m V met melk meer mans Eisenhower en New Yorkse beurs FILMS Edgar Faure verspeelde vertrouwen van vriend en vijand Meerderheid der Kamer meent, dat er in Marokko nu lang genoeg met vuur gespeeld is i'%) A 94ste Jaargang Zaterdag 1 October 1955 Derde Blad No. 28642 (Ingez Med.-Adv.) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Baissiers grepen nu hun kans Nog verdere koersdaling zeer moeilijk te bewerkstelligen (Van onze financiële medewerker). Als vrouwen en zelfs mannen in Moskou In tranen uitbarsten op het bericht van Eisenhowers hartaanval, Is het geen wonder dat men op de New-Yorkse beurs het hoofd verliest. De dollar moge de Amerikanen in doorsnee hard en zakelijk hebben gemaakt, tegelijkertijd zijn zjj in erge mate suggestibel en tonen zij soms een kinderlijke sentimentaliteit, die hen opeens van koers doet veranderen. Zo was Maandag jl. plotseling alle optimisme verdwenen en het had de schijn alsof met de ziekte van Eisenhower de in alle toonaarden be zongen hoogconjunctuur in de V. S. aan haar eind was gekomen. Ook nu waren tal van broodetende profeten bereid de betekenis van dat feit den volke uiteen te zetten en sommigen hebben niet nagelaten de toekomstige ontwikkeling van de Amerikaanse con junctuur in de somberste kleuren te tekenen. Als Eisenhower geen tweede regeringstermijn beschoren is. zo weidt gezegd, zou dat voor de Republikeinse Party weinig minder dan de genadeslag zun en de terugkeer van een öemocr.i- eisch president zou de tot dusver nog 6teeds aanhoudende vooruitgang van de economische bedryvigheid tot staan brengen. Hiermee was dus het moiief voor een scherpe teruggang van de koers beweging gegeven. En om alle moed by de fondsenhouders in de schoenen te doen zakken, werd weer eens een ver gelijking gemaakt met de krach van 1929. hoewel we ons niet kunnen her inneren. dat er toen een president is doodgegaan Het effect van deze suggesties Is niet uitgebleven. Velen wilden opeens van hun fondsen af en verkopers stroomden naar de beurs, waar Juist een paar da gen tevoren de hoogste koersen voor dit jaar waren tot stand gekomen. Bij een laagste punt van het Dow Jones- indexcijfer voor industriële aandelen van 388.20 werd op 23 dezer een stand van 487.45 bereikt en ook de spoorwegaan delen behaalden een nieuw hoogtere cord. Bo zeer grote omzetten tuimelde het lndexcyfer van industrials Maan dag jl. naar 455.56 terug, een val van gemiddeld 32 punten, zynde slechts 7 punten minder dan de koersval, waar mee de teruggang in 1929 begon. Nu kwam de hartaanval van de Ame rikaanse President, wat de technische positie van de beurs betreft, om zo te zeggen op het psychologisch moment. Ook al is onlangs uit een enquête ge bleken. dat slechts 24% van de handel op de New-Yorkse beurs met geleend geld plaats heeft, toch heeft de lang durige hausse het aantal speculanten doen toenemen, d.wz. lieden, die niet voor belegging kopen, maar wie het om koerswinst op korte termyn te doen is. De hoofdeiyke inkomens zijn in de V. S. de laatste tyd aanmerkeiyk gestegen en velen hebben de verleiding niet kunnen weerstaan om „ook eens iets op de beurs te doen". Dit zijn dan voor een deel z.g. „zwak ke broeders", die niet tegen de toclit kunnen en bij elk ongunstig symptoom dat zich voordoet, zich ijlings van hun fondsen ontdoen. Naarmate een hausse langer duurt wordt het aantal van deze lieden groter en zo is het dus geen wonder dit de koersval Maandag jl. een zo grote omvang heeft aange- zal realiseren dat grote figuren als Churchill en Eisenhower weliswaar op de wereldgeschiedenis van grote invloed kunnen z«n. maar dat die invloed, voor al in een tyd van toenemende democra tie. voor die geschiedenis niet beslis send is. Onder de doorwerking van de spe ciale gedachte zijn ook de Republi keinse en de Democratische party in de V.S. naar elkaar toegegroeid en de tegenstellingen zijn in economisch op zicht veel minder scherp dan tien en meer jaren geleden. Men zal zich her inneren dat de geweldige industriële opleving in de V.S. onder de demo craat Truman is ingezet en ook ais de