LEIDSCH DAGBLAD Duizenden soldaten in de bergen van Marokko omsingeld Moderne wapens richten niets uit tegen handjevol in de rotsen verborgen rebellen Herstemming deel van Midden-Java als gevolg van onregelmatigheden WEERBERICHT Schond Peron het asylreeht door zijn uitlatingen in Paraguay? 94ste Jaargang DONDERDAG 6 OCTOBER 1955 No. 28645 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tweeduizend man Franse troepen, waaronder een bataljon van het Vreem delingenlegioen, doen in Marokko wanhopige pogingen, uit een omsingeling in het Rifgebergte te breken. Zij worden bestookt door scherpschutters van opstandige Berberstammen. Slechts op één punt, bij het plaatsje Aknoel, kunnen nog versterkingen en voorraden voor de omsingelden aangevoerd wor den. De aanvallende Berbers, zouden evenwel hun greep op de Fransen verstevigen. De plaatsen Boered en Tizi-Oezli zijn reeds sinds Zondag ingeslo ten, toen de aanvallers, van wie velen in zwarte uniformen waren gestoken en uitgerust met automatische wapenen, de omliggende bergen afdaalden en tot de aanval overgingen. Een kleine colonne uit Aknoel slaagde er Dinsdag nacht in Tizi Oezli te bereiken. Woensdag echter was het belegerde garnizoen van Marokkaanse soldaten weer volkomen ingesloten. Twee scherpschutters in staat strategisch punt urenlang bezet te houden „Ik zit vast", telefoneerde de comman dant der Spahis over de veldlijn naar het Franse hoofdkwartier vanuit Aknoel. „Ik heb geen enkele tank meer over en zo juist is de laatste erop uit gestuurd". Badend in het zweet telefoneerde com mandant Fran?ois Garout zijn wanhoops- boodschap aan het hoofdkwartier van uit een veldpost, gebouwd op de rots achtige heuvels in dit kliffengebied van Marokko. De bevoorradingsbasis voor Aknoel is Taza, dat 45 kilometer verder ligt. „Het zit hier vol met „snipers", ver klaarde een Franse luitenant in zijn khaki-unlform met open kraag en de rode pet der Spahis leunend tegen een carrier. „Gisteren naderden wij in ko- lonne een kleine houten brug. die echter was bezweken onder het gewicht van een onzer voertuigen met rupsbanden. On middellijk werd vanuit de omliggende rot sen op ons geschoten door misschien een vijftig bandieten. En daar stonden wfj met onze moderne glinsterende wapens in de kokende zon. terwijl wjj niets kon den uitrichten tegen de achter rotsen verscholen rebellen", aldus de luitenant. Hij verklaarde dat twee rebellen reeds voldoende zijn om een convooi op een dergelijk strategisch punt uren lang vast te houden voor men een omsingelende beweging op grote schaal heeft kunnen uitvoeren. „We moeten soms uren lang met de kanonnen van onze tanks zo'n heuvel beschieten voor we hen het zwij gen hebben opgelegd" en terwijl de luite- Van Beinum gaf prachtig concert in Belgische hoofdstad Maar bij voorbereiding ontbrak het aan medewerking (Van onze Brusselse correspondent) Het Amsterdamse Concertgebouw Or kest heeft gisteravond te Brussel een prachtig concert gegeven, na afloop waarvan de Nederlandse ambassadeur recipieerde. De directie van de Brussel se Société Philharmonique, die de Ne derlandse cultuur in het algemeen niet gunstig gezind is. had voor dit concert bijkans geen propaganda gemaakt, zo dat er in de zaal veel stoelen onbezet bleven. De Nederlandse correspondenten te Brussel waren voor dit concert niet eens geïnviteerd! In deze aangelegenheid hebben trou wens ook de Nederlandse instanties te Brussel niet alles gedaan om de onpret tige sfeer tijdig te vermijden. Van Beinum dirigeerde een prachtige Daplinis en Cloe en de tweede suite var Ravel. Hier toonde het Nederlandse or kest zijn grote superioriteit. Geen en kel Belgisch orkest heeft dit meester schap en die beheersing, dat is de Brus selse kunstkringen en de abonnees van het Paleis voor Schone Kunsten gister avond wel duidelijk gebleken. Het programma bevatte nog de vol gende werken: „Les Hebrides" van Men delssohn, de Symphonie in sol mineur van Mozart, en „La Mer" van Claude Debussy. nant stond te praten hoorde men voort durend het schieten van de kanonnen in de omtrek. Een soldaat haalde herinneringen uit Indo-China op: „Hetzelfde oude ver haal", zei hij, „een handjevol opstande lingen goed verborgen in de rotsen en bergen en je doet er niets tegen". Aanslagen kosten