matiging ten aanzien van een eventuele verbetering der arbeidsvoorwaarden, zodat in geen geval de lonen meer zullen stijgen dan de verbetering der productiviteit zou rechtvaardigen. Hoewel de regering een belangrijke In vloed hebben kan om deze belde doel stellingen te bereiken, zij heeft dit toch allerminst in de hand. Medewerking van ondernemers en ar beiders is daarvoor een onvoorwaarde lijke vereiste. Het is te verwachten dat de wet die het vraagstuk der economische mededin ging bedoelt te regelen, binnenkort in de openbare beraadslaging van de Ka mer zal worden behandeld. Spreker betreurde het, dat het Katho lieke Verbond zich met de strekking van de wet niet heeft kunnen vereni gen op een belangryk punt, waarop de beide andere Verbonden zich geheel telcontrole door de rechter bepleit, maar naar de mening van het Ned. Verbond kunnen kartelaangelegenhe den slechts dan aan het oordeel van de rechter worden onderworpen, wan neer in de wet uitdrukkelijk en wel omschreven verbodsbepalingen «ün opgenomen. „Wij zijn evenwel de overtuiging toe gedaan. dat het noch in het belang van de bedryfsgenoten. noch in het belang van de gemeenschap zou zijn. indien men thans zou trachten scherp om schreven verbodsbepalingen in de wet op te nemen, die in alle gevallen en on der alle omstandigheden zouden moe ten gelden", aldus de heer Twijnstra. Inzake de loonpolitiek zei de heer Twijnstra dat ook de werkgevers hier een uiterst verantwoordelijke taak heb ben. Sprekers conclusie was dat ook in een tijd als deze een voorzichtig begin kan worden gemaakt met een geleide lijke overgang naar een vrijere loonvor ming. Tenslotte merkte de heer Twynstra op. dat de economische situatie, zowel het Verbond als de Centrale Organi saties van Werknemers stelt voor een schijnbaar paradoxale taak. „Aan ons vraagt het medewerking voor het laag- houden van prgzen, aan hen om zteb beperkingen op te leggen ten aanzien van de lonen. Ik ben overtuigd dat zowel op hen als op ons niet tever geefs een beroep wordt gedaan. Het zal een toetssteen zijn voor die sa menwerking tussen ondernemers en arbeiders, waarop ook de toekomstige welvaart van ons land moet worden gebouwd", aldus de heer Twijnstra. Congresvergadering Horecaf Afwijzend tegenover af betalingssysteem; naar volledige afscha ffing fooienslelsel De heer J. G. Mever. bondsvoorzitter van de Horecaf, heeft tijdens de con gresvergadering in Amsterdam een rede uitgesproken onder de titel „blik ln de toekomst". Deze zeide. dat het probleem van de uitbreiding van de hotel- accomodatie door nieuwbouw een der onderwerpen is waarmee de Bond thans wordt geconfronteerd, met het oog op de behoefte van de nabije en verdere toekomst. De hotelbouw heeft geen gelijke tred gehouden met de evolutie op de gebie den. die voor een belangrijk deel het bestaan van de hotelleric beheersen. Voorts zien we het verschijnsel van penetratie van de Amerikaanse hotelle rie in Europese landen, aldus spr. Vanzelfsprekend moeten wij trachten de hotellerie m ons land in Nederlandse hand te houden. Wat anderen kunnen, kan voor ons toch niet onmogelijk zijn. mits onder dezelfde voorwaarden, aldus de heer Meyer. De bouw van nieuwe hotels zal nood zakelijk zijn. maar de financiering ervan zal door de bestaande hotels niet ten volle kunnen worden opge bracht. Er zal van andere zijde, even lueel door de overheid, moeien worden bijgesprongen, echter onder het strik te beding, dat de aldus te stichten hotels onder gelijke exploitatie-voor waarden worden gedreven als die. welke gelden voor de bestaande be drijven. waarvan de modernisering en uitbreiding uit eigen middelen werden bekostigd. Met andere woorden: er mag geen sprake zijn van bevoor rechting van de gesteunde hotellerie boven de overige. Als er op deze wijze gehandeld wordt. Is er. volgens spreker, geen redelijk argument tegen de bouw van nieuwe hotels aan te voeren. Voorts zeide spreker, dat de Horecaf vóór prijsaanduiding in de hotels is. maar de Bond heeft aan een algemeen landelijke regeling de voorkeur boven een plaatselijke Het Bedrijfschap zal deze taak thans ter hand nemen Er is ons. aldus spreker, herhaaldelijk gevraagd, hoe de Nederlandse hotel lerie staat tegenover het afbetalings- systeem in het toerisme. Wij zijn daar volstrekt tegen en bevinden ons daar bij in gezelschap van het gehele Nederlandse bona fide Reisbureau- de voorstellen van de minister reeds uiterst moeilijk en gevreesd moet hebben geconformeerd. In een afzon- worden, dat de naaste toekomst nog een deriyke nota heeft dat Verbond kar-1 verergering te zien zal geven Spr. meent een gerechtvaardigd be roep te mogen doen op de overheid om zich eerst nog eens alle gevolgen van een verkorting van de werktijd voor het Horecafbedrijf te beraden, alvorens be paalde wettelijke maatregelen te nemen. Wat het bedieningsgeld betreft: een op stapel staande wijziging voor de loonregeling zal volgens spreker het aanbieden van nota's waar dit tech nisch mogelijk is. bevorderen. Wanneer het publiek gewend zal zijn aan het betalen van vaste opslagen op de rekening als bedieningsgeld. zal verder kunnen worden gegaan op de weg van volledige afschaffing van het fooienstelsel. Eisenhower kreeg cadeautjes van zijn kleinkinderen President Eisenhower heeft gisteren wederom een goede nachtrust genoten. Hij werd fris en vrolijk wakker en pakte een doos met cadeautjes van drie kleinkinderen uit. Alle drie hadden in hun pakje kauwgummi toegevoegd. Naar schatting der artsen zal de gehele rustperiode ln het ziekenhuis van de president tenminste een maand bedra gen. Poujade vijf uur verhoord Pierre Poujade van de Franse bewe ging tegen „onrechtvaardige belasting", die de vorige week in staat van beschul diging is gesteld „wegens het organise ren van verzet tegen belastingbetaling", is Woensdag gedurende vijf uur zonder onderbreking door de rechter van in structie Mare Fourgeres ondervraagd. Het Paleis van Justitie werd door de politie zwaar bewaakt tegen mogelijke ongeregeldheden. Poujade zei de volle verantwoorde lijkheid van zijn daden op zich te nemen. Hij was het nooit eens geweest met het gebruik van geweld Zijn be weging had steeds wettelijk gehandeld Poujade zal 18 October weer aan een verhoor onderworpen worden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5