democraten weer aan het bewind komen, zullen zij er zich rekenschap van geven dat een bloeiend bedrijfs leven eerste voorwaarde is van na tionale welvaart. Hoewel de gezondheidstoestand van Eisenhower vooreerst van invloed zal blijven, is toch te verwachten dat het voornamelijk de conjunctuuraanwij zingen zullen zyn, die hel toekomstig verloop van de New-Yorkse beurs be palen. Deze aanwijzingen zyn tot dus ver onveranderd gunstig en als hienn geen verandering komt, zal het de baissiers moeilijk vallen een verdere koersdaling te bewerken. Ook de Amsterdamse beurs heeft een emotionele week achter de rug. Maan dag was ze reeds op de verwachte koers val in New York vooruitgelopen en Dinsdag kreeg de markt nieuwe verkoop orders te verwerken, waardoor het alge meen indexcyfer, dat op 6 September jl. met 239.70 punten zyn hoogste stand had bereikt, tot 226.33 terugliep. Met name de internationale fondsen leden zware verliezen onder aanvoering van de Koninklyke. Deze aandelen bereik ten kortgeleden een topkoers van 675, maar vielen Dinsdag tot om en by 615 terug. Unilevers, die een koers van 530 hebben gekend, werden voor 480 ver handeld, de claims van Philips, die het tot byna f. 450 per stuk hadden ge bracht. waren voor f. 405 k f. 415 te krygen, alleen by AKU's bleef het ver lies tot ca. 10 punten beperkt. Wat ook het verder verloop van beurs en conjunctuur moge zijn, uit beurstechnisch oogpunt is het geen nadeel dat de koersdaling zwakke po sities uit de markt heeft doen ver dwijnen, teminder omdat de beurs vaak geneigd is om op de conjunctuur vooruit te lopen. Intussen is zowel te New York als te Amsterdam een verder herstel inge- treden. Maar een feit is dat zij in ster- ke mate voor slecht nieuws gevoelig blijven. „Ik wat een Amerikaanse spionne Levensware spanning Lido Op ware gebeurtenissen, voor gevallen tydens ae Amerikaans-Japanse oorlog (1942—'44) berust het verhaal van de Amerikaanse spionne mrs Philips die na haar bevryding met de Medal of Freedom" voor haar onschatbare ver diensten gedecoreerd werd. De gebeurtenissen spelen zich af ty dens de Japanse bezetting op de Philip- pynen. Wat de heldin van deze historie, die na de dood van haar man. sergeant Philips, resoluut het besluit nam. wraak op de .Jappen" te nemen, gepresteerd heeft, grenst aan het ongeloofiyke. zy weet door te dringen tot de hoge Japanse militaire kringen, raakt be vriend met het hoofd van de Japanse inlichtingendienst kolonel Masamoto en komt op deze wyze achter talryke mi litaire geheimen, tot de Japanners eln- deiyk door de bekentenis van een har er medewerkers haar ware identiteit ont dekken en zy haar gevangen nemen. Zij gaat door een hel van martelingen, deze vrouw, die onder de naam van .Highpocket" spionneerde en aan wie het gelukt was lange tyd haar vrienden alle mogelyke diensten te bewyzen. Kort voor het einde van de oorlog slagen deze erin haar zélf te bevryden. Op het nip pertje. want het bevel haar te fusille ren was reeds gegeven. Deze film is één opeenvolging van spannende momenten, waarin aange toond wordt hoe deze heldhaftige, let- teriyk Alles riskerende vrouw, op zeld- VAN DEZE WEEK: (Ingez Med.-Adv.) KOU ot. de BORST Bezorg Uzelf verlichting op dc juisie plaals Wrijf Vicks VapoRub legen bedlijd op Uw borsl. keel en rug. 1. Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest En. tegelijkertiid 2. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op cn maakt hei slijm los. „rTTT Hef geeft méér S555-.S verlichting, omdat het geconcentreerd is! ||yicïcsj V/IGKS W VapoRub - (Van onze correspondent te Parys) Dinsdag a.s. komt de Franse Kamer voor het eerst na de vacantie weer bij een en sedert dagen regent het al verzoeken om de regering-Faure te mogen interpelleren, speciaal over haar beleid in Marokko en Algerye. Alvorens dit spervuur van vragen zal worden geopend, zullen echter eerst nog verschillen de huishoudelijke zaken geregeld en een nieuwe Kamer-president gekozen moe ten worden. De enige concurrent van de huidige (katholieke) voorzitter Pierre Schneiter is zijn (Socialistische) voorganger André le Troquer, die dank zij de steun van de Communisten en van ontevreden elementen van de regerings meerderheid. zyn begeerde zetel wel eens terug zou kunnen krjjgen. De grote debatten over Noord-Afrika zullen dan ook wel niet voor het einde van de volgende week een aanvang kunnen nemen en over de uitkomst valt voor het moment nog weinig met definitieve stelligheid te zeggen. Alleen dat Faure zyn testament zéker maken kan. indien hy er voordien nog niet in zou moger, slagen in Marokko nu eindelijk een begin te maken met de uitvoe ring van zyn plannen die. volgens zyn eigen verklaringen, al weken geleden in hun „actieve fase" waren getreden. Daar komt nog iets by. Men zal zich ter beoordeling van het recente koers verloop moeten herinneren, dat de beurs doorgaans twee tegenovergestelde stro mingen heeft te verwerken. Men kan in de speculatieve sfeer van de beurs na- meiyk twee dingen doen. Men kan aan delen kopen in de hoop ze tegen hogere koersen te verkopen; die dat doen zyn de haussiers. Men kan echter ook aan delen verkopen in de hoop ze tegen lagere koersen terug te kopen en men kan dit zelfs doen zonder dat men de stukken heeft; en die dit laatste doen zijn de baissiers. Er zyn nu eenmaal alt yd optimisten en pessimisten. Ver kochte fondsen moeten natuurlijk gele verd worden, maar dit behoeft niet aan stonds te geschieden, men kan er. als het fondsen met een brede markt be treft. soms heel lang mee wachten. Maar men zal vroeg of laat toch de stukken moeten kopen om de verkoop transactie te kunnen afwikkelen dek ken i en men heeft op die manier dus belang my een daling van de koersen. Hoewel ook de baissiers ongetwijfeld hun President een goed hart toedra gen. hebben ze zyn hartaanval aange grepen als een middel om nu ook eens hun slag te slaan. En de sombere prognoses, welke onmiddellijk na het bekend worden van Eisenhower's ziek te wereldkundig werden gemaakt moet men daarom niet al te ernstig nemen. In de verwachting dat de koersdaling nog verder zou gaan zyn Maandag grote posten aandelen verkocht met de bedoeling ze op een volgende dag met winst terug te kopen. Voor zover zul ke transacties hebben plaats gehad, is de speculatie tot dusver niet ge lukt. Want reeds de volgende dag. Dinsdag, sloeg de markt weer om, zodat het eerder genoemde indexcy fer van 455.56 tot 465.93 herstelde, waartoe ook de beangst geworden baissiers hebben bijgedragen. Dit speculatieve spel, dat voor de koersbeweging altyd een factor van be tekenis is, zal de eerste tyd vermoede- ïyk in sterkere mate de beurs beïnvloe den en er is dus vooreerst minder dan ooit op de koersbeweging te New York een peil te trekken. Wel ls te verwachten dat men al lengs tot een meer nuchtere beoorde ling van de situatie sal komen en zich Regeringsgezag keer op keer met voeten getreden Wanneer resident-generaal De La- tour. die intussen nieuwe en dringenne instructies heeft ontvangen dan het vertrek van Sultan Ben A ra la nóg niet zou hebben bewerkstelligd, kan Faure er wel op rekenen naast zyn eigen ul tra-rechtse vleugel ook de linkse oppo sitie tegenover zich te zullen vinden. Daarentegen mag hy er nog altyd op hopen, dat de Socialisten en zelfs de Communisten hem wel zullen redden, indien ultra-rechts hem beentje zou willen lichten. Niet uit erkentelykheid voor zyn persoon, maar omdat men hier tenminste begrijpt, dat er ;n Noord-Afrika nu wel lang genoeg met vuur is gespeeld. Zou deze overweging niét bestaan, dari kon men het lot van Faure wel by voorbaat als bezegeld be schouwen. want hy heeft de afgelopen maanden vrywel alle fracties van het parlement en van de openbare mening op waarlijk verbysterende wyze teleur gesteld. Vrees voor positie? Het premierschap is in Frankrijk nooit een sinecure geweest, omdat in feile niet de regering, maar het parle ment regeert. Nu het parlement ech ter maanden lang afwezig was. heeft Faure de uitgelezen gelegenheid gehad tenminste de Marokkaanse kwestie eindelyk eens te regelen. Hij behoefde niet eens bevreesd te zyn. dat hjj ach teraf door een meerderheid