achttien mensen het leven In de Marokkaanse stad Casa blanca zijn twee Marokkanen bij terro ristische aanslagen om het leven geko men, terwijl een derde licht werd gewond. De aanslagen werden gepleegd met revol vers en een bom. Woensdag zijn in Algerije twee Franse Mohammedanen door terroristen vermoord, terwijl er een werd gewond. Veertien verzetslieden zyn in botsingen met Franse veiligheidsstrijdkfachten ge dood, terwijl 486 rebellen werden gear resteerd. De opstandelingen vielen voer tuigen en boerderijen aan. Gaullisten uit Franse regering Drie van de vier Gaullistische minis ters in Frankrijk hebben ontslag ge vraagd. Het zijn de minister voor Defen sie-coördinatie Gaston Palewski, de mi nister van Defensie Pierre Koenig en de minister voor oudstrijders. Raymond Triboulet. Tevens is afgetreden de staatssecretaris voor overzeese gebieds delen, Maurice Bayrou. Zal Masjoemi communisten van derde plaats verdringen? Drievoudig verbond met uitschakeling der O c? communisten op komst? Indonesische functionarissen hebben meegedeeld, dat de verkiezingsuitsla gen in grote gebieden van Midden-Java ongeldig zijn. Zij hebben opdracht gegeven nieuwe verkiezingen te houden in bedoelde gebieden omdat daar onregelmatigheden on onwettige praktijken" hebben plaats gevonden. Volgens berichten uit Semarang, de hoofdstad van Midden-Java, zou de kiescommissie van dat district bepaald hebben, dat er opnieuw verkiezingen moeten worden gehouden in de steden Semarang, Koedoes, Pekalongan, Djepara, Pemalang. Dit zijn alle hoofdsteden van Regentschappen. De Commissie wilde niet meedelen welke „onregelmatigheden en illegale praktijken" het hier betrof. Uit de onofficiële uitslagen is geble ken. dat de P.N.I. in Midden-Java een klinkende overwinning heeft behaald. Men kan moeilijk zeggen, welk een effect de herstemming in dat gebied op de uitslagen daar zal hebben. Volgens de laatste onofficiële cijfers zijn de tot dusverre getelde stemmen als volgt over de grote partijen ver deeld: P.N.I. 6.784.750. Nahdatoel Oelama 5.615.729, P.K.I. 5.195.198, Mas joemi 5.176.196. De Masjoemi is opge rukt en maakt een goede kans de communisten van de derde plaats te verdringen. Masjoenli optimistisch Men is in het Masjoemi-kamp veel optimistischer geworden en meent, dat wanneer de voor de Masjoemi verbe terde tendens in de uitslagen van Sumatra, Borneo en Celehcs aanhoudt er nog t Pearson in Moskou Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, is Woensdag per vliegtuig in Moskou aangekomen voor een bezoek van acht dagen. Hij is de eerste vooraanstaande staatsman van een land van dc Noord-Atlantische Verdragsorganisatie (NAVO), die sedert de koude oorlog Moskou bezoekt. Pearson is vergezeld van zijn echtge note en Canadese regeringspersonen. Hij gaat na zijn verblijf in dc Sovjet- Unie door naar de conferentie van de landen van het plan van Colombo in Singapore. De minister werd op het vliegveld verwelkomd door de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken. Mo- lotof, en diens plaatsvervanger. Zorin. Buig De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan buien afgewisseld door op klaringen. Aanvankelijk vooral aan de kust nog harde, later krachtige tot ma tige wind tussen Zuid-West en Noord- West. Dezelfde of iets lagere temperatu ren. (Opgemaakt te 10 uur) 7 OCTOBER Zon op: 6.51 uur; onder: 18.08 uur. Maan op: 21.55 uur; onder: 13.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 638 uur en 18 59 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's verwerven dan de natio- De leiders van de Nahdatoe! Oelama hebben een aanvang gemaakt met pogingen tot vorming van een „drie- voudigverbond" die ten doel moet heb ben, de communisten buiten dc eerste door verkiezingen tot stand gekomen Indonesische regering te houden. In dit drievoudig verbond zouden dan zitting hebben de Nationalisten, de Nahdatoel Oelama en de Masjoemi. De positie van Islamietische partijen is sterk, aldus waarnemers, daar het leger zich kant tegen de terugkeer van een regering onder leiding van de Nationalisten. Vertegenwoordigers van de conserva tief Islamietische Nahdatoel Oelama, die in de verkiezingsuitslag tot nu toe als tweede na de P.N.I. uit de stembus kwam. hadden gisteren een ontmoeting met voormannen van