LEIDSCH DAGBLAD Nieuw Guinea op de agenda der V.N. WEERBERICHT Frankrijk trekt zich terug uit de Algemene Vergadering Ver. Naties „Geen lesje nodig van landen, waar nog slavernij heerst" 94ste Jaargang DINSDAG 4 OCTOBER 1955 No. 28643 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Luns betreurt gang van zaken en is met grote zorg vervuld De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren met 31 tegen 18 stemmen bij 10 onthoudingen besloten de kwestie Nieuw-Guinea op haar agenda te zetten. WEER OUDE GRIEVEN? In het debat voorafgaande aan de stemming, verzetten de Nederlandse en Australische afgevaardigden, minister mr J M. A. H. Lun3 en Sir Percy Spen cer. zich krachtig tegen het opnemen van de kwestie Nieuw-Guinea in de agenda. De gedelegeerde van Indonesië werd gesteund door de vertegenwoordi gers van Bolivia en Thailand. Minister Luns zeide dat zijn regering de aanbeveling van de agenda-commis sie diep betreurt niet in de eerste plaats vanwege de gevolgen voor ons eigen land, maar hoofdzakelijk in ver band met de noodlottige gevolgen die een aanvaarden van deze aanbeveling zou kunnen hebben voor de toekomstige betrekkingen tussen Nederland en In donesië." In het afgelopen jaar, zo zei hij. heb ben zich in Indonesië gebeurtenissen voorgedaan die „de voortzetting van vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en dat land zo goed als on mogelijk hebben gemaakt" „Zes weken geleden kwam er een nieuwe Indonesische regering aan het bewind, die de hoop wekte dat een an dere politiek zou worden gevolgd. Deze ontwikkeling werd in Nederland begroet met een gevoel van opluchting en ver wachting. De nieuwe Indonesische regering gaf blijk van haar bereidheid om enkele punten van wrijving uit de weg te ruimen en een gezamenlijke poging te doen om een duurzame ver betering van de betrekkingen tussen twee landen te bewerkstelligen". Minister Luns zei dat in een openbaar debat beide partijen gedwongen zouden zijn oude grieven te berde te brengen, waarvoor de VN. geen oplossing hebben. „Ongetwijfeld zijn besprekingen nodig tussen Nederland en Indonesië", aldus minister Luns. „Als bepaalde vooraf gaande voorwaarden worden vervuld, zullen besprekingen worden gehouden en deze zullen een groot aantal onder werpen betreffen van vitaal belang voor beide landen. Wat betreft de souvereiniteit over Ned. Nieuw-Guinea wens ik de As semblee echter nogmaals te wijzen op het reeds dikwijls tot uitdrukking ge brachte standpunt van mijn regering dat dat een zaak is, die uiteindelijk zal moeten worden beslist door de inwoners van het gebied zélf. Geen debat in de Assemblee, hoe ge matigd en met welke goede bedoelin gen ook, kan verandering brengen in dat fundamentele feit. Ieder debat zou. daarom, een onwettige inmenging zijn en ongetwijfeld vruchteloos blij ven", zo zeide minister Luns. Hij noemde de gevolgtrekking dat bfl gematigdheid van beide betrokken partijen een debat geen kwaad zou kunnen doen „een gevaarlijke illusie". „Vandaag heb ik weer gestreefd naar gematigdheid", zo zei hij, „doch de schade die kan worden veroorzaakt door het opnemen van deze kwestie in de agenda vervult me met gTote zor gen". ONDERHANDELINGEN De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. Anak Agoeng Gde Agoeng bracht de vergadering in herinnering dat de Aziatisch-Afrikaanse conferentie te Bandoeng in April van dit jaar Indo nesië had gesteund inzake de kwestie Nieuw-Guinea. Nederland had aanbe volen onderhandelingen over de kwestie te heropenen en een beroep had gedaan op de V.N. om de twee naties