van het parlement zou kunnen worden afge vallen. Want de socialisten hadden hem by voorbaat laten weten, dat ze eventueel bereid waren In te springen voor de rechtse elementen, die Faure In de steek zouden willen laten. Van dat aanbod heeft de premier echter geen gebruik gemaakt en de eniee ver klaring. die daarvoor te vinden Is, luidt: vrees voor zijn persoonlijke po sitie. Die positie was vam het begin af aan gegrondvest op een paradox en op te- genstrydige belangen. De rechtse par tyen hadden Faure. die als gematigd links stond aangeschreven, by de val an diens partijgenoot en ..vriend" Mendès- France nodig om deze staatsman van formaat by de propaganda de wind uit de zeilen te nemen Voor die rol heeft Faure zich toen geleend, mogelijk in de oprechte overtuiging de eerbiedwaar digste hypothese, die men voor hem stellen kon dat hy nu zo sterk stond, dat hy de rechtse partijen wel mee zou krijgen voor een politiek in Noord-Afrika die door de liberale beginselen van P.M. F. zou kunnen worden geïnspireerd. Maar dit subtiele spel ls de slimme pre mier niet gelOkt. De reactlonnalre krin gen rond Juin en generaal Koenig, de minister van Oorlog, hebben voet bij stuk gehouden zonder dat Faure zelfs oe moed demonstreerde, die de toch wel allerminst krachtige Laniel twee jaar geleden nog wist op te brengen, toen hij de maarschalk tenminste éën maal in het openbaar tot de orde durfde te roe pen. Nieuw Hieote«urtt Het tankpersoneel van het vlieg veld van Zurich is sedert kort uit gerust met helmlampen, waardoor liet manoeuvreren op de dikwijls gladde vliegtuigvleugels en het pei len van brandstof- cn watervoor raden sterk vereenvoudigd wordt. Een eenvoudige en doeltreffende maatregeldie ongetwijfeld navol ging zal vinden. JIliUD zaam moedige wyze haar vaderland ge diend heeft en bijdroeg tot de uiteinde- lyke overwinning. Ann Dvorak ls deze vrouw, die niemand en niets ontzag, dkkr waar het er om ging. wraak te nemen op de dood van haar man en haar land de triomf te schenken. Raak. gedurfd en treffend speelt zy haar rol. omgeven door Ame rikanen en .Jappen", die allen een le vensware indruk geven van de keiharde feiten, die zich indertyd hebben voor gedaan. „Koning der manege" Zang, circussfeer en spanning Trianon m „Koning der Manege", de film die deze week in Trianon draait, worden twee filmthema's verwerkt, die gewmonlijk apart een film inhoud geven: de circussfeer met als achtergrond een niet onverdienstelijk muzikaal motief. Het verhaal gaat over een team tra pezewerkers. waarvan de leider over een voortreffelijke zangstem beschikt Hy wordt „ontdekt" door een impresaria en begint een carrière als operazanger, met achterlating van een romance. Op den duur trekt de circussfeer hem echter on weerstaanbaar terug naar de piste By zjjn retour aan de trapeze herleeft met de romance ook de jaloezie van een me deminnaar van dezelfde circusartlste. De ontknoping komt in een dramatische scène, die uiteindelijk tot een happy end leidt. In het voorprogramma een opmerke- ïyke Russische kleurenfilm over Jalta en de Krim. die alleen al een bezoek aan dit theater waard ls. Ali Baba „Sesam open U!" Casino Het kost Fernandel niet de minste moeite de soutane van R K. geeste'yke te verwisselen voor de kleu rige kledij van een Mohammedaan, in beide beweegt hy zich met hetzelfde ge mak. al moet er aan toegevoegd worden, dat hij zowel in de rol van Don Camillo als in die van Ali Baba steeds zichzelf blyft. Zijn sterkste wapen ls Immers zijn gelaatsexpressie Ook in deze kleurige persiflage van het bekende verhaal van Ali Baba en de veertig rovers maakt hy daarvan rijkeiyk gebruik en hy wint er op slag de liefde mee van een aantrek- kelük harem-meisje, dat hyzelf op de vrouwenmarkt voor zyn meester heeft gekocht, zyn poging om haar een ge noegen te doen door het kopen van een papegaal. doet hem het geheim ontdek ken van het „Sesam open U" van het rovershol, waar hij en zitn voormalige heer zich in het bezit stellen van een grote schat aan goud en juwelen. Een maal In goeden doen huwt hy. zonder zich te