de P.N.I.teneinde inleidende besprekingen te voeren over de mogelijkheid ener coalitie. Naar men aanneemt, is het streven van de Nahda toel Oelama, er de P.N.I. en de Masjoe mi toe te brengen, zich over hun geschilpunten heen te zetten en toe te stemmen in een samengaan in het genoemde „drievoudig verbond". Mr Ali Sastroamidjojo, wiens door de communisten gesteund Kabinet in Juli aftrad na het geschil met de legerleiding, heeft de verwachting uit gesproken. dat de P.N.I. genoeg stem men zal verkrijgen om een stérke en stabiele coalitie te kunnen vormen. Europese en Amerikaanse waarnemers te Djakarta zijn van mening, dat het leger niet gunstig gestemd zou zijn voor wat betreft het wederom aan de macht komen van een regering, waarin de P.N.I. een overheersende rol zou spelen. President Soekarno heeft er de leden van de Weermacht aan herinnert, dat de Grondwet hen verbiedt, aan politiek te doen, en dat de drie onderdelen der Weermacht ondergeschikt zijn aan de regering. Soekarno zeide dit in een toe spraak ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de oprichting van een gewapende macht in Indonesië. Waarnemers betwijfelen of het leger in het openbaar de eerste gekozen In donesische regering zal afvallen als de Nationalisten winnen. Maar deze waar nemers sluiten de mogelijkheid niet uit, dat het leger achter de schermen pogin gen zou kunnen doen om invloed uit te oefenen op de Kabinetsformatie. Argentijnse vakbond van havenarbeiders wil Peronistische leiders behouden In Paras-uzv is Woensdag een storm van protesten gerezen als gevolg van berichten, volgens welke expresident Peron van Argentinië, die Zondag uit Buenos Aires in Paraguay aankwam, verklaard zou hebben, dat hij niet Is afgetreden doch met geweld afgezet. Ook zou de ex-presldent hebben gezegd, dat zijn aanhangers de volgende verkiezingen in Argentinië zouden winnen met een meerderheid van zeventig procent. In goedingclichte kringen is Asuncion gelooft men, dat Peron wellicht op korte termijn Paraguay zal moeten verlaten, daar deze politieke verklaring een flagrante schending is van het asylreeht Peron zou ziin verklaring hebben afgelegd in een vraaggesprek met German Chaves, een neef van de ambassa deur'van Paraguay in Buenos Aires, die hem Zondag op zijn vlocht naar Asun cion begeleidde. Men verwacht, dat ambassadeur Chaves onmiddellijk door zijn regering zal worden teruggetrokken. Zwenking naar links in de nieuwe regering De vijf rechters van het Argentijnse Opperste Gerechtshof en de openbare aanklager van dit hof zijn Woensdag bij regeringsdecreet ontslagen. Onder de rechters bevindt zich een vooraanstaan de Rooms-Katholiek, Tomas Casares, die eerder dit jaar meehielp bij de ver dediging van de kathedraal van Buenos Aires tegen Peronisten, een feit waar voor hij bedreigd werd met een aan klacht door het congres. Negentig procent van de Mexi caanse stad Chetumal is door de orkaan Janet" verwoest. Honder den slachtoffers zijn te betreuren en ontelbaren zijn gewond. De boven ste foto geeft een overzicht van de zwaar gehavende stad. Op de onderste foto wachten vrouwen en kinderen uit Chetumal in een Mexi caans vrachtvliegtuig tot zij worden geëvacueerd. Synthetische glycerol installatie te Pernis KOSTEN 25 MILLIOEN GULDEN De plannen voor de bouw van de eer ste Synthetische glycerol (glycerine) in stallatie in Europa, en de enige buiten de V.S.. zijn thans voltooid. De kosten van dit project bedragen ruim 25 millioen gulden. De installatie zal worden opgericht door de BPM in haar raffinaderij Shell installaties en fabriekei „Pernis" bij Rotterdam. Men verwacht dat de Installatie omsteeks 1957 in gebruik kan worden genomen. Waarnemers zien in het ontslag van rechter Casares een aanwijzing van groeiende linkse invloed in de aanvan kelijk uiterst rechtse, regering. Hoewel Casares door de Rooms-Katholieken beschouwd wordt als een symbool van verzet tegen Peron. hebben personen van de linkervleugel Casares ontslag ge- eist, omdat hij bijna tien jaar trouw is gebleven aan de afgezette president Spanning in de vakbonden Drie grote vleespakkerijen in Buenos Aires zijn Woensdag door troepen bezet na een staking van arbeiders uit protest tegen het overnemen der leiding van hun bond door de voormalige leider Cipriano