bij te staan in het zoeken naar een vreedzame, door onderhandelingen verkregen, op lossing. Hij zeide het daarom te betreuren dat de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken zich had verzet tegen het opnemen van de kwestie in de agenda. „De oplossing van het dispuut zelf kan aan de beide betrokken partijen worden overgelaten, doch het is voor ons zeker een ernstige fout, als wij de V.N. geheel de rug zouden toedraaien". Het plaatsen van de kwestie op de agenda, zo zei hij, zou absoluut geen schade berokkenen aan de huidige ver beterde atmosfeer tussen Indonesië en Nederland. Anak Agoeng vervolgde: „Het is be langrijk er nota van te nemen dat de aanbeveling tot opnemen van de kwes tie in de agenda, die door de agenda commissie is gedaan, op een ogenblik komt waarop de internationale span ningen enigszins zijn afgenomen en waarop de hoop op vreedzame onder handelingen over verscheidene inter nationale problemen, meer dan ver leden jaar bemoediging geeft. Juist om deze reden en met dit doel heeft de Indonesische regering, samen met de 14 andere leden van de organisatie, de kwestie opnieuw aan de Assemblée voorgelegd, omdat mijn regering nog Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude naoht met weinig wind e plaatselijk mist. Langs de kust enkele buien. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind en iets ho gere middag temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur) 5 OCTOBER Zon op: 6.48 uur; onder: 18.13 uur. Maan op: 19.52 uur; ouder: 11.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.09 en 17.31 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's steeds een oplossing van de kwestie zoekt door middel van onderhandelin gen", aldus minister Anak Agoeng Gde Agoeng. VOOR EN TEGEN STEMMERS Aan de stemming ging slechts een betrekkelijk korte bespreking vooraf. De volgende landen stemden voor op nemen van de kwestie in de agenda: Afghanistan, Argentinië. Bolivia, Bir ma, Byelo-Rusland, Costa-Rica, Tsje- cho-Slowakije, Ecuador. Egypte, El Sal vador, Ethiopië, Guatemala, Haïti, India. Indonesië, Iran, Irak. Libanon, Liberia, Mexico, Pakistan, de Philippij- nen. Polen, Saudo-Arabië, Syrië, Thai land, de Oekraine, Rusland, LTruguay. Jemen en Zuid-Slavië. De tegenstemmers waren: Australië, België, Columbia, Cuba, Denemarken, de Dominicaanse Republiek, Honduras, IJsland, Israël, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland. Niaragua, Noorwegen. Panama, Zweden, Zuid-Afrika en En geland. De landen, die zich van stemming onthielden waren: Brazilië, Canada. Chili, China, Griekenland. Paraguay. Peru, Turkije, de Ver. Staten en Vene zuela. Frankrijk was niet vertegenwoordigd. Toenadering moeilijker Luns aan journalisten: „Ik kan alleen maar zeggen, dat ik het betreur. Hier door zal een toenadering tussen Ne derland en Indonesië alleen maar moeilijker worden. Ik betreur in het bijzonder de houding van de Ver. Staten." Minister Luns verklaarde dat hij in New York besprekingen heeft gevoerd met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken over punten van wrijving tussen de twee landen ten einde te trachten een basis te vinden voor officiële onderhandelingen. Hij zeide dat vandaag over deze bespre kingen te Den Haag en Djakarta een communiqué zal worden uitgegeven, doch hij weigerde zich nu reeds over de strekking van dit communiqué uit te laten. Hij voegde er aan toe, dat er „goede wil" was betoond aan beide zijden Besprekingen Luns-Anak Agoeng O Binnenkort overleg tussen regeringen? Het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Tijdens