bedenken met zijn geliefde Mor- giane. De roverhoofdman heeft intussen de diefstal van een groot deel van zyn schatten ontdekt en tevens wie de dader is. Even ïykt het Ali Baba tegen te lopen, maar tenslotte biyft het geluk hem trouw, waarna hij op royale wijze de armen van de stad in de rykdommen van het rovershol laat delen. Al met al een vrolijke film. die het element ont spanning alle recht laat wedervaren. Een meisje voor dag en nacht Ondeugend LUXOR Marle-Lou is een Frans dienstmeisje. In de meest uiteenlopende Paryse milieu's heeft zy gewerkt en de meest uiteenlopende mensentypen heeft zij leren kennen. By de minister van Staat, die een regeringscrisis met veel lawaai trachtte op te lossen was het ondanks al het uiterlyk vertoon een chaos. Marie-Lou kon de drukte niet meer aan. pakte haar koffers en kwam terecht by een geheimzinnige familie, waarvan de kostwinner na enige tyd beul van zyn beroep bleek te zyn. Weer nam het lieve kind ontslag. Wat on dankbaarheid kan betekenen leerde zy bij het dlep-in-de-schuld-zittende film- paar dat haar op straat zette. Ook de vrouw van de vleesverkoper joeg haar op blliyke wyze weg In een Italiaans gezin leerde zy tenslotte de liefde ken nen en vanzelfsprekend leidt dit - zy het na enkele moeilykheden - tot een huweiyk. Deze comedie van Carlo Rim. waarin o.a. ook een sterk verouderde Dan.clle Darrieux een bescheiden rol speelt - nl die van filmactnce - is door en door Frans. Plezierig en af en toe wat erg ondeugend! Byna alle rollen worden coed en met veel vaart gespeeld. Etchika Choureau - een tot nog toe vrij onbekend gebleven sterretje - was een allerliefste Marie-Lou. Voor een onbe zorgde m.ddag of avond kan men in het Luxor-theater deze week zeer goed terecht Zeebonken Laurel en Hardy REX De directie van de REX- bioscoop heeft deze week een stokoud paardje van stal gehaald In dit theater draalt namelyk de dolle klucht „Zeebon ken". waarin niemand minder dan de in de jaren dertig zo populair geworden Engelse filmkemieken Lamel en Hardy de hoofdrollen vervullen. Behalve de ..dikke en de dunne" spelen echter ook nog een zeilboot, een geit en een ban diet een grote rol in dit kolderverhaal. dat geheel is afgestemd op de lachlust van het publiek Wanneer het boot ie. waarop Oliver Hardy een rustkuur moet ondergaan en dat aanvankeiyk rustig in een haven gemeerd lag na het inval len van de duisteris afdryft en in volle zee terechtkomt zijn de lachsalvo's niet van de lucht Zelfs op het allerlaatste ogenblik, wanneer het er naar uit ziet. dat alle moeilijkheden opgelost zullen worden, helpt het onhandige tweetal zichzelf in de gevangenis! Een zeer uit gebreid programma gaat aan deze ty pische gooi-en-smyt-film, die een draal- tijd heeft van nauwehjks drie kwartier, vooraf. het gezag van de regering met voeten of beter met militaire laarzen werd getreden En misschien zou men hem dat cemis aan autoriteit, waardoor ie crisis van het Franse gezag een nieuw dieptepunt kon bereiken, nóg wel zwaar der moeten aanrekenen dan de inzet Marokko die Faure aldus dreigde te verspelen. Want die gezagscrisis zal zich nu zeker over de hele linie, ook met be- I trekking tot andere problemen, ln ster- I ke mate blijven manifesteren. Hoe de Noord-Afrikaanse problemen zich op het laatste moment ook nog zul len ontwikkelen. Faure zal ln elk geval bezwaarlijk met opgeheven hoofd voor de volksvertegenwoordiging kunnen tre den Want zyn regering heeft by vriend en vyand nu vertrouwen, sympathie en J vooral ieders aanzien verspeeld Het is dan ook hoogst onwaarschyn- I ïyk. dat hem nog een lang leven zelfs volgens Franse begrippen op dit punt beschoren zal kunnen zyn. I Deze. weein was «nnwenk ....20al «".toe. V C5*= 72> Een. van dig cvWooMqen wasint (tiidij vect nek an de. „kasted. ^taiczden v FN' fcOdebertaqür\i.<yatis üuöuSvoov Vadfi-Uiius - Wpeeista).; .doe raas..'., 9 M i \V/ CüWtlUjUCS 'l üwe. luzcfc wezel ix, al Lj'o®aq ogoefend. uarc VcrnórmJfmbtn Vte. duJxnari waax \jock QXQ mooi ujegjt zotaqsrt. 5OüüMic

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9