Reyes, die eens een grote vriend van Peron is geweest, doch later gevangengezet werd op beschuldiging van poging tot moord op Peron. Reyes en zijn vrienden hebben Dinsdag 'de Peronistische leiders van de Bond tot aftreden gedwongen en het beheer van de bond overgenomen. Verder zijn zij een onderzoek begonnen naar de gang van zaken in de bond. In een aantal Argentijnse vakbonden Is een gespannen toestand geschapen door het streven van onafhankelijke arbclderslclders. de Peronisten uit hun functies te verdrijven. De havenarbei ders hebben een dergelijke poging Dins dag verijdeld. ZU zetten een „bllksem- staking" op touw uit solidariteit met de oude leiders, net ministerie van Arbeid gaf hierop de politic opdracht het bureau van de bond v.eer ter beschik king van de oude leiding te stellen. Aan de andere kant hebben enkele vakverenigingen, zoals die van het hotelpersoneel en de bond van arbeiders in de olie-Industrie zich uitgesproken voor het optreden van nieuwe „rcvolu- tlonnalre" besturen. De nieuwe regering van Argentinië heeft prof. Ronald Richter, de Oosten rijkse atoomgeleerde, laten arresteren, De bekende Amerikaanse filmster Danny Kaye is in ons land aan gekomen; een gebeurtenis, die maar niet zo onopgemerkt kon plaats vinden. Veel kinderen maar nog meer journalisten waren getuige van zijn eerste schreden op Neder landse bodem. In het restaurant van Schiphol volgde kort na de aan komst een persconferentie: de jeug dige verslaggever, die hem hier in- terviewt. kreeg daarmee de kans van zijn leven. Ambon als tegenzet? (Van onze Parlementaire redacteur) BU de alg. politieke beschouwingen in de Tweede Kamer verklaarde prof. Oud (V.V.D.) gisteren het niet eens te zijn met de kreet van de heer Wei ter om minister Luns met de Neder landse delegatie uit de V. N. terug te roepen. Wij moeten door het senti ment het verstand niet uitschakelen. Maar hij vroeg zich wel af of nu ein delijk het moment niet is aangebro ken om in de V. N. als tegenzet iets te doen voor Ambon. Indonesië staat in de kwestie-Ambon uitermate zwak. omdat het gehandeld heeft in strijd met de overeenkomsten van de R.T.C. Bovendien rust op de Nederlandse regering de plicht volgens die overeenkomsten, op te komen voor het zelfbeschikkingsrecht van Ambon. Het is de hoogste tijd te laten blijken, dat wij van onze kant niet langer met ons laten spelen en voor Ambon wen sen op te komen. Russische ballingen opnieuw uitgeweken Beloften van Moskou inzake terugkeer zijn een val Zes Russen, die zich op weg hadden begeven naar de Sovjet-Unie als gevolg van een Russisch amnestie-aanbod aan „allen die naar het vaderland terugke ren". zijn na een kort verblijf in Oost- Berlijn van gedachten veranderd en opnieuw naar het Westen uitgeweken, aldus heeft een Amerikaanse woord voerder Woensdag in Berlijn bekend gemaakt. Het betreft hief een gezin van man, vrouw en twee kinderen, die tien dagen achter het „ijzeren gordijn" zijn ge weest. en twee vrijgezellen, die samen reisden en die reeds na vijf dagen te rugkeerden. Alle zes waren afkomstig uit het gebied van München. Een van de redenen waarom de repa- triërenden van gedachten veranderden, was het feit, dat zij in Oost-Duitsland een luitenant van de M.V.D., de gehei me politie, toegewezen kregen als ge- geleider. Deze zou, gewapend met een machinepistool, hen vergezellen tot aan de Russische grens. Hij" wilde zijn be schermelingen niet de hand schudden en ontfermde zich over hun inreisvisa. De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde, dat het gezelschap tot de over tuiging was gekomen, dat de repatrië ring een val was. De Russen verklaar den. dat officieren van dc Russische geheime dienst getracht hadden twee van de drie mannen aan te werven voor missies onder Russische ballingen in West-Duitsland en dat zij de derde voor spionnage in West-Duitsland wilden ge bruiken, die door ex-president Peron Indertijd naar Buenos Aires werd ontboden. De Argentijnse regering heeft thans een onderzoek ingesteld naar wat er is ge beurd met de 14.660.000 gulden, welke werden uitgetrokken voor het atoom project van de regering-Peron. Twee professoren in natuurkunde hebben Richter ondervraagd en gisteren werd de arrestatie gelast.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1