een ver blijf in New York hebben de Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, de heer Anak Agoeng Gde Agoeng en zijn Nederlandse collega, mr J. M. A. H. Luns, enkele ontmoe tingen gehad, waarbij de reeds door beide regeringen uitgesproken wens, om tot verbetering van wederzijdse betrekkingen te komen, werd bespro ken. De resultaten van deze informele gedachtewisselingen worden door beide ministers voorgelegd aan hun respec tieve regeringen. Gehoopt wordt, dat binnen afzienbare tijd de basis kan worden gelegd voor officiële bespre kingen op regeringsniveau". In Algerije tien Fransen gedood door terroristen Maandag j.l. zijn in verschillende Al gerijnse gebieden tien Fransen en Fran se Mohammedanen door terroristen ver moord. Eén Fransman is ontvoerd. In een botsing met rebellen is een politie man gedood en drie gewond. Verschei dene boerderijen en woningen van bos wachters werden door de verzetslieden in as gelegd. Laatstgenoemden verlo ren zes doden en talrijke gewonden, ter wijl 34 hunner gevangen werden ge nomen. Peruviaans vliegtuig in de Andes verongelukt Een vliegtuig van de Peruviaanse vliegtuigmaatschappij „Fawcette" is, op ae lijn Lima—Cuzco, met 35 inzittenden tegen een plek van de Andes opgevlo gen. Op verkenning uitgezonden vlieg tuigen vonden een volledig vernield wrak van het toestel; er waren negen tien doden en zestien gewonden, waar van velen ernstig. Verdwijnt Stavenisse's haven Het gemeentebestuur van Stavenissc heeft van het College van Ged. Staten van Zeeland bericht ontvangen, dat geen medewerking kan worden ver leend voor de bouw van een keersluis in het havenkanaal van de gemeente, zodat de haven thans zal worden af gedamd. Het gemeentebestuur had om de bouw van een keersluis verzocht. De afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur is gegrond op de aan zienlijk hogere kosten, die aan de bouw van een keersluis boven gewone afdam ming zijn verbonden. Indien het plan tot afdamming wordt uitgevoerd, betekent zulks, dat de haven van Stavenisse definitief zal verdwijnen. Burgemeester L, A. Verburg heeft de gemeenteraad op 6 October in een spoed eisende vergadering bijeengeroepen ter bespreking van dit voor Stavenisse zo belangrijke onderwerp. Auto zes inzittenden Dode en gewonden Op de Zuiderweg te Hoogkerk (Gr.) Is gisteravond een personenauto met zes inzittenden in volle vaart tegen een boom gereden. De chauffeur, de 58-j. aannemer H. Olthof uit Noord broek werd op slag gedood. Zjjn schoon zoon en twee personen uit Noordbroek, werden vrjj ernstig gewond. Zy zyn naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen overgebracht. Een inzit tende uit Veendam, en een uit Gro ningen kregen lichte verwondingen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk stelt de politie van Hoogkerk een on derzoek in. Het gezelschap kwam van Zware boerderijbranden Zaterdag is in de Eierlander Polder op Texel de boerderij „Rotterdam" van prof. dr H. J. M. Wever, oogarts in Zeist, in vlammen opgegaan. Slechts het woonhuis, dat veel waterschade opliep, bleef behouden. De grote schuur, waarin 60 H.A. pas gedorst graan, landbouw werktuigen en een voorraad hooi, is ge heel verbrand. De oorzaak van de brand ls vermoedelijk kortsluiting. De boerderij was in 1947 herbouwd, nadat ln 1945 de Duitse troepen haar door brandstichting hadden vernield. Zaterdagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boer derij van de weduwe Lucassen te Groot- Haasdal (gem. Schimmert). Het vuur woedde later in de stallen, de schuur en een gedeelte van het woonhuis, die wer den verwoest. Een grote hoeveelheid hooi en stro, alsmede landbouwma chines, landbouwwerktuigen en een ge deelte van het meubilair gingen verlo ren. De schade is groot; de boerderij was verzekerd. In de vroege och tend. toen de nevel sluiers van de nacht nog niet volledig waren opgetrokken, bracht een trouwe schare Leidenaren een zanghulde aan de voet van het standbeeld van Van der Werf in het naar hem genoemde park. Een van de hoogte punten van het Leid- se Drie October- feest. steeds weer anders en opnieuw ontroerend, hoewel het een traditioneel programmapunt is van de viering van het ontzet in 1574. Elders in dit blad schrijven wij uit voerig over de giste ren herdachte be vrijding van de Sleutelstad. (Foto L.D./Van Vliet.) Na de beslissing over Algerije (Va Parjjse correspondent) Frankrijk heeft besloten dit jaar niet meer deel te nemen aan de zittingen van dc Algemene Vergadering der Verenigde Naties in New York. Dat is het antwoord, dat de Franse regering heeft gegeven op dc beslissing van de V.N. de kwestie- Algerijc op dc agenda te plaatsen. Bovendien is in de ministerraad uitvoerig gespro ken over de toestand, die in Marokko is ontstaan na het vertrek van Sultan Ben Arafa naar Tangcr. Zondagmiddag arriveerde Antoine Pinay, de minister van Buitenlandse Zaken, uit Amerika, op het vliegveld Orly, vergezeld door de voltallige Franse delegatie, die voorlopig dus uit New York is teruggetrokken. Tot een officiële stap om zich definitief uit dc V.N. terug te trekken is het echter niet gekomen, daarvoor wordt trouwens ook de uitspraak van het parlement vereist. Frankrijk blijft dus lid van de Veiligheidsraad, waarvan zyn permanente vertegenwoordiger Alpband deze maand zelfs het voorzitterschap zal bekleden. Maar ook Alphand kwam met Pinay mee terug naar Parijs om ten overvloede aan te tonen hoe ernstig men in de Franse hoofdstad de belediging opvat, die de V.N. Frankrijk hebben aangedaan. Nieuwe onrust in de Atlas Men neemt het hier heel hoog op dat landen als Costa Rica, Yemen of Liberia, waar dc slavernij nog hoogtij viert, zich het recht hebben aangematigd Frankrijk in staat van beschuldiging tc stellen naar aanleiding van de moeilijkheden in Al gerije. Algerije, dat, zoals men hier op merkt, door toedoen van Frankrijk, waar van het deel uitmaakt, nu een peil van ontwikkeling en beschaving heeft bereikt waaraan die landen vermoedelijk nog in geen tientallen jaren zullen kunnen tip pen! Voorts wil Parijs de houding van Grie kenland, dat tegen Frankrijk heeft 'ge stemd, en van IJsland, dat zich van stemming heeft onthouden, by de NAVO ln behandeling brengen. Men vindt hier dat de atlantische solidariteit door deze beide landen is verbroken. Ook heeft Pi nay gisteren de Russische ambassadeur in Parijs medegedeeld, dat hij en Faure afzien van de reis naar Moskou, die zij 14 October a.s. op invitatie van de Rus sische regering zouden ondernemen. Ook Rusland en zyn satellieten hebben zich in de V.N. namelijk tegen Frankrijk uit gesproken. Weer opstand: honderd doden en vermisten Wat Marokko betreft, werd de regering Zondag voor nieuwe politieke en mili taire problemen gesteld. Franse posten zijn door sterke Marokkaanse troepen aangevallen en in het gebied van de Midden-Atlas is ccn nieuwe opstand uit gebroken die honderd doden cn vermis ten heeft gekost. Voorlopig werden vijf nieuwe Franse bataljons naar het front cn die haarden van onrust gedirigeerd. Men overweegt nu in Marokko alle reser ves op tc roepen. Politiek ls het nu vooral de vraag of de troonraad na het vertrek van Ben Arafa aanstonds zal kunnen worden ge ïnstalleerd, Ben Arafa heeft, ln tegen stelling tot de plannen van Parijs, zijn troon namelijk niet onbezet gelaten, doch zyn neef. Abdel Hafld, opgedragen op zijn plaats te gaan zitten. In officiële kringen laat men er zich niet over uit of de resident-generaal De Latour door deze regeling te aanvaarden weer eens bulten zyn boekje is Evenmin is nog bekend of Abdel Hafld's functie van tijdelijke duur is of dat hy wellicht later ook in de troonraad zal kunnen worden opgenomen. Doch in ieder geval heeft men, naar het schijnt, hier te maken met een verrassing, waar door het compromis tussen alle partijen, dat in Aix-les-Bains in Augustus werd gesloten, nogmaals zal kunnen worden ondermijnd. Gevaar van nationalisme Aan de vooravond van de parlemen taire rentree schynen de dramatische gebeurtenissen in Marokko echter bijna in het niet te vallen bij de crisis, die nu is ontstaan in de betrekkingen van Frankrijk met de Verenigde Naties. Het valt helaas moeilijk te ontkennen dat in de uitspraak van de V.N. ook het zwaar geslonken crediet tot uiting komt dat Frankrijk vandaag door eigen fouten en aarzelingen in de wereld nog geniet. Het grote gevaar is nu natuurlijk, dat Frank rijk tengevolge van deze vernedering zich nog sterker op de eigen stellingen zal terugtrekken en dat nationalisme daar door met nieuw élan zal worden geladen. Anders gezegd: door de miskenning waarvan men zich hier nu het slacht offer gevoelt, zal een nieuwe golf van chauvinisme over Frankrijk heen slaan Hoe acuut en geducht dit gevaar wel is vonden wij Zondag In Amiens bevestigd waar premier Faure over de Noord-Afrl- kaanse problemen en de houding van de VJ4. sprak. Toen Faure bekend maakte, dat hij de volledige delegatie uit de orga nisatie der Verenigde Naties had terug geroepen, kreeg hy ten ovatie alsof het hier de overwinning van het Franse leger op alle machten van de wereld had ge golden. Frankrijk moge zijn verzwakt, zo riep Faure uit. we zijn altijd nog zó sterk, dat wy geen afstand zullen doen van ons nationale zelfrespect. Het is zelfs niet uitgesloten, dat Faure zijn benarde positie tegenover het parlement zal blijken te hebben versterkt nu de Fransen hun nationaal gevoel van eigenwaarde door de V.N. achten aangetast. reed tegen boom het werk ln Hoogkerk en was op weg naar Noordbroek. Drie personen zijn gisteravond ge wond bij een aanrijding in de Weimar- straat te Den Haag. Een 21-Jarige mi litair uit Nunspeet kwam met een per sonenauto uit de Noorderbeekdwars- straat en stak volgens de politie, met onverminderde snelheid de Weimar- straat over. Hij gaf daarbij geen voor rang aan een motorrijwiel dat van rechts kwam. Bij de aanrijding die hier door ontstond, werden de bestuurder van de motor, een 47-jarige man uit de Bennekomstraat uit Den Haag en zijn echtgenote en 8-jarig dochtertje ge wond. De vrouw kreeg snywonden aan het gelaat en de handen en kon na ter plaatse verbonden te zyn, naar huls gaan. Haar man en dochtertje moesten echter in hetz iekenhuls Zuidwal wor den opgenomen. Zij hadden beide in wendige kneuzingen opgelopen. Het mo torrijwiel werd zwaar beschadigd, terwijl de auto eveneens schade opliep. Overval op bejaarde schipper TWEE DADERS GEARRESTEERD Twee jongemannen hebben in Huis- sen (Gld) een roofoverval gepleegd op de 74-jarige schipper W. Tuyl. Toen de man zich Zaterdagavond omstreeks elf uur naar zijn aan de Rijnoever gelegen woonark begaf, werd hij op de Loveer- weg door twee jongelui, van wie er een gemaskerd was, staande gehouden. Zy riepen „je geld of je leven". Een van hen gaf de schipper een stomp in zijn gezicht, waardoor deze even zijn posi tieven kwijt raakte. Hiervan maakte het tweetal gebruik om de man van zijn porlemonnaie met een inhoud van circa f. 85.te beroven. Daar de schipper de vermoedelijke ple gers van de overval enige tijd tevoren ln een café ter plaatse had gezien, kon hij een vrij nauwkeurig signalement aan de politie geven. Deze slaagde er gistermor gen in de hand op de daders te leggen en hen in verzekerde bewaring te stellen. Het waren een 22-j. en een 20-j inwoner van Huissen. Een groot gedeelte van het geroofde geld was nog in hun bezit. Een hunner is reeds eerder met de politie in aanraking geweest. Een Amsterdammer op 3 October in Leiden (Van één onzer redacteuren) Met een Amsterdams VTlendje had ik het er onlangs over,, dat ik sinds enige tijd inwoner van de Sleutelstad ben. „Zo, jij bent dus Leidenaar", zei hij op de bescher mende toon, die een Amsterdam mer zelfs als hy Je vriend ls! gebruikt tegenover iedereen, die niet het onschatbare voorrecht be zit bewoner van de Hoofdstad te zijn. „De Leidenaars", vervolgde hi] spottend, „dat zyn immers die lie den ergens ten Zuiden van Schip hol, die op een snikhete Junidag aan het strand hun kinderen een tweede ijsje weigeren omdat ze liever voor 3 October sparen Ik heb er, met de mij aangeboren wijsheid, maar niet op geantwoord, ten eerste omdat hij wel eens een beetje gelijk kon hebben en ten tweede, omdat ik dacht: wie het laatst lacht, lacht het best. Nu, die laatste lach was inderdaad voor mij, toen hij op de avond van 2 October reeds vroegtijdig in mijn logeerbed stapte, omdat hij het hele programma van 3 October wenste door te werken, van Re veille tot Vuurwerk! Zoals hij grin- nekend zei, „wilde hij zich op de hoogte stellen van de folkloristische genoegens in de provincie"Om kort te gaan: het volgend jaar is hij wéér van de partij! Peron tijdelijk in Paraguay Ex-president Peron van .Argentinië is Zondag per vliegboot uit Buenos Aires naar Asuncion in Paraguay vertrokken, waar hy zich intussen geinstalleerd heeft in de woning van een welgesteld Argentyn. Volgens een ooggetuige zag Peron er „vermoeid en verslagen" uit. Hy had slechts twee koffers by zich. De rest van zyn bagage en zün persoon lijke bezittingen zullen hem worden na gezonden. In kringen die nauwe betrek kingen met de regering van Paraguay onderhouden, acht men het waarschyn- lyk, dat Peron slechts korte tyd in Pa raguay zal blyven, omdat de Argen- tünse regering het ongewenst zou ach ten, dat hy zo dicht in de buurt blfjft. Mogelijk gaat hy naar Zwitserland of West-Duitsland, waar hu over grote te goeden zou beschikken uit transacties niet West-Duitse firma's. Een onderzoek van de Argentijnse re gering naar de waarheid van het be richt, dat Peron kort na de dood van Eva met de negentien jarige dochter van een functionaris van het Hooggerechts hof, Laura del Solar, zou zijn hertrouwd, is vruchteloos gebleken. In de registers van La Plata, waar dit huwelijk zou zijn opgetekend, werd niets gevonden. Eisenhowers toestand weer beter na kleine inzinking Nadat Eisenhowers geneesheren Zon dagavond hadden medegedeeld, dat de president zich niet zo goed gevoelde als gewoonlijk, omdat hij een weinig ver moeid was, werd gisteravond bekendge maakt, dat de toestand geen verande ringen toonde, die op complicaties zou den duiden. De toestand werd „bevredi gend" genoemd. De president had een goede dag gehad. Hy